Stad jm Omgeving* Van B ouwen en Verbouwen ALKMAAR IN PERSPECTIEF Wat de theaters brengen f.hofarine „4 NAUTA bakt toch BETER BROOD i Ben deskundig oordeel Met „De Magneet" door mooi Noord-Holland De stad van de andere kant bezien Ouderavond School voor B.L.O. Geheimzinnige ongedierte HARMONIE-THEATER Springtime in the Rockies CINEMA AMERICAIN De Zwarte Zwaan VICTORIA-THEATER De vrouw van Mijnheer Verbouwing in het stadhuis Predikbeurten. huidart: H. Beukenl AFWEZ THEO GROOTHUI Vlindersha i Van verschillende zijden bereikten ons de laatste tijd brieven van lezers, die opmerkingen bevatten over de wederopbouw en wel meer speciaal over de ver deling van het beschikbare materiaal. Men ergert zich klaarblijkelijk aan de onderhoudswerken, die in onze stad worden uitgevoerd aan cafe's, winkels e.d. en men vraagt zich af, of hout, stenen en andere bouwmaterialen, die gebruikt zouden worden, op die manier wel ten goede komen aan hen, die er het meest om verlegen zitten. Wij hebben ons In verband met een en ander gewend tot do directeur van Openb. Werken, Ir. H. Knol, teneinde van deze autoriteit een ter zake kundig oordeel te vernemen, en op die manier een einde te maken aan vele praatjes, die slechts gebaseerd zijn op onwetendheid en lust tot critlek- oefenen. teriaal als aan een limiet in financieel opzicht. ZWART BOUWEN. „Kijk" zeggen deze beste-stuurlui- aan-wal, „alweer een café, alweer een" dancing, alweer een winkel. Dat ver bouwt maar en schildert en timmert en metselt, terwijl men allerwege om bouwvakarbeiders zit te schreeuwen, terwijl onze eigen pul dringend een kwastje verf behoeft, en de schilders „geen tijd" hebben. En ze vragen zich af, of voor al deze verbouwingen toestemming is gegeven en of dat dan rechtvaardig is. Ze noemen man en paard, za wijzen op dit café, op die \vinkel in da Lange- straat, op dat gebouw aan de Nieuwe- sloot. En als tegenhanger noemen ze een rijwielstalling bij het station, die toch zo nodig was en die nu zulk slecht materiaal heeft gekregen en waarvan de bouw zo lang duurde. Wel, om maar met die stalling te beginnen. Vóór de bouw bestond een ontwerp, dat werd afgekeurd, omdat 't in strijd was met de opvatting van de schoonheidscommissie, en omdat het niet strookte met de plannen, die on derhanden zijn voor de verbetering van het Stationsplein. Een tweede ontwerp werd gemaakt, dat ter goedkeuring naar Haarlem werd gezonden en ook het fiat ontving. Dat de kap van de nieuwe stalling nu met rondhout werd uitgevoerd is vanzelfsprekend, want zodoende blijft het betere hout beschik baar voor andere bouwwerken. ALLEEN: VERBOUWING. Ir. Knol vertelde ons, dat de zo ge wraakte verbouwing aan de café's slechts simpele veranderingen waren, waarvoor toestemming werd verleend. Van „zwart bouwen" is dus geen sprake. Aan materiaal wordt hier al heel wei nig gebruikt, waarbij nog komt, dat be timmering en dergelijke geen kwestie is, die Openbare Werken aangaat, doch louter een zaak van de vakgroep. Het zelfde geldt voor de genoemde dancing. De vloer behoefde dringend herstel en dus werd de vereiste vergunning ver leend. Schilderen en overige herstel werkzaamheden gaan ook hier buiten Openbare Werken om. De genoemde panden in de Langestraat werden met Rijksgoedkeuring verbouwd. Toch spreekt in sommige gevallen de gemeente wel degelijk een woordje mee. Vóór 1 Januari 1948 was het zo, dat de goedkeuringen werden verleend door de Provinciale Directie der We deropbouw en Volkshuisvesting te Haarlem, terwijl de gemeente slecnts bevoegdheid had tot het verlenen van vergunningen die een bedrag van f 500 niet te boven gingen. Thans is dat an ders. Tegenwoordig mag de gemeente tot f 10.000 gaan, doch is gebonden zo wel aan een grens van beschikbaar ma- Iedere Vrijdag na afloop van de Alkmaarse Kaasmarkt rijden, gedu rende het zomerseizoen, de touring cars van het Reisbureau „De Mag neet" door het noordelijk deel van Noord-Holland. We hadden het genoegen gisteren zo'n trip te kunnen meemaken. Vanaf de Waag gaat het langs de landelijke dreven van St. Pancras naar het cen trum van 's werelds groentenhandel, welke de Langedijk is. Een genoegelijke tocht per schuit, een bezoek aan de veiling met een gezellige en gemoedelijke explicatie door de voorzitter van de Langedijker Groenten Centrale en tot slot de be zichtiging van het gemeentehuis is reeds een deel van de reis, dat veel afwisseling biedt. Dan gaan de wagens, waarin mensen van allerlei nationaliteiten hebben plaats genomen, op de Wieringermeer aan. De route is zó gekozen, dat men een goede indruk krijgt van het groot se werk in het verleden verricht èn van de wederopbouw, welke de won- 'den in het rampjaar van '45 geslagen, met man en macht aan het helen is. Bij hotel Smit aangekomen wordt de reis even onderbroken voor het ge bruiken van een verversing waarna naast andere bezienswaardigheden het Monument op de Afsluitdijk wordt aangedaan. De chauffeurs verstaan hun taak! Bij alles wat het bekijken waard is, rijden ze uiterst langzaam en geven een korte uitleg. Verder gaat het weer! De weg terug leidt langs de kuststreek. Men geniet van de schoonheid der omgeving en heeft uitzicht op het vertier der va- cantiegangers in plaatsen als Bergen en Schoorl. Als de middag in avond is overgegaan komt het einde van deze mooie tocht. In weinig uren heeft men de gele genheid gehad om een reis te maken vol afwisseling. Wij geloven, géhoord de uitlatingen van de passagiers, te mogen zeggen dat het reisbureau „De Magneet" met het organiseren van deze middagtrips een keus deed, die 't reizend publiek weet te waarderen. Ongetwijfeld zullen nog velen deze zomer van deze attractieve tocht gebruik maken. Ons gesprek kwam op 't zgn. „zwart bouwen". Zwart bouwen komt slechts zeer zelden voor, zo zeide ir. Knol. Wat in het verleden wel gebeurde was ge forceerd bouwen, dat wil zeggen begin nen, zonder dat een beschikking op de aangevraagde toestemming was binnen gekomen, en ook wel ging men verder, dan waarvoor vergunning was verleend. Hiertegen werden echter al spoedig strenge maatregelen genomen. Oorspronkelijk was de opzet dat v/erkeh, die zonder vergunning waren uitgevoerd, zonder meer moesten wor den gesloopt. De minister heeft echter een andere uitleg aan deze bepaling gegeven en thans wordt in zo'n geval de gebruiker het recht ontnomen het perceel te betrekken, doch dit krijgt een andere bestemming, terwijl tevens proces-verbaal volgt en boete zal wor den opgelegd. Dat het met deze bepa lingen ernst is, moge blijken uit het feit, dat in Alkmaar een garage, een lunchroom en een bakkerij dit aan de lijve ondervonden. Het spreekt vanzelf, dat de nieuw bouw op de eerste plaats komt, doch aan de andere kant mag men het gro te belang van onderhoudswerk, ver bouwing en reparatie dus, niet uit 't oog verliezen. Hiermede immers is de (Ontleend aan onze advertentie kolommen). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Springtime in the Rockies, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: De vrouw van mijnheer, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: De zwarte zwaan, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en. 9.30 uur. ZATERDAG. Zomerbad, 1.30 uur: Schoolzwemwed- strijden. ZONDAG. Wapen v. Heemskerk, 7.30 uur: Dansen. Sportpark, 2 uur: Langebaandraverijen. Ursem, BAVO-terrein, 2.30 uur: Djigui- ten-kozakken. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 20 graden Celsius. Pesie's bad 20 graden Celslus. Zij, die zich met ingang van 1 JULI voor ten minste drie maanden op deze COURANT abonneren, ontvangen de tot die datum verschijnende nummers GRATIS. middenstand en daardoor de gehele gemeenschap, waarvan de midden stand een onmisbare schakel vormt, ten zeerste gediend. Wij hopen hiermede de vele zwart kijkers, de kankeraars-van-professie, die bij alles, wat zij zien de pen grij pen en een boze brief schrijven, een kijkje te hebben gegeven in de toe stand, zoals deze werkelijk is, en ver trouwen, te hebben aangetoond, dat er in Alkmaar geen dingen gebeuren, die niet door de beugel kunnen. Alkmaar In perspectief. Geen gewone doorkijkjes door nauwe straten en steegjes, geen uitzichten op wjjde pleinen en markten, maar een perspectief van onder-op vanaf het water, dat in zo ruime mate gevat ligt tussen de stenen wailekanten en onder de bruggen van onze oude stad. Zo, op die manier, ziet de stad er zo heel anders uit, en veel schoons kan men zo genieten, waaraan men by zijn dagelijkse gang door de stad voorbijloopt zonder het op te merken. kruipt er net zo'n slang naar rechts. Grote stadsverkeer op een kleinsteed se brug. Hier wordt het geluid van de motor overstemd door het lawaai op de wal. Rumoer van het verkeer, van autobussen, vrachtauto's, fietsen en schreeuwende jongens. Het Victorie beeld heft de armen wanhopig naar de lucht en vraagt alleen maar om rust. En heel aan het eind van 't Luttik Oudorp staat dan weer Alkmaar's trots, de Waag, onbewogen tegen de blauwe lucht. Snel glijdt de toren na derbij, dan is weer het einda geko men van deze les in perspectief, van deze tocht vol verrassingen, 'n Tocht, die binnen het bereik van een ieder ligt, die de kans ziet en haar weet te grijpen. Want dit vindt men toch al leen maar in Alkmaar. De oude trapgevels aan de Mient, met hun ingemetselde stenen schij nen achterover te hellen, met de punten naar de klare, blauwe lucht. Hier en daar lijkt het of een witte stapelwolk op de gevel geprikt zit en er maar niet van kan loskomen. Een massieve boog van de Stenen- brug onderbreekt het uitzicht, in 't gewelf hangen spinneraggen en plekt schimmel aan de verweerde stenen. En midden in de tunnel is 't licht schemerig en koel. Ginds staat, fel in de zonneschijn, de opening van het Verdronkenoord, waar 'n geur van bloemen over het water zweeft van de schuit het haar kleu renweelde, die daar gemeerd ligt. De ophaalbruggen van Alkmaar zijn aan de onderzijde keurig geteerd. Glimmend zwart liggen de binten en balken, die het dek dragen, waarover soms onverwacht een wagen boldert. De planken rammelen dan even en 'n beetje stof van de straat dwarrelt in het water. Een slagersjongen houdt zich met één hand in evenwicht en laat zijn fiets leunen tegen de meege vende brugleuning, om te kijken naar het bewegen onder zich, waar 't mo torbootje kolken in het grachtwater trekt. En zo hebt u ook de Accijnstoren nog nooit gezien, zo rank en toch zo stevig op zijn vierkante voet, die om spoeld wordt door 't rimpelende wa ter van het Noordhollands Kanaal. In dat water staan de bomen van de Bierkade als bij een fata-morgana weerspiegeld en de zon strooit lover tjes tussen de strootjes en takjes, die doelloos ronddrijven. Op de Oude gracht gaan deuren open en oude vrouwtjes, soms met witte mutsjes op, kijken nieuwsgierig naar het puf fende pieremagoggeltje in de gracht. Meewarig schudden ze het hoofd te gen zoveel lawaai. Dan spuwt de Baansluis het scheepje de Singels in, waar het groen van de treurwilgen tot in het water hangt en waar in het park kinderen spelen en moeders de wagen duwen. Een fel-oranje tuinpa rasol overhuift een echtpaar in dplce- far-niënte. Links wijken de lelijke gevels van een paar huizen in Duitse stijl achterover, als trekken ze zich terug voor de smook van de motor. DE HENGELAARS Voor de doorgang van het Texelse hek staan ragfijne draadjes recht op het water en aan elk draadje zit een rood-wit balletje. En over de brug hangen" jongensbenen in zwartwollen kousen, met bungelende klompen. Het vis-seizoen heeft ook Alkmaar's jeugd in zijn greep. De koppen kijken op een rijtje gespannen naar de dob bers en het lawaaierige bootje krijgt verwensingen achterna geslingerd, want nu zat er nèt bijna een héle gro te aan de haak En daar ligt Alkmaar's drukste punt, de Friese brug. O. het verkeer zal van dit scheepje geen hinder on dervinden, de brugge wachters zullen de brug niet open hoeven te malen, in een trage circelgang. De lage Friese brug is toch altijd nog hoog genoeg, om een motorbootje met veertig sight- seeërs onder zich te zien doortrekken. Over de brug kruipt 'n lange slang naar links, die even ophoudt en dan Gisteren werd in de school Victo- riapark een zeer druk bezochte ouderavond gehouden. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken hield het Hoofd der school een Inleiding over verschillende belangrijke punten, de leerlingen en de school betreffen de. Met aandrang werd aan de ouders medewerking verzocht tot bevorde ring van het schoolsparen. Het grote opvoedkundig belang van het aan kweken van de spaarzin werd helder uiteengezet en op de schadelijke ge volgen voor later jaren van het toe geven aan de kinderlijke snoeplust werd met klem gewezen. Over de huisvesting van de school en de helaas onvoldoende geworden ruimte werden mededelingen gedaan benevens over de mogelijkheid om met de hoogste twee klassen een week te gaan kamperen, indien hier voor voldoende financiën binnenko men. Ook werd het schoolfonds in de aandacht van de ouders aanbevolen. Nadat in de pauze een kopje thee gedronken was, werd de tentoonstel ling van het werk der leerlingen be zichtigd. Men was algemeen ver baasd en verwonderd over de hoge kwaliteit van de kinderlijke arbeids prestaties. Vele ouders maakten van de gelegenheid gebruik om met de leerkrachten op ernstige wijze over de belangen van hun kinderen te spreken. De algemene waardering en dankbaarheid waren het loon voor de toegewijde paedagogische arbeid der leerkrachten. Eten geldinzameling voor de kamp- week bracht een belangrijk bedrag op, maar er is nog een goede 100 gulden te kort. Het was een zeer geslaagde en op wekkende vergadering. In de Snaarmanslaan op nummer 49 woont de heer Vermeulen, die daar zijn zaak in kruidenierswaren drijft. Onlangs liet de eigenaar achter zijn huis een serre bijbouwen, die keurig werd geschilderd. Wie beschrijft ech ter zijn verbazing, toen in de verse verf gaten ter grootte van enkele mil limeters doorsnede ontstonden, zonder enige aanwijsbare oorzaak. Bij nauw keurig opletten kwam echter aan het licht, dat een vreemd soort insect, met een huiveringwekkend voorkomen, gangen door het hout groef. De bees ten hebben scherpe kaken, waarmee ze het hout wegknagen en grote holle ogen. Ze zijn tot drie centimeter lang. Bij navraag bleek het hier om buiten lands hout te gaan. Vermoedelijk heb ben de larven van deze insecten in de houtvezels verborgen gelegen en zijn de dieren tot leven gekomen. Kwaad schijnen ze overigens niet te doen. Ze steken niet en ze bijten niet, ze snor ren alleen maar rond en vliegen tegen de ruiten, zelf verwonderd, hoe ze hier kwamen. dan men U tot nu toe bood [Spoorstraat 8 Telef. 2315 Een revue-film in kleuren, die tot de beste gerekend mag worden, die men in dit genre zien kan. De grote scenes zijn van een verblindende pracht, de be kende en inderdaad schitterende band van Harry James zorgt voor prima mu ziek en het spel van de hoofdfiguren, die zich bovendien uitnemende revue- artisten tonen, maken dat men deze prettige amusementsfilm in het Harmo nie-Theater met bijzonder genoegen zal zien. Vicky Lane is de ster in een New- Yorkse revue. Zij laat haar partner Dan Christy na een jaloerse scène in de steek en gaat met haar vroegere partner Victor naar Lake Louise in de Canadese bergen, waar zij veel succes heeft. Dan kan weer een best contract krijT gen, maar dan moet hij met Vicky op treden. Hij gaat daarom naar Lake Louise om te trachten alles in ,orde te brengen. Daar spelen zich vervolgens tal van alleraardigste scenes af, met uitstekend spel en hel slot laat zich wel raden. Enscenering en muziek zijn uitste kend, maar het spel van de hoofdfigu ren is in alle opzichten bijzonder. Betty Grable speelt en danst prima en is een attractief middelpunt. John Payne en Cesar Romero zijn wel heel bijzondere partners, maar men zal speciaal genie ten van Carmen Miranda, die als Rosita een uitnemend spel vol temperament laat zien, met vele verrassende scenes. De bediende Mc. Tavish wordt door de bekende Edward Everett Horton weer prima gespeeld. Het geheel verloopt in zeer vlot tempo en boeit tot het einde. Een tweetal goede journaals: Wereld nieuws en Holl. Nieuws en een zeer ge slaagde tekenfilm trekken de aandacht in het voorprogramma. Met Tyrone Power en Maureen O'Hara in de hoofdrollen is de M.P.E. film „De Zwarte Zwaan" een avon turenfilm geworden, die wij onder de beste kunnen klassificeren. Goud- jacht, liefde en avontuur zijn in de Zwarte Zwaan op een aantrekkelijke manier verwerkt. Bovendien werd het werk uitgevoerd in Technicolor, het geen de sfeer zeer zeker verhoogt en het geheel een nog romantischer cachet geeft. Wij zagen reeds eerder films van dit genre en denken daarbij aan Captain Blood en De Zeehavik. Films, waarin het ruw toe gaat, waarin baardige kerels vechten om het bezit van lief tallige vrouwen, of om buidels vol goud .Dergelijke films stellen zelden teleur, juist omdat ze zo romantisch van inslag zijn. „De Zwarte Zwaan' doet overigens wel iets denken aan De Zeehavik", zonder echter maar een ogenblik de indruk te wekken, dat de film een copie daarvan zou zijn. Tyrone Power en <3e knappe Mau reen O'Hara zijn de geknipte vertol kers voor de hoofdrollen, de een zwierig en vol bravour, de ander in getogen en toch vurig. Joe Parker", die door zijn hoofdredae teur naar het Oosten is gezonden, schrijft vandaar, dat hij getrouwd is en geniet daardoor tal van financiële voor delen, die hem anders ontgaan zouden zijn. Als bewijs van zijn huwelijk heeft hij het portret van zijn „vrouw" gezon den en daarvoor de foto van Mary, de vrouw van zijn beste vriend Chris, die bankdirecteur is, gebruikt. Wanneer de hoofdredactie kennie met zijn vrouw wil maken, zit hij natuurlijk in de put, maar hij krijgt van de goed moedige Chris gedaan, dat deze hem zijn Mary leent. Wat er daarna allemaal gebeurt kan men zich wel voorstellen als men enig begrip heeft van de situ aties waarin een door vrienden, col lega's en kennissen verwacht man uit het Verre Oosten komt en vergezeld is van een lieftallige schone, die hij nood gedwongen als zijn vrouw moet presen teren, vooral als de langzamerhand ja loers wordende echtgenoot van die dame zich niet langer tot thuiszitten en toekijken beperkt. De film duurt een beetje lang en men kan blijkbaar moeilijk het happy end vinden. Claudette Colbert, Don Ameche en Ricsard Foran doen alle drie hun best er iets gezelligs van te maken. Er is een uitgebreid hors d' oeuvre, waaronder interessante opnamen van Niai en Sumatra. In het Stadhuis wordt ter rechter zijde van de ingang thans een ver bouwing uitgevoerd. De vroegere Be sognekamer wordt samengetrokken met het daarachter gelegen vertrek. Op deze wijze ontstaat een nieuwe ruime lokaliteit, die zal dienen om de afdeling Financiën onder te brengen. De voorste deur is dichtgemetseld en even verder de gang in komt een nieuwe, brede ingang. Er moet heel wat gebroken en verbouwd worden, eef de ruimte voor het betrekken geschikt zal z|jn, waarbij te betreuren valt, dat een pilaar moet blijven staan, die wellicht een sta-in-de-weg zal vormen. Hopelijk zal men erin slagen door het plaatsen van het meubilair, deze lastige klip te om zeilen. De Besognekamer diende de iaatste tijd voor allerlei doeleinden. Bij ver kiezingen en collecten werd het ver trek gebruikt, doch overigens stond het leeg. In de ruimte erachter was een gedeelte van het gemeente-ar chief opgeslagen. De naam Besogne kamer wekt gedachten aan de oude tijden, toen ons stadhuis werd ge bouwd. Wij konden echter geen aan wijzingen vinden, dat de kamer toen tertijd reeds aanwezig was. Daarom neemt men aan en ook de heer Wor tel deelt deze mening, dat het ver trek eerst ontstond na de verbouwing van 1911/12. FUNCTIONARISSENDAG A. N. G. B. Morgen, Zondag, zal de A. N. G. B. de Algemene Nederlandse Grafische Bond, in Alkmaar een zgn. functiona- rissendag houden, waar honderden deelnemers worden verwacht. Om 9.15 uur verzamelt het gezel schap zich bij het station, waarna in de Stedelijke Muziektuln de koffie wordt gebruikt. Voorts staat een wan deling door Oud-Alkmaar en Heiloo op het programma, terwijl de deelne mers eveneens van een cabaret-voor stelling zullen genieten. Om half zes wordt de dag gesloten. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN. Woensdag 30 Juni 's middags half 3 komt het reeds vermaarde kinderope rette-gezelschap van Chris Hofland in 't Gulden Vlies. Iedereen herinnert zich ongetwijfeld de prachtige voor stellingen van Tom Poes. Nu komt ditzelfde gezelschap de kinderen amu seren met het mooiste en boeiendste sprookje aller tijden „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Zoals steecjg bij Chris Hofland is alles weer uitstekend verzorgd, mooie decors, prachtige cos tumes en fraaie balletten. Het wordt een feest voor de jeugd. BOXEM EERSTE TE DEN HELDER. Bij de zwemwedstrijden tijdens de O. en D.-sportweek te Den Helder werd de Alkm. zwemmer A. Boxem eerste op de 100 m. borstcrawl in de tijd van I min. 2.4 seconde. Gezien het feit, dat gezwommen werd op een 20 m. baan met vier keer punten mag hier van een zeer fraaie prestatie gesproken worden. Het is een der snelste tijden die tot heden in dit seizoen gemaakt zijn. DE WARENBEURS. De Noordhollandse Warenbeurs, die drie dagen lang in de zalen van het Wapen van Heemskerk en het Gulden Vlies werd gehouden mocht zich in een grote belangstelling van de mid denstand verheugen. Ongeveer 700 middenstanders bezochten de expositie. Voor de verschillende artikelen werd zeer veel interesse aan de dag gelegd. Dit succes heeft de organisatoren doen besluiten, omstreeks October een na- jaarsbeurs in Alkmaar te houden. MUTATIE BIJ HET BUREAU HUISVESTING Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot chef van het Gemeente lijk bureau voor huisvesting, alhier, tevens secretaris van de Adviescom missie, de heer J. Spaans, De nieuwe chef is thans adjunct- chef-de-bureau by de gemeente Am sterdam. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 27 Juni zal de apotheek-Wanna op het Ritsevoort voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waarge nomen. MEDISCHE DIENST. De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen, Zondag 27 Juni waargenomen door B. J. Leeuwenberg, arts, Oude gracht 283, tel. 2384 en mej. S. P. Bart- stra, arts, Emmastraat 93, telef. 4357. DAMKAMPIOENSCHAP NOORD-KENNEMERLAND. De uitslagen van de 4e ronde van het Dam-kampioenschap van Noord. Kennemerland luiden: le klas: C. de Graaf—vd Aardweg 2—0, G. Sprenke ling—H. Verver 1—1, P. Veer—Geuze- broek 20, A. de ZeeuwA, Dekker 2—0. 2e klasse: H. WeijersW. Vroling 02, HoogeboomP. vd Himst 11; Bosmanvan Lieshout 20, J. Schip per Jr.—van Velswn 0—2. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 28 Juni 1848 lezen wij het vol gende: Voor enigen tijd is eene uitge strektheid Heidegrond, nabij Hoenderlo, door eenige Menschen- vrienden, van de Speldemark aan gekocht. Men noemt daaronder Dr. Hel dring en eenige voorname inge zetenen van Amsterdam en meent, dat hun doel zoude zijn, aldaar een armenkolonie te vestigen; iets dat meerdere waarschijnlijkheid verkrijgt wanneer men in aan merking neemt het voorstel, door Ds. Heldring op het Landhuis- houdkundig Congres te Groningen, betrekkelijk zoodanige kolonisatie ter, tafel gebragt. Gisterenavond ten Th ure is de eerste nieuwe haring te 's-Graven- hage aangekomen en zijn onmid dellijk de gewone geschenken aan Z.M. en aan de leden der Ko ninklijke familie gedaan. De eerste jager heeft te Vlaardingen aan- gebragt 93 ton, waarvan de helft maatjes en de andere helft volle. De prijs was 700 per ton. l&GEN PUNEN GRIEP 20 IABLETIEN i 0.75 VOOR ZONDAG 27 JUNI. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Van Wijk; 5 uur (jeugddienst) ds. H. A Visser (radio-uitz.)7 uur ds. Den Oudsten. Kapelkerk, 10 uur, ds. Wes- seldijk (H.Doop). Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur de heer J. K. Schendelaar van Den Helder (herden king overhandiging Augsburgse confes sie). Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Goudsbloem van Wieringen. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds. Van der Lingen. Baptisten gem. (m N. Doele), 10 uur, evangelist Hofhuis; 19.30 uur jongelie- densamenkomst. Oud-kath. kerk (in de luth. kerk, Oudegracht), voorm. 8 uui dienst. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur en Woens dagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb„ in W. en B„ Zaterdagav. half 8, jeugdsamenkomst; Zondagmid dag 4 uur openluchtsamenkomst in de Hout nabij het kerkhof; Donderdagav., 8 uur, evangelisatiesamenkomst in W. en B., de heer Van Oostveen. Leger der Heils, Limmerhoek, 10 uur, heili gingssamenkomst, 12 uur Zondags school, 8 uur verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus .Christus van de heili gen der laatste dagen (in Valk's lunch room), haVf elf Zondagschool; 5 uur godsdienstbijeenkomst. Rosekruisers- genootschap, Oudegracht 114, half elf tempeldienst, spreker de heer A. v. d. Kuijp. Geref. kerk, 10 uur, dr. Pol man; 5 uur ds. Donner van Broek op Langendijk. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Den Oud sten van Alkmaar. BERGEN, Ruïnekerk, 10 u„ ds. Bier man. Maranatha, half elf, ds. Reus. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Wynia van Kolhorn. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10 ds. Bijlsma (H.Avondmaal)7 uur ds. Bijlsma (dankzegging H.Avond maal). Geref. kerk (Art. 31), 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Van der Lingen. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Geref. Kerk, 10 uur (voorb. H. Avondmaal) en 7 uur ds. Mulder van Heemstede. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Maathuis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en nam. 7 u. dienst. Geref. Kerk, 10 uur ds. Donner van Broek op Langendijk; half 6 dr. Pol man. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ,ds. K. Nobel, em.-pred. GROET, zie Schoorl. GROOT-SCHERMER, geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Dik- boom van Alkmaar. Geref. Kerk in Evangelisatiegebouw a. d. Kerkelaan, half 9 ds. Donner van Broek op Lan gendijk; 4 uur dr. Polman. Evangeli satie, Kerkelaan, 10.15 uur ds. H. Bal- dier van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., half 3, ds. Dikboom. Geref. Kerk, half 10 en half 3, ds. Huismans. HENSBROEK geen dienst. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 10 uur, ds. Van Santen. NOORD-SCHARWOUDE, Ger. Kerk, 10 en 4 uur ds. Heitsma. Herv. gem., geen dienst. OBDAM, 2 uur ds. Baudet. OOST-GRAFTDIJK, av. half 8, ds. F. S. Kloosterman. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem„ geen dienst. Geref. Kerk, 10 en 3 uur, ds. Visser, SCHOORL, 10 uur, ds. De Jong. SINT-PANCRAS, Geref. Kerk, 10 u. (voorb. H. Avondmaal) en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Boekee. Evangelisatie, 10 uur, de heer Dam- muller van Alkmaar. URSEM geen dienst. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3, ds. Schmidt van Oudkarspel. ZUID -SCH ARW OUDE, 10 uur, ds. ten Bruggencate. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. Leen- ricrlz. De Heer en Mev LANGEBAERD- DE gevin kennis va boorte van hun PIETER DOT Heiloo, 25 Juni 1 AFWEZIC TOT 17 JULI. Huidarts v. c neemt waar. St. Elisabeth Zie 10—11 u. Centraal Zieke 2—3 u. CHIRURG van 26 Juni tot 1 f Gevraagd: EERLIJK MEI! v. halve dagen. 1 geh. dag. Liefs huishoudschool. 10. Br, Mevrouv TERMAAT, Wester DAGMEISJE gevraagd. Mevr. VAN WIJK, Krugerstraat 9. Mevr. HARPENAU derodestraat 26, voort, vraagt FLINK MEISt voor dag en nachi pension. DE ALKMAARSE DIJVERENIGING DERZORG" vraagt PLEEGGEZINN1 voor een aantal kil Inl. secretariaat: Houtenkade 42. GEMEENTE AKER! Ter secretarie d meente Akerslooi plaats voor een LEERLING-AMBTE! met uitzicht op vas noeming. Minimumi Vooropl. dipl. Mulo Sollicitaties vóór a.s. aan de Burg* ter. Inl. ter secretai GEM. ZANGVEREN „CRESCENDO" te SI tofen vraagt KOORDIRIGENT Sollicitaties te r aan W. LAKEMAN, petoren. Gevraagd EEN AUTOMONTE bij NIC. RUITER, 20, Alkmaar. BESCHAAFDE FA» aan zee gezocht, die 1—15 Aug. 2 meisje 5 en 3 jaar als p gnest wil opnemen, VAN LANSCHOT, boklaan 6. Hiiversun Nette jongen, 25 j., KENNISMAKINC met net meisje. Brieven onder no. bureau van dit blad li. Verdronkenoord 1 Alkmaar ZIET ONZE SPECIA ETALAGE met geïmporteerd GEORGETTE Langestr. 88. Alk]

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2