J. MOOYEN, voor het Bijzonder Gerechtshof Stad M OmgjeuMQ. EXAMEN op de openbare weg Goederenvervoer langs de weg Examens op de maat van muziek Schooljeugd aan de tand gevoeld Angst en bravour Postduivenwedvlucht vanaf St. Ouentin Schoolzwemdiploma's Tennisuitslagen AGENDA DENEMARKEN, het land aan de Sont Mooi resultaat Hoogtepunten van het tennisseizoen Luigi Fort in Alkmaar Gita-Mando heeft succes Burgerlijke stand A.W.V. „De Kaaskoppen'' Meningen N Adieu bewoonde wen adieu Singapore! door ANTHONY VAN KAMPE 200 Jongens en mei: kunnen naar Denemarken Vier fietsen achter elkaar, voorafgegaan door een agent en gevolgd door een motor met zijspan van de verkeerspolitie. Vier fietsen, oude en nieuwe, hoge en lage, met vier berijders, schoolkinderen, leerlingen van de hoogste klassen. Sommigen zitten gemakkeijjk op hun rijwiel, anderen weer kunnen maar nauwelijks bij de, pedalen komen en omklemmen hun stuur met beide handen, klaar er is er géén, die niet alle aandacht aan het rijden besteedt, want in hun rug weten ze'de scherpe ogen van Inspecteur Haverlag en van hun onderwijzer. Ogen, die alles zien, die alle feuten noteren en die beschik ken over de macht om hen een diploma uit te reiken of te laten zakken. Want'deze schooljeugd doet examen. Verkeersexamen in de practijk. Zo maar op straat. -De examinator is een inspecteur van politie, het examen gebouw is de openbare weg, midden tussen het drukke stadsgewoel, de bij zitters zijn de onderwijzers en het publiek zijn de voetgangers, die blijven staan en heus wel zien, dat hier iets bijzonders aan de gang is. Verkeers-examen. Wie onzer heeft in zijn jeugd gehoord van v'erkeers- onderwjjs op school. Onderwijsver nieuwing, eerst gymnastiek, later schoolzwemmen, nu,het verkeer. En toch, hoe nuttig is dit onderwijs. Hoe jammer is het, dat men er niet eerder mee is begonnen, Alleen de hoogste klassen der lagere schelen zijn er nog maar in betrokken. Daarom moesten de Middelbare scholen nog uitgesloten blijven. Maar ook deze tak van opvoeding zal voortschrij den, totdat er een tijd komt, waarop' alle scholieren ervan genoten en als volwaardige weggebruikers: zich, in het stadsgewoel kunnen wagen. Want dat dat nodig is, hoog nodig, hebben wij gisteren kunnen constate ren, op onze tochten door de stad: De volwassenen, die met een air van „Wie-doet-me-wat" op hun fiets zitten, begaan de ene zonde na de andere. Het examen duurt tien minuten. In tien minuten wordt de route door de stad gereden. Maar -iedere keer, -dat, wij zo door de straten trokken, waren er zeker vier of vijf wielrijders of an- deré weggebruikers, die eèri bèkeu- ring hadden verdiend, wegens een of éndere overtreding. Overtredingen, die ze heel vaak onbewust begaan, of en.dat is erger uit onkunde en on-, bekendheid met de voorschriften. Ieder dient de bepalingen te kennen, anders vormt hij een gevaar voor het verkeer en voor zichzelf. Daarom al leen al is dat verkeersonderwijs, zijn deze verkeersexamens zo broodnodig en zo nuttig. TOEWIJDING EN ERNST Zo reden'ze daar'dan, "de" jongens en meisjes-op hun fietsen, en ze deden hun uiterste bést. De voorojSrijdende agent haalde' 'wel eens een grapje uit, trachtte de „cursisten" wel eens te misleiden, maar slechts heel zelden was er een, die in de val liep. Er wa ren 'jongens, die een te hoge fiets hadden, zodat ze maar nauwelijks hun hand durfden uitsteken, als 'ze een bocht namen, er waren er, die zo in gespannen op de verkeersborden let ten, op de hoeken der straten, dat ze die hand maar. helemaal vergaten, maar er waren ,er ook, die feilloos alle Voorgeschreven tekens gaven, over-- dreven soms,maar dat kan gè.eh kwaad, beter te veel dan te weinig. En het was een lust-, om te zien, met Welk een toewijding de Alkmaarse schooljeugd examen deed, met welk een spanning ze na het volbrengen van de rit kwamen vragen:' „Meneer.' hoeveel fouten heb ik gemaakt".' Dat bleef, echter een groot geheim. De Grote Drie hielden de resultaten angst vallig voor zich. Want de examens' zijn nog lang niet afgelopen. Een vierhonderd kinderen zullen de vuurproef nog moeten door staan. Daarmee is zeker anderhalve week gemoeid. Anderhalve week van rondrijden door de stad, van opletten door de politie en het onderwijzend personeel, van fouten noteren en goed keurend? hoofdknikken. „Kijk dat meisje eens, -hoe keurig.... goed zo, m*n< kind....1' Dat meisje hoort dat niet. Zij fietst en -fietst en doet haar uiterste best. Haar vlechtjes dansen op en neer en haar tong fietst mee van louter inspanning. -En net als bij ieder eaxmen komen er randidaten aan de start, die één brok zenuwen zijn, de hele dag lang reeds, Cr komen er ook met een air van bra vour en- onverschilligheid en dat zijn nog niet eens de beste. Want als er èrgens een plaats is, waar onverschil ligheid rampzalig kan zijn, is het wel temidden van het drukke verkeer in éen stad. En het publiek staat langs de weg en kijkt. Laat het publiek maar heel goed kijken. Dat kan geen kwaad, V/ant een mens is hooit te oud om wat te leren en hier valt voor ieder weggebruiker iets te leren, dat hem van- pas kan komen, omdat hij zelf hog -vol zopden zit. Dat hebben wij met eigen ogen geconstateerd. Zondag 30 Mei. hield de Alkm. Con courscommissie een wedvlucht vanaf St.. Quentin, In concours waren ,407 dui ven. De wind was N.W.j zodat de dui ven een lage snelheid bereikten. Losge laten om 11'uur kwam de eerste-duif aan om 16 uur 16 min. 15 sec. en be reikte een snelheid van 1021.6 meter per minuut De uitslag was: Hoed-de Vries (H) 1, 6, 21, 22, 24, 75, 80; C. Rabeling (P) 2, 17, 73; W. Peters (C) 3; R. H. de Beer 4, 62; C. Al (P) 5, 79; J. v, d. Idsert CS) 7, 19, 37, 56; L. v. Vuure (A) 8, 59, 76; J. Dingerdis (A) 9; Horst-de Jager (Pj 10, 25, 36, 41, 42, 55, 67, 81; Pater-de Geus (H) li; 15, 34, 57; 'Doornekamp (P) 12, Ni IJpma '(A) 13, 70; H. Bielsma (P) 14, 63'; C. D. Hui- berts CA) 16, 26; H. Böuwèns(A) '18, 47,'82; Godschalk-'Nööme' CA) 20, 48,'83; H. Bakker (H) 23, 35; M. Pronk CA)' '27, 50,' 52, 85; A. Heijmans' (P) 28 ,39; A. Haring CA) 29; R. Middelburg (H)'3Q, 44; A. W. Jensen (H> 31, 61; ,J. A. Eg- bergen CP) -32,- 66; N. v. d. Kamer CA) 33, 58; H. de Jager (P) 38, C. J. Pijper (A)- 40; G. Admiraal (SI 43; W. J. Mböij CA) 45; Vrasdonk-Ol'dehburg CA) 46; J. v.- d. Elskamp CA) 49; W' .Groot (H) 51, 53; J. Bleeker CA) 54; J. Somers CA) 60; Gebr,-Telleman CS) 64; B. V', d. Ka mer (P) 65; F„Praat (P) 68; Kaper-Tér- maat CA) 69, 77; H. Schipper CA) 71; Eok-de Groot (P) 72; N. Groot (H) 74. 84; H. Struijs (P) 78. Op 25, 26 en 27 en 28 Mei j.l. zijn in ■de Overdekte Bad- en Zweminrichting alhier doop de Commissie voor het Sohoolzwemdiploma wederom de exa mens afgenomen voor de schoolzwem diploma's A en B voor het school- zwemyaardigheidsdiploma. De laatste maal geschiedde dit op 28 November en 2- December 1947. Ook thans namen hieraan deel de -leerlingen van bijna alle openbare en bijzondere lagere scholen, van- een nijverheidsschool als mede van de openbare lagere scholen te Egmond aan Zee, Oudorp en Stom- petoren en die van de Middelbare Meisjesschool te Bergen N.H. In totaal namen de leerlingen van 29 onderwijsinrichtingen aan de exa mens deel. Het aantal aanmeldingen bedroeg 251 voor diploma A, 212 voor diploma B en 86 voor het schoolzwem- vaardigheidsdiploma. Niet .opgekomen waren 34 candidaten. voor Diploma- A, 30 voor. diploma B en 16 voor 't vaardigheidsdiploma, terwijl werden afgewezen 58 candidaten voor A, 6 voor B en 28 voor het vaardig heidsdiploma, zodat het diploma A werd behaald door 159 leerlingen, het diploma B door 176 en het school zwemvaardigheidsdiploma door 42 leer lingen. De examens hadden een zeer vlot verloop. - V V G A II—INSIDE II 5—3 Heren enkel: ,J de Bruyn—E Verroen 61, 64;A StofbergJ J Haasbroek 4—6, 6—1, 9—7. Dames enkel:' mevr A G v d Heyden —méj ~A Teer 5—7, 6—2, 6—3; mevr L Bobgaard—mej W Tasché 2—6> 2—6 Heren dubbel: L Bócgaard en A Stof berg— J J Haasbroek en E Verroèn 2—6, €-r-3, *fc-6. Dames dubbel: mévr A Geus en mevr A .G v d Heyden—mej A Teer eri niej W Tasche 2—6, 4r-6 Gemengd dubbel; mevr.A Gvd Hey den erv J de Bruyn—mej A Teer en J J Haasbroek 6—1; 6-^2; mevr L Boogaard en L Boogaard-r-mej W Tasche en E Ver roen 6—4, 6—2 1 INSIDE III—AEMSTELSPELERS III - - i'4—4 Heren enkelspel: A Bruin—K v d Pluym 3—6, 4—6; L Res—M Engeler 6—3, 6—3 Dames enkelspel: C v Loon—A Roel— vink 75, 5—-7, 75,; mevr J Tasche— Bqerspia 7~5}Ji4--6 Heren dubbelspel: A Bruin en L Res— v 4 Pluym en G Dijkstra 1—6 6—3, 7—5 Dames dubbelspel: mevr J Tasche en mej C v Loon—mej Roelvink en mej -Boersma 6-^4, 6—3 Gemend dubbelspel: mej C v Loon én A Bruin-^mej Roelvink en v d Pluym £—6, 7—5, 8-r-10; mevr J Tasche en L Res—mej Boersma en Engeler 2—6, 6—8 SCHAGEN I—INSIDE IV 6—2 "Heren enkelspel: F Terlep-^-P Adolf 46; 86, 64; E van BarneveldH van Gcol '6—8, 5—7 Dameg enkelspel: mevr A Room—de heer Kloots 62, 63; mej B Igeszmèvr Van Duren 6—2/ .6—2 Heren dubbelspel: E van Barftéveld en J Schene P Adolf en J de Haas 63, 3r—6, 5—7 Dames dubbelspel:' mevr A Room en mej"B I'gësz—mevr Van Duren en mevr De Éteer Kloots 6—1, 6—2 Gemengd'dubbelspel: mevr A Roem en F Teriep—mevr De Heer Kloots en H van Gooi 7—5t 6—3; mej B Igesz en J Schene —mevr Van Duren en' J de Haas 6—2, 6—2 INSIDE V—A M J V II 3—5 Heren enkelspel:. G Buers—H Bouw meester 1—6, 4—6; E MélchingF van Deursen 2—6, 1—6 Dames enkelspel: mej C Frijn—M Le— vie 8—6, 6—4; méj A M Koel—mej B Schmidt 6—2; 64 en dubbelspel: G Buers en E Mél ching—H Bouwmeester en H Jürrema 3—^6, 4—6 Dames dubbelspel: mej G Frijn en mej A M Koelmej M Levie en mej S Levie 6r~2, 6—1 Gemengd dubbelspel: mej Frijn en Mél ching—mej M Levie én bouwmeester 16, 64, 16; mej Koel en Buers—mej B Schmidt en F van Deursen 2—6, 4—6 (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur; Mannen van Jongensstad, 14 jaar. Woensdag 2,80 uur matinêe Victoria Theater, 8 uur: Staatsvijand no. 1; 18 jaar. V/oensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: St. Louis Blues, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée WOENSDAG Dancing Harmonie, 7.30 uur: Ledenver gadering „Associatie Uitvaartver zorging". TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 17 graden Celsius. Pesle's bad 17 graden Celsius. Gezien de op handen zijnde uitwisse ling tussen Alkmaar en Holbek in De nemarken, was de belangstelling, die gisteravond in het Murmelliusgymna- sium bestond voor de lezing, die mevr. 't HartHausler daar hield over dat mooie land, wel bedroevend klein. Be halve verscheidene leden en bestuurs leden van VVV Alcmaria waren daar ook de heren G. van Slingerland en mr. R. Veendorp namens het gemeen tebestuur benevens een dertigtal be langstellenden. Mevrouw 't Hart, die ingeleid werd door de heer H. G. Rijs, directeur van WV, heeft in vogelvlucht éen beeld-- gegeven van het Scandinavische land, dat vooral sedert de oorlog ons zo na staat. Mevr. 't Hart is geen vreemde in Jeruzalem. Zelf heeft zij geduren de acht jaar in Denemarken gewoond en allengs is bij haar het plan gerijpt, propaganda voor dat mooie en gast vrije land te gaan maken. Het resul taat. was o.a. 30 lezingen in het vorige seizoen en 20 dit jaar. Tal van' interessante bijzonderheden wist de spreekster te vertellen,, over het landschapsschoon, over de archi tectuur, over zeden en gewoonten van de Denen. Zij sprak over de stad Ko penhagen. die 1 millioen van de in to-i taal 4 millioen inwoners telt,- 'Oyer de groene heuvels met de fraaie ver gezichten, over het beroemde park Tivoli, ov'er de Deense Rivièra, de weg die van Kopenhagen naar Helsirigor loopt. Zij vertelde over de tuinbouw van Amagar, waar de boeren oor spronkelijk Hollanders waren, over Rostinen; waar de graven van het Deense Koningshuis zijn en ov'er' de geboorteplaats van de grootste sprook jesdichter aller tijden, Hans Andersen die in Odense het levenslicht zag. Haar lezing werd door de aanwezi gen met de grootste belangstelling .ge volgd. Tót besluit van de vruchtbare avond werd het gesprokene toegelicht door het vertonen van een aantal films, waaronder er een was, die speciaal met het oog op de komende uitwisse ling hierheen was gebracht, en die een duidelijk beeld gaf van het vele móóie en aantrekkelijke, dat Holbek zijn be zoekers gaat bieden." Nogmaals, de le zing was zeer veel meer belangstel ling waard geweest dan nu werd 'ge toond. Voor het examen algemene ontwik keling.- afgenomen door de vereniging Nederlandse Scholen voor Handels- en Vakonderwijs, slaagden alle candida te^ opgeleid door de heer Koppenol,- h. d. s, te Hensbroek, t.w. de heren G, Bankert, P. Burger Jr. en P. Fok (alle met de onderscheiding „met zeer veel lof"->,- J--Naaste—-'d en mej. D. Raar - Als men bedenkt dat de onderschei ding ovéh.het gehele land slechts aan 12 cursisten kon worden uitgereikt, betekent deze uitslag voor leraar en leerlingen een uitstekend resultaat Ook dit jaar zal de tennissport in Alkmaar verschillende hoogtepunten kennen. Op 4 Juli komen hier ter ste de de Districtskampioenschappen van het district Noord-Holland-Noord, waar na op 11 Juli het tweede gedeelte plaats vindt. Op deze dagen verleent „Insi de" gastvrijheid aan de beste spelers en speelsters uit het district. De heer H. Bottinga zal, evenals vorigé jaren, als wedstrijdleider optreden. Op 1 Augustus volgt dan het Inside- tournooi, waarvoor ingeschreven kan worden in de A- of B-klasse. In dit tornooi zal de heer Coert Beek de wed strijdleiding op zich nemen. 'De inter-districtswedstrijden tussen de districten Noord-Holland-Noord, Groningen, Friesland en Drente wor den op 8 Augustus gehouden. De orga nisatie van dit tornooi is opgedragen aan de ATV „Inside". De bekende tenor, Luigi Fort, die vóór de oorlog vele jaren bij de Ope ra Italians in Nederland is opgetreden en ook herhaalde malen Alkmaar be zocht, is na een onderbreking van tien jaren wederom in ons land. Op Zaterdagavond 12 Juni a.s. zal hij in de schouwburg 't Gulden Vlies optreden tezamen met de eveneens zeer bekende artisten Diana Micelli, Mario Bolaffio en de beroemde bas Eraldo Coda. Zij zullen tal van be roemde opera-fragmenten uit het Ita liaanse „bei-canto" ten gehore brengen Luigi Fort, die drie jaren in de oorlog met de Italiaanse partisanen in de bergen van Piemont heeft gevoch ten, trad het laatste seizoen vele ma len in de grootste theaters van Italië op. Eraldo Coda, sinds jaren een der seunpilaren van de Scala te Milaan, heeft onlangs aldaar zijn 105e opera- rol gecreëerd. Hij zal met een uitge zocht ensemble van dit wereldberoem de theater de volgende maand voor- drie maanden naar Zuid-Amerika ver trekken. De mandolinevereniging „Gita-Man do" behaalde Zondag op het Nationaal Mandoline Concours te Utrecht een eerste prijs met 291 punten in de eer ste afdeling. De toekenning voor een eerste prijs was minstens 260 punten. Het succes dezer vereniging is des te groter, daar zij voor de eerste keer in genoemde afdeling uitkwam met haar dirigent, de heer R. Wassenaar, uit Hoorn, die pas 5 maanden de lei ding heeft. Geboren: Gerard A., z. van G. N. Schouten en C. Bellekom. Johannes, z. van J. Kuiper en G. P. Mijlhoff. Qerardus -Mr- -M.; z.- van H. H.- Brugman en J. Venneker. Magdalena M.> d. van S. Admiraal en G. E. Klaus. Overleden: Jelke Broers, gehuwd met C. E. Jansen, 76 jaar. De bloemist J. Mooyen, 42 jaar oud, uit Amsterdam, die reeds wegens zijn fel nationaal-socialisme door het Am sterdamse Tribunaal tot een interne ring van 3Vt jaar was veroordeeld, stond nu op grond van de machtiging van de minister van Justitie voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. v. d. Goot uit Haarlem, terecht voor de feiten, die hij in bepaalde gevallen heeft onder nomen tegen diverse mensen. De landwachter J. P. Visser, die dienst deed onder verdacthe, zeide, dat hij zijn manschappen niet eens voldoende slaap gunde. Ze moesten mensen die groenten haalden, aan houden en naar de Landwacht in Alkmaar brengen. Hem was dan nu ten laste gelegd, dat hij als sectie-commandant van de Ned, Landwacht heeft deelgenomen aan huiszoekingen en arrestaties van personen, die er van verdacht werden in strijd met de voorschriften van de bezettende macht te hebben gehan deld. Vaak met noodlottige gevolgen. De gearresteerden zijn vaak nooit meer teruggekeerd. De 35-jarige grond werker E. C. Vervaet uit Krommenie kreeg op 15 Mei 1944 bezoek van landwachters. Vèrvaet was zo'n beetje in de zwarte handel, om geld voor de onderduiker J. Dijker bijeen te bren gen. De landwachters kwamen naar deze onderduiker zoeken. Verdachte én de wachtmeester Wagtelenberg Waren er bij. Uit de spaarpotten van de kinderen werd f 29 en daarnaast een luidspreker meegenomen. Er werd een brief van Dijkér gevonden. Om de waarheil uit Vervaet te krijgen heeft de Landwacht deze laten „pom pen". In het dossier bevonden zich eens luidende verklaringen van Holtkamp, Jak, Kaaijk en Groot. Eerstgenoemde was in de cel gesloten omdat hij Dij ker enige had gehuisvest. Het kostte hem drie maanden Amersfoort. De 67-jarige Alkmaarse tuinder L. A. Wetsteijn kreeg op 9 Juni 1944 eveneens bezoek van een stelletje landwachters. Deze hebben toen zijn zoon gegrepen. Getuige heeft deze jongen nooit meer teruggezien. Van al deze arrestaties waren rap porten van verdachte, die hij aan de Gewestelijke commandant van de Landwacht zond. Th. M. Koster verklaarde dat ze toen op 4 Juli in het schildersatelier van haar man een radio werd gevon den, gedreigd werd dat als haar man zich niet meldde, zij en haar kinderen naar een concentratiekamp zouden verhuizen. De 30-jarige kok T. A. Hooreman was bij ICoorn in Warmenhuizen on dergedoken. 's Nachts kwam de Land wacht en vond hem op de vliering. Met twee revolvers in de rug werd hij meegenomen. In Januari 1945 nam hij de vlucht uit Öuitsland. De expediteur J. N. Schuurman uit Alkmaar had eveneens een onderdui- Zaterdagmiddag kwam de Kring tegenóver overheid en overheidsbe- Alkmaar van de Vakgroep Goederen vervoer langs de Weg in een druk bezochte ledenvergadering bijeen in Café Centraal aan het Hofplein, ter bespreking van de nieuw op te rich ten vrije vakorganisatie voor Be roepsvervoerders, de N.O.B. Weg transport, die in de plaats komt van de Vakgroep. De voorzitter, de heer Joh. Kroon, heette de sprekers, de heren J. v. Deutekom en J. Bakker, beiden uit Amsterdam, welkom en zette daarna het doel van deze vergadering uit een, n.l. het vervangen van de vak groep door een vrije vakorganisatie. Deze vrije organisatie moet zo groot mogelijk worden, daar dan alleen Door de Nederlandse Bond van Dans- BRONSEN MEDAILLE. leraren is in 1946 ingesteld de zoge naamde -„Medal Test". Dit is een exa men in danspassen en de bedoeling hiervan-,is om op brede basis een zo goed mogelijke uitvoering van die ver schillende passen en dansen te kennen. De Jitterbug en Swing-maniakken zijn vermoedelijk - wel de aanleiding tot deze examens geweest want iedere dansleraar die zich zelf respecteert verafschuwt de Jitterbug en kijkt met een scheef oog naar de swing. Naast die dansleraren zijn er velé die er precies zo overdenken terwijl lang zamerhand het swingen en de jitterbug (vooral dit laatste) veel aan populari teit'inboet. Hoe het zij, Zaterdagavond was het Wapen van Heemskerk gevuld met een groot aantal „stijl" dansers van dansschool Arendsen die van zich zelf dachten genoeg stijl te bezitten om te worden geëxamineerd. Evenals bij alle examens waren hier slachtof fers mét klamme handen, en heus niet alleen van de warmte die met opeen geklemde kaken en met grote angstogen hun kunnen voor de jury demonstreer den. Die angst en klamme handen ble ken ten slotte overbodig te zijn ge weest want alle leerlingen behaalden het diploma. Bij de Medaltist heeft men vier onderscheidingen t.w. het gewone C. B. M.-diplpma, in brons, zilver en goud. Hieronder vol" i de hamen van de geslaagden: C. B. M. MEDAILLE. Dames: H. Langendijk. C. v. Vliet te Alkmaar. Heren: Th. Bos, S. Schouten; A. Schaap, Da Boers en J. Boerse allen te Alkmaar. Dames: M. Vlessing, M. v. Rossem, M. V. d. Rest, A. ter Hofstede, M. Swager, F. Plas—Bahnsen, J. Wes- meyer, J. Florijn, N. Feldberg, allen te Alkmaar; G. Plug te Egmond aan Zee; C. Spandau, A. Muller, Bergen; L. Heek, J. Krop, I. Krop, Castricum. Heren: D, Wielinga, Th. Knop, M. Kuperus, S. Parma, J. Mors, G. Zaad- noordijk, G. Kemmer, H. Meyerink, T. Wulp, v. d. Linden, D. Snel, J. Wiering, allen te Alkmaar; N. Peereboom en J Bakker te Bergen; G. Langendijk te Heer-Hugowaard; J. Ouweltjes te Zuid en Noord-Schermer. Ben aantal leerlingen van dansschool „Arendsen" nam deel aan de danswed strijden voor beginnelingen en gehuw den tussen dansscholen uit Alkmaar, Haarlem en Hoorn. Het was buitengewoon jammer dat de dansschool uit Haarlem inplaats van beginnelingen een aantal gevorderden en zelfs vergevorderden had afge vaardigd. Het was daarom wel zeer eenvoudig in deze klasse de eerste prijs weg te halen. Men moet althans naar onze mening, -toch wel weinig voldoe ning hebben over dit resultaat. Wan neer een eerste klasse voetbalvereni ging een vierde klasser verslaat is dat niets om trots op te zijn en zo is het ook hier. In de teamwedstrijd voor gehuwden behaalde dansschool „Arendsen" de eerste prijs. Al dansende verliepen deze examens en. wedstrijden zeer vlot, hoe kan het ook anders, en er bleef nog voldoende tijd over om af en toe een dansje te maken, zonder dat een jury daar het oog op hield. drijven, als een sterke éénheid kan worden opgetreden. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer v. Deutekom, die zpn betoog begon met te zeggen, dat er grote belangen op het spel staan voor de particuliere beroepsvervoerder. De vakgroep, die tijdens de oorlog van overheidswege is opgelegd, zal door een vrije vakorganisatie wor den vervangen. Maar dan moeten de beroepsvervoerders ook blijk geven daartoe in staat te zijn. Van de nieu we organisatie, de N.O.B, Weg transport, moeten alle beroepsver voerders lid worden, om een zo groot mogelijke eenheid te verkrijgen, an ders heeft de kleine vervoerder geen bestaansrecht meer, daar het groot bedrijf zich reeds bij de overheidsbe drijven gaat aansluiten. Komt de een heid in het beroepsvervoer niet tot stand, dan ziet spreker in, dat bin nen 5 jaar geen particuliere vervoer der meer bestaat. Wij moeten lid worden van de N.O.B. om rechten te verkrijgen. De toeloop is nog niet zo groot als redelijk verwacht mocht worden. Men moet bedenken, dat de aanslag maar voorlopig is en gewijzigd kan worden naar gelang er leden toetre den. Spreker zeide, dat zijn chauf feurs van 100 tot 150 per jaar aan contributie betalen aan hun vak- bpnd. Kunnen de vervoerders zelf dat niet doen De heer v. Deutekom zette nog enige belangrijke punten over de N.O.B. uiteen en wekte nog maals de aanwezigen op lid te wor den en hun collega's ook daartoe aan te sporen. De voorzitter zeide, dat de heer v. D. zelf ook beroepsvervoerder is. Enige vragenstellers waren het met de spreker van deze middag zo danig eens, dat zij zich ontpopten als echte propagandisten voor de N.O.B. De vragenstellers werden door de heren v. Deutekom en Bak ker tot hun tevredenheid beantwoord. De voorzitter bedankte de sprekers voor hun duidelijke uiteenzetting en wekte alle aanwezigen op toe te tre den als lid van de nieuwe vrije vak organisatie N.O.B. Wegtransport, de enige vakorganisatie van bonafide beroepsvervoerders in Nederland. Vanaf Dinsdag 8 Juni 1948 bestaat de gelegenheid zich voor het lid maatschap aan te melden aan het kantoor van de Blauwband Expres, Nieuwesloot 59a te Alkmaar en te Noordscharwoude, Dorpsstraat 115a. Deze gelegenheid staat open tot 1 Juli 1948. ker een zekere Peereboom, die later een huichelachtig figuur bleek. Ook hij werd door de landwachters uit huis gehaald. Een dag later moest ook dp expediteur mee, met f 5000 had hij zijn vrijheid van de Duitsers gekocht, J. Kokkes en diens zoon werden te Heerhugowaard door de landwachters meegenomen, omdat bij hen in de schuur een radiotoestel werd gevon. den. Ook diens buurman Plulster, hij wie eveneens een toestel werd ge. vonden, moest mee. Deze laatste li nooit meer teruggekeerd. Verdachte moest tenslotte ook toe. geven zijn aandeel in de arrestaties I van de groep Leesberg Jr., Koster Spruyt. Een tragisch geval I Een tragisch geval noemde de pre. I sident tenslotte, dat met Eli Bing, eejl Jood, die bij een landbouwer te Heer-I hugowaard was ondergedoken. Bingl was een beetje onvoorzichtig geweest, I wat door de NSB-postbode was op. I gemerkt. In de vroege morgen om Halt I vier sloegen de landwachters toe. B. zat in de schuur, waarhij verdachte I op wacht stond. Deze had gezegd; „Ik I heb hem gezien daar voor het glas, dus hij moet er in zitten, want ik I had hem voor 't hoofd kunnen schie-1 ten. De landbouwer en Bing gingen I samen naar Amsterdam. Bij het C.S. I was Bing nog in het water gesprongen om zich te redden. Hij was daarin a bout portant neergeschoten. Verdachte beriep er zich op niet te hebben geweten wat er in die tijd ge beurde met de arrestanten. HET REQUISITOIR. De procureur-fiscaal achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. Sommi ge zijn zeer ernstig, met het gevolg, dat de gearresteerde personen niet zijn teruggekeerd. Verdachte was éen fel, actief nationaal-socialist. Dit blijkt ook uit de wijze, waarop hij zijn functie bij de landwacht heeft vervuld. Verdachte beriep zich er op, dat hij meedeed om de zwarte handel te bestrijden maar in alle ge vallen, die hier behandeld zijn, betrof het Joden, onderduikers en illegalen. Mr. Keune wilde er rekening mee houden dat het Tribunaal reeds 3V» jaar internering oplegde. Daarom al leen wilde hij volstaan met thans zes jaar gevangenisstraf te eisen. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. De heren de Vet, Kemp en Bloot- hoofd namen deel aan de 65 km lange afstandstocht, uitgeschreven door de Zaanse Wandelsportvereniging „De laatste loodjes". Zij volbrachten de tocht in 10 uur. WIE HEEFT EEN" PLAAT VAN HET ENGELSE VOLKSLIED» Bij de zwemwedstrijden op Zondag middag zal het Engelse volkslied ge speeld moeten worden maar men kan het nergens te pakken krijgen. Wie heeft het op een gramofoonplaat? Wil de eigenaar de plaat dan vóór Zondag aan de Overdekte afgeven, p/a de heer Van der Grient? Er zal goed op gepast worden en hij krijgt ze weer netjes thuisbezorgd. OM HET GOUDEN KRUIS. Voor de zesde ronde van de wed strijd om het Gouden Kruis zijn voor Zondag a.s. vastgesteld. KoedijkSRC, KaagvogelsVolendam 3 en ZAP Strandvogels. rond Alcmaria Alkm. Boys -ien Boys-supporter: „Een beste wedstrijd, waarvan een gelijk spel beter de verhou ding zou zijn geweest". Een Alcmaria-supporter: „Ik geloof niet dat Alcmaria al les heeft gegeven en ik vond het een matige wedstrijd". Een neutrale voetballiefhebber: „Mijn hart sloeg niet over op de een dan wel de ander een aanval opzette. Ik heb genoten van een forse wedstrijd en de Boys vie len mij hart mee, hoewel ik Alcmaria wel iets beter vond. Die 21 komt hun wel toe, maar meer had het ook niet moeten zijn". Een andere Boys-supporter: „Onze jongens kunnen het wel, dat heb je nu gezien". Een andere Alcmaria-supporter: „Technisch was Alcmaria beter, terwijl de Boys naar mijn me ning boven hun kracht speel den". Onze mening: „Een typisch plaatselijke ont moeting, waarbij het enthousias me van de een bijna bleek op gewassen tegen de betere tech niek van de ander". ALKMAAR, 7 Juni 1948, (Alkm.Ex pertveiling). Andijvie f 7—f 24; Spina zie f 15f 35; Postelein f 20f 38; As perges f 56—f 156; Tomaten f 137— f 157; Rabarber f 12f 21; Aardbeien f 42—f 68; Perziken f 12—f 38; Bosuien f 6—f 33; Peulen f 116—137; Doppers f 52—f 62; Bloemkool IA f 40—f 51, I f 28f 35 en II f 15f 25; Komkommers f 22—f 40; Worteltjes f 30—f 56; Radijs f 11—f 16; Selderie f 4—j 8; Selie f 2— f 5; Sla f 2.50f 9; Nieuwe aardappe len- grote f 20f 24 en Drielingen f ,t f 19; oude aardappelen f 8.70f 13 30. Alles per 100 kg, doos, stuks, bos en/of krop. IK vertelde u de vorige maal i havenplaat* 1». Er hangt een glanzende, gUmlachgezlchten vi bloemen. Aehter al die rust ii nauwelijks verholen atmosfeer Ik had het over die honderd wen en sampans in de haven, het fijne ervan hoorde ik van di litie-inspecteur van Tandjong Pi Als mitrailleurvuur spoot hij mij achter een rij hagelwitte tandei informaties toe; deze haven word bruikt als opslagplaats voor in t genomen smokkelschepen. Hier k ze in de publieke verkoop; hier nen de Chinezen uit Singapore rughalen, als ze durven en niet de zware boeten en hechtenis o) Hier ook woont de Officier van titie, een ambtenaar, bekend in de Archipel om zijn streng, en komen billijk optreden. En hier, deze haven, proberen de Chineze hun maats 's nachts de goederer land te brengen. Maar dat is niet zo eenvoudig, sedert er een KV1 staat De 3 letters KVD verb achter hun nuchterheid een w van spanning en strijd. De KVD „Kleine Vaartuigen Dienst" vai Marine in Indië, bestaande uit vloot R.P.-boten (Regionale Pati leboten). Deze vloot, in samenwe met de civiele justitie, werkt maanden op volle toeren en de taten zijn indrukwekkend. De inspecteur was niet meer te ten, en niet zonder plezier toonc me, achter tralies op een binnenj de levende have: Een 30-tal Chi en Riouw-Maleiers, die zittende c grond bezig waren hun zondei overdenken. „Dat is maar één p tja meneer", aldus de inspecteur zo gaat het aan de lopende band toch zijn dit nog niet eens de er; Dat zijn de grote bazen in Sing: in hun kastelen van huizen, die sloebers er met een rotte prau tongkang op uit sturen. Z ij lope: risicoen dat is bar groot, vai aan de dag. En dan hoor ik heel in de een snel naderend geronk. Zou een schip uit Oeban zijn7 Het is inderdaad een schip Oeban, een pittige R.P.-boot, afg den om me op te halen. En drie later, als de avond al lang geval] over de zee en de eilanden, sta i een andere steiger en ik moet handen drukken. Tandjong Oeban, waar zich de sis der R.P.-boten in dit gedeelte de Ineiische Archipel bevindt, een Oudst Aanwezend Zee-officie Luitenant ter Zee der eerste 1 KMR H. J. van der Weyde, mi aan hem toegevoegde officieren manschappen. Een buitenpost, vei de bewoonde wereld, een post i eenzaamheid van Riouw. Ik ben moe, ik heb slaap, en h en dorst en voor dat alles is hie oplossing. Een koude pijp bier, met vers vlees, ik kan me mai maar van slapen zal niets k< want ik hoor dat ik nog de: avond, om 12.00 uur, aan boord de R.P. 133 zal vertrekken naa; Vorig jaar kwamen ca. 500 D jongens en meisjes naar Holland, zij gastvrijheid genoten. De gastei ren uit vele honderden uitgezocht de bekende Deense jeugdleider Sven Knudsen, en maakten vi zonder uitzondering een uitstel indruk. Deze zomer zal een tegenbezoek den gebracht, waardoor Dr. Kn 200 Hollandse jongens en meisje; nodigt. Zij zullen eerst een wee het land doorbrengen en daarna den ondergebracht in of in de van Kopenhagen. Gemeenschapp tochten enz. staan op het program Zij die voor deze uitnodiging in merking wensen te komen, diener ten spoedigste te wenden tot de eniging voor Internationaal Jeug keer, Postbox 27, Leiden, die g alle gewenste inlichtingen verstr Nederlandse gezinnen, die ook zomer een Deense gast, al dan nii tegenbezoek, willen opnemen, ki zich eveneens tot bovenstaand wenden. Dezelfde vereniging heeft voor zomer bovendien internationale pen georganiseerd in Nederlan reizen naar België, Engeland, F rijk, Finland en Zweden. Een 1 boekje met uitvoerige gegevens reizen en uitwisseling wordt op Wek gaarne toegezonden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2