Dehistc BLIJVENDE BLONDE HAREN! Stad en Omgevitu} Alkmaarse Reddingsbrigade wint eerste prijs Spanning op de Paardenmarkt gaafste N i teuws Hoogwoi Ondanks handicap van langere baan A. de Boer voor het Bijz. Gerechtshof Damkampioenschappen Alkmaar en Omstr. Flen 30 zege op Ringers 2 Het jeugdspel in het Stadion Paard sloopt een Wagen Toonbeeld van geduld DOE DAT NOOIT! Foui veroorzaakte uitvinding Burgerlijke Stand Dirhshorn. Boerderij van de wed. C. Kruit afgebrand Marktberichten H.M. de Koningin dankt Prins Bernhard Nb de troonsbestijging van Juliana „de" Prins der Nederlanden Olympische voetbalspelers aangewezen Oadkarspel. HartBrandwaarborgmij 8—2 Obdam. Heiloo. Het handves gestolen uit met zeven Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemse Reddings Brigade zijn in het Sportfondsenbad te Haarlem wedstrijden georganiseerd waaraan de volgende reddingbrigades deelnamen: Alkmaar, Haarlem, Heem stede en Hillegom. De Haarlemse brigade staat in de wereld van het zwemmend redden bekend als een zeer goede en sterke brigade. Niettegenstaande dat heeft de Alkmaarse brigade een zeer goed figuur geslagen en is met de eerste prijs huiswaarts gekeerd. Met gematigd optimisme vertrokken Zondag om 12 uur 10 met een speciale Naco-bus ongeveer 35 leden naar Haar lem. Een grote handicap voor de Alkmaar- ders was dat het zwembad in Haar lem in de lengte belangrijk afwijkt van de Overdekte. Er was geoefend op ba nen van 25 meter, maar nu moest er gezwommen worden op banen van 33 1/3 meter wat vooral voor de num mers gekleed zwemmen met drenke lingen een belangrijke factor was. De Alkmaarse reddingbrigade be haalde de beste gemiddelde tijd. De tijden waren: 1. Alkmaar 2913,16 sec. 2. Haarlem 2915.15 sec., 3. Heemstede 3008.2 sec. Het geringe verschil in tijd toont wel aan dat er hard is gevochten, De medaille, die Alkmaar hiervoor werd uitgereikt was dan ook ten volle verdiend. Alkmaar werd ook eerste in de num mers 10 x 33 1/3 m schoolslag voor dames en heren met de volgende tijden. 1. Alkmaar 5.22.2 sec.; 2. Haarlem 5.22.6 sec., en 3. Heemstede in 5.43 sec. Voor de heren waren deze tijden: 1. Alkmaar 4.43 sec., 2. Haarlem 4.47 sec., 3. Heemstede 4.54 sec. Voor beide num mers was een bekertje beschikbaar ge steld, welke dus ook mee naar Alkmaar gegaan zijn. Met bordjesduiken behaalden de eer ste prijs: voor dames 1. B. Gaarthuis, Alkmaar, 2. J. Schuurman, Alkmaar, 3. *H. Turkenburg Haarlem. Voor heren: 1. V. Snel, Haarlem, 2. C. v. Rijn, Haarlem, 3. F. v. Es, Alkmaar. OVERIGE UITSLAGEN De andere uitslagen zijn: 4 x 33 1/3 meter sleepestafette voor dames ge kleed. 1. Haarlem, 2 Alkmaar, 3. Heem stede. Idem heren: 1. Haarlem, 2. Alkmaar, 3 Heemstede. 33 1/3 meter schoolslag en 33 1/3 m rugslag voor meisjes van 1316 jaar: 1 M. Prins, Haarlem, 2 A. Timmermans Haarlem, 3 E. Roozen, Heemstede. Idem Gistermorgen verscheen voor de bij zondere raad van cassatie te 's-Graven- hage A. de Boer uit Alkmaar, die door het bijzondere gerechtshof te Amster dam was veroordeeld tot 9 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten. De B. verrichtte als NSB-er diverse arrestaties, waardoor diverse personen van hun vrijheid werden beroofd en zelfs enkele in Duitsland de dood von den. Alhoewel de B. vaak op orders van hogeraf handelde, ging hij in 1942 in Hoorn ook op eigen initiatief te werk. De verdediger mr. Belaerst voer de ten gunste van requirant aan, dat hij ook meermalen personen gewaar schuwd had, dat er razzia's op komst waren. Verder vroeg hij het Hof hoe het mogelijk was dat de B.'s comman dant en satelliet, die in vele gevallen samen met B. de arrestaties had ver richt, slechts was veroordeeld tot 4 jaar. Op grond hiervan besloot de procureur-fiscaal tot aanhouding van de zaak. Uitspraak 21 Juli a.s. De voorronden zijn deze week, op een enkele uitzondering na, beëin digd. In de finale hoofdklasse zijn ge plaatst: De kampioen 1947, L. Raven- steijn en de heren M. A. Hemels, J. Schuit, C. de Bree, C. P. Mooyboer. H. Kruider, N. Oud en L. Verver, on getwijfeld een der sterkst bezette fi nales. die ooit in de Alkm. kampioen schappen gespeeld werd. De deelne mers zijn alle stuk voor stuk hun plaats waard. In de le klas-finale zijn gerechtigd uit te komen: Th. de Haas, P. J. Smo- lenaars, C. J. Helder, J. Jorna, G. Woonyk, H. .1. Toepoel, Otto, J. Geu- zebroek, Stam en Peerdeman. Ook een afdeling met zeer sterke spelers, waar ender een oud-kampioen en enige oud clubkampioenen, aangevuld met op komende jonge spelers. In de 2e klasse-finale komen uit: Miedema, Langras Sr., Veenstra, Bij waard, Langras Jr., Veen en vermoe delijk Brinkhof. 3e klasse-finale: Wijn, Heldennan, Bruggeman, Spaans, Korn. Smolenaars Jr., Klinkhamer en Balder. In elke finale zijn 3 prijzen, voor el ke groep gelijk, terwijl de eerstaanko- mende in de hoofdklasse de eretitel ..Algemeen kampioen van Alkmaar en Omstreken" mag dragen. A.s. Vrijdag aanvang der finales. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Alkmaar zal op Donderdag 15.Juli. des namiddags om twee uur, in openbare vergade ring bijeenkomen, onder voorzittershap van burgemeester Wytema. jongens van 1316 jaar: 1. C. J. Zut Alkmaar, 2. J. Warmerdam, Heemstede 3. Th. Booms, Heemstede. 66 2/3 meter schoolslag en 33 1/3 meter rugslag voor dames 16 jaar en ouder: 1. H. Turken burg. Haarlem, 2. T. Broers, Heemste de: 3 E. Koenen, Alkmaar. Idem heren: 1 J. Scheeres Haarlem, 2 De Wijs, Haarlem, 3. Roest, Heemstede. 3 x 33 1/3 meter wisselslag estafette dames: 1. Haarlem 1.28.2, Alkmaar 1.28.2 3. Heemstede 1.35. Idem heren: 1. Haarlem, 1.20.2, 2. Alkmaar 1.24, 3. Haarlem II 1.25. 33 1/3 meter schoolslag en 33 1/3 m rugslag gekleed met drenkeling v. da mes: 1. N. de Waard, Alkmaar 1.24.8; 2. T. Broers, Heemstede 1.25.8; 3. E. Koenen, Alkmaar, 1.27. Idem heren: 1. A. Turkenburg, Haarlem, 1.19; 2. F. Voogel, Alkmaar, 1.20, 3 C. Roest, Heemstede 1.22. In het kader van de Bedrijfsvoetbal competitie ontmoette het elftal van de Alkmaarsche Courant gisteravond het tweede van Ringers. De chocolade-mensen moesten met 3—0 het onderspit delvén, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de Alkmaarsche Courant was ingegaan. Aan het uitstekende doelverdedigen van de Ringers-keeper was het te dan ken, dat de score zo laag bleef. Hij behoedde zijn elftal voor een grote nederlaag. De trouwe schare supporters van beide bedrijven heeft ook ditmaal geen spijt gehad van hun bezoek aan het Go Ahead-veld. Er is braaf gelachen, waarbij de luide aanmoedigingskreten als „Piet" en „Sam" niet van de lucht waren. Zij zorgden voor de vrolijke noot in dit genoeglijke partijtje voetbal. Apropos! Met een niet te bedwingen trots vermelden wij het feit, dat ons elftal na vijf wedstrijden nog ongesla gen is. Van directie tot de loopjongen ziet ons bedrijf met „gespannen ver wachting" de wedstrijden tegen Rei niging en Ford Boys tegemoet. De uitslagen van de vorige week ge speelde wedstrijden waren: Afdeling A. Landbouwhuis 1—Huls kampboys 1 9—1, Ringers 1—Stabilitas 1—6, RASA—Hoge Huys 5—8, SOVA— Pavay 08. Afdeling B: Blacboys—Melkboeren 16, PostillonHulskampboys 2 12. Afdeling C: VIVO-Boys—Alkmaar sche Courant 34, POAPerzifo 63, Landbouwhuis 2BBC 08. Men schrijft ons: Gaarne wil ik in uw blad de leden van' de Alkmaarse Jeugdorganisaties opwekken op Zaterdag 10 Juli a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam de opvoering van het t.g.v. het Rege ringsjubileum geschreven Jeugdspel bij te wonen. 10 Juli is de dag, waarop de Neder landse jeugd H.M. de Koningin wil huldigen. Laten we op die dag met grote groepen naar Amsterdam trek ken. Natuurlijk gaan de vlaggen mee. Inlichtingen worden door de leidsters en leiders van de jeugdgroepen ver strekt. 10 Juli moet, mede dank zij onze medewerking, de dag worden, waarop op treffende wijze de nationale saam horigheid van de gehele Nederlandse jeugd wordt gemanifesteerd. Dat zal voor H.M. Koningin Wilhel- mina, die steeds maar weer op een dracht aandrong, een prachtig ge schenk zijn. K. DE WILDE, Voorzitter Alkm. Jeugdgemeenschap SLOTVERGADERING P. vd A. Zaterdagavond 3 Juli a.s. zal in de Stedelijke Muziektuin een openbare bijeenkomst worden gehouden door de P. vd A. als sluitstuk van de verkie zingsactie. Op deze vergadering wordt het woord gevoerd door de voorzitter der Tweede Kamer-fractie Jhr. mr. M. van der Goes van Naters. „De Stem des Volks" en „Excelsior" werken mede. (Ontleend aan onze adverentie- rubriek). BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Springtime in the Rockies, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Victoria Theater, 8 uur: De vrouw- van mijnheer, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: De zwarte zwaan, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée WOENSDAG. Gulden Vlies, 2.30 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Stompetoren, Café Zwart, 8 uur: Ver kiezingsvergadering V.V.D. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad 20 graden Celsius. Pesie's bad 20 graden Celsius. H.B.S.'ers doen eind-examen Gistermiddag stond de Paarden markt onder hoogspanning. Groep jes H.B.S.-ers dromden samen, en kele vaders en moeders drentelden heen en weer en verstolen blikken werden gericht op het gebouw van de Rijks H.B.S. Want daarbinnen stonden grote dingen te gebeuren. Weer is een schooljaar voorbij, weer is de tijd van de eind-examens aan gebroken. De examens worden in vier groepen afgenomen, waarvan de eerste drie gisteren aan de beurt waren. J In de stille gangen hingen de bord jes op de deuren der lokalen: Plant en Dierkunde, Aardrijkskunde, Ge schiedenis Daarbinnen werden de vragen ge steld, de antwoorden gegeven, soms snel en onberispelijk, soms aarzelend, soms juist, soms fout. Tegen de tijd, dat de examens af gelopen zouden zijn, kwamen de vrienden en de familieleden opdagen, om buiten te wachten en de eersten te zijn, die de gelukkigen zouden kun nen feliciteren met hun succes. De harten klopten in alle snelheden, de meesten wat vlugger dan gewoon lijk, want, hoe zeker een candidaat zich ook mag voelen, je kunt toch nooit weten. En toen ook de slachtoffers moes ten wachten tot de commissie gereed was met vergaderen, werd de spanning haast tastbaar. Men deed luidruchtig, of onver schillig, of men stond stil in een hoek je, wachtend op de dingen, die komen zouden. En die ten langen leste ook werkelijk kwamen. Daar stormden ze naar buiten,het zo vurig begeerde diploma in de hand, met de puntenljjst er bij ge voegd. En er werden handen gedrukt en gelukwensen klonken over het plein en hier en daar sloop stil een afgewe zen candidaat weg Vierentwintig jongens en meisjes behaalden op deze eerste dag hun einddiploma. Twee dozijn jonge man nen en vrouwen zullen hun weg zoe ken in de maatschappij, gewapend met een 'waardevol bezit, het einddiploma H.B.S. DE VTER-EN-TWINTIG. De geslaagden voor het einddiploma B zijn: M. T. Bootsma, J. van Bragt, W. C. Diekeman, L. van Donkelaar, J. Hoogenhout, G. de Leeuw, allen te Alkmaar, C. J. Maats te Heiloo, A. van der Meij, J. J. Mobron, P. E. Rijtema, allen te Alkmaar; G. Bak ker te Schagen; P. J. Brombacher te Schagen; B. van der Sluis te Schagen; P. H. Beekman te Castricum; A. P. Kuperus te Castricum; T. R. P. Bijls- ma te Bergen; G. Hommes te Heiloo; Ae. Möller te Heiloo; J. L. Roggeveen te Heiloo; J. H. Keizer te N.-Schar- woude; J. Moraal te N.-Scharwoude; C. F. Schene te Z.-Scharwoude; H. K. Kreulen te St. Maartensvlotbrug; K. van der Molen te Oude Niedorp. Tegen de verwachting in duurt de havenstaking in de Londense haven voort. Teneinde 't bederven van de levensmiddelen tegen te gaan worden Engelse soldaten ingezet om de schepen te lossen. Een paard, dat gespannen was voor een vierwielige wagen, sloeg gister morgen op de Kennemersinged op hol, toen het schrok van een opwaaiend stuk papier. Het dier rende, de wagen achter zich aanslepend, de singel af, waarna dè achterwielen en de laadbak van de wagen losraakten en het paard met lemoen en voorwielen verder holde. Slingerend en stotend ging het dwars over het grasveld van de Bergerhout, waarbij een hekje van het gazon werd beschadigd. Van te voren had de vluch teling nog een lantaarnpaal geraakt, waardoor een van de beide wielen sneuvelde. Het laatste wiel kwam in aanraking met de achterkant van de Berger bus, die eveneens schade op liep. Eindelijk werd het hollende dier op de Geesterweg door een agent van Politie tot staan gebracht. De weg, die het paard had afgelegd, was getekend door wijd en zijd verspreid liggende onderdelen, van wat eens een wagen geweest was. Het -paard zelf kwam er ook niet zonder letsel af, want het liep schaafwonden aan de linker-?"hterpoot op. De dierenverzameling in de Hout heeft dezer dagen weer een uitbreiding ondergaan. Tussen de Guinese biggetjes in de ronde kooi kruipt nu heel lang zaam én heel vadsig eerl schildpad. Het 'jachtige gehaast Van de „mar- motjés" deert hem niet. Hij gaat zijn eigen weg, nergens naar toe en nergens vandaan. Hij scharrelt maar zo 'n beetje langs het rasterwerk, met zijn dwaze naar buiten gekeerde pootjes en het kopje met de harde papegaaien bek draait nieuwgierig naar links en rechts Soms schrikt het dier. Dan verdwij nen poten en kop in de veilige beschut ting van zijn harde rugpantser en ligt er alleen maar een hoopje hoorn, als een steen van een hunnebed, onbe weeglijk in een hoek. Wij trachtten het beestje te bewegen, weer verder te wandelen, doch het is een toonbeeld van geduld en het bleef wachten. Wij geloven, dat een schildpad zo wel een jaar lang kan liggen, zonder te bewe gen, Zelfs als zijn mede-gevangenen over hem heen springen, en dat doen ze herhaaldelijk, komt er geen bewe ging in de harde klomp. Een schildpad is toch maar een ongezellig dier. Te dikke olie in motor of versnellings bak is om verschillende redenen sterk af te raden. En 'n motor voelt zich pas behaaglijk, als hij warm is. Rij den met een te koude motor doe dat NOOIT! Het is bedrijvig aan de v. d. Mey- straatDaar op nommer twee is het verkoopkantoor ingericht van de fa. A. van Leeuwen en brengt de post iedere dag brieven met het ver zoek aan de directeur om een on derhoud toe te staan aan de redac trices van de dames-weekbladen als Libelle, Cinderella en vele anderen. Wat of men de directeur wil vra gen? Wel, over het wondere blpn- deermiddel, dat dezer dagen door hem in de handel is gebracht. De Alkmaarsche Courant zou niet de krant van Alkmaar zijn, wan- near in haar kolommen gezwegen zou worden over deze vinding, waarover men zelfs In d e modestad der wereld, Parijs, versteld staat. We hebben orders gezien, komende uit Toronto en gericht aan de Fa. v. Leeuwen in Alkmaar om duizenden flacons „Charmingold". Dat is de naam van het artikel, waarvoor de belangstelling bestaat. Anderhalf jaar is er op het labora torium ge-experinjenteerd om een praeparaat samen te stellen, waardoor de pigmenten uit het haaf worden verwijderd zondèr dat 1 oals de kapper het zegt de structuur ver mindert. Mensen uit vakkringen, die van deze onderzoekingen iets verna men, schudden het wijze hoofd en zei den: „Onmogelijk". Maar de mensen van de wetenschap gingen door, on danks deze weinig-bemoedigende woorden. Dag in dag uit werd er ge zocht totdat op zekere morgen de laborant een fout maakte Toen was het werk gedaan: de fout veroorzaakte datgene waar men naar zocht! Een blondeermiddel was ontstaan, dat de hoornlaag, waarin het haar zijn voedingsbodem vindt, niet aan tast. Het was tot heden zo gesteld, dat geblondeerd haar niet meer geschikt was om de behandeling van Perma nent of Coldwave te ondergaan. Het haar werd hard en de dame, die zich toch aan een behandeling bloot stel de, beliep de kans een hoofd te krjj- gen, waarvan Jan Engelman eens dichtte: Uw schedelveld is koeler DE VUURDOOP. Het was natuurlijk zaak om het ar tikel onder de grote aandacht te brengen. Demonstraties in kleinere kring begon men mee en op 5 Fe bruari van dit jaar was een interna tionaal gezelschap verenigd in het Americainhotel te Amsterdam waar gedemonstreerd zou worden. De ver wachtingen waren in de vakkringen niet .hoog. Er was al zoveel op het gebied van schoonheidsmiddelen op cx« markt gebracht, dat een omwente ling zouden betekenen, maar een mis lukking bleek te zijn. De heer v. Leeuwen zei heel wei nig, alleen dit: Mijne heren, wanneer er aan dit praeparaat ook maar iets is wat minder goed zou zijn, waar schuw er tegen in uw vakbladen. Toen begon de demonstratie. In twintig minuten was er een dame met goudblond kapsel en als proef op de som ging er meteen een Coldwave over heen. Het vakblad schreef o.m. en we hebben er .ons persoonlijk van overtuigd „De proef met „Charmingold" was in ieder opzicht goed". Meerdere demonstraties volg den, de resultaten drongen door tot België, Noorwegen, Zweden en nu komen de berichten uit Argentinië, Midden-Amerika en Canada. Grote dozen met flacons stonden bij ons bezoek voor verzending ge reed. Op het bureau zagen we kleine flesjes staan. Waarvoor dienen die, hebben we gevraagd. „Die zijn voor de winkelverkoop, want blonderen is een taak, die ieder een met dit middel kan doen. Een kind doet de was!" Zoals men het haar met shampo reinigt, zo kan men het haar blonde ren. Geen stokjes, geen vakgrepen zijn daar voor vereist. Wij hebben Vol verbazing het hoofd met weinig haarse middelen be deeld geschud over deze uitvinding, die geslaagd is. Dat bewijzen de" tien tallen brieven, die we in een ogenblik over dit artikel kregen te lzen. Vanuit Alkmaar de Victorie, vanuit Alkmaar een wondermiddel en een deviezenbron, dis rijkelijk zal wellen! Geboren: Hans, z. v. A. van Lie- nen en T. Struijs. Elisabeth C. W., d. v. M. Joling en E. van Essen. Johanna T. M., d. v. H. J. N. M. Woud stra en G. C. Leering. Anna M., d. v. P. N. Peperkamp en M. P. P. Abbes. Susanna C. M„ d. v. J. Verver en P. C. S. M. Keijsper. Neeltje, d. v. C.'Bas en M. Beers. Euphrasie, d. v. J. F. W. Hoedt 'en M. van Slooten. Karei W. J., z: v. L. Kollof en C. J. Schouten. Johanna A. C., d. v. M. L. Winder en C. Kieft. Johanna C. G., d. v. A. J. Strik en A. H. van 't Hoff. Gehuwd: Bertholomeus P. Carriè re en Helena C. Kroon. Overleden: Teekela Staa, oud 74 jaar, geh. m. J. Doets. Omstreeks negen uur gistermorgen ontlastte zich boven onze omgeving een kort maar vrij hevig onweer gepaard gaande met felle regen en hagelslag. Precies om negen uur ontwikkelde zich plotseling boven de oude boer derij van de Wed. C. Kruit op de Oosterdijk een zeer hevige rook ontwikkeling. Het dak van de boer derij bleek door de bliksem getrof fen en het perceel stond in weinige ogenblikken in lichtèr laaie. De be woners (de Wed. C. Kruit en een broer van haar overleden man, beide reeds op gevorderde leeftijd, alsmede haar ongehuwde zoon) konden zich ternauwernood door de verstikkende rook in veiligheid stellen. De motorbrandspuit van de brandweer te Dirkshorn rukte uit en was binnen enkele minuten na N het ontstaan van de brand op de plaats van het onheil gearriveerd. De boerderij zelf kon niet behouden worden. Het vuur vond namelijk gretig voedsel in de juist binnen gehaalde vijf-en- twintig wagens hooi (de helft van de oogst) en deed alles in een half uur tiids in as vergaan. Van de inventaris kon practisch niets gered worden. Ge lukkig liep het vee buiten en bevonden zich de machines ook buiten. Wel slaagde men er in een nabijgelegen schuur en boet te behouden. Een en ander trok veel belangstel ling. De brandweer had de gehele dag nog werk met het nablussen van de rokende hooimassa. Naar wij vernemen was men slechts voor een laag bedrag tegen brandschade verzekerd. Wat 't onder dak brengen van de be woners betreft vernemen wij nog, dat waarschijnlijk door de heer A. Kaptein te Schagen, getrouwd met een dochter van de Wed. Kruit, 'n noodwoning be schikbaar zal worden gesteld. Ook elders bracht het hemelvuur nog schade. In de Kerkbuurt werd het huis van J. Spaansen getroffen. De bliksem veroorzaakte gelukkig slechts enig nxa- teriëel nadeel. ALKMAAR, 28 Juni 1948. Voor de centrale waren heden 48 vette koeien en 56 nuchtere kalveren aangevoerd. ALKMAAR, 28 Juni 1948. (Alkm. Ex portveiling). Andijvie f 5.50f 15; Spi nazie f 19f 32; Postelein 1 8f 16; Worteltjes f 14f 22; Tomaten f 52— f 84; Groene kool f 7.50f 8.50; Spits kool f 12.20—f 14.30; Rode kool f 16— f 22; Aardbeien (per slof) f 2.40— f 3 30; Rabarber f 7f 18; Bosuien f 5 f 22; Bieten (bos) f 9—f 18; Perziken f 7 f 34; Sperciebonen f 168f 196; Snij bonen (stok) f 170f 193; Bloemkool IA f 40—f 68. I f 20—rf 38 en II f 12- f 18; Komkommers f 10f 30: Wortel tjes f 11f 22; Radijs f 2; Selderie f 4 -f 7; Selie f 2—f 4; Sla f 2—f 7; Nieu we aardappelen: groot f 11f 15.50 en klein f 7f 10.50. Alles per 100 kg. stuks, bos en/of krop. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Juni '43. 72.000 kg Vroege aardappelen: eerste lingen f 11.70f 14.80, drielingen f 8.10 f 10.60, kleine f 5.70f 6.70, rode eer stelingen f 13.80f 14.70; blauwe eigen heimers f 15.40f 16.30; geelblom f 10.40; 200 kg tuinbonen f 22.60f 23.40; 300 st. bloemkool IA f 36f 40 en I f 25. LANG. GROENTENCENTRALE, 29 Juni 1948. Aangevoerd 102000 kg aard appelen f 15.80f 16.60; Rode eerstelin gen f 14.80—f 15; Eerstelingen f 12.30 f 14.60; Drielingen f 9.70—f 12: Kriel f 6.20—f 7.50; 18000 kg Rode kool f 14.20f 15.50; 125 kg Gele kool f 16.60; 70 kg Tomaten: A f 69 en B f 72; 600 s'.uks Bloemkool 1 41—f 49. Ongecorrigeerd H. M. de Koningin heeft het navol- gende schrijven aan Prins Bernhard gericht: Op Uw laatsten verjaardag tijdens mijn regering, voel ik mij ge drongen U zeer hartelijk te danken voor ai hetgeen gij op zoo velerlei gebied voor ons volk ^n voor het vaderland gedaan heht.Vzowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik vergeten, hoe gi) mij bijgestaan hebt buiten mijn regeringstaak gedurende de moei lijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt gij krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep op alle land- en rüksgenooten en niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed be doeld is de vergissing vrij alge meen, dat gij In den vervolge Prins Gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaard baar. Ik wensch U van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingeslagen weg, Uw gaven en Uw werkkracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ont plooien. WILHELMINA. (Op verzoek van H. M. de Koningin publiceren wij deze „open brief" in de oude spelling). Hoofdredactie. Naar wij vernemen zijn de volgende 22 spelers aangewezen door de keuze commissie van de KNVB, voor het Olympisch voetbaltournooi: Kraak (Stormvogels), Schijvenaar (EDO), v. Bun (MVV,) Stoffelen (Ajax), Ter- Icuw (DCV), De Vroet (FeyenoorS), Van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia)Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen), Landman (Neptunus), Beenhakkers 'NAC), Clavan (ADO), Schaap (Gooi), Everse (Neptunus), Albers (Vitesse), Biesbrouck (RCH), Krijgh (BW), Ap pel (Sittard), Droger (Ajax) en Tem ming (DOS). Van deze 22 spelers zullen er 17 de reis naar Portsmouth meemaken. De bedoeling is, dat de vijf andere spe lers in Nederland gereed worden ge houden om indien nodig, naar Londen over te komen. De bepaling bij het Olympisch voetbaltournooi luidt na melijk zo, dat in totaal 22 spelers de finitief op de deelnemerslijst mogen worden ingeschreven en dat tijdens het tournooi daaruit een keuze mag worden gedaan. Onder 'n grauwe wolkenlucht speelde op een soppei-end terrein Hart tegen de Brandwaarborg. De pessimisten, die voorspelden dat Hart er weer aan zou gaan, hebben ongelijk gekregen, de znurkoolmaniakken hebben een klin kende overwinning behaald. De wed- stiijd werd in een sportieve geest ge speeld en dat was nodig ook, want wie gewoon is achter een bureau te zitten, veelt zich op het voetbalveld tóch al niet zo erg goed thuis en wanneer dat veld bovendien nog van de regen door nat is, doen zich situaties voor waarbij een mens eei-st zijn benefi weer zoeken moet, wil hij verder kunnen. Hart had een onbetwistbaar overwicht, maar het was de Bi-andwaarborg, die de eerste goal maakte. Tegen het eind van de eerste helft x-olden de ballen bij de Brandwaarborg in het net. Maar dat was gedeeltelijk ook te wijten arfh de blessure, die Kooijman opgelopen had. De Brandwaarborg had geen reserves en keeper Kooijman heeft er van ge maakt, wat er van te maken viel. Keep maar eens met één hand Na de thee kwam de Brandwaar borg er beter in en moest Molenaar meermalen doortastend optreden, Niettemin duurde het lang eer er een ooelpunt werd geboren en dat werd nog niet eens toegekend. Na een ta melijk onoverzichtelijke valpartij het is merkwaardig op hoeveelma nieren een mens vallen kans rolde tenslotte de bal zachtjes in de veste der Hartlanen en daarmee had de Brandwaarborg de eer gered. Jammer was de geringe belangstel ling van het publiek'wij voor ons zijn al 'weer nieuwsgierig naar de volgende ontmoeting en trotseren desnoods bakstenen. En by een vol gende ontmoeting zuilen de practi- serende voetballers hopenlijk langs de lijn staan, want het moet bedrijfs voetbal blijven, waarbij techniek op de zoveelste plaats komt en waarvan ongewilde, maar grappige situaties de clou vormen. KIEZERSLIJST. De kiezerslijst vermeldt voor district I, d.i. Obdam 849 kiezers, met van el ders 22; voor district II, Spierdijk 228 en 4; uit Obdam naar elders 16 en uit Spierdijk 6. EXAMEN De heer A A W v d Linden is aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk geslaagd voor de akte 1 o Ontegenzeggelijk te Hoogwoud. Mac met een blauw Op twee hoek glas pils koopt als een symbool voering ten plat Dit centrale p sporadisch in on Hoogwoud is waarop nu het maar het is ook In de kerk woi twaalfhonderd ja: door bisschop Wi voet Redbad schi heidense voorvad< dood zou komen. Vijfhonderd jaa Koning, door de snodelijk vermoord Weer later wer heid" met het gev verrijzen, daar wa verwisselt. De Zuiderzee wi te verwonderen, schipvaart toelej pen onder hun naar de Oostzeelanc der vorige eeuw Aartswoud had behoort, lange onder aardse gangen schij Genoeg dus voor soferen. Na opgemelde gebc Graaf Willem II begint historie van Hoogwoud het met Aartswoud door Graaf Willem VI verkreeg onder bepaix Stede daar den Hoich heten. Deze naam gaf de verplichting de stad wegschenken of verkope Begrijpelijkerwijze op dit privilege en stuk veilig te benaren vertrouwd aan een kei Het handvest van Ho bewaard in de kerk, ter van 1536 werden een sterke kist, met ven sloten, gestolen. Trouwens, toen was van „vrije stad" toch al dig, want tijdens de Hoe jauwse twisten waren in opstand gekomen teg van Holland, Jacoba var na haar overwinning het trok. Hoogwoud en Aartswo 1429 in leen gegeven Eduard de Bastaard, w de naam vaxx Hoogwoud nomen. Deze Eduard „bastaert-soone" van W. In de erfleen-acte w plichtingen jegens de schreven, welke bestond, talen van een jaarlijkse heervaartplicht en de schenk in geld) bij de in een landheer. Hiertegenover stond, heer de heerlijkheid en moest beschermen, wam langen werden aangetas Zo'n landheer was vr een duur man. Het bei inhuldiging, want dan behoorlijk geschenk in men en voorts waren de ook niet mis! De landh< heerlijkheid verkopen en deed, moesten de poort< „bede" voor de nieuwe elkaar zamelen! Er zijn in de loop der ambachtsheren en -vrou' De laatste was Lucas Hoorn, die de heerlijk! overnam, maar het volge het tiendrecht voor 160, De eerste heer van Hc der Eduard de Bastaard kasteel bouwen. Het wa burcht, zoals de pentc-k in de kamer van burgen baart in het raadhuis h Wanneer het afgebroken historie niet. Later is plaats een buitenhuis ge ten daarvan zijn nog t achtergevel der woning Bakker. Beter bewaard is het dat hoog boven de huize kilometers in de omtrel Het dateert van 1680 en zelfde plek gesticht wai ganger door het gesta van de tand des tijds w Het interieur is mopi preekstoel en een fraai Ook bewaart men er het dat volgens de legende worden bij de kerstening Er wordt door de serie nu sterk betwijfeld of inderdaad al zo oud is. Maar de legende is aarc vont staat er, wat wil me Vlak in de nabijheid vt het raadhuis, met zijn tiende-eeuws geveltje. H gebouwd en een zuster malige ambachtsheer, Louisa Hedwig van Catz eerste steen voor gelegd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2