Prof. Schermerhorn spreekt: EEN HALVE EEUW TOT HEIL VAN ONS LAND VERVOEG STADNIEUWS Geveltoeristen Voor veiliger verkeer Predikbeurten Schoencrême Wrijf was Poets-extract Langedijk. Aantekeningen bij de verdeling der woonruimte Heïloo. Geen puin, bloed en tranen, geen herleefd verleden doch gerechtigheid, welvaart en vrede Onze plaatselijke voetbal verenigingen Harenkarspel. Uitstapje met avonturen IJmaiden Bergen, Nederland voor de keus Nooit ging een belofte schoner in vervulling De oogst van de weg VAN NABIJ EN yERRE -a V>.s* Bi) het woord „geveltoeristen" krijgt men visioenen van de gebrilde Harold Lloyd, die zich met een overigens on verstoorbaar gezicht langs afgronden van straten in New York voortbeweegt, in de dakgoot van een of andere toren hoge wolkenkrabber. Maar men behoeft niet in Amerika te zijn, om geveltoeris ten aan het werk te zien. Ook Alkmaar is dergelijke lieden rijk. Alleen, ze val len niet op, want hoeveel Alkmaarders kiiken, als ze op straat lopen, naar boven, naar de daken der huizen, naar de spitsen der torens? Dezer dagen zijn ook in onze stad werklieden aan de arbeid, wier bezig heden zeker niet van gevaar zijn ont bloot. De toren van het Waaggebouw en die van de Dominicuskerk aan de Laat zijn hun operatieterrein. Aan de Waagtoren hangen ze op een stelling en brengen nieuwe leien aan. Net boven de eerste omgang, tussen de kickken in, zijn ze bezig. En hebt U or wel eens op gelet, dat een leidekker van onder naar boven werkt. Hij begint onderaan en bouwt zo zijn werk gelei-, delijk op. Op die manier bereikt hij, dat de leien over elkaar heen komen te lig gen, net als overigens bij dakpannen het geval is, waardoor het water ge makkelijk afloopt. Gisteren, toen de kaasmarkt werd gehouden en vele be zoekers de toren beklommen, lag het werk even stil, maar het zal ongetwij feld hervat worden. Aan de Waag wordt overigens nog meer gedaan, want schilders zijn bezig met het afkrabben van de grote deuren aan de zijde van de Houttil, die wel eens een verfje no dig hadden. De collega's aan de Dominicuskerk zoeken het hoger op. Die zijn niet te vreden met de eerste omgang, die wil len heel naar de spits. Om het kruis, dat daar des nachts in vurig neon gloeit, hebben ze een houten stellage gebouwd. Het is een halsbrekend kar wei, daar in de hoogte en men mag zeker geen hoogtevrees hebben, om daar te kunnen werken. Het is niet de eerste maal, dat er hoog boven de stad wordt gewerkt aan dat kruis. De bliksem is er al eens ingesla gen en boze tongen beweren, dat er met een windbuks op wordt geschoten. Dat het daardoor defect zou zijn ge raakt komt ons zacht gezegd onwaar schijnlijk voor. Men zou al een ware Wilhelm Teil moeten zijn, om een neon- buis op zo'n afstand te raken. Hoe dan ock, het wordt hersteld en de arbeiders, die daar, verheven boven alle stadsge woel, hun gevaarlijk werk verrichten, zijn in de ware zin des woords gevel toeristen. Maandag om negen uur beginnen in Alkmaar de practische verkeersexa- mens voor de hoogste klassen der la gere scholen. Reeds eerder werden de schriftelijke vragen beantwoord, op een lijst, die zelfs voor volwassenen nog voetangels en klemmen bevat. Daar mee is duidelijk aangetoond dat ver- keersexamens van groot nut zijn. Im mers, jong geleerd, oud gedaan. De examens zullen ertoe kunnen bijdra gen, het aantal verkeersongelukken in de toekomst te verminderen. Het ligt in de bedoeling, de kinde ren in kleine groepjes door de stad te laten rijden op hun fietsen. Inspecteur Haverlag trekt, tesamen met de on derwijzer, per motor erachter aan, en noteert de strafpunten. Wie meer dan acht punten krijgt, uit schriftelijk en mondeling examen bij elkaar, wordt af gewezen. .Maar de geslaagden ont vangen een fraai diploma. Er zal ongetwijfeld aanleiding be- Istaan, op deze aangelegenheid nader terug te komen. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; 5 uur ds. Wesseldijk; 7 uur ds. Bierman van Bergen (jeugd dienst). Kapelkerk, 10 uur, ds. Dik- boom. Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur ds. Roodenburg. Doopsgez. kerk, 10 uur, mej. H. Buijs van Aals meer. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur ds. Van der Lin- gen (H.Avondmaal)half 6 ds. Van der Lingen (H. Avondmaal en nabetrach ting). Baptisten-gem. (in Nieuwe Dcele), 10 uur evangelist Hofhuis; half 8 jongeliedensamenkomst. Oud-kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Tcussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Cbr. Gem.schapsb., in W. en B., 2.45 uur jeugdsamenkomst; 4 uur open- luchtprediking in de Hout; Donderdag avond half 8 de heer Van Oostveen; Dinsdagavond half 8 bijbelbespreking Houtweg 8. Leger des Heils, Lim- merhoek, 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur verlossingsbijeen-" komst o.l.v. majoor Ter Telgte. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, in Valk's lunchroom (Houttil), half elf Zondagsschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rozekruisers- genootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, spr. mevrouw H. Stok— Huyser. Geref. kerk, 10 uur (open bare belijdenis) en 5 uur (voorb. H. Avondmaal), dr. Polman. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloemhoff (H.Doop). Evangelisatie Kerkelaan, 10.15 uur, ds. Langman van Amsterdam. Geref. kerk (in evang.- gebouw Kerkelaan), half 9 (voorb. H. Avondmaal) en 4 uur, ds. Schenkeveld van Rheden-De Steeg. EGMOND AAN ZEE. geref. kerk, 10 uur, ds. Schenkeveld van Rheden-De Steeg (voorb. H.Avondmaal)half 5 leesdienst. BERGEN, geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. J. M. van Minnen van Bussum (ver beterde opgaaf). BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 en 7 uur ds. Donner. HEER-HUGOWAARD, geref. kerk, half 10 en half 3, ds. Huismans. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Haitsma. SINT-PANCRAS, geref. kerk, 10 en 1 uur ds. Postema, em. pred. van Veen- dam. VEENHUIZEN geen dienst. „Beter dan ooit" Het is al tot in den treure betoogd; de Langedijk moet zich industrieel ontwikkelen. Factoren daarvoor zijn ruimschoots voldoende als: bevol kingsdichtheid, goede ligging, bevol kingsaanwas, overschot van arbeids krachten enz. Maar er is één handi cap; woonruimte. De bestaande bedrijven worstelen met een gebrek aan personeel. Dit is niet allereerst een gevolg van gebrek aan arbeidskrachten in het algemeen, maar wel van een gebrek aan vak arbeiders. Eén vakman kan voor bij komend werk twee ongeschoolde ar beiders aan het werk houden. Dezer dagen wees een figuur uit het bedrijfsleven op de onmogelijk heid zijn bedrijf te vergroten en alle bestaande mogelijkheden uit te bui ten. Werkkrachten zijn er genoeg, rnaar ze zijn, zonder geschoold te zijn, niet te gebruiken Nu bestaan er goede kansen. In dustrialisering is urgent voor het hele land. Straks als het fabrieks wezen voldoet aan de eisen, dan heeft de Langedijk geen kans meer een in dustrie-streek te worden. En zonder tot pessimisme te vervallen, kan men aannemen, dat de goede tijden voor de tuinbouw niet zullen blijven voort duren tot in lengte van dagen. De aardappel-campagne is pas begonnen en de prijzen dalen reeds weer sterk... waarmee nog lang niet gezegd is, dat het een slecht jaar zal worden. Maar men zal er op bedacht moeten zijn,; dat die slechte jaren zullen komen. Dan moet er een bedrijfstak zijn, die de overtollige krachten kan opvan gen. Bovendien schept de steeds toe nemende mechanisering dit niet te vermijden gevolg: er kunnen op de akker steeds minder arbeiders em plooi vinden. Reeds nu dient men iq beperkte mate arbeiders om te scholen tot een ander beroep. Dat kan alleen gebeu ren, wanneer er voldoende vaklieden zijn. Die vaklieden komen er dan niet eerder of er moet voldoende woon ruimte zijn. Die vicieuze cirkel dient doorbroken te worden eer ze nood lottig geworden is. JTiemand is nog de „crisis-jaren" vergeten en wie is er van overtuigd, dat de tuinbouw niet binnen afzienbare tijd weer voor ernstige moeilijkheden zal staan? Wie? Vooruitzien is de deugd der zwak ken. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Juni '43. 11000 kg Rabarber f 5.50; 6700 kg Aard appelen: Eerstelingen f 21.10—f 22.60 en kleine f 13.90f 16.10, rode eerstelingen f 22.20 en rode drielingen f 10.60.. OBDAM, 4 Juni 1948. 2250 kg grote aardappelen f 20.90—f 22.60, 475 kg drie lingen f 13.50—f 15.90 en 125 kg kriel f 13.30. De Partij van de Arbeid hield gis teravond in „De Rustende Jager" een grote verkiezingsbijeenkomst. De voorzitter, de heer Olivier, sprak bij de aanvang 2ijn voldoening erover uit, dat de opkomst massaal was en gaf direct het woord aan prof. ir. Schermerhorn, de spreker van deze avond. Prof. Schermerhorn begon zijn be toog met een overzicht te geven hoe de politieke situatie in ons land ligt. Er is in brede lagen van ons volk een zekere angst voor wat de toekomst ons zal brengen. Hetgeen niet verwon derlijk is, als wij bedenken, dat ook over de hoofden van de jongere gene raties een oorlog is gegaan en die zich voor talrijke, schier onoverkomelijke moeilijkheden zien geplaatst, zodat er onverschilligheid is ontstaan over de toekomst. Direct na de bevrijding wil de zeker wel 20 pet, van de bevolking emigreren, met naar hun smaak be tere bestaansmogelijkheden en meer veiligheid, deels ook veroorzaakt door angst voor het gevaar uit het Oosten. Doch dit was niet alles. Spr. meende ook te moeten consateren een gebrek aan geloof in de naaste toekomst. In deze wereld van angst staan wij, en in die sfeer komen de verkiezingen en spr. voelde het als zijn plicht zijn bij drage in deze strijd te leveren en vroeg zich af: Waar gaan wij heen? Een ieder voelt zich beklemt en is vol zorgen om de eindjes bij elkaar te hou den. In Mei 1945 was de toestand in Ne derland te vergelijken met de toestand in Duitsland in 1918, doch toen was in Duitsland niets vernield, doch heerste daar een vreselijke toestand op elk ge bied. Nederland nu voert een strijd op leven en dood om deze toestand te ver mijden. Een derde van ons nationaal vermogen zijn .wij kwijt; wij zijn arm geworden en moeten zien rond te ko men. Wij moeten proberen de armoede -zo gelijkmatig mogelijk te verdelen, en zo men spreekt, dat hier te dien aan zien niets gebeurt, maakt spr. hier tegen ernstig bezwaar. Er gaat toch al tijd nog een milliard gulden naar Lief- tinck vaSi de beter gesitueerden naar hen die hulp nodig hebben. Ook elders zit men vol met moei lijkheden. Spr. wees o.a. op Frankrijk. Dat het hier In Ned. met de overheids bemoeiingen altijd eerlijk toegegaan zou zijn, betwijfelde spr. zelf ook, doch de gegeven voorschriften werden ook door de mensen overtreden, die trachten op allerlei manieren door de mazen hen te glippen. Hij die zich aan der gelijke practijken nimmer heeft schul dig gemaakt, heeft recht critiek te le veren, doch spr. gelooft, dat het dan wel zeer stil zou zijn in ons land. De heer Strikker, van de V. V. D., vindt spr. een belangrijk man in Ne derland, doch hij is minder goed te spre ken over het door de V. V. D. ver trouwelijk uitgegeven Campagne-boek, dat volkomen aansluit op de ontevre denheid welke bij een groot deel van ons volk heerst en dat streeft naar vrijheid. Spr. gaat dan in op het Mars hall-plan en op de gesloten overeen komsten van de Benelux-landen, daar bij erop wijzende dat al die dingen een bittere noodzakelijkheid zijn om tot een algeheel herstel te komen en tot vrij heid. Als de V. V. D. dan spreekt over vrijheid in het bedrijfsleven is dit in flagrante strijd met de werkelijkheid. Dit soort van propaganda is speculeren op het gevoel van de massa. Hier hoort gan Vast: op voor de vrije economie en 400.000 werklozen, hetgeen zeker het gevolg van een en ander zou zijn. Scherp hekelde spreker de voorlich ting welke van V. V. D.-zijde aan be stuurders en sprekers van deze partij gegeven wordt en waarin men spreekt van het brengen van gevoelsargumen ten en het bewaren van zakelijke voor lichting voor later. Het Ned. volk zal er echter wel voor passen om zo be handeld te willen worden. Hebben wij rechts van ons te maken met de V. V. D. en de Prot. Chr. partijen, links van ons vinden wij de C. P. N. Spr. gaat uitvoerig op deze beweging in, doch voorziet hierin dat dit de partij is, die alleen kon bestaan op puinhopen, bloed en tranen. Dan blijft nog de K. V. P. Deze en de Partij van de Arbeid zijn op elkaar aangewezen een progressieve politiek te blijven voeren. Ook hierbij doen zich wel eens moeilijkheden voor, doch bij de huidige samenstelling van de regering mogen wij om beurten wel eens aan de touwtjes trekken. Spr. be sloot zijn aandachtig betoog met nog eens te wijzen op de keus die wij heb ben te maken tussen de partij die wil leven naar het beeld van het verleden (V. V. D.) of de partij die alleen kan bestaan van puinhopen, bloed en tranen (C. P. N.) of de partij die streeft naar vernieuwing en die een grote verant woordelijkheid wil dragen in het be reiken van meer gerechtigheid, wel vaart en vrede! Een drietal sprekers gaf zich op voor het debat of om een paar vragen te stellen, welke op zeer uitvoerige wijze door spreker werden beantwoord waarop de voorzitter om ruim 12 uur de vergadering met een woord van dank aan de spreker sloot. Hedenmiddag speelt slechts een twee tal jeugd-elftallen van de Foresters, ter wijl morgen Alkmaar 3 de Foresters- combinatie op visite krijgt. Heden avond speelt om kwart over zeven ook een veteranen-elftal van de Foresters tegen het gemeente-ambtenaren-elftal. In dit elftal spelen o.a. ook mede, de burgemeester, de gemeente-ontvanger en verder secretarie-personeel. De eer ste ontmoeting werd door de Foresters op het kantje af gewonnen, maar bur gemeester Kalff c.s. zijn op revanche belust, zodat dr. Hoolwerff c.s. het vanavond zwaar te verantwoorden zul len krijgen. HSV gaat morgen naar St. George voor de NHVB-beker. Het elftal waar tegen HSV 1 Zondag 13 Juni uitkomt is samengesteld uit oud-HSV-ers, t.w. doel: J. Ypelaan; achter. J. Pater en P. Keeman; midden: E. Lambaard, Co Keeman,.S. Kops; voor: J. vd Berg,, Nic. Wit, W. vd Berg, W. Hoogenboom en C. Nanne. Reserve. B. op de Weegh. RODE KRUIS-COLLECTE. Zaterdag 29 Juni zal met medewer king van de muziekcorpsen huis aan huis worden gecollecteerd ten bate van het Rode Kruis. Wij bevelen de col lecte gaarne bij U aan. Als de kalender de maand Juni aan wijst, beginnen de reisclubs haar plan nen te beramen, om verschillende stre ken van ons mooie land te,bezoeken, heizij per trein of autobus. Met dit laat ste vervoermiddel heeft de damesreis- club uit Tuitjenhorn „Wij vrouwen eisen ons recht" genaamd, deze week een uitstapje gemaakt naar de Veluwe Deze reisvereniging is een gezellige club. Er wordt niet gekeken naar stand of leeftijd, terwijl corpulentie of slank heid geen beletsel is om als lid toe te treden. Oorspronkelijk lag het in de be doeling om 2 of 3 dagen op reis te gaan, maar verschillende mannen konden of wilden hun vrouw niet zo lang missen. Het hoogtepunt van deze dag is wel ge weest het vertoeven in de speeltuin te Apeldoorn. Hier voelde men geen leef tijd. Sommigen zijn in kleine bootjes aan 't spelevaren geweest, terwijl weer anderen vermaak zochten op de auto baan, in electrisch gedreven autotjes. Het geroep van „nou moid, wat enig' en; „dat mosten onze kirrels nou erres zien" was niet van de lucht. Ook Grietje S. vermaakte zich geweldig. Ze toerde „hillegaar allien" in zo'n auto en werd op 't lest zo wuiterig dat ze handen en bienen los liet. Deze ma noeuvre werd haar echter noodlottig. Haar voertuig botste zo geweldig tegen de rand van de baan aan, dat Grietje met haar kin op het stuur viel en door deze schok schoot een gedeelte van haar gebit achter in haar keel. Dat zij hier heel benauwd van werd en ontzet tend veel pijn had, behoeft geen betoog. Medische hulp moest worden ingeroe pen. Na onderzoek en behandeling door een Apeldoornse dokter besloot men maar weer zo langzamerhand op huis aan te gaan. Na nog een ogenblik in Amsterdam vertoefd te hebben Grietje heeft al die tijd als een „gebrokene" achter in de bus gelegen kwam men ver over 't nachtelijke uur weer in Tuitjenhorn aan. On danks dit kleine „evenement" heeft de club een mooie dag gehad. VISSERIJ-BESOMMINGEN. De aanvoer bedroeg gisteren 920 kis ten. De besommingen waren KW 53. f 1550; Schev. 9, f 9695; IJm. 204, f 1700; KW 21, f 1385; U.K. 52, f 2413; U.K. 242, t' 1518; U.K. 2, f 476; IJm. 140, f 1757; IJm. 5, f 1130; KW 72, f 1444. Prof ir W Schermerhorn trad Donder dagavond in de stampvolle zaal van „De Rustende Jager" op met het onderwerp „Nederland voor de Keus" De wereld worstelt om nieuwe vormen, aldus spreker, zij, die zich het behaag lijkst zouden voelen in een samenleving als in de tijd tussen de beide wereld oorlogen 'mogen bedenken, dat de we reld van gisteren niet terugkomt en zij mogen zich afvragen, hoe groot hun aan deel is geweest in het tot stand komen en de groei van het communisme, dat spreker afwijst, daar het gaat langs een weg van bloed en tranen om op de puin hopen van het oude een nieuwe orde te scheppen In een samengaan* van PvdA en de K V P ziet spreker de enige mogelijkheid om een progressieve politiek te volgen Tegen de achtergrond van deze drie stromingen plaatst spreker vervolgens het door de huidige regering gevoerde beleid Uitvoerig werd het Indonesische pro bleem besproken, en verder de pogingen cm onze grote armoede wat regelmatiger te verdelen Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde rede met zijn hoorders op to wekken zich té scha ren achter het vaandel van de PvdA, de Kampioen vóór gerechtigheid en vrijheid Nu de datum van de inhuldiging van H.K.H. de Prinses-Regentes als Koningin Juliana is vastgesteld, moge herinnerd worden aan die dag, straks vijftig jaar geleden, 6 September 1898, toen Haar Koninklijke Moeder in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is inge huldigd. Op 31 Augustus van dat jaar had H.M. Koningin Wilhelmina bij het be- eiken van de achttienjarige leeftijd de regering aanvaard. Zij vaardigde daar bij de volgende proclamatie uit: „Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau enz., enz., enz. Aan mijn volk, Op deze voor u en mij gewichtige dag gevoel ik mij gedrongen enige woorden tot U te richten. Allereerst een woord van warme dankbaarheid. Sedert mijn vroegste jeugd hebt gij mij omgeven met uwe liefde. Uit alle delen van het konink rijk, uit alle kringen der maatschappij, van ouden en jongen, ontving ik steeds de treffendste blijken van ge hechtheid. Nadat mijn beminde vader mij was ontvallen, werd al uwe aan hankelijkheid aan mijn stamhuis op mij overgebracht. Thans, nu ik gereed sta de schone, doch zware taak, waartoe ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel ik mij als gedragen door uw trouw. Ontvangt mijnen dank. Hetgeen ik tot dusver mocht ondervinden, liet onuit- wischbare indrukken bij mij na. Het is mij een waarborg voor de toekomst. Mijn innig geliefde moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voor- Deeld na te volgen, te regeren, zoals van een vorstin uit het 'Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de 'grondwet getrouw wens ik ce eerbied voor de Nederlandse naam en de Nederlandse vlag te bevestigen. Ik wens bij het opperbestuur over de bezittingen en koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten en naar mijn vermogen bij te dragen tot verhoging van uw geestelijk en stof felijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat uw aller steun, in welke ambtelijke of maat schappelijke werkkring binnen of buiten het koninkrijk gij zijt geplaatst, mij daartoe nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat Hij mij sterke, aanvaard ik de regering. Gelaten en bevelen, dat deze procla matie in de Staatscourant en het Staats blad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan te 's-Gravenhage, op heden den 31sten Augustus 1898. WILHELMINA. DE INHULDIGING. Op 5 September 1898 had H.M. Ko ningin Wilhelmina haar plechtige in tocht in Amsterdam gehouden. 6 Sep tember geschiedde de inhuldiging. Mr. van Naamen van Eemnes presi deerde de Verenigde Vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Hij deed voorlezing geven van het Koninklijk Besluit van 5 Augustus 1898, waarbij H.M. de Koningin-Regentes de Staten- Generaal had bijeengeroepen ter plech tige beëdiging van H.M. Koningin Wil helmina. Om elf uur begaf H.M. Koningin Wil helmina zich in plechtige stoet te voet van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk. Zodra zij het paleis ver liet viel het eerste kanonschot van de saluutbatterij. Alle klokken van de hoofdstad en de Amsterdamse carillons mengden hun klanken in het alge mene feestgerucht. Begeleid door de leden van de com missie van ontvangst betrad Koningin Wilhelmina, die de hermelijnen man tel en de diadeem als de tekenen van haar koninklijke waardigheid droeg, het kerkgebouw. Voor het- koperen koorhek was de troonzetei geplaatst, welke ook bij de inhuldiging van Koning Willem II en koning Willem III was gebruikt. Voor de zetels, waarop de beide vorstinnen plaats namen, lagen op rood fluwelen kussens de kroon, de scepter, de rijksappel en de grondwet. Ter rechterzijde stond vice-admiraal P. ten Bosch met de standaard van het koninkrijk en ter linkerzijde de luite nant-generaal van het Nederlands- Indische leger, K. van der Heyden. Alvorens de eed op de grondwet af te leggen hield de jonge koningin de volgende toespraak: „Mijne heren, leden der Staten- Generaal, Reeds op jeugdigen leeftijd heeft God mij door het overlijden van mijn on- vergetelijken vader tot de troon geroe pen, dien ik onder het zoo wijze en ze genrijke regentschap mijner innig ge liefde Moeder beklom. Na de vervulling van mijn achttiende levensjaar heb ik de regering aan vaard. Mijn proclamatie heeft dit aan mijn dierbaar volk bekend gemaakt. Thans is de ure gekomen, waarin ik mij, te midden van mijn trouwe Staten- Generaal, onder aanroeping van Gods heiligen naam zal verbinden aan het Nederlandsche volk, tot instandhouding van zijn dierbaarste rechten en vrij- hsdsa. Zoo bevestig ik heden den hechten band, die tusschen mij en mijn volk bestaat, en wordt het aloude verbond tusschen Nederland en Oranje opnieuw bezegeld. Hoog is ïnjjn roeping, schoon de taak, die God op mjjn schouders gelegd heeft. Ik ben gelukkig en dankbaar, het volk van Nederland te mogen regeeren, een volk klein in zielental, doch groot in deugden, krachtig door aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het mijn levenstaak en plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en den bloei van mijn dierbaar vaderland. De woorden van mijnen beminden vader maak ik tot de mjjne: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". Bjj de vervulling van mijne taak heb ik uwe hulp en medewerking noodig. Mjjne heeren leden der volks vertegenwoordiging: ik ben over tuigd, dat gjj mij die in ruime mate zult verleenen. Laat ons samen arbeiden voor het geluk en den voorspoed van het Nederlandschen volk. Dat zij ons aller levensdoel. God zegene uwen en mijnen arbeid, dat hij strekke tot heil van ons vaderland". Hierna legde H.M. den volgenden eed af: „Ik zweer aan het Nederlandsche volk, dat ik de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onfhankelijk- heid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere wel vaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschik king stellen, zooals een goede koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God Almach- W'. In het tijdvak van 29 Mei tot en met 4 Juni werden aan het Politiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: speelgoedwa— gen; vulpotlood; plastic-riem; lipssleutel; zwartgrijze hond; zakmes; handdoek; schapenwollenwant; schroevendraaier; sleutelbos; want; linnen boord; ring (doublé); dop en benzinetank; rose ba— byjasje De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak luidt als volgt: grijze ceintuur; rode muts; bruin zwarte vulpen; airdal e-terrier (hond); dames- vulpen; damespolshorloge; brillant en hanger Inlichtingen te bekomen aan het Bureau der Rijkspolitie (Tel 2444)t Karei de Gro— tclaan 17, elke werkdagtussen 10 en 11 uur v m DOKTERS DIENST OP ZONDAG Op Zondag 6 Juni wordt de medische dienst in Bergen waargenomen door di Van Gelder, telefoch 2027 Voor de tuchtrechter voor de' prijzen te Haarlem had zich te verantwoorden C. Bruynzeel, directeur en A. Schip pers, onderdirecteur van de N.V. Bruynzeel Deurenfabriek te Zaandam, wegens het berekenen van te hoge prij zen voor meubelen. Een boete van 88.483.50 werd opgelegd, hetgeen overeenkomt met het totaal van de be dragen, welke voor ameublementen, kasten, bedden enz. te veel werd ge vraagd. xDe Nederlandse opera heeft over het afgelopen seizoen een te kort van 858.000.—. x— De Roosen- daalse gemeentepolitie heeft drie sui- kerdieven gearresteerd, die diverse on gewenste bezoeken hebben gebracht aan het stationsemplacement, waar zij uit spoorwagons in totaal 2800 kg sui ker hadden weten te ontvreemden. Te gen zeven helers werd proces-verbaal opgemaakt. xHet nieuwe 12.000 ton metende m.s. „Garoet" van de Kón. Rott. Lloyd is dezer dagen door de re derij van de werf Wilton-Feijenoord overgenomen. x— In het Maasdorp Nederhemert heeft men dezer dagen aan de Kapelstoep een grote vliegtuig bom uitgegraven, die er van 1944 af moet hebben gelegen, toen de in de Maas liggende schepen aanhoudend werden gebombardeerd. De mijnen- opruimingsdienst heeft de bom gede monteerd. xHet bestuur van de Nederlandse Spaarbankbond zal niet nalaten om, mede aan de hand» van de door de spaarbanken verstrekte gege vens, te bestemder plaatse zijn stem te verheffen, opdat alsnog wijzigingen zullen worden aangebracht in het wets ontwerp „afwikkeling geldzuivering". xBij een plotselinge overstroming, veroorzaakt door een ondergrondse waterader in een mijn nabij Bochum zijn negen mijnwerkers verdronken. xDe gezondheidstoestand van pre sident Benesj zou de laatste dagen ver slechterd zijn, ofschoon er op het ogen blik geen levensgevaar aanwezig schijnt te zijn. De president zou nog doende zijn de tekst van de nieuwe grondwet te bestuderen. xDuitse juristen van de drie westelijke zones hebben op een conferentie een resolu tie aanvaard, waarin aan de Duitse autoriteiten en de militaire besturen gevraagd wordt om spoedige oprich ting van een hooggerechtshof. x— In de afgelopen veertien dagen zijn in Beieren, met de vijfhonderd daartoe aan Duitsers uitgereikte geweren, meer dan 570 everzwijnen geschoten. x De Sowjetrussische afgevaardigde bij de geallieerde bestuursraad voor Japan, generaal-majoor Kislernko, heeft maat regelen gevraagd tegen anti-Sowjetrus- sische propaganda in Japanse en Ame rikaanse bladen in Japan. xGe- rad Swope, een bekend Amerikaans industrieel, heeft geweigerd de hem aangeboden onderscheiding van de orde van het Britse gemenebest te aanvaar den, wegens „Groot-Brittannië's twij felende, afkeurenswaardige en niet- opbouwende houding t.o.v. Palestina". xPrins Bertil van Zweden is in Chicago gearriveerd voor deelneming aan de herdenking van de aankomst van Zweedse pioniers in het midden westen honderd jaar geleden. xDe Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, die niet buiten het grondgebied der VS opereren, hebben in het jaar 1947 ge zamenlijk 1.3I5.345.73Ó liter benzine en 16.843.355 liter olie verbruikt. x Thans zijn enkele bijzonderheden be kend gemaakt over het vliegdekschip van 65 duizend ton, dat men in de VS. wil bouwen; het zou worden uitgerust met viermotorige straalvliegtuigen die een snelheid van vierhonderd tot vier honderdvijftig mijl per uur kunnen be reiken. xIn de Sowjet-Unie is 8.400.000 roebel over 475 personen ver deeld, die de Stalinprijs en andere be loningen ontvingen voor het ontwer pen van vliegtuigen, oorlogsschepen en tanks. President Truman zal een bezoek brengen aan het overstroomde gebied. xTe Bari (Italië) is een Joegoslavisch vliegtuig geland waarvan de passagiers de piloot met een revol ver gedwongen zouden hebben om naar Italië te vliegen. xEen Italiaanse vlieglijn is verzocht voedsel van Praag naar Tel Aviv te vliegen. Verzekering tegen alle risico's werd gegarandeerd en de bemanning zou voor elke tocht een bonus van 100.000 lire ontvangen. Te Athene zou een tussenlanding ge maakt worden. Men is van oordeel, dat het hier wapens in plaats van voedsel betreft. Lords handhaven de zweep De Britse regering is in het Hoger huis in de minderheid gesteld. Zij steun de een amendement waarbij de afschaf fing van het toedienen van zweepslagen als straf wordt geëist, maar de lords hebben zich met 29 tegen 17 stemmen vóór het behoud van deze straf uitge sproken.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5