Stad en Omgeving. Het paradijs voor de middenstander Nood-café-restaurant te Camperduin geopend De Noordhollandse Warenbeurs ie Alkmaar Alkmaarders in de aether Examens handwerken Ir. van Rossum gepromoveerd Alkmaar en het Nationaal Huldeblijk Plaatselijk comité ontvouwt de plannen Uitspraken Meerv. Kamer Benoeming bij P.T.T, Toegelaten tot de H.B.S. Schoolkinderen bezoeken Alkmaar De 23e man op het voetbalveld Tuinbouwexamens Schoorl. Hoog bezoek H. J. Harteveld onderscheiden Personeel op excursie Van de politie Burgerlijke Stand Onze mening over „Films van de week" Verdere besprekingen ie Batavia Noordelijke wind Ernstige aanrijding op de Hoeverweg Burgemeester van Heiloo gedagvaard Oud wnd. burgemeester Vennik bedankt voor diverse v functies Zaid-Scharwonde Een van de weinig goede zaken welke nit de oorlogsomstandigheden voortkwamen, is de Streekbeurs. Toen door gebrek aan vervoer middelen de vertegenwoordiger van fabriek en groothandel het contact met de middenstand verloor, kwam men op het idee om door middel van een contactcentrum de verbin dingen tussen beiden te herstellen. Zo ontstond een instituut waarmee dan gisteren de Noordhollandse middenstand kennis heeft gemaakt: de Noordhollandse Warenbeurs. Tot en met as. Donderdag is te Alk maar in „Gulden Vlies" en „Wapen van Heemskerk" een expositie samenge steld door een zestigtal firma's, bestaan de uit fabrikanten en grossiers. De organisatie van het geheel berust bij de federatie van Nederlandse beur zen. De meest uiteenlopende zaken staan er op overzichtelijke wijze uitgestald en hier kan de winkelier nu eens een volledig beeld krijgen van datgene wat de vertegenwoordiger hem heeft aan te bieden. Het valt dan ook niet te verwonderen dat op het openingsuur reeds belang hebbenden uit geheel Noord-Holland in de expositiezalen aanwezig waren. Maar niet alleen uit deze provincie, doch ook uit Friesland verwacht men bezoekers. De rechtstreekse busverbinding van Alkmaar met Leeuwarden is een unieke gelegenheid voor de Friese gegadigden om in de avonduren nog even de beurs in de kaasstad te bezoeken. Een van de organisatoren, de heer Koreman, sprak een kort openings woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat ook deze beurs er toe mocht leiden om, evenals in zovele andere plaatsen van het land, tweemaal per jaar te worden herhaald. We hebben daarna gewandeld door de zalen met de vele stands. Aarde werk, naast rijwielartikelen, snufjes op modegebied naast een rijk van kinder speelgoed. En boven onze hoofden lampekappen! Enkele standhouders ver klaarden ons regelmatig aan deze streekbeurzen deel te nemen en met succes. Ook in Alkmaar werden vele orders genoteerd en het ziet er dan ook naar uit dat daar de beurs slaagt en dus bestendigd zal worden. Zij, die zich met ingang van 1 JULI op deze COURANT abonneren, ontvangen de tot die datum verschijnende nummers GRATIS. Het radioprogramma droeg gisteren een Alkmaars tintje. Twee plaatsge noten traden voor de microfoon op, terwijl tegen hedenavond een repor tage van Anthony van Kampen werd aangekondigd. In het middagprogramma van de AVRO kon men onze stadgenoot Siem Bosma beluisteren in een „Ode aan de boer", een kleine symphonie in woord en melodie, samengesteld door Annie Schuitema en met voordracht van Slem Bosma. Met eigen proza en poë zie had de jonge voordrachtkunste naar een goed succes. Vooral zijn ver zen getuigden van een suggestieve zeggingskracht. Annie Schuitema ver zorgde op verdienstelijke wijze de zang in dit geslaagde programma-onderdeel, 's Avonds om 8.45 uur trad voor de KRO in de serie gewijd aan de Jonge Katholieke Dichtkunst onze plaatselij ke dichter Michael Deak voor de mi crofoon. Nog onlangs wijdden wij aan hem en zijn werk een artikel in ons blad. Na een vraaggesprek met Louis Luts las Michael Deak uit eigen werk, dat zich tot heden uitsluitend bepaal de tot de dichtkunst. Vooral in zijn „Zelfportret" en „Vergeten" bleken o.i. de grote kwaliteiten van de jonge dichter. Prachtig van vorm en inhoud waren ook zijn Kruis-sonetten, waar van „De Doek van Veronica" en „Ma ria" ons het meest bekoorden. Het was niet de eerste maal, dat het werk van Michael Deak voor de radio werd uit gezonden. In de Vastentijd kon men via de KRO reeds zijn Kruisweg in sonnetten beluisteren. Hedenavond om 6.30 uur zal onze speciale verslaggever Anthony van Kampen in het Programma voor de Strijdkrachten vertellen van zijn tocht met de R.P.-boten. Voor het examen Nuttige Handwer ken aan de Rijkskweekschool alhier slaagden de dames: A. Bak te Krommenie; A. Blankers 't Hooft te Alkmaar; A. van de Beidt te Alkmaar; G. Dirkmaat te Broek op Langendijk; A. Laan te Lambertschaag; G. H. A. J. de Lange te Bergen; N. Lugthart te Oudorp; T. Smit te Opper does; G Stam te Wormerveer; S. Ver- "cerne te Den Helder; F. de Vries te Alkmaar. Afgewezen: geen. De heer ir. W. M. van Rossum du Chattel, alhier, hoofd van de Rijks dienst Uitvoering Werken, is he den te Delft gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. Ir. v. Rossum promoveerde op het proef schrift ..Rente en afschrijving als func tie van de netto-opbrengst". Ook de kopers waren enthousiast. Dit is een speciale middenstandsbeurs en alleen belanghebbenden wordt dan ook toegang verstrekt. Dat heeft zijn voordelen! Rustig za ken doen en geen gevraag van mensen die alleen maar komen kijken en nu eens precies willen weten wat de win kelier nu wel aan het een of andere artikel zal verdienen. We hebben, na hetgeen we gezien en gehoord hebben, de overtuiging dat deze wijze van contact tussen fabrikant of grossier met de kleinhandel, in mid denstandskringen gewaardeerd zal wor- d< Het werkcomité, dat zich in Alkmaar gevormd heeft ter voorbereiding van de plannen voor het Nationaal Hulde blijk, is Maandagavond in vergadering bijeen geweest. Een plan om een plaat selijk affiche te doen vervaardigen, moest worden losgelaten in verband met de kosten en bovendien, daar het landelijk comité bezwaar maakt. Be sloten werd, dat voortaan op de Vrij dagse kaasmarkt de verkoop van de jubileumspeldjes zal worden gestimu leerd door het plaatsen van een kraam pje, waarin een aantal meisjes de speld jes te koop zal aanbieden. Boven dien ligt het in de bedoeling dat ook op de markt zelve gelegenheid zal be staan, zijn penningske te offeren. Voorts zal een aantal winkeliers wor den aangezocht, een hoeveelheid speld jes in consignatie te nemen en deze het publiek aan te bieden, terwijl getracht zal worden in verschillende etalages hier ter stede het sympathieke doel on der de aandacht van iedereen te bren gen. Wij herinneren nogmaals aan dit doel; Het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan Hare Majesteit de Ko ningin, ter gelegenheid van haar ju bileum, welk huldeblijk zal bestaan uit een fonds, te bezigen voor de bestrij ding van de zo gevreesde kanker. Het Alkmaarse comité werkt onder het motto: Tot eind Augustus draagt iedereen het jubileumspeldje. Want wie zijn nationale plicht verstaat en bijdraagt aan het huldeblijk, kan twee maanden lang van deze goede daad blijk geven. Alkmaarders, bedenkt, twee maanden zijn vlug om. Maar de 40.000 gulden komen bijeen, daarop rekent het comité. Gustaaf C. M. Alkmaar, diefstal, 8 maanden met aftrek. Johannes K., Hoorn, verkeersovertreding 100 of 30 dagen. Johan B. S., Alkmaar, vals heid in geschrifte, 6 mnd. voorw. met 3 proefaren. Cornelia B., Amsterdam diefstal, I jaar en 8 mnd. met aftrek. Johannes' P. v. d. L. Amsterdam, heling 6 mnd. gevangenisstraf. Dirk G.. Sneek, verkeersovertreding, 60 of 30 dagen. Willem v. d. V, oplichting, 6 mnd. met aftrek. ,Anje V., oplich ting, 6 mnd. met aftrek. Johannes N. K., Venlo, idem, 8 mnd. met aftrek. Johannes W. S., Uitgeest, diefstal, 6 mnd. voorw. met 3 proefjaren. Frits A., Uitgeest, als voren. Bij beschikking van de Directeur- Generaal der P.T.T. is, te rekenen van 1 Juni 1948, benoemd in vaste dienst tot electrotechnisch ambtenaar der te legrafie en telefonie, de heer J. A. de Haan alhier, thans werkzaam op schriftelijke burgerrechtelijke arbeids overeenkomst. (Ontleend aan onze advertentie kolommen) BIOSCOPEN Harmonie-Theater, 8 uur: Blanche Fury, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnêe Victoria-Theater, 8 uur: Boomerang, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée Cinema Americain, 8 uur: Matto re geert, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matlnée WOENSDAG. Wapen v. Heemskerk en Gulden Vlies, 105 en 7—10 uur: Noordhollandse Warenbeurs. DONDERDAG. Wapen v. Heemskerk en Gulden Vlies: 104 uur: Noordhollandse Waren beurs. TEMPERATUUR ZWEMBADEN, Zomerbad 20 graden Celsius. Pesie's bad 20 graden Celsius. Geslaagd voor het schriftelijk toe latingsexamen der R.H.B.S. te Alk maar en daarop toegelaten tot de eer ste klasse, mede gezien het gunstig rapport van het betrokken school hoofd, de volgende candidaten (ln al fabetische volgorde) R. A. Abrahams, Alkmaar; D. J. Akkerman, Alkmaar; D. F. Albertz, Gr. Schermer; E. F. Avenarius, Be verwijk; K. Bant, Groet; A. Becke- ringh, Alkmaar; F. Bijlsma, Bergen; M. G. Blom, Alkmaar; C. G. Brand, Bergen aan Zee; H. Butter, Heiloo; T. A. Cappel, Castricum; J. Dulle- mond, N.-Scharwoude; A. C. Elout, Alkmaar; J. S. Glastra, Alkmaar; F. A. Hiddema, Alkmaar; E. Jansen, Alk maar; F. J. Jansen, Alkmaar; R. R. Kadijk, Middenmeer; D. Kok, Midden- meer; D. Leguit, Schagen; G. Miede- ma, Alkmaar; A. E. M. Nieuwenkamp, Alkmaar; M. Oudes, Alkmaar; N. E. Post, H.H.-Waard; K. J. Potgieser, Alkmaar1; J. M. Prins, Egmond aan Zee; C. Schaak, Alkmaar; F. Scher mer, Schoorl; S. Sevenhuijsen, Ber gen; N. O. Spijker, Alkmaar; E. J. Stapper, Amsterdam; M. C. Stoel, Alkmaar; K. J. ter Telgte, Amster dam; A. J. Uijlenhoed, Limmen; M. van Urk, Alkmaar; C. Vader, Alk maar; A. Verbeek, Egmond aan Zee; S. Verhoeve, Heiloo; A. Vis, Alkmaar; A. M. C. Vlug, Z.-Scharwoude; G. J. de Vries, Heiloo; E. M, Wardenaar, Schagen; C. van der Werf, Oudorp; K. Wiersma, Br. op Langendijk; W. de Wilde, Alkmaar; H. J. de Wit, Oudkarspel; M. Wolzak, Alkmaar; E. A. Swart, Bergen. Gistermorgen arriveerde aan de Ka naalkade een motor salonboot van de Alkmaar Packet met aan boord ruim 900 schoolkinderen uit Breezand en om geving. Een bezoek aan Alkmaar was het doel van een schoolreisje, dat deze kinderen maakten. Eenmaal gemeerd in de Kaasstad verliep de ontscheping vlot en toen allen eenmaal de vaste wal onder de voeten hadden,' trok men d» stad in „met vliegende vaandels en slaande trom". Het bleef zelf niet bij trommels want de stoet werd vooraf gegaan door een uit volle borst blazend muziekcorps. In een tweetal bioscopen hebben de kinderen genoten van een filmprogramma en ze hebben alle be zienswaardigheden van onze stad een bezoek gebracht. Op die manier is hun uitstapje tot een groot succes gewor den, hoewel het weder niet ideaal wsa. Binnenkort hoopt de scheidsrech- tersvereniging afd. Alkmaar en om streken haar 15-jarig bestaan te her denken. De afgelopen maanden hebben wij vele malen geschreven over diverse jubilea, waarbij ook verscheidene sportverenigingen waren betrokken. Daarbij werd steeds gewezen op de opvoedkundige taak, die een sport vereniging in het algemeen heeft en de verdienste, die de betreffende ver- eeniging heeft gehad voor de sport in het bijzonder. Wat betreft de voetbalsport is bovenstaande echter alleen goed mo gelijk, wanneer de verenigingen hier bij de steun ondervinden van voor hun taak berekende scheidsrechters. Immers een scheidsrechter, die een wedstrijd niet kan leiden en grove fouten zou maken doet afbreuk aan de sport. Het is daarom een goede gedachte geweest om een scheidsrechtersver- eniging op te richten waarin de scheidsrechters elkaar regelmatig treffen en waar men cursussen orga niseert met het doel de taak van de scheidsrechter te verlichten. Een ver eniging dus, die in de eerste plaats de voetbalsport en haar beoefenaars ten gunste komt. Aanstonds gaan nü die scheidsrech ters het 3e lustrum van hun vereni ging herdenken en zij willen dat doen zoals iedere vereniging op een feest avond. Edoch, de gestorte contributies zijn grotendeels gebruikt voor de reeds genoemde cursusavonden^ Met andere woorden de kas is niet toereikend om een feestavond te organiseren. Een oplossing zou zjjn, dat de scheidsrech ters „botje by botje" doen, zodat dan op deze manier die feestavond door gang zal kunnen vinden. Het wil ons echter voorkomen, dat dit niet de juiste manier is. De scheidsrechters, die week in week uit hun vrijwillige taak op de voetbalvelden vervullen, een uiterst moeilijke en vaak ondankbare taak; de scheidsrechters, die iedere week hun vrije tijd in dienst van Koning Voetbal stellen en daardoor zijn over geleverd aan de genadeloze critiek van publiek en ('t is erg genoeg) van de pers, moeten niet zelf die feestavond bekostigen. Het bestuur van de scheidsrechtersvereniging meende dit ook en doet daarom een beroep op allen, die de voetbalsport een warm hart toedragen. Zjj, die hieraan uiting willen geven kunnen op de giroreke ning 452621, ten name van H. v. d. Schilden, Koorstraat 35, een bijdrage storten. Wij willen voetballers en voetbalenthousiasten adviseren, doe het, al is het alleen maar ter com pensatie van de vaak ongemotiveerde critiek op de 23e man op het voetbal veld. Op het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen voor het vakdiploma eerste knecht bloemist-hovenier slaag de van het district Alkmaar alle zeven candidaten waarvan meerdere met lof voor het vak dendrologie. O. J. W. Aster te Alkmaar, P. J. van Heugten te Alkmaar, H. Medendorp te Groet, W. A. Krab te Egmond aan Zee, D. Molenaar te Alkmaar, M. F. Traan- berg te Alkmaar, F. de Vries te Cas tricum. In vaak onafzienbare rijen beginnen de vacantiegangers weer hun weg te zoeken naar Camperduin, waar de ge noegens van het strandleven lokken. Het 7'/i km. lange rijwielpad, dat ter ontlasting van de straatweg werd aan gelegd, ondanks de protesten van een deel van het publiek, dat o.m. schen ding van het natuurschoon vreesde, en de tegenwerking van de natuurkrach ten, die meermalen in één enkele stormnacht vernielden, wat in weken na moeizame arbeid tot stand was ge bracht, dit mooie pad alleen nodigt uit tot een tocht naar Camperduin. Cam perduin zelf biedt nog een troosteloze aanblik. Het mooie Café-Rëstautrant Camperduin, de trots van de familie Minkema, dat na zovele teleurstellin gen, eindeloos geduld en taaie volhar ding in 1933 tot stand was gekomen, viel als slachtoffer van oorlogshande lingen. Tien jaren na de opening werd de eigenaar uit zijn zaak verdreven en nadat de Hunnen op hun beurt wa ren verdreven, vond hij op de plaats, waar eens zijn trots, zijn levenswerk had gestaan, slechts een ruïne en ver der bunkers, bunkers en nog eens bunkers. Maar „dit is in die aard van die mens om nie vergoed vir die nood lot te swig nie", zoals één der grote zonen van Zuid-Afrika, veldmaar schalk Smuts, het dezer dagen uit drukte. „Ons kan en sal niet bij hier- die ramp berus nie. Ons is niet vir die wanhoop aangelê nie. Dit is ons aard weer op te staan moed te skep en vorentoe te woel". Minkema lei niet het hoofd in de schoot, bleef niet bij de pakken neer zitten. Wederopbouw? Toekomstmu ziek! Toch moest er iets gebeuren. Dan maar een noodvoorziening, een nood- café-restaurant. Hout? Niet te krijgen! Ergens in het Z. van ons land is af braak te koop. Vrachten verhuizen naar Schoorl, een zagerijtje wordt in mekaar geknutseld, de oude balken worden planken. Er wordt gepast, ge meten, gezaagd, gespijkerd. Stop! De vereiste vergunning ontbreekt. Na eindeloos wachten de ambtelijke molen maalt nu eenmaal langzaam kon de hamer weer worden opgeno men en werd met koortsachtige ijver gewerkt. De tijd drong immers „tiid haldt gjin skoft" en het seizoen na derde. Maar wat de gasten aan te bieden? Nieuwe moeilijkheden. Maar de taaie Fries versaagde niet en Dinsdagmid dag werd het Nood-Café-Restaurant Camperduin, voor deze gelegenheid omgetoverd in een bloementuin, ge opend in tegenwoordigheid van een grote schare vrienden, bewonderaars en belangstellenden, waaronder de be sturen van de VVV's Groet-Camper- duin en Noord-Kennemerland, de heer J. J. Dinkelberg, dir. v. d. Federatie Alkmaar, de heren Ir. Hooykaas en Jansma van het Hoogheemraadschap. Wat hier temidden van ruïnes ge wrocht is, wekte algemeen bewonde ring. Via een terras, dat een schitte rend uitzicht biedt over strand en zee, betreedt men de koffiekamer met in gebouwd buffet en ruime serre met daarnaast een eetzaal waar de gasten zich te goed kunnen doen aan wat de daar achter gelegen keuken biedt. Als buiten de storm loeit en het water hoog opzweept, kan men in ca fé en restaurant veilig en beschut ge nieten van het prachtige panorama, dat de woeste zee biedt. Beneden op het strand vinden de gasten alles wat hun hart maar kan begeren: ligstoelen, strandhuisjes, kleedkamers metzoetwaterdouche. Alles met elkaar een inrichting, die voorziet in een behoefte. Bij afwezigheid van burgemeester mr. Jochems, die door dringende ambtsbezigheden verhinderd was, sprak de heer D. Duin Wz., voorzitter van VW Groet-Camperduin, een ope ningswoord. Bij het geven van een levensbeschrij ving van de heer Y. Minkema, gaf hij telkens weer uiting aan zijn grote be wondering voor het doorzettingsver mogen van deze taaiè Fries. Luctor et emergo, zou het devies van zijn wa pen kunnen zijn. Minkema heeft Cam perduin gemaakt tot wat het is, een aantrekkingspunt voor wijde omtrek, de familie Minkema hoort bij Camper duin. Verschillende sprekers voerden hier na nog het woord, de heer v. d. Garde Jr. namens de VW Noord-Kennemer land, de heer D. Minkema uit Hilver sum, Dr. Heringa, de heer Peter uit Hilversum, de heer H. London, oud voorzitter v. d. Bond van Café-houders, de heer Otter uit Hoorn als leveran cier, en allen gaven uiting aan hun grote bewondering voor de moed en het 'doorzettingsvermogen van de zes tigjarige en wensten hem en familie geluk en voorspoed op hun verdere levensweg. De heer Y. Minkema zei tenslotte hartelijk dank voor de vele vriende lijke woorden tot hem en familie ge richt en voor de vele bloemen, die hij had mogen ontvangen. Deze dag, aldus de heer Minkema, geeft mij de moed om door te gaan. Vanmorgen bezochten de zoon cn dochter van de Sultan van Borneo onze stad. De koffie gebruikten Hunne Hoogheden in de Muziektuin. Natuur lijk hadden de Waag en andere be zienswaardigheden hun volle aan dacht. Bij Kon. besluit is benoemd tot Rid der in de orde van Oranje-Nassau de heer H. J. Harteveld, chef-de-bureau op het notaris-kantoor van mr. J. G. C. Zijnen aan de Oudegracht alhier. Het aan de orde verbonden ere-metaal in zilver werd hedenmorgen persoonlijk door burgemeester Wytema aan de heer Harteveld uitgereikt. Wij herinneren eraan, dat de heer Harteveld vorige maand het feit her dacht dat hij een halve eeuw op het zelfde kantoor werkzaam was. Het was Maandag een blijde dag voor het gehele personeel van de Alkmaar- se Ijzergieterij. De ontspanningsvereni ging organiseerde haar jaarlijkse uit gaansdag. Ditmaal ging het met 6 bus sen door één der mooiste gedeelten van ons land naar Berg en Dal. Vandaar een excursie naar de Heilige Land stichting en als slot een diner met ge zellige avond in Zeist. De directeur, de heer Le Blansch, die een gedeelte van het diner bij woonde, nodigde alle aanwezige dames uit een bezoek te komen brengen aan de fabriek, opdat zij eens kunnen zien wat hun mannen of verloofden nu eigenlijk wel doen, welke uitnodiging met een daverend applaus door de da mes ontvangen werd. Het is een bijzonder goed geslaagde dag geworden die er weer toe heeft bijgedragen niet alleen de collegialiteit te verhogen, maar ook om een band van vriendschap te leggen tussen het personeel onderling, die juist die sfeer brengt om goede arbeidsprestatie te leveren. Enige tijd geleden maakten wij mel ding van het feit, dat twee firma's hier ter stede in plaats van cacao een hoeveelheid gemalen cacao-doppen kregen afgeleverd. Een „firma" bestaande uit drie per sonen blijkt hiervoor verantwoordelijk te zijn en is dezer dagen in Amster dam gearresteerd. Meerdere firma's in het land blij ken door deze heren te zijn opgelicht. Een 13-jarig meisje vervoerde gis termiddag op een herenfiets haar 9- jarig zusje. Op de Westerweg raakte het linkervoetje van het achterop-zit tende meisje tussen de spaken van t achterwiel. Verwondingen en een bloeduitstorting waren hiervan het ge volg. GEBOREN. Elisabeth G., dochter van P. A. Sneek en B. M. van Saaze. GEHUWD: Jan Rasch en Maria Smit. OVERLEDEN: Gerrit Veldhoen, oud 71 jaar, geh. met J. de Bruin. De laatste dagen verschenen in ons blad enige ingezonden stukken onder het hoofd „De films van deze week". Na het oordeel van ter zake kundigen op dit gebied te hebben gevraagd en dit gevoegd bij onze mening, willen wij over dit onderwerp besluiten met oifee zienswijze. De rechtvaardigheid gebiedt hierbij onmiddellijk vast te stellen dat van de critiek van de heer N. J. niet veel overblijft. Deze is o.i. even ondoor dacht, als van iedere redelijkheid ge speend. Zoals de heer M. reeds gisteren schreef, staan de plaatselijke bioscopen niet onder één directie. Dat in Alkmaar „aftandse" films draaien, zoals de heer J. beweerde, is onjuist. Om een greep te doen uit de programma's der laatste weken: „Het Lied van Bernadette", „Frieda", „Boo merang", „De Kopermijn", „Mannen van Jongensstad", „Staatsvijand no. 1", „Alladdin in Bagdad", „Tosca", ,Gilda" stuk voor stuk films die kort na de grote steden in Alkmaar vertoond wer den. Dit is veelal een kwestie van per soonlijke smaak en hier niet ter zake doende. Het preadicaat „aftands" ver dienen zij echter geenszins. Wat de film „De beste jaren van ons leven" betreft, dit is een deviezenkwes- tie. De minister heeft met het oog op de beschikbare deviezen bepaald, dat ten hoogste acht Amerikaanse films in dertien weken mogen worden ver toond. Juist om zo actueel mogelijk te zijn, hebben de plaatselijke bioscoop directies hun quotum verbruikt, zodat men verder voor de resterende weken was aangewezen op films uit de Euro pese productie. Hierbij willen wij nog buiten beschouwing laten de verplich tingen, welke de betrokken filmmaat schappij aan de vertoning van de „al leen zaligmakende" film zoals de heer M. niet onaardig opmerkte ver bindt. Wij hebben de indruk, dat de bios coopdirecties, in hun eigen belang, het beste trachten te bieden, wat op de filmmarkt beschikbaar is. Als zij dpor deviezenbepalingen, of overheidsbe moeiing in hun streven worden belem merd, kan men ze hiervan toch zeker geen verwijt maken. Wij willen besluiten met een opmer king in het algemeen. Ieder ingezon den stuk, dat niet beledigend is en het algemeen belang betreft, zal door on ze redactie gaarne worden aanvaard. Wij zien de taak van onze courant in deze als een vrije tribune. Men hoede zich echter voor onverantwoordelijke critiek en stelle zich eerst zo goed mo gelijk op de hoogte van de feiten, al vorens men in zijn penhouder klimt en via de' krant aan de openbare weg gaat timmeren. Ongecorrigeerd) In aansluiting op het gisteren door de C.V.G.D. uitgegeven communiqué, waarin de Nederlandse bereidverkla ring tot het voortzetten van de onder handelingen werd medeêedeeld, ver neemt Aneta thans, dat jhr.. van Vre- denburch er in zijn schrijven aan de C.V.G.D. op gewezen heeft, dat stop zetting van de besprekingen met de republikeinse delegatie geenszins stop zetting van de onderhandelingen met de republiek betekende. Het gemeen schappelijk communiqué, uitgegeven na de besprekingen tussen dr. van Mook en Mohammed Hatta, in welk communiqué gezegd wordt, dat nader overleg zal worden gepleegd met do beide regeringen om na te gaan hoe de verschillen van inzicht kunnen worden overbrugd, maakt zulks dui delijk, aldus deze brief. De brief zegt voorts, dat goede dien sten slechts dan nuttig voor beide partijen kunnen zijn, indien eenheid bestaat in de boezem van de CVGD en indien 18 „Renville-beginselen" ge handhaafd blijven als onbetwistbare en onveranderlijke basis van de hui dige besprekingen. De weersverwachting van heden morgen 11 uur luidt: Voor de kustgebieden: overdrijvende wolkenbanken, doch overwegend droog weer. Langs de waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meesit matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur. Voor het binnenland: vannacht op vele plaatsen opklarend. Morgen overdag weer wat toene mende bewolking, doch vrijwel ner gens buien. AVONDKLOK IN TEL AVTV In verband met het treffen tussen strijdkrachten van de Israëlitische regering en de Irgoen is in Tel Aviv een avondklok afgekondigd. Gisteren omstreeks half twee heeft zich op de Hoeverweg ter hoogte van de Zuivelfabriek een ernstig onge val voorgedaan, waarvan een 17-ja- rige scholier het slachtoffer is ge worden. Deze HBS-leerling, H. G. W. Hartgrink uit Egmond, reed, verge zeld van een vijftal kameraden over het fietspad, onderweg naar huis. Zij hadden wind tegen en reden achter elkaar. Van de andere zijde naderde een fietser, die met grote snelheid (zo verklaren de getuigen) vóór de wind reed. Hartgrink, die de rij sloot, kwam met deze fietser in aanraking en werd tegen de grond geslagen. De politie te Alkmaar werd ge waarschuwd, alsmede de G.G.D. H., die hevig bloedde uit neus en oren, werd per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, waar een schedelbasis-fractuur werd geconsta teerd. Toen wij hedenmorgen informeerden bleek hij nog niet bij kennis te zijn ge komen, zodat in zijn toestand nog geen verandering is ingetreden. De kantonrechter te Zaandam heeft op Dinsdag 29 Juni a.s. des namiddags 2.30 uur de vroegere burgemeester van Krommenie, de heer J. Kalff, thans burgemeester te Heiloo gedag vaard wegens grafschennis op de oude begraafplaats aan het voormalige Ver maningspad te Krommenie. De heer Kalff zou zonder toestem ming van de nabestaanden z.g. eigen graven hebben laten ontruimen. Verschillende getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, o.a. de wethouder van Krommenie Blanken, die de werk zaamheden op de begraafplaats, onmid dellijk nadat hij hiervan kennis nam, deed staken. Voorts de gemeente-secr. alsmede enkele eigenaars van ontruimde graven. De aanklacht is ingediend door de nabestaanden van wijlen burgemeester Lambertschaag, dié in 1915 is gestor-' ven. Deze kwamen tot de ontdekking dat het graf van wijlen hun vader 't naar een nieuwe begraafplaats was overgebracht, maar in het geheel niet meer bestond. Destijds is deze kwestie ook in een openbare raadszitting besproken, zon- dei dat men er verder mee kwam. Oud-burgemeester J. Vennik, die na zijn ambtelijk leven zich vooral aan het verenigingsleven ging wijden, is genood zaakt geworden door ongesteldheid voor diverse functies als bestuurslid te bedanken. In de laatste bestuurs vergadering van V.V.V. is besloten, dat de heer Jac. v. Gemeren diens plaats voorlopig in het bestuur als voorzitter zal innemen. In het jubileumcomité, waarin de heer Vennik penningmeester was, is gekozen de heer Bartholemey, gem.-ontvanger ter plaatse. GESLAAGD. Voor de te Amsterdam gehouden examens machinezetter slaagde de heer P. Heneweer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2