Met de Krant door het laod Economische fusie westelijke zones DE „GENERAL DER FLIEGER" VOOR ZIJN RECHTERS DinstJag 6 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaarsanë No. 158 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Op 1 Augustus a$. Zal Truman zich terug trekken? WEERBERICHT Revolutie in Peru? Vechtpartij met dodelijke anoop Paul Vlaanderen maakt school 37 der kiezers weet waarom er verkiezingen zijn Proces-Christiansen begint 21 Juli te Arnhem Touringcartrips voor onze abonnee's Krantenreizen zijn gezellige reizen Ons Reisprogramma Reis Mo. It Maar het Gooi en de Pyramide van Austerlitz Reis Mo. II: Maar de Hoge Veluwe Ontploffing te Livorno Snel afscheid van de vlakke wegen Etalage- en reclame- verlichting BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Teléf. 2274 Postgiro 187294 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE GOURAN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Op 1 Augustus zullen de maatrege len die in het kader van de verdragen van Londen zijn genomen, met het oog op de coördinatie van de buitenlandse handel en het vervoer van de drie zones in West-Duitsland, van kracht worden. Dit is de betekenis volgens bevoegde kringen van oen verklaring die gene raal König zal afleggen en waarin ■wordt aangekondigd, dat men op 1 Augustus zal overgaan tot de economi sche fusie van de Franse met de Brits- Amerikaanse zóne. In verband met de bankcoördinatie wijst men er in de zelfde kringen op, dat de muntsanering en de latere aansluiting van de Franse zóne bij de Landerbank, voldongen feiten zijn. De coördinatie van de buitenlandse handel der drie zönes behelst volgens dezelfde kringen: 1. De aansluiting van Frankrijk bij het Point Import-Export Agency, het Centraal Bureau voor de buitenlandse handel van de Brits-Amerikaanse zóne; 2. een gemeenschappelijk invoer en uitvoerplan voor de djje westelijke zónes; 3. een gemeenschappelijke rekening voor de exportinkomsten en de import uitgaven; 4. unificatie van het program, vol gens hetwelk handelsverdragen van de drie zónes met het buitenland zullen worden gesloten. Men wijst er op dat de „fusie" niet volledig is, met dien verstande dat Frankrijk zijn volledige vrijheid be houdt voor de verdeling van de uitvoer en invoer onder de belanghebbenden in de Franse bezettingszone. WORDT SOKOLOFSKY VERVANGEN? In Russische kringen te Berlijn gaat het gerucht, dat men binnenkort reke ning moet honden met de vervanging van de Russische opperbevelhebber maarschalk Sokolofsky. Voorts zou ook Drew Pearson, commentator van de Amerikaanse radio, heeft Zondag avond verklaard, dat president Tru man aan enkele intieme vrienden zou hebben medegedeeld, op de Democra tische conventie zijn candidatuur te zullen intrekken wanneer generaal Eisenhower, niet opnieuw verklaart zich niet candidaat te stellen. Zes en dertjg democratische afge vaardigden van New-Jjersey, onder wie Frana Hague, oud-burgemeéster van Jersey-City, hebben een resolutie goed gekeurd, waarbij wordt voorgesteld de candidatuur van generaal Eisenhower op de democratische conventie te Phi ladelphia te steunen. De voorzitter van het democratisch comité van Nebraska, William Richtie, heeft medegedeeld, dat, naar James Roosevelt, de oudste zoon van wijlen president Roosevelt, hem heeft doen weten, de helft van de Californischfe afvaardiging achter ge neraal Eisenhower staat. Richtie voeg de er aan toe dat hij zelf, en „ohge- twijfeld de meerderheid der afvaardi ging van Nebraska" het voormalig hoofd van de Amerikaarise legerstaf zal steunen. Met keel in haak gevallen Vrijdag poogde een wielrijder nog, door met volle vaart achter een voor de overweg EdeWageningen wach tende vrachtauto heen te komen schie ten de bomen waren pas half neer. zijn weg te vervolgen, doch hij reed pardoes in een van de laadbak uitste kende haak, waardoor hij een zeer diepe keelwonde kreeg. De halsader bleek doorgesneden en de ongelukki ge, de heer J. Uitenbogaard uit Ede, verloor stromen bloed en slechts aan het doortastend optreden van de ser- geant-cantine-beheerder uit het R.K. Militair Tehuis, de heer F. v. Koot, is het te danken, dat het slachtoffer het leven mocht behouden. Door zijn hand in de wonde te steken, wist hij de ader zo lang af te knijpen totdat in 't Julianaziekenhuis dr. De Roos zijn taak kon overnemen. Bloedtransfusie was noodzakelijk. Vier militairen stel den zich hiervoor ter beschikking. De toestand van de heer U. is nog steeds zorgwekkend. NEDERLAND KOOPT 25 CANADESE OEFENVLIEGTUIGEN Nederland heeft 25 Harvard-oefen- vliegtuigen van 2 Canadese maatschap pijen gekocht, aldus heeft een woord voerder van de Nederlandse ambassa de te Ottawa meegedeeld. Elk toestel kost 12.000 a 15.000 dollar. Weerbericht, geldig tot Dinsdag avond: KOEL WEER. veel bewolking met voornamelijk m het Oosten van het land nog enkele verspreide buien. Meest matige wind uit Noordwestelijke richtingen. Koel weer. de Berlijnse stadscommandant generaal Kotikow naar de Sovjet-Unie terugke ren. Reeds enkele maanden geleden hebben geruchten van zulke aard hier de ronde gedaan, Zowel Sokolofsky als KotikyW zijn onlangs door Stalin we gens hun verdiensten in verband met het Sovjet-Russische militaire bestuur van Berlijn met de Leninorde onder scheiden. Reuter verneemt uit gewoonlijk welingelichte bron, dat in Znid-Peru een revolutie is uitgebroken. Naar verluidt heeft het Peruaanse kabinet besloten te Lima de staat van beleg af te kondigen. De be richten zijn nog niet door regerings kringen bevestigd. Aan het hoofd van de revolutie zouden staan de kapiteins Llosa en Tzaguirre, die het bevel hebben over de garnizoenen van Pomata en Hu- ancane (Zuid-Peru) Llosa geniet veel aanzien onder de jongere elementen van het leger. Hij is bekend om zijn oppositie tegen de liberale „Aprista-partij". Toen president Bustamente Rivero ambassadeur in Bolivia was, was Llosa militair attaché aldaar. Het kabinet van vice-admiraal Sali- das bestond uitsluitend uit officieren. Het trad 16 Juni af. De volgende dag werd het nieuwe kabinet door Presi dent Rivero bekend gemaakt. Hiertoe behoorden zeven burgers. Aan het hoofd staat Revoredo, generaal van de luchtmacht, die minister van Buiten landse Zaken in het vorige kabinet was. Zaterdagnacht is in de gemeente Mierlo een vechtpartij voorgevallen, tengevolge waarvan de 54-jarige P. J. R. met messteken werd gedood.' Het slachtoffer begaf zich, waar schijnlijk voor een onderhoud, naar de fabriek van de Haas, waar hij zekere M. K. ontmoette. Er schijnt hier een woordenwisseling te zijn ontstaan, die op een vechtpartij uitliep. R. werd hierbij door messteken ernstig gewond. De dader meldde zich onmiddellijk bij de politie. Toen deze en een ge neeskundige hulp aanwezig waren, bleek R. reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. De dader is opgesloten en de politie van Mierlo heeft de zaak in onderzoek. In de Russische sector van Berlijn houden zich ook de vrouwen bezig met het ruimen van puin. De Russen hehhen voor hen. die werken, nogere rantsoenen vastgesteld, dan zooi degenen, die niets doen. Vandaar dat vele vrouwen aan he* werk zijn gegaan. Een gedienstige huisvader haalde te Soest brood voor zijn vrouw. Daar hij de bonnenlijst niet in zijn hoofd geprent had, moest hij even uitpuzzelen welke de gel dige bonnen waren en hierbij had hij de onvoorzichtigheid zijn portefeuille met een geldbedrag van 150.en andere bescheiden even op de toonbank te laten lig gen. Toen hij iets later zijn por tefeuille wilde grijpen, was deze verdwenen. De winkeljuffrouw maakte hem er attent op, dat zo juist een oude dame, die als klep tomaan bekend'staat, de winkel had verlaten. Dit was dus een aanknopingspunt, maar een be zoek van de gedupeerde ten huize van de vrouw had geen resultaat. Daarna werden de detective instincten hij is een bewonde raar van Paul Vlaanderen in hem wakker. Hij kreeg het lumi neuze idee op zijn tocht naar huis om naar de woning van de be wuste dame terug te keren en te trachten ongémerkt haar woning binnen te sluipen. Het resultaat was verrassend. Zij zat met de portefeuille in haar handen en monsterde met begerige ogen de buit. Thans kon zij niet meer ont kennen; tegen een dergelijk speurdersinstinct is zelfs geen kleptomaan opgewassen. De Nederlandse Stichting voor Statis tiek te 's-Gravenhage heeft een opinie onderzoek over het onderwerp „Waar om nu verkiezingen?" ingesteld. De Stichting schrijft ons daarover het vol gende: „Eigenlijk hadden er pas in 1950 weer Kamerverkiezingen moeten komen. Kunt u ook zeggen, waarom er nu een tussentijdse Kamerverkiezing nodig is geworden?" De antwoorden op bovenstaande vraag waren als volgt verdeeld: 4 wist niet eens dat er verkiezingen kwa men; 51 wist de reden der verkie zingen niet; 8 gaf een fout antwoord; 37 gaf een goed antwoord. Dit betekent dus, dat van de 5'/2 mil- lioen kiezers, die Woensdag ter stem bus geroepen worden, maar ruim 2 mil- lioen weten, waarom dat geschiedt. Het best bijn de kiezers van de VVD óp de hoogte (69 het slechtst de KVP-kiezers (29 Ir, Paulen Olympisch Jurylid De I.A.A.F. (International Amateur Athletic Federation) heeft de jury ge kozen voor de Olympische athletiek- wedstrijden. Deze jury bestaat uit: Avery Brudage (USA), Paul Mericamp (Frankrijk), ir. Paulen (Nederland), Mietinen (Finland) en Kopal (Tsjecho- Slowakije). De juryleden zullen gekleed gaan in 'een rood jasje en witte broek. Een versleten, lange, leren jas, n skipet op het hoofd, stoffige laarzen aan de voeten. „Vergane glorie' mompelde in het voorjaar van 1946 menige Arnhemmer, die toevallig de voormalige „Wehrmachtsbefehlsha- ber in den Niederlanden, „General der Flieger", Eriedrich Christian Christiansen de poort van de gevan genis in de Gelderse hoofdstad zag passeren op weg naar het gebouw, waarin de Krijgsraad te Velde hem verhoorde. Nog geen jaar na de totale bevrij ding van ons land was de zaak-Chris tiansen er een, die geheel ons volk bezig hield en niet zonder voldoening nam men kennis van de berichten, dat zijn geruisloze verdwijning naar Duits land gevolgd was door zijn uitlevering aan Nederland, teneinde ons volk in de gelegenheid te stellen hem de re kening te presenteren voor de door hem of in zijn naam! begane misdrijven. Die rekening nu zal op 21 Juli, wan neer Christiansen voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem zal verschij nen, worden aangeboden. Uit hetgeen hem ten laste gelegd wordt, mag men concluderen, dat thans de man terechtstaat, die „aafi de S.S. zou hebben doen overwegen de ver geldingsmaatregelen o.a. voor Putten te treffen" ZO SYMPATHIEK....! Twee jaar geleden werd de „General der Flieger" geschetst als een sterk verouderde beleefde gevangene, die met de skipet in de hand de hem tij dens zijn verhoren gestelde vragen be antwoordde, op zijn chef van de staf zijn verantwoordelijkheden afschui vend of zich beroepend op de bevelen van hoger hand. Het was op 29 Mei 1940 dat de Ne derlanders in bezet gebied van 't be richt van Christiansen's benoeming hoorden en lazen. De Nazi's vonden dit een schone gelegenheid te wijzen op de afstamming van deze „telg uit een oud-Fries geslacht, wiens voorva deren zich posities in ons land ver- hristiansen tijdens het verhoor door de krijgsraad te velde in Arnhem. overden en van wie er zelfs één lid van de Amsterdamse vroedschap was geworden". Wat hebben wij ons behagelijk ge voeld met de wetenschap dat deze „General der Flieger" ons land zo goed gezind was! „Bekanntmachung" na „Bekanntmachung", onder welke zijn naam prijkte en de ene onheil spellende maatregel na de andere aan kondigend gaven ons volop reden aan deze „sympathie" geloof te hechten. Nederland is de 29ste April 1943 nog niet vergeten. Toen achtte deze „Gene ral der Flieger" het oirbaar per „Be kanntmachung" de officieren en man schappen van het Nederlandse leger, op 10 Mei 1940 in werkelijke dienst weer op te roepen voor hernieuwde krijgsgevangenschap. Een geknecht volk kruiste toen de degens met de „Wehrmachtsbefehlsha- ber in den Niederlanden". En het ant woord? Terreur, terreur en nog eens terreur: niet minder dan ongeveer 500 Nederlanders verloren het leven. Wél had Nederland reden geloof te hechten aan de „sympathie" van Chris tiansen voor een onder de Duitse laars verpletterd klein land. Blijkens de tenlastelegging zal Chris tiansen zich niet behoeven te verant woorden voor deze en andere „Be- kanntmachungen". Putten, het fusil leren van vijf gijzelaars in Rotterdam als vergelding voor een aanslag op 'n militaire trein in deze plaats en het fusilleren van tien gijzelaars uit Haar lem, als vergelding voor het dood schieten voor een Duitse militair in de Spaarnestad: dat is de rekening, die Christiansen gepresenteerd wordt. Christiansen, die van 29 Mei 1940 tot vlak vóór de bevrijding de hoogste Duitse militaire autoriteit in ons land was. Ondanks het feit, dat de tenlaste legging zich heeft moeten bepalen tot deze drie elk voor zich barbaarse misdrijven tegen het oorlogsrecht, zal 't de thans 68-jarige ex-„Wehr- machtsbefehlshaber", terechtstaand m het land, waarin hij zich jaren lang in weelde baadde, vreemd te moede zijn wanneer zijn proces begint. Arnhem, 21 Juli 1948, ons volk pre senteert de rekening aan een man, die kans zag op wel zeer bijzondere wijze uiting te geven aan zijn sympathie voor een volk, dat reeds eerder de de gens met hem durfde te kruisen, zelfs ondanks de wetenschap dat bloedig geweld het antwoord zou zijn. Aangemoedigd door het grote succes, het vorig jaar met onze „krantenreizen" behaald en gezien de talrijke aanvragen om deze ook dit zomerseizoen wederom doorgang te doen vinden, hebben wfj be sloten in de komende maanden weer een aantal te organiseren naar de schoonste streken van ons land. Dat hiermede aan een groot verlangen wordt voldaan, bleek wel het vorig jaar, toen vele deelnemers enthousiast waren over de goede verzorging en de prima service, welke geboden werd. Wij twijfelen er dus niet aan, of wij zullen dit seizoen tal van „ouwe getrouwen" terugzien op onze reizen, die beogen de band tussen de abonnee's en de krant nauwer aan te halen en tevens die tussen de abonnee's onderling te versterken. en ze kosten, in verhouding tot hetgeen geboden wordt, weinig geld. En nu zoals dit voorlopig is vastgesteld en dat, mocht de belangstelling hiertoe aanleiding geven, ongetwijfeld nog zal worden uitgebreid. Datum: 13 Juli. Vertrek Den Helder (Koningstraat) 7.15 uur, Schagen (café „De Posthoorn), 7.45 uur; Alkmaar (Kaasmarkt) 8.30 uur; Hoorn (Grote Noord) 8 uur. Van hier wordt gereden naar Volendam, waar tijdens een kort bezoek verversingen worden gepresenteerd. Daarop wordt de reis voortgezet naar de hoofdstad voor een rondleiding in 't Indisch Museum. Na de lunch staat een trip naar het Gooi op het programma (raadhuis Hilversum enz.), waarna wordt doorgereden naar de Pyramide van Austerlitz voor de thee. Over de Lage Vuursche gaat de reis terug naar Amsterdam en na een korte verpozing over Alkmaar naar Hoorn en Den Helder. Reissom (alles inbegrepen) 10. Datum: Woensdag 21 Juli. Vertrek Den Helder (Koningstraat) 7.15 uur; Schagen (café „De Posthoorn") 7.45 uur; Hoorn (Grote Noord) 8 uur; Alkmaar (Kaasmarkt) 8.30 uur. Van Alkmaar gaat de reis allereerst naar Amsterdam, waar verver singen worden aangeboden. Na deze onderbreking volgt de tweede étappe door het Gooi en langs Amersfoort naar Ede. Hier wordt het meegebrachte lunchpakket genuttigd, waarbij voor koffie wordt ge zorgd. De namiddag wordt besteed aan een bezoek aan 't Natuur reservaat „De Hoge Veluwe" met rondleiding in het Jachthuis Sint Hubertus en bezichtiging van het Kröller-Muller museum. (De entrée's zijn bij de reissom inbegrepen). Daarna bezoek aan Apel doorn met verpozing aan de bekende uitspanning „De Julianatoren". De terugreis wordt te Amersfoort of te Hilversum onderbroken voor het diner, waarna thuisreis via Amsterdam. Reissom (alles inbegre pen) 13.50. VOORTS STAAN DE VOLGENDE TRIPS OP STAPEL: Reis no. Ill: Woensdag 4 Aug.: NAAR RHENEN EN ARNHEM. Reissom 13. Reis no. IV: Maandag 9 Aug.: NAAR „BLOEMEN IN BERG EN BOS" TE APELDOORN. Reissom ƒ11.—. Reis no. V: Woensdag 18 Aug.: NAAR DEN HAAG EN ROTTER DAM. Reissom 11.50. Reis no. VI: Maandag 23 Aug.: NAAR HET GOOI EN DE PYRA MIDE VAN AUSTERLITZ. Reissom ƒ10.—. (Al dezé bedragen zijn inclusief verzorging). Bijzonderheden omtrent de vier laatste trips worden binnenkort gepubliceerd. Kaarten voor deze goed verzorgde en onder deskundige leiding staande reizen zijn tot een beperkt aantal tijdens de kantooruren verkrijgbaar aan het bureau van ons blad. De reissom dient vooraf te worden voldaan en wordt slechts bij wettige reden van verhindering gerestitueerd. Voor reis no. I sluit de termijn van aanmelding op Zaterdag 10 Juli De verkoop van de kaarten vangt aan Woensdagmorgen 9 uur bij onze kantoren, voor Schagen café ..De Posthoorn". Tien personen zijn om het leven ge komen bij4 een ontploffing, ..welke zich heeft voorgedaan in een huis in de haven Capraia, nabij Livorno. Drie personen werden gewond en drie an dere huizen zijn door de luchtver plaatsing met de grond gelijk gemaakt. Men vreest, dat nog lijken onder het puin liggen. De oorzaak van de ontplof fing is onbekend. ENGELAND HEEFT NIET OM UITLEVERING VAN SCHREIEDER VERZOCHT. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat Engeland om uitlevering van Joseph Sehreieder, tijdens de oor log leider der Duitse contra-spionnage in Nederland, zou hebben verzocht. Tour bereikt Biarritz (Van een speciale ANP-verslaggever) Het eerste gedeelte van de ronde van Frankrijk 1948 is, nu Biarritz is bereikt, afgesloten. Zes etappes zijn afgelegd, en, na een rustdag, die vandaag in de be roemde badplaats zal worden genoten, gaat het op de Pyreneeën af. Deze laatste dag op 't vlakke land is er een geweest, die ondanks de sterke tegenwind in een geweldig tempo is gereden; een tempo, dat de bewonde ring van allen, die de ronde volgen, heeft afgedwongen. Nog meer dan Zon dag hadden de renners de wind tegen en zodoende was het gevaarlijk om, om de een of andere reden af te stap pen of zich een ogenblik te laten af zakken, want het bleek dan al spoedig', dat het nagenoeg ondoenlijk was om, alleen rijdend, het peloton weer in te halen. Bobet van d« Franse nationale ploeg won de zeste etappe. Hij draagt thans de gele trui. Het klassement van de etappe luidt: 1. Bobet (Franse ploeg) in 6 uui 27 min. 14, 2. Yvon Marie (West- Frankrijk), 3. Muller N.O.-Frankrp en lie de France), 4. Joly (Intern, ploeg) allen in dezelfde tijd als Bobet, 5 Teisseire (Fr. ploeg) in 6 Uur 29 min. 19; 60 t.m. 77 een groep ren ners, waaronder lanhsen en Kemp van de Ned.-Luxemburgse ploeg, hun tijd bedroeg 6 uur 33 min. 12 sec., 84 t.m. 95 een groep met de Nederlan der Franken in 6 uur 39 min. 29 sec,, 96.Biever (Ned.-Lux.) 6.42.20, 98. Pauwels (Ned.-Lux.) 6.59.25, 103 en 102 Bakker en Ackerman van de Ned.-Luxemb. ploeg in 7 ulir 10 min. 34 sec. Deze beide renners arriveer den met meer dan 10 pet. achterstand op de eerste aankomende. Bonnet van de Franse Zuid-Oost ploeg gaf tijdens de etappe op. Bepalingen blijven gehand haafd In October 1947 werd *ten aanzien van de etalageverlichting bepaald, dat deze voor de middag en avonduren met ingang vanjteen half uur na zonsonder gang tot het tijdstip, waarop de ver koop in het betrokken winkelbedrijf wordt beëindigd, is toegestaan. Tege lijkertijd werd er op gewezen, dat het verbod van lichtreclames inclusief neonverlichting gehandhaafd blijft. Sindsdien heeft het ministerie van economische zaken tal van verzoeken uit kringen van handel en industrie ontvangen om de beperkende- dan wel verbodsbepalingen voor etalage- en reclameverlichting op te heffen. Een voorlopig onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat de belasting der centralen tijdens de z.g. „spitsuren" reeds tot het uiterste is opgevoerd. Elke verhoging van het stroomver bruik zou derhalve tot overbelasting tijdens de spitsuren leiden en moei lijkheden veroorzaken, zoals deze zich bij verscheidene centralen in de S5 Nicolaas- en Kerstwerken van het vo rig jaar, toen de etalages tot 22 uur verlicht mochten blijven, hebben voor gedaan. De bestaande bepalingen ten aan zien van de etalage- en reclamever- lichting moeten daarom voorshands onverminderd van kracht blijven, al dus de persdienst van het ministerie van economische zaken. In het algemeene klassement staan de Nederlanders als volgt: 38. De Hoog en Kirchen 39.21.55, 49. Jans sen 39.27.13, 79. de Ruijter 39.50.28, 85 Kemp 39.57.54, 97. Franken 40.20.57, 98. Biever 40.22.35, 100. Bak ker 40.38.53, 101. Pauwels 40.58.37, 102. Ackerman 41.11.07.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1