Fa. Gebr. KAAL Stad en Omgeving. Uit de keuken van de kermis Automatisch In 1945 begon Pronk te „siayeren" Van een legpuzzle en grijze haren Jonge zangers uit Assen Schaakkampioenschap Alkmaar e.o. Hengelwedstrijd Nico Akkerman's koorklassen in 't Centraal Ziekenhuis - Van d° Dolit'V Succes voor etaleur Alkmaars Amusementsorkest opgericht Afhalen bonkaarten Alkmaarse concours commissie Burgerlijke Stand Noordscharwoade. De K.V. P. vergaderde Schoorl, Langedijk. Langedijker Marktoverzicht DrukinktZuurkool 15 gaafste N ieuws De revolutie in Peru Indeling reserve 3de klas In het vorige artikel hebben wij een en ander verteld over de inschrijving voor de jaarlijkse kermis en wjj hebben toen aangetoond, dat na het openen van de inschrijvingen een schifting plaats heeft, dat het kaf van het koren wordt gescheiden en dat dan tenslotte vast staat, wie een plaats op de ker misterreinen zullen krijgen. Dan begint op het politiebureau een nauwgezet werkje, dat heel wat gepieker en gepas en gemeet vergt. Dan begint het werk met de jaarlijkse legpuzzle. leder wil zijn zin hebben Er zijn zes straten en pleinen, waar kermis gehouden wordt. Ca nadaplein, Paardenmarkt, Nieuwe- sloot, Hofplein, Nieuwesloot en Doelenveld en van elk van die ter reinen is een kaart op schaal ver vaardigd. Een kaart, die ieder jaar opnieuw dienst doet. Met kleine stukjes carton, die ook precies op schaal zijn geknipt, wordt de plaats van elk tentje aangegeven. Er zijn ronde cartonnetjes en vierkante en rechthoekige en allemaal worden ze met een punaise keurig vastge prikt op de schaalkaarten. De ver houding Is een op tweehonderd en als zo als die figuurtjes van de leg puzzle naast en boven elkaar lig gen, heeft de politie een indruk van hoe de kermis eruit zal zien. Nu zal het ook duidelijk zijn, waar om het voor de ondernemers ver plicht is de juiste maten op te geven van hun tenten en kramen. De puzzle moet passen, als de stenen van een huis, anders wordt het een hopeloos werk. Het heeft toch al heel wat voe ten in aarde, om alles kloppende te krijgen. Deze ondernemer wil per sé daar staan, een ander weer daar, en met al die verlangens wordt zo veel mogelijk rekening gehouden. Dagen en weken wordt er gepuzzled, daar in het Alkmaarse politiebureau en eindelijk is het dan zover, dat de plattegronden met een zucht van verlichting worden weggezet. Ziezo, dat karweitje zit er weer op. Ieder heeft zijn plaats gekregen en het wachten is nu maar op de openings datum. WENSEN EN KLACHTEN. Stop, zo ver is het nog lang niet. Want de stroom van brieven op het politiebureau blijft aanhouden. Als brieven niet helpen volgen er per soonlijke bezoeken, want kermismen- sen zijn vasthoudend als terriers. Er zijn er, die niet inschreven en toch een plaats willen hebben, er zijn er ook, die weer van standplaats wensen te veranderen. Én, verzekerde men ons, ze kleven als klitten en houden niet op met vragen en smeken. Het zijn meestal niet de bona-fide deelnemers, die zo'n houding aanne men. Want, wij zeiden het reeds eer der. er schuilt ook wel kaf onder het koren. Daarom is de politie door lopend op haar qui-vive. Wij kenden eens een „monster van Tibet", dat op de „kusten'' van dat verre land was gevonden. De man, die dit dier ver toonde, had een bijl in zijn cassa lig gen, die „dag en nacht gereed lag om het beest te doden, als het ontvlucht". Het monster ontvluchtte desondanks en ontpopte zich als een hond met een aangeplakt pootje op zijn rug. Dat is doodgewone' zwendel, specu lerend op de domheid van het pu bliek. Is het dan een wonder, dat de politie een slag om de arm houdt? Sommige wensen zijn zeker recht vaardig. De poffertjeskraam op de Mient moet het ene jaar links staan, het andere jaar rechts, maar de ex ploitant heeft tegen de ene manier altijd bezwaar, omdat dan de wind in zijn kraam staat en hij met de dampen zit. Aan de andere kant ko men er klachten van bewoners. Geen kramen voor een ingang-, geen wagens voor hun deur. Met al die wensen en klachten moet worden gerekend Het gevolg is vaak een verzuchting en een steeds kijken, of er alweer grijze haren zijn bijgekomen, wat overigens zo'n' vaart niet loont, want de heren. Reeds vorig jaar zouden qjm. 120 jonge zangertjes van het kinderkoor „De Kleine Stem" uit Assen, met hun geleiders, een week van hun vacantie ir. Alkmaar komen doorbrengen. Door omstandigheden kon toen aan dat plan geen uitvoering worden gegeven. Thans evenwel staat het vast, dat zij hun bezoek zullen brengen in de week van 1724 Juli a.s. Voor een deel van de kinderen is echter nog geen on derdak gevonden, zodat de plannen weer in duigen dreigen te vallen. Wij doen een dringend beroep op de kin dervrienden om zich alsnog voor huis vesting van één of meer kinderen of een geleider, aan te melden bij de se cretaresse van de commissie, mej. G. Kansen, Laat 11. Alkmaar. Evenals vorig jaar organiseert VVV wederom de schaakkampioenschappen voor hoofdklasse 1ste en 2e klasse spe lers. Gespeeld zal worden op Maan dagavond. te beginnen om half acht in haar clublokaal Het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat. De eerste ronde vangt aan opMaafl- dan, 19 Juli a.s. Het tempo is 36 zetten eerste 1 y„ uur, daarna 20 zetten per uur. De aangifte is opengesteld bij de de heer F. Bosch, Hofplein 47. tel. 4229 VW rekent op een grote deelname. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naar de advertentie in dit blad. die deze kwestie behandelen, hebben een behoorlijke routine gekregen. Als de kermis dan eenmaal is opgebouwd, is de politie dag en nacht in touw. Bty het bouwen al, moet zij op duizend plaatsen tege lijk zijn, om het smokkelen met een metertje hier, een paar voet daar te beletten. En als zij de hielen heeft gelicht, begint het spelletje van voren af aan. Maarr op Zaterdag 21 Augustus is dan eindelijk de grote dag aan gebroken. Dan wordt de kermis geopend. Als 11 denkt, dat dan het werk voor de politiemannen is af gelopen, vergist zich. Dan begint het eerst recht. Daarover zullen wij in een slot artikel nog een en ander vertellen. Het bestuur van de afd. .Alkmaar" van het Centraal Ned. Hengelaars Ver bond en de controleurs van de op 13 Juni gehouden grote viswedstrijd, hiel den Zondag een visconcours te Julia- nadorp. Begunstigd door uitstekend „vis- weer" en in opgeruimde geest werden de voorgeschreven 6 halfuren gevist. Liep het sommigen niet erg mee. an deren waren gelukki^lr en het eindre sultaat bevredigde alle deelnemers. Het aantal gevangen maatbaars was niet zo groot, toch kon een 80-tal wor den verschalkt, waaronder varf 30 cm.! Buiten aller verwachting wist de voorzitter het grootste aantal maat baars op zijn naam te brengen waar door hij de eerste prijs verwierf, het geen 'hij aan zijn positie ook enigszins verplicht is. De uitslag voor de prijswinnaars was als volgt: 1. H. Schuit Sr.; 2. P. Moeijes; 3. F. Nieman; 4. J. Ottenbros; 5. Jb. Hartland; 6. M. Termaat en 7. P. Rusch. Nadat één uur na de wedstrijd de zeer goede prijzen te Julianadorp wa ren uitgereikt, keerde het gezelschap, zeer voldaan over het verloop van de wedstrijd, huiswaarts.- DE K.R.O.-COMPETÏTIE Hengelaars, leden van de Afd. „Alk maar" van het Centraal Ned. Henge laars Verbond, die wensen mede te dingen in de KRO-competitie, kunnen hun vangst laten controleren door de heer Jb. Hartland, penningmeester van onze afdeling, die dgartoe iedere werkdag gelegenheid zal geven in de zaak van de firma GéPé. aan de Voor- dam, alhier. Het was voor de patiënten van_ het Centraal ziekenhuis een genotvolle avond, toen dezer dagen de hoogste klassen van Nico Akkerman's koor klassen aldaar een zanguitvoering ga ven. Het programma bestond hoofd zakelijk uit één- en tweestemmige lie deren.'Ter afwisseling werden enkele zangduetten ten gehore gebracht door de dames Bep en Han van Gorcum, welke zeer in de smaak vielen, terwijl de heer M. van Ammers rfiet zijn ac cordeon enige nummers ten beste gaf. De zuivere zang der kinderen werd door de patiënten ten zeerste gewaar deerd, hetgeen ook met de andere nummers het geval was. Als dank voor hun medewerking wérden de uitvoe renden in de pauze tot hun verrassing door de directrice onthaald op thee en sprits. Een 23-jarige jongeman afkomstig uit Heiloo reed op de Kennemerstraat- weg ter hoogte van de Corfstraat, toen een hond uit die straat kwam aan rennen en in het voorwiel van de wielrijder belandde. De man viel met zijn hoofd tegen de trottoirband en verloor het bewustzijn. Per GGD is hij naar het Centraal zie kenhuis vervoerd, alwaar een hersen schudding geconstateerd werd. Een wielrijder die onder de beken de „invloed" was, en door zijn rijden het verkeer in gevaar bracht, werd gisteravond ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. In de Kapelsteeg raakte een auto een van de kisten bier, die op een handwagen waren opgeladen. Veel scherven en weinig geluk voor deman van de handwagen! De chauffeur van de auto reed door en betaalde dus geen schadegeld. Maar letter en num mer van de auto zijn opgenomen, zo dat het hier zal aflopen als ons feuil leton van heden: „Wordt vervcolgd". Tijdens de kermisweek werd te Schagen door de beide Middenstands verenigingen een etalagewedstrijd ge organiseerd. Zaterdag j.l. had in hotel Igesz de bekendmaking van de prijs winnaars plaats. In de afdeling verkoopetalages be haalde def firma Kossen (kruideniers waren) een eerste prijs; in de afdeling verkoopetalages de heer Dekker (ijzer handel een tweede prijs. Beide etala ges werden verzorgd door onze stad genoot de heer Balder. (Ontleend aan onze advertentie rubriek) BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Miranda, 18 j. Woensdag 2,30 uur mattnée Victoria Theater, 8 uur: Spionnage in New York, 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée Cinema Americain, 8 uur: Dark Com mand, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Non-stop Bonte avond met Henriëtte Davids Bergen: Kermis van 14—24 uur Bergen: Kunstzaal Boendermaker, ex positie werkende leden. Bergen: Het huis met de pilaren, expo sitie K.C.B. TEMPERATUUR ZWEMBADEN Zomerbad: 19 graden Celsius Pesie's bad: 19 graden Celsius Dezer dagen werd hier ter stede opgericht het „Alkmaars amuse- ments-orkest", dat samengesteld is uit Alkmaarse beroeps-musici. De muzikale leiding Is in handen gelegd van Tony Willemsen, die in onze stad grote bekendheid geniet op muzikaal terrein. Bij de begeleiding van operettes, revue's e.d. behoeft in het vervolg geen beroep meer te worden gedaan op orkesten of musici uit andere plaatsen. Voortaan zal men daartoe de beschikking hebben over ons eigen, plaatselijke orkest, dat reeds met serieus oefenen en repeteren is begonnen. Vanzelfsprekend zullen ook ope rette-verenigingen uit de omgeving een beroep op dit orkest kunnen doe'n. Zij, wier familienaam begint met de letters A, C, E en G moeten hun bonkaarten 810 afhalen op DINSDAG 6 JULI, aan het kan toor Oudegracht van 912 en van 24 uur. Morgen, Woensdag 7 Juli zijn zij aan do beurt, wier familienaam begint met de letter B tot Blom. De Alkm. Concourscommissie, be. staande uit de postduivenverenigingen Alcm. Victrix, Steeds in Spanning, de Postduif en Heiloo's Luchtpost, hield dezer dagen de ledenvergadering tor bespreking van de africhting van jonge duiven en navlucht voor jonge en oude duiven. Voor jonge duiven werden de vluchten vastgesteld op 7 Juli Haarlem ('s morgens inkorven vóór half acht): 11 Juli Leiden, 14 Juli Dordrecht en 18 Juli Roosendaal Cs avonds komen in korven of vóór 6 uur 's morgens). De duiven worden per auto verzonden. Voor de navlucht zijn de data: 15 Aug. Beverwijk, 18 Aug. Haarlem, 22 Aug. Leiden, 25 Aug. Dordrecht en op 29 Augustus bondsconcours op Roosendaal. De vlucht op 18 Juli van Roosendaal ter, bate van de tbc-bestrijding kan niet doorgaan, aangezien geen medewerking van diverse officiële instanties werd ontvangen. Hiervoor wordt een z.g. pot ter en pannenvlucht gehouden, waar voor bij voldoende deelname 25 cent per duif. elk lid dat meevliegt een prijs ontvangt. Bovendien worden 1 a 2 hoofdprijzen beschikbaar gesteld, waar voor duiven kunnen worden aange toond a 10 cent. Laat deze vlucht een succes \nrden door zoveel mogelijk duiven voor 25 cent te zetten en voor 10 cent aan te tonen! Het komt nogal eens voor, dat leden, die niet aan een vlucht deelnemen, hun duiven op Zondag tijdens de wedvluont loslaten. Dit is zeer hinderlijk voor hen, die wel aan de vluchten deelnemen. Houdt uw duiven daarom vast totdat de wedvlucht is afgelopen. Zijn er duiven- houders, niet aangesloten bij een vereniging, die hun duiven op Zondag loslaten, grvft dit door aan het bestuur. Er zal dan worden getracht' deze per sonen te bewegen hun duiven eveneens op Zondag vast te houden. Geboren: Wietske S„ d. v. T. de Groot en P. van Duin. Ronny, z. v. J. A. Struijs en T. G. de Jong. An- tonlus A. S., z. v. G. J, Mannes en I. Raduly. Gehuwd: Jan van Son en Marie Dekker. Johannes van de Leur en Anna M. Lover. Overleden: Jetje Jordaan, oud 54 jaar, geh. m. J. J. Fens. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Koedijk aangetroffen een 4-jarige bastaard spaniel, reu, staande oren, bruin-zwart-wit, zeer kor te staart. Adres: mevr. Dr, den Har- togh te Koedijk. Maandagmiddag is in de Paternoster-- straat verm. aangereden ëén smous- hondje wit-bruin, staande oren, teef. Het dier is wel gewond, doch in goede conditie. In de Rozenstraat is zwervend aangetroffen een zwarte poes. Ter be schikking enige jonge honden. Nogmaals wordt men er aan herin nerd dat alleen gezonde dieren bij de Inspecteur mogen gebracht worden. Adres: P. Verwer, Baanstraat, Alk maar. OPBRENGST SPELDJESDAG. De speldjesdag, Zaterdag alhier ge houden, ten bate van de Prot. Chr. Instellingen voor Kinderbescherming heeft bruto opgebrtcht.i 1340.18. Maandagavond hield de KVP een propaganda-vergadering in de zaal do Burg. Iii deze vergadering spraken mr. v. d.' Weyden, lid der Tweede Ka mer en pater Jutte uit N. Niedorp. In zijn openingswoord kondigde de voor zitter tevens een verrassing aan, het was n.l. aan de plaatselijke afdeling gelukt de op gramofoonplaten vastgeleg de rede van prof. Romme de vergade ring te doen horen. De heer v. d. Weyden, die zich op 't gebied van land- en tuinbouw heeft gespecialiseerd. Spr. begon met er op wijzen, dat het particulier-initiatief een der pijlers der samenleving moet blijven en ging uitvoerig in op de be tekenis der KVP. Sprekende over dc strijd der Katholieken, wees hij op het voorbeeld, dat o.a. Goseling en Verschuur hebben gegeven en pleitte tegen de verbreking der eenheid dei- partij door de heer Weiter. Deze had met meerdere vooraanstaande leden der KVP contact gezocht om hen te bewegen met de partij te breken, wat echter niet dan in enkele gevallen ge lukt was. De Katholieken werken niet doorovereenstemming in principes met de P. v. d. A. samen, maar de Chr. partijen zijn thans in die mate ver stard, d«t zü zich bij het oude wensen te houden. De KVP wil echter de weg gdan, haar gewezen door de Pauselij ke encyclieken en dat eist een pro gressieve politiek. Hierna ging spr. in op talrijke pro blemen, o.a. op de motie-Groen en concludeerde in het voorbijgaan deze waarheid: dat men de land- en tuin bouw op straffe van ondergang kan dwingen om tegen verliesgevende prij zen te produceren en wees op het principieel onderscheid tussen de agrarische en industriële productie. De voorzitter, de heer Weel, dankte spr. voor zijn betoog en bracht de dank der vergadering over voor sprekers bemoeiingen inzake de vermogensaan- wasbelasting, welke door sprekers toe doen voor land- en tuinbouwers op 'n redelijker leest zal worden geschoeid en rekening zal houden met de nood toestanden, welke vóór de oorlog in deze bedrijfstak bestonden. Waar nie mand van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik maakte, werd de rede van prof. Romme afgedraaid. Hierna kreeg pater .Jutte het woord. Spr. gaf éen causerie over de achter- grond en geestelijke strekking van 't communisme. In een doordachte rede gaf spr. als zijn mening te kennen, dat het communisme de vrijheid en de menselijke waardigheid moet verdrij ven. De Katholieke kerk' right zich niet tegen het communisme, omdat het communisme zich tegen de Kerk richt, maar omdat het communisme zich te gen de mensheid in haar geheel. Een aandachtig gehoor volgde deze belangrijke verhandeling. die met hoofd en schouders uitstak boven de gewone verkiezihgs-propaganda. Na-» dat enkelen nog een vraag gesteld hadden, sloot de voorzitter de verga dering met een aanbeveling voor de te houden collecte. VEILING VAN BONKEN. Op Donderdag 8 en Zaterdag 17 Juli a.s. zullen aan de veiling van de NMB de opgeslagen partijen bonken worden geveild. door elkaar kunt U grote en kleine platen laten spelen met DE NIEUWE PHILIPS PLATENWISSELAAR. Prijs in cassette 275. Alkmaar. Houttil 52 Tel. 4374 GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. Minkema, thans te Santpoort, Na tuurbad „Velserend", annex café-re- taurant onder directie Y. Minkema en zonen, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen vakbekwaamheid ca féhouders, afgenomen door de Stich ting Vakonderwijs Horeca-bedrijven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells, z. v. Harm Middelbos en Margaretha C. van der Puij. Petrus Johannes, z. v. Pieter Beemsterboer en Adriana M. Kraakman. Antonius, z. v. Jacobus Jong en Catharina van Hof. Maria Rieken, d. v. Jacob Klant en Maria van Dok. Johnnes Gerardus MaHheus, 2. v. Ge- rardus M. Spanjaart en Geertruida Wokke. Didi Monique, d. v. Hendrik Selders en Dirkje Greveling. Johan na Cornelia, d. v. Gerardus Bekker en Frukacz. Elizabeth, d. v. Willem P. Wisse en Elizabeth T. Kuijn. Catha rina Geertruida Maria, d. v. Gerrit Goudsblom en Gerarda J. Bekkfcr. Jan, z. v. Gerrit Swager en Hendrikje Dekker. Catharina Cornelia Maria, d. v. Cornelis J. Molenaar en Geertrui da A. Spaans. Getrouwd; Cornelis Hutsen en Martje Reinders. Hindrik Hoven te Termunten en Janke Leegwater. Petrus Hessing te Harenkarspel en Ma ria Maats. Overleden: Johannes Bijvoet, oud 3 weken, z. v. Theodoras P. Bijvoet en Petronella Duijn. Neeltje Slooves, oud 78 jaren, gehuwd met Klaas Op perdoes. Langzamerhand begint de aardappel campagne op volle toeren te komen. De aanvoer neemt regelmatig toe en daar bij heeft de onverwachte omstandig heid zich voorgedaan, dat de prijzen beter waren. Het verschil was tenslotte wel niet zo groot, maar dat een ver dere daling uitbleef, betekent al veel. De noteringen voor de diverse soor ten luidden: eerstelingen 1014.20; drielingen pl.m. 10.50; rode eerstelin gen 1218; geelblom 8.50, eigenhei mers 12.8016.60. De bloemkool bewoog zich tussen 4556 (I A) en 3546 voor A. De aanvoer van wortelen had weinig te betekenen. De prijs lag om en bij de 15. Tomaten kwamen er ook bijna niet. de prijzen herstelden zich dan ook enigszins en liepen op tot 72. Aan de NMB kwamen de eerste tuin bonen. De prijzen konden door elkaar de 25.- niet halen. Alle koolsoorten zijn nu weer vertegenwoordigd. De rode kool maakte Vrijdag een slechte dag en zakte af tot 8.De gele kool noteerde 13.2016.60. bij een geringe aanvoer. De groentjes brachten slechts 8.50 op, de witte die evenals de groentjes de afgelopen week voor de eerste maal aan de markt was no teerde 11 50. Maandagavond werd deze veel besproken wedstrijd gespeeld en door sommige deelnemers geleden. Zuurkool was de sterkste, maar Drukinkt ging toch niet roemloos onder. Jammer was, dat de opkomst van het publiek te wensen overliet, want gister waren be kende dorpsfiguren in wel zeer onge wone situaties te zien. E^n der besten was Arie Keppel. die tot heel wat hilariteit aanleiding gaf. Arie, pas op voor sokkenophouders. Drie kampioenschappen in vier jaar Het is alweer een lange tijd geleden dat Alkmaar een wielerbaan rijk was. Onwillekeurig moesten wij aan die „houten kuip" denken toen wij Zon dag de finales van de Nederlandse kampioenschappen op de baan zagen. Die gedachten aan Alkmaar's gou den wielertijdperk was niet vreemd daar op het grote Olympisch Stadion want drie renners die toenmaals in Alkmaar hun leerschool door liepen zagen wij daar uitkomen onder dc bloem van Neerlands renners. Het waren Jan Derksen, Jan Pronk en Piet Evers die verantwoordelijk waren voor het feit dat onze gedach ten een tiental jaren teruggrepen. Velen met ons zullen zich vooral de wekelijkse trainingsavonden herinne ren, waar gereden werd alsof er we kelijks een wereldkampioenschap np het spel stond. Het was inderdaad een goede tijd voor Alkmaars wielersport en dat blijkt overduidelijk uit de prestaties van Derksen, Pronk en Evers. Weliswaar moesten Derksen en Evers met resp. een 2e en 4e plaats genoegen nemen, maar het gezelschap waarin zij zich be vonden was van wereldklasse, zodat deze resultaten alleszins eervol zijn 1e noemen. En Jan Pronk die eens als sprinter furore maakte, kwam wéér eens me.t het Nederlands kampioenschap achter motoren naar huis. Het was voor ons aanleiding eens een praatje met onze candidaat voor de we reldkampioenschappen te maken en wij troffen hem thuis aan, bezig met kran tenverslagen in een boek te plakken. Wij waren geen vreemden voor elkaar en al heel spoedig was het gesprek op gang. Of beter gezegd: Jan sprak en wij luisterden. De wedstrijd van Zondag lag nog vers in het geheugen en kwam al direct ter sprake. Over het resultaat was Pronk natuurlijk goed te spreken, doch over de manier waarop het kampioenschap tot stand kwam was hij allerminst te spre ken. Zijn gangmaker Wiersma maakte twee tactisehe fouten, waardoor de wedstrijd onnodig zwaar werd ge maakt. Maar direct voegt hij er aan toe. dat wanneer in een stayerwedstrijd fou ten worden gemaakt, de gangmaker steeds de schuld krijgt, terwijl men meestal voor zijn goede dingen geen oog heelt. Jan Pronk is er van over tuigd dat zijn gangmaker uitstekende kwaliteiten heeft en zijn opmerkingen klinken ons dan ook niet als critiek in dc oren, maar waren zuiver en alleen 't constateren van een feit. „Wanneer ben je eigenlijk met siaye ren begonnen?". „In 1945. Ik ben dus nu aan mijn 4e seizoen bezig". Drie Nederlandse kampioenschappen een 3e plaats in het wereldkampioen schap 1947 en talrijke andere successen in binnen- en buitenland is de oogst van deze drie en een half jaar, hetgeen wel bewijst dat Jan als stayer wel „iets" in zijn mars heeft. Natuurlijk waren wij ook belangstel lend hoeveel kilometers gewoonlijk achter zo'n grote motor worden ge traind. Dit blijkt verwonderlijk weinig te zijn, hetgeen zijn oorzaak vind dat het Stadion maar sporadisch gebruikt kan worden, waardoor het noodzake lijk is dat regelmatig op de weg wordt getraind. Dat er in de wielersport wel eens minder juiste methoden worden ge bruikt om een of ander succes te berei ken, wisten wij reeds en toen onze gastheer vertelde dat hij zijn kampioen schap voor een belangrijke som had kunnen verkopen, verwonderden wij ons daarover niet. Ook verwonderden wij ons niet dat Pronk op dit aanbod niet was ingegaan, want daarvoor is hij te veel sportman. „Wat denk je van de wereldkam pioenschappen" Ongecorrigeerd Peru staat thans onder de controle van net leger, volgens een gisteren door het kabinet uitgevaardigd nood decreet naar aanleiding van een op stand, welke is uitgebroken in de Zuidelijke provincies Puno en Juliaca onder troepen, die gecommandeerd werden door majoor AJfonso Llosa. In Lima was het heden rustig, ook in de gebieden buiten de genoemde provincies. Generaal Federica Hur- tado, opperbevelhebber van de gewa pende macht, heeft speciale bevoegd heden gekregen voor handhaving van de openbare orde. Openbare bijeen komsten zijn verboden en er is een avondklok ingesteld. Bernadotte wacht op antwoord Graaf Bernadotte heeft, naar offici eel te Tel Aviv is medegedeeld, de Arabieren en Joden (pi Woensdag de tijd gegeven om te antwoorden op zijn voorstel tot verlenging van het bestand in Palestina. Ingeval één der partijen, of allebei, niet met dit voor stel accoord gaan, kan fnen verwachten dat de Veiligheidsraad bijeengeroepen wordt om over nader optreden te be raadslagen. aldus heeft Bernadotte m een boodschap aan Mosje Sjertok, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, medegedeeld. De politie te Berlijn Volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnende blad ,X>er Tagesspiegel" heeft kolonel Paul Markgraf, hoofd van de Beriijnse po- litie-administratie, zijn medewerkers onofficiëel doen weten, dat hij geen orders of instructies van Britse, 'Ame rikaanse of Franse autoriteiten meer zou accepteren. Markgraf zou verder zijn staf geïnstrueerd hebben de Sow- jet-bezettingsmacht als de enige be voegde vertegenwoordiging van het gealliëerd miltair bestuursbureau te beschouwen en slechts te gehoorza men aan de orders van de Sowjet- autoriteiten. In de afgelopen dagen, zouden ver schillende mislukte pogingen gedaan zijn om sommige bureaux van de Ber iijnse politie van de Amerikaanse naar de Sowjetrussiche over te brengen. In de Sportkroniek troffen wij aan de indeling van de reserve 3e klasse, die er als volgt uit ziet: Res. 3e klas A Res. 3e klas B DWV AFC 4 Haarlem 3 Alcm. Victrix 3 Hollandia 2 Assendelft 2 HRC 2 DWS 4 KFC 4 HRC 3 Volendam 3 De Kennemers 2 De Volewijckers 4 KW 3 VSV 3 De Meteoor 2 WA 3 De Volewijckers 3 West-Frisia 3 West-Frisia 2 WFCZeeburgia 3 Zaandijk 2 ZFC 3 Res. 3e klas C Res. 3e klas D Alkm. Boys 2 Bloemendaal 2 Helder 3 DCG 3 KW 2 HBC 2 OSV 3 HEDW 2 QSC 2 HFC 2 VVZ 2 De Kennemers 3 WFC 4 Oranje Zwart 2 WSV '30 2 RCH 3 ZFC 4 TOG 2 Zilvermeeuwen 2 Velsen 2 ZVV 2 VVB 2 Zandv.meeuwen 3 l JIANDELSVERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN PORTUGAL. De minister van buitenlandse zaken van Portugal heeft medegedeeld, dat het protocol en de lijsten voor de in- en uitvoer, welke behoren bhet 1 Maart 1946 gesloten handelsver drag tussen Nederland en Portugal, 3 Juh j.l. zijn geparafeerd, teneinde de goederenrail tussen beide landen tot uitvoer te brengen. AANHOUDEND KOEL. Weersverwachting van Dinsdag avond |tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt met .tijdelijke op klaringen en op sommige plaatsen enige regen of motregen. Matige, in de kuststreken nog krachtige Noord- Westelijke wind. Aanhoudend koel weer. „Daar is niets van te zeggen, wel hoop ik natuurlijk in de finale te ko men, en eerlijk gezegd reken ik daar wel een beetje op, maar ja.er kan van alles gebeuren. Nu wij rekenen er ook zo'n beetje op dat wij Jan Pronk straks op 29 Au gustus in de finale zullen zien uitkomen en wij hopen, dat' hij een resultaat zal behalen, minstens zo goed als vorig jaar. De belangstelling, die Jan Pronk bij zijn derde kampioenschap onder vindt, is overweldigend en ondanks dat Jan toch heus heel wat gewend is, is het hem aan te zien, dat die belangstelling hem prettig aan doet. Volkomen begrijpelijk en zelfs nuttig. Al die bloemen, telegrammen en brieven zullen een stimulans zijn (voor zover dit nodig is) om de trai ning voor de wereldkampioenschap pen nog serieuzer ter hand te nemen. Met een stille hoop, dat wij eind Au gustus nog eens een bezoek aan „huize Pronk" zullen brengen, maar dat dan over de leunstoel geen rood- wit-blauwe-trai zal liggen, maar een regenboogtrui, stapten wij op onze fiets en voelden ons maar heel kleine jongens, toen wij 11 minuten over Heiloo—Alkmaar noteerden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2