CHAOTISCHE TOESTAND TE BERLIJN DUIZENDEN SLIEPEN OP DE DRENTSE HEIDE DE RIJKDOM VAN DIT VOLK Speelgelegenheid in Zandvoort, Noordwijk en Scheveningen? Zaterdag 26 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN U5s,e Jaarga"8 N°- 150 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vervalsing van Harken op grote schaal Voedsel en electriciteit and voor een roaa r MmM' In JOE LOUIS VELDE WALCOTT afwachting van de T.T.-races NIEUWE TREINAANSLAG OP JAVA Zekerheidsstellingen komen weer beschikbaar Koning Leopold wenst volksraadpleging WEERBERICHT 1 Verwarming door hitte der aarde? J Sensatie op Wimbledon V.N.-vliegtuig beschoten Frans Olympisch elftal tegen Bondselftal H" culturele en geestelijke goed van een volk is de grootste rijkdom, welke dat volk kan bezitten. De uiting var. de geest, welke zo talrijk vele fa cetten heeft, is dat waaraan men het volk herkent, is ook hetgeen wijst naar de hoogte die dat volk in de ontwikke lingsgeschiedenis van de mensheid heuft weten te bereiken. Het is dat wat de mens tot persoonlijkheid, tot volkomen levend individu maakt. Zonder deze culturele uitingen, zonder de mogelijk heid op deze wijze te kunnen leven, zou dat leven waardeloos worden. Het zou afzakken naar lagere niveau's. 7 Jaar wegens doodslag Burgemeester gokte en 'n professor als croupier BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3'^Q REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2874 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAASSCHE CODRANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. In de Beitse, Franse en Ameri kaanse sectoren van Berljjn is de Industrie vrijwel verlamd tengevol ge van de beperking van het elec- trioiteltsverbruik, een gevolg van het stopzetten der levering van electriciteit uit de Sovjet-zöne. De fabrieken mogen slechts 25 procent van de normale hoeveelheid gebrui ken. Particulieren zitten twaalf uur per dag geheel zonder. Op deze wijze hopen de Westelijke geallieer den het verbruik van electriciteit ongeveer een maand op gang te kunnen houden. Ook met het voedsel zal men on geveer een maand toekunnen, zo gaat Reuter voort. De Britten zijn ermee opgehouden hun vrouwen en kinde ren naar Berlijn te laten komen, het geen wordt beschouwd als een bewijs van de moeilijke toestand. Het Duitse nieuwsbureau Dena maakt bekend, dat de arbeidsraad van het district Weissensee in de Sovjet-zöne algemene staking wil proclameren ter bereiking van een enkele valuta voor Berlijn en het ver trek der Westelijke geallieerden uit die stad. De raad heeft zich gewend tot def „Vrije Duitse Vakvereniging" met het verzoek een plenaire zitting van alle Berlijnse arbeidsraden bijeen te roepen. Een gelijkluidend verzoek is gedaan door de arbeidsraad van Prenzlau. Nabij het vliegveld Tempelhof heb ben Amerikaanse soldaten tweedui zend mensen uiteengedreven, die daar de zwarte markt bezochten. De sol daten dienden ter versterking van de militaire politie. Eten Duitse politie-agent is gewond door een pistoolschot, dat een zwarte ndèlaar op hem loste. Het was een valutahandelaar, die tien Westelijke marken verkor t één Sovjet mark. Onbevestigde berichten zeggen, dat in de Sovjet-sector vijfentwintig Westmarken voor een Sovjet-mark zijn betaald. In de Britse sector is men begon nen met de uitreiking van melkpoe der aan ziekenhuizen. Vijf voedsel- schepen uit Hamburg zijn nog niet te Berlijn gearriveerd. Zij zijn een dag over tijd. Door luidsprekers is in de Britse sector bekend gemaakt, dat de be volking haar geld zowel tegen Sov jet-marken als tegen Westelijke mar ken mag inwisselen. VERVALSING. Vervalsing op grote schaal van de nieuwe in de Sovjet-sector van Ber lin uitgegeven marken bedreigt de gehele economie met inflatie en dien tengevolge met voortwoekering van fie.EWttrte handel in schaarse goede- vo gens dr. Ferdinand Fridens- j, plaatsvervangend burgemeester van Berlijn, zal Maandag om inter ventie van de V.N. verzocht worden in een brief, waarin de gehele kwes tie van geldhervorming, electriciteits- vermindering, werkloosheid door het sluiten van fabrieken en hongerörei- ging uiteengezet zal worden. Gisteravond hebben Duitse gemeen tefunctionarissen besloten de Rus sen en de Westelijke geallieerden te verzoeken, het gebruik van Oost- en Westmarken in de vier sectoren van Berlijn toe te staan. Daar beide geld soorten in de Westelijke sectoren reeds in vrije omloop zijn, wordt het verzoek practisch alleen tot de Rus sen gericht. L-" Aan de vooravond van de TT-races 1948. Aan de pits en op het circuit te Assen heerst een grote bedrijvigheid, om alles tot in de puntjes verzorgd te hebben als Zaterdagmorgen het startsein wordt gegeven voor de grote Internationale TT-races 1948. No. 69 G. H. v. d. Laan met 350 cc Velocette slaat de verrichtingen gade van een der deelnemers, die zijn trainingsronden rijdt. Vier uur voordat de strijd tussen Joe Louis en „Jersey" Joe Walcott (die eigenlijk Arnold Cream heet) zou beginnen arriveerden de eerste bezoe kers al in het Yankee Stadion te New- York. Er waren plaatsen gereserveerd tot een bedrag van ruim 750.000 dollars, en het bestuur van de 20 th Century Sporting Club rekende op een totale recette van ongeveer 850.000 dollar. Onder gejoel van het publiek zette Walcott in de elfde ronde een aanval in die hem noodlottig zou worden. Want Louis ving hem op en dreef hem met een bombardement van linkse en rechtse slagen tegen het hoofd in de touwen. Even scheen het alsof de uit dager de storm zou doorstaan, want hij probeerde terug te vechten. Maar Louis wierp toen alle voorzichtigheid overboord en beukte er op los met stoten van elk kaliber. Walcott incas seerde zeker twaalf harde kaakslagen voordat een vervaarlijke rechtse, die de kin trof, hem naar het canvas zond. Hij kwam op zijn rug te liggen, krab belde overeind bij „negen" maar viel terug op zijn knieën en werd uitgeteld toen de ronde 2 minuten 56 seconden geduurd had. Louis had van de voor gaande 10 ronden er 5 op zijn naam gebracht tegen Walcott 3. Twee ron den de 4e en de 10e waren ge lijk. Na de wedstrijd verklaarde Joe Louis voor de microfoon: „Vanavond heb ik mijn laatste wedstrijd gebokst". Twee kinderen vielen van vrachtauto Op de Arnhemse weg te Apeldoorn zijn gisteravond om ongeveer zeven uur twee kinderen, die zonder dat de chauffeur het had bemerkt, op een vrachtauto geklommen waren, eraf ge vallen. De vijfjarige jongen A. Stokkers ge raakte onder de aanhangwagen en werd op slag gedood. Het tweede kind, de zesjarige A. V. kreeg een ernstige beenbreuk. Duizenden verkleumde, maar verre van ontmoedigde mótorenthousiasten, die geen onderdak in Assen hadden kuimen krijgen i de nacht onder de blote hemel hadden doorgebracht, traohtten zich heden bij het krieken van de dag door middel van een wan deling over de heide om het Drentse circuit warm te lopen alvorens om half 11 de startvlag voor de eerste der drie races neergaat. In moreel opzicht behoefden zij geen stimulans. De spanning, waarmede de wedstrijd van vandaag tegemoet werd gezien, is waarschijnlijk nooit zo groot geweest, de belangstelling zeker nim mer groter. Een ruwe schatting der TT- commissie vermeldde te middernacht reeds 75.000 belangstellenden, de grote stroom volgde in de morgenuren en vei wacht wordt, dat meer dan 120.000 toeschouwers vandaag de wedstrijden zullen bijwonen. Nooit tevoren hebben in de Drentse hoofdstad zoveel auto's tegelijjr gepar keerd gestaan, nooit tevoren hebben zoveel mensen tegelijk in Assen gedu rende de gehele nacht geen oog dicht gedaan. In alle restaurants bleven de gasten dansen tot zij opbraken om zich te ongeveer uur in lange files naar het circuit te begeven. Deze laatste heb ben althans geen last van de koude ge had, maar duizenden anderen, die zich tijdig van een goede plaat- wilden ver zekeren, zochten de heide reeds giste renavond vóór middernacht op en trot seerden de koude nacht onder de blote hemel. Daarmede spaarden zij zich bo vendien de toegangsprijs van drié gul den uit, want eerst te middernacht wer den de toegangswegen afgesloten. Na die tijd mocht niemand de terreinen betreden zonder geldige kaart Een nachtelijke autotocht over het 161/9 kilometer lange parcours leverde dan ook een fantastisch schouwspel op, vooral tussen Assen en Hooghalen en in het bijzonder bij de Pastoorsbocnt bij de' Oude Tol, waar enkele duizenden onversaagde motorenthousiasten kris kras door elkaar in door de boeren Onze speciale Indische medewerker Anthony van Kampen telegrafeert ons uit Cheribon op Midden-Java, dat de terugtocht is mislukt van de trein met 400 familieleden van personeel van 't Koninklijk Nederlands-Indische Le ger, die bij de demarcatielijn bij Gom- bong in het midden van Java's Zuid kust zijn uitgewisseld voor 250 fami lieleden voor personeel van de T.N.l Sabotage-groepen hadden de rails op gebroken, waardoor de trein naar Gombopg moest terugkeren. Op 23 Juni was hij met twee Rode Kruis-ambulancewagens van Meestei Cornelis vertrokken. In Gombong had zich de militaire waarnemer van de UNO bij het Rode Kruisteam gevoegd. Onze medewerker poogt thans in ge zelschap van de Marvo-cineast L. T. Z. Wassenburg en de Marvo-fotograaf Phaff per legerauto Batavia te berei ken. De aanslag op de trein Batavia— Bandoeng, die .tengevolge van sabo tage 3 km ten Oosten van Tjikampek is ontspoord en daarna beschoten werd, komt dus niet alleen. Het schijnt, dat op meer plaatsen op Java de extremistische activiteit is toege nomen en dat zij zich vooral richt te gen het spoorwegverkeer. tegen vergoeding geleverd stroo wat slaap trachtten te krijgen. Duizenden anderen stonden.langs de weg of tracht ten te rusten in kleine provisorisch op geslagen tentjes. Weer anderen hadden zich uitgestrekt op de banken van ge parkeerde auto's en touringcars. Soort gelijke tonelen deden zich verleden jaar voor, doch toen was de droge warme zomertemperatuur ook des nachts niet verdwenen. Ditmaal hingen dichte ne vels over het land en huiverden zelfs de in jassen gehulde wandelaars van de vochtige koude, maar om half vier gloorde het daglicht reeds, een half uur later kwam de zon op en met de zon keerde de TT-koorts onder het legioen der duizenden terug. Zij schaarden zich om het circuit (Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen, is binnenkort een instructie van het Ministerie van Financiën te verwachten, waardoor do indertijd hetzij vrijwillig hetzij ver plicht gestorte zekefheidsstellingen voor de voldoening voor belastingen weer ter beschikking van de recht hebbenden gesteld kunnen worden, v, anneer daaruit althans alle achter stallige belastingen tot en met 1945 zijn betaald. Het restant van de zekerheidsstei- lingen zal echter niet worden uitge keerd, maar op de geblokkeerde reke ningen worden bijgeschreven. De Belgische ministers zijn gister avond in kabinetsraad bijeengekomen onder voorzitterschap van eerste mi nister Spaak. Om 22 uur heeft Ver- meylen, minister van binnenlandse zaken, de journalisten de volgende me dedeling verstrekt: „De regering heeft van de koning een schrijven ontvan gen dat de eerste minister tijdens de kabinetsraad heeft voorgelezen. De regering geeft kennis van de inhoud van dit schrijven, na de tekst ervan, overeenkomstig de wens van de ko ning, aan de voorzitters der beide Ka mers te hebben medegedeeld. In de brief van Koning Leopold aan de eerste minister, die hedenavond aan de pers is verstrekt, heet het in 't bijzonder als volgt: „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem dat de koninklijke prerogatieven raakt de wil van het volk uitdrukking te ver lenen. Daarom ben ik .er voorstander van dat een volksraadpleging wordt gehouden, die zal steunen op een wet. Indien deze volksraadpleging geen overduidelijke meerderheid opleverde ten gunste van mijn terugkomst en van het herstel in mijn grondwettelij ke prerogatieven, zou ik aftreden. In dien de meerderheid van het volk mij evenwel gunstig gezind was, zou ik van het parlement verwachten dat 't een einde maakt aan de tegenwoordi ge crisis". Weersverwachting, geldig tot he denavond: DROOG WEER. Tijdelijk veel overdrijvende be wolking, maar droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. De heer Mirolouboff, een Belgi sche ingenieur van Russische af komst, loopt met een fantastisch plan rond. Hij wil namelijk de hitte, die zich in het binnenste der aarde bevindt, aanwenden als bron van energie. Hiertoe stelt Mirolou boff zich voor een put in de aard kost te graven van liefst 3500 me ter diepte. Op deze diepte, waar de temperatuur 200 graden bedraagt, wil hij grote stoomketels ingra ven, waaruit de stoom door ge ïsoleerde leidingen naar turbines zal worden gevoerd. Volgens de Belgische ingenieur zouden de turbines van één enkel station -een millioen kilowattuur kunnen opbrengen zonder'enig personeel of onderhoud. De kosten van een dergelijke installatie zouden op fr. 800 millioen komen, wat Miro louboff, vergeleken bij de milliar- den die een atoom-kracht-installa- tie kost, een bagatel noemt. In de vierde ronde van het heren enkelspel heeft de Zweed Bergelin voor de tot dusver grootste sensatie van het tournooi gezorgd door de gro te favoriet Parker, no. 1 der geplaat ste spelers, te verslaan met 57, 75, 9—7, 0—6, 10—8. De partij duurde ruim 3 uur en de Zweed speelde uitermate briljant, hoewel hij in de laatste set gehandi capt was door kramp en door een blaar aan zijn hand. In de tweede ronde van het heren dubbelspel sloegen Coen (Ègypte) en Van Meegeren (Ned.) met 57, 64, 63, 64 het Engelse paar Mansell en Tuakett. In de eerste ronde van het dames dubbelspel sloegen mej. Gannon- en mej. Quertier (Eng.) met 62, 62 mej. Rollin Couquerque (Ned.) en mej. Weiwers (Fr.). Het hoofdkwartier van de bemidde laar van de V. N. te Tel Aviv heeft medegedeeld, dat Vrijdag een vlieg tuig van de V. N„ bestuurd door kolo nel Martin van de Amerikaanse leger- luchtmacht, vier maal door een Egyp tische Spitfire is beschoten. Het V. N.-vliegtuig was wit geschil derd en droeg duidelijke kentekenen. Het voerde een landing uit bij Negba in Zuid-Palestina. Kolonel Martin liep geen verwondingen op. Door het hoofdkwartier van Berna- dotte op Rhodos is medegedeeld, dat bij de Egyptische regering protest is ingediend tegen de beschieting van het vliegtuig. Het Nederlands Bondselftal, dat on der de naam de „Zwaluwen" op 14 Juli a.s. des avonds te 18 uur te Le Havre tegen de Franse Olympische ploeg zal spelen, is als volgt samen gesteld: Doel. de Munck, Sittardse Boys; ach ter. Everse, Neptunus en Albers, Vi tesse; midden: Temming. DOS; Krijgh, BW en Fanger, DWS; voor. Drager, Ajax: Lugthart, Be Quick; Appel, Sit tardse Boys; Biesbrouck, RCH en Mul ders PSV. Cyrenaika Onafhankelijk Idriss El Senoessi, destichter van de Senoessisecte, die de titel van „Groot-Senoessi" heeft aangenomen, heeft de onafhankelijkheid uitgeroe pen van de voormalige Italiaanse ko lonie Cyrenaika, waarvan hij zichzelf tot „Prins-Souverein" heeft aange steld. De „Piet Hein" naar Den He'der. De Prinses-Regentes en Z.K.H. Prins Bernhard hebben met hun jacht „Piet Hein" een bezoek ^bracht aan hun dochtertjes die op Terschelling kamperen. Vrijdagmiddag kwam de „Piet Hein" op de rede van Den Helder aan. Het prinselijk jacht passeert het vliegkampschip „Karei Doorman", dat de voorgeschreven saluutschoten lost. Wat zou ons leven wel zijn zonder muziek en zang, zonder schoonheid ge legd in marmer en hout, zonder vertol king der gevoelens op het schilders doek, zonder proza of poëzie, zonder vrije uiting van gedachten en gevoe lens? Wij konden ons dat in dit land, dat zulk een grote bijdrage leverde aan de beschavingsgeschiedenis van ons we relddeel en zelfs daarbuiten, moeilijk indenken. En toch gebeurde het. De Duitse bezetter trachtte vijf jaar lang onze mond te snoeren, onze uitin gen af te stompen of te richten naar zijn niet menswaardige ideeën. Het ge lukte hem niet of slechts ten dele. De geestelijke kracht van ons volk onder ging een zware vuurproef, maar haal de het. Ten dele gelouterd, voor een zeker deel besmet. Maar de wil en de wens om de oude en de nieuwe cul tuurgoederen in tastbare en niet tast bare vorm te bewaren en straks goed en zuiver te kunnen overdragen aan het nageslacht was en bleef onveran derlijk. "pOCH zit aan het bestaan van dit culturele goed een bepaalde ma teriële grondslag. Zonder brood, w.j weten het maar al te goed, gaat ook cie werkzaamheid van de geest tanen. Zonder geldelijke middelen wordt da vooruitgang daarvan eveneens ge schaad. Het Prins Bernhard Fonds met ais symbool de witte anjer heeft na de oorlog zeer veel materiële steun ver leend om de geschonden fundamenten van ons culturele en geestelijke leven, te herstellen en te vernieuwen. Talrijke instellingen, waarvan het bestaan door de bezetter was aangerand, konden met hulp van het Prins Bernhard Fonds hun arbeid weer hervatten. Wij noemen mu ziekverenigingen, die hun instrumenten verloren, openbare bibliotheken, die werden geplunderd; instellingen van wetenschappelijke aard en voor re- searchwerk. Hun voortbestaan in het belang van ons land en volk werd mede door dit Fonds veilig gesteld. Dat is van grote betekenis. Een ieder zal met dit doel zijn instemming moe ten betuigen. Men zal zich a.s. Dinsdag op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard alom tooien met de witte an jer, daarmede zijn wens demonstrerend financiëel en geestelijk pal te willen staan voor ons geestelijke bezit, dat bezit dat thans in zovele Europese lan den opnieuw wordt aangetast en ter neergeslagen. Wij hebben eenmaal geweten, wat dat betekent. Daarom willen wij nu het kan recht staan voor onze geestelijke vrij heid, waaraan .door het Prins Bernha: d Fonds mede nieuwe krachten worden gegeven. Wanneer men zo Anjerdag 1948 in daad en gedachten beleeft,' zal het ook in deze zin geen vergeefse dag geweest zijn. AD INTERIM. Conform de eis heeft de Bosse rechtbank gisteren de Helmonde naar A. Gruijters wegens doodslag vorig jaar te Mierlo gepleegd, ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek. (Van onze Haagse redacteur) SCHEVENINGEN, Juni. - In dien gisternamiddag een argeloos bezoeker de kleine zaal van het Casino te Scheveningen was bin nengewandeld, zou hij daar tot zyn niet geringe verbazing de burge meester van de residentie, mr. W. A. J. Visser, in gezelschap van enige al even eerbiedwaardige col lega's'en omringd door een aantal commissarissen van politie hebben zien zitten achter Iets, dat verdacht veel op een roulette geleek. Ja, een roulette, de in Nederland tot veler ontstemming (en tege lijkertijd tot veler instemming) verboden gok-inrichtlng. Daar kwam dan nog bij, dat een fotograaf op een stoel klom om het ogenblik vast te leggen, waarop de burgemeester het zoveelste gokje waagde te midden van het zich voor treffelijk vermakende gezelschap. Niemand trok er zich lets van aan, totdat de croupier het klassieke „rien ne va plus" aankondigde. Die crou pier was niemand minder dan prof. dr. F. Schuh, hoogleraar in de wis kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Het was alles bij elkaar een vreemd geval Wat was er aan de hand? De di recteur van het Casino, de heer Dirk Schoor, zich ergerend aan het feit, dat op nauwelijks een uur vliegens afstand aan de Belgische kust naar hartelust gegokt wordt in de Casino's zon reeds lang op middelen om aan zijn bedrijf een soortgelijke attractie te verbinden zonder in strijd te ge raken met de Nederlandse wet, die nu eenmaal geen ander kansspel toe staat dan de Staatsloterij. Vooral nu de Nederlandse badplaatsen meer en meer in trek geraken bij onze buren van de overzijde der Noordzee aartsgokkers bij uitnemendheid! meende hij, dat er geen beter middel zou zijn om hen tot vaste klanten te maken dan de inrichting van een speelzaal. De zaal was er al lang en de speel tafel is er nu ook. Er ontbreekt al leen nog een welwillende houding ij de politie. Vandaar, dat de heer Schoor een aantal autoriteiten had uitgenodigd om kennis te maken met wat hij noemde zijn behendig heidsspel. Meer dan een jaar lang, ver telde hij, hebben wij, de' technicus Henk Sleeuw en ik, geëxperimen teerd en wij menen het nu gevonden te hebben. Men vindt iets dergelijks in Denemarken, Zwitserland en Italië. Prof. Schuh heeft bewezen, dat men met behendigheid inderdaad schrikbarende winsten kan maken. Het is hem dan ook bij voorbaat ver boden mee te spelen Men nam plaats rondom de groene tafel, die zich slechts in zoverre van een roulette onderscheidde, dat er geen balletje op de glazen schijf rond tolde, maar een contact eronder rond draaide, dat achtereenvolgens lichtjes deed ontbranden onder alle nummers. Zodra de croupier op zijn knopje drukte, ging het licht zich verplaat sen. Het bleef telkens precies tien seconden ronddraaien en had dan een uitloop. In de meeste gevallen wist de hoogleraar precies te zeggen, waar het lichtje zou blijven stilstaan en voor het overige was hij er steeds dichtbij. Geruime tijd bleef men het geval bestuderen. Daarna had de heer Schoor een onderhoud met de politie autoriteiten, dat overigens niet ter stond tot enig resultaat leidde. Zal Scheveningen zijn speelzaal krijgen? Naar wjj vee-nemen, zjjn ook vergunningen aangevraagd voor Riche te Zandvoort en Huys ter Duin te Noordwijk.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1