Laatste voorstel van Bernadotte Een zeildrama op het IJselmeer Bom van 1500 kg. te Arnhem ontploft atta's antwoord verzonden 'ARM WEER iverzicht Langedijk Wom&g 9 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN H5ste Jaarw"B 135 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Vrijdag a.s. te 6 uur de wapens neer" Overeenkomst met Republiek inzake zeeverkeer Maandag ontmoet v. Mook Hatta Grote smokkelaffaire ontdekt Laat Uw brandstof thans bezorgen Voor een millioen aan diamanten terug WEERBERICHT f Hevige vechtpartij in Italiaanse Senaat Nog 545 vermiste personen te Vanport In 1950 Electrificatie in Noord-Brabant Osse familie verdacht van diefstal Het Rode Kruis-werk in Indonesië Zweeds vliegtuig bij Aken neergestort Wijziging van de bioscoopwet Economische Unie op 1 Januari 1950 3 speciale correspondent uit ïg verneemt, dat het Repu- antwoord op de Nederland- waarschijnlijk ztfl zijn ge- d aan de gedelegeerden van rbestuur. Volgens de laatste en is dit antwoqrd heden espreking met de leden van lissie V.G.D. verzonden. In van de Republikeinse dele- ïft men weinig commentaar imende ontmoeting tussen dr. Van Mook. Men zeide lat het vanzelfsprekend Is, republikeinse regering en de :inse delegatie alles in het Hen om te komen tot over ling met de Nederlanders, zal Hatta's bezoek aan dr. k bijdragen tot het scheppen goede sfeer. Voorts wordt dat de volgende week de e tijd is voor Hatta's be- lat deze In verband met de gen te Kalioerang deze Djogja dient te blijven. dag behandeling van artesische kwestie ligheidsraad heeft gisteren discussie besloten de Indo kwestie in de vergadering lerdag te behandelen. Dan twee nieuwe rapporten van en het rapport over West- iroken worden. ■rbericht van hedenmorgen luidt: en warm weer met in de g een kleine kans op on- het zuiden van het land. tot matige wind overwe- oosteljjke richtingen. kken, naar Wolfsburg. Men seds aan gedacht om de ii een andere naam te geven idoende van de Nazi-smetten en. Een wijziging is echter ;oed .mogelijk gebleken, om- aam „volkswagen" in het c van vrijwel alle landen in- gevonden en een vaststaand leworden. overigens, dat de volkswa- s raceauto dienst kan doen? ;e veranderingen van caros- ïotor bereikt hij 165 kilome- ir, terwijl hij normaliter 105 rijdt. (Nadruk verboden). eerst in dit seizoen werd gen een viswedstrijd gé- 1 door de visclub „De Hen- 'erd op baars; niet minder lis werden opgehaald, waar- en de maat. vinnaars waren: 1. J. Taam; raam; 3. H. Roemer; 4. H. er; 5. A. v. Tol; 6. G. Taam; iraaten; 8. P. Beumer 9. F. 10 Middelkoop. De wisselbe- in handen van de heer J. iSCHAKEN Zaterdag door de N. H. 1 uitgeschreven wedstrijd, impioenschap van Noord- haalde onze plaatsgenoot, de A Appel, gomeente-secreta- Rijp. het kampioenschap, ij in het bezit kwam van de jpen week is er weer een van de prijs der vroege a afgegaan, Niettemin is er eden tot klagen, gezien het k groter Is geworden, bedroeg de prijs weer on- 0 voor de grote, terwijl de .50—f 28 60 noteerden, irokkelden de prijzen af tjt 1 Zaterdag luidde: grote kleine ongeveer .gemiddeld ion van de export zijn enl- (olen getroffen De maten 0 mm zijn vrij. de kleinere en eerst geëxporteerd wor- er de prijs voor 4 Juli be- 12 ls gedaald. De daarop eken wordt dit limiet steeds rlaagd tot en met f 7.40 per De maten zijn vastgesteld voor de kleine. 26 mm. en grote 35 mm. )verigc producten, werd al- jer In beduidende hoeveel- /oerd. Het grootste gedeelte e groenten tegen f 5.50. ■nkool die In Noord-Schar- jcvoerd werd. noteerde f 46, ersto wortelen ongeveer f 25 0e tomaten bleven hoog, hst ig op f 153. BUREAU ADMINISTRATIE Vooedam 9 - Tel. M3€ REDACTIE Aehterdam 20 - Telef. 3874 Postgiro 187294 Dkeotie: J. BUÏjSMA en G. KRAK ALKMA ABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Graaf Bernadotte heeft voorgesteld het vuren in Palestina te staken met ingang van Vrijdag aanstaande te zes unr GMT. Volgens het voorstel zullen alle acties van gewapende machten in Palestina met Ingang van het genoem de tijdstip voor de duur van vier we ken gestaakt moeten worden. Berna dotte heeft om antwoord verzocht van beide partijen uiterlijk heden Voensdag 12 uur. Wanneer de voorwaarden door Joden en Arabieren tijdig worden aanvaard, zal aan beide partijen definitieve be vestiging gedaan worden niet later dan heden 18.00 uur G.M.T. Wanneer de voorstellen worden ver worpen of slechts voorwaardelijk aan vaard, zal Bernadotte geen verder over leg plegen, doch aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen. De Veiligheidsraad zal dan verder moeten besluiten. In het schrijven aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., waar in hij van zijn voorstellen mededeling deed, verklaarde Bernadotte, dat hij aan beide partijen heeft uiteengezet, de be doeling te hebben tot een zodanige toe passing van het bestand, dat geen der partijen tijdens het bestand of als ge volg ervan militair voordeel zal ver krijgen. „Hiertoe heb ik de resolutie op bepaalde wijze geïnterpreteerd en ze kere beslissingen genomen wat betreft de toepassing ervan, als volgt samen gevat: Geen militair personeel zal gedurende het bestand binnengebracht worden in een der Arabische staten of ergens in Palestina. De bemiddelaar zal uitma ken of mannen van weerbare leeftijd zich bevinden onder de immigranten in een zodanig aantal dat daardoor één Het gisteravond door de CVGD uit gegeven communiqué meldt, dat de volgende week te Batavia tussen Ne derland en de Republiek een overeen komst zal worden getekend met be trekking tot bepalingen inzake het Verkeer ter zee. De overeenkomst is gebaseerd op de afspraak, dat een soortgelijke over eenkomst ten aanzien van het ver keer in de lucht zal worden getekend een maand na de ondertekening der overeenkomst betreffende het zee- verkeer. Zou er dus geen overeen komst aangaande het verkeer in de lucht worden bereikt binnen 'n maand na de ondertekening van het zeever- keersaceoord, dan zal laatstgenoemd accoord wederom in beschouwing moeten worden genomen. Het communiqué meldt voorts, dat er wederom een bespreking plaats had over de kwestie der vernielingen van in Republikeins gebied gelegen onder nemingen, vooral in het Zuid-Malang- se. De Republikeinen hadden geen bezwaar tegen inwilliging van het Ned. verzoek, dat de CVGD hiernaar een onderzoek zal instellen, doch dé afgevaardigden der CVGD zouden dan vergezeld moeten zijn van Republi keinse autoriteiten en bij het bezoek zouden geen Nederlanders aanwezig mogen zijn. Een woordvoerder van de Republi keinse delegatie heeft gister meegedeeld dat premier Mohammed Hatta bevesti gend geantwoord heeft op de uitnodi ging van dr. Van Mook voor een nieu we bespreking. Als voorwaarde stelde Hatta, dat de besprekingen informeel zouden zijn en niet van invloed zouden zijn op de onderhandelingen, welke on der auspiciën van de Commissie van Drie gevoerd worden. Geheim uranium-verdrag tussen Moskou en Praag In de Europese editie van de New York Herald Tribune wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kije in 1945 een geheim verdrag hebben gesloten, waarbij Rusland de absolute controle over de Boheemse uranium- mijnen van Jachimof wordt afgestaan. Sindsdien hebben de Russen alle Tsje- choslawaken, die invloedrijke functies bij de uraniumwinning uitoefenden, vervangen door eigen technici en in Jachimof een autonome uranium-en clave gesticht, waar Duitse gevangenen uit de Sovjet-bezettingszone van Duits land te werk zijn gesteld. Twee mijnwerkers gedood Bij het vernieuwen van ijzeren stut- werk in een steengang op de 380 me ter-verdieping van de Dominale mijn in Kerkrade, zijn gistermiddag, waar schijnlijk door plotseling optredende druk. twee kappen doorgebroken. Twee houwers, J. V. S. en H. O., beiden 46 jaar oud, raakten onder neervallende steenen en kolen bedolven en werden op slag gedood. van beide partijen militair voordeel zou verkrijgen en eventueel hun binnen komst weigeren toe te staan. Binnen gekomen mannen van weerbare leeftijd zullen in kampen afgezonderd gehou den worden onder toezicht van waar nemers of van de bemiddelaar. De be middelaar zal zoveel mogelijk controle uitoefenen op alle immigratie tijdens het bestand. Bewegingen van troepen of oorlogsmateriaal van het ene be langhebbende land naar het andere of dichter naar de grenzen vap Palestina toe of naar de fronten in Palestina zul len verboden zijn. Alle fronten zullen „bevroren" worden en er zal geen oor logsmateriaal mogen worden ingevoerd in het land of het gebied van een der betrokken partijen. Hulpverlening aan de bevplking van beide partijen in stadsgebieden zoals Jeruzalem en Jaffa zal geregeld worden door het Inter nationale Rode Kruis, zodanig dat de voorraden op het einde van het bestand niet noemenswaardig groter of kleiner zullen zijn dan bij het begin. Enkele weken geleden hielden amb tenaren van de douane te Enschede een auto aan, die een hoeveelheid fraudu leus ingevoerde auto-onderdelen ver voerde. Deze ontdekking heeft geleid tot de opsporing van een uitgebreide smokkel-affaire waarbij in het totaal een bedrag van f 251.000 aan goederen- waarde is gemoeid. De oorsprong van deze smokkelzaak werd gevonden in Denekamp, waar verscheidene perso nen zijn gearresteerd. O.a. zijn duizen den ponden koffie over de grens naar Duitsland gebracht in ruil voor auto- en motoronderdelen. Het complot heeft vertakkingen in verschillende plaatsen. Zo werd gisteren te Almelo een grote partij motorzuigers gevonden, ter waar de van ongeveer f 15.000. Zij waren verborgen onder de vloer van een ca fé. Ofschoon het onderzoek nog niet is geëindigd, zijn er nu reeds dertien per sonen in arrest gesteld. Drie hoofdda ders A. J. K. uit Enschede, C. K. uit Almelo en G. J. v. d. E. uit Zwolle, zijn naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. De smokkelaars leverden de goederen af aan een handelsonder neming te Enschede, die ze in verschil lende plaatsen in ons land verkocht. De ambulante dienst van de invoer rechten en accijnzen is twee weken be zig geweest met het onderzoek in deze affaire. De Vakgroep» Detailhandel in Brand stoffen heeft aan het ministerie van Economische Zaken medegedeeld, dat er moeilijkheden bij de huisbrandvoor ziening dreigen te ontstaan, doordat een deel der huisbrandverbruikers niet bereid is de op de bonnen be schikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. De vakgroep schreef dienaangaande: „De aanvoer van brandstoffen van de mijnen naar de handel vindt regelmatig voortgang, zodat de kolenhandelaren ook regel matig moeten afleveren om ruim te te kunnen maken voor nieu we aanvoer. Voorts kan de kolen handel, in verband met de beperkte vervoercapaciteit, slechts dan al zijn afnemers tijdig voorzien wanneer reeds thans met de bezorging der brandstoffen in een zo groot mogelijke omvang wordt begonnen. Indien de handel daartoe niet in de gelegenheid wordt gesteld, is het gevaar niet denk beeldig, dat vele gezinnen tegen het aanbreken van de winter voor de noodzakelijkheid zullen, worden ge plaatst, of de kolen zelf af te halen, of genoegen te nemen met vertraagde be zorging. Wij hebben ons terzake tot het mi nisterie van Economische Zaken ge wend, waar men ons het bestaan van de door de vakgroep geschetste moei lijkheden bevestigde. Het commissariaat-generaal voor de Nederlapdse economische belangen in Duitsland is er, zoals onlangs gemeld, in geslaagd een partij van ongeveer 9.000 'karaat diamant op te sporen, die de Duitsers gedurende de oorlog in Nederland hadden gekocht. Na vele omzwervingen in Duitsland is deze partij tenslotte in Würzburg terecht gekomen. Hier werd zij door de Amerikaanse autoriteiten als Neder lands bezit erkend. De diamanten vertegenwoordigen 'n waarde van ongeveer 1.000.000 dollar, aldus vernemen wij van de persdienst van het ministerie van Economische Zaken. Zij worden vandaag naar Nederland teruggevoerd. Limburgia in demifinale voor K.N.V.B.-beker In de laatste kwartfinale voor de KNVB-beker hebben DFC en Limbur gia gisteravond gelijk gespeeld (11). De Limburgse ploeg heeft zich daar door met Roermond, Wageningen en DWV voor de halve eindstrijd geplaatst Nu het aardbeienseizocn Donderdag a.s. zal beginnen, wordt er te Bever wijk en omgeving al volop geplukt. Twee charmante pluksters met een vrachtje onderweg Weersverwachting tot Woensdag avond geldig: kans op Onweer. Warm weer met kans op onweer in de namiddag. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. In de kustprovincies hier en daar een koelere zeewind. Een hevige vechtpartij is in de Ita liaanse Senaat ontstaan bij de bespre king .van het lot der Italiaanse krijgs gevangenen in Sowjet-Rusland, Joego slavië en Albanië. De adjunct-minis ter van Buitenlandse Zaken Brusasca verklaarde, dat de Sowjet-regering geen gevolg had te geven aan de stappen van de Italiaanse ambassadeur, dat Joego-Slavië een gelijke houding had aangenomen en dat Albanië had laten weten, dat het de Italianen, die huiswaarts zouden moeten keren, no dig heeft. j Tijdens de daarop volgende bespre king is de christelijk-demoeratische Bubbio, wiens zoon als vermist in Sowjet-Rusland wordt opgegeven, en die zich beledigd achtte door bepaalde uitlatingen van een communistische spreker, naar de communistische ban ken gelopen. Een algemene vechtpar tij is daarop gevolgd en de deurwaar ders hebben de orde moeten, herstel len. 1 Het water van de Columbia heeft opnieuw een hoge stand bereikt als gevolg van een hittegolf in het noord westelijk gebied van de Stille Oceaan, die sneeuw op de bergen doet smelten. De rivier Kootenay, een van de vele zijrivieren van de Columbia, is 350 mijl ten oosten van Vancouver nabij Pres ton (Britisch Columbia) buiten haar oevers getreden, waardoor ruim 3.000 ha land overstroomd werd. Nog twee lijken werden uit het water, dat Van- port overspoelt, opgevist. Deze stad van 18.700 inwoners werd op 30 Mei overstroomd. Het aantal ver dronkenen in het gehele overstromings gebied bedraagt thans 29. 545 personen en gezinnen uit Vanport worden nog vermist. Granaat in koepel van Heilige Graf In de laatste nacht is een Joodse mortiergranaat ingeslagen in de koe pel van het Heilig Graf in de oude stad van Jeruzalem en maakte er een gat in van dertig centimeter wijdte. Reeds eerder is de koepel door een gra naatscherf geraakt. AANKOMST VAN H. M. VAN KINSBERGEN. H. M. kanonneerboot van Kinsber- gen, terugkerende uit West-Indië, wordt hedenmiddag om 17 u. te Hoek van Holland en omstreeks 19 uur in Rotterdam (Waalhaven) verwacht. Vermiste boot met stoffelijk overschot van stuurman gevonden Gistermorgen om half twaalf is een Harderwijker visser met de vermiste zeilboot „Jan van Gent" de haven van Harderwijk binnengekomen. Het lijk van de 21-jarige leerling stuur man J Brei uit Baarn bevond zich nog aan boord. De schipper J. H. Foppen, die met zijn zoon met de botter de „HK 10" de ver miste B M „Jan van Gent" binnen bracht, vertelde na zijn binnenkomst hoe hij het verongelukte zeilscheepje had gevonden. Omstreeks acht uur waren zij op 17 km. zuid zuidoost van Harderwijk, Enkhuizer koers, toen zij boven het spiegelgladde wateroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voe ren langszij en zagen een volgelopen zeilbootje met de boordrand net onder de waterspiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leegge- hoosd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaargewonde hoofd onder de voorplecht zat vaêtgekneld. Op de bo dem van de boot lagen een armbandje, met de naam van het slachtoffer J. Brei en de letters M A R N, een ma nicuretuitje, en een bosje sleutels. Toen de t boot geheel boven water was gebracht, kon de schipper op de voorsteven in rode letters de naam „Jan van Gent" lezen. Met zijn droeve vondst koerste hij direct naar Harder wijk. Om het been van het slachtoffer zat een verbandwindsel dat aan stuur boord van de boot was vastgeraakt. De schipper vermoedt, dat de „Jan van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen. De zeilen waren totaal aan flarden ge scheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zijn geslagen of ge sprongen, doch de jongeman daartoe geen kans heeft gezien. De giek en mast lagen kruislings over de kuip toen de schipper de boot vond. Het was Foppen opgevallen, dat zich aan boord geen ankers en ankertouwen of stuk ken hiervan bevonden. Was de zee gistermorgen niet zo glad geweest, dan zou hij het scheepje stellig niet hebben opgemerkt. Het stoffelijk overschot van de jonge man is naar het St. Pius-gesticht in Harderwijk overgebracht. De waterpolitie van Amsterdam, Har derwijk en Kampen zoekt nog steeds met boten het IJselmeer af naar da lichamen van de twee meisjes. De Baarnse politie had zich met verschil lende vliegvelden in verbinding ge steld, doch toen het bericht van het vinden van een boot bekend werd zijn geen toestellen opgestegen. MEISJE AANGESPOELD. Dinsdagavond omstreeks kwart over negen is het lijk van één der beide da mes bij Harderwijk aangespoeld. Schippers in Harderwijk veronder stelden, dat in de loop van Dinsdag avond of -nacht ook het lijk van de tweede vrouwelijke passagier in deze omgeving zou aanspoelen. Vijf personen gedood Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft zich in de grote bunker bij het voor malig sanatorium aan de Konings weg te Arnhem een hevige ontplof fing voorgedaan bij het demonteren van munitie. Vijf personen vonden daarbij de dood. Een ploeg van dertien man van de mijnopruimings- en bergingsdienst was gistermorgen werkzaam in de bunker aan de Koningsweg, welke eens het hoofdkwartier is geweest van de Luft waffe voor West-Europa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op een der verdiepingen bezig met het reinigen van munitie, terwijl een groep van vijf man bezig was met een 'vliegtuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te heb ben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te demonteren. Omstreeks kwart voor twaalf hoorde men een ontzettende slag. De onge deerd gebleven munitiereinigers snel den toe, doch van de groep van vijf man bleek niemand de explosie te heb ben overleefd. Diensten voor eerste- hulpverlening waren spoedig ter plaat se, doch konden niets meer uitrichten. De explosie werd niet door brand ge volgd. Uit het eerste onderzoek is ko men vast te staan, dat men de ontste king uit de bom reeds had verwijderd toen het projectiel ontplofte. Men ver moedt, dat de bom een tweede ontste king had. De mannen van de mijnop ruimings- en bergingsdienst wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom betrof. Ir. F. Q. den Hollander, president directeur der N. V. Nederlandse Spoorwegen, heeft op een te Oister- wijk gehouden bijeenkomst van leden der afdeling Noord-Brabant der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten medegedeeld, dat het spoorwegnet in Noord-Brabant eind 1950 geheel ge- electrificeerd zal zijn, wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voor doen. Naast een opvoering der frequen tie zal er ook naar gestreefd worden het locale verkeer per rail te bevorderen. De politie te Oss heeft Maandag het echtpaar V. met twee dochters gear resteerd, verdacht van diefstal van 'n belangrijk bedrag aan geld. Voorts werden gearresteerd de gebroeders B., broers van de aangehouden vrouw V. Ne onderzoek is de oudste dochter V. op vrije voeten gesteld, omdat kwam vast te staan, dat zij niet medeplich tig was. Gisteren werd nog een arrestatie verricht, aangehouden werd de wedu we van B. Brood in België komt vrij Naar eerste minister Spaak tijdens een bijeenkomst te Hasselt verklaarde, zal indien de gunstige oogstvooruit- zichten werkelijkheid worden, het brood over enkele maanden in 'België worden vrijgesteld van distributie, Behalve de prijsverlaging van het brood met fr. 0.50 per kg, welke reeds werd aangekondigd, zal bij die gele genheid vermoedelijk 'n tweede prijs vermindering van kracht worden. NEDERLAND—ZWEDEN HANDBAL De interland handbalwedstrijd Ne derlandZweden, welke gisteravond te Den Haag werd gespeeld, is in een 125 overwinning voor de Zweden geëindigd. Met de rüst was de stand 63 in het voordeel der Zweden. NEDERLAND—ZWEDEN Het Zweedse elftal, dat hedenavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam togen ons nationale elftal zal uitkomen, arriveerde Maandagavond laat op Schiphol Jarenlang is de gezondheidstoe stand van de volken van Indonesië verwaarloosd. Dysenterie, berri-berri, framboesia, mijnworm en malaria tieren welig onder een bevolking die noch de kennis bezit, noch de nood zaak ziet om zich door hygiënische maatregelen te weer te stellen. Daar-_ om wordt er door de Indonesiërs, weliswaar duldzaam maar toch heel erg geleden. Ze werken met allerlei huismiddeltjes, totdat ze eindelijk de moed vinden om zich aan te mel den bij het hospitaal of bij de reizen de poliklinieken van het Rode Kruis. Urenlang strompelen ze dan over slecht begaanbare landwegen en langs kleine bospaadjes tot ze' het Rode Kruis gevonden hebben. Van heinde en ver zijè dan de patiënten gekomen, dikwijls gedragen door hun dessagenoten, om zich te laten be handelen en verbinden door de leden van het Rode Kruisteam. Die zijn in alle vroegte met hun ambulance aangekomen om onder een afdakje in de brandende zon hun arbeid te verrichten. Vele uren lang in de hitte en in de stank van ver waarloosde wonden en verwaarloosde kleren. Maar ze hebben de voldoening te weten, dat hun hulp gewaardeerd wordt; want dikwijls is het zó, dat als het Rode Kruis begint te werken in een gebied de bevolking terugkomt in de verlaten dessa's. Het werk van de mobiele teams is een onderdeel van de grote arbeid die het Nederlandse Rode Kruis in Indië direct of indirect verricht. In samenwerking met „Simavi" en met „Nederland helpt Indië" zijn honder den kilo's geneesmiddelen naar Indo nesië verzonden. Er zijn ongeveer 600 verpleegsters, pl.m. 100 artsen en 20 tandartsen uitgezonden, die, deels in dienst van de regering, deels voor de repa triëring, gewerkt hebben. Bovendien heeft het Nederlandse Rode Kruis 320 verpleeghulpen opge leid, die grotendeels in dienst van de regering zijn uitgezonden, maar waarvan ook enige tientallen haar zwaar beproefde, want het werk vraagt véél krachten geven in de hospitalen of bij de mobiele teams ten bate van de Indonesische bevol king. Er hebben in Indonesië 22 van deze teams gewerkt, nu zijn er nog zestien. Dat er met deze arbeid dui zenden guldens gemoeid zijn, is dui delijk, als men weet, dat één team in één jaar een ton kost. Maar dat geld is goed besteed. Gisteravond is in de omgeving van Aken een Zweeds passagiersvliegtuig, met hoge functionarissen aan boord, brandend neergestort. Gevreesd wordt, dat alle inzitenden zijn omgekomen, aldus „De Volkskrant". In de loop van de nacht meldde A.P., dat een Skymaster van de Scan dinavische luchtlijn, die gisteren Oslo verlaten had met bestemming Nicosia (Cyprus) niet is aangekomen. Vermoe delijk had dit vliegtuig een aantal hoge Zweedse officieren aan boord, die door graaf Bernadotte naar Palestina ont boden waren om te assisteren bij de uitvoering van de wapenstilstand. De mogelijkheid bestaat, dat het bij Aken neergestorte vliegtuig waarover gisternacht geen naderen informaties te verkrijgen waren de vermiste Skymaster is. De commissie voor het uitbrengen van advies, betreffende de herziening van de Bioscoopwet, heeft in haar gis ter uitgebracht rapport de ministers geadviseerd, om voor kinderen bene den de Veertien jaar zonder geleide een algeheel verbod voor filmbezoek in te voeren. De commissie verklaarde zich verder tegen gemeentelijke nakeuring van films en het toevoegen van variété nummers aan het filmprogramma. Na een tweedaagse conferentie op het Chateau d'Ardennes zijn de minis ters der Benelux-landen tot de conclu sie gekomen, dat de economische Unie van België, Nederland en Luxemburg op 1 Januari 1950 in werking kan tre den. Van Belgische zijde werd de voor waarde gesteld, dat Nederland zijn po litiek van im- en exportvergunningen, prijsbeheersing en industriële subsidies zou herzien. De Belgen zijn wondervissers De internationale hengelwedstrijd Hol land—België te Edam is Zaterdag ge ëindigd in een royale overwinning voo» de Zuiderburen. De Belgen vingen met 18 deelnemers 731 vissen tegen de Edammers slechts 58. Zij visten met Nylon-snoer, zeer kleine haakjes en muggenlarven. Een der Belgen ving in 90 minuten 177 vissen. Hij had geen tijd om «en sigaret op te steken! MHHMflMMHIMM

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1