Stad en Omgeving, r MICHELIN r Politiek vrijzinnigen steunen op vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid Het Nationaal Huldeblijk Ju b iieum-Hoofddoeken Een been in 't restaurant, het andere in Veenhuizen Instructief Onderwijs Mevr. Fontanier en Mr. Wendelaar spraken voor de V.V.D. Burgemeester Wytema bezoekt de brandweer N A 0 T A bakt toch BETER BROOD Zware jongen gesnapt Het kwieke „Kwiek" AmsterdamseOuden van Dagen in Alkmaar De nationale dracht Ziet etalage Langestr. 20-22, Alkmaar m muggen vliegen viooien Iui3ein.nx. Bloemencorso op Koninginnedag Instituut voor Volks ontwikkeling en cultuur Attractie voor vreemdelingen Bandenfabriek 's-Hertogenbosch „Het Electra Huis" Malariabestrijding Tapverbod tijdens de jubileumfeesten? Het \vas de heer W. Voorthuysen, voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Volksparty voor Vrijheid en Demooratie, gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" niet alleen een genoegen de talrijke aanwezi gen welkom te heten, doch speciaal mevr. A. FontanierDe Wit, lid van de Tweede Kamer en oud-bur- gemester, mr. W. C. Wendelaar. Mevr. FontanierDe Wit sprak vervolgens over „De inzet van de Ver kiezingen", doch wilde allereerst het beginsel van de V.V.D. onder ogen zien. Da Volksparty voor Vrijheid en Democratie is het verenigingspunt voor de politiek vryzinnigen, steunend op het beginsel vryheid, verantwoor- deiykheid en sociale gerechtigheid. Wy zyn voor" een krachtige sociale po litiek, maar op economische gronden tegen het socialisme. Alleen het systeem, dat de vrijheid huldigt, houdt de mogeiykheid open voor zo groot mogeiyke welvaart. Komende op de grondwetsherziening, herinnerde spr. er aan, dat de V.V.D.-fractie hieraan in eerste instantie haar stem gege ven heeft. Dit is echter niet gedaan om het Indië-beleid van de regering goed te keuren. Wy handhaven onze critiek tot op de huidige dag voor de volle 100%. wy hebben voorgestemd om een Indië-beleid te verkrijgen, dat omgebogen kan worden, aldus mevr. Fontanier. Het kabinet-Schermerhom heeft de enorme fout gemaakt, de man, die eerst in Indlë orde en rust wilde herstellen, naar huis te zenden. Het kabinet-Beel heeft de politionele actie halverwege gestaakt, zodat meer bloed gevloeid is, dan noodzake- iyk was. De internationale wereld is onvoldoende voorgelicht, terwijl twee jaar lang ongrondwetteiyke wegen be wandeld zijn. Desondanks zijn wy met de C.H.U. van mening, dat het onver- antwoordeiyk is ter zijde te gaan staan en de handen in onschuld te wassen. Dit is niet in het landsbelang. Deze Indische zaak is eenzaak van ons gehele volk. Ook na al hetgeen er verknoeid is, hebben wy er aan mede te werken om nog te redden wat er te redden valt. Straks zal de regering een tweederde meerderheid moeten hebben. Daarom dient zij van de In dische kwestie een nationale zaak tp maken. Indien het nieuwe kabinet niet de waarborgen zal geven, dat het Indië-beleid wordt omgebogen, dan zal de V.V.D. in die regering niet kunnen en willen zitting nemen. AUKMAAR'S OUD-BURGEMEESTER. Alkmaar' s oud-burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, sprak er zijn vreug de over uit, in deze zaal zovele be kende gezichten te zien. Ik ben als het ware als een vrijzinnige geboren, ben altyd vrgzinnig geweest en hoop ook als vryzinnige te sterven. Daarom heb STAM STOOMT voor het chemisch reinigen van al uw kleding. Thans weer snelle aflevering. Depot J. TIMMERMAN, Langestraat 4,. Alkmaar. Tel. 2231. Plaatselijk comité Alkmaar opgericht Gelijk bekend maakt het Nederlandse volk zich op, om Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar regeringsjubileum een huldeblijk aan te bieden, dat zal bestaan in een som gelds, die zal worden besteed voor de bestrijding van kanker. In Alkmaar is gisteren een plaatselijk comité gevormd, dat onder leiding staat van burgemeester mr. dr. H. J. Wytema en waarin verschillende vooraanstaande AVcmaarders zitting hebben, terwijl ook vertegenwoordigers van alle mogelijke organisaties deel uitmaken. Uit de boezem van dit comité weed eon werkcommissie gesticht, die bestaat uit de heren C. W. Keysper, voorzitter, P. H. Nijhuis, M. C. Roos, J. Dreeuws, Li. J. van Jaarsveld, J. B. Koster, leden. Dit werkcomité is onmiddellijk be gonnen met het opmaken van plannen voor de te voeren actie. Omtrent deze plannen zuller wij zeer binnenkort na dere mededelingen doen. Wel kan thans reeds worden gemeld, dat er een origi neel plan bestaat, om de verkoop van de jubileumspeldjes, te stimuleren. Alk maar stelt zich ten doel 40.000 gulden bijeen te brengen. Zij die reeds willen beginnen met hun bijdrage over te maken, kunnen dat doen op girorekening 17410 van de Nederlandse Middenstandsbank kantoor Alkmaar en op het strookje vermelden: „Ten gunste van Comité Alkmaar Na tionaal Huldeblijk". Wij herinneren er- aan, dat de minimumbijdrage voor het grootse doel 50 cents bedraagt, DIERENBESCHERMING. Sinds enige dagen zwerft te Alkmaar een grote bruine terrier. Is er geen eigenaar dan is dit dier ter beschikking van liefhebbers. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ik gemeend aan deze party myn beste krachten te geven. Spr. stelde de vraag of het nu werkelijk waar is, dat het vóór de oorlog in Indië zo slecht en zwart was. Neen, wy weten wel beter. Met een handjevol soldaten, t.w. 31.000 man waarvan 95% In heemsen, heerste onder dit volk van 70 millioen mensen orde, rust, veilig heid en welvaart. Spr. begreep het nationalistisch streven en ieder wel denkend mens, aldus spr., wil voldoen Mr. W. C. WENDELAAR aan de gerechtvaardigde wensen. Mr. Wendelaar was er trots op de eerste te zyn geweest, die de regering ge waarschuwd heeft tegen het ontslag van Jhr. Tjarda. Een dergelijke figuur moest men met een lantaarntje zoe ken. Wy hadden er nota bene een en stuurden hem weg. Zal het thans mo gelijk zijn met Djocja te onderhande len? Spr. betwijfelde dit, temeer waar Djocja een staat is, die de democratie op zyn Russisch wil vestigen. Spr. ging vervolgens na wat er zou ge beuren als Indië geheel verloren ging. 350.000 gezinshoofden hebben werk, dat regelrecht in verband staat met Indië. By het wegvallen van de Ar chipel zouden een millioen mensen de ellende van de werkloosheid ondervin den. Bij de a.s. verkiezing gaat het wel om de grondwetsherziening, maar misschien kunnen wy dan tevens een steentje bijdragen om orde op zaken te stellen op de financiën van de staat. De begroting van dit jaar heeft een tekort van Ija milliard, de staats schuld zal- straks 30 a 40 milliard be dragen, zodat de rente alleen reeds 1 milliard per jaar zal vorderen. Vroe ger orSvatte de gehele begroting niet eens 1 milliard. Hiervan maken wy de regering geen verwyt, maar het is onze grief, dat de regering ons onkun dig houdt in plaats van ons iedere dag de rekening voor te houden. Met verontwaardiging constateer ik, al dus spr., dat de ex minister-president Sehermerhorn zegt, dat er met geld gesmeten wordt, zonder daarbij"' te verklaren, „ik zal er een eind aan ma ken". Churchill sprak tijdens de oor log van bloed, zweet en tranen. Wij verwachten van de regering, dat zij eenzelfde geluid laat horen. Bloed is gelukkig niet meer nodig, maar zweet en tranen zullen van ons verlangd worden. Komende op de geleide eco nomie, bepleitte spr. zyn standpunt. Geef ieder zijn kans en hoe meer men sen die kans grijpen, des te beter zal het met de staat gaan, want met de staat gaat het goed, al het met de bur ger goed gaat. In de socialistische staat, rldus mr. Wendelaar, blijven de groten, de kapitalisten, maar de middenstand legt het loodje. In een vrijheidslievende en de mocratische staat is een gezonde mid denstand het criterium. De geleide economie hangt naar het totalitaris me. Laten wij het grote gevaar voor ons volk begrijpen indien dit volk, dat door de eeuwen heen gekenmerkt wordt door zijn vrijheid zich zou buk ken voor een staatsgezag op econo misch en geestelijk gebied. Laten wij trots zijn op die vrijheidszin en daar om onze stem geven aan de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, aldus besloot mr. Wendelaar. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). BIOSCOPEN Harmonie-Theater, 3 uur: Blanche Fury, .18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria-Theater, 8 uur: Boomerang, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Amerlcaln, 8 uur: Matto re geert, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. ZATERDAG. Muziektuin, 2.30 uur: Verkiezingsverga dering A.R. party. ZONDAG. Wapen v. Heemskerk, 7,30 uur: Dansen. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 20 graden Celsius. Pesie's bad 20 graden Celsius. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag 20 Juni J. Maats, arts, Steyn- straat 1, telefoon 2387. H. E. J. ten Kley, arts, Egmondérstraat 16, telefoon 4282. OPENSTELLING APOTHEKEN. Morgen, Zondag 20 Juni, zal de apo theek van dr. H. Hartong van Ark, Langestraat no. 1, voor het publiek zijn geopend. In deze apotheek wordt ook gedurende de komende week de nachtdienst waargenomen. Burgemeester Wytema heeft gister middag een bezoek gebracht aan de Brandweerkazerne op de Nieuwesloot teneinde zich op de hoogte te stellen van de bezetting en het materiaal van onze Alkmaarse Vrijwillige Brand weer. De commandant, de heer J. van Maariüveld, heeft, vergezeld van de chef-materiaal Kossen, de burgemees ter rondgeleid en uitleg gegeven. Met de grootste belangstelling nam mr. dr. Wytema kennis van alle zaken, de brandweer betreffende. Ook eea inspectie van de brandweerauto's werd niet vergeten en wij twijfelen niet of de burgemeester zal een uitstekende indruk hebben gekregen van de uit stekende toestand van het materiaal en de paraatheid van onze brandweer. dan men tot nu toe bood! Spoorstraat 8 Telel. 2315 „Maar daar heb ik geen weeg schaal voor" riep secretaris Melis van de Alkmaarse Hengelsportvereni ging uit, toen de heer A. Michels, wo nende in de Uitenboschstraat, hem een snoek v,an 103 cm' lang toonde. In het kanaal was Michels aan het vissen gegaan, kreeg al spoedig „tuk" en daar kwam me warempel het water op een reuze manier in beroering. Een snoek, een zware jongen, dat was aan alles te merken, verscheen aan de oppervlakte. Hengel en nylonlijn hiel den zich prima, want de weerstand van de vis was groot, reden waarom Michels tenslotte in het water stapte, de knaap greep en tjoep de wal op. Slager Henstra heeft het „visje" ge wogen. Achttien pond! Geen visserman latijn, want drie getuigen waren bij de plechtigheid aanwezig. Natuurlijk doet Michels nu mee aan de nationale viswedstrijd van het Or kest Zonder Naam. En Zondagmiddag Om half één zul len we misschien voor de KRO-micro- foon horen dat in Alkmaaa de zwaarste snoek van de week gesnapt is! Enkele weken geleden hebben wy verslag uitgebracht van de Nationale brandweerwedstrijden in Den Haag, die werden gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten. Ongeveer vierhonderd corpsen, over het hele land verdeeld, namen aan deze wed strijden deel, verdeeld in vier klas sen. De insohrijvers waren bijna allen beroepsbrandweren. Sléchts negen tien vrijwillige ploegen schreven in. De klasse A, de superklasse, lever de een dermate zware opgave, dat slechts vier vrijwillige corpsen zich durfden opgeven. Van onze vrijwillige brandweer schreven het corps Kwiek en hun collega's van Burgerplicht in. Dat kon niet, zei men, dat zou tot een fiasco leiden. Het leidde niet tot een fiasco, het leidde tot een volledig suc ces. Ons Alkmaarse brandweercorps Kwiek is met de derde prijs gaan strijken in groep A, en werd eerste van de vier vrijwillige brandweren, die mededongen. Gistermiddag heeft commandant Van Maarleveld ons dit heugelijke feit ver teld in 't vergaderlokaal van de brand weerkazerne aan de Nieuwesloot. De commandant werd geflankeerd door een trotse brandmeester Pander en een glundere adjunet-idem Ko Hartog en aan de andere zyde door een besehei den, maar niettemin even trotse ehef- materiaal Kossen. Dit zijn toch de man nen, die de lof toekomt, voor hetgeen zij gepresteerd hebben, na vier weken naarstig oefenen in hun vrije tijd, want zij zijn vrijwillige brandweer. Hartog had het bevel, en wij haasten ons ook zijn mensen met naam en toenaam te vermelden, die het eigenlijke werk op knapten: J. Doeschot, L. Hagenaar, D. Haasbroek Jr., A. Lind, N. Koelman, H. Mulder, N. Klitsie en C. de Visser. De reserve werd gevormd door H. Pes- ser, C. Koppens en H. Toepoel. Omdat ook EHBO werk een deel uit maakte van de wedstrijdopgave mogen ook de leden van de transportcolonne niet onvermeld blijven, die onder lei ding van Dr. Degenaar Jr., leiding ga ven bij de training. Dit waren H. v. d. Schilden, Staverman en Verhoeven. De ploeg is met geladen voorgevoe lens naar Den Haag getrokken, maar daar bleek, dat de opgave toch niet te zwaar zou zijn. Zodat de terugreis met een gerust hart werd ondernomen, al durfde men toch niet op zo'n fraai re sultaat rekenen, althans niet in het Openbaar. De uitslag in de A-klasse luidde voor de eerste vijf ploegen: 1. Eindhoven, 2. Heerlen (Staatsmijnen), 3. Alkmaar (Kwiek), 4 en 5. Hilversum. Alkmaar mag dan een vrijwillige brandweer hebben, de corpsen vormen een homogeen geheel, een brandweer, waarop onze stad trots kan zijn. Zo lang de mannen elkaar op de schouders slaan en elkaar bij hun bijnamen noe men, Scheut en Hoefiè en zomeer, om Steunzool en Snor niet te vergeten, is dat een bewijs, dat de geest goed is, de geest, waarop het aankomt. De presta ties van Burgerplicht zijn nog niet be kend, maar 't kwieke Kwiek is prach tig uit de bus gekomen. GESLAAGD. Op de gehouden examens te Rot terdam, uitgaande van de Stichting de Verenigde Vakscholen in Nederland, slaagden voor eostumière de dames: W. Bening, Heiioo; D. Raa, Hens broek; T. Schouten, Wieringerwaard; A. Hagenaar, Heerhugowaard opgeleid door mej. A. v. Commenee, Koorstraat 21, alhier. Bierkade leek een ziekenhuis I Vrydagmiddag om half één arri veerde hier aan de Bierkade het grote motorschip „Veluwe" van de Rederij Zwaag met 700 oudjes en in validen uit de Gemeentelijke ver zorgingshuizen en het Weduwehof te Amsterdam. De ontscheping bood een ongewoon aanzien. Een groot aantal verpleegsters en verzorgers sleepten brancards aan om de bed- legerigen mee van boord te halen en een veilig plaatsje te geven in de prachtige ziekentransportauto's van de G.G.D. uit Amsterdam, welke van daar waren gekomen om het vervoer in Alkmaar van de boot naar de Muziektuin te verzorgen. En dat werkje was lang geen sine cure: Anderhalf uur was er mee ge moeid! Inmiddels was alles wat lopen kbn in langzaam! marstempo en voorafgegaan door een Amster dams muziekcorps, naar de plaats van samenkomst getrokken, alwaar de inwendige mens versterkt werd. Het verblyf was er echter van korte duur, want om 4 uur werd al met het inschepen begonnen. 't Hoofddoel van heel de onder_ neming was om de oudjes eens tê laten genieten van een heeriyke boot tocht en aan de opgewekte gezichten te oordelen, was men hier in ge slaagd. Hoewel wij niets dan lof en waar dering hebben voor de liefdevolle verzorging, welke de patiënten on der de reisgenoten ten deel viel, ryst bij ons toch de vraag of het niet beter geweest ware enkele stakkers een ander verzetje te geven dan deze boottocht. Kledingmagazijnen ;p, br;Tv POEDER if.; de practiscb en voordelige stuifzak 65 cent Gebakken aardappelen en nog wat Het is de restaurants verboden, in het vervolg hun gasten gebakken aardappelen voor te zetten. Het is de restaurants verboden, croquetten te serveren, tenzij met brood, het is de restaurants verboden dit en dat en zus en zo. De restaurateurs krijgen die mede delingen, ze lezen ze en ze vragen zich af, hoe ze in 's hemelsnaam wijs moeten worden uit al die voorschrif ten. Ook onze Noord-Hollandse res taurateurs kampen met dezelfde moeilijkheden. Die zijn nog extra groot in de badplaatsen, als Bergen, Schoorl en Egmond, waar men niet alleen met het gewone publiek, maar bovendien nog met pensiongasten en logé's te doen heeft. Zij vrezen, dat de lawine van voorschriften hen bo ven bet hoofd zal groeien, dat ze er door zulen worden bedolven en dat ze ondanks hun goede wil nog eens met de rechterlijke macht in aanra king zullen kunnen komen. Op een vergadering, die dezer dagen in het Alkmaarse Victory-hotel werd ge houden, drukte één van hen het als volgt uit: „Wij staan met het ene been in ons restaurant, met ons an dere in Veenhuizen". En daftrbij zijn ze toch werkelijk van de beste voor nemens bezield. Vandaar, dat ze voor die dreiging „passen". Er bestaan in de kringen van de res taurateurs tal van klachten. De prijs regeling is één daarvan. Men acht zijn bestaan bedreigd. De grote fout is, al dus deze lieden van het vak, dat de regering geen' minimumprijzen heeft gesteld. Want dit is een eis voor een bloeiende middenstand. De menu's, die verstrekt moeten wor den, jagen de klanten weg, zo is de opinie. De klanten hebben wensen, ge rechtvaardigde wensen, want zy zijn soms een dagje uit, soms met vacan- tie en dan willen ze wel eens wat an ders dan anders. De mogelijkheid, hen dat te verschaffen is de restaurateurs ontnomen, door allerlei bepalingen. De stemming op deze vergadering was zelfs een ogenblik zo, dat voorgesteld werci, de restaurants maar te sluiten. Bedachtzame lieden echter waarschuw den hiertegen, omdat deze methode toch tot niets kan leiden. Maar men was wel algemeen van oordeel, dat er ernstig geprotesteerd dient te worden tegen tal van maatregelen. Wat doen wij met onze overgescho ten aardappelen, zo vroeg men zich af, als wy ze des avonds niet gebakken irogen verkopen? Puree maken is ook al verboden. En de enige oplossing was: weggooien. Doch ook nog veel meer verstandige .meningen waren op deze geanimeerde byeenkomst te beluisteren. Zo waar schuwde men van de zijde van het be stuur tegen het vragen van te hoge prijzen voor die artikelen, waarvan de prijs vry is. Inderdaad een juiste op merking en één die getuigt van een solide opvatting. Het zou ons te ver voeren, dieper ln te gaan op alle kwesties, die hier wer den besproken, doch één ding staat voor ons die in de gelegenheid waren, deze vergadering bij te wonen en ken nis te nemen van alles, wat onder de restaurateurs leeft, wel vast. In die kringen heeft men het zwaar, heel zwaar. Door allerlei bepalingen en maatregelen wordt het de restaura teurs wel heel moeilijk gemaakt. Zij doen hun uiterste best, het hun pu bliek naar de zin te maken, en als zij daarin niet geheel slagen, mag dat zeker alleen op rekening geschreven worden van de vele beperkingen, die zij zich dienen op te leggen, door de voorschriften, die hen bij overtreding in aanraking zouden brengen met C. C. D. en Prijsbeheersing. Wet is wet, daaraan heeft men zich nu eenmaal te houden, maar wij kun nen ons toch wel indenken, hoe ont zaglijk moeilijk de keuze voor een res taurateur moet zijn, die zich gesteld ziet voor de vraag, of hij de voor schriften moet eerbiedigen en geen droog brood verdienen, of ze overtre den en uitkomen. Als wij restaurateur waren, zouden wij met deze vraag de grootste moeite hebben. Want men moet toch kunnen leven! Een van de vele subcommissies, die het Algemeen Oranjecomité gevormd heeft voor de organisatie van de vie ring van de Oranjefeesten van 31 Aug. tot 6 September, is de commis sie voor het Bloemencorso, Dit bloe mencorso wordt op Koninginnedag ge; houden en vormt die dag, daar het eoncours-hippique niet doorgaat omdat het sportpark niet beschikbaar is, De voornaamste attractie op 31 Augustus. Het corso zal bestaan uit vier groepen: 1. afd. kinderen met versierde fietsen, autopeds, wagentjes enz.; 2. scholen en verenigingen; 3. luxe wagens en 4 reclamewagens. Het corso zal het grootste deel van de stad rondryden met muzikale bege leiding. Het comité voor het corso verwacht een grote deelname en zou graag wil len, dat men nu alvast plannen ont werpt om een nummer samen te stel len. Het is nog niet te laat om zelf, indien men over een stukje grond be schikt, nu nog bioemen te zaaien en daar zelf zijn nummer mee op te sie ren. In eike rubriek worden prijzen beschikbaar gesteld voor de mooiste nummers. Wie deelneemt aan dit bloemencorso draagt tevens een steentje bij tot het welslagen van de viering van Koninginnedag. In het komende seizoen zal in onze omgeving het Instituut voor Volksont wikkeling en Cultuur zijn werkzaamhe den aanvangen. Dit instituut heeft ten deel het organiseren van lezingen, het in circulatie brengen van documentaire filmes, het organiseren van muziek, to neel- en kleinkunstavonden, exposities van schilderijen e.d. Voor de verschil lende sectoren van het culturele leven zijn adviseurs benoemd, terwijl contact is gezocht met diverse personen, die aar de programma's zullen medewer ken. Zo heeft het Instituut de beschik king over zes kleinkunst-ensembles. Öp deze wijze zal het voor vereni gingen mogelijk zijn met geringe finan ciële offers toch een goed programma te bieden. Voorts ligt het in het voor nemen ook het onderwijs in het werk van het instituut te betrekken. Het initiatief is in de kringen van talrijke verenigingen met instemming begroet. Het huisvestingvraagstuk speelt ook deze jonge instelling parten. Moge lijk zal het instituut in Alkmaar geves tigd worden. In dit verband zou de „Nieuwe Doele" een uitstekend gebouw zyn. Mochten de pogingen in Alkmaar mislukken, dan zal vermoedelijk Haar lem de zetel van het instituut worden. Gisteren heeft het reisbureau „De Magneet" een langgekoesterd idee ge stalte gegeven. Na afloop van de kaas markt bestond er voor de bezoekers ge legenheid om per touringcar heel N.- Holiand te bezichtigen. De belangstelling was groot. Een prachtige tocht door het land der duizend eilanden, dwars door de korenvelden van Neerlands twaalfde provincie ging het naar de Afsluitdyk. De terugweg voerde langs de kustplaat sen als Schoorl, Bergen en Egmond, waarna een gezamenlyke maaltijd het slot was van deze nieuwe attractie voor de bezoekers van d* kaasstad. En de leerling weet het voor z'n leven I In onze schooljaren reisden we met. heel de klas ons mooie landje door..,, op de landkaart! Van Groningen naar Vlissingen en van Maastricht naar Den Helder! Al de plaatsen op onze route lieten we door het schoollokaal dreunen, maar wanneer het noodlottige aanwijs stokje van meester in onze richting be landde, dan trokken we alleen naar het bord met die grote kaart. We zagen niets dan een glimmend vlak en wrochten ongewild het wonder van de berg om naar Mohammed te komen en plakten Rotterdam op de Veluwe.... Een correctie van meester in de vorm van een oorvijg vriendehjk woord voor 'n mep! bracht alles weer tot de juiste proporties terug. Aardrijkskunde zei ons, kinderen, niks. Moeten we trekken, wel de trein brengt er ons! In déze tijd van onderwijsvernieu wing is ook op dit gebied een prach tige methode in toepassing gebracht. De aardrijkskundeles heeft nu de aandacht der leerlingen. In Nieuwolda in de provincie Groningen heeft de on derwijzer verteld van Alkmaar in NNoord-Holland en de stichting voor het instructieve schoolonderwys maak te het mogelyk, dat 103 scholieren, mede onder leiding van burgemeester Post Cleveringa, gisteren die stad konden bezoeken.. Een schoolreisje zal men misschien zeggen. Neenee, maar zo is het niet! De geleiders vertelden alle bizonderheden welke onze stad kenmerken en laat de scholier bij zijn examen nü geen fouten maken op dit punt, want dat wordt hem of haar zwaar aangerekend. Deze instructieve tocht duurtook ianger dan een schoolreisje. Donderdag zijn de kinderen vertrok ken, gisteren „deden" ze Alkmaar en Amsterdam aan en via het ÏJselmeer wordt vandaag koers gezet naar de Lemmer en zo naar huis. Een grote boot, de „Ijowa", was voor dit doel gecharterd en zo zal de scho lier in Nieuwolda precies weten te ver tellen, dat men ook naar Alkmaar kan komen zonder trein. Dat weten ze over 50 jaar nog! THOM. HOOGERVORST Magdalenenstr, 5, Alkmaar Telefoon 2803 Altijd te ontbieden voor inlichtingen op radio- en eleetro- technisch gebied In één der Alkmaarse dagbladen la zen wij 'n artikel over malaria-bestrij- ding in onze gemeente. Wij lazen met belangstelling, daar het hier een be- langryk onderwerp betreft. Groot was echter onze verbazing, toen wij de volgende zinsnede tegen kwamen: „Deze actie is zeer belangrijk en Dr. Lojenga roept dan ook de medewerking in van alle betrokkenen". Wij vragen ons af, als dedirecteur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, Dr. W. J. Lojenga deze actie zo belangrijk vindt, waarom hij zich dan slechts tot een gedeelte van het Alkmaarse publiek wendt, door slechts één der plaatselijke bladen, in te scha kelen. Deze houding van de directeur is ze ker niet de juiste, en zeer zeker aan vechtbaar. In verband hiermede vol staan wij hier met deze korte mede deling. Door het Alkmaars Drankweer Co mité is een dezer dagen een adres aan de burgemeester onzer gemeente ver zonden, waarin dit comité verzoekt óm gedurende de jubileumfeesten een ge heel of gedeeltelijk tapverbod uit te vaardigen, voor de verkoop van sterke drank of zwak-alcoholische dranken. Dit tapverbod te doen gelden voor de gehele dag of gedurende nader te bepalen avonduren. Genoeqid comité verzoekt de hier gevestigde culturele en andere v'er- enigingen adhaesie met dit adres te willen betuigen. Het comité is er van overtuigd, dat een tapverbod het peil, waarop de feestelykheden gevierd worden, zal doen sty gen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2