Gottwald president der Tsjechoslowaakse Republiek HERSTEL VAN HONGARIJE IN VOLLE GANG DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zapotocky kabinetsformateur DE TOESTAND IN PALESTINA Koreanen beschuldigen Amerikaanse vliegers Bredase taxi-chauffeur bedrogen Bij het zwemmen verdronken WEERBERICHT Dank zij regen betere oogst verwacht NUMMERS VAN ALLE LIJSTEN BEKEND Het Amstelveld weer in ere hersteld CACAO IN JULI Prijsverlaging in Frankrijk v. Kleffens bij Lovett D.W V -WAGENINGEN TE AMSTERDAM Het land van de Poeszia V Grote tapijtensmokkel aan Belgische grens Vermiste Haarlemmer weer terug Benelux keurt Londense aanbevelingen goed \/AN NJABIJ EN~ VERRE Het Programma van de Olympische Dag Blik en tarwe naar Nederland Dinsdag 15 Junï 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45ste Jaarsang No- 140 ALKMAAUSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Zoals wij reeds kort in ons nummer van gisteren meldden is Klement Gott wald, de communistische eerste-minister \an Tsjecho-Slowakije sinds 1946 door de nationale vergadering bij handopste ken tot president van de republiek ge kozen als opvolger van dr. Benesj. Alle 296 aanwezige afgevaardigden stem den voor Gottwald. De nationale ver gadering telt 300 leden. De nieuwe president van Tsjecho- Slowakije, Klement Gottwald, heeft van het balcon van het kasteel Bradcany af voor een grote menigte een rede gehou den. Hij verklaarde, dat „na de glorie rijke en historische maand Februari en de niet minder historische verkiezingen van 30 Mei alle noodzakelijke voor waarden er voor aanwezig zijn, dat de wil van het volk in dit land de hoogste is". „Onze Nationale Vergadering, rege ring en ons gehele bestuursapparaat zijn heden in waarheid de uitvoerders van de wil van ons volk". Gottwald sprak beweringen uit het buitenland, dat er onvoldoende demo cratie in Tsjecho-Slowakije zou zijn, tegen. „Wij hebben nooit zoveel demo cratie gehad en er zijn vele zogenaamde democratieën, die ons zeer wel kunnen benijden". „Het Tsjecho-Slowaakse volk", zo zei hij, „was vóór München geen meester geweest in zijn eigen land en over zijn eigen lot. De arbeiders, be dreigd met werkeloosheid en werkend op lage lonen, waren geen meester ge weest over hun fabrieken, de boeren over hun land en de jeugd van de armere lagen van de bevolking was de weg naar hoger onderwijs afgesloten. Thans hebben wij een betere en waar achtige volksdemocratie, waarin de fa brieken aan het volk en het land aan degenen, die het bebouwen, toebehoren en waarin de handelslieden geen onder drukking door de kartels en monopolies behoeven te vrezen. Het onderwijs staat voor ieder open". „Wij hebben een de mocratie waarin de politie niet door het volk wordt gevreesd, maar zijn be schermer is tegenover vijanden en ele menten, die een omwenteling beogen". Gottwald legde er de nadruk op, dat De Joodse radio geeft het verslag van een persconferentie van een woordvoerder der regering van deeld, dat er vóór de wapenstilstand Israël. De woordvoerder heeft medege- twee nieuwe Joodse nederzettingen bij Bet-Sjaam zijn gesticht. Volgens de woordvoerder is van het Arabi sche leger onder bevel van Fawzi El Kawoekdji niet veel overgebleven. De weg van Acre naar Spaad is door ie Joden vrijgemaakt evenals de nieuwe weg van Tel Aviv naar Jeruza lem. Dit laatste, aldus de woordvoer der, geschiedde twee dagen vóór de wapenstilstand. Een groot aantal Joodse voedselconvooien heeft Jeru zalem bereikt. Bij deze convooien be vonden zich een aantal buitenlandse correspondenten. De woordvoerder verklaarde voorts, dat vóór het bestand de Arabische siad, 60 km ten Zuiden van Tel Aviv, door de Joden is heroverd. Hetzelfde geldt voor de stad Gesa (op de nieu we weg van Tel Aviv naar Jeruza lem). Op een vraag van een Amerikaan se correspondent zei de Joodse woordvoerder, dat na waarschuwing door Joodse controlevaartuigen vreemde oorlogsschepen uit de Jood se territoriale wateren zijn verdwe nen. „Tsjecho-Slowakije de alliantie met de Scvjet-Unie, de andere Slavische sta ten en volkeren van democratische lan den zal bevorderen, ontwikkelen en be hoeden". AMERIKAANSE GELUKWENS. De Amerikaanse ambassadeur te Praag heeft de nieuwe Tsjecho-Slowaakse president, Klement Gottwald, namens hgt diplomatieke corps gefeliciteerd en verklaard: „De leden van het corps zijn er van overtuigd, dat gij de verant woordelijkheden van Uw hoge ambt met rechtvaardigheid, verdraagzaam heid en menselijkheid zult vervullen". Gottwald, de president van Tsjecho- slowakije, heeft de heer Zapotocky met de vorming van de nieuwe re gering belast. De Koreaanse politie te Seoel, de hoofdstad van de Amerikaanse zone van Korea, beschuldigde Zondag de Amerikanen van de aanval op 10 Ko reaanse vissersboten in de zee van Ja pan, waarbij de boten tot zinken wer den gebracht en 14 mensen het leven verloren. Het incident geschiedde ver leden week Dinsdag. In een officiële te Tokio uitgegeven verklaring wordt de verantwoordelijkheid voor de aan val op de schepen niet van de hand gewezen en gezegd, dat het onderzoek naar de mogelijkheid hiervan voort gang vindt. Bij het sluiten van de Bredase café's Zaterdagavond werd daar een taxi chauffeur opgebeld, om voor te rijden bij een café. Twee bezoekers stapten in en verzochten de chauffeur naar Rotterdam te rijden. Daar ze „in ken nelijke staat" verkeerden, vroeg de chauffeur onderweg voorschot, dat hem grif verleend werd in de vorm van een bankbiljet. Maar toen hij in Rotterdam het biljet nader bekeek, zag hij dat het een waardeloos vijftig markbiljet was uit de vorige oorlog. Er onstond een rel. welke echter in dier voege gesust werd. dat men naar een nachtcafé zou gaan en daar de vracht verrekenen. De chauffeur werd opnieuw voor de gek gehouden, want toen hij als eerste was binnengestapt, gleed het tweetal langs het gebouw en verdween. Een paar uur later gin gen twee surveillerende agenten van politie, die van het geval gehoord hadden, in de omgeving eens kijken. Zij vonden de bedriegers slapende op het toilet van de Cadi-club. Bij fouil lering kwamen nog 19 andere waarde loze 50 mark-biljetten te voorschijn, maar aan Nederlands geld konden ze gezamenlijk maar 64 cent opbrengen. Beide Rotterdammers zijn aan de po litie te Breda overgeleverd. Burgemeester Mr. Arn. J. d' AiUy is Vrijdag op uitnodiging van burgemeester O' Dwyer om de viering van het 50-jarig bestaan van de stad New-York bij te wonen, te New-York aangekomen, waar hij oti het vliegveld werd begroet door de Hoofdcommissaris van politie, VVallander. De aankomst op het stad huis, van links naar rechts: De Nederlandse Vice-Consul C. Haver Droezen, Burgemeester d' Ailly en de Hoofdcommissaris van Politie Wallander. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal De Joodse zender maakt verder bekend, dat de Britse commandant van het Arabische legioen, John Glubb Pasja, heeft gezegd, dat alle con vooien van Israël op de door de Joden veroverde weg, ook al vervoeren zij slechts voedsel, door de Arabieren be schoten zullen worden. In de Waal bij Nijmegen wordt ieder jaar druk gezwommen. De z.g. Zand plaats aan de linkerrivieroever is een geliefde badplaats, welke echter ook elk jaar slachtoffers eist, als de zwem mers zich te ver wagen in de snelle stroom van de rivierkromming. Het eerste slachtoffer was gisteren de 20-jarige W. Lamers uit Nijmegen. Weersvqrwacnting. geldig tot he denavond: PLAATSELIJK ZEEWIND. Overwegend droog en, afgezien van enkele overdrijvende wolken banken, vrij zonnig weer, voorna melijk in het Zuiden en Oosten BIJZONDER STEMPEL Op de Legertentoonstelling, die van 12 t.rri. 26 Juni in Amsterdam wordt ge houden, zullen de stukken, die op het P.T.T.-bijkantoor aldaar ter post worden bezorgd, van een bijzonder stempel worden voorzien. (Van onze reizende redacteur). BOEDAPEST, Juni. „Gasten, die goud uit de hemel meebrengen, zijn ons het meest welkom van alle", zegt de heer Zoltan Tildy, president van de Hongaarse Republiek, als hij mij ontvangt in zijn prachtige paleis in het hart van de hoofdstad des lands. Het goud uit de hemel d.w.z de regen, valt bij stromen neer en maakt de prachtige stad een beetje triest. Maar het deert de Hongaar, ook de stedeling, niet, want hij weet, dat dit goed is voor het boerenland, waar het gewas er nog niet al te best bijstaat. Hij weet ook, dat de oogst van 1947 slechts 40 pet. van normaal bedroeg en dat het dit jaar beter moet gaan, wil het land er econo misch bovenop komen. Van bezorgdheid te dien aanzien be speurt men overigens weinig. Er is al- leswege Zelfvertrouwen in de toekomst van het land. Een Nederlands zaken man, ter plaatse gevestigd, liet zich te dien aanzien optimistisch uit. Honga rije en Joegoslavië, meende hij, redden het wel. Ten aanzien van de andere Centraal- en Oost-Europese landen was hij minder optimistisch. Ik moet zeg- Gisteravond te 12 uur heeft het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van dé leden der. Staten-Generaal de in art. 50 der kieswet bedoelde openbare zitting gehouden voor de nummering van de ingediende lijsten van candida- tt n vóór leden der Twehde Kamer. Er waren zeven verklaringen ingele verd, waarbij 'n groep van lijsten voor een voorkeurnummer werd aanbevolen. Dienoveréenkomstig zijn voor de be trokken partijen de volgende nummers aangewezen: 1. Katholieke Volkspartij; 2. Partij van de Arbeid; 3. Anti-Revolutionnaire Partij; 4. Communistische Partij Neder land; 5. Christelijk Historische Unie; 6. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie; 7. Staatkundig Gereformeerde Par tij. Bij loting werden vervolgens Vast gesteld de nummers van de overige candidatenlijsten. Daarbij verkregen: 8. Oude S.D.A.P. vooruitstrevende partij voor wereldregering; 9. Onafhankelijk- Nationale Groep; 10. Lijst-Welter; 11. Middenstandspartij en 12. Revolution- nair Communistische Partij. Een van de meest bekende markten van de hoofdstad, het Amstelveld. waar Vóór de oorlog op I andag talloze standwerkers en kooplieden hun plaats betrokken, is gistermorgen weer in ere hersteld. Weer zijn een groot aantal standwer kers verschenen, die met hun leutige kout het publiek bezig houden, maar intussen niet vergeten hun koopwaar aan de- man te brengen. Vele oude be kenden van vóór de oorlog waren pre sent. Vele, eertijds bekende marktfigu ren. ontbraken. Zij lieten het leven in Duitse kampen. gen, dat er hard gewerkt wordt. De jaarbeurs, geopend op de laatste dag van mijn bezoek, gaf er een verkwik kend beeld van. De fabrieken draaien, voor zover in tact, weer zo hard als enigszins mogelijk. Nog niet alle op veile kracht, maar het gaat met de dag vooruit. ZWARE VERWOESTINGEN. Boedapest geeft een levendig beeld van bedrijvigheid. De harde strijd tus sen de Duitsers en de Russen, uitge vochten over de hoofden van de ang- tig in kelders weggedoken Hongaren, heeft de stad voor 2/3 verwoest. Van de 200.000 verwoeste woningen, kan toren en werkplaatsen zijn er 80.000 hersteld en met de 100.000, die waren blijven staan, bieden zij woon- en werkgelegenheid aan meer dan een millioen inwoners. De woonruimte is beperkt en het bestaan is hard, maar de eenmaal dode stad is weei; leven dig geworden. De vrouwen der elite een nieuwe elite gaan modieus gekleed; zij de monstreren een „new look", in felle kleuren, fris en aantrekkelijk, maar zij hebben weinig tijd om zich te ver meien op de brede terrassen. Van de 200 stoelen van het befaamde restau rant „Hangly" op de hoek van het Molotov-téiv en de Donaucorso zijn er doorgaans niet meer dan een 20 bezet en men beperkt er zijn uitgaven tot 2 forint (44 cents) voor een kop kofie; soms ziet men een elegante dame een boterham uit een papiertje halen. Iedereen moet er zuinig zijn. Men In de bonnenlyst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B en C een bon worden aangewezen voor vijftig gram cacao. Voor de D en E groepen wordt een rantsoen van honderd gram verstrekt. In een radiorede heeft Felix Gaillard, de Franse onderstaatssecretaris van economische zaken, o.m. medegedeeld, dat de regering besloten heeft de prij zen van staalproducten met 2 tot 10% te verlagen, die van een aantal huis houdelijke artikelen, conserven, hoef ijzers enz. met 2 tot 6%, van auto's met 4%, van landbouwtrfictors met 3,5%. van rijwielen met 5% en die van de' motorfietsen met 4%. Ook zullen bijna 220 millioen meter katoen voor de fabricage van artikelen voor dagelijks gebruik tegen een prijs, die 5% lager is dan vroeger, op de markt worden gebracht. Mr. E. van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur te Washington, heeft gis te en een onderhoud van meer dan een uur gehad met de onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Lovett. Mr. Van Kleffens weigerde enige inlichting te verstrekken over de aard van het onderhoud. (Mr. Van Kleffens is korte lings van een bezoek aan Nederland te Washington teruggekeerd). De eindstrijd om de KNVB-bekér tussen DWV en Wageningen zal Zater dag 19 Juni a.s. des avonds om 7 'uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam gespeeld worden. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de heer D. Nijs uit Rotterdam De heer Lotsy. voorzitter var. de KNVB. zal de beker na afloop van de wedstrijd uitreiken. QNZE reizende redacteur heeft een reis van tien dagen door Hongarije gemaakt, waarbij hij volop gelegenheid gehad heeft waarnemingen te doen ten aanzien van de economische, sociale en politieke toestand in dat land. Wij maken vandaag een begin met de publicatie van zijn indrukken en gegevens. Andere artikelen zullen weldra volgen. heeft zijn geld vooralsnog voor an dere doeleinden nodig. Wilt u enige cijfers'' Het spoorweg verkeer is van 6.723.000 reizigers in '38 gestegen tot 8.344.000 (dieptepunt 4.442.000 in 1945). Het vrachtvervoer per spoor is gestegen van 218 ton-km in 1938 tot 243 (dieptepunt 30 in '45). Het electriciteitsverbruik is gestegen van 31.191.788 kw tot 49.500.086 (diep tepunt 20.985.258 in 1945). Het aantal vrachtauto's is gestegen van 3616 in '38 tot 11.377 (dieptepunt 0 in 1945). De ijzerproductie is gestegen van 7.790 kwintalen in 1938 tot 8.749 (diepte punt 3.570 in 1945). De kolenproductie is gestegen van 279 kwintalen in 1938 tot 292 (dieptepunt 36 in 1945). De staalproductie die in 1938 2.012 kwin talen bedroeg, heeft een peil van 1.914 bereikt (dieptepunt 465 in 1945). De productie van schoenen is gestegen van 400.000 paar in 1938 tot 475.000 (dieptepunt 80.000 in 1945). De wolpro ductie is gestegen van 1067.000 meter in 1938 tot 1299.000 meter (dieptepunt 331.000 in 1945). (Nadruk verboden). Negen personen gearresteerd. Ambtenaren van de dienst van In voerrechten en Accijnzen hebben een enorme tapijtensmokkel achterhaald. Er zijr. negen arrestaties verricht. De hoofddaders zijn de gebroeders M. uit Cliaam, aldus meldt ..De Volkskrant". Met de arrestatie van een oude be kende tijdens de wielerronde Baol- draai-om te Baarle-Nassau kregen de ambtenaren vaste grond onder de voe ten, nadat zij reeds lange tijd vermoe dens hadden gekoesterd. Het centrum van het complot bleek in Oosterhout te liggen, waarheen de gebroeders M. hun zaken hadden verplaatst, toen zij ,.de linie kregen" en dus niet meer in de grensstrook mochten komen. De smok-1 keiaars werkten met twee grote ploe ger., die ten slotte over een tiental vrachtwagens beschikten. Er werden een paar trips per week gemaakt. Bij Chaam kwam men over de grens; dan gingen de tapijten naar Oosterhout en vandaar naai' het Westen van het land. Dit ging met grote partijen ineens. De verkoop per stuk geschiedde door woonwagenbewoners, die de tapijten op hun tochten van dorp tot dorp van dé hand deden. Het aantal gesmokkelde tapijten, die een goede prijs opbrachten, is niet bij benadering te schatten. Een duizendtal kon worden achterhaald. De arrestaties geschiedden in Chaam. Don gen en Oosterhout. Verschillende boe ren, die opslagruimte ter beschikking stelden, zijn gepakt. De Haarlemse gemeentewerkman P. C. van der Meyden die een week gele den met een gemeente-auto vertrok en sindsdien spoorloos verdwenen was, is vo'gens mededelingen van de Haarlem se polit'ie thans in de Spaarnestad te ruggekeerd en wel in de beste wel stand, ofschoon zonder auto. De man heeft in Amersfoort reeds Maandag 7 Ji'-: de dag van zijn vertrek, een onge luk gehad waardoor de auto waarin hij reed, ernstig werd beschadigd. Hij durf de toen niet meer naar zijn woonplaats terug en bleef bijna een week lang ..on der water". Zijn verlangen naar huis en haard werd echter met het verstrijken van de tijd en het opraken van zijn onderhoudsmiddelen sterker dan zijn vrees voor de gevolgen van het onge luk en tenslotte heeft hij zich met een bezwaard hart bij zijn werkgeefster, de gemeente Haarlem, aangemeld. De man was reeds als vermist beschouwd en m?n vreesde dat hem een dodelijk on geluk was overkomen. De regeringen van Nederland. België en Luxemburg hebben haar goedkeuring gehecht aan de gemeenschappelijke aanbevelingen, welke het resultaat vor men van de informele Londense bespre kingen inzake Duitsland tussen de ver- tegemvoordigers van Frankrijk, de Ver enigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de drie Bcneluxlanden en die in hoofdzaak zijn gepubliceerd in het com muniqué van 7 Juni j.I. JEUGDUITWISSELING ENGELAND—NEDERLAND. De jeugd van Groot-Brittannië legt grote belangstelling aan de dag voor uitwisseling met de Nederlandse jeugd. Bi.j dg Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer komen vele aanvragen hiervoor binnen. Zij wil hiervoor gaarne haar bemid deling verlenen en verstrekt nadere inlichtingen aan belangstellenden. Cen traal Bureau: Plantsoen 25 te Leiden. Een rechtbank te Parijs heeft de li quidatie bevolen van de maatschappij die tijdens de oorlog het blad ,.Le Matin" uitgaf. Het bezit van de maat schappij wordt geconfisqueerd. Het blad mag niet meer verschijnen. Een van de directeuren, Guy Buneauvarilla, werd in 1946 tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. xEx-koning Michael en zijn gemalin zijn op weg naar Ge- nève te Rome aangekomen. De ex- koning verklaarde, dat hij „enige tijd" in Zwitserland zou vertoeven. x Honderdelf Engelsen, Amerikanen en Duitsers, gewapend met geweren ma ken jacht op een geheimzinnig „mon ster", dat in het verlaten veengebied 64 km ten noordoosten van Bremen rondwaart en schapen en runderen ver scheurt. Volgens deskundigen gelijken de sporen, van het monster op die van een „reusachtige hond". xOngeveer 900 employees van het centrum voor atoom-onderzoek te Cakridge (Tennes see), die dreigden te zullen staken, zijn thans accoord gegaan met een loons verhoging van 15 y dollarcent per uur. xTe Suva op de Fidzji-eilanden zijn besprekingen begonnen tussen Australië. Nieuw Zeeland en Engeland over de verdediging van het gemene best. xDe straten van Hamburg werden Maandag door de politie afgezet toen een groot aantal geheimzinnige kisten onder strenge militaire bewaking bij tie centrale bank te Hamburg werd bezorgd. Volgens de Duitsers te Ham burg is de voorgenomen valuta-hervor ming in West-Duitsland op handen. xDe directeur van een Russische fabriek van kleine auto's is gewaar schuwd, dat hij vervolgd zal worden „wanneer hij weer met cijfers gaat goo chelen''. aldus een mededeling van de Trud, het orgaan van de vakbeweging in de Sowjet-Um. Nu al wel vaststaat, dat er weer 63.000 toeschouwers aanstaande Zondag bij de Olympische Dag tegenwoordig zullen zijn, wordt er namens hét NOC met klem op aangedrongen zeer tijdig in het stadion aanwezig te zijn. Men dient er rekening mee te houden, dat het in hoge mate storend is tijdens de nummers binnen te komen, dus dat zal niet toegelaten worden. De laatkomers moeten derhalve wachten tot een num mer van het programma is afgelopen. We laten daarom hier het chronologisch, overzicht van de wedstrijden en demon straties volgen: 1.301 50 uur: massale vrije oefeningen gymnastiek: 1.501.55 uitreiking Van Tuyll-beker aan de Ned. Biljartbond; 1.552.15 athletiek (series 100 yards hardlopen dames en heren); 2.153.eerste helft voetbalwedstrijd Nederlands BondselftalBrits Olympisch elftal; 3.003.10 pauze; 3.103.15 athletiek (80 meter horden dairies); 3.154.00 tweede helft voetbalwedstrijd 4.004 05 athletiek (hordenloop heren); 4.054.25 gymnastiek (toestelturnen); 4.254.40 athletiek (beslissingen 100 yards dames en heren en ju niores) 4.40—5.30 ruitersport (springconcours.) In het kader der Marshall-hulp is een nieuwe toewijzing voor Nederland be kendgemaakt ten bedrage van in totaal 4 183.905 dollars. Zij omvat blik, aan te kopen door de particuliere handel, ti r waarde van 508.000 dollars, alsmede tar we vgji de Commodity Credit Corp. ter waarde vaii 3.675.905 dollars. van het land een kleine kans 01 verspreide onweersbuien. Plaatse lijk een wat koelere zeewind, ove rigens weinig verandering van temperatuur. Het huwelijk in Athene. Koningin Frederika van Griekenland, Prinses Anne, Koning Michael en Koning Paul van Griekenland.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1