Geen bezuiniging van Marshall-hulp Duits geldzuiverings-drama gisteren begonnen De tenlastelegging aan Christiansen Mamdas 21 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '«ste Jaargang No. 145 Op Pagina 3 De Prins start op de Olympische dag DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Compromis tussen Huis en Senaat Goudtransporten door de lucht Geschenk der Marine aan Australië Twee doden bij vechtpartij in balzaal 10.000 Doden bij overstroming in China Veiligheidsraad vraagt inlichtingen WEERBERICHT WELTER WERD „WEGGEREGELD" Kubler won Ronde van Zwitserland Sirenegeloei bij rede van De Gaulle Prinsesjes dansten voor UNAC Rauter en Schreieder als getuigen Duizenden smokkelaars gegrepen Tanks aan de zone-grenzen Minister Mansholt bezocht getroffen Leek Grote brand op Canarische Eilanden Ned. Hockeyploeg aan hoofd van een poule Toch onredelijk? VAN NIABIJ EN VERRE BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2Ï74 Postgiro 187294 Direotie: J. BÏJFLSMA en 6. KRAK ALKMAABSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. De gemengde commissie, samenge steld uit leden van Huis en Afge vaardigden en Senaat der V. S., is Zaterdagavond overeengekomen, dat de eerste periode van de hulp aan Europa volgens het plan-Marshall 15 maanden zal bedragen. President Truman werd gemachtigd zo nodig het bedrag, dat hij nodig acht, in 18 maanden te verlenen. De som waarover men het eens werd bedraagt 6.030.710.228 dollar, dat is bijna het volle bedrag, dat het adml nistratieve lichaam der Marshall-hulp heeft trachten te verkrijgen. Men ge looft te Washington, dat de bezuini ging, in het programma van het Euro pees herstel hiermee practiseh van de baan is. Deze som betekent een compromis tussen het bedrag, dat het Huis van Afgevaardigden had voorgesteld C5.980. 710.288), en dat, waar de Senaat zijn goedkeuring aan hechtte (6.125.710.228). De periode van 15 maanden komt overeen met het voorstel van het Huis (de Senaat had 12 maanden voorge steld). De aan de president gegeven vol macht, deze som in 12 maanden te be steden, indien hij dit noodzakelijk acht, betekent in de practijk, aldus Reuter, dat de administratie van het plan de vrije hand heeft het grootste gedeelte van de besnoeiing ongedaan te maken. TOEWIJZINGEN VOOR DE EUROPESE LANDEN. De administratie voor de economi sche samenwerking heeft binnen het kader van het plan-Marshall tot dus ver de grootste toewijzing gedaan: 2.150.710.075 dollar aan zes landen, te weten- Frankrijk, Denemarken, Italië Nederland, Griekenland en Groot- Brittannië met inbegrip van het Duit se Bizonie, Triest en Frans Noord- Afrika. Voor het eerst was industriëele Toestellen van de Amerikaanse han delsluchtlijn maken per dag twee vluchten van Frankfort naar Engeland met ladingen, die een onderdeel vor men van een hoeveelheid door de nazi's geroofde gouden staven en munten tot een waarde van 15 millioen pond ster ling die door een driemogendheden- commissie voor herstelbetalingen te Londen als herstelbetalingen verdeeld zullen worden onder de landen, die daar aanspraak op maken. Het goud, waaronder zich zowel Spaanse gouden stukken van 300 jaar oud als gesmolten gouden vullingen van tanden der vermoorde concentratie kamp-slachtoffers bevinden, ligt opge slagen in de safes van de door de Ame rikanen beheerde Reichsbank te Frank fort. Naar schatting zullen voor het over brengen van deze kostbare lading 22 vluchten van Frankfort naar een onbe kend station van ontvangst in Enge land nodig zijn. Elk vliegtuig neemt voor een gemiddelde waarde van 750.000 pd. st. mee. Het goud wordt onder zware bewa king van militaire politie naar 't vlieg veld vervoerd. De functionarissen van de Bank of England halen het af in gepantserde wagens. Dezer dagen heeft de Koninklijke Nederlandse marine aan de Koninklij ke Australische marine een geschenk aangeboden om de samenwerking die er tussen beide vloten in de oorlog bestond levendig te houden, en de dank voor die samenwerking uit te drukken. Het geschenk bestaat uit een schilderij van 1 meter bij 1.40 m. waar op de Nederlandse schilder J. W. Hey- tink uit Amsterdam een tafereel uit de slag in de Javazee heeft uitgebeeld, met als middelpunt de Australische kruiser Perth, geflankeerd door de beide Nederlandse kruisers Hr. Ms. de Ruyter en Hr. Ms. Java. De onder commandant zeemacht in Ned.-Indië Schout bij Nacht G B. Salm, heeft van zijn reis naar Australië gebruik ge maakt om het schilderij aan te bieden. Dit geschiedde in het marinedepot Filinders bij Melbourne, Schout bij- Nacht Salm hield daarbij een toe spraak. waarin hij eraan herinnerde, dat de Perth haar laatste druppel olie te Tandjong Priok had ingenomen en ten strijde trok met munitie voor slechts 20 salvo's per kanon en onder ging in het gevecht Uit naam van de Kon. Australische marine aanvaardde vice-admiraal J. A. Collins, chef van de Australische marinestaf het ge schenk met grote dank Hij memoreer de. hoe de vloot van de Kon. Ned. ma rine in het Verre Oosten bijna geheel vernietigd werd in een poging, de Ja panse opmars naar Australië tegen te houden. uitrusting in de toewijzing opgenomen (o.a. landbouwmachines, turbines, ra diatoren en tractoren). Nederland krijgt voor 5.699.000 dollar kolen en voor 650.000 dollar kunstmest. Frankrijk krijgt o.a. zwa vel, stalen en tinnen platen, staal, hout, maohine-onderdelen, petroleum- producten, zinkoxyde, nikkel en koper. Italië ontvangt o.m. een hoeveelheid petroleumproducten, tabak, allumi- nium, zwavel, koper, sinaasappelsap, staal en koper. Engeland krijgt o.m. graan, bloem, kaas en vlees. Zaterdagavond om elf uur kregen een Pool en een Belg op een bal te Eisden ruzie om een Nederlands meisje. Toen de twee wachtmeesters der politie de Wit en Kraft tussenbeide wilden ko men, trachtten enige andere Polen hun landgenoot te ontzetten. De politie werd zodanig in moeilijkheden ge bracht, dat zij eerst van de gummistok gebruik maakte en daarna een waar schuwingsschot loste. De politieman nen zagen kans om versterking te vra gen, maar voordat deze ter plaatse was, drongen de Polen opnieuw op, tenge volge waarvan de politiemannen ge noodzaakt waren, van hun vuurwapens gebruik te maken. De Pool K. werd door een van de twee geloste - schoten In het hoofd getroffen, en overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis in Maastricht. De wachtmeester Op de Ven en een marechaussee, die assisten tie kwamen verlenen, werden bij het betreden van de balzaal door enige Po len aangevallen, waarbij Op de Ven met een stoel zodanig op het hoofd werd geslagen, dat hij met een sche- delbasisfractuur naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht Zondagmorgen omstreeks half elf Is hij daar overleden. Dit slachtoffer was 30 jaar oud, gehuwd en vader van één kind. De officier van justitie te Maastricht en de districtscommandant van de rijkspolitie, majoor Oor, hebben een onderzoek ingesteld. Naar wij ver nemen zijn al enige arrestaties ver richt. Volgens het Nieuwsbureau „Central News" hebben overstromingen, de grootste sedert 100 jaar, in de provin cie Foekien in de omstreken van Folts- jau reusachtige schade aangericht. Het water heeft duizenden ha blank gezet. Volgens officieuze schattingen be draagt het aantal doden te Foetsjau 10.000. 10.000 woningen zouden verwoest zijn. Het grootste hotel van de stad Foetsjau is ingestort. 500 personen verloren hier bij het leven. Overheidsdiensten func tioneren niet meer. Aneta verneemt, dat de commissie voor goede diensten van de voorzitter van de Veiligheidsraad, Faris El Khoe- ri, een telegram heeft ontvangen, waar in haar wordt verzocht aan de Veilig heidsraad haar mening te kennen te geven over het tijdelijk afbreken van de Nederlands-Republikeinse onderhan delingen, alsmede over de tijdsduur van deze stopzetting. Thans, op het hoogtepunt van de aardappelcampagne, heerst op de grootste veiling op dit gebied in ons land, n.l. die te Grotebroek-Bovenkarspel, een enorme drukte. Er komen dagen voor, dat er een kwart millioen kilogram „piepers" geveild worden. Per dag komen er op het ogenblik gemiddeld driehonderd schuiten met aardappelen aan. Weersverwachting, geldig tot he denavond: MINDER BUIEN. Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland en Groningen: overdrijvende wolken banken met in de ochtend hier en daar nog een regenbuitje. Vrij krachtige wind tussen Noord en Noordwest. Koel. Voor de kustgebieden van Noord- en Zuidholland en Zee land: geleidelijk afnemende be wolking, overwegend droog, en overdag af en toe zonnig weer. Matige wind uit Noordwestelijke richting. Koel - voor het binnen land: overdag weer toenemende bewolking, doch slechts hier of daar 'n regenbuitje. Matige wind tussen Noord en West. Koel. Zaterdagavond zou de heer Ch. J. X M. Weiter voor de „Lijst Welter" via Hilversum 2 in de Haagse studio van de Nederlandse Radio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkie- zingsrede houden. De hr. Weiter werd evenwel pas enige minuten na halfacht voor de luisteraars verstaanbaar. Een storing zou hiervan de oorzaak zijn geweest. Dit bemerken de begon spreker zijn toespraak op nieuw, waardoor hij uiteraard niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter „wegge- regeld" en nam het programma van de KRO weer een aanvang, zoals was aan gekondigd geschiedde; de uitzending van de verkiezingsrede buiten verant woordelijkheid van de omroepvereni gingen. De heer Weiter heeft hiertegen ge protesteerd. Het tweede gedeelte FlawilZürieh, van de zevende en laatste etappe van de ronde van Zwitserland, werd ge wonnen door de Zwitser Ferdinant Kubler, die eveneens winnaar van de gehele ronde werd. Het eindklassement van de ronde luidt: 1. Kubler (Zwitserland) 41 uur 53 min. 58 sec.; 2. Bresei (Italië) 42.12.08; 3. Sommer (Zwitserland) 42.14.26; 4. Robic (Frankrijk) 42.19.44; 5. Kirchen (Lux.) 42.22.28. Generaal de Gaulle heeft vandaag in een rede te Verdun verklaard, dat Frankrijks lot wederom ernstig wordt bedreigd. Hij zinspeelde op de „illusies van onze Britse en Amerikaanse bond genoten" t.a.v. Duitsland en drong op nieuw aan op een hervorming van de Franse staat. Hij herinnerde terloops aan „de grote rol", die maarschalk Pé- tain had gespeeld in de historische veldslag bij Verdun in 1916. Militaire waarnemers zien in deze verwijzing 't begin van een campagne om de kloof tussen de Gaullisten en de voormalige aanhangers van Pétains Vichy-regering te overbruggen". Alle sirenes te Verdun begonnen te loeien toen de Gaulle op het punt stond zijn rede te openen. Het lawaai duur de 10 minuten en de menigte, die de Gaulle wilde horen, protesteerde luid keels. Toen de sirenes waren afgezet zeide de Gaulle: „Het is gemakkelijk een openbare demonstratie te versto- ren, doch onmogelijk haar te verhin deren. Zoiets versterkt slechts de kracht van de RPF". Deze opmerking werd met luid applaus begroet. De politie begaf zich ijlings naar de kathedraal waar de sirenes van de to rens huilden. Zij zochten overal naar saboteurs doch kon er niet een vin den. Ten einde raad werden de draden van de sirenes doorgesneden. Dat ook het prinselijk gezin de steun- actie voor de UNAC een zeer goed hart toedraagt, bleek Zaterdagmiddag nog eens, toen onder aanwezigheid van het prinselijk gezin de drie jonge prin sesjes, Beatrix, Irene en Margriet, als leerlingen van de balletschool van de danseres Gabrielle Destréé deelnamen aan een ballet-uitvoering welke ten bate van de UNAC werd gegeven in „Ons Gebouw" te Hilversum. De middag begon met een openbare les, waaraan de zusjes Cissy van Dijk in de kleuterklas on Emmie en Mient- je van Dijk in de kinderklas deelna men. De van Dijkjes waren de schuil namen voor de prinsesjes, die later ook optraden in een fantasie sprookje „Wolkine" op muziek van Schumann. In de kinderklas vervulde Beatrix een dubbelrol, zij danste eerst als „Wolk" en later als aanstellerige dame, terwijl Irene een verlegen meisje uitbeeldde. Margriet gaf haar aanfTeel in het kleu terklasje. De Prinses-Regentes woonde de gehele uitvoering bij, haar echtge noot een gedeelte. Op 21 Juli a.s. zal Christiansen voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem terechsstaan, beschuldigd van het neerschieten van gijzelaars en het nemen van andere repres- saillleniaatregelen jegens de Neder Iandse burgerbevolking. Als getui gen zjjn opgeroepen Rauter, Schreieder, Lages en Fullriede. Het Hof ls als volgt samengesteld: president: dr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, raadsheren: prof. mr. dr. Van Eek, schout bij nacht K. van Aller, mr. C. Star Nauta Carsten, kolonel G. A. de Brauw en de grif fier, mr. H. H. Kirsehheimer, procu reur-fiscaal is mr. G. Vikkert, als toegevoegd raadsman treed op mr. J H. Arnold. Tolk is de heer Roorda, directeur van de 5_jarige H.B.S.-A te Arnhem. In de tenlastelegging, die Zaterdag aan Christiansen is uitge reikt, wordt hjj ervan beschuldigd, dat hij in Nederland tussen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als Wehrmachts- befehlhaber in den Niederlanden mis bruik gemaakt heeft van zijn macht door opzettelijk in strijd met de wet ten en gebruiken van de oorlog, Ne derlandse gijzelaars te doen dood schieten, nadat te Rotterdam in Augustus 1942 door een of meer on bekende personen een poging tot een aanslag is gedaan op een spoortrein waarmede Duitse militairen werden vervoerd. Vijf, aan de aanslag onschuldige mede-burgers werden toen neerge schoten, t.w. mr. R. Baelde,, C. H. R. Bonnaerts, mr. C. E. G. Graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. Ba ron Schimmelpenninck van der Oye. Voorts heeft hij, nadat te Haarlem omstreeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende personen was doodgeschoten, erop aangedrongen, dat als vergeldings maatregel een aantal Nederlanders zou worden neergeschoten. Ais gevolg hiervan werden tien personen doodgeschoten, t.w. B. Cha- pon, H, C. Drilsma,P. Frank, J, Th. Leibe, K. F. Rauman, W. de la Rie, R. Strengholt, S. Warmenhoven, P. Wey en J. Zwanenbeek, van wie geenszins was vast te stelen of ge bleken is, dat zij bij het plegen van die aanslag betrokken waren ge weest. Voorts zou Christiansen, nadat te of nabij Putten in de nacht 30 Sep tember 1944 op 1 October 1944 een aanslag was gepleegd op enige in een auto gezeten Duitse militairen, als vergeldingsmaatregel deswegen op zijn bevel althans in zijn opdracht, een groot deel der weerbare manne lijke bevolking van Putten gevangen hebben laten nemen en ter wegvoe ring naar Duitsland hebben doend overgeven aan de S.S., tengevolge waarvan deze mannen op enkele uit zonderingen na naar Duitsland zijn gedeporteerd en het merendeel hun ner aldaar onder afschuwelijke om standigheden om het leven is geko men. Tenslotte zou hij vrouwen en kin deren en ouden van dagen althans een groot aantal hunner uit hun wo ning in Putten hebben laten verdwe nen en een groot aantal huizen in Putten in brand hebben doen steken en laten verwoesten. FRANKFORT, 20 Juni (Reuter/A.P) De Westduitse bevolking heeft zich vandaag de hele dag verdrongen voor de lokalen, waar oude marken tegen nieuwe konden worden ingewisseld. De geldzuivering verloopt in 'n volmaakte orde. Maandag zullen de werkzaamhe den worden voorgezet, daar het niet mogelijk is geweest vandaag iedereen te helpen. De grootste opwinding valt waar te nemen bij de Russen en de zwarte handelaars. Het personenverkeer van Duitsers en gealliëerden van de Westelijke zones naar Berlijn wordt door de Russen bij de grens tegenge houden. Zij hebben alle grensposten versterkt, loopgraven aangelegd en zelfs tanks in stelling gebracht. De onder Russisch toezicht verschijnende bladen vormden vandaag één koor om te zeg gen, dat de geldzuivering Duitsland de finitief in twee delen had gesplitst. Radio Berlijn deelde zijn luisteraars mee, dat deze Zondag „een droeve dag was voor Duitsland". De hele dag door heeft het station rouwmuziek uitgezon den. De Russische opperbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, heeft in een brief aan zijn Britse en Amerikaanse collega's de valutahervor ming in West-Duitsland „onwettig" ge noemd. De Britse politie bij de zonegrens is verstrekt om illegale grensoverschrij dingen te bestrijden. De Engelsen maakten gebruik van zes lichte tanks. Duitsers met geldige interzonale Sowjetpassen mochten de grens passe- Het terrein van de ramp in West- Groningen werd Zaterdag bezocht door minister Mansholt die de getroffen kwekerijen en akkers persoonlijk in ogenschouw nam. De minister werd ter plaatse voorgelicht door de rijkstuin- bouw-consulent en de burgemeester van Leek, en onderhield zich met ver schillende der getroffen personen. Reeds werd een gift tot leniging van de nood ontvangen van H. M. de Ko ningin en van H.K.H. Prinses Juliana. Nadat de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen zijn oproep had gedaan tot hulpverlening aan de slacht offers, waren reeds van verschillende zijden giften ontvangen. Plaatselijke comité's tot het houden van een inza meling worden in de gehele provincie opgericht en men neemt spontaan het initiatief tot collecten. Alleen in het dorp Tolbert, nabij het centrum van de ramp gelegen, werd door de niet-getroffen gezinnen f 5600.- opgebracht. De Coöperatieve boeren leenbank schonk f 5000. Voor de tweede maal in 21 jaar wordt Santa Lucia, de hoofdstad van de Cana rische eilanden, door een zware brand geteisterd. Het Engelse korvet "Sparrow" is op bevel van de admiraliteit uit Trinidad, de haven van de 20.000 inwonefs tellen de hoofdstad van 't eiland, vertrokken. De eerste medische goederen zijn per vliegtuig naar het eiland, waar 1000 personen dakloos zijn geworden en schaarste is aan voedsel en andere ar tikelen, onderweg. Een dringend verzoek om hulp werd per radio-sos-sein te Trinidad ontvan gen, waar het Rode Kruis onmiddellijk vijf inzamelingsposten opende na per radio om beddegoed en kleren te heb ben verzocht. Volgens een later bericht van het eiland is men aan het plunderen gesla gen. t De besturen van de Federation In ternationale de Hockey sur Gazon kwa men Zaterdag te Amsterdam bijeen ten einde de landen, die hebben ingeschre ven voor 't Olympisch Hockeytournooi over 4 poules te verdelen. India, Groot- Britannië, Nederand en Pakistan wer den aan de top van elk der vier te vor men poules geplaatst. De winnaars der vier poules komen in de halve eindstrijden. In elke poule weordt een halve competitie gespeeld. De verdeling over de vier poules ge schiedde als volgt: Poule a: India, Oostenrijk, Argenti nië, Palaestina en Polen. Poule b: Groot Brittannië, Tsjeeho- slovakije, Hongarije en Spanje. Poule c: Nederland, Afghanistan, Zwitserland en Verenigde Staten. Poule d: Pakistan, Frankrijk, België en Denemarken. Op 2 Augustus speelt Nederland te gen Zwitserland, 4/8 Ned.-Ver. Staten en 7 Augustus Nederland-Afghanlstan. ren, maar geallieerde reizigers werden teruggewezen. Vijfduizend geldsmokkelaars zijn door Duitse en Sowjetische grenspolitie gearresteerd. Sommige dezer smokke laars hadden 400.000 mark bij zich. Te Henneberg in Meiningen zijn, naar Reuter verder meldt, tachtig per sonen gearresteerd, die met een grote hoeveelheid banknoten poogden de grens van de Sowjet-zone te over schrijden, dit geschiedde enige uren na de afkondiging van de geldsanering in de Westelijke zones. De arrestanten, die gemiddeld 20.000 mark meedroegen, zullen beschuldigd worden van poging tot benadeling van de economie der oostelijke zones. In de loop van deze week publioeer- den we een bericht over de schaarse rolfilms, waarin meegedeeld werd, dat de voorziening 45 pet. van het vóór oorlogse niveau bedraagt, hetgeen niet onredelijk genoemd werd. Van bevoegde zijde verzocht men ons mee te delen, dat van de invoer, dus van de 45 pet. van het vóór-oorlog- se kwantum, het grootste deel beschik baar wordt gesteld voor de vakfoto grafen. Er blijft derhave voor ama teurs een zeer gering gedeelte over, zodat in werkelijkheid waarschijnlijk niet meer dan 15 pet. van de vóór oorlogse hoeveelheid rolfilms beschik baar is. Er wordt wel actie gevoerd om het aantal deviezen voor rolfilms verhoogd te krijgen, doch voorlopig is men vrij wel aangewezen op de productie van de Nederlandse industrie. Ook deze industrie wordt echter weer gehandicapt, omdat men 50 pet. van de productie voor de uitvoer be schikbaar moet stellen. Zo kan het gebeuren, dat fotohan delaren per week 25 rolfilms voor de verkoop krijgen. Indien men er daar van één kan kopen, dan behoort men tot de gelukkigen. Te Stresa is een loopbrug van een schip ingezakt, waardoor dertig perso nen in het water vielen, een aantal der drenkelingen is om het leven gekomen. xDe Franse Nationale Vergadering heeft besloten tot toestemming voor huurverhoging per 1 Januari aanstaan de. xTengevolge van het ontslag van 25 tijdelijke arbeiders zijn twee duizend arbeiders van de scheepswer ven te Venetië in staking gegaan, na dat reeds zevenduizend metaalbewer kers in de provincie Venetië om de zelfde reden het werk hadden neerge legd. xVolgens een communique van het Hongaarse Katholieke Nieuws bureau is de conferentie der Katholieke priesters, die op 22, 23 en 24 Juni ge houden zou worden, afgelast. xIn Tsjecho-Slowakije zijn 24 personen ge arresteerd na de ontdekking van èen samenzwering van een groep Duitsers in Brno, die sabotage wilden bedrijven, aldus is officieel medegedeeld. x— Marcel Peyrouton, voormalig minister van binnenlandse zaken van Vichy-re gering, is voorlopig in vrijheid gesteld nadat hij vorige maand naar 'n zieken huis is overgebracht voor een operatie. FRANS BEZOEK AAN JAVA Met zijn eigen toestel arriveerde op het Bataviase vliegveld Kemajoran de chef van de Franse luchtstrijd krachten in het Verre' Oosten, Bri gadier-Generaal Bodet met zijn staf. Hij bezoekt Indonesië op uitnodi ging van de Legercommandant, Luit.-Generaal S. H. Spoor. Bij aankomst op Kemajoran wordt Generaal Bodet begroet door de Franse consul-generaal, de heer Raux.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1