TWEE VALUTA IN BERLIJN 25 NIEUWE TEXTIELPUNTEN Een bekende stem in Nederland Dr. Beel voorkomt kabinetscrisis Donderdag 24 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45"e Jaar8,n8 148 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russen geven andere geldeenheid uit Geldsanering hedenavond en morgen Ministers uit Oost- en Centraal Europa bijeen Fanny Blankers onttroond Amerikaanse militaire hulp Indonesische aanval op Bandoeng-expres Eigen woningen voor arbeiders en kleine zelfstandigen Melkauto bij Oudesluis door locomotief gegrepen VAN SWOL en RINKEL verslagen De Bedrijfsorganisatie Nieuwe Bonnen Tsjechoslowakije won Drielanden-wedstrijd WEERBERICHT 9 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - .Tel. 3320 REDACTIE Aohterdam 20 - Telef. 2874 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Een uur na de bekendmaking door de westelijke geallieerjten, dat de Deutsche Mark in de drie westelijke sectoren van Berlijn $u worden Ingevoerd, heeft de onder Sovjet-contróle staande Berlijnse radio de volgende waarschuwing voor de Berlijnse bevolking omgeroepen: „De volgende verordening van het Russische militaire bestuur in Duitsland geldt voor geheel Berlijn: „In de westelijke zones van Duitsland uitgegeven bankbiljetten mogen niet in Groot-Berlijn circuleren. „De invoer van nieuwe Westduitse bankbiljetten, alsmede die van Reichsmarken, rente-marken en geallieerde marken, en het als betaling aanvaarden daarvan in Groot-Berlijn, zal worden beschouwd als een handeling met het doel het economische leven te schaden. Zij, die deze verordening overtreden, zullen worden vervolgd". chaos nog groter te maken. Zij willen de Berlijners niet van zich vervreem den. De financiële deskundigen hebben doen weten, dat de bepalingen voor de munthervorming in de Westelijke sectoren op enkele punten zullen af wijken van die voor de drie Westelijke zones van Duitsland. Nadere bijzonder heden werden echter niet gegeven. De plaatsvervangende Britse com- mandant in Duitsland, generaal Volgens voorschrift van de Westelij ke geallieerden mogen de Sovjetmarken niet in de westelijke sectoren worden besteed. Van Russische zijde is bepaald, dat slechts de banken in de Sovjet-sector van Berlijn bevoegd zijn geld om te wisselen. De Berlijners uit de Weste lijke sectoren die de verordening van maarschalk Sokolofsky wensen op te volgen, moeten voor de omwisseling van het geld in Sovjetmarken dus naar de Sovjetsector. Het nieuwe geld mogen zij naar hun eigen sector meenemen, maar daar niet besteden. In de Westelijke sectoren wordt de Deutsche Mark in omloop ge bracht, die ook betaalmiddel in de Westelijke zones van Duitsland is. Het onder Russische controle staande station van radio Berlijn heeft bekend gemaakt, dat van Zaterdag af de vracht prijzen op de Berlijnse spoorwegen in Sovjetmarken moeten worden betaald. Sir Eric Coates, de Britse financiële deskundige in Duitsland, heeft ver klaard, dat de nieuwe West-Duitse bankbiljetten reeds per vliegtuig naar Berlijn zijn gebracht en „in de zeer nabije toekomst" in omloop zullen wor den gebracht. Het naast elkaar bestaan van twee valuta in Berlijn, aldus Coates, is niet de oplossing, maar ik ben er zeker van, dat het zal gaan. Er zijn wel meer gebieden waar met succes twee geldsoorten naast elkaar gelden. Het economisch leven van een grote stad als Berlijn vormt zodanig een geheel, dat het onmogelijk is een barriere door het centrum van de stad op te richten. Als de wederzijdse voor schriften met betrekking tot het nieu we geld stipt zouden worden uitge voerd, zou de gehele stad gearresteerd moeten worden, aldus Coates. Wij kunnen niet voorspellen in hoe verre de Russen willen samenwerken, maar het is niet in hun belang de Radio Warschau maakt bekend, dat te Warschau een conferentie is be gonnen tussen acht ministers van buitenlandse zaken uit Oost- en Cen- traal-Europa. Radio Warschau heeft een communiqué uitgezonden, waarin o.m. wordt ge zegd: „Op initiatief van de regeringen der USSR en de Poolse republiek is te Warschau een conferentie bijeengeko men van de ministers van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, Albanië, Bul garije, Tsjechoslowakije, Joego-Slavië, Roemenië en Hongarije. Deelnemers zijn: Molotof, Sovjet- Unie; Enver Hodja, Albanië; Molarof, Bulgarije, Clementis, Tsjechoslowa kije; Simitsj, Joegoslavië; Modzelewski, Polen; Anna Pauker, Roemenië; Mol nar, Hongarije. Het onderwerp, dat ter conferentie besproken wordt, zijn de Londense be slissingen aangaande Duitsland. De conferentie is geopend door Modze- lewS'ki, waarna de Poolse premier, Cyrankiewicz, de deelnemers welkom heette. De ministers van buitenlandse zaken hebben de Poolse regering hun dank betuigd voor de gastvrijheid. Modze lewski werd tot voorzittèr van de eer ste vergadering gekozen. De 19-jarige ballet-lerares Maureen Gardner, een van Engelands troeven voor de Olympische Spelen, heeft Woensdag in 'n wedstrijd tegen dames studenten van de Reading Universiteit met 11.2 sec. een nieuw wereldrecord gevestigd op de 80 m horden. Het oude record bedroeg 11,3 sec., een tijd welke Claudia Testoni (It.) twee maal maakte in 1939 en Fanny Blan kersKoen een maal in 1943. Men her innert zich dat onze landgenote op de Olympische dag 11 sec. liep, doch met harde wind in de rug zodat geen erken ning is aangevraagd. HET „ENGLAND-SPIEL". Mr. L. A. Donker, voorzitter van de parlementaire enquêtte-commissie, zal heden, 24 Juni om 19.45 uur in de ra dio-rubriek „de regeringsvoorlichtings dienst antwoordt" over de zender Hil versum 1, spreken over de werkzaam heden van deze commissie, speciaal met betrekking tot het z.g. „England- spiel". Benson, heeft de burgerlijke auto riteiten in de Britse sector van Berlijn thans meegedeeld, dat de omwisseling van Reichsmarken in Deutsche Marken in de Westelijke sectoren van Berlijn Vrijdagoch tend om zeven uur zal beginnen. Het Nieuwsbureau ADN maakt bekend, dat de Sovjet-geldsanering voor Berlijn Donderdag om tien uur plaatselijke tijd van kracht wordt. Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der V.S. heeft gister verklaard, dat de V.S. zich „in de niet te verre toekomst" langs di plomatieke weg met de landen der W est-Europese Unie in verbinding zul len stellen naar aanleiding van de kwestie van Amerikaanse hulp aan West-Europese regionale militaire al liantie. Een millioen toeristen bezocht Frankrijk in 1 947 De Franse Toeristenhuisvesting is er sinds de bevrijding in geslaagd de haar toegebrachte schade voldoende te her stellen de verwoestingen werden op 16 milliard francs geschat om een vlot verlopend toeristenverkeer te ver zekeren. Vóór de oorlog vormde het toerisme één der belangrijkste inkomsten voor Frankrijk. Zo kon in 1929 het door de 1.910.000 buitenlandse reizigers uitgege ven geld precies het tekort der Franse handelsbalans dekken. MARSHALL ONDER MEDISCHE BEHANDELING. De minister van buitenlandse zakon der Verenigde Staten, George Marshall, is in een ziekenhuis opgenomen voor het ondergaan van „een behandeling var- algemeene aard". TWEE ISRAëLISCHE MINISTERS AFGETREDEN Twee ministers van de voorlopige 'egering van Israel zijn afgetreden Het zijn: rabbijn Fischman. m.nister van Religie, en Sjapira, minister van Immigratie. OPENLUCHTMUSEUM TE ARNHEM BESTAAT 30 JAAR Een typisch Zaans bruggetje met doorkijk in een even karakteristiek straatje, zoals men in de Zaan streek nog slechts hier en daar aantreft. Het Openluchtmuseum te Arnhem, dat op 10 Juli a.s. zq'n 30- jarig bestaan viert, heeft vele typisch Nederlandse historische woningen, boerderijen, bruggen en folkloristische herinneringen voor het nageslacht bewaard. Uit officiële Nederlandse bron te Batavia wordt gemeld, dat de Bata viaBandoengexpres gisteren tot ontsporing is gebracht en door ge wapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berichten werden 10 personen gedood, onder wie een kapitein der Nederlandse luchtmacht, en 10 gewond. Men vreest, dat het aantal slacht offers nog groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim 3 km. ten Oosten van Tjikampek (ongeveer 65 km. ten Zuid-Oosten van Batavia) tot ontspo ring gebracht. Tegelijkertijd werden de telefoon- en telegraafleidingen doorgesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit de climax van een aantal incidenten ir geheel door de Nederlanders bezet West-Java tijdens de afgelopen week, die een aanwijzing vormen van toe nemende onrust en wetteloosheid. Nederland Eire op 26 Juli De wedstrijd Eire—Nederland in de voorronde van het Olympisch voetbal- tournooi. wordt Maandag 26 Juli te Portsmouth gespeeld. Aanvang 6 uur 's middags. Voorts worden op 26 Juli gespeeld: ChinaTurkije te Eastbourne; Burma India te Worthing; LuxemburgAf ghanistan te Brighton. Op 27 Juli worden gespeeld. Zuid- Slavië te Southend; ZwedenOosten rijk te Bournemouth; Egypte—Dene marken te Portsmouth. Aanvang van al deze ontmoetingen 6 uur. Indien er wedstrijden overgespeeld moeten worden zal dit op 28 Juli ge beuren, hetzij te Brighton, hetzij 'te EastUourne, Worthing of Portsmouth. Boksmatch Louis-Walcott uitgesteld De wedstrijd Joe LouisJoe Wal- cott om het wereldkampioenschap zwaargewicht, die gisteren plaats zou hebben, is uitgesteld tot hedenavond. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft te on- derZbeken, welke voorzieningen zou den zijn te treffen om de verkrijging van eigen woningen door arbeiders, voornamelijk ten plattelande en met hen gelijk te stellen kleine zelfstandi gen te bevorderen. De commissie zal onder de ogen moeten zien, of, zoals is voorgesteld, aan de betrokken personen bij de wet een recht op financiële medewerking moet worden gegeven en of de kapi taalverstrekking voor de eigen bouw door de overheid of de particuliere geldmarkt dient te geschieden. Wan neer de laatstgenoemde mogelijkheid wordt gekozen moet tevens uitgemaakt v/orden of het instituut der bouw- kassen dient te worden ingeschakeld De uit Zaandam afkomstige melkrij der J. de Vries gaat met zijn wagen elke dag in Friesland melk halen en passeert altijd op hetzelfde tijdstip de overweg in de Ruigeweg bij Oudesluis. Gistermorgen was hij weer op die plaats, waar op dat moment nooit een trein passeert. Dit had De Vr. enigs zins onoplettend gemaakt naar wij ver moeden. Want er naderde wel gevaar. Uit de richting Schagen kwam een en kele locomotief welke onderweg was naar het station Anna Paulowna ter vervanging van de locomotief van een personentrein uit de richting Den Hel der, blie panne had. Kort vóór de over weg floot de machinist nog o.a. om en kele lijnwerkers te waarschuwen. De Vr. reed door en werd door de loco motief „opgepikt". De wagen, die met twee nog ledige tanks was geladen, werd door de locomotief ongeveer tien meter meegesleept en dook daarna in de diepe spoorsloot. De motor lag ge heel in puin en over het lot van de chauffeur zou men het ergste vermoe den. Wonder boven wonder was hij er echter zonder letsel afgekomen. Een en ander had plaats ongeveer half acht. Het duurde nog enkele uren voor de kraanwagen van de garage Blaauboer en Kossen en Boontjes uit Cchagen de zware wagen op het droge had. De auto was niet verzekerd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 85 pun ten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vjjf als extra beschikbaarstelling z(jn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden geldig de bonnen ge merkt: „Textiel K vjjf punten", „Textiel K Reserve" ter waarde van 10 punten, „Textiel L één punt" en „Textiel M één punt". De bonnen gemerkt: „L vjjf punten", „M vijf punten", „Reser ve L" en „Reserve M" zjjn derhal ve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoe- deren. Tijdens het Wimbledon-tournooi ver sloegen Bromwich en Sedman (Austra lië) in de eerste ronde van het herèn dubbelspel de Nederlanders Van Swol en Rinkel met 64, 61, 62. In de eerste ronde van het dames enkelspel versloeg mevr. Summers (Z. Afrika) mej. Phillips (Engeland) met 73, 61. In de tweede ronde heeft mej. Weivers (Fr.) met 57, 60, 62 gewonnen van mej. Rollin Conquerque (Ned.). Mevr. Blaisse-Terwindt (Ned.) won met 75, 64 van mevr. Behr (Eng.) Bij de Tweede Kamer is aanhangig gemaakt het ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie. Bij dit ontwerp is als bijlage gevoegd het rapport van de commissie van der Ven. Het wetsontwerp met bijlage zal binnen enkele dagen bij de rijksuitge verij verkrijgbaar zijn. Elk" der volgende bonnen geeft voor het tijdvak van 27 t/m 10 Juli recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 469 Algemeen 250 gram waspoeder. 476 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 477 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnap. 478 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli). 479 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t/m 3 Juli). 465 Reserve 1200 gr. brood (geldig t/m 3 Juli). 468 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli). BONKAARTEN KD, KE 806 969 Algemeen 500 gram waspoeder. 976 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 977 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstr. enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnap. 978 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 3 Juli). 965 Reserve 800 gram brood (geldig t/m 3 Juli). 1 Reserve 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 67, 71 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 69 Versnap. 200 gram versnap. of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gr. suiker, boterhamstr. enz. 72 Versnap. 100 gram versnap. of 100 gr. suiker, boter hamstr. enz. of 200 gr. jam, stroop .enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Juni worden gebruikt. Niet aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen 422, 424. 425, 924, 925 melk; 430, 431, 432, 934, 937, 938 reserve; 439, 939, 945 algemeen. B.B.C.-omroeper in Hilversum Een man, wiens woorden in de vijf achter ons liggende oorlogsjaren mil- lioenen mensen evenwel waard wa ren als het schaarse dagelijks brood, de BBC-omroeper Frank Philips, stak gisternacht met de nachtboot van de HarwichHoek van Holland- lijn de Noordzee over en kwam om half elf op het Centraal Station in Amsterdam aan. Perszuiveringsdebat ten einde (Van onze parlementaire redacteur) JAE voortzetting van de interpellatie- Burger inzake het perszuiverings- beleid van min. Gielen heeft Woens dagmiddag in de Tweede Kamer een uitermate spannend verloop gehad. De heer Burger toonde zich in zijn repliek door het antwoord, dat de minister de vorige dag op zijn vragen gegeven had, allerminst bevredigd. Hij diende een tweetal moties in, waarvan er één een duidelijke motie van afkeuring ge noemd moest worden. Vlak vóór de verkiezingen een bijzondere gebeurte nis; waarbij men dient te bedenken, dat minfster Gielen bij de Partij van de Ai-beid nu eenmaal geen persona grata is. Hoe het nadat de heer Burger zijn eerste motie had voorgelezen, kwam minister Witteman, die zijn collega van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen assisteerde, in beweging. Hij verliet na enig overleg met dr. Gielen de zaal en toen hij even later terugkeerde, was hij in het gezelschap van de minister president. Tussen dr. Beel en mr. M. van der Goes van Naters als fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid vond vervolgens een gesprek plaats, waarbij kennelijk van regeringszijde een matiging van de gevraagde uit spraak werd voorgesteld. Toen minister Gielen eindelijk over de motie in kwes tie kwam te spreken, verklaarde hij haar in de oorspronkelijke vorm onaan vaardbaar en daarmee was dus met zo veel woorden de portefeuille- of mis schien zelfs de kabinetskwestie gesteld, lie motie op zichzelf maakte een goede kans om aangenomen te worden, daar zij zowel door vertegenwoordigers van dc Partij van de Arbeid als van de Anti-Revolutionnairen en de Ghriste- lijk-Historischen was ondertekend en ook de communisten hun steun toezeg den. Hoe het zij, het eind van de middag wees uit, dat dr. Beel er in geslaagd was de storm te doen bedaren. Men had hem nog in druk gesprek gewikkeld kunnen zien met enkele Christelijk- Historische afgevaardigden en het eind van het lied was, dat mr. Burger zich bereid toonde om dat gedeelte uit de motie, dat in wantrouwende zin ge steld was, te laten vallen. Een wijzi ging, waarmee niet al zijn partijgenoten accoord gingen; de heer F. Goedhart bijv. verklaarde, dat de motie thans zo gedenatureerd was, dat hij er niet meer vóór jcon stemmen. Hetzelfde lieten de communisten weten. DE MOTIE AANGENOMEN. Met 33 tegeh 26 stemmen werd de motie aangenomen; CPN, VVD ten deze geheel achter minister Gielen en SG stemden tegen; de overige par tijen waren verdeeld. In het restant van de motie wordt de regering uitgeno digd, de nodige maatregelen te nemen waardoor de spoedige tenuitvoerlegging van de op het stuk van de perszuive ring bestaande wettelijke voorzieningen wordt gewaarborgd. Toch is deze kwes tie een nederlaag voor minister Gielen, die er thans op kan bogen, dat hij zijn loopbaan in het ministerie-Beel met een interpellatie begonnen en met een inter pellatie geëindigd is. Mr. Burger werd in zijn critiek op de ministei gesteund door mr. dr. E. P Verkerk (AR), jvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen (CH) en mr. Benno J. Stokvis (CPN); rirs. Korthals (VVD) viel de minister bij en de heer Th. D. J. M. Koersen (KVP) nam een tussenstandpunt in. Minister Gielen heeft er nog eens op gewezen, dat er z.i. in principe geen verschil bestaat tussen de uitspraken van de commissie voor de perszuivering en die van de Raad van Beroep. Hij vroeg zich af hoe mr. Burger reeds een oordeel kon uitspreken in de Telegraaf- affaire, terwijl deze kwestie nog geheel in onderzoek is en protesteerde tegen de voorstelling, als zou de regering er op uit zijn, Elsevier te helpen. Hij her haalde met nadruk, dat de regering niets zal ondernemen, wat het voortbe staan van de voormalige illegale pers in casu van de bladen Trouw en' Het Parool in gevaar zal kunnen bren gen. De tweede motie-Burger gaf te ken nen, dat de voormalige illegale pers en de om haar verzetshouding door de be zetter in haar apparatuur gedupeerde pers bij voorrang de beschikking over persapparatuur behoren te verkrijgen. De minister kon zich daarmee wel ver enigen; zij werd aangenomen met 56 tegen 3 stemmen. Tegen mr. H. K. J. Beernink (CH) en de SG. Hier stond de heer G. de Clerq van de Nederlandse Radio-Unie om hem te begroeten. Hij had geen gemakkelijke taak, want de enige gegevens waar over hij beschikte, waren een foto van Frank Philips en de wetenschap, dat de bekende radio-omroeper vergezeld was van zijn echtgenote en dat hij een verwoed tennisser is. Dit laatste ge geven bracht de oplossing van dit zoekplaatje, want Frank Philips zou geen rechtgeaard Engelsman zijn ge weest, indien hij zijn tennisrackets niet als zijn kostbaarste bezittingen onder de arm geklemd zou hebben, Waarom hij naar Nederland komt? „Met vacantie, om te tennissen en te zeilen. Dat zijn mijn hobbies. Mijn vrouw en ik beslissen om beurten waar we met vacantie heen gaan. Dit jaar was de keuze aan mijn vrouw. Zij besliste Holland. U moet weten, dat bij de BBC in Londen een omroepster werkt, Joy Worth, die van Nederlandse afkomst is, en zij was het, die mijn vrouw heeft aangeraden naar uw rus tige land te gaan. En dan, ik heb ge durende de oorlog in Engeland met zo ontzaggelijk veel Nederlanders ken nis gemaakt en ik heb en hier spreidt Frank Philips zijn handen zo'n stapel brieven uit uw land ge kregen". Toen de Nederlandse Radio-Unie hoorde, dat Frank Philips naar ons land kwam. heeft ze ogenblikkelijk besloten hem te vragen met zijn echt, genote haar gast te zijn, een aanbod, dat grif werd geaccepteerd. „Hoe ik omroeper ben geworden? In 1935 kwam ik bij de staf van de BBC. Vóór die tijd was ik beroepszanger. Dat is overigens een beroep, dat vele BBC-omroepers aanvankelijk hebben uitgeoefend, zoals Freddy Allen en Al- va Ladel." Zo is dus de man, met de wellui dende stem, die we jaren lang slechts door de luidspreker hebben kunnen horen, in ons land. In de auto van de heer de Clerq zette hij onmiddellijk koers naar Hil versum, waar hij zijn vacantie zal doorbrengen, dicht bij een ideaal oord voor zeilliefhebbers, de Loosdrechtse plassen. De drielanden athletiekwedstrijd Tsjecho-SlowakijeNederlandHon garije, welke gisteren beëindigd werd. is door Tsjecho-Slowakije gewonnen met Hongarije op de tweede en Neder land op de derde plaats. De onderlinge puntenverhouding was: Tsjecho-Slowakije wint van Neder land met 10682 pnt. Tsjecho-Slowakije wint van Hongarije met 10288 pnt. Hongarije wint van Nederland met 112—76 pnt. Nog 14.000 Nederlanders op Republikeins gebied Naar wjj telegrafisch van onze speciale Indische medewerker An thony van Kampen uit Batavia vernemen, zal hij door het Rode Kruis te Batavia in de gelegenheid gesteld worden een uitwisseling bij te wonen van circa 500 familie leden van personeel van het Kon. Ned.-Indische Leger tegen ongeveer 250 familieleden van personeel van de Tentara Nasional Indonesia, dat is de T.N.I., het Republikeinse le ger. De speciale trein met twee Rode Kruis-ambulance-wagons is gisteren van Meester Cornelis vertrokken en legt de afstand via Cheribon en Poer- wokerto tot Gombong in het midden van Java's Zuidkust in ongeveer tien uur af. In Gombong voegt zich de mi litaire waarnemer van de U.N.O. bij het Rode Kruisteam. De uitwisseling geschiedt bij de brug over de Kemitri- vier, die daar de status-quolijn, de de marcatielijn, vormt. Behalve onze spe ciale medewerker zal zich een cineast bij het team bevinden, die de uitwis seling op de film zal vastleggen. Onze medewerker seinde tevens uit eerste bron vernomen te hebben, dat zich nog 7119 officiëel geregistreerde Nederlanders en Nederlandse onder danen. waarvan 4500 KNIL-familieleden, op door de Republiek bezet gebied be vinden. Dit getal zal waarschijnlijk met 7000 niet-geregistreerden vermeer derd moeten worden. De reis naar de demarcatielijn en de terugkeer naar Batavia zal onge veer drie dagen in beslag nemen. Vliegtuigen boven Detroit verongelukt Boven Detroit (Michigan) zijn drie vliegtuigen, waarschijnlijk bij het ver anderen van hun vliegformatie, tegen elkaar gebotst en neergestort. Een der vliegtuigen vatte vlam. Volgens de eerste berichten is een huis in brand gevlogen. Vermoedelijk betreft het Amerikaanse toestellen. Vandenberg candidaat Senator Vandenberg heeft zich offi cieel candidaat gesteld voor het presi dentschap van de Ver. Staten. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VRIJ ZONNIG. Voor de kustgebieden: droog en tamelijk zonnig weer. Langs de Waddenzee tijdelijk nog vrij krachtige, overigens matige wind uit Noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: tijdelijk wat overdrijvende bewolking, doch meer zonneschijn dan giste ren en vrijwel nergens buien meer. Matjge wind uit hfoordelijke richtingen. Iets hogere tempera tuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1