DO DU! r Batavia-Menado: 2400 kilometer in één ruk ONZE BADPLAATSEN IN JUNI Agrarisch VERVOLG STADNIEUWS Wat wil Uw dochier? DE LAATSTE RONDE Predikbeurten Heiloo. Resultaat: gunsiig Jubileumconcours „Eensgezindheid" Bergen. Herman Rinket's variété De kermis Mullens' „Pittoresque Méchanique" De oogst van de weg DOE DAT NOOIT! Op weg naar de jagers Truck-der-verschrikking r~ Kruistocht door de Archipel W" ontvingen uit Batavia een nieOwe serie artikelen van onze speciale verslaggever Antho ny van Kampen. Aan boord van Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" maakte hij een kruistocht door de Archipel. In een tiental afleverin gen verhaalt hij op.de van hem bekende boeiende wijze van zijn belevenissen. k jjatste N ieuws WEERBERICHT St. Pancras. Na 7 jaar weer kermis Broek op Langendijk. Een kwestie van voorkeur IJmuiden. V isserij -besommingen JUBILEUM-UITGAVE Volksdemo verloren ei Jhr. v. Vredei houdt vast aan overkorr in technische bedrijven blikeinse leiding 4n in I Inschakeling v bonden in Mar; ~r ~V*£' - Opleiding aan Huishoud en Industrieschool „Komt uw dochter straks ook b(j ons in de primaire opleiding?" Zo luidt de suggestieve titel van een geïllusteerde, smakelijk uitziende folder, handelend over de primaire opleiding aan de Huishoud- en Industrieschool. Aange zien het Nijverheidsonderwijs voor meisjes over het algemeen nog veel te weinig bekend is wülen wij er hier even nader op ingaan. Voor wie is deze opleiding bestemd? De primaire of voorbereidende cur sus is, ongeacht de leeftijd, toeganke lijk voor meisjes, die 6 klassen der lagere school doorlopen hebben. Daar de leerlingen dan nog leerplichtig zijn, worden de gewone lagere-school-vak- ken onderwezen, nu onder de bena ming algemeen vormend onderwijs, dat zoveel mogelijk op de praktijk en op aansluiting bij andere vakken ge richt is. WAT IS DE HOOFDZAAK? Hoofdzaak zijn de huishoudelijke en naaldvakken. De eerste omvatten ko ken, wassen, strijken en huishoudkun de. De praktijk hiervan wordt gesteund door een theoretisch inzicht omtrent warenkennis, voedingsleer en hygiëne. Dat enig begrip van het zo economisch mogelijk gebruik van materialen en ar beidskracht in onze tegenwoordige ver armde maatschappij geen overbodige luxe is, zal een ieder begrijpen. En welk een enorme besparing geeft het niet in een huishouding wanneer de vrouw des huizés goed heeft leren knippen, naaien en verstellen en in staat is de kleding voor zich en de kinderen te repareren en van oud nieuw te maken. En al kan dit alles natuurlijk niet in 2 jaar volmaakt geleerd worden, de grondslag is gelegd en er bestaat ge legenheid om na het behalen van het getuigschrift van de 2-jarige primaire opleiding verder te gaan en zich te specialiseren in huishoudelijke rich ting of in naaivakken. Voor meisjes, die niet naar een ULO school of middelbare school gaan, be staat dus de mogelijkheid om na het doorlopen van de lagere school hun natuurlijke huishoudelijke aanleg te ontwikkelen. Wij kunnen dan ook niet genoeg alle ouders, die een beslissing moeten nemen, welk onderwijs voor hun dochter het beste is, aam-aden deze folder aan te vragen bij de Directrice van de Huishoud- en Industrieschool, Emmastraat 52, Alkmaar, en, wanneer de belangstelling eenmaal gewekt is, nadere inlichtingen in te winnen. De Anti-Revolutionnaire Partij afd. Alkmaar organiseerde Vrijdagavond in het Gulden Vlies haar laatste ver kiezingsavond. De belangsteling voor deze vergadering was matig en in de pauze sprak de afd.-voorzitter, de heer Hoytink, hierover zijn spijt uit. Tot nu toe is onze verkiezingsactie zeer ge slaagd zei de heer Hoytmk en hij hoopte dat deze matige belangstelling geen bewijs van inzinking zou zijn. Voor deze avond waren twee spre kers uitgenodigd. Het Tweede Kamer lid, de heer S. Stapelkamp behandel de in hoofdzaak het door de regering gevoerde beleid inzake Indonesië. Spreker noemde houding en beleid onwaardig en voortgaandop deze manier zou een en ander zeker tot een breuk leiden met „de gordel van sma ragd die zich om de evenaar slinger de". Heel onze welvaart en econo misch leven hangt ten nauwste met „Indië" samen. Wij zouden daar een groter taak heben te vervullen, ver volgde spreker, maar wij lopen de kans dat Amerika onze taak zal overnemen en wanneer dit zal gebeuren dan zijn daar de mannen van de P. v. d. A. Verantwoordelijk voor. De heer Stapelkamp vervolgde met enkele opmerkingen t. a. v. de poli tiek der a.-r. partij, waarbij spreker opmerkte, dat er geen sociale wet tót stand was gekomen of de vertegen woordigers van de A.-R. hadden hier aan hun medewerking verleend zo wel voor als na de oorlog. Met interessante voorbeelden toon de de volgende spreker Mr. C. van Rij aan dat de Russen in hun genationali seerde staat van thans er niet beter aan toe waren dan onder het fascisme. Ook is Rusland niet de vredelievende staat, waar haai vertegenwoordigers zo gaarne op tamboere. en. Rusland is voor alles gewoon nationaal en gewoon imperialistisch. Gi* ALKMAAR. Geref. kerk, 10 u\ir, ds. Visser van Schermerhorn; 5 uur dr. .Polman. Geref. kerk 1 31 K.O.), gebouw „Waakt en Bidt", 10 uur dienst; half 6 ds. Van der Lingen. Ev. luth. gem., nam. 3 uur, ds Roodenburg af scheid). BERGEN. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp (voorb. H.Avondmaal). BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 uur (H.Avondm.) en 7 uur (KAvondm. en nabetrachting), ds. Donner. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. EGMOND AAN ZEE. geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 6 ds. Visser van Schermerhorn. HEILOO, geref. kerk, in evangelisatie gebouw a. d. Kerkelaan, half 9 dr. Pol man; 4 uur ds. Visser van Schermer horn. HEER-HUGOWAARD. geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Huismans. NOORD-SCHARWOUDE, geref. kerk, 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Telkamp van Bergen. - Herv. kerk. geen dienst. SINT-PANCRAS, geref. kerk, 10 uur (H.Avondm.^ en 4 uur (dankz.)' ds. Middelkoop. N.NIÉDORP, doopsgez. gem., av. half 4. ds. Francken—Liefrinck. Sedert geruime tijd is men bezig met het herstel van de Mariakerk te Venlo. Met Kerstmis hoopt men deze, dan geheel gerestaureerde kerk weer in gebruik te nemen. De toren in de steigers. HET AANTAL KIEZERS IN ALKMAAR. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt te Alkmaar thans 22302. In 1946 bedroeg dit 21654. HET MUURTJE VAN HET WITTE KERKJE Eén dezer dagen is een aanvang ge maakt met l\et aanleggen van het muur tje rondom het Witte Kerkje Wanneer een en ander voltooid zal zijn, zal dit een beduidende verfraaiing betekenen en zal het Willebrt>rdusputje meer tot zijn recht komen dan tot nu toe het geval is BURGERLIJKE STAND Geboren: Agnes C Mt dochteé van P J van Bohemen en J Groot Alida, dochter van G P Groot en A de Graaf Sijtje, dochter van T Keijzer en E Koe dijk Geertruida A Mf dochter van J Admiraal en M E Jansen Ondertrouwd Johannes Stipsen en Cornelia M van Loo» Getrouwd Hendricus B Sleeke en Maria M G Klaver Overleden Adrianus Th J de Rooij, weduwnaar van M W H Swartse- laar, 76 jaar Hendrik van Alphenf 30 jaar (overleden te Alkmaar) R K LAND ARBEIDERSBOND Alle land- en tuinarbeiders> ook die bij de DUW -werken, georganiseerd en on georganiseerd, moeten zich laten registre ren voor de 1 November as in werking tredende pensioenregeling Gelegenheid daarvoor is op Zaterdag 3 Juli a s, van 26 uur in café Admiraal, Herenweg GESLAAGD Votfr het candidaats-examen in de rech ten aan de Gemeentelijke Universiteit te' Amsterdam slaagde de heer L A v d Sande, ambtenaar ter secretarie alhier De kalender wijst Juli, de dagen beginnen weer te korten, de zomer schiet hard op. In'Juni hebben wij niet bepaald last gehad van een hittegolf, zoals het vorig jaar wel het geval was. Het weer heeft natuurlijk zijn invloed op het vreemdelingenbezoek en wij hebben ons tot de V.V.V.'s in de verschillende badplaatsen gewend om eens te vernemen, welke de resultaten van de afge lopen maand zijn geweest in vergelijking met 1947. maanden is alles practisfch vol. Men verwacht een 4 a 5000 gasten in dit dorp. Alleen is er in wijde kring een klacht, die de distributie betreft. Het schijnt namelijk voor te komen, dat winkeliers moeten lenen bij hun col lega's om hun klanten, die dan voor namelijk uit pensiongasten bestaan, van waren te kunnen voorzien. Later krij gen die winkeliers daar dan last mee. En men zou zo gaarne zien, dat de distributie medewerkte, om de zaken lieden beter te bevoorraden, opdat zij aan de vraag kunnen voldoen. EGMOND. En tenslotte Egmond. Daar heeft men niet te klagen gehad. Het strandbe- zoek was uiteraard minder dan verle den jaar Juni, maar daar staat tegen over, dat er zeer veel in de duinen ge wandeld is, die thans toegankelijk zijn tot Wijk aan Zee toe, tenminste als men in het bezit is van een wandel- kaart. Veel bezoek heeft Egmond in Juni gehad van dagjesmensen, clubs, schoolkinderen en meer dergelijke ge zelschappen. Maar ook de logeergelegen- heid was tamelijk goed' bezet in ver gelijking tot vóór de oorlog. Ruim 50 pet. van de verleden jaar in gebruik zijnde logeerruimte was nu bezet, maar nogmaals, vorig jaar was een uitzon dering; In het algemeen kunnen wij echter zeggen, dat onze badplaatsen geen klagen hebben over belangstelling. En als de maanden Juli en Augus tus, om September dan niet te ver geten, wat het weer betreft, willen meewerken, zal het seizoen voor de ondernemers toch nog zeer drage lijke resultaten opleveren. Feitelijk is er maar een badplaats, waar men klachten heeft en dat is Bergen, met daarbij Bergen aan Zee. Daar was het bezoek beslist minder dan vorig jaar. Hieraan heeft het weer natuurlijk schuld en een vergelij king gaat niet helemaal op, want verleden jaar was een uitzonderlijk topjaar. In verhouding tot 1947 mag het bezoek aan Bergen in Juni vrij wel normaal worden genoemd. Men heeft in Bergen' bij de VVV 'n grief. Het is namelijk gebleken, dat dit jaar de resultaten van de vacan- tiespreiding minder gunstig waren dan vorig jaar. Er kwamen dit jaar belang rijk meer aanvragen om logies bin nen, doch het merendeel van de a.s. gasten geeft de voorkeur aan de twee de helft van Juli en begin Augustus. Daarom zullen velen moeten worden afgewezen. Nog steeds wordt het nut van vacantiespreiding niet voldoende ingezien, zo vertelde ons mr. F. Zei ler van de' Bergense VVV. Vooral de bedrijfsvacanties kunnen nog veelmeer „uitgesmeerd" worden, want in tal van bedrijven staat geen bepaalde tijd vast. SCHOORL. De heer vd Garde uit Schoorl noem de Juni ronduit gunstig. Vele hotels en pensions zaten vol. En dat, zo zeide hij, heeft Schoorl voor boven andere badplaatsen, n.l. het feit, "dat men hier niet op het strand is aangewezen. De rijk beboste duinen bieden zoveel ge legenheid tot wandelen, dat de pen siongasten ook bij slechter weer zich zeker niet behoeven te vervelen. Ver geleken bij verleden jaar waren de uit komsten in Juni vrijwel dezelfde. Al leen de eerste week was slechter, doch daaraan was de vroege Pinkster mede debet. De heer Meedendorp van Groet/ Camperduin onderschreef de opinie van zijn Schoorlse collega. De kampeerter reinen waren goed bezet, de logeerge legenheden eveneens. In de komende VOCAAL-CONCERT De R K Gemengde Zangver. „Nieuw Leven" en het R K Kerkkoor, onder lei ding van Piet Groot, hadden hun concept in het kader van het ju bileum-concours te Heiloo zorgvuldig voorbereid, maar de slechte weersgesteld heid maakte de uitvoering hiervan zo goed als onmogelijk De heer C Brouwer van de „Rustende Jager" redde op het laatste ogenblik de situatie, door zijn zaal onmiddellijk voor het concert beschikbaar te stellen Het gevolg was een zeer be hoorlijk bezocht zaal-concert Het „Kerkkoor" opende de avond met enkele zeer beschaafd uitgevoerde grego riaanse gezangen Hierna zong het Gemengd koor „Nieuw Leven" „Sanctus" van Palestrina en le verde hiermede een in muzikaal opzicht zeer te loven prestatie Hierna zong het meisjeskoor van Nieuw Leven een aantal liederen uit een bundel van Polman en Piet Tiggers, welke om de vitale voor dracht bijzonder in de smaak vielen Niettegenstaande het „Veni Creator" van Diepenbrock in een te kleine bezet ting werd uitgevoerd, heeft het Kerkkoor op dit concert als het ware zich zelf overtroffen, de mystieke sf£ert welke alle werken van Diepenbrock kenmerkt, werd goed getroffen en dit was nu precies het kernpunt van de prestatie De „Magnificat" van Nieland wërd eveens zéér goed gezongen Het Ge mengde Koor „Nieuw Leven" besloot de avond met het „Alleluia" van Handel en de „Uil" van Diepenbrock De voorzitter van ^Eensgezindheid" zèide in sympahtieke bewoordingen de medewerking van „Nieuw Leven" ten zeerste op prijs te stellen Voor de recenent was het een voldoening te kunnen con stateren, dat het muziekléven in Heiloo bloeit^ en vopr de oekomst rijke beloften in zich sluit 1 MUSICUS HET VERDERE PROGRAMMA Vanmiddag en morgen fcijn de laatste concoursdagen voor het jubilerende Eens gezindheid Juist deze twee laatste dagen zijn het, waarop velen nog eens opnieuw bevestiging zullen kunnen opdoen, dat er prima gezelschaps-muziekverenigingen hebben ingeschreven Hedenmiddag om half drie is er allereerst een concertwed strijd, om 6 uur marswedstrijd en 's avonds om 8 uur ere-wedstrij d Zondag 4 Juli zullen elf verenigingen elkaar de eer betwisten Om 1 uur is er marswedstrijd, half twee begint de con certwedstrijd en om 8 uur vangt de ere- wedstrij d aan Na afloop van de ere-wedstrijd wordt de totaaluitslag bekend gemaakt met toe kenning van de extra-prijzen R K THUISFRONT De Zaterdag j 1 gehouden collecte voor het R K Thuisfront heeft f 596,73V2 opge bracht Voorwaar een mooi succes, waar door weer veel voor de jongens in Indië kan gedaan worden ZITTING GEMEENTE-ONTVANGER In verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer is de zitting van de gemeente-ontvanger verplaatst naar Dins dag 6 Juli op de gewone uren OOK TENNI VERONGELUKT. Behalve Varzi is ook de Italiaanse coureur Tenni door een ongeval om het leven gekomen. Twee uur vóór de dood van Varzi verongelukte Tenni tijdens de motorraces te Bern. De Italiaan genoot ook in Nederland grote bekendheid. Terwijl het buiten kil en vochtig was. heerste er Donderdagavond in De Rustende Jager, die tot het laatste plaatsje bezet was, een echt vreugde volle stemming: Herman Rinket's Va riété toverde alle narigheid weg „Met een beetje liefde", de nieuwste Radio- Revue. Lou Bandy. Frans du Mee, Joop de Leur, Coby Beek, Jopie Kapper, Ka- rel Brouwer, zij allen vierden triomfen Het publiek vermaakte zich kostelijk en juichte de artisten luide toe. De Bergense kermis zal dit jaar gehouden worden op 3, 4, 5 en 6 Juli in 't centrum van het dorp. De gehele Stationsstraat en het van Reenenpark zijn gevuld met alle mo gelijke inrichtingen o.a. Vermolen's autoskoter, Henk van Leeuwen's Swingwiel, van Dam's Parachute-car- roussel, theater ..The Great Show", Mullens Variété-theater, nieuwste Ame- rik. werptent, twee schiettenten, Bak- ker's zweefmolen, twee nougatkramen, Brouwers oliebollenwagen, een hoog- vaart en de bekende hakkraam van Jan de Boer. De vreemdelingen zullen hiervan dankbaar gebruik maken en menig Alkmaarder zal een ritje naar Bergen wagen. De kermis is geopend heden. Maan dag en Dinsdag van 1424 uur en mor gen. Zondag van 20 uur tot midder nacht. Het Nieuwsblad van het Noorden schrijft hierover: Een bezoek aan de kermis mag zeker niet compleet heten, wanneer daarbij niet een paradetent wordt aangedaan. Op de Kermis 1948 is er slechts een variété-theater, dat te midden van de s/eeds moderner wor dende en steeds meer gemechaniseerde vermaaksinrichtingen iets vasthoudt van de ouderwetse romantische ker- misfeer, n.l. het „Theatre Pittoresque Méchanique", onder directie van de bekende familie Mullens, welke op dit gebied zeker haar sporen verdiend heeft. Men kan zich in dit theater een uurtje kostelijk amuseren met een goed samengesteld programma van acrobaten, équilibrisme, tap- en acro batische dans, zotte clownsgrappen, jongleurskunst, accordeon-solo's, enz. Speciaal dient vermeld de balance- act, welke mevrouw Mullens met één van haar dochters hoog in de lucht uitvoert. Directeur Mullens verzorgt niet alleen de conférence, doch laat ook een jonge dame op geheimzinnige wijze verdwijnen. Een klein orkestje ondersteunt goed het alleraardigste programma, dat in een keurig ver zórgde tent wordt gebracht. Aan het Politiebureau alhier zijn in het tijdvak van 26 Juni tot en met 2 Juli de navolgende voorwerpen als g e- vonden aangegeven: tas, inh. een zak; plastic regenjas; portemonnaie, in houdende 1.05; blauw kindermutsje; tinnen maatje; pakje; witte pet; bruin lederen portemonnaie. inh. geld; wit padvindersmes; hond (herder); boven- gebit; uniformpet. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: portemonnaie; zwart hondje; zwart le deren portemonnaie; rode ceintuur; ge bloemde sjaal; zwarte portefeuille; por temonnaie; haringvaatje, polshorloge, visvaatje, tabakspijp, groene ceintuur, fox-terrier. Inlichtingen te bekomen aan het bu reau der Rijkspolitie, tel. 2444, Karei de Grotelaan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur vm. Rijden met uitgetrokken choke is buitengewoon schadelijk, doe dat NOOIT! muggen vliegen vlooien luizen».. D. D. T. POEDER in de practisch e en voordelige stuilzak 65 cent J^ET is nog nacht over Batavia, als een marine-jeep mij naar het K L.M.-vliegtuig jakkert. Het is nacht. en heet. Straks, over een paar uur, zal ce stad met meer dan een millioen inwoners, opnieuw liggen te branden, te zengen en te braden onder de hitte, die dit jaar geen eind wil ne men. Nooit werd de koperen ploert meer verwenst dan in deze dagen in Batavia en daaromtrent. Drie kwartier later schroeft zich de Dakota, zilverig in het maanlicht glanzend, omhoog en suizend spuit de kou naar binnen. Eindelijkeinde lijk koelte. Frisse lucht. Je kunt weer ademen. Op m'n reisbiljet staat het in half onleesbare letters: BataviaMenado. Alsof het zoiets is als Amersfoort— Arnhem, buurtverkeer. Het is ver der, het zal 12 uur vliegen worden, over een behoorlijke lap Indië heen. Om vijf uur die avond moeten we er zijn. 2400 Kilometer Indië-panorama van uit de lucht. 12 Uur lang rimpelloze zeeën en kobalt-blauwe baaien. Riffen en barrières. Vulkanen met pluizige wolkmutsen op. Rivieren en sawah's En opnieuw dan weer zeezee zee. Diep en blauw, met af en toe witte zeilen van Makassaarse prau wen, als snippers_ wit papier op een stuk lichtgroen vloeipapier. Tussenlanding op Soerabaja: een half uur om even vast te stellen dat het ook hier heet, bloedheet is. Limo nade slurpen en dan weer weg. Drie en een half uur later Makas sar. Nasi goreng in de cantine en dan de laatste rug. Bergen, zee, vulkanen. Er. soms een enorme regenboog d_ie als een poort staat tussen hemel en aarde, zo markant, zo in zeven kleu ren afgebakend, dat je als het ware de Kakota kunt uitstappen en de hemel inklimmen. Om half zes staan we op het vlieg veld van Menado, het uiterste punt van Celebes. Wat jongens-van de Ma rine, die uit het hospitaal te Makas sar ontslagen zijn en zich op him schip gaan melden. Een onderoffi cier, een paar Chinezen, enkele amb tenaren. NAAR DE SCHEPEN DUITEN, als we door de dou.ane zijn, staat een truck klaar om de ma rine naar de haven te brengen. Voor oe haven, in de baai, heb ik straks uit de Dakota twee grijze schim men gezien; de ene schim moet die zijn van Hr. Ms. torpedobootjager Van Galen, de andere van Hr. Ms. torpe dobootjager Tjerk Hiddes. Beide op oefenreis, beide ook voor het verrich ten van vlagvertoon in een deel van de Indische archipel, de zgn. Grote Oost. De truck wordt gereden door een zoon van het land, een magere, bruine longen. Hij kent niet veel Hollands; „ja" en „nee". Hij gebruikt die twee ■voorden beurtelings, gezegend zij de greep. Het wordt een soort dodenrit. De weg schijnt te bestaan uit alleen maar kuilen en steenpuisten, uit ga ten en kapotgereden stukken. De weg. slingert zich langs ravijnen, via wrakke bruggen over bruisende be ken. De truck danst en springt, kermt en jammert. Als ik de zoon van het land in het oor brul, hoe lang hy met 'a'n veren pleegt te doen, een door ANTHONY VAN KAMPEN uur of een dag, gegt hij „ja!" Het is vrij pikant, deze wilde tocht door een wild stuk land. Een kleine 30 kilometer. Welze zullen me heugen. Want heel dat lange uur heb ik m'n Hermes-ba by, de schrijfma- chine-in-zakformaat, krampachtig bo ven m'n hoofd gehouden, in een machteloos gebaar. Eenmaal schreeuw ik de zelfmoordenaar toe:' „Je rijdt ons in de prak, kerel!'' En de staren de zoon des lands roept terug „Ja!", omdat hij daarvoor „Nee" had ge zegd, toen ik hem vroeg even te wil len stoppen, om op adem te komen. We klaarden het. Na rakelings drie karbouwen gepasseerd te zijn in de duisternis, na minstens tien maal eerzame tani's (landbouwers) „ge sneden" te hebben en horden kam ponghonden - (en katten) de dood stuipen op het lijf gejaagd te hebben, wae daar Menado. Walmende olie pitten langs de weg, katjangs-ven tende jongens en passagierende Jan nen van de jagers Tjerk Hiddes en Van Galen. 2400 Kilometers zitten er op; de schrijfmachine is gered en de lichtjes van de jagers pinkelen in de baai. Een motorsloep ligt onder aan de steiger en een kwartier later zijn we aan boord van Hr. Ms. Van Galen. De Commandant, Kapitein Luitenant ter zee G.A. Cox, weet wat een ver moeid reiziger toekomt; een bad een biertje eneen rieten stoeltje aan dek. LACHEN OM EEN ZOEN. J ANGSZIJ de beide schepen kruisen andere schepen: tientallen vlerk prauwtjes met de spes patriae van de Minahassa er in: jongens en meis jes van Menado, die in dodelijke ernst kijken naar de film, die op de Van Galen draait en telkens m een frene tiek krijgsgebrul uitbarsten als op het doek der schaduwen twee lieden van verschillende sexe elkaar zoenen. Dit schijnt het toppunt van sensatie te zijn. Er is een feestelijke stemming aan boord van Hr. Ms. Van Galen: de prominente figuren van Menado zijn als gast aanwezig, een muziekkorps van het K.N.I.L. geeft een concert aan boord, en er is een cabaret-gezel schap. Ik zit lekker in dat rieten stoeltje en kijk in het water dat fon kelt en trilt van fosfor. Als je je peukje High-Way weggooit, is het alsof er een vlam uit de zee, slaat Om tien uur ontsnap ik en een kwar tier later lig ik in kooi. Om drie uur s nachts kiest Hr. Ms. Van Galen zee en koerst naar "Ternate, een der eilanden van de Noord-Molukken. Ook Hr. Ms. Tjerk Hiddes verlaat de ree op weg naar Nieuw Guinea. Twee drijvende stukjes patria, Nederlands grondgebied, drijven uit elkaar, bel de met hetzelfde doel; de Neder landse vlag te tonen in dit deel van de Indische archipel. Ongecorrigeerd De weersverwachting van hedenmor gen 11 uur luidt: Meest zwaar bewolkt met voorname lijk in het noorden van het land plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwak ke. maar morgen matige zuid-westelijke wind. Iets hogere temperatuur dan vandaag. DINSDAG INDONESIë IN VEILIGHEIDSRAAD. Op Dinsdag 6 Juli zal de Indo nesische kwestie wederom in de Veiligheidsraad behandeld worden. De agenda van de zitting van 6 Juli is nog niet bekend. -" A.s. Maandag en Dinsdag zal in Sint- Par.cj-as wederom de kermis gehouden worden. 7 jaren achtereen is dit niet het geVal geweest. De eerste jaren was het de oorlog die het belette, de laatste twee jaren zouden er volksfeesten ge geven worden, waarvan helaas niet veel terecht gekomen is. Maar nu zui len de burgers van Sint-Pancras en Koedijk-Zuideinde, in twee dagen in halen wat zij in zeven jaar gemist hebben. Het zal weer op de oude plaats gehouden worden. Zoals wij vernamen zullen beide avonden voetbalwedstrij den gehouden worden op het sportter rein. 's Maandag de revanchewedstrijd Overheidspersoneel tegen de Midden stand en Dinsdagavond een elftal van Vrone tegen een Alcmaria Victrix com binatie. Ook dit zal wel weer meehel pen tot het doen slagen van de kermis. Hoe zit dat? Aan de veiling van de L.G.C. deed zich Vrijdagmorgen een niet alle daagse gebeurtenis voor. Er werd een complete veldslag geleverd tussen aanvoerders en kopers, die echter niet met handtastelijkheden, maar met de meer moderne methoden der koude oorlogvoering werd uitgevochten. Het ging n.l. slecht met de rode kool en de prijs zakte tot de vier centen. Dat namen de aanvoerders niet en zij hiel den dan ook prompt de aangevoerde partijen op. Tot zover whs er dus hele maal niets ongewoons aan de hand. Maar toen om half tien de klok voor de tweede maal klepte, was die ongewone gebeurtenis een feit. De handelaren namen voor de tweede maal op één morgen hun plaatsen in en de klok ging weer draaien. Het een uur tevoren ge negeerde product bracht toen f 8 op..! Bij deze nogal anecdotisch-getinte ge schiedenis komen 'n paar onaangename vragen en onbehaaglijke gevoelens om de hoek kijken. Allereerst: Wat was de bedoeling van deze wonderlijke manoeu vre? Tweedens: hoe was het de hande laren mogelijk f 8 te betalen voor een product dat zij een uur eerder voor. een veel lagere prijs wilden afnemen? Het is niet nodig hier direct kwade trouw te veronderstellen, maar de geschiede nis is wel eigenaardig. Zo eigenaardig, dat enige uitleg niet overbodig msg heten. Zonder die uitleg zou de gedach. te kunnen postvatten, dat de handel solt met de belangen der tuinders. En verdachtmakingen zijn er al ge noeg in de wereld. BEDANKT. Ds. A. S. Bijlsma, Ned. herv. predi kant, heeft bedankt voor een toezeg ging van beroep naar Helledoorn. BEDRIJFSVOETBAL. Maandagavond a.s .zal er op het D.T.S.-terrein een wedstrijd worden gespeeld tussen Keizer en Stennenberg- Kramer. De toegang is vrij en de op komst van velen gewenst. MEDISCHE DIÉNST. De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. Destrée te St.- Pancras. De besommingen aan de Rijksvisafslag waren: IJM 15 „Cornelis" f 9638; 94 „Zwarte Zee" f 10,140; KW 28 f 1775; 155 f 2150; 125 f 2800; IJM 5 f 1990; 11 f 1995; 27 f 295; 230 f 490; 23 f 2880; 272 f 3690; 270 f 1095; 81 f 1180; 271 f 2360; KW 72 f 820; UK 176 f 805; 19 f 1-240; 25 f 200; 52 f 1220; 234 f 1205; 87 f 1605; 64 f1310; 79 f 950; 1 f 835; 2 f 1050; 16 f 1195; 76 f 1005; 242 f 1355; 68 f 1680; 34 f 1800; HD 180 f 650; IJM 201 f 345 OMZET STAATSVISSERS- HAVENBEDRIJF In de maand Juni bedroeg de omzet van het. IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf f 1,623,413.— tegen f 1,555,668,— in dezelfde maand van 1947 De totaalomzet over het eerste halfjaar van 1948 bedraagt f 9,104,733 (vorig jaar f 6,366,807) Langzamerhand komt de lectuur uit, welke gewijd is aan het zo werk zame leven van onze jubilerende vorstin. Bij de uitgevers Boom en Ruijgrok te Haarlem verscheen een volksuitgave, waarin tal van foto's werden opge nomen van gebeurtenissen !n het leven onzer koningin, die tot heden nimnyr werden gepubliceerd. Een goed aansluitende tekst, ver zorgd door Bert Prinsen Geerligs, vormt met het fotomateriaal een v/erkje, dat verdiend gelezen te wor den. BUREAU ADMINISTRAT1 Voordam 9 - Tel. REDACTIE Achterdam 20 - Tele: Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. F Verkiezingsfunctiona den gisteravond, dat zetels na, waarvoor di niet geteld zijn, de eil de Finse verkiezingen den: Agrarische partij zetels) Sociaal-Deini tels (winst 5 zetels)V 38 zetels (verlies II zet tieven 31 (winst 3 zt Volkspartij 15 zetels len 5 (verlies 4 zetels) Reeds snel was te vo Agrarische Verbond met f grenzende waarschijnlijk f ste partij in het Finse pa t ze verkiezingen te voor I men, onmiddellijk gevol; I ciaal-democraten, die I 5 zetels boekten. De af [met een winst van zei grootste verkiezingswins De Folkdemocraten, di I van Leino, Hertta Kuusi Pekkala, de minister-pre I een gevoelige nederlaag [verloren maar liefst 11 z< Men mag wel aanneme j aantal kleine democraten [ze weg is teruggekeerd [aan de agrariërs en soci [heeft gegeven. DE NIEUH Volgens doorgaans wel [se sociaal-democratische kringen zouden beide ge len naar alle waarschijn] |ren zitting te nemen in waarin de post van mir Jen die van minister var [voh-sdemocraten zouden Izoals dit thans het gevaj „Wjj hebben de eenkomst, die een Indonesië garandeert, door Nederland als is ondertekend. Slechts moeten naar mijn mei handelingen geschiede Aldus de vice-voorzit Nederlandse delegatie Dhr. H. J. van Vredenb Jvond bij zijn aankoms lp het vliegveld Schiphi 1 Over het doel van zij: jlederland zeide jhr. lurgh: „Ik kom de toes lesië met de regering I Blelegatie heeft nieuw Sodig. De besprekingen ijpaar niet vastgelopen, uiterst langzaam en wi nieuwe instructies moete Thel tot een oplossing tc T Over de recente actl lampokkers in Tassikr pir. van Vredenburgh, c an verschillende kants perste is opgeblazen. H ad niet veel om het li; weinig troepen om pr Rampokkers te bec ferdaad is het zo, dat f pn hebben meegedaan P als leiders van kleine pn uit de bergen operei fen er echter, niet meer |L In totaal zijn er 151 Jpnners op Republikeins BJn er nog enkele nom yrs. jjet spreekt vanze „hr. van Vredenburgh, di t.z.t. moeten worden ui de Japanners in de legers Zijn ingeschakeld, |wkennen noch bevestis als zij mening te kenne zeer wel mogelijk is, or !®!Lg0ed geschoold zijn. I en her°?Z1Cht Zijn de Jal fn t L zeer g°eó mof Paul Hoffman, admin %t plan-Marshall, heefl Trend gemaakt om nie he vakverenigingen ir lor het Europees hersti lien. Hoffman- zeide. d: lanse vakbondleiders i In de door de E.C.A. n liden gezonden hoofd |u benoemen. Het zou Tze leiders zijn om cont len en in contact te propese vakbondleider: ngton zal Hoffman va ■Jend worden door twee pak verenigingsleiders, e C.I.O. en een van de A.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6