„DEVIEZEN-HAVEN" Voetbal knie Vele schrijvers leden aan t.b.c. De mogelijkheden voor Nederlanders in Frankrijk ENTRE DEUX'TJES Over boeken en auteurs (II) GOETHE werkte zestig jaar aan zijn „Faust' van BOEK TOT BOEK Wordt de De Schager markt. in Amsterdam Een bos verhuisde door de lucht Bijna 17000 personen kunnen per dag rondgevaren worden ABONNEERT U OP DIT BLAD, emigratiemogelijkheid uitgebreid? Medische Brief door P. H. van der Hoog EVANGELISATIE ONDER DECHINEZEN De Vierdaagse op komst WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Verbazingwekkend groot is het aantal auteurs, dichters en musici, dat aan tuberculose is gestorven. De meest bekenden zijn de gezusters Bronté, wier moeder ook aan t.b.c. overleed. Robert Louis Stevenson die „Treasure Island" en „Dr. Jekyll en Mr. Hyde" schreef, vocht eveneens zijn hele leven met deze kwaal, waaraan zijn moeder ook lijdende was. Vandaar dat hij bij voorkeur in een zonnig klimaat vertoefde; hij stierf op 44-jarige leeftijd. John Keats was 25 jaar oud toen hy aan t.b.c. overleed. Shelley ver dronk op 30-jarige leeftijd, maar het was bekend, dat zyn longen aange daan waren. Elizabeth Barret Browning was 55 jaar toen zö aan deze gevreesde ziekte overleed. En behalve de hier genoemden vochten Schiller, Dostojowski, Heine, Rousseau, Balzac, Molière en Edgar Allan Poe tegen de t.b.c. SNELSCHRIJVER Edgar Wallace, de man die de „thril ler" populair maakte, was buitengewoon productief. Gedurende 'n weekend dic teerde hij een van zijn zo succesvolle boeken (80.000 woorden). Zijn inkomen uit toneelstukken en films vervaardigd naar zijn boeken, alsmede het honora rium van zijn uitgevers bedroeg per jaar 70.000 pond sterling. Toen hij stierf en de erfgenamen de balans zagen, zul len zij wel even geschrokken zijn, want Edgar Wallace bleek 100.000 pond schul den te hebben. Gelukkig kon men deze schuld in twee jaar afbetalen uit nog steeds binnenkomende gelden. Dat men niet altijd beroemd behoeft te zijn om rijkste worden dank zij het schrijven van een roman, moge het vol gende bewijzen. Kennedy en William Smith de eerste met zijn Latijnse grammatica, de tweede met zijn klas sieke woordenboeken beleefden een millioenen oplage. De uitgevers van deze werken incasseerden een millioen pond sterling. Een leerboek over alge bra, geschreven door de Engelse onder wijzer H. S. Hall, dat in 1885 voor het eerst het licht zag, behaalde een oplage van twee millioen exemplaren. De schrijver en zijn erfgenamen incasseer den er 100.000 pond voor! EENS EEN STUIVER... De dichter Edward Fitzgerald was de man die Omar Kaijam's „Rubayat" ver taalde. Nadat hij tevergeefs getracht had een uitgever te bewegen deze ver taling te publiceren besloot hij haar op zijn eigen kosten uit te geven. Helaas gelukte het hem niet er ook maar één exemplaar van te verkopen. Slechts een tweedehands boekhandelaar wilde de oplage overnemen tegen de prijs van oud papier, hetgeen Fitzgerald tenslotte deed. De dichter Rosetti kocht later in deze winkel een exemplaar voor de prijs van een stuiver. Hij toonde zijn vondst aan Swinburn die de resterende exemplaren opkocht. En dank zij hun hooggestemde critiek werd deze dicht bundel weldra een der beroemdste ter wereld. Tegenwoordig zijn het alleen vooraanstaande handelaren, die er nog wel eens in slagen op een exemplaar van de eerste editie de hand te leggen. Maar de prijs is dan zo om en nabij de 1500 pond sterling! WERK VAN JAREN Milton was 32 jaar oud toen hij voor het eerst begon aan „Paradise lost". Hij voltooide het werk achttien jaar later en de blinde dichter deed over het slot alleen al zeven jaar. Gray voltooide zijn „Elegy in a Coun try-Churchyard" in 8 jaar. Dante had 31 jaar nodig voor zijn „Goddelijke Comedie", Goethe werkte 60 jaar aan „Faust" en Flaubert had 26 jaar nodig voor de voltooiing van „De verzoeking van de Heilige Antonius". SCOTT'S VERZOEK Al de boeken die Sir Walter Scott be zat, bevatten het volgende verzoek: „En breng dit boek s.v.p. terug. Denk niet dat zulks een vreemd verzoek is, want 1 ik weet uit ondervinding dat, hoewel veel van mijn vrienden en kennissen slechte rekenaars zijn, zij daarnaast bij na allen uitstekende boek-houders zijn". Er is niet bekend of uit de biblio theek van Scott veel boeken zijn ge leend, die niet teruggebracht werden, anders zou dit „verzoek" wellicht ook in onze tijd nog opgeld kunnen doen. En wat te zeggen van het boek over etiquette, dat in 1863 in Londen werd uitgegeven en waarin de schrijfster, lady Gough, de volgende aanbeveling liet opnemen: „De volmaakte gastvrouw dient ervoor te zorgen dat boeken van manlijke en vrouwelijke auteurs zorg vuldig gescheiden worden in de boe kenkasten. Hun werken mogen alleen door elkaar staan wanneer zij gehuwd zijn!" BEGRAVEN SONNETTEN Toen de vrouw van de dichter Rosetti twee jaar na het huwelijk stierf, be groef de poëet een manuscript met son netten gelijk met haar, omdat hij deze had geschreven in de uren, die hij aan zijn vrouw had behoren te wijden. Na zeven jaar gaf hij eindelijk toe aan de vele verzoeken van vrienden en kennissen het manuscript op te graven. Te middernacht werden het graf en de kist geopend en de dichtbundel in han den van de dichter gesteld. Na des infectie en revisie werd zij gepubli ceerd onder de titel „The House of Life", dat zijn bekendste werk is ge worden. Noord-Holland van de wadden tot het IJ De Federatie van VVV's in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal, ge- vestigd in 't Waag gebouw te Alk maar, heeft een keurig verzorgd boek je uitgegeven onder de titel: „Noord- Holland van de Wadden tot het IJ. Wij vinden daarin een enthousiaste beschrijving van het juist voor vreem delingen zo aantrekkelijk Noordhol landse landschap, dat in zijn attracties zulke grote variaties biedt. Elke stad en elk dorp heeft hier zijn bijzondere betekenis. Liefhebbers van oud steden schoon kunnen hier hun hart ophalen, zij die de wijde polders bewonderen, vinden hier alles wat zij verlangen, men treft hier bosch en hei, zee en strand en de ongerepte natuurgebieden waar vogelkolonies rustig nestelen kunnen. Achtereenvolgens worden Alkmaar, Bergen met Bergen aan Zee, Bever wijk, Callantsoog, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Groet-Camperduin, Heiloo, Den Helder, Hoorn, Langedijk, Petten, De Rijp, Schoorl, Texel, Wieringen, de Wieringermeer, Wijk aan Zee en de Zaanstreek sproken en bij elk de zer plaatsen wordt niet alleen een vol ledig overzicht van haar betekenis in attracties gegeven, maar treft men fraaie foto's van hare markante ge- gebouwen of gebiedsdelen aan. Zo is dit fraaie werkje, dat voor enkele dubbeltjes verkrijgbaar is ge steld, een uitgave geworden waarin allen, die in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal belang stellen, een De- trouwbare gids en prettige voorlichter zullen vinden. Ad. SCHAGEN, 10 Juni 1948. 22 Paarden 450f 850; 11 Geldekoeien (mag.) f 400—f 475; 15 Kalfkoeien f 600—f 775; 45 Schapen (mager) f 50f 70; 496 Lammeren f 23f 35; 6 Bokken en gei ten f 8—f 40; 70 Biggen f 45—f 60; 16 Konijnen f 2.50f 13; 31 Kippen f 3— f 7. Voor centrale: 1 Stier, 13 Gelde koeien, 1 Pink, 116 Nuchtere kalveren en 2 Schapen. Een bos van 65.000 dennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen enkele uren door de lucht ver huisd. De oorzaak van deze merkwaardige verhuizing is het feit, dat geologen hebben ontdekt, dat IJsland duizetv den jaren geleden bezaaid was met uitgestrekte bossen, die in de loop der tijden zijn vernietigd. Thans bezit het land geen wouden meer. Men is thans bezig met proefnemin gen om IJsland opnieuw te bebossen. Na nauwgezet onderzoek kwam men tot de slotsom, dat jonge bomen uit Noord-Noorwegen de beste kans had den om te acclamatiseren op IJslandse bodem en aldus een basis kunnen vor men voor nieuwe bosbouw. Vandaar, dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische Luchtvaart maatschappij opsteeg van de Noorde lijk gelegen Noorse stad Tromsö met aan boord 65.000 twee jaar oude Noor se dennebomen en pijnbomen, ge kweekt in de Rijks Bosbouwscholen te Andselv. Men heeft hier jaren lang geëxperimenteerd met het kweken van bomen, die tegen het ruwe win- terklimaat bestand zijn. Dank zij deze proefnemingen zijn grote delen van Noordelijk Noorwegen thans bedekt met waardevolle bossen. De operatie „vliegend bos" wordt in de gehele wereld met grote belang stelling gevolgd. Heeft zij succes, dan zal voor de eerste maal in de geschie denis een bos van het ene land naar 't andere verplaatst zijn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM, Juni. Amsterdam is uniek in de hele wereld. Nu ons land aan alle zijden zich opmaakt om het bijna chronisch geworden te kort aan deviezen te dekken, blijft de hoofdstad niet achter. Integendeel, zq gaat vooraan. Vreemdelingenverkeer, de grote bron van inkomende deviezen, deed Amsterdam overleggen alle mogeiykheden uit te buiten. En een heel grote mogeiykheid daartoe zyn de prachtige grachten en de luxueuze rondvaarboten. Men heeft dit op een waariyk Amerikaanse wyze aangepakt in de hoofdstad. Dank zij de bouw van een „rondvaarthaven" aan de Binnenamstel, by de Halvemaansteeg, zal Amsterdam nog deze maand een „Deviezen-haven" ryk worden. boten z.g. „drijvende hotels" in te De lange rijen rondvaartgegadigden, die wij tot nu toe aan de steigers van de rondvaarten langs Rokin en Dam rak aanschouwden, zullen tegen het einde van deze maand tot het verle den behoren. Dan zal met de rond vaarthaven de capaciteit tot 30 zeer moderne en luxueuze boten worden uitgebreid, welke 70 passagiers kunnen bevatten. Zij zullen per dag aqhtmaal rondvaren. Dit betekent, dat op één dag de hele bevolking van een stad als b.v. Franeker door de Amsterdam se grachten gevaren kan worden. Hier mee breekt „Venetië van 't Noorden", zoals buitenlanders Amsterdam graag noemen, alle bestaande records in bin nen- en butienland op dit gebied. De spoorwegen willen niet ach terblijven. Gedurende de feeste lijkheden bij 't 50-jarig regerings jubileum van H. M. de Koningin, welke voor een groot deel op Am sterdam geconcentreerd zijn, zul len zij ongeveer om het uur nacht treinen van cn naar Amsterdam uit alle delen van het land laten rijden. Het zomerprogramma. Wat de hoofdstad de komende zo mer te bieden heeft, daarvan zullen wij u in vogelvlucht iets vertellen. In de jubilumweek zal in het Olympisch Stadion een grote „Sportsymphonie" worden gehouden. Dit zal een natio naal sportfestijn van tot nu ongeken de omvang worden. Het zal worden voorafgegaan door de wereldkam pioenschappen wielrennen welke van 23—29 Aug. in het Olympisch stadion worden gehouden. Alle beroemde na men komen op de lijst van 300 deel nemers uit binnen- en buitenland voor, Amsterdam zal verder tijdens de ju- bileumweek getuige zijn van een groots défilé, terwijl er op het IJ 'n machtige vlootschouw zal plaats heb ben. De legertentoonstelling, welke thans in Utrecht is, wordt reeds naar het voormalige ijsclubterrein in Am sterdam overgeplaatst, Verder zullen van 22 Aug. tot 1 Sept. practisch alle kerkvorsten ter wereld voor een oecumenisch congres in Amsterdam bijéénkomen. Men ver wacht hier een deelname van om streeks 1000 personen. Ter ere van dit buitengewone congres zullen de grachten reeds vanaf 24 Aug. verlicht worden, terwijl de beroemde Amster damse toren geïllumineerd tegen de avondhemel zullen afsteken. Amsterdam wordt deze zomer vreemdelingenstad. Alle hotelruimte is reeds vrijwel de hele zomer be sproken cn vele Amsterdammers zul len vreemdelingen in hun huizen moe ten herbergen, wil een ieder die naar Amsterdam komt om er een paar da gen te blijven er ook onderdak kun nen vinden. Dit is dan ook de reden waarom de spoorwegen in de feest- week met de extra nachttreinen gaan rijden. Men is nog onderhandelende om op in richten, maar aangeraden moet wor den, dat wanneer men deze zomer voor enige dagen naar Amsterdam wil, reeds thans met vrienden of familie in verbinding te treden om onderdak. Want in de hotels is de kans uiterst gering. Zo is Amsterdam deze zomer een. ware „deviezen-fabriek" voor ons land. En voor de hele wereld is het de stad met de grootste gelegenheid tot rondvaren. Hetgeen 'n unicum voor de hele wereld is. (Nadruk verboden) (Van onze emigratie-medewerker). Er liggen 150 brieven op mijn bureau. Zij zijn afkomstig van Nederlandse boeren, jonge en oude, die weg willen trekken uit hun vaderland en hun oog hebben laten vallen op Frankrijk. Zij tonen aan hoeveel animo er onder de boeren bestaat om het geluk in dat land te willen beproeven. Zij hebben pech, want het is hoe gek het ook klinkt uiterst moeilijk om naar Frankrijk te emigreren. Ge ruime tijd geleden ging het gemakke lijker dan tegenwoordig, omdat men toen nog zijn bedrijfsinventaris kon meenemen. Er zijn daarbij echter din gen aan het licht gekomen, welke de Nederlandse regering er toe hebben ge. dieven de touwtjes strakker aan te halen. Thans kan men wel naar Frank rijk emigreren, maar zonder inventaris en zonder geld. Er blijven op grond hiervan voor de boer slechts twee we gen open: deelpacht en plaatsing als landarbeider. De jongeren, die zich zelf standig willen vestigen en daartoe door middel van relaties (familie of kennis sen in Frankrijk) kans zien, zullen goed doen eerst een leerlingentijd door te maken. Daartoe dienen zy zich te wenden tot de Volkshogeschool te Bakkeveen, teneinde in de gelegenheid te worden gesteld een 3-maandeiykse theoreti sche en practische landbouwcursus te volgen op het kasteel Méridon, 35 km ten Zuidwesten van Parys. Met het geld, dat zy als „leerlingen" by de Franse boeren verdienen, kan het kostgeld in de werkweek worden betaald. Deelpacht komt in Zuid-Frankrijk veel voor. Dit instituut heeft veel aan trekkelijks, daar het bedrijfskapitaal (dode inventaris en levende have) door de eigenaar van het bedrijf moet wor den geleverd. De opbrengst en de be- drijfsonkosten worden tussen eigenaar en deelpachter verdeeld, waarbij de deelpachter twee derden van de op brengst krijgt toegewezen. Bovendien heeft de deelpachter het recht zijn deelpacht in volle pacht om te zetten, waarbij de eigenaar verplicht is de in ventaris aan de deelpachter (dan pach ter) over te doen. Dat het wederzyds vertrouwen tussen eigenaar en deel pachter in zulk een contract een grote rol speelt, spreekt vanzelf. Het is een publiek geheim, dat sinds geruime tijd onderhandelingen gaande zijn tussen de Nederlandse en Franse regeringen om een emigratiecontract tot stand te brengen, waarbij Frankrijk zich min of meer op het standpunt stelt, dat de immigratie niet beperkt dient te blijven tot boeren alleen. De Franse regering wil graag landarbei ders hebben, omdat de Nederlandse ar beider bekend staat om zijn deskun digheid en daaraan heeft Frankrijk be hoefte. De lonen der landarbeiders wor den voor elk departement afzonderlijk vastgesteld. Gemiddeld bedraagt het netto loon per maand ongeveer f 45 (kost en inwoning zijn er dan al van betaald). Dit bedrag zal vermoedelijk worden verhoogd tot f 53, zodra de Hoe de cijfers momenteel luiden weet ik niet precies, maar vóór de oorlog waren er alleen al in Europa 69.000 voetbalclubs, welke gezamenlijk 3.100.000 leden telden. Wanneer men nu aanneemt dat van ieder elftal bij iedere wedstrijd toch wel minstens één speler aan zijn knie geblesseerd wordt, dan kan men daaruit de ge volgtrekking maken dat in de genees kundige practijk de „voetbalknie" geen onbekend vershijnsel is. De mens heeft het met zyn knieën dan ook nietgelukkig getroffen. Ze moeten het gehele lichaam dragen en hebben, ondanks dat, de vlakste ge- wrichtspan. Bij buigen en strekken, bij het naar binnen cn naar buiten draaien worden alle overmatige be wegingen alleen maar door de weke delen geremd. Nergens bestaat er nu eens een stevige, benige wal, die ons voor dergelijke bewegingen beschermt. Verder loopt een dicht net van ge voelzenuwen zowel aan de binnen kant als aan de buitenkant door alle bedekkende lagen van 't kniegewricht heen. En tenslotte is 't omgeven door een secernerend membraan, dat eer gemakkelijk geprikkeld kan worden en in ontsteking geraken en dan vocht kan afscheiden. Infectie kan zich ook langs deze weg zeer gemakkelijk ver spreiden. Nooit heeft de knie eigen lijk rust. Altijd staat zij aan beschadi gingen bloot. Koude en vochtigheid kunnen er, tengevolge van onvoldoen de kleding, op inwerken. Op alle mogelijke manieren kan na tuurlijk de knie getroffen en verwond worden. Maar één beweging is er die het leeuwenaandeel van alle beschadi gingen op -haar geweten heeft en dat is de draaibeweging bij gebogen knie. En deze beweging is het. die bij het voet ballen geregeld gemaakt wordt. De verwondingen. De verwondingen die dan de knie kunnen treffen zijn de volgende: In de eerste plaats kan de z.g. Me niscus, een kraakbeenplaatje, dat in het gewricht ligt door een draaiende beweging als het ware „overreden" worden. Deze meniscus wordt daarbij gekwetst en kan zelfs afscheuren. In de tweede plaats kunnen ge wrichtsbanden inscheuren, waardoor een slap gewricht ontstaat waarin ab normale zijwaartse bewegingen mo gelijk zijn. Ten derde kunen door verwonding stukjes been en kraakbeen in het ge wricht loslaten waardoor een z.g. „gewrichtsmuis" ontstaat met al de el lende en lasten van dien. Ten vierde kunnen ontstekingen op treden met als gevolg daarvan vocht- ai'scheiding in het kniegewicht, waar door de knie aanzienlijk kan op zwellen en zeer pijnlijk wordt. De behandeling van al dergelijke be schadigingen bestaat in de eerste plaats uit rust. Maar juist deze is bij fanatieke sportbeoefenaars zo lastig door te voeren. Een drukkend verband met een elastische zwachtel doet daar bij gewoonlijk goede diensten. Zyn de eerste prikkelingsverschijn- selen voorby, dan is er met diather- mie,massage hete lucht behandeling, diepe Röntgenbestraling inpakkingen met radio-actieve modder enz., enz., veel te bereiken. Ieder geval heeft daarbij zijn eigen indicaties. Is er ech ter een z.g. gewrichtsmuis ontstaan, dan is er maar één goede behandelings methode, n.l. de operatieve. Vroeger, toen men de kunst van het ascptisch opereren nog niet verstond, was dit een vry gevaarlijke operatie, omdat er zo dikwijls infectie en veret tering van het gewricht by optrad. Te genwoordig kan zo 'n ingreep zonder gevaar geschieden. nieuwe wet op de arbeidstyden en -lo nen in de landbouw tot algehele uit voering komt. Er is sprake van, dat de emigratie van boeren spoedig op soepeler wyze zal kunnen geschieden. In tegenstel ling met andersluidende berichten, kunnen wy echter meedelen, dat het verdrag te dien aanzien nog steeds niet is getekend. Frankryk zou wel willen, dat de Nederlandse emigrerende boe ren hun inventaris, werktuigen en vee meenamen, daar zy op het Franse be- dryf nodig zyn, maar daarnaast wenst het. naar wy menen te weten, de im migratie op veel wydere schaal bevor derd te zien omdat het land behoefte heeft aan arbeiders op elk gebied. (Nadruk verboden). (Van onze Haagse redacteur) Gedurende veertien dagen is de oude Portugese Buitenkerk te Bata via het terrein geweest van een grootscheepse Evangelisatiecam pagne, die door alle Chinese Pro testantse Kerken tezamen werd ge dragen. De campagne stond onder leiding van de Reverend Dzao Sze Kwang, president van het Zendings genootschap „Liang-Liang" te Sjang hai. Er werden twee diensten per dag gehouden: 's morgens en 'a avonds; vooral de avonddiensten werden druk bezocht, dikwijls door meer dan tweeduizend mensen, die de kerk tot in alle hoeken vulden. Des morgens kwamen ook veel zieken; hun genezing werd in het gebed ge bracht. Op de laatste avond was de kerk voller dan ooit. Het is een wonder- ïyk gezicht om deze voormalige Com- pagnleskerk gevuld te zien met dui zenden Chinese mannen en vrouwen, die aandachtig luisteren en zich met waaiers koelte toewulven. Ook hier was het als bij dergelijke byeen- komsten in Europa: een korte, een voudige toespraak van hart tot hart, en veel zingen. Vaak twee-regelige refreinen die talloze keren herhaald worden. Opvallend is, hoe gemakke- ïyk vele mensen in het Oosten spre ken; zy behoeven biykbaar niet- naar woorden te zoeken en spreken vlot en voor de vuist weg. Tijdens een persconferentie deelde majoor J. N. Breunesse, die van 27 tot en met 30 Juli de Vierdaagse af. standmarschen te Nqmegen leidt, mede dat de routes onveranderd zijn gebleven. Op de eerste dag, de Betuwe-dag, is da route enigszins anders dan vorige jaren. De 40 km-lopers trekken vanuit Nqmegen over de dyk naar Valburg, Herveld, over Slijkewijk via Ooster hout naar Eist. Op de derde gaan de 60-ers en 55-ers over de Graafsche weg naar Graven verder over Neder- asselt, Heumen, Molenhoek, Mook, Plasmolen, Kiekberg, Groesbeek, Groes- ke, Meerwijk, Berg en Dal naar Nq- megen. Voor het autoverkeer is een betere regeling getroffen. De wagens van de Vierdaagse gaan zo veel mogelykover secundaire of binnenwegen. De over heid in de betrokken gemeenten zal worden verzocht voor de particuliere wagens een zelfde regeling te treffen. Op deze wijze wil men voorkomen dat de wandelaars op de hoofdwegen door het opstuiven van stof en zand wor den gehinderd. Aardijk, R'damVera Cruz, 10-6 van Antwerpen. Batoe Bahra, R'dam— Batavia, 9-6 van* Aden. Delftdijk, 7-6 van Vancouver naar San, Francisco. Java, Australië—R'dam, 9-6 van Port Said. Klipfontein, 10-6 van Beira n. Mozambique. Lieve Vrouwekerk, Amsterdam—Oost Afrika, 8-6 van Suez. Linge, 9-6 van Skelleftea n. Amst. Mariekerk, R'damJapan, 9-6 te Hongkong. Roepat, Amst.—Java, 9-6 te Batavia. Sommelsdijk, Batavia— New York, 9-6 van Penang. Talisse, 6-6 van Sydney te Brisbane. West- land, Amst.—Buenos Aires, 9-6 te San tos. Alamak, 10-6 7 uur, van Tarafa te R'dam. Albireo, 10-6 17 uur van Amst. te R'dam. Eemland, Baires— Amst., 8-6 van Bahia. Delfland, Buenos Aires—Amst., 9-6 van Las Pal- mas. Flandria T wordt niet 9-6 te R'dam verwacht doch 14-6. Groote- kerk, R'dam—Australië, 9-6 van Co lombo. Lawak, 31-5 van Los Angelos naar San Francisco. Leerdam, 10-6 17 uur van R'dam via Antwerpen naar New York. Stentor, 9-6 van Malta naar Alexandrië. Stuyvesant, 8-6 van Curacao te Paramaribo. J7EN TANTE van ons had 'n zykamer- tje, dat zy „boudoir" noemde. In het boudoir lag, behalve onze tante ook de huid van een ijsbeer. Verder stond alles vol met kopjes, en flacons en poppetjes, waar zij „afbiyven met je handjes" van zei en een bonbonnière waarin boven in andere chocolaatjes lagen dan onder in. Dit laatste hadden wy reeds op ver bluffend jeugdige leefty'd doorzien; wy plachten tot onze pols in de lekker nijen te duiken tot wy stuitten op iets van één gulden zoveel per ons. Mooier dan tante en haar ijsbeerhuid met valse slagtanden vonden wy de pop. die op een kussen van roze satynen stroken blasé zat te doen. De pop had wit DMC-haar en armpjes van papier maché. Tante noemde de pop „de mar kiezin" en ook hier luidde het devies: Afbiyven met je handjes". Vele jaren gingen voorby waarin wy niet meer aan de markiezin dachten tot wy, een week geleden, tegenover haar kwamen te zitten in de trein naar Pa- rjjs. Zy was precies dezelfde gebleven alleen had zij haar nagels even rose geverfd als haar wangen. Zij droeg een hoedje van roze vilt cn zwarte tulle en zy sprak. Zij sprak rad en aanhoudend over de tocht, de slechte thee, de slappe toast, haar warme handen en haar kou de voeten, zy was zo weggelopen van de satynen kussenstroken uit het voor malig boudoir onzer tante cn de gelij kenis was zo sprekend, dat het een haar scheelde of wij hadden de conducteur, .die haar hielp met haar bagage toege roepen: „Afbiyven met Je handjes!" zy voelde zich bij Antwerpen al ,tout Pa ris" en zy zag eruit alsof zy van het leven nooit iets anders had gezien dan ysbeerhuiden en miniatuurmensjes van steen. Wy antipathiseerden op slag met haar. Wy hadden haar graag aan de bleke krullen heen en weer getrokken, kortom, wy hadden alles met haar wil len doen wat onze tante indertyd vermoedde, dat wy met haar porcelei- nen markiezin wilden doen, ware daar niet 't onverbiddeiyk verbod geweest. WIJ VROEGEN ONS, nadat wy ons na de reis koel hadden gebaad, af, waarom wy toch niet meer liefde in ons hart droegen voor onze medemen sen. „Waar", zo vroegen wij onszelf, „biyft de wereldvrede als wy niet na laten individueel kwaadwillig te loe ren naar een poppengezicht onder rose vilt en zwarte tulle?" Misschien, advi seerde ons betere ik, droeg die vrouw een groot verdriet nder haar aange meten corset, misschien was zij erg goed voor een arme zuster of een zieke oom. Met zulke mondhoeken? hoonde ons slechtere zelf, en zoveel Franse volzin nen over de tocht en de temperatuur? Misschien, suste al het schoons in onze temperatuur, misschien was zij vroeger anders, gewoner.,,. Toen hadden wij het gevonden. Toen wisten wq wat ons tot afkeer had ge prikkeld in die roze vrouw met haar rose hoed. Zy was als de vacht van de qsbeer uit het boudoir: onder de vacht was het leeg: het hart was er uit. Het had ons niet kunnen schelen als het het hart was geweest van een hele- veeg. Als er maar iets geklopt had onder die blouse Van roze crêpe de chine, als die hals met de roze parel maar eens geslikt had van een vervlo gen ontroering. Als wq van die rose nagels maar hadden kunnen vermoeden, dat zq zich eens ill vertwyfeling of vervoering, in liefde of haat hadden ge boord in de palmen van die zorgvuldig gemasseerde handen. Wy bedachten ons, dat elke mense- ïyke emotie zyn waarde heeft, dat het rhythme der emoties de wereld verder stuwt, dat alle gezichten hun schoon heid hebben als het leven hen maar heeft be-tekend. VROUWEN ZONDER RIMPELS heb ben zielen zonder rimpels. Het eerste is tenminste nog goed voor de adver tentie van een schoonheidsinstituut; het laatste is nergens goed voor. Men zegt, dat de smaak van de mens elke zeven jaar wisselt. Dat je, wan neer je als kind van raberber walgt, er als grysaard voor in extase kan ge raken. Tegenwoordig worden wij nog slechts ontroerd door gezichten met een ziel en hebben wq alle theorieën over Griekse profielen overboord geworpen. Wy voelen ons er wél bq. Evenals bq de rabarber. Over zeven jaar hebben wy misschien geleerd te glimlachen om wassen mas kers en mededogen te voelen; inplaats antipathie als iemand, op weg naar Pa rys over koude voeten spreekt en slap pe thee. Misschien hebben wij mgar is daarvoor zeven jaar niet wat kort? zelfs geleerd naast de leuze: „Afbiy ven met je handjes", nog een wyzere les te incasseren: „Afblijven met je grote mond. INA VAN DER BEUGEL. MOEILIJKHEDEN AFSLUITING LOONCONTRACTEN LAND- EN TUINBOUW, Onder het opschrift „Samenwer king of stryd7" wyst het orgaan van de Alg. Ned. Landarbeidersbonn op de vele moeiiykheden, welke zich dit jaar in vele provinciën en districten weer voordoen by de afsluiting van nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten in akkerbouw en veehoude- rq. Zulks is o.m. het geval in twee districten (Westerwolde en Veen koloniën) van Groningen, in Fries land, Gelderland, Noord-Holland, Zee land en meerdere districten van Zuid- Holland. Naar aanleiding van de voorgedane moeiiykheden schryft het blad: „Indien komt vast te staan, dat het langs de weg van samenwerking en overleg niet mogeiyk is om onze redeiyke en gerechtvaardigde verlan gens te bevredigen, dan zyn we in staat en bereid een golf van verzet te ontketenen van de Schelde tot de Dollar om op deze wyze onze eisen kracht by te zetten. „Ofschoon de contracten in de Noord- en Zuid-Hol landse tuinbouw reeds 1 Febr, of 1 Maart 1.1. eindigden, was begin Juni nog in geen enkel tuinbouwdistrict overeenstemming verkregen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6