Soedirman neemt zo nodig zaken in eigen hand H.M. de Koningin treedt 4 September af Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wenst vermindering van Marshall-hulp Er is paardenvlees genoeg Zaterdag 5 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 132 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 25 o aangenomen was niet bereid een groot aantal „in Voorstel tot reductie van Heden noodvergadering van Veiligheidsraad 12 PARTIJEN BIJ DE VERKIEZINGEN m WEERBERICHT Zal Bevin aftreden? Hitler's Britse vriendin overleden Kroonprinses Elizabeth half October moeder? Malan wenst goede betrekkingen met Engeland STARTSCHOT in Ronde van Luxemburg Als aan Nederlandse eisen wordt voldaan Twee dagen later inhuldiging van Koningin Juliana Uncle Sam wil bezuinigen Joden rukken Jenin binnen bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: I, BÏJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdagavond gewei gerd de verminderingen in het fonds voor hulp aan het buitenland weer aan te vullen. Een amendement van afgevaardigde Dirksen (Republikein voor Illinois) om het fonds voor het Europese herstel beschikbaar te stellen voor 12 in plaats van 15 maanden werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. Het Huis behandelde het rapport van de toewijzingscommissie, waarin aanbevolen wordt de gehele Marshall-hulp van 6.533 millioen dollar voor twaalf maanden te verminderen tot 5.980 millioen voor 15 maanden, het geen een vermindering van ongeveer 25 procent vertegenwoordigt. Het Huis aanvaardde tenslotte het wetsontwerp voor hulp aan het herstel van Europa met de reductie van ongeveer 25 procent, zoals aanbevolen was door de Huiscommissie voor de toewijzingen. Het ontwerp is naar de Senaat doorgezonden. Zijn commissie achtte het noodzake lijk hulp te verlenen bij het herstel van n door de oorlog verwoeste landen, maar nevels gehulde" projecten te financie ren alleen maar met het doel geld uit te geven. MARSHALL WAARSCHUWDE De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, had Vrijdag verklaard, dat de vermindering van de gelden voor het plan-Marshall, voorgesteld door de toewijzingscommis sie van het Huis van Afgevaardigden, indien zij goedgekeurd werd door het gehele Congres, het gehele Europese herstelprogram van 'n herstelplan tot een ondersteuningsplan zou degraderen. Marshall waarschuwde, dat een derge lijke wijziging in geheel West-Europa „een zeer ernstige politieke reactie" te weeg zou brengen. De door het Huis aanvaardde wet voorziet in 5.980.710.228 dollar voor de financiering van het program voor hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1949. Het oorspronkelijke bedrag was 6.533 millioen dollar voor 12 maan den. Het Huis van keurde het ontwerp Afgevaardigden goed door in Het plan-Marshall is een vaag plan, zo verklaarde John Taber, voor zitter van de commissie voor de toe wijzingen van dit lichaam, bij de opening van de debatten over het vraagstuk der credieten. Taber be weerde, dat de aan de commissie, waarvan hij het voorzitterschap waarneemt, voorgestelde cijfers „het resultaat zijn van een reeks bespre kingen, waarbij de economen van de regering hun fantasie de vrije loop hebben gelaten. Hij oefende scherpe critiek op de toewijzing van granen, landbouwmateriaal, katoen, petro leum en van andere producten, die in het program van hulpverlening zijn vermeld en hij wees er onder meer op, dat deze producten in on voldoende mate in de Verenigde Sta ten zelf aanwezig zijn. Taber critiseerde tevens de toe kenning van credieten aan België, Ierland, Denemarken en IJsland, daar elk van die landen volgens hem leningen kan krijgen. Overigens achtte hij de uitlating van Paul Hoffman: „Hoe minder geld wij zullen ontvangen, hoe minder dat wij aan het herstelprogram zullen kun nen medewerken" niet gerechtvaar digd. Tenslotte keurde hij de politiek af, die door de bezettende overheid in Duitsland wordt gevolgd, een poli tiek, die volgens hem het herstel van dit land verhindert en de vorm aan neemt van ongerechtvaardigde ver geldingsmaatregelen tegen de Duit sers. „Hoffman zal misschien de leve ring van limonade, tijdschriften en prentenboeken aan Europa moeten schrappen, maar ik geloof, dat zij het zonder die dingen ook wel zullen klaarspelen", aldus Taber. Paardenslagers wenden zich tot minister (Eigen berichtgeving) De Nederlandse Bond van Paarden slagers heeft zich tot het Ministerie van Landbouw en Visserij gewend met een krachtig protest tegen de ver laging van de rantsoenwaarde voor paardenvlees. Hoewel er ruim vol doende paardenvlees is er heeft zelfs export plaats gehad werd in verband met een concurrentiestrijd met de rundersiagers het rantsoen verlaagd. Het telegram vermeldt o.a.; Bestuur vakgroep en beide slagersbon den voeren de laatste weken heftig ac tie tegen verkoop paardenvlees. Vorige week werd getracht ondanks vesti gingswet in West-Friesland en Zaan streek met medewerking van het Be drijfschap Vee en Vlees de rundersla gers paardenvlees te laten verkopen onder het motief dat er te veel paarden* zijn. Een week later verlaagt men het rantsoen omdat de runderslagers hun zie niet hebben gekregen Zelfs de radio wees er op dat de omzet der paarden slagers oploopt en dat daarom deze maatregel wordt genomen. Het publiek is overal zeer ontstemd; er is paarden vlees genoeg. De bonnen per 150 gram kunnen gekwiteerd worden. Een belan genstrijd der slager wordt hier op de ruggen der consumenten uitgevochten. Er is paardenvlees genoeg. Verzoeke de bonveriaging op korte termijn in te trekken. Minister Mansholt heeft per soonlijk onlangs tegen de bondsvoorzit ter Jb Jongejan in het bijzijn van un deren verklaard dat bij tegen rantsoen verlaging is, daar het volksbelang er in de eerste plaats mee geschaad is. De Veiligheidsraad zal hedenmiddag in noodvergadering bijeenkomen ter bespreking van een boodschap van de bemiddelaar der V. N„ Graaf Folke Bernadotte, volgens welke de immigra tiekwestie een struikelblok vormt op de weg naar een bestand in Palestina. Graaf Bernadotte heeft de Veilig heidsraad verzocht om een nieuwe en meer preciese interpretatie van het op de immigratie betrekking hebbende ar tikel van de resolutie. Bernadotte verzekerde de Veilig heidsraad, dat hij alles in het werk stelde om de twee partijen tot een overeenstemming te brengen aangaan de het tijdstip van het begin van het bestand. Hij hoopte te slagen. De tekst van de boodschap van de bemiddelaar aan de Veiligheidsraad is Vrijdagavond gepubliceerd. In de 18 kieskringen van Nederland vond Vrijdag 4 Juni de indiening plaats van de candidatenlijsten der partijen of groepen, die aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli a.s. zullen deel nemen. In totaal hebben 12 partijen of groe pen van de gelegenheid gebruik ge maakt om candidatenlijsten in te dienen. Tien partijen of groepen hebben in alle 18 kieskringen van Nederland een lijst ingeleverd n.l. de Katholieke Volkspartij, de Partij van de Arbeid, de Anti-Revolutionnaire Partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, de Staatkundig Gereformeerde Partij, de Communistische Partij Ne derland, de Christelijk Historische Unie, de Middenstandspartij, de On afhankelijk Nationale Groep en de lijst Weiter. In de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dord recht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Maastricht heeft voorts de „oude SDAP/vooruit- strevende partij voor wereldregering" een candidatenlijst ingediend, terwijl in de kieskringen Rotterdam en Am sterdam nog een twaalfde partij een lijst met candidaten heeft ingeleverd n.l. de Revolutionnair Communistische Partij. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er 10 partijen of groepen die een candidatenlijst had den ingediend. Van deze 10 partijen hebben de Protestantse Unie, de Bella my Partij en de groep Rodrigues Lo pez bij de candidaatstelling voor 1948 niet opnieuw lijsten ingeleverd, ter wijl de lijst Weiter, de Onafhankelij ke Nationale Groep, de Middenstands partij, de oude SDAP/vooruitstreven- de partij voor wereldregering en de Revolutionnair Communistische Partij als nieuwe partijen of groeperingen, die aan de verkiezingen wensen deel te nemen, kunnen worden geken merkt. Henriëtte Davids naar Nederland terug Henriette Davids zal zich heden aan boord van de „Nieuw Amsterdam" be geven, waarmee zij vermoedelijk 13 Juni a.s. in ons land in Rotterdam terugkeert. TOEWIJZINGEN AAN WEST-EUROPA IN HET KADER VAN DE MARSHALL- HULP -eerste kwaktaal- Nu het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het voorstel voor de verlaging van de aangevraagde credieten voor de uitvoering van het plan-Marshall heeft aangenomen, geven wij hierbij een overzicht van de toewijzingen, welke voor het eerste kwarfaal waren vastgesteld. Opmerkelijk is, dat IJsland en Ierland alleen leningen kregen toegewezen, terwijl Oostenrijk in totaal een gift van 70 millioen dollar zou ontvangen. De royale opzet van het Marshall-plan blijkt tevens uit de vergelijking tussen de bedragen, welke als giften en de bedragen welke als leningen waren voorgesteld. Voor het eerste kwartaal was het totaal van de giften ruim het drievoud van het totaal van de leningen. Weersverwaching, geldig tot he denavond: IETS HOGERE TEMPERATUUR. Zwaar bewolkt met korte opkla ringen en overwegend droog. Iets hogere temperatuur. Meest matige Zuidwestelijke wind. „Men verwacht, dat Bevin eerlang om gezondheidsredenen uit de rege ring zal treden. Het is mogelijk dat Herbert Morrison hem als minister van Buitenlandse Zaken zal opvolgen", aldus schrijft de „Daily Worker", het orgaan van de Britse communistische partij. Volgens het blad zou de jongste terugkeer van Hugh Dalton in 't Brit se kabinet verband houden met het aanstaande vertrek van Bevin. Dalton zou Morrison als leider van de La- bour-fractie in het Lagerhuis vervan gen. Unity Mittford, de 33-jarige dochter van een Britse baron en persoonlijk bevriend met Hitler, is dezer dagen in Oban (Wales) in een ziekenhuis over leden. Er is destijds, toen de oorlog uitbrak, veel te doen geweest over deze eigenaardige vriendschap tussen een Britse vrouw en de dictator van Duitsland. In 1940, kort ns het uitbre ken van de oorlog, kreeg zij van Hitier gelegenheid naar Engeland terug te keren. De kennismaking, aldus de Daily Express, dateerde van 1935, toen zij Hitier in een „bierkelder" te Mün- chen ontmoette en meteen de uitno diging kreeg voor een nazi-feest. Zij was eveneens bevriend met Göring en Streicher. De laatste tijd vertoefde zij op eigen wens op een verlaten eiland aan de Schotse Westkust. Men zag haar daar vaak wandelen met een Zwitserse geit aan de leiband. Men zegt, dat zij gestorven is aan kinder verlamming, maar velen menen, dat zij nimmer de verwonding te boven is gekomen, die zij opliep bij het begin van de oorlog, toen zij in een park van München door een kogel men weet niet van wie in het hoofd ge troffen werd. WOLKBREUK EIST 83 DODEN. Tengevolge var een wolkbreuk te Ammasia zijn vijftig huizen ingestort, waarbij drie-en-tachtig personen om het leven zijn gekomen. Nog zeshon derd andere huizen zijn beschadigd. Naar het Dagblad „France-Soir" ver neemt verwacht men in kringen van het Engelse Hof, dat binnenkort officieel zal worden medegedeeld, dat Prinses Elizabeth tegen 15 October moeder hoopt te worden. Aanvankelijk dacht men te moeten aannemen, dat Prinses Elizabeth zich na haai- terugkeer uit Parijs afzijdig zou houden bij openbare gebeurlijkheden. Dit schijnt op veler aandrang te zijn uitgesteld tot na de tweede week van Juni. Nieuwe behandeling van Indonesische kwestie Volgens te Kalioerang verkregen in lichtingen zal de Veiligheidsraad waar schijnlijk 18 Juni ter behandeling van de Indonesische kwestie bijeenkomen. Vermoedelijk zullen het tweede inte- un-rapport en de rapporten over W. Java en Madoera besproken worden. Het rapport van de commissie voor goede diensten en beide partijen om trent de conferentie te Bandoeng zal binnen een week naar Lake Success verzonden worden. „Zuid-Afrika zal gaarne haar goede betrekkingen met Engeland en de an dere landen van 't gemenebest voort zetten, mits geen afbreuk gedaan wordt aan zijn status van souvereine staat", aldus Daniel Malan in zijn eer ste radiorede als- premier van Zuid- Afrika. Dr. Malan verklaarde, dat hij ten volle het deelgenootschap van Zuid-Afrika in de gemeenschap van naties erkende en derhalve geens zins een isolationistische politiek voor stond. Hij legde er evenwel de na druk op, dat voorzover het lidmaat schap van Zuid-Afrika van de V.N. betrof, hij evenals zijn voorganger, geen inmenging zou dulden van bui tenaf in de binnenlandse aangelegen heden van Zuid-Afrika. Hij achtte het gevaar van een dergelijke inmenging „gezien de ervaringen van Zuid-Afri ka te Lake Success", geenszins denk beeldig. Hij stelde de vraag of de goede sa menwerking tussen de leden van het Britse gemenebest niet beter bereikt kon worden door aparte overeenkom sten tussen de individuele leden dan door besprekingen op conferenties van alle leden van het gemenebest. Voorts wees dr. Malan erop, dat een groot deel van de Engels sprekende bevol king hem bij de verkiezingen gesteund had en weigerde de verzekeringen der nationalisten te wantrouwen. Gisteren werd om half zeven in de avond het startschot voor de eerste étappe van de 8ste ronde van Luxem burg gegeven. Een half uur voor het vertrek regende het nog hevig, maar toen de 52 renners vertrokken was het droog. Deze étappe werd gereden op een circuit van 2.1 km lengte in de stad Luxemburg. De uitslag luidt: 1 Schuts, Zwitserland, 1 uur 31 min. 44 sec.; 2 Fruythof, België, op drie lengten; 3 Brule, Frankrijk A-ploeg, zelfde tijd; 4 Schulte, Nederland, 1.31.55 5 Poels, België; 6 Lapebie, Frankrijk B-ploeg; 7 Debenne, Frankrijk B-ploeg; 8 Magnay; 9 Caput, Frankrijk A-ploeg; 10 Diederich, Luxemburg; 11 de Ruy- ter, Nederland, allen dezelfde tijd. Een grote groep renners bezette ex aequo de 12de plaats. Hieronder wa ren de Nederlanders Pellenaers, Lam- brichts, Janssen en van Gelderen. Al len maakten dezelfde tijd als Schulte. De Repub. legercommandant, lt.- generaal Soed.rman, heeft aange kondigd, dat er binnenkort een al gehele mobilisatie moet worden uitgevaardigd om de Nederlandse agressie te we^en. Soedirman verklaarde dit in een interview met „Merdeka" te Solo. Het blad, dat dit in zijn ochtendeditie van Donderdag publiceerde, schrijft o.m.: Soedirman zeide, dat de huidige situatie noodzaakt tot het voorberei den van de mobilisatie van alle krachten. In verband met de bespre kingen tussen de delegaties met be trekking tot het opheffen der T.N.i zeide hij, dat de T.N.I. wel wenst toe te treden tot het leger der Verenigde Staten van Indonesië, indien dit leger gisteren In de Nederlandse Staatscourant van komt de volgende bekendmaking voor: Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes Prinses Juliana hebben m; gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de Kroon door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De minister-president, (get.) Beel uitsluitend bestaat uit Indonesiërs en er geen „vreemd" leger meer in In donesië is. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang verneemt voorts, datSoedirman eergisteren te Djokja heeft verklaard, dat de T.N.I. vol ledig in stand zal blijven. Hij zeide: indien de Repub. regering en onze delegatie zouden toegeven aan de Ned. eisen tot opheffing van de T.N.I. en de buitenlandse betrekkin gen, zou dit voor het Repub. leger aanleiding zijn om „de zaken in eigen hand te nemen". Inmiddels is er nog geen officieel Rtpub. commentaar te verkrijgen ten aanzien van de overhandigde mede deling der Ned. regering. In de krin gen der Repub. delegatie te Ka lioerang is het oordeel erover ver deeld. Men spreekt van een „ultima turn", waartegenover anderen de mededeling als „mild" betitelen. Hierbij dient rekening te worden ge houden met het feit, dat de tekst der mededeling nog niet is gepubliceerd, zodat men ten aanzien van de juiste bewoordingen in het duister tast en het commentaar slechts is gebaseerd op uitgelekte berichten. Gisterochtend zou Moh. Hatta met Moh. Roem een bespreking hebben over deze kwestie. De Repub. dele gatie is reeds in onderlinge vergade ring bijeen geweest om de Ned. mededeling te bespreken. Gisterochtend had er een bijeen komst plaats van de agendacommis sie ter bespreking van de komende agenda. In dit verband wordt verno men, dat de agenda voor de volgende week de normale weekagenda is zo als voorheen. Ook de subcommissies zullen op de normale wijze blijven vergaderen. Tijdens het weekend zul len er waarschijnlijk geen leden der Ned. delegatie te Kalioerang aan wezig zijn. Prinses Anne blijft godsdienst trouw Prinses Anna de Bourbon—Parma is Vrijdagmorgen per vliegtuig uit Ko penhagen naar Geneve vertrokken. Toen haar gevraagd werd of zij van plan was van religie te veranderen teneinde met ex-koning van Roemenië in het huwelijk te kunnen treden, zei de de prinses: „Neen, ik zal nimmer mijn godsdienst prijsgeven". Liet voorstel van de commissie voor de begroting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om de voor de Marshall-hulp gevraagde credieten met ruim twintig procent te be snoeien, is voor de „nood-landen" geen prettige tijding. Het voorstel moet nog wel door de Senaat onder de loupe worden genomen, maar een hoopvol symptoom is het zeker niet. De oorzaak van dit voorstel moet volgens de commissie liggen in nood zakelijke bezuiniging met het oog op de positie van de schatkist. Inderdaad moet de beurs van Un cle Sam weer zeer grote uitgaven dekken, als men slechts bedenkt welk een enorm bedrag de Ver. Staten vooi de begroting van leger, marine en luchtmacht hebben uitgetrokken. Dit bedraagt ongeveer tien milliard dollarBen bedrag, waarbij de som van de Marshall-hulp gedurende een jaar, niet in de schaduw kan staan. Paul Hoffman, de man aan de top van de verwezenlijking van de Marshallsteun, heeft al direct tegen de voorstellen tot bezuiniging een waarschuwing doen klinken. Het aanvankelijk vastgestelde bedrag achtte hij nog ternauwernood *- 1- doende om het herstel van de zes> :n landen binnen de gestelde termijn te garanderen en nu dit. Dean Acheson, eens plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, noemde doorzet ting van de bezuiniging niet minder dan een ramp. pjIER komen diverse andere omstan digheden om de hoek kijken. Mocht ook de Senaat met het voorstel accoord gaan (wat zeer zeker hevige interne tweespalt zou uitlokken) dan zou dit voor de zestien landen, die nu van de Amerikaanse hulp profiteren, betekenen, dat men op meerdere wij zen de buikriem, welke enige nood zakelijke ontspanning sinds kort toe liet, weer zal moeten aansnoeren. Het kan bovendien betekenen, dat de Ver wachting betreffende militaire steun van de Ver. Staten aan de West- Europese Unie grotendeels of geheel in rook zou opgaan. De commissie vertelde terloops ook nog niet tevre den te zijn over de vorderingen van de wederopbouw in Duitsland en daarmede zal men zeker in de eerste plaats doelen op de productie van steenkool en staal. Deze uitspraak zal wel weer door Parijs met ge spitste oren zijn beluisterdTen slotte moet men deze procedure ook nog zien tegen het ir de Ver. Staten zelf hoogoprijzende décor van de na. derende presidentsverkiezingen. Toch willen wij hopen, dat de Senaat voor de zaak der zestien landen en de zeer vele problemen, welke er mede samenhangen en waarvan we hierboven een enkele aantipten, open oog zal blijken te hebben. Verminde ring der Marshallhulp moet toch ook door Washington beschouwd worden als verzwakking van de buffer, die een botsing tussen West en Oost zou kunnen voorkomen. Daarom zullen ook de militaire deskundigen van de Ver. Staten over deze kwestie wel een woordje te zeggen hebben. AD INTERIM. Uit Tel Aviv wordt officieel gemeld dat Joodse strijdkrachten Jenin, een belangrijk Arabisch centrum ten Noorden van Jeruzalem, zijn binnen gerukt. De groep Stern heeft aan het bu reau van het Internationale Rode Kruis te Jeruzalem een ultimatum ge zonden naar aanleiding van het feit dat drie personen gewond zijn in de nabijheid van de plaats waar onlangs de consul-generaal der Verenigde Sta ten werd gedood. Indien de autoriteiten van het Rode Kruis tegen hedenmiddag niet alle ge wapende Arabieren van deze plaats hebben verwijderd, zal de groep Stern de organisatie van het Rode Kruis te Jeruzalem niet langer als neutraal be schouwen. Zal ook Benesj aftreden In politieke kringen te Praag cir culeren betrouwbare mededelingen, volgens welke de mogelijkheid groot zou zijn dat president Benesj zeer binnenkort zal aftreden om gezond heidsredenen. De dokters zouden de president een langdurige periode van „volkomen rust" hebben voorgeschreven. Algemeen verwacht men, dat het aftreden van Benesj onafhankelijk zal zijn van de beslissing over de nieuwe grondwet. De termijn voor ondertekening van de grondwet loopt over vier dagen af. De mening wint steeds meer veld, dat Clement Gottwald, de communis tische minister-president, Benesj zal opvolgen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1