WERELD VAN TRUCS EN SCHONE SCHIJN De „VOLKSWAGEN" blijft zijn naam houden 17e-eeuws Hannover in de filmstudio De boer zoekt nieuwe markten EEN DAG IN FILMLAND (II) Van boerenkar tot statiekoets in Bijna 17000 personen kunnen per dag rondgevaren worden Kostprijsverlaging dringend geboden Autoraces te Zandvoort Hatta's antwoord verzonden WARM WEER Kwaliteit is de prijs minder en hoger De Rijp Viswedstrijd Marktoverzicht Langedijk „Vrijdag a. de wape Overeenkomst i In onze bewegelijke wereld van burgertwisten, „complotten tegen de staat" en uraniumjacht is voor sprookjes geen plaats. Wij hebben nog wel eens een stil heimwee naar de tijd, dat de komst van St. Nicolaas ons hart sneller deed kloppen, dat wij tot tranen toe geroerd waren over het tre'urig lot van een schoon prinsesje en dat ons kinderbedje in onze onschuldige dromen het peperkoekenhuisje van de boze heks werd of een vliegend tapijt, waarmede wij boven slanke minaretten en geheimzinnige paleizen zweefden. Zoete dromen, die door de sinistere „headlines" in de bladen wreed worden vermoord. Tijdens mijn kort verblijf in film land heb ik mij echter één moment in 'n sprookje verplaatst gevoeld en alles om mij heen vergeten. Het was tijdens mijn bezoek aan Ealing, niet alleen Engeland's kleinste filmstudio, maar cok zijn beroemdste: de 10 a 12 films, die de bekende producer Sit Michael Ealcon hier jaarlijks vervaardigt, staan onveranderlijk op hoog peil. Ik had juist met enkele Rank-offi cials een opname gevolgd van een in de (kunstmatig opgewekte) wind aan de top van een denneboom fladderen de parachute een scène uit „Against the wind" en volgde mijn gidsen naar een andere studioruimte, die, naar ik verwachtte, óók wel koud, rommelig en ongezellig zou zijn. Maar de werkelijkheid (was het werkelijk?) was anders. ILLUSIE IS VOLKOMEN Daar sta ik in mijn melkwollen cos- tuum en kunstzijden das eensklaps als door de toverstaf van een fee be leerd in de 17e eeuw. Even ben ik verbouwereerd, maar mijn verbazing maakt schielijk plaats voor een diepe bewondering. Ik sta op een verdroomd-stil plein tje, omgeven door prachtige oude ge veltjes, grillig gebouwd in de geluk kige tijd, dat er geen rooilijnen be stonden. Speels slingert het gebarsten houtwerk zich langs de oude stenen, onaantastbaar in zijn trotse schoon heid kijkt het barokke beeldhouw werk op mij neer en glanzend van gen de kleine glas-in-lood ramen het licht om het onmiddellijk weer in tientallen schakeringen terug te wer pen. Over het plein verspreid staan kraampjes en plankiers voor kermis attracties, met opschriften in gothische letters. Maar alles is troosteloos ver inten: geen acrobaten, vuurvreters en jongleurs verrichten hun krachttoe ren, geen dichte drommen om de dik ke dame en de dwergen. In de waran da's ginnegappen geen vrolijke, jonge deernen en uit de herberg klinkt geen vedelgejubel. Een dode stad, onder de gesel van de pest, door mens en dier ijlings verlaten toen het festijn zijn hoogtepunt bereikte. Dan doe ik iets, wat ik eigenlijk achterwege had moeten laten en waar door ik prompt ontnuchterd word. Ik kijk achter de facades en zie slechts bouten latjes, ik beklop de straatste nen en bevind, dat zjj van papierma- ché zijn, ik druk mijn vinger op het rijke beeldhouwwerk en de stadspomp en zie, het is geboetseerde klei, dat ik betast.... COPIëREN IN. KLEI Vier maanden van intensieve voor bereiding voor een massa-scène van misschien tien minuten! Vier maanden, waarin de volmaakte illusie is be reikt. Niets is aan de fantasie overge laten: zó heeft het er 3 eeuwen gele den in Hannover (want dit pleintje moet een gedeelte van die stad voor stellen) hebben uitgezien en niet an ders. In een klein atelier maak ik kennis met mr. Jim Morahan. een beschei den man, die do leiding heeft aan een groepje „beeldhouwers". Aan de hand ran foto's, tekeningen en boeken over kunst boetseren zij gevelstenen, enorme ornamenten en modellen. De assisten ten zijn ware kunstenaars, enkele ook naar het uiterlijk." gitzwarte baardjes aan en fluwelen flodderdassen onder de kin. Een half jaar zijn zij nu al in touw voor do grote kleurenfilm ..Sa raband for dead lovers", die wordt '.;e- r.itiakt naar de roman van Helen Simp son en die de onstuimige belevenis sen van de Zweedse soldaat-avontu rier Graaf Kónigsmarck aan het hof te Hannover weergeeft. De buitenopna men voor deze rolprent zijn gereed: zfi werden gemaakt in Praag 1 en op Blenheim Palace. het buiten van Churchill in Oxford. EEN STUKJE ZUIDPOOL Inmiddels wordt In het êtclicr ook ai gewerkt aan de voorbereidingen vat de volgende Ealingfilm. het leven van de Poolreiziger Scott. Hoewel er een speciale expeditie naar de Antar- ti - Is uitgerust, bleek net noodzakelijk liet ijsgebied ook in het klein te re construeren: voi trots toont men mlj„ eer vierkante plank, waarop wat grijze kiel tegen een grauwe achtergrond. Ik kijk er vlak overheen en krijg de zonderlinge sensatie op een eindeloze verlaten ijsvlakte tc staan. De perfecte truc plus een dosis vak manschap roept de Illusie op, die U ip de bioscoop de wereld om U heen ooet vergeten. Ik zou U vele voor beelden van dergelijke handigheidjes kunnen geven, Ealing Is niet alleen de stad der ver rassingen, maar ook <lc stad der con trasten, In de grote cantine staat de cameraman, die In Australië het be roemde koelenepos „The Ovcrlandcrs" maakte, te praten met ccn magazijn knecht, een lieftallige actrice babbelt niet een dienstertje over shawls en 'n middeleeuws uitgedoste heer zit coea- cola te drinken aan de bar. Buiten wordt de laatste hand gelegd aan een vorstelijk rijtuig, bont van kleur, rijk versierd. Het vehikel, waar onder men zeer duidelijk 'n ordinaire boerenkar ontdekt, staat 5 meter van Stewart Granger's hypermoderne sport auto, waarin men maar op een knopje behoeft te drukken om de vensters te laten zakken. Iets verder liggen afge dankte requisieten op een hoop: een compleet Engels dorp in miniatuur naast verweerde Griekse pilaren en Victoriaanse uithangborden. ZEESLAG IN DE WASTOBBE Wij klimmen een paar trappen op en belanden via een enorme opslag plaats van gebruiksvoorwerpen, snuis terijen en schilderijen in een smal vertrek, waar een man druk in de weer is met schaar, lijmpot, triplex en gekleurd papier: hij knutselt aan een kleine vrachtauto, die op mijn hand past. Dat ding ziet U straks rijden in c'é film „Against the wind". Dan steken wij de koppen bij elkaar boven een groot boek vol glimmende foto's. Zij zijn trots op hun vernuft, die lui van Ealing! Hier is een beeld uit „Western Approachis", een film oi er het convooi-varen. Authentieke oorlogsopnamen? Welnee, minitieus nagebouwde scheepjes, die echt kun nen schieten, in een wastobbe! En daar een opname uit „De brandklok luidt" over de bombardementen op Londen: brandweerlieden zijn druk in de weer op de ladders om het vuur te bestrijden. Poppetjes, met slangen, waar heus water uit spoot! Weer een ander beeld: een realistische botsing tussen twee autobussen, waarvan er één ,een brug afstort. Je zou zweren, dat het echt was. STEWART WAS AFGELEID Een van de weinige dingen in Ealing, die geen truc zijn, is het spel van Stewart Granger, dat ik even later mag gadeslaan. De acteur, in zwart fluwelen costuurrj en met een adelijke haardos, staat in een luxueus interieur en praat bewogen tegen een niet aan wezige jonge vrouw, die op dit mo ment waarschijnlijk ergens in Oxford Street aan het „teaën" is, omdat zij in die scène „uit het zicht" is. Eerst gaat het niet vlot met Gran ger's spel: hij kijkt recht op ons en dat leidt hem af. Later gaat het beter en wordt de scène in vlot tempo opge nomen. Ik krijg dan nog even gelegenheid een blik te slaan in de technicolor- camera van Douglas Slocombe en een praatje te maken met Stewart Gran ger. 'Wij halen herinneringen op van een perslunch in Amsterdam en hij prijst de schoonheid van onze hoofd stad. Dan beent hij weg om zich te gaan verkleden. Als ik even later in de auto, die mij naar Piccadilly Circus terug moet brengen, stap, aarzel ik even. Zou hetMaar neen, een minuut later lijdt de wagen met mij weg. Het was geen truc. e De plaatsvervangend Minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie Jacob Malik, zal Gromyko opvolgen als gedelegeerde b(j de U.N.O. Gromyko (midden) stelt Malik (links) voor aan de voorzitter der Verenigde Naties, de Fransman Alexandre Parodl. Amsterdam (Van onze correspondent) AMSTERDAM, Juni. Amsterdam is uniek in de hele-wereld. Nu ons land aan alle zijden zich opmaakt om het bijna chronisch geworden te kort aan deviezen tc dekken, blijft dc hoofdstad niet aohter. Integendeel, zij gaat vooraan. Vreemdelingenverkeer, de grote bron van inkomende deviezen deed Amsterdam overleggen alle mogelijkheden uit tc buiten. En een l:cel «rotc mogelijkheid daartoe zijn dc prachtige grachten en dc luxueuze, rondvaarbolen. Men hoeft dit op een waarlijk* Amerikaanse wijze aangepakt in de hoofdstad. Dank zij dc bouw van een „rondvaartliaven" aan do Binncnamstel, b!j de Halvemaansteeg, za! Amsterdam nog deze maand een „Deviezen,-haven" rijk worden. Dc lange rijen rondvaartgegadigden, die wij tot nu toe aan de steigers van de rondvaarten langs Rokin cn Dam rak aanschouwden, zullen tegen het einde van deze maand tot bet verle den behoren. Dan zal met de rond- vaarthavcn de capaciteit tot 30 zeer moderne en luxueuz# boten .worden uitgebreid, welke 70 passagiers kunnen bevatten. Zij zullen per dag achtmaal rondvaren. Dit betekent, dat op één dag do hele bevolking van een stad als b.v. Franckcr door de Amsterdam se grachten gevaren kan worden, Hier mee breekt ..Venetië van 't Noorden", zoals buitenlanders Amsterdam graag noemen, allo bestaande records in bin nen- en butienland op dit gebied, Dc spoorwegen willen niet ach terblijven. Gedurende de feeste lijkheden bij 't 50-Jarlg regerings jubileum van H. M, de Koningin/ welke voor een groot deel op Am sterdam geconcentreerd zijn zul len zij ongeveer om het uur nacht treinen van en naar Amsterdam lilt allo delen van het land loten rijden. Het zomerprogramma. Wat dc Hoofdstad de komende zo mer tc bieden heeft, daarvan zullen wil u in vogelvlucht iets vertellen. In de jubllumweek zal in het Olympisch Stadion een grote ..Sportsymphonie" worden gehouden. Dit zal een natio naal sportfestijn van tot nu ongeken de omvang worden. Het zal worden voorafgegaan door de wereldkam pioenschappen wielrennen welke van 23—29 Aug. in het Olympisch stadion worden gehouden. Allo beroemde na men komen op de lijst van 300 deel nemers uit binnen- cn buitenland voor. Amsterdam zal verder tijdens de ju- bileumwcek getuige zijn van een groots défilé, terwijl er op het IJ 'n machtige vlootschouw zal plaats heb ben, De legertentoonstelling, welke thans in Utrecht is, wordt reeds naar het voormalige ijsclubterrcln in Am sterdam overgeplaatst. Verder zullen van 22 Aug. tot 1 Sopt. practisch alle kerkvorsten ter wereld voor een oecumenisch congres in Amsterdam bijeenkomen. Men ver wacht hier een deelname van om streeks 1ÜOO personen. Ter ere van dit buitengewone congres zullen de grachten reeds vanaf 24 Aug. verlicht worden, terwijl de beroemde Amster damse toren geïllumineerd tegen de avondhemel zullen afsteken. Amsterdam wordt deze zomer vrecmdellngenstad Alle hotelruimte is reeds vrijwel de hele zomer be sproken en vele Amsterdammers zul len vreemdelingen in hun hulzen moe ten herbergen, wil een leder die naar Amsterdam komt om er een paar da gen te blijven er ook onderdak kun nen vinden. Dit is dan ook de reden waarom do spoorwegen in de feest- weck met de extra nachttreinen gaan rijden. Men Is nog onderhandelende om op boten z.g, „drijvende hotels" in te richten, maar aangeraden moet wor den, dat wanneer men deze zomer voor enige dagen naar Amsterdam wil, reeds thans metvrienden of familie in verbinding te treden om onderdak. Want .in de hotels is de kans uiterst gering. Zo ls Amsterdam deze zomer een ware „deviezen-fabriek" voor ons land. En voor de hele wereld is het de stad met de grootste gelegenheid tot rondvaren, Hetgeen 'n unicum voor de hele wereld is. (Nadruk verboden) Z.K.H. Prins Bernhard heëft op Paleis Soestdijk een persconferentie gegeven, in verband met de dit jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag te houden Anjerdag. Wjj zien hier de heer Mulder, directeur van het Prins Bernhard Fonds, tijdens de persconferentie, terwijl de Prins aandachtig luistert. (Van onze econ. medewerker). Reeds is het oog gericht op de obsta kels, die in ae toekomst voor onze bceg zullen liggen door de gewijzigde verhoudingen, de z.g. structuurverande ringen, van ons maatschappelijk bestel. Ons land staat daardoor voor een her oriëntering van zijn economie: opvoe ring van de productie, besnoeiing van de invoer, uitbreiding van de uitvoer naar nieuwe markten. Laten wij thans eens kijken naar de moeilijkheden, die de landbouw door deze structuurwijzigingen 't hoofd moet bieden. Een indruk hiervan krijgen wij al direct, als wij het cijfer van de totale uitvoer van landbouw-, veeteelt en tuinbouwproducten bekijken: Jan. t/m Dec. 1946 313.146.000 idem 1947 585.469.000 Jan. 1948 37.591.000 Vergeleken met 1937 39 was in 1947 de uitvoer in geld wel is waar 1,68 maal zo groot, doch dit geeft wegens de grote prijsstijging een vals beeld van de slechte uitvoerpositie. Naar de hoeveel heid gerekend bleek de uitvoer in 1947 slechts circa 2/5 van de uitvoef in 1937/39 te zijn. De oorlog is hier de schuldige: In de jaren 1940—1945 heeft menig land oo bet Westelijk halfrond de productie van landbouw- en veeteeltproducten trachten te vergroten; en wel omdat de soldaten, gevoed moesten worden doch ook om dat, zoals in Engeland, Europa niet meer leverde. Een deel van deze En gelse markt is dan ook ongetwijfeld blijvend veroverd door de Dominions. Over Duitsland behoeven wij niet te veel uit te weiden: het is grotendeels uitgeschakeld als koopkrachtige afne mer. Ziehier dus een typische structuur wijziging; onze traditionele kopers zijn grotendeels verdwenen en de landbou wer moet nu trachten zich op nieuwe markten te oriënteren, deze te verove ren of het debiet uit te breiden. Eon van de eerste voorwaarden voor succes is daarbij, dat wij een artikel kunnen aanbieden, dat èn door kwali teit èn door een lage prijs een werke lijke concurrentiekracht bezit. Dat ook landbouwdeskundigen inzien, dat deze weg niet alleen ingeslagen moet maar ook kan worden, be wijst eon tweetal recente artikelen van dr. ir. A. W. G. Koppejan in' „Econo misch Statistische Berichten". In de eer ste plaats a.cht hij noodzakelijk een juiste rassenkeuze, verbetering van vee, toepassing van rationele arbeidsmetho- den, goede voedering en bemesting cn het gebruik op grote schaal van bestrij dingsmiddelen. Dan denkt hij aan ruilverkaveling (samenvoeging van sterk versnipperde gronden om deze daarna op doelmati ger wijze tussen de bezitters te verde len), hcrontglnning, ontwatering cn mechanisatie (invoering waar dat mo gelijk is van tractoren, combiners, melk machines, aardappelpootmachincs, zaai- machincs enz.) En tenslotte wil hij, evenals voor in dustriële bedrijven, ook voor landboutv- bedrijven een algemeen bedrijfsplan op stellen om zo vast te stellen hoeveel vee op oen bepaald land de grootst mo gelijke opbrengst geeft, hoe de verde ling tussen bouw- en grasland moet zijn e.i welke de verhouding behoort te zijn tussen de diverse gewassen op het bouwland. Door deze rationalisatie zal de gemiddelde kostprijs van onze land bouw kunnen dalen, niet alleen in de loop van de komende 10 jaren mrar ook reeds in 1948/49. In de tachtiger jaren van do 19e eeuw is onze landbouw door heroriëntatie een zware crisis te boven gekomen; Inj zal deze weg ook thans moeten weten tc vindon: kostprijsverlaging is hiervoor ecu goed hulpmiddel, overschakeling door de zandbedrijven van veehouderij- producten op arbeidsintensieve akker bouwproducten (zaaigoed, pootgoed en suikerbieten) is volgons de heer Koppe jan een tweede middel. Wij denken vervolgens aan het ver pakken van groenten en fruit In plas ties, zoals in Amerika veel wordt toege past, waardoor deze producten weken lang vers kunnen blijven en bijgevolg ook, ondanks de verscheping naar liet buitenland, de concurrenten aldaar de loef kunnen afsteken. Tenslotte moet het leveren van prima kwalitell (de deze weck bekend geworden levering vat. inferieure boter aan België ls een veeg teken) niet alleen de deur dicht doen op nieuwe markten, maar haat- vooral ook openen. Ex-Koning Michael trouwt Donderdag Officieel wordt gemeld, dat ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma op 10 Juni te Athe ne in het huwelijk zullen' treden. Volgens het Atheense Nieuwsbureau zal het huwelijk in de kapel van het koninklijk paleis volgens de ritus van de Orthodoxe Kerk plaats hebben. Ex-koningin Helena, de moeder van Michael is Zaterdag te Athene aangeko men. Op 7 Augustus e.k. zal op het cir cuit van Zandvoort, dat ongeveer 4,5 km. lang is en door een prachtig deel van de Zandvoortse duinen voert, een twintigtal Engelse coureurs van naam uitkomen in de eerste interna tionale autorace na de oorlog. Hierbij is alleen sprake van het rijden met speciale racewa gens, die een speciale brandstof ge bruiken, zodat noch van materiaal- r.och van benzineverspilling sprake zal zijn. (Ongecorrigeerd) Aneta's speciale correspondent uit Kalioerang verneemt, dat het Repu- bliklense antwoord op de Nederland se nota waarschijnlijk z&l zijn ge adresseerd aan de gedelegeerden van het, opperbestuur. Volgens de laatste inlichtingen is dit antwoqrd heden na een bespreking met de leden van de commissie V.G.D. verzonden. In kringen van de Republikeinse dele gatie geeft men weinig commentaar op de komende ontmoeting tussen Hatta en dr. Van Mook. Men zeide slechts, dat het vanzelfsprekend is, dat de Republikeinse regering en de Republikeinse delegatie alles in het v/erk stellen om te komen tot over eenstemming met de Nederlanders. Mogelijk za! Hatta's bezoek aan dr. Van Mook bijdragen tot het scheppen van een goede sfeer. Voorts wordt vei/.cfmen, dat de volgende week de gunstigste tijd is voor Hatta's be zoek, omdat deze in verband met de besprekingen te Kalioerang deze week in Djogja dient te blijven. Donderdag behandeling van Indonesische kwestie De Veiligheidsraad heeft gisteren na enige discussie besloten de Indo nesische kwestie in de vergadering van Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West- Java besproken worden. Het weerbericht van hedenmorgen 11 uur luidt: Zonnig en warm weer met in de namiddag een kleine kans op on weer in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind overwe gend uit oostelijke richtingen. (Van onze correspondent) Hannover, Juni De volkswagenfa briek te Wolfsburg bij Hannover is ook nu nog het eigendom van het ge hele Duitse volk en wordt tegenwoor dig door de geallieerde controléraad on der beheer gehouden. Maar ieder Duit ser mag zich met het volste recht als mede-eigenaar van deze fabriek be schouwen. Aldus verklaarde mij dezer dagen een van de bedrijfsleiders van hot „Volkswagenwerk". De volkswa gen was reeds lang voordat het Derde Rijk werd opgericht in opdracht van het Verbond van de Duitse automo bielindustrie door- ir. dr Porsche ont worpen. Dr. Porsche vertoeft op het ogenblik te Zeil am See in Oostenrijk en hij is met het ontwerp van oen nieuwe Monoposto-racewagen voor de Italiaanse fabriek Cisltalla bezig Toen Henry Ford II kortgeleden in Duitsland was, maakte hij op zijn toch ten uitsluitend gebruik van een volks wagen. Zijn grootvader Henry Ford stelde, toen men het 1.3 kilometer lan ge fabriekscomplex van het ..Volkswa genwerk" in tekening bracht, alle plannen en persoonlijke ondervindin gen, alsmede een groot gedeelte van de benodigde werktuigmachines ter beschikking en zond bovendien 30 van zijn bekwaamste vakmensen naar Duitsland, die moesten helpen de pro ductie op gang te brengen. De fabriek heeft tegenwoordig 8.000 werkkrachten in dienst, die in vier groepen bij de productie van nieuwe volkswagens, de reparatie van jeep motoren en volkswagens en het her stel van de fabrieksgebouwen tc werk zijn gesteld. 1200 VOLKSWAGENS PER MAAND De volkewagen, waarvan op 't ogen blik 1.200 stuks per maand worden ge maakt, kan nu nog niet tn de kwaliteit worden afgeleverd, die oorspronkelijk in de bedoeling heeft gelegen, omdat de fabriek met grote moeilijkheden heeft te kampen, vooral wat betreft de grondstoffenvoorzienlng. Daardoor ls ook de levensduur van do auto minder geworden. Oorspronkelijk was ge raamd. dat na het afleggen van onge veer 70.000 kilometer dc eerste repa ratie nodig zou zijn. Dit aantal is thans tot 25.000 kilometer teruggebracht. Dat de wagen nu 5000 RM moet kosten, is het gevolg van de lage productie De opzet was 1500 wagens per dag, een productie-omvang, waarbij de auto ge makkelijk voor 1000 Mk geleverd zou kunnen worden, De vóór do oorlog gestorte spaargel den zijn tot nu toe onaangetast geble ven, Er is daaromtrent nog geen be slissing genomen, In het buitenland ls veel belangstelling voor .de volkswa gen. Zelfs uit overzeese landen komen liefhebbers, die over de nodige devie zen beschikken, naar Wolfsburg. Men heeft er reeds aan gedacht om de volkswagen een andere naam te geven en hem zodoende van de Nazi-smetten te bevrijden. Een wijziging is echter nog niet goed .mogelijk gebleken, om- 'dat de naam „volkswagen" in het taalgebruik van vrijwel alle landen in gang heeft gevonden en een vaststaand begrip is geworden. Wist u, overigens, dat de volkswa gen ook als raceauto dienst kan doen? Met geringe veranderingen van caros- serie en motor bereikt hij 165 kilome ter per uur, terwijl hij normaliter 105 kilometei1 rijdt. (Nadruk verboden). Voor het eerst in dit seizoen werd Zondagmorgen een viswedstrijd ge organiseerd door de visclub „De Hen gelaar", Gevist werd op baars; niet minder dan 266 stuks werden opgehaald, waar van 17 boven de maat. De prijswinnaars waren: 1, J. Taam: 2. W. v, Braam; 3. H. Roemer; 4. H. Klompmaker; 5, A. v. Tol; 6. G. Taam; 7., C. v. Straaten; 8. P, Beumer 9. F. Slobbe cn 10 Middelkoop, De wisselba ker kwam In handen van de heer J. Obéé. eSCHAKEN Bij de Zaterdag door de N, H. Schaakbond uitgeschreven wedstrijd, om het kampioenschap van Noord- Holland. behaalde onze plaatsgenoot, de heer D. B. A Appel, gemeente-secreta ris tc De Rijp. het kampioenschap, waardoor hij in het bezit kwam van de w'tselbeker. De afgelopen week is er weer een flink stuk van de prijs der vroege aardappelen afgegaan. Niettemin Is er nog geen reden tot klagen, gezien het beschot ook groter Is geworden, Maandag bedroeg de prijs weer on geveer t 30 voor de grote, terwijl de kleine f 21.50—f 26 60 noteerden. Daarna brokkelden de prijzen af tgt de notering Zaterdag luidde; grotè f 21—f 24. kleine ongeveer .gemiddeld f 15 Ten aanzien van de export zijn eni ge maatregelen getroffen De maten boven de 50 mm. zijn vrij. de kleinere maten mogen eerst geëxporteerd wor den wanneer de prijs voor 4 Juli be neden tic f 12 ls gedaald. De daarop volgende weken wordt dit limiet steeds met f 1 verlaagd tot en met f 7.40 per P Augustus De maten zijn vastgesteld op 15 mm. voor de kleine. 28 mm. drielingen en grote 35 mm. Van de overige producten, werd al leen rabarber in beduidende hoeveel heid aangevoerd. Het grootste gedeelte was voor de groenten tegen f 5,50. De bloemkool die In Noord-Schar- woude aangevoerd werd. noteerde f 46. terwijl de eerste wortelen ongeveer f 25 noteerden. Dc tomaten bleven hoog, het minimum lag op f 153. BURSA ADMÏNISTÏ Voocdam 9 - REDACT Aebierdam 20 - Postgiro lt Direotie J. BIJLSMA en Qraai Bernadotte het vuren in 1 met ingang' van te aes uw GMT. Volgens het v acties van gewa Palestina met inga de tijdstip voor de ken gestaakt moe dotte heeft om van beide partijen 12 ui Wanneer de voorw en Arabieren tijdig zal aan beide parti; vestiging gedaan wo heden 18.00 uur G.M Wanneer de voors worpen of slechts v vaard, zal Bernadotte leg plegen, doch aan rapport uitbrengen, zal dan verder moeti In het schrijven secretaris-generaal v in hij van zijn voor deed, verklaarde Bei beide partijen heeft doeling te hebben to passing van het best partijen tijdens het volg ervan militair krijgen. „Hiertoe heb bepaalde wijze geïn kere beslissingen ge: de toepassing ervar gevat: Geen militair perso het bestand binnengi een der Arabische s Palestina. De bemi ker of mannen var zich bevinden onder een zodanig aantal i Het gisteravond dc gegeven communiqué volgende week te B derland en de Reput komst zal worden g trekking tot bepalir Verkeer ter zee. De overeenkomst i: afspraak, dat een s eenkomst ten aanzie; keer in de lucht zal een maand na de c overeenkomst betref verkeer. Zou er du: komst aangaande he lucht worden bereikt na de ondertekening keersaccoord, dan z accoord wederom moeten worden geno: Het communiqué i er wederom een besp over de kwestie der in Republikeins gebii nemingen, vooral in se. De Republikeine bezwaar tegen inwi Ned. verzoek, dat d: een onderzoek zal i: afgevaardigden der C vergezeld moeten zij keinse autoriteiten e zouden geen Nederl mogen zijn. Een woordvoerder keinse delegatie heeft dat,premier Mohamm gend geantwoord heel ging van dr. Van Moe we bespreking. Als Hatta, dat de besp'rel zouden zijn en niet v; zijn op de onderhande cler auspiciën van de Drie gevoerd worden. In de Europese ed York Herald Tribune dat de Sovjet-Unie e kije in 1945 een geheir gesloten, waarbij Rue controle over de Bol mijnen van Jachimof Sindsdien hebben de choslawaken, die invl hij de uraniumwinn vervangen door eigen Jachimof een autono clave gesticht, waar E uit de Sovjet-bezettinf land te werk zijn ge: Twee mijnwerk Bij het vernieuwen werk in een steengan ter-verdieping van d< in Kerkrade, zijn gisti schijnlijk door plotsel druk, twee kappen doe houwers, J. V. S. en jaar oud, raakten on steenen en kolen bed< op slag gedood.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6