C m zwAifi sciüappw AKKERTJES SPORTPROGRAMMA r ROQUEFORT Trefpunt der lekkerbekken Chefarine 4 D Drie eeuwen Nederla OP REIS Van Boek ioi Boek s Nachts wakker door pijn B.V.V. voetbalt Zondag niet De Vrede van Mi V.J Waar een onwillig schaap koning is UZZLE UBRIEK 9 Bestrijding van de kwakzalverij Persopmaak Het Landskampioenschap (gezonde huid VOOR MORGEN Prijsvraag Feuilleton V. Wu LUISTEREN NAAR.... „Het wonderjaar" 900,000 mensen zagen de Derby WEERBERICHT i (Van onze speciale verslaggever). ROQUEFORT, Juni. - Daar lag een onwillig schaap op onze weg. Het stomme dier wist niet van wijken. Zodat de herder eraan te pas moest komen, met twee kleine, felle honden, om ons ruim baan te geven. Maar waarom dit schaap ongelijk gegeven? Is het geen koning in deze ganse streek? Hier, rond Roquefort, is het land woest en ledig, maar van een onbeschrijfelijke schoonheid. En het zijn slechts het ijl geblaat van de kudde en de lichte klanken der kleine klokken, die er de rust verstoren. Ja zeker, het schaap is koning in deze contreien, alhoewel niet om zijn vacht. Want dit is Roquefort, waar ze de wereldberoemde schapenkaas maken. Kent u ze, deze sappige blan ke kaas, met haar groene vlekken? Neen. veel ervan komt er niet naar ons land. En ik moet zeggen, ook de voorkeur te geven aan onze goede jonge of belegen Hollandse. Maar Roquefort verwierf zich een wereld naam, door deze kaas, waarvan ge zegd moet worden, dat zij zich na het eten of bij een goed glas wijn toch zo voortreffelijk laat smaken. Duizend jaar en ouder is de ge schiedenis van deze stad, die dicht tegen de rotsen ligt aangedrukt en waarvan de strategische waarde groot moét zijn geweest. Maar Plinius de Oudere noemde het ook al ,,het trefpunt van de lekkerbekken uit alle landen van de wereld". Daarom ben ik met eerbied afgedaald in de diepe, in de rotsen uitgehouwen kel ders, waar de „roi des fromages", de koning van alle kazen, nog volgens eeuwen oud recept wordt bereid en bewaard. Daar lagen ze in lange, bijna onaf zienbare rijen, op de stenen vloer ei. op schappen, de platte kazen, waar op ze hier zo kinderlijk trots zijn. De wijze, waarop de oude boer, die er de wacht hield, mij een stukje aanreikte, geleek een ceremonie. En hij beijver de zich, om op de subtiele, maar on- miskenbare nuances in smaak te wij zen, waaruit de kenner en wie is dat hier nu niet? het jaar en mis schien wel de schaapskooi kan proe ven. Overal in de omgeving hebben de kaasmakers van Roquefort hun mel- kerijen. En daar worden de schapen in de vroege ochtend al gemolken, met de hand volgens de oude be proefde methode of ook wel machi naal. Zorgvuldig gereinigd en op de juiste temperatuur gebracht wacht de melk op de toediening van strem sel. En twee uur later is ze geronnen. Na het uitdruipen wordt de toekom stige kaas in de vorm gedaan en zorgvuldig gekruid, in het bijzonder met de „penicillium Roqueforta", een paddestoel, die aan de kaas voor een belangrijk deel de specifieke kenmer ken van smaak en aroma verschaft. Waarna de kaas moet liggen, diep onder de grond, in de zeer koude Vier beroemde en betrouwbare geneesmiddelen. Bij zware hoofdpijn, rheumatlek, zenuw pijnen, enz. is het een veilig gevoel te kunnen vertrouwen op dc 4 geneesmid delen, verenigd in één tablet Chefarlne „4". Eénider bestanddelen is Chefarox. Hierdoor hebben de tabletten een krachtige maar toch weldadige werking, zonder zelfs een gevoelige maag van streek te maken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 0.75 PUZZLE 35. Welke bekende personen? De zes bedoelde personen waren; 1. Cornells Tromp; 2. Willem van Oranje; 3. Napoleon; 4. Oldenbarne- veld; 5. Floris de Vjjfde; 6. Winston Churchill. C' Onze oplossers schrikken niet gauw voor moeilijkheden terug. Velen heb ben de niet zo gemakkelijk te vinden namen uitgepuzzeld en verdienen een woord van hulde. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse pry's van 5.ditmaal ten deel ge vallen aan de heer P. Hoogland, Spoor straat 51, Alkmaar. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 36. Hoe luidt de bedoelde zin? Van een zin uit een roman zijn alle woorden aan elkaar geschreven en daarna is het geheel in 42 willekeu rige stukken geknipt. Deze stukken vindt U hieronder in alphabetische volgorde ar aste bod deg dek der detu di edi edl ee eed een ef elme en end ene cno ens enst ent erze geve gr igel igja lnma nind non nva ou phet ra ro sjar tals tver uwe vent vinle ijs. Welke zin is bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) t.e.m Donderdag 10 Juni aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van ƒ5.verloot). rotskelders. En in deze rotskelders geschiedt de laatste afwerking, door de natuur en door de mensen. Groot is de achting van alle fijnproevers voor de piquante oude en zoete jonge Roquefort. En zeg nooit, wanneer u hier eens mocht komen, te griezelen van wat u voor schimmel aanziet. Diepe minachting zou uw deel zijn en nooit zoudt u de pijnlijke verba zing vergeten in de ogen van deze aan him Roquefort verknochte scha- penboeren! (Nadruk verboden) (Van onze Haagse redacteur) Er is een ontwerp voor een nieuwe pharmaceutische wet in voorberei ding, die een beter toezicht op de ver koop van geneesmiddelen zal moge lijk maken. Dit is van belang voor de bestrijding van kwakzalverij. Wat de bestaande pharmaceutische wetten betreft, is de toestand namelijk on bevredigend. Het Staatstoezicht op de volksge zondheid heeft wel voldoende midde len om de geneeskundige wetten te handhaven, doch dat wil niet zeggen, dat daardoor de kwakzalverij altijd voorkomen kan worden. In elk geval zal de nieuwe pharmaceutische wet daartoe kunnen bijdragen. De kwakzalverij is een moeilijk te bestrijden kwaad. De ervaring leert, dat de medewerking van het publiek dikwijls moeilijk te verkrijgen is en dat de kwakzalverij vaak zulke baten afwerpt, dat men zich door de vrees voor straffen niet gauw laat af schrikken. Een reden te meer dus om de bestrijding met uiterste kracht voort te zetten. Het ligt in de bedoe ling van de regering daarbij haar volle medewerking te verlenen. De N.R.V. geeft goede gids mee Reizen is een kunst, die niet door een ieder verstaan wordt. Natuurlijk, zijn we wel zo mans om op eigen ge legenheid naar de plaats van bestem ming te reizen, maar dan komt pas datgene, waardoor reizen kunst wordt. Het begint al bij het station waar de „man van het hotel" met pet-met opschrift U verwelkomt. Wist U nu dat men hem de con ducteur noemt? Via portier en de chef de reception de man die kijkt wat voor vlees hij in de kuip heeft belandt men bij demi-chef, chef de rang, om ten slotte het etensbord te zien weghalen door een commis dèbarrasseur. En naast al deze dienaren met def tige namen, heeft men U tot overmaat van ramp een menukaart gepresen teerd, waar geen Nederlands woord bij is. Kent U geen Frans? En om nu aan die deftige ober te vragen wat of „dit allemaal" betekent, dat zal ook wel ongebruikelijk zijn in deze wereld van zachte tapijten en witte lakens. Wat zou het toch een opluchting zijn, wan neer U in gezelschap was van iemand, die in het hotel thuis is. Het is de Nederlandse Reisvereni- ging. die zo'n metgezel voor U heeft gezocht. In een handig boekje, geschreven door G. Staalman en H. Bonsma, en getiteld „Op Reis", vindt U op een zeer bevattelijke wijze de oplossing voor alle moeilijkheden, welke zich tijdens Uw verblijf in het hotel voor doen. Vanaf het ogenblik waarop de ka mer wordt besteld, tot aan het vertrek dient het U tot een uiterst betrouwbare gids. Het boekje is verkrijgbaar aan het Centraal Bureau en de bijkantoren der Nederlandse Reisvereniging. St. door Jan Dirk van Exter coovnttn ft.D.p. 80. De Lange is nog steeds niét'van zijn verbazing bekomen. Nedankend staart hij voor zich uithet beste zal zijn dat hij zo spoedig mogelijk rapport uitbrengt aan de Chef. Bij gebrek aan beter heeft hij zijn boot je vastgelegd aan het dikste stuk van het stel hengels en nu wil hij het met een flinke ruk uit de grond trekken maarholahet handvat vliegt er finaal van af en de Lange rolt achterover van de doft. Mopperend over zoveel bewijs van slechte kwali teit, krabbelt hij overeinnd, maar als hij een blik werpt op het stuk bamboe dat hem zo'n buiteling deed maken, ontsnapt hem een kreet van verbazing. En geen nwonder! Wat zou U zeggen als U een kostbaar snoer parels vond in een stuk van een hengel. De Lange steekt het snoer in zijn zak, gooit de riemen uit en is even later op weg naar huis! bij de wasserijen wordt weer hersteld (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen, zal de zgn, persopmaak bij de wasserijen, welke in Augustus 1947 door het Directo raat-Generaal van de Prijzen was verboden, weer hersteld worden. Ver moedelijk zal de prijs bedragen 55 cents per kg. tegen 56 cents per kg, in Augustus 1947. „EDAM" A. A. Kok: Edam, de schone slaap ster (Heemschut-serie no. 55), uitgave Allert de Lange, A'dam. De Heemschut-serie heeft een re putatie op te houden en dit nieuwe deeltje doet de reeks zeker geen on eer aan. Want de auteur schreef maar niet alleen een boekje over de schone slaapster aan het IJselmeer, hij is er in geslaagd om bij de lezer het voor nemen te wekken ook eens in Edam te gaan kijken. Een aantal goede illus traties vergroot nog de lezenswaardig heid van het werkje. Jammer is, dat van de fragmenten Frans geen verta ling werd opgenomen. Misschien is bij een eventuele herdruk nog in deze leemte te voorzien. Maar overigens is 't een uitstekende gids voor wie Edam wil leren kennen èn voor wie het stadje reeds vaker bezocht. Vooral de eerste groep zal de bijgevoegde plattegronden van stad en kerk ap preciëren. J. O. Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. AKKERTJES" helpen altijd. Let op't AKKER-merk. Het is jammer dat B.V.V. er niet in heeft toegestemd de laatste wed strijd tegen E.D.O. reeds aanstaande Zondag te spelen. Niet alleen was de strijd om het landskampioenschap dan achter de rug geweest, behalve natuurlijk wanneer Heerenveen en B.V.V. uit hun laatste wedstrijd een gelijk aantal punten halen, dan was het zeker een sportief gebaar van de Bossenaren geweest. Nochtans is hun weigering om niet van het vastgestelde program ma af te wijken volkomen te be grijpen. De Heerenveners gaan Zondag het veld in met de wetenschap dat zij de beide punten op Go ahead dienen te verove- vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Om het kampioenschap van Nederland. Haarlem—PSV Go ahead—Heerenveen Om het kampioenschap van Nederland der reserve eerste klasse Heracles II—DWS II Maurits II—GSAV II PROMOTIE- DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. District IV. DoskoDesk KORFBAL. Vitesse—Deto OM DE KNVB-BEKER. Kwart Finale Roermond—IVV Zwolse B.Wageningen Emmen—DWV GEWONE COMPETITIE. District II. Eerste klasse. Excelsior—Stormvogels District IV Julianade Spechten Willem II—Maurits ren. Onder normale omstandigheden zou dat niet zo 'n moeilijke opgaaf zijn. De noodzakelijkheid van te moeten win nen en wellicht een Abe Lenstra die nog niet geheel is hersteld, zijn factoren die een overwinning in de weg kunnen staan. Het is niet te hopen dat Heeren veen in deze wedstrijd zou sneuvelen. Naar onze smaak is het prettiger wan neer B.V.V. en Heerenveen met een ge lijk aantal punten eindigen, zodat zij zelf kunnen uitmaken wie landskam pioen zal worden. Haarlem en P.S.V. gaan uitmaken wie van de twee als lantaarndrager zal ein digen. In deze competitie hebben de rood- broeken zeer dikwijls teleurgesteld, zo dat, ondanks het feit dat wij Haarlem een betere ploeg vinden dan P.S.V., een voorspelling wel zeer lastig wordt. Wij zijn er echter van overtuigd dat Smit, Roozen e.a. geen aspiraties als lantaarndrager hebben. Daarom ver wachten wij op het Haarlemterrein een spannende strijd. De stand luidt thans nog: B. V. V. 9 6 1 2 17—9 13 Heerenveen 9 6 1 2 2618 13 Go ahead 94 2 3 19—20 10 E.D.O9 3 3 3 15—18 9 P. S. V. 9 2 1 6 14—20 5 Haarlem 9 2 0 7 15—21 4 ""N Ons feuilleton, „Het mysterie van de Prinsengracht" komt thans in het stadium, dat de scherpzinnigen onder onze lezers de dader van de moord kunnen aanwijzen. Wij geven hun daartoe een week gelegenheid. De oplossing moet uiterlijk Zater dag 12 Juni per briefkaart aan het bureau van dit blad worden inge zonden. Op de adreszijde vermelde men: „Prijsvraag Feuilleton". Onder de goede oplossers zullen tien boeken verloot worden. Wij herinneren er aan, dat het ge hele feuilleton in boekvorm voor zeer lage prijs voor onze lezers verkrijgbaar zal worden gesteld. Nadere mededelingen daarover zullen spoedig volgen. „Noudan moet jehallojainspecteur Herten hier! Wat zegt U? Precies drie maanden geleden? En 't adres? De Lairessestraat 793, Amsterdam. Dank U voor de moeite, meneer Frederikse." H(j legde de hoorn op de haak en keek zijn collega glimlachend aan. „Je kunt wel zien," zei hij, „dat jullie daar in de hoofdstad geen bliksem te doen hebben. Als je nou in Mokum gebleven was, had je tenminste die kerel kunnen spreken." HOOFDSDTUK XXI. De hoofdinspecteur verjaart. Toen inspecteur Beekman weer in zyn eigen stad liep herinnerde hy zich, dat de hoofdinspecteur zijn verjaardag vierde. Hij had beloofd even te komen oplopen en wandelde naar de Stadhouderskade waar de heer Cornelissen by de bejaarde weduwe van een postdirecteur een zit- en slaapkamer gehuurd had. Hij bofte, dat de hoofdinspecteur thuis was, feliciteerde deze in een hoge kamer met zware, ouderwetse meubelen, werd in een fauteuil gepoot, kreeg een feestsigaar uit een kistje, dat weer zorgvuldig werd opgeborgen en een grote borrel uit een op tafel staande kruik, welke eertijds in Schie dam gevuld was geworden. ,,'t Doet me genoegen, dat je komt, kerel," zei de hoofdinspecteur. „Dat verjaardag vieren als je alleen ln zo'n dooie kamer zit is ook geen pretje, 'k Heb de commissaris ook uitgenodigd. Die zou voor het eten nog even een borrel komen halen. Hoe was 't in Arnhem?" Inspecteur Beekman gaf een humoristisch verslag van zijn belevenissen en herinnerde zich plotseling het verslag van „De Nieuwsbode". „U heeft een goede beurt gemaakt," zei hij prijzend. „U was toch bij de verhoren?" „En óf," zei de hoofdinspecteur glimlachend. „Ik ben tot vier uur van nacht met dat zaakje bezig geweest. Ik heb nog een paar ouwe kennissen van je onder het mes genomen." „Wie waren dat, meneer?" „Nou, allereerst die Franse lerares, mademoiselle Dupont." „Och kom," zei de inspecteur verbaasd. „Wat had die daar nu mee te maken? Heeft U ze ook gearresteerd?" „Dat heeft Maas gedaan," zei de hoofdinspecteur. „Die heeft de hele levende have in een paar wagens gestopt en by ons afgeleverd. Die Franse heeft trouwens bij haar overbrenging nog een poging gedaan om er tussen uit te knypen." „Hoe kwam ze nu bij die geschiedenis betrokken?" De hoofdinspecteur haalde zijn schouders op. „Zuiver een duitenkwestie," zei hij. „Ze heeft een zuster, die al een jaar in een ziekenhuis ligt en voor wie ze moet zorgen. Dat kan ze van haai salaris niet betalen en dat zal ook wel de reden geweest zijn waarom ze kortgeleden die tandarts aan de haak heeft willen slaan. Ze is biykbaar op de een of andere wy'ze in contact ge komen met de leider van dat speelhol en die heeft er natuurlijk op gespecu leerd, dat zq in de zogenaamde betere kringen verkeert en haar voor iedere gevangen goudvis zoveel provisie beloofd, dat ze voor de verleiding is be zweken. Ze is niet byzonder knap en ik zou voor geen geld van de wereld met zo'n half getemde boskat getrouwd willen zy'n, maar ze Is een min of meer hysterisch persoontje en ze schy'nt voor bepaalde mannen een zekere charme te hebben. Het is trouwens gebleken, dat ze al heel wat van haar manneiyke kennissen voor de roulette afgeleverd heeft." „En wat gebeurt er nu met haar?" „O, niks, geloof ik. D'r is natuurlyk proces-verbaal opgemakt en ze was doodsbenauwd, dat er iets van bekend zou worden, met hel oog op haar, betrekking natuurlyk. We hebben er met de officier over gesproken en die voelde er alles voor om het zaakje maar binnenskamers te houden. Maar een duchtige schrobbering zal ze natuurlyk wel krygen. Ze zal niet voor de twee de keer haar geverfde toet in zo'n wespennest steken. Nou en dan was er nog een kennis van je, een zekere meneer Van Heerde." (Wordt vervolgd) PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, Ml m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,30 Artistieke staal- kaart VPRO: 7,* Vragen en wensen t o v Amsterdam 1948 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland VARA: 8,05 Een traditie herleeft 8,is En nuOké 9,15 Socialistisch com mentaar 9,30 Week-end-orkest 10,00 De bronzen fles (fantastisch verhaal) 10,30 Jan Corduwener 11,15 Gramofoon- platen HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 7,15 Metropole. orkest 7,45 Kampvuur langs de evenaar 8,05 De gewone man 8,12 Gramofoon- platen 8,20 Lichtbaken 8,50 Omroep orkest 9,25 Pluvier knapt het op 10,00 Week-end-serenade 10,37 Orgel (gr pl) 10,45 Avondgebed 11,15 Radio Phil- harmonisch orkest PROGRAMMA VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 1,18 Gramofoonplaten 8,30 Voor het platte land 8,40 Barcarola -- 9,07 Nieuws van de Olympische Spelen -- 8,15 Postduiven- berichten 9,15 Men vraagt,... en wij draaien 9,45 Geestelijk leven VPRO: 10,00 Zondagshalfuur 10,30 Kerkdienst 11,45 Beschouwing van dr Anne H Mul der AVRO: 12,00 Het antwoord op alle „ismen" 12,15 Londens Promenade orkest 12,30 De Zondagclub 12,40 Henk van der Heide Wijma's zangklasse 1,15 Les Gards de Paris 1,50 De Spoorwegen spreken 2,00 Danse Oriëntale -- 2,05 Boekenhalfuur 2,30 Het Utrechts Ste delijk Orkest 2,45 The Skymasters 4,35 Avro's Reportagedienst VPRO: 5,00 Gesprekken met luisteraars5,20 Een ge dicht VARA: 5,30 Ome Keesje 5,» Sport 6,15 Jan Corduwener 7,00 Ra- diolympus 7,30 Stradiya-sextet AVRO: O.15 Opera-concert 8,50 „Villa Rose" (hocTspel) 9,20 Tweede deel opera-con cert 10,00 Hallo, U spreekt met.... 10,15 Gramofoonplaten 10,25 Piano 11,15 Drie kwartier licht amusement HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7,30 en 11 uur NCRV: 1,15 Gramofoonplaten 8,30 Morgenwijding KRO: 9,45 Gramofoonplaten 10,00 Hoog mis 11,30 KRO-Trlo 12,03 Gramofoon platen 12,15 Apologie 12,35 Het or kest zonder naam 12,55 Zonnewijzer 1,20 Vervolg Het orkest zonder naam 1,40 Alt en piano 2,00 Symphonie van Mozart 2,30 Van het Muziekconcours te Schevenlngen 3,30 Rede voorzitter Katholieke Volkspartij 3,40 Muzikale tombola 4,10 Voetbalverslag EDO—BW 4,25 Vespers NCRV: 5,00 Kerkelijke cantates 5,30 Kerkdienst 7,00 Het Mijnwerkerskoor 7,15 Kent gij Uw Ba- bel? 7,50 In 't Boeckhuys 8,05 De ge wone man 8,12 Omroep Kamerorkest 9.25 Hét standbeeld van de generaal 10,03 Gramofoonplaten 10,45 Avondgebed 11,15 Symphonie (grpl) PROGRAMMA VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 7,10 Gramofoonmuziek 8,15 Gramofoonpla ten 8,45 Orkestmuziek 9,15 Morgen wijding 9,30 Concerto Grosso 9,45 Ar beidsvitaminen—0,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Suite „Four centurier" 11,00 Op de Uitkijk 11,15 'n Luchtig liedje (gr pl) 11,45 De vakbond der aanbidders 12,00 Robert Monch (bariton) 12,30 Weerpraatje 12,33 In 't Spionnetje 12,38 Gus Deloof en zijn orkest (grpl) I,15 Maria Zamora en haar Zuid-Ameri kaans orkest 1,45 Pierre Palla (Orgel) 2,00 Wat gaat er om in de wereld? 2.I5 Solistenconcert 3,00 Bonbonnière 4,00 Klerenmottenbestrijding 4,15 Musicalender 5,00 Rhythmische klan ken voor de liefhebbers 5,30 Hoort, zegt het voort? 5.45 De Wederopbouw in Indonesië 6,15 Londen onder de loupe 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Het Radio-Dansorkest „The Skymasters" 7,30 Inleiding tot muziekbegrip 7,45 „De Ned. Trekpaardenfokkerij" 8,05 De laatste Radiobioscoop-voorstelling van het sei zoen 1947—1948 10,30 The London Radio orchestra 11,15 Avro's Reportagedienst 11,30 Muzikale Noordzeeklanken HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 7,15 Gramofoonplaten 7,45 Een woord voor de dag 8,15 Te Deum Laudamus 9,00 Lili Kraus (piano) 9,15 Ochtendbezoek bij jonge zieken 9,30 Waterstanden 9,35 Vragen aan voorbijgangers 10,05 Gramofoonplaten 10,30 Morgendienst II,00 Werken van Beruch Smetana 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers 11,35 Erain Sandor 12,00 Gemengd Omroep koor 12,30 Weeroverzicht 12,33 Sens souci 1,15 Mandolinata 1,45 Paul Ro beson (grpl) 2,00 Vocy de scholen 2,35 The Light Opera Company en het orkest van André Kostelanetz 3,00 Nos Jungie Musica 3,3o Piano-duo 4,00 Bijbellezing 4,45 Gramofoonplaten— 5,00 Het Kleuterklokje 5,15 Arnold Vente (hobo) 5,45 Orgel 6,15 Sport 6,30 Met band en plaat 7,15 Onder de NCRV- 'leeslamp 7,30 Het actueel geluid ,7,45 Gramofoonplaten 8,15 Zomeravond- kerkconcert 8,45 Rede dr Bierema Jr 9,05 Gramofoonplaten 9,30 Ensemble .Bagatella" 10,CO Hollands Strijkorkest 10,45 Avondovci denklng 11,15 Tajai- kofsky (gr pl) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Aohterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK M In tegenwoordigheid van de Prinses-Ri Nieuwe Kerk te Delft de nationale herdi driehonderd jaar geleden de Vrede van Deze nationale herdenking werd in opi georganiseerd door het uitvoerend comii regeringsjubileum in samenwerking me Onder de aanwezigen waren o.a. versch tique, talrijke burgemeesters en autorit. De minister-president, dr. Beel, hield ee Een Vlaams schrijver heeft een maal, schrijvend over een belangrijk jaar in onze historie, zijn verhaal ge titeld: „Het wonderjaar". Met enig recht zou men de vraag kunnen stel len, of 't jaar 1948 niet eveneens als „wonderjaar" zou kunnen worden gekarakteriseerd, want temidden van onze menigvuldige en onderscheidene moeilijkheden komt daar ineens 1948 als een jaar, waar zeldzaam vele, zeldzaam merkwaardige en zeldzaam belangrijke feiten uit ons verleden mogen worden herdacht en zeldzaam gewichtige gebeurtenissen zich vol trekken. Onder alle merkwaardige en be- langrijke feiten uit het verleden, is ae Vrede van Münster, behalve één der interessantste, ook één der ge wiohtigste. De Vrede van Münster is de bekroning van een verwikkelde strijd om vrijheid en onafhankelijk heid. En wat zouden wij, nauwelijks drie jaren na de doorgang door het inferno va- een wereldoorlog, méér kunnen waarderen, 'met meer aan dacht kunnen gedenken, dan het be gin van een nieuw tijdperk in onze geschiedenis, dat wij intraden onder de wapperende vlaggen van vrijheid en onafhankelijkheid? De Vrede van Munster biedt ons het merkwaardige schouwspel, dat een wereldrijk over wonnen bleek door een handvol han delslieden, die, gedreven door een grote liefde voor hun vrijheden en voor hun zaken, met een onverwoest bare energie naar dit einddoel der victorie hadden gestreefd. De Republiek is in 1648 niet zo maar ineens komen te staan in de ry der mogendheden; zij heeft zich naar die plaats toegeworsteld en dat zij geslaagd is, dankt zij in de eerste plaats aan de grootste staatsman, die Nederland heeft gekend, en die tege lijkertijd een der grootste figuren in het wereldgebeuren is, n.l. aan de man, die Willem van Oranje heet, die als Willem de Zwijger in de historie voortleeft, maar die voor ons Neder landers nog altijd het best wordt ge kenschetst als de vader des vader lands. Het zal voor u allen begrypelijk zijn, dat de Nederlandse regering ge meend heeft deze herdenking relief te moeten geven. Zij is verheugd, dat daze plechtigheid haar hoogste reliet en haar schoonste aspect verkrijgt door de tegenwoordigheid van H.K.H. „My Lovewerd winnaar Duizenden en nog eens duizenden hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de koude wind en de talry- ke stortbuien getrotseerd om toch vooral maar niets te missen van het schouwspel en de spanning, die Derby Lay, de dag der dagen voor de Britse paardensportliefhebbers, tel ken jare biedt. Onder canvas zeilen en in auto's brachten deze enthousias ten de nacht door met het doen van hazetukjes maar voor het grootste deel met mopperen op de weergoden, die het voor de tijd van het jaar wel erg bar maakten. Reeds uren voor de start was het duidelijk, dat deze dag een record aantal toeschouwers zou brengen Het werden er ongeveer 900.000 Hieronder bevonden zich de koning en koningin, prinses Elizabeth met baar echtgenoot en koningin Mary. De race zelf is voorai op de laatste halve mijl een opwindende strijd ge worden tussen „My Love", gezamen lijk eigendom van de Aga Khan en de ^Fransman Volterra en „Royal Dra ke" van Volterra. „My Love" werd winnaar. Le som, die de Aga Khan voor zijn aandeel betaalde bedroeg 12.500 pond aterling. de vai ko va hei tig af gu wi va va tei uii U\ ZO' zei zie se va Nf de de m: no Weersverwachting, geldig tot he denavond: STERKE WIND. Krachtige, in het Noordwesten van het land tijdelijk stormach tige wind tussen Zuid- en Zuid west. Meest zwaar bewolkt met au en dan enige regen. Langs de kust weer wat koeler in de na middag, overigens weinig veran dering van temperatuur. De ere eei de 1 ge: na ra« scl ge] 1 ste nei zal OO] na De lec see oir vie pr< 1 wo gic de] vai in ee] da pk he' ter an lar wc Iw aa: me da vo Ts nii on ge da Gi te: vre ba da su pa

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6