\K Stichting van een industrieflat te Alkmaar GEEN COLORADOKEVERS IN DE WIERINGERMEER Stad en Omgeving, j^aaisie ieuws Engelse gasten maakten hun laatste tocht door Alkmaar VVe hope io see you again Schrik van Alkmaar veroordeeld Voor het Rode Kruis De verkeersexamens Verkeersongeval HET ELECTRA HUIS VERLICHTING Motorclub „Alkmaar" eerste in verkeerscompetitie LACHTENBOEK Centralisatie van kleine bedrijven Burgerlijke Stand De moeders van het volk der toekomst Bergen. De sirene loeide Burgerlijke Stand Verontrustende berichten, die onjuist bleken Eindexamen botermakerscursus Burgemeester van New York naar Amsterdam Fraude op destructiebedrijf te Schagen Neïloo. Inbraak in de Noodschool Waar de raad over spreekt Willem Bruul-tournooi IJmuiden Visserij-besommingen Ongeveer zeven uur begon de stationshal zich te vullen met handels reizigers, arbeiders en vacantiegangers. Maar voor deze normale drukte werden ditmaal extra veel perronkaartjes gekocht en daarnaast hoopten zich 32 Engelsen met grote koffers en slaperige gezichten In de hal op. Het waren de gasten uit Bath, die, begeleid door hun pleegouders, hun laatste tocht door Alkmaar hadden gemaakt en met de trein van 7.10 naar Amsterdam vertrokken, waar de boottrein hen naar Hoek van Holland zou brengen. Zij gingen met loden schoenen en niet alleen omdat zij lange en drukke dagen achter de rug hadden en korte nachten. Die schoenen wogen zo zwaar, omdat zij in korte tjjd vrienden had den gemaakt, die zij slechts node verlieten. Zo was het ook met de pleegouders en andere sportvrienden, die by het vertrek aanwezig waren. Het was geen prettige gewaarwording de gasten in de trein te zien stappen en men had de wetenschap, dat men de komende dagen en vooral vandaag iets zou missen. De laatste handdruk was dan ook wel iets vaster en langer dan nor maal en het „1 hope to see you again" was van weerszijden maar een zeer povere uiting van de gevoelens, die allen bezielden. Men spreekt doorgaans niet veel bjj een afscheid en zeker niet wanneer het afscheid zwaar valt. Wanneer echter vrienden afscheid nemen behoeft er niet te worden gesproken en dan is een stevige handdruk en een simpel woord voldoende. VOLENDAM, MARKEN. AMSTERDAM. Was het gezelschap hedenmorgen dus enigszins weemoedig gestemd, Maan dag was daar nog geen sprake van. Een grote bus van de NACO bracht toen de gasten naar Volendam, Marken en Amsterdam. Het is wei geen wet van Meden en Perzen maar met een variatie op het „Eerst Napels zien en dan sterven" bezoeken toch de mees te buitenlanders die Nederland aan doen het pittoreske Marken en Volen dam. Voor ons Nederlanders misschien wel iets te pittoresk en met net iets te veel show, maar voor de vreemdeling een ervaring waarover zij bij hun terug komst in eigen land moeten kunnen spreken. De door het Sportcomité geprojec teerde tocht van Maandag viel dus naar het zich liet aanzien in goede aarde en evenals de gehele organisatie van de ontvangst der Bathonians was ook deze tocht een succes. Het zal voor U lezer niet noodzake lijk zijn dat men in Volendam nog steeds op klompen en in wijde broe ken pleegt rond te lopen, dat op Mar ken souvenirs te koop worden aange boden die wel iets boven het normale prijsniveau liggen en dat men de kleine kinderen in jongens en meisjes kan onderscheiden door het mutsje dat zij dragen daar zij allen rokken en lange haren bezitten. Ook Sytje Boes woont nog steeds in haar huisje en was bereid van alles te vertellen. Fototoestellen kwamen voor de dag en de aanwezige Hollanders hadden druk werk met van alle mogelijke dingen explicaties te geven en om toezicht te houden dat hun gasten bij het kopen van souveniers niet werden „genomen". Dat de kleren de man maken be wees Mr. Mortimer, de manager van de. Bath City F. C., toen hij zich in Volendamse klederdracht op straat be gaf en zich in niets onderscheidde van de overige Volendammers, behoudens dan dat hij uiteraard vloeiend Engels spreekt, terwijl de doorsnee Volen dammers alleen maar zijn vette paling en klompen en souvenirs in die taal kan aanbieden. Nadat 't gezelschap zich in „Spaander" te goed had gedaan en voordat de bus naar Amsterdam vertrok, deed Mr. Mortimer nog pogingen met de motor fiets van Mr. Leesberg het ÏJselmeer in te rijden. Toen dit niet mocht ge lukken, zette hij zijn zelfmoordpo gingen voort door enkele bestuurders van vrachtwagens uit te nodigen hem te overrijden maar ook dit had geen succes. SIGHT-SEEING IN AMSTERDAM. Het bezoek in Amsterdam bepaalde zich hoofdzakelijk tot een rondvaart met een van de fraaie motorboten van rederij Kooy aan het Rokin. Na afloop van deze tocht was er een half uur gelegenheid om te gaan winkelen waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De winkels en étalages even als de restaurants en hotels in ons land waren naar de mening van de Engelsen aanmerkelijk beter en gezel liger dan in Engeland. GASTEN ONTVANGEN GASTHEREN. Het is niet gebruikelijk dat gasten hun gastheren een diner aanbieden maar de Bathonians waren zo enthou siast over de ontvangst in Alkmaar dat zij er op stonden de laatste avond hun gastheren en gastvrouwen bene vens het Sportcomité een diner in de Muziektuin te moeten aanbieden. Dat bij deze gelegenheid over en weer veel werd gesproken behoeft geen be toog. Ook hier werd weer gewezen op de belangrijkheid van deze uitwisse lingen ten aanzien van de bestendiging van de wereldvrede die door de vriendschapsbanden tussen de volkeren kan worden bereikt. Afgezien van de prettige dagen is op deze manier de sportuitwisseling BathAlkmaar ook naar onze mening een succes geworden. Een woord van lof aan het Alkmaar- se sportcomité dat voor vele moeilijk heden stond, is hier dan ook wel op zijn plaats, daar zij ondanks die moei lijkheden er in is geslaagd de Batho nians onvergetelijke dagen te bezor gen. (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Made moiselle amuseert zich, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée Victoria Theater, 8 uur: De kopermijn, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée Cinema Americain, 8 uur: De Cobra afgod, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 22 graden Celsius. Pesie's bad 22 graden Celsius. Het laatste half jaar van de bezet tingstijd werden Alkmaar en omgeving opgescheept met de 37-jarige Amster dammer W. G. F. C. C. Schoenmaker, die als landwachter hier een ware ter reur uitoefende. Nadat voor het Bij zonder Gerechtshof veertien jaar tegen hem werd geëist, volgde gister de ver oordeling tot elf jaar met aftrek van voorarrest. Van 14 tot 17 Juni wordt een huis aan huis-collecte gehouden ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. De laatste twee dagen van de week volgt dan nog een straatcollecte. Het lijkt welhaast overbodig, nog eens extra de aandacht te vestigen op het werk, dat het Rode Kruis verricht tot welzijn van de gehele mensheid. Het Rode Kruis zelf dacht er blijkbaar anders over, want gisteravond trok een lange stoet door Alkmaar's straten, om propagan da te maken. Voorop marcheerde het muziekcorps St. Caecilia, waarbij de tamboer-maitre zijn staf hoog de lucht in wierp, van puur enthousiasme. Daar op volgde de transportcolonne, eerst de manschappen, daarna de vrouwelijke werksters. Vervolgens marcheerden mede de leden van de gymnastiekver eniging „De Halter" keurig in het gelid, clubvlag voorop, om gevolgd te worden door het brandweercorps Kwiek, compleet met wagen en al. Twee Rode Kruisauto's reden in de stoet mede, die gesloten werd door nog enkele muzi kanten. Tal van witte vlaggen met het Rode Kruis toonden de kijkers langs de weg duidelijk aan, waarom het hier ging. De gehele optocht ademde een frisse geest, en het was goed om te zien, met welk een enthousiasme de deelnemers hun taak 'opvatten. Als de Alkmaarse bevolking ook van die geest doordron gen raakt, zal de inzamelingsweek ze ker een succes worden. Tweeduizend candidaten uit Noordholland-Noord. Morgen, Woensdag, des voormiddags half 9 zullen 110 schoolkinderen uit Stompetoren, Ursem, Koedijk, Krabben dam en vier scholen uit Heerhugowaard naar Alkmaar komen om verkeersexa- men af te leggen. De start zal ook nu weer plaats hebben aan het Canada plein. Examinatoren zullen zijn de com mandant van de verkeersgroep der Rijkspolitie, de heer R. Edzes, en de heer J. Haverlag, inspecteur van politie alhier. De diploma's die eventueel worden verworven, zullen des namiddags om 2 uur worden uitgereikt in de Aula van het gymnasium, tegelijk met de diplo ma's aan de geslaagde leerlingen der Alkmaarse scholen. In totaal zullen in de kop van Noord- Holland 2000 schoolkinderen het ver- kéersexamen afleggen. Gistermorgen tegen twaalf uur reed een vrachtauto, beladen met 25 platen kunststeen op de Kennemersingel ach teruit om te keren. De verticaal ge plaatste platen, met een totaal gewicht van pl.m. 2 ton vielen om en troffen de 30-jarige H., die op de wagen ston l om de platen tegen te houden. H. werd op advies van dr. Gransbergen naar 't St. Elisabethziekenhuis vervoerd met inwendige kneuzingen en vermoedelijk een gebroken rib. THOM HOOGERVORST Magdalenenstraat 5 Alkmaar Telefoon 2803 voor al uw OP ELK GEBIED. Voor de verkeerscompetitie, die door de K.N.M.V. werd uitgeschre ven voor aangesloten motorclubs, meldden zich 25 clubs, die alle aan het theoretische gedeelte deelnamen. De Motorclub „Alkmaar" eindigde als eerste met een gemiddelde van 7.4 strafpunt per individuele deelne mer, terfwijl de Motorclub „Hoekse Waard" met 7.6 strafpunt op de tweede plaats kwam. De finale van de theoretische proef zal binnenkort door de AVRO worden uitgezonden, in de vorm van een hersengym- nastiekavond. Voor elke club worden dan tien man ondervraagd. De finale voor het practische gedeelte wordt gehouden te Rotterdam op Zaterdag 19 Juni, des namiddags om 4 uur. Daar zullen de leden van de beide clubs een parcours moet rijden, ter wijl tevens een technische test wordt afgenomen. Verschijnt onregelmatig. Op de hoek van de Laat en het Rit sevoort is een nieuwe üssalon geves tigd, die zich mag verheugen in een overgrote belangstelling van de zijde van het publiek. Daar is natuurlijk niets op tegen, maar wel protesteren wij ernstig tegen de tientallen fietsen, die het trottoir volkomen versperren. Moeders met kinderwagens hebben niet de geringste kans de hoek te passeren en zijn gedwongen, de rijweg op te zoeken. Juist op dit drukke punt moet dit tot ongelukken leiden. Wij vertrou wen, dat er een middel zal gevonden worden, om dit euvel weg te nemen. Het trottoir op één van de gevaarlijkste hoeken moet vrij blijven. Het is van algemeen bekendheid, dat een verdere industrialisatie de meest geëigende oplossing is om de sterke bevolkingsaan was van ons land op te vangen Dit be tekent niet, dat in de eerste plaats de groot-industrieën, tot verdere ontwikke ling moeten worden gebracht, maar tevens clat voor vele kleinere industrieën en ambachtsbedrijven mogelijkheden moeten worden geschapen om zich uit te breiden Hierbij spiegelt men zich aan het feit, dat de meeste industrieële groot-bedrijven voortgekomen zijn uit kleine werkplaats jes, voortgestuwd door de ondernemings lust, de energie en de spaarzaamheid van ondernemers> die op bescheiden wijze een ambachtsbed'rijfje zijn begonnen Zo zijn er velen, die na cie oorlog de vervaardiging van nieuwe producten ter hand hebben genomen, maar die zich ge remd voelen door het gebrek aan vol doende bedrijfsruimte In het algemeen toch zijn de kleinere industrieën en am bachtsbedrijven vrij gebrekkig gevestigd Vele ervan vindt men in kleine straatjes, waar geen mogelijkheden zijn tot verdere uitbreiding; de inrichting is vaak primi tief, licht en lucht hebben onvoldoende toegang, waardoor de arbeiders onder weinig ideale omstandigheden hun werk zaamheden moeten verrichten Dit alles werkt tevens remmend op een rationele bedrijfsvoering, hetgeen zijn terugslag vindt in de concurrentie-mogelijkheden Deze nadelen kunnen worden opgevan gen door de centrale werkplaatsgebouwen Evenals moderne woonflats zijn zij ver deeld in lichte, goed geventileerde en geheel geïsoleerd van elkaar liggende ruimten Hierdoor is een meer economi sche bedrijfsvoering mogelijk Een tweede voordeel is gelegen in de centrale voor zieningen van een dergelijk gebouw Door een collectieve exploitatie van centrale verwarming, gemeenschappelijke cantines, garage, r'ijwielberging enz is het mogelijk het klein-bedrijf te verheffen tot het ni veau van het groert-bedrijf In navolging van het buitenland is men te Rotterdam, waar door dé bombar dementen in 1940 een gróót tekort aan bedrijfsruimten was ontstaan, met de stichting van een industrie-flat begonnen en er zijn thans vele andere gemeenten in ons land waar de plannen tot oprich ting ervan in een vergevorderd stadium van uitvoering zijn De praktijk hierbij is, dat de bedrijfs ruimten aan de gegadigden in huur be schikbaar worden gesteld Hierdoor wordt voorkomen, dat de klein-industrie een belangrijk deel van haar bedrijfskapitaal moet steken in het gebouw, waarin zij gehuisvest is en waarmede vooral met de huidige hoge bouwkosten grote kapi talen gemoeid zijn De stichting van de gebouwen geschiedt in de vorm van een NV, waarin wordt deelgenomen door het Rijk en de Ge meente, terwijl ook de Herstelbank de helpende hand biedt Bovendien wordt meestal als voorwaarde gesteld, dat de deelnemers zeiven eveneens voor een be perkt bedrag in de NV deelnemen Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar is thans een commis sie gevormd, waarin naast de vertegen woordigers der Kamer zitting hebben af gevaardigden van de gemeente Alkmaar en van het Economisch Technologisch In stituut voor Noord-Holland, teneinde de mogelijkheid om ook te Alkmaar tot de stichting van een centraal werkplaatsen- gebouw te komen, te onderzoeken Als eerste stap heeft de Kamer daartoe aan een groot aantal in deze gemeente geves tigde industrieën, ambachtsbedrijven en groothandelsbedrijven een enquête-formu lier gezonden, teneinde te peilen in hoe verre hier ter stede voor een dergelijk gebouw belangstelling bestaat Van de uitslag hiervan zal het afhangen of men tot verdere uitwerking der plannen zal overgaan Belangstellenden, die geen enquête formulier hebben ontvangen, wordt ver zocht om zich alsnog tot het Secretariaat der Kamer te wenden, teneinde aan de enquête te kunnen deelnemen GEBOREN. Jan G., zoon van M. Bult en M. Louter. Anna A„ doch ter van N. C. van de Giesen en A. H. Smit. Jacobuj P., zoon van N. C. den Dubbelden en B. H. Romijn. Ferdinand L„ zoon van J. B. Pluij- mers en E. M. Wiese. GEHUWD. Nicolaas Lussing en Geertje de Moor. OVERLEDEN: Hendricus J. Feld- berg, oud 74 jaar, weduwnr. van A. de Groes. Arie Overtoom, oud 70 jaar, weduwnr. van M. Zonneveld. VERKIEZINGSVERGADERING V.V.D. Op Vrijdagavond a.s. zal door de V.V.D. afdeling Alkmaar In het Wa pen van Heemskerk een verkiezings vergadering worden belegd, waarin als sprekers zullen optreden mevr. A. Fortanierde Wit, lid van de Tweede Kamer, uitnemend spreek ster en bekend deskundige in onder wijszaken en sociale aangelegenheden en mr. W. C. Wendelaar, oud-burge meester van Alkmaar, bij velen onzer lezers geen onbekende. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Alkmaar aangetrof fen een jong zwart hondje, smauskopje, reu, wordt niet groot en is ter beschik king. Ter beschikking een grote poes en enige jongcli. Adres Inspecteur: C. Ver ver, Baanstraat, Alkmaar. GESLAAGD. Geslaagd te Haarlem voor het Staatsexamen ter verkrijging der acte Middelbaar Onderwijs Lichamelijke Opvoeding mej. Lies Rolff alhier. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een vergadering gehouden, uit sluitend voor vrouwen en uitgeschre ven door de A. R. Kiesvereniging Ne derland en Oranje. Deze vergadering trok grote belangstelling uit de gehe le provincie. Het was zo vol, dat zelfs op het podium stoelen moesten wor den geplaatst en zij, die daar zaten, hadden tenslotte nog de meest koele plaats van de hele zaal. Nadat de ver gadering op de gebruikelijke wijze was geopend, leidde de heer Hoytink met enkele woorden de spreker, Prof. Dr. J. Waterink, in, die een rede hield over het onderwerp: Moeders van het volk der toekomst. De plaats der vrouwen achtte spr. een zeer belangrijke plaats. Omdat de vrouw ook gezag heeft in ieder gezin en omdat juist de gezagskwestie er een is van de eerste orde. Het gaat n.l. om het karakter van dat gezag, al dus spr. Gezag is een kwestie van het hart en niet van het hoofd. In feite is de strijd, die na de be vrijding gestreden werd er een voor de handhaving van dat gezag. Thans, aldus spr., is gezag uitoefenen hetzelf de als laveren en vooral niet princi- piëel zijn en dat leidt tot chaos, want als men over gezagsvragen water in zijn wijn doet, is de zaak verloren. In het bijzonder wees prof. Wate rink op de communisten, die alleen van gezag willen weten, als ze het zelf in handen hebben. Doch dit is geen gezag, dit is dictatuur, aldus spr. omdat het met berust op innerlijke erkenning. De Duitsers hadden hier tijdens de bezetting ook geen gezag. Ze hadden het voor het zeggen, maar daar bleef het bij, want niemand zei in zijn hart: „Ja". Prof. Waterink bracht als zijn me ning naar voren, dat onze kinderen niet kunnen leren wat het gezag is, omdat wij het hun niet kunnen laten zien. Men zegt: „Wij willen wel orde en gezag, maar men peutert de onder ste steenen van het bouwwerk los. Vervolgens sprak prof. Waterink over de verhouding van de vrouw tot de politiek, waarbij hij betoogde, dat de kracht der vrouwen ligt in haar intuïtie en beslissend voor levensvra gen is de geestelijke houding, veel meer dan de materiële. Zo is het ook in de politiek. Als vrouwen hun stem uitbrengen, willen zij vertrouwen ge ven alleen aan hen, die blijven wie ze zijn, en die niet vandaag of morgen veranderen. Tot slot van zijn betoog ging prof. Waterink uitvoerig in op de verschil lende politieke vraagstukken van deze tijd en belichtte daarin zijn standpunt ten aanzien van de taak der vrouw. Zondagmiddag loeide de sirene voor de derde maal binnen één week tijds, dit maal voor een bosbrand aan de Zeeweg Vonken uit de locomotief van het tram metje zijn vermoedelijk de oorzaak De brandweer wist door spoedig ingrijpen erger te voorkomen Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om voor bosbranden een andere wijze van alarmeren in te voerenj één lang gerekte toon Geboren: Francisca T M, dochter van N Stam en A Grippeling, Kruisweg 28 Elisa, dochter van L J Weenink en E C J C van de Pol, Heerenweg 85 Catharina M T, dochter van P Mors en M G Louwe, Kanaaldijk 67 Getrouwd: Paul K Schmidt te Weilburg (Duitsland) en Antje Helder, Oudburgerweg 14 Cornells Otto, Ka naaldijk 331 te Koedijk en Aaltje Swaag, Kanaaldijk 35 Overleden: Adrianus B van Riemsdijk, 11 jaar, wonende te Hilversum Maartje Bogtman, 84 jaar, echtgenote van C Bogtman, Russenweg 14 Johanna C A van Roozendaal, 53 jaar, ongehuwd, Loudelsweg 20 (Van onze speciale verslaggever). De radio-nieuwsdienst zond gistermiddag om één uur vrij alarmerende berichten uit over de Wieringermeer. Deze polder, waar men nog steeds strijdt tegen de gevolgen der overstroming in April 1945, zou thans door de Coloradokever worden bedreigd. Ook via de telex berichtte het A.N.P., dat een ware invasie van deze gevaarlijke kevers ieder ogenblik mocht worden verwacht. Met man en macht was men reeds in de weer, vooral in de nabij heid van de IJselmeerdijken, waar de kevers zich schuil hielden tussen de bazaltblokken. Wij zijn gistermiddag eens in de Meer gaan kijken en ontmoetten daar ver schillende politiemensen, die inderdaad op zoek waren naar de gevreesde zwart-geel gestreepte diertjes, „want de radio had daarover iets gezegd". Wij bezochten de heer De Visser, sluis- meester te Den Gever, die nabij het Fort aan het begin van de Afsluitdijk, een eerste klas broedplaats voor insec ten, een dertigtal Coloradokevers had gevonden. Een paar kinderen en een politieman hadden met elkaar nog pl.m. twintig kevers opgespoord. In verhou ding met de millioenen insecten die daar rondzweven, een uiterst gering percentage, dat geen enkele reden geeft om verwachtingen van een „in vasie" te koesteren. Niettemin hebben wij onze speurtocht voortgezet. De heer Slecht van de Rijks politie te Den Oever toonde ons één (overleden) Coloradokever in een lu cifersdoosje. „Dat is de enige die ik ge zien heb", verklaarde hij Bij het ge- maa' Leemans waren geen kevers ge vonden, en ook de politie te Wieringer- werf was door het radiobericht verrast. Een wachtmeester reed met ons mee naar de Oude Zeug, aan de IJselmeer- dijk, halverwege tussen Den Oever en Medemblik. „Wanneer men inderdaad aan de dijk bezig is met zoeken, dan moeten we het daar kunnen zien". We beklommen de twintig meter hoge lichtmast op de z.g. Zeughoek, van waar we de IJselmeerdijk geheel kon den overzien Dat was immers het front waar de invasie dreigde, en waar met man en macht tussen de bazalt- keien werd gezocht? Er waren geen mensen aan die glooiing, en het aantal levende wezens bleef beperkt tot wat meeuwen en een enkele grutto en veel vliesvleugelig ge dierte. Geen coloradokevers. Ook niet in Slootdorp, al zagen wij daar een boer bezig, zijn land te bespuiten, de hekende voorzorgsmaatregel. Aan de Westrand van de Wieringer meer ontmoetten wij nog tvyee maré- chausée's. Zij keerden juist terug van een verkenningstocht langs de Noord kust van Wieringen, welke zij hadden ondernomen naar aanleiding van het tadiobericht. Niets gevonden. Loos alarm. Men vroeg zich in de Wieringermeer teri-cbt af, wie bij dergelijke bericht geving is gebaat. Wanneer dit niet zou worden tegengesproken, dan daalt de belangstelling voor producten uit de Wieringermeer. Men importeert niet graag Coloradokevers. Ook het A.N.P. zelf is niet gebaat bij het lanceren van dergelijke berichten, kennelijk afkom stig uit een onbetrouwbare en sensatie- zuchtige bron. De enige, die erbij gebaat was, was Uw verslaggever, die op deze wonder schone zomermiddag mocht toeren door de Wieringermeer, waar tarwe, vlas en gerst te rijpen staan. Waar het herstel verbazend snel vordert, al staan er nog verscheidene boerderijen, waarvan het woongedeelte ontbreekt. We mochten van de hoge lichtmast een blik slaan over alle achttienduizend hectare en over de wijde vlakte van het ÏJselmeer, tot Friesland toe. En in Wieringer- werf zagen wij, andermaal, de maaier in steen, die waakt over deze mooie polder. Een bezoek aan dit goede, bloeiende land, dank zij de Coloradokevers die er met waren, gelukkig. Bij het op 10 Juni j.l. gehouden eind examen van de Botermakerscursus 1946/1948, georganiseerd door de Bond van op coöp. grondslag werkende zui velfabrieken in Noord-Holland te Alk maar, slaagden de volgende candidaten: G Barkhof, Hoorn; Jb. Berkhout, Alk maar; J. Bosch, Beemster; D. Draaijër, Middelie; G. Meurs, IJmuiden; K. Oos terkamp, Heer-Hugowaard; K. Postma, 't Zand; P. H. J. Schutte, Beemster; G. de Vries, IJmuiden. Drie candidaten werden afgewezen. Ongecorrigeerd Burgemeester d'Ailly heeft zijn New Yorkse collega O'Dwyer uitgenodigd een tegenbezoek aan Amsterdam te brengen. O'Dwyer wilde gaarne demo gelijkheid hiertoe bestuderen, doch wees er op, dat hij eerst na de presi dentsverkiezingen van 2 November zou kunnen komen. In principe was hij gaarne bereid het bezoek in de eerste helft van November te brengn. Het A.N.P. meldt: Bij de 'f ee- en Vleeskeuringsdienst kring Barsingerhorn, waarvan de des tructor op het abattoir even buiten Schagen ligt, hebben rijkspolitie en CCD een omvangrijke fraude ontdekt. Tot dusver zijn twee personen gearres teerd en 8 k 9 personen werkzaam op het abattoir verhoord. De twee arres tanten zijn S. H., slager op het abattoir, die daar tevens een vrijbank hield en de directeur van de destructor, de rijks veearts P. de B. Aanleiding tot deze ar. restaties was de ontdekking door CCD- ambtenaren, dat bij de vishandelaar L. S vet aanwezig was, afkomstig van de destructor. Deze S. had dit vet betrok ken van de abattoirslager H., die ver- vclgens werd aangehouden en aan ds tand gevoeld. Het gevolg was, dat ook de directeur van het abattoir werd ge arresteerd. Practisch het gehele perso neel van het abattoir is verhoord en waarschijnlijk zullen nog meer arresta ties volgen. De fraude omvat de clandestiene ver koop van vet en vlees, clandestiene slachtingen op het 'abattoir van paarden en ander vee. Ook werd vlees, dat voor de consumptie ongeschikt was ver klaard, aan de Schager slagers verkocht voor de \\orstfabricage. Het vet, bij da vishandelaar gevonden, had H. gesmol ten uit spek, dat hij over de vrijbank had moeten verkopen. H. heeft ver klaard, dit gedaan te hebben met ver gunning van directeur de B. en van de hulpkeurmeester van het abattoir K. Vast is reeds komen te staan, dat grote hoeveelheden vet en vlees langs duis tere kanalen zijn verdwenen. De vrij bank kwam er niet aan te pas. Het onderzoek duurt nog voort In de afgelopen nacht werd In gebroken ln de Noodschool aan de Westerweg. Toen deze inbraak hedenmorgen werd ontdekt, is onmiddellijk aangifte gedaan by de Rykspolitie. Deze heeft op haar beurt een onderzoek ingesteld. By het ter perse gaan van dit num mer was de politie hiermede nog niet gereed gekomen, zodat om trent de aard en de wyze waarop de inbraak is gepleegd alsmede omtrent het gestolene nog niets naders vermeld kan worden. A.s. Vrijdagavond om 8 uur komt de raad der gemeente Heiloo bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Kalff. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van begrafenisrechten, een nieuwe veror dening op de algemene begraafplaats een instructie voor de beheerder der algemene begraafplaats. Voorts komt in behandeling een voorstel tot vaststelling van een nieuwe kinderbijslagregeling voor het ge- meentepersoneel, een verzoek van het bestuur der R.K. woningbouwvereni ging St. Willibrordus tot toekenning van een voorschot voor aankoop van een perceel grond voor woningbouw, en een voorstel tot aangaan van een geldlening, groot 200.000 tot dekking der kosten, verband houdende met de uitbreiding der riolering. Gisteren heeft de loting plaats gehad voor 't Willem Bruul-tournooi, dat door de Foresters is georganiseerd. Zoals men weet was Willem Bruul de voorzit ter van de Foresters en het is ongetwij feld een mooie geste om dit eerste door de Foresters te organiseren grote tour- nooi naar wijlen de heer Willem Bruul te noemen. De loting had tot resultaat, dat op 22 Augustus a.s. gespeeld wordt: a. ForestersAlkmaar; b. SVARan- ders; c. HSV—Kaagvogels; d. Uitgeest Meervogels. Zondag 29 Augustus wordt dan de winnaars-ronde verspeeld. De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 5380 kisten De besom mingen waren als volgt: KW 134-KW 2 f 9146, IJM 8 f 19,080, ÏJM 79 „De Bruin- Vls'» f 4550, IJM 22 „Ika" f 3170, IJM 155 „De Hornrif" f 10,245, KW 162 f 2955, 24 ff 2600, 89 f 2750, 122 f 1800, 51 f 2790, 64 f 2140, 28 f 2130, 59 f 1988,166 f 32, 106 f 1700, HD 179 f 970, IJM 52 ff 1890, 80 f 625, 79 f 900, 316 f 2300, 224 f 960, 21 f 1610

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2