f 13.000.-- voor verfraaiing Troelstra-Oord te Egmond aan Zee heropend A.s. Maandag de eerste gasten Egmond aan den Hoef Opening kampeerterrein Uitreiking geschenkpakketten Bergen St reekdag der Esperantisten Tenniswedstrijden op de Molenkrocht De oogst van de weg Daverend succes Alkmaarse schilders exposeren De U.N.A.C.-wedstrijd - - -- Langedijk. Drankbestrijders hadden een goede dag Een „Otterjacht" N oordscharwoude. Raad Heerhugotvaard Schoolfeest een groot succes In ons nummer van gisteren wijdden wjj enkele woorden aan de heropening van het Troelstra-Oord te Egmond aan Zee. Plaatsgebrek was oorzaak, dat wij het bq enkele regels moesten laten. Hieronder volgt een gedetailleerd verslag van de gebeurtenissen: Vrolijk wapperden Zaterdag de vlaggen van het N.V.V. en de Stichting Troelstra-Oord aan de gevel van Het Troelstra-Oord op de Boulevard te Egmond aan Zee, als teken van vreugde over de her opening van het eerste deel, dat op de puinhopen herbouwd is en als welkom aan een honderdtal be langstellenden, die de vreugde mee beleefden. De voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, sprak een welkomst woord. Dank zij de hulp van de Mi nister van Wederopbouw is het mo gelijk gebleken een deel van het Troelstra-Oord nu te heropenen. Ar chitect Mulder en aannemer Asman volbrachten dit met hunarbeiders, die met toewijding werkten aan hun eigen gebouw, het gebouw voor de arbeiders, 350.000 mannen en vrou wen, verenigd in het N.V.V., met hun gezin een millioen mensen omvat tend. Hopelijk zal het gelukken in 1949 het gehele gebouw weder her bouwd te krijgen. Dan zullen er 12o mensen hun vacantie doorbrengen, op welk aantal reeds gerekend is voor de eetzaal, waarin nu deze ope ning plaats heeft. Mogen de arbei ders hier een prettige vacantie ge nieten! Om allen te gerieven zullen veel meer Troelstra-oorden nodig zijn. Moge dit Troelstra-Oord daar toe een aansporing vormen. De Metaalbewerkersbond bood als geschenk aan de complete uitrusting aan tafelzilver, de Grafische Bond schonk 1000, nader te besteden, de Centrale Bond van Transportarbei ders schonk vlaggen, de Fabrieks- en Landarbeidersbond een nader overeen te komen passend geschenk, Piet Bekker een mooi schilderstuk. Nog vele andere geschenken en een schat van bloemstukken zijn ontvangen, waarvoor het bestuur zeer erkente lijk is. Op hoge prijs wordt gesteld, dat burgemeester en Wethouders van Egmond aan Zee met de gemeente secretaris aanwezig zijn. Vroeger was de verhouding met het gemeentebe stuur altijd reeds vriendschappelijk. Dat moge zo blijven. Na woorden van welkom tot de verdere autoriteiten, werd een pro gramma uitgevoerd, dat door de Vara werd uitgezonden, waaraan meewerkten Nap de Kleijn, viool; Alice Heksch, piano; Hetty Blok, voordracht en Jo Hekkertvan Eys- den, zang. Tal van sprekers voerden het woord. Architect Mu'der dankte voor het vertrouwen en de prettige sa menwerking en bood een schilderij aan van Johan van Hel, voorstellen de het Miranda-vuur. Namens de Al gemene Raad bood de commissie v. d. Hilst-Fijlstra-van den Heuvel schilderijen aan van de schilder Jelle Troelstra, herinnerend aan de bezet ting en de herrijzenis in vrijheid. Burgemeester Niele wees in zijn ge lukwens op de ravage, die 1945 te zien gaf. Toen volgde een moeilijke periode, maar nu is Egmond enigs zins herleefd. Het deed hem genoe gen. dat de heer Kupers, die de eer ste steen legde voor het verwoeste Zaterdagmiddag j.l. beleefde de Hoef een bijzonder feit, n.l. de officiële ope ning van het B.P.V.-kamp (Bruijnzeel Personeel Vereniging) aan het Nach- tegalenpad alhier. Tien rood-witte zo merhuisjes geven in verspreide ligging tekening en kleur aan de groene duin rand. Met een open uitzicht op het nabije lieflijke dorpje en tóch volop in de vrije natuur, is het terrein in één woord ideaal gelegen. Om 3 uur opende de voorzitter van de B.P.V. Hierna wer den de vlaggen gehesen en vond de aan wijzing der kampeerwoninkjes plaats. De huisjes zien er van binnen keurig uit en bieden slaapgelegenheid voor maximaal 6 volwassen personen door middel van twee 2-pers.- en twee één persoons opklapbedden. De woonruimte is van een Bruijnzeel keuken in klei nere uitvoering voorzien. Een flinke zitbank biedt tevens royale bergruimie, terwijl een aanrecht met afvoer alle ge makken van een echte keuken geeft, waarin verdere inventaris als messen, voiken, borden, broodtrommel, vuilnis emmer enz. niet vergeten is. Een nor- tonpomp voorziet in de behoefte aan voortreffelijk drinkwater, terwijl een kleine speeltuin voor de kinderen niet ontbreekt. 130 gezinnen zullen de 10 huisjes gedurende 13 weken bewonen. Om misverstand te voorkomen wordt medegedeeld, dat deze zomerhuisjes ontworpen zijn en in de handel ge bracht worden door de firma (archi tect) Reinders te Amsterdam, zodat Ie huisjes derhalve niet van de firma Bruijnzeel zelf zijn, noch bij deze firma besteld kunnen worden. De mooie natuur en gunstige ligging van Egmond-Binnen als kampeer- en toeristenoord zijn nog te weinig bekend. Moge met de opening van dit kamp voor onze gemeente een toekomst met gou den perspectieven zich ontsluiten, bij ernstig aanpakken valt er onder goede leiding op dit gebied voor Egmond- Binnen nog heel veel te bereiken. Zou den de tijden niet rijp zijn om in de Hoef ook eens aan een V.V.V. te gaan denken? T.O., die het in de bezetting ook moeilijk had, thans deze dag mocht beleven. Veel dragen de arbeiders bij aan de herbouw van Nederland en daarom wordt hun een gelegenheid als deze om van hun vacantie te ge nieten, graag gegund. De gemeente zal alles doen, wat mogelijk Is, om te zorgen, dat men in Egmond een prettig vacantie-oord vindt. Evert Vermeer sprak namens het partijbestuur van de Partij van de Arbeid. In de herbouw van het T.O. wordt weergegeven, wat de vakbewe ging voor ons volk deed. Uit de puin hopen is het N.V.V. herrezen, dat de stoot geeft tot de wederopbouw van ons volk. Voor de toekomst van dat volk is de samenwerking nodig van het N.V.V. en de P.v.d.A. Daarvan is dit gebouw een symbool. Nog tal van andere sprekers voèr- den het woord en deden hun woor den van geschenken vergezeld gaan. De bond van Fabrieksarbeiders bood een compleet servies hotel-porselein aan. De Arbeiderspers schonk een deel van de bibliotheek voor regen achtige dagen! de Amsterdamse Bestuurdersbond vulde deze gift nog aan, Frans Nienhuis, namens de Vema, beloofde gratis met zijn ge zelschap te zullen komen om op regendagen cabaretvoorstellingen te keven, de firma Heringa en Wiitrich schonk een electrische klok en zo waren er nog tal van kleinere ge schenken. Uitvoerig bedankte de heer Ku pers alle sprekers en schenkers, ter wijl hij in zijn slotwoord speciaal hulde bracht aan de secretaris, de heer van Dugteren, die tijd noch moeite gespaard had om de herbouw van het T.O. te bevorderen. (Luid applaus). Hierna bestond gelegenheid het ge bouw te bezichtigen, dat voorlopig ruimte biedt voor 40 logeergasten. In de ruime hal is een fraaie gedenk plaat aangebracht, waarop staat: ,,Op 26 Juni 1948, na herstel van zijn verwoestingen door de nazi-tirannen, toegebracht in de jaren 19401945, wederom in gebruik genomen en aan onze beschavingsarbeid gewijd. Het bestuur van het N.V.V. en de Stich ting Troelstra-Oord". In deze hal zal ook geplaatst worden de bronzen pla quette van Troelstra, door de Eg- mondse aannemer Th. de Graaff tij dens de verwoesting uit het oude T.O. gered en na een onderduik periode thans met een geestig speech- je door deze aan het bestuur over handigd. Na afloop der plechtigheid werd door het bestuur aan alle genodigden een lunch aangeboden. Op Maandag 5 Juli a.s. zullen de eerste gasten het herboren Troelstra- Oord weder bevolken. Heden werden in Egmond aan Zee na mens het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis aan ongeveer 500 schoolkihderen geschen ken pakketten uitgereikt, die in ons land bekend zijn onder de naam „Giftboxes" Met deze uitreiking, die geschiedde door de heer Van Kleef van het Jeugd Rode Kruis, die werd vergezeld van een uit eenzetting over de bedoelingen van het Jeugd Rode Kruis, hoopt het Rode Kruis ook in Egmond met deze nieuwe vredes taak te kunnen beginnen Zondag j 1 hield de afdeling Alkmaar een Esperantodag te Bergen Hiervoor waren uitgenodigd de afdelingen Amster dam, Haarlem^ Beverwijk en Hoorn Het punt van samenkomst was hotel „Duin- vermaak" Na een ontbijt in voornoemd hotel begon een fikse wandeling door de duinen, die ongeveer 3Ve uur duurde O m werd de Ijsbeer bezocht, dit is een prach tige plek in de duinen, het was alleen maar jammer, dat het meertje aldaar, droog stond Ook zaten er veel meeuwen en ander gevogeltje te broeden Daar er nog enige gevaarlijke plekken in de duinen zijn diende de heer B Bos nia als gids Hij wist vele mooie plekken aan te wijzen en bracht de bezoekers weer veilig en wel terug in Bergen In „De Oude Prins" werd nog eventjes gezellig nagebabbeld, waarna de terug reis werd aanvaard Op deze dag zijn weer vele oude vriend schapsbanden aangesnoerd en ook nieuwe gesmeed Als geheel was het een zeer geslaagde dag Tijdens de wandeltocht was het weer vrij goed, hoewel het er 's morgens niet zo mooi voor stond HET EERSTE WEEK-END Het Tennispark „De Molenkrocht" aan dc Kruisweg was Zaterdag en Zondag be volkt met een groot aantal vrienden en vriendinnen van de edele tennissport Vooral het aantal deelnemers uit Alk maar was groot Met de districts-kam pioenschappen aldaar in zicht, vormde het C-tournooi in Bergen voor hen klaarblij kelijk een welkome „generale repetitie' De jeugd speelde apart in voorrondes en was dezer keer goed opgekomen, het geen ëen verblijdend teken genoemd mag worden De sportieve geest, welke kenmerkend is voor het Molenkrocht-tournooi, viel ons ook ditmaal op, toen Zondag, na de re genval, wedstrijdleiding en spelers geza menlijk de hand uit de mouw staken om de baan in de kortst mogelijke- tijd weer bespeelbaar te krijgen Hierdoor kon nog een behoorlijk aantal partijen worden afgewerkt en werd in enkele gevallen reeds de demi-finale be reikt De overige partijen zullen het volgend week-end plaatsvinden In ons nummer van Maandag 5 Juli zul len we de uitslagen publiceren, te begin nen bij de kwart-finales In het tijdvak van 18 tot en met 26 Juni werden aan het Politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevon den aangegeven: Hond (Airdale-terrier); zwarte hond; zilveren ring met steen; dop van radioteur; zwarte tas met in houd; bruine vulpen (Parker); gele ge ruite hoofddoek; zonnebril; bankbiljet van f 20,—; hondje (Spaniel); kerkboekje; Schepnetje; padvindersriem met porte- pionnaie; muts (capuchon); klein zwart hondje; blauw wollen kindermutsje; bril met licht montuur; bruine portemonnaie; bruine handschoen; twee muntbiljetten; schroevendraaier; bruin lederen porte monnaie; étui met pakje sigaretten; por temonnaie met inhoud; portemonnaie met inhoud; armbandhorloge met zwarte wij zerplaat De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: rood lederen tui met vulpen; vulpotlood en abonnement; voetbal; grijs kinder vestje; voetbal; zwarte portemonnaie met inhoud; één rokerskaart, 1 tabaks- en ver- snaperingenkaart en 2 versnaperingskaar- ten; bril met hoornen montuur; terriër; dames-armbandhorloge; kindersandaal; ziiveren wapenbroche; hangslot; bus abonnement Bergen—Alkmaar; zwarte vulpen „Oxford"; wit wollen vest; zwarte vulpenhouder; verchroomde wieldop; voetbal Inlichtingen aan het Bureau der Rijks politie (telefoon 2444), Karei de Grotelaan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v m Bij de schoolwedstrijden te Alkmaar behaalden de leerlingen van de Middel bare Meisjesschool te Bergen niet min der dan 3 van de 4 wisselbekers, die voor meisjes van het voortgezet onderwijs be schikbaar waren gesteld Zij danken dit succes vooral aan de re gelmatige training, die tijdens de lessen .in lichamelijke oefening door de gym- r.astieklerares, mevr JonkerJonker werd gegeven De helft van deze lessen is namelijk voor schoolzwemmen bestemd Zeer tot spijt van leerlingen, docenten en bestuur moet met ingang van 1 Sep tember deze voortreffelijke leerkracht plaats maken voor een volledig bevoegde lerares M O lichamelijke oefening Het schoolbestuur hoopt in mej H M Baarbé een minstens gelijkwaardige op volgster te hebben gevonden BERGEN'S HARMONIE CONCERTEERT. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H, Prins Bernhard zal Ber gen's Harmonie op 29 Juni, 's avonds 8 uur, een concert geven in de Mu- z.ektuin aan de Hoflaan. uitgevoerd zullen worden: 1. ..The Middy", mars van Alford; 2. Ouv. „Les Diamants de la Cou- ronne" van Auber; 3. „Watermuziek" van Handel; 4. Fragmenten uit „Atil- la" van Verdi; 5. „Amateur-mars" van J. C. Beekman; 6. Ouv. „Le Nou veau Seigneur du Village" van Boil- dieu; 7. „Zomeravond" van J. C. Beekman; 8. Selection uit „De Vogel koopman" van C. Zeiler; 9. Finale „Neerlands Jubelmars" van J. P. van Leeuwen. EXCURSIE VOOR NATUURLIEFHEBBERS. Jan Ivangh leidt Woensdagavond a.s. zijn tweede wandeling, die ongeveer drie uur duren zal. Punt van samen komst weer bij de Lindeboom aan de Hoflaan te Bergen, om half acht. In de bekende kunsthandel P Hopman is, naast heel veel moois op zeer ver schillend gebied, thans tentoongesteld een zestiental werken van twee Alkmaarse schilders, H Heertjes en J Groot Deze beide kunstenaars, die zich in hun vrije tijd gaan uitleven op doek, blijken hun impressies op verschillende wijze te hebben vastgelegd Bij de „Spoorbaan" van Heertjes grijze luchten, waarin rook pluimen opstijgen, het hele stations-em placement bedekt met vuile sneeuw, vuil door het vele verkeer bij Groot's „Mo len in de sneeuw", alles pas gevallen sneeuw, smetteloos wit, een lijkwade Bij Heertjes* „Emmabru?' weer de grijze luchten, die wonderlijke stilte Het „Stilleven met appels" van Groot trekt door kleuren tegenstellingen, zijn „Geitje" staat bibberend in de kou Het „Interieur van het atelier" van Heertjes houdt het oog lang vast We hebben slechts enkele vluchtige in- diukken weergegeven Voor belangstel lenden Is overvloedig gelegenheid tot na dere kennismaking: elke werkdag en na 1 Juli zelfs 's avonds BERGENSE COMBINATIE—O S V 2—5 Ten aanschouwen van een tweeduizend koppige menigte werd Zondagavond op het terrein aan de Kerkedijk een voet balwedstrijd gespeeld ten bate van de UNAC Burgemeester dr W Huygens sprak een kort woord ter inleiding, waarbij hij wees op het mooie doel van deze wedstrijd en dank bracht aan allen^ die medewerkten om de actie te doen slagen De uitstekend gespeelde wedstrijd ein digde met een welverdiende 5—2 over winning voor O S V Het heeft er hard, heel hard voor moe ten werljen, want het Berger elftal gaf uitstekend partij in deze sportieve strijd BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Karei Piet Plaatsman en Maria Johanna Bijwaard. Gehuwd: Petrus Martinus van der Lans en Johanna Catharina Smit. Antonius Gerardus van Rijn en Johan na Lidwina Gerdes. Dirk Hendrik Helsdingen en Dina Helena van den Bergh. - - c- Machinaal melken. In Zweden wordt reeds lang „machinaal gemolken". Hier te lande gaat men er ook meer en meer toe over. Op de proetzuivel- boerderü van het Rijksproefstation te Hoorn heeft men thans een dergelijke Amerikaanse „vervoerbare melker" in gebruik genomen. Zondag belegde de Federatie Noord hollands-Noorden van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken een streekvergadering in Zuid- Scharwoude. Te ruim half elf opende de voorzitter, de heer H. J. Marinus, de bijeenkomst in zaal Kramer. On danks het slechte weer achtte spr. de opkomst zeer bevredigend. Om de sfeer er in te brengen zong men eerst enige liederen, waarna mevr. Kerkhof declameerde. Zij bracht ver zen van Adema van Scheltema, Margot Vos, Henriëtte RolandHolst en ande ren op een niet onverdienstelijke wijze. Zij vond dan ook een aandachtig ge hoor, dat van veel waardering blijk gaf. EEN WETHOUDER VAN DEN HELDER SPRAK. Als spreker trad op de heer P. S. van dei Vaart, wethouder van Den Helder, die een kernachtig betoog hield. Spr. noemde zichzelf het slechtste nummer van het programma, want hij had tot dusver op geen enkele wijze propa ganda bedreven dan die, welke ligt in persoonlijke onthouding. Spr, spoorde dan ook aan zijn voorbeeld niet te vol gen, want er is nog steeds op het ge bied der drankbestrijding veel te doen. Als één der gevolgen der laatste oorlog beweegt het getal der zedenmisdrijven en de gevallen van openbare dronken schap zich in stijgende lijn. De politie schrijft dit verschijnsel toe aan een al geheel verval van zelfbeheersing en fatsoen. De drankbestrijding kan dan ook gezien worden als een onderdeel van de wederopbouw van ons volk. De jeugd wordt zeer gemakkelijk slacht offer van het drankmisbruik, vooral waar de kring der matige gebruikers zich zo sterk heeft uitgebreid. De ver antwoordelijkheid bestaat daarom voor ieder in deze kwestie stelling te kiezen,* want volgens spr. vormt de matige drinker het grootste gevaar. Tenslotte wees spr. nog op de omstandigheid, dat de verworven posities in de overheids organen nog veel te weinig gebruikt worden om de drankbestrijding te sti muleren. EN NA DE REDE. Na de rede van de heer v. d. Vaart werd het programma voortgezet met viool- en pianomuziek van de heer P. Wit en mej. N. Kramer. Gebracht werd o.a Rigoletto van Verdi, Narcissen en een Serenade en als toegift 'n Gavotte. Het pianospel van mej. Kramer was aanvankelijk wat te weinig spontaan, het geen echter allengs aanmerkelijk verbe- teide. De heer de Wit had èn ongeluk kige en zeer goede momenten, van een gedurfd élan, dat v zeer goede effecten schiep. Het applaus was dan ook voor beiden absoluut verdiend. De historicus van de Langedijk, de heer K. Zeeman, leverde hierin nog een bijdrage op historisch gebied. Spr. door liep in vogelvlucht de geologische wor ding van West- Europa en daarna van Nederland. Uitvoeriger ging spr. in op het ontstaan van div. waterschappen en polder. Door kaarten, foto's en tekenin gen illustreerde spr. zijn met aandacht gevolgd betoog. Tenslotte gaf mevr. Kerkhof nog enige verzen ten beste. DE RONDVAART. Na een gezellige koffiemaaltijd, scheepte het gezelschap zich in voor een rondvaart. Deze rondvaart verliep in zeer gemoedelijke stemming, waar aar. de zon ook haar deel bijdroeg. Na een vaart van ruim een uur kwam het gezelschap in zeer voldane stemming weer op het punt van uitgang terug. Daarna werd het gezelschap ontbon den en gingen de deelnemers in alle richtingen weer Noord-Holland in. De Federatie kan op een zeer geslaagde dag terug zien, die op een hoog peil stond en zeker voor herhaling vatbaar znl blijken te zijn. Wat is de bedoeling van een Otter- jacht? In een bepaald gebied wordt ergens 'n radiozender opgesteld en wei zo, dat deze niet makkelijk te zien is. Meestal wordt deze verborgen in een tent, boot of iets dergelijks en dan gecamoufleerd met takken. De bedoeling is nn, dat de jagers deze zender proberen op te sporen. De jagers moeten gebruik maken van een peilontvanger, dat is een ontvanger, voorzien van een raam- antenne, bij de meeste lezers wel be kend uit de bezettingstijd. Met zulk een ontvanger, in ama teurskringen genaamd „de peildooj", kan een verborgen zender opgespoord worden. De afd. Alkmaar van de V.E.R.O.N. hield een dergelijke jacht in de omge ving van Oudkarspel. De organisatie was geheel in handen van de heren de Ruijter en Nieman, beide bekende radiozendamateurs uit de Langedijk en de zaak was keurig voor elkaar. Onder een hevige stortbui vertrokken 15 met radio-amateurs bemande roei bootjes op zoek naar de „Otter". Nu kunnen radioamateurs wel met ontvangers en zenders omgaan, maar met rooibootjes is 't maar zo zo! Na veel gemodder waren de 15 boot jes dan toch vertrokken en de jacht v/as begonnen. Eén van de peilers, de heer J. Vlug. woonachtig in dat waterland, koos di rect 't hazepad en mocht er in slagen als eerste „de Otter" te vangen. Z'n be kendheid met de vele sloten was na tuurlijk in z'n voordeel. Niettemin een prachtige prestatie, Jo! Eén van de peilers, een radioamateur uit Amersfoort, had als bootnummer No. 13, brak ook 5 minuten na de start prompt een roeispaan, en kwam, als 13e aan, terwijl hij dacht de eerste te zijn!! Mensen zijn er niet verdronken, dus de gelederen van de amateurs zijn dus piet gedund, maar er was er toch een. die het water zo verleidelijk vond, dat hij met roeispaan en al de bodem an een modderslootje verkennen ging. Er gaan nu geruchten, dat deze ama teur, proeven gaat nemen met peilin gen onder water. Na ongeveer 2 uur waren alle groe pen binnen en ging 't hele gezelschap, voorafgegaan door de motorboot, waar in de zender opgesteld was, huistoe. In café Jansen in Oudkarspel vond de prijsuitreiking plaats. De „bijna" verdronken amateur uit Hilversum dankte namens 't hele ge zelschap de organisatoren van de „Ot terjacht". Ondanks mishandelde handen, die vol blaren zaten, konden allen op een sportieve en gezellige dag terugzien en 't zal wel niet bij deze ene „Otterjacht" blijven. DE KOMENDE RAADSZITTING. De raad komt 30 Juni in een avondvergadering bijeen. Aan de orde zullen o.m. de volgende onder werpen aan de orde gesteld worden: Allereerst zal de raad overwegen of het wenselijk is de zwemvereni ging „Eigen Kracht" een subsidie te verlenen van 543,78. Voorts komt de Landhuishoudschool weer op het programma voor, daar door de Hol landse Maatschappij voor Landbouw aan de raad verzocht is een urgentie- verklaring af te geven. Daar een dergelijke verklaring reeds op een verzoek van de C.B.T.B. werd afge geven en twee scholen niet bestaan baar zijn en de samenwerking tussen beide organisaties tot heden niet mo gelijk blijkt, zal er over deze kwestie rog wel een en ander gezegd worden. De gasfabriek heeft geldgebrek, men wil daarom ten laste van het bedrijf een lening van 20.000 slui ten. Voorts omlijsten een aantal klei nere kwesties het geheel. GEEN GEBREK AAN SOLLICITANTEN. Het blijkt, dat er gaandeweg meer belangstelling komt voor betrekkingen met vast dienstverband. Zo leverde een oproep van de LGC voor de func tie van keurmeesters 37 sollicitanten op. Maar een oproep voor een machi nist op het gemaal van de Oostdijk onder Zd-Scharwoude bracht niet min der dan 113 aanbiedingen van gega digden in. Van een tekort aan werk krachten gesproken ALWEER EEN EERSTE PRIJS. Op het te Santpoort gehouden con cours voor Harmonie en Fanfare-corp sen legde Excelsior beslag op de eer ste prijs in de ere-afdeling met 426 punten De directie berustte bij de heer P. Pranger. De Raad der gemeente Heerhugo- waai'd kwam Maandagavond te acht uur ten gemeentehuize onder voor zitterschap van burgemeester Sutman Meyer in openbare vergadering bij een. INSTRUCTIE ONDERWIJZEND PERSONEEL. De thans geldende instructie voor het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen in deze ge meente dateert van 28 Juni 1943 en is toen vastgesteld door de burgemees ter, ter waarneming van de taak van de Raad. Besloten werd deze instruc tie te zuiveren van de diverse bijsma ken der oorlogsjaren. EERVOL ONTSLAG VOOR MEJ. REM. Wegens haar benoeming in gelijke functie per 1 Sept. a.s. aan de o.l. school te Uitgeest werd mej. Rem met ingang van deze datum eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. schooi te Heerhugowaard- Zuid. De Federatie van V.V.V.'s in Nrd.- Holland boven het Noordzeekanaal te Alkmaar verkreeg met ingang van 1 Jan. j.l. een jaarlijkse subsidie ad. 25.—. De heer J. Bruin vroeg zich af of een dergelijke instelling zoveel belang had voor de gemeente, waarop voor zitter toelichtte, dat men deze aan gelegenheid in het algemeen belang moet bezien. DE NUMMERS WORDEN GEWIJZIGD. Dat wil zeggen de huisnummers. Dit zal ongetwijfeld een grote verbete ring zijn, daar het voor niet-gemeen- tenaren thans welhaast ondoenlijk is, om alleen afgaande op het nummer in de hand aan het juist adres te arriveren. B. en W. zullen voor deze wijziging de voorschriften dienen te geven. De heer H. Schouten rr.iakte zich bezorgd voor de kosten, waarbij voor zitter hem moest antwoorden, dat deze voor rekening van de bewoner komen. De heer Leegwater vond dit wel wat eigenaardig in verband met verhui zing. NETHEID IS EEN DEUGD. De politieverordening werd aange vuld met een welstandsbepaling be treffende erven van woningen. De heer Schouten heeft nog al eens het een en ander opgemerkt wat fei telijk niet goed door de beugel kan. Ook wenste hij, dat er aandacht wordt besteed aan mestvaalten, dicht aan de weg tentoongesteld. Voorzitter zegde toe, deze kwestie on der de aandacht van de politie te brengen, althans voorlopig te zullen bespreken. DE COST GAET VOOR DE BAET UYT. Teneinde in de toekomst verzekerd te zijn van een meer uniforme rege ling van de rechtspositie van het ge- meentepersoneel, is het, mede met het oog op een doeltreffende arbeidsbe sparing. gewenst, dat de gemeente toetreedt tot de gemeenschappelijke regeling van gemeenten ter bevorde ring van een doelmatige behandeling van gemeentelijke personeelsaangele genheden. De secretaris lichtte toe, dat de kosten 1.50 per duizend inwoners bedragen. Aldus werd besloten. VERFRAAnNG. Besloten werd een crediet van 13000.te verlenen voor het aan leggen van enige bestrating en be planting op de gedempte sloot tussen de R.K. kerk en de ambtswoning van de burgemeester. Eveneens werd goed gevonden om deze kosten te bestrij den uit een heffing van baatbelasting. IN ORDE, MAAR De heer Schouten zette de puntjes op de i. Hij had niets dan lof voor het jaarverslag over de verrichtingen aan de o.l. school te Noord over 1947, maar meende de handtekeningen te hebben gemist, met uitzondering dan van die van het hoofd der school. Ged. Staten lieten weten, dat de gemeenterekeningen 1944 en 1945 door hen werden gesloten. Tevens had den Ged. Staten de verordening ver makelijkheidsbelasting goedgekeurd, zoals die 19 Dec. j.l. door de Raad was vastgesteld, alsmede de verorde ning op het heffen van opcenten op de hoofdsom der personele belasting. NOG EEN EERVOL ONDERWIJSONTSLAG. Wegens ziekte van de tijdelijke on derwijzeres aan de o.l. school II te Zuid werd onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol ontslag verleend aan mevrouw LuytingVos Van Zon te Langedijk. Ingaande 28 Juni werd in haar plaats benoemd mevr. J. Woeiers te Schermerhorn. Hierna ging de Raad in comité en werd de openbare vergadering geslo ten. Begunstigd door mooi zomerweer vond het jafvlijkseschoolfeest der o.l. school Zuid onder auspiciën der Ver. Getrouw Schoolbezoek plaats. Te 7.30 uur hadden alle kinderen en geleiders plaats genomen in de mooie autobus sen, en was het proviand, bestaande uit ruim 500 belegde broodjes en krentenbroodjes, versnaperingen, koek en melk ingeladen. De reis ging aller eerst naar Amsterdam met een rond vaart door de haven. Daarna over Breukelen naar Utrecht tot de Biltse Duinen, een fraai natuurbad met mooie omgeving en naar de speeltuin. Ook werd de Pyramide van Austerlitz door allen beklommen. Aan de voet van de pyramide werd het een kersen eten van v/at ben je me. Via Leusdense hei, Ho ge Vuurse, Hilversum (waar voor stu dio's en stadhuis even werd gepau zeerd) ging het over Amsterdam, Zaan dam en Alkmaar naar de Waard terug. Bij aankomst wachtte een verrassing, 't Muziekkorps „Hugo" bracht ter ere van het 65-jarig bestaan der Ver. Getrouw Schoolbezoek enige nummers ten bes te. In enkele gevoelvolle woorden bracht het hoofd der school, de heer Post, de vereniging „Hugo" dank voor de bijzonder aardige verwelkoming en sprak de wens uit, dat ook deze mooie vereniging het tot een 65-jarig of lan ger bestaan zou brengen. De Ver. Getrouw Schoolbezoek kan terugzien op een bijzonder goed ge slaagd schoolfeest. I 1

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5