Tweehonderdduizend verlieten de linkervleugel Zeven fractieleiders zeggen hun mening Zetelverlies voor P. v. en C. P. N. Winst voor V.V.D. en C.H.LJ. DE BALANS WELTER IN DE TWEEDE KAMER Oost-Duitse Mark betalingsmiddel in Berlijn Eerste Olympische prijzen Donderdag 8 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45st* I60 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De wettelijke kiesdeler was 49337 Nieuwe Bonnen Waarnemers naar Palestina BARTALI WINT DE EERSTE BERGETAPPE Over de verkiezingen en de ioekomstige kabinetsformatie Het luchtverkeer naar Berlijn Sokolofsky naarMoskou? spel - waar be- ijkheid? Film- Dunne („Anna Siam" - MPEA- >x film) weten rfeae mondver- succes kan af- iharmante glim- ide, parelwitte le raad: als U nengaat, vraag tndpasta", maar Prodent bevat tandsteen. ks tussen ur (ingang RTVEILING :te indienst- lekwaamheid gen te rich- ur gevraagd 'an dit blad. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK ALKMAARSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. nen uit de stembusuitslagen normale steun putten voor de moeilijke taak het schip van staat naar een veilige en zonnige zee te koersen. De komende tijden zullen van grote betekenis wor den voor ons volk en voor ons wereld deel. Daarom heeft het volk met deze stemming ,op de schouders van de nieu we vertegenwoordigers en -sters een grote verantwoordelijkheid gelegd. Moge het Volk in de verwachtingen, die het koestert van de daden van de nieuwe Kamer en van het te vormen Kabinet niet teleurgesteld worden. Mo ge wijsheid, initiatief en doortastend heid bij het uitoefenen van de talloze werkzaamheden hun deel zijn tot heil van land en volk. AD INTERIM. Kath. Volkspartij Oude S.D.A.P. O.N.G. Lijst Weiter Middenst. Partij Rev. Comm. Partij MEDERLAND heeft zijn stemplicht weer vervuld, de bussen gaan weer naar zolder in afwachting van de ge meenteraadsverkiezingen in het vol gende jaar, de. verkiezingsredenaars kunnen weer tot rust komen na de ge weldige woordenstroom, waarin zij het volk trachtten mee te sleuren. De ver kiezingsplakkaten zullen weer verdwij nen onder aankondigingen van concer ten, toneelvoorstellingen en reclame. Vele uren van spanning voor kamerle- den-in-spé zijn weer ten einde. Voor sommigen betekende het vervulling van gekoesterde wensen, anderen zul len hun zetel moeten inruimen. Maar over het algemeen kan vastge steld worden, dat de verwachting, wel ke wij in ons nummer van Dinsdag uitspraken n.l. een practisch geringe wijziging in de bestaande Zetel verdeling in de Kamer, door de feiten is bevestigd geworden. Schokkende cij fers, zoals wij die in Engeland zagen kort na de oorlog, kregen wij niet on der ogen. De KVP behield zijn aantal van 32 zetels. Weiter c.s. zagen zich 1 zetel toegewezen. Dit zal voor de KVP ze ker Verheugend zijn. Deze had ongetwij feld gevreesd, dat Welter met meer stemmen van het RK-volksdeel zou gaan strijken. Voor Weiter zeer zeker een teleurstelling Het zetelverlies van de P.v.d.A. möfet voor een groot deel te wijten zijn aan het uittreden van Oud c.s., wat ook weer doet begrijpen, waarom de voor malige Partij van de Vrijheid, thans WD een winst van twee zetels kon boeken. De anti-communistische sfeer, die in den lande is gegroeid na de schokken de gebeurtenissen in Oost-Europa en dichterbij, heeft velen doen afzien van het uitbrengen van hun stem op de CPN, die twee zetels in de Kamer zal moeten ruimen. De CHU won 1 zetel. Dit wellicht in tegenstelling tot de verwachtingen, welke in verband met de wat onzekere houding van deze partij ten opzichte van de grondwetsherziening, aan ver lies vanstemmen deed denken. De partij van ds. Zandt tenslotte wist 'zich ongewijzigd te handhaven. De anderen wisten het niet tot het vereiste aantal stemmen voor één zetel (49.337) te brengen. Als wij de resulaten in de diverse kieskringen nagaan, treffen we uiter aard in het Zuiden van het land - de grootste tegenstellingen aan. In de Kring 's-Hertogenbosch be haalde de KVP ruim 47 maal zoveel stemmen als de CPN. Amsterdam Percentage Zetels 1948 1946 1948 1946 '48 *46 1.531.326 1.466.510 81.04 30.81 32 32 1.263.386 1.347.664 25.61 28.31 27 29 651.717 610.177 13.21 12.90 13 13 381.958 502.935 7.74 10.57 8 10 453211 377.191 9.19 7.84 9 8 391.982 305.202 7.94 6.41 8 6 117.142 101.772 2.37 2.14 2 2 15.344 0.31 22.197 0.45 62.337 1.26 1 40.936 0.83' 2.224 0.05 bracht het grootste aantal aanhangers van de CPN, al werd enige achteruit gang geboekt, doch ook de andere gro te partjj van de hoofdstad, de P. vd A. liet een veer.... In Rotterdam bleef de P. vd A. con stant, de CPN verloor een derde van zijn stemmers. DEZIEN wij dit alles, dan valt te con stateren, dat de meningen van ons volk wat de regeringspolitiek betreft ongeveer gelijk zijn gebleven. Het aantal voorstanders veranderde in slechts geringe mate, hetzelfde was dit het geval met de oppositie. Dan is tevens de verwachting gerechtvaardigd, dat de samenstelling van het Kabinet weinig verandering zal ondergaan wat betreft de verdeling van de posten on- voor het tjjdvak van 11 t.m. 24 Juli 1948. Bonnen voos- brood 007-2 brood 800 gram brood (geldig t.m. 17 Juli) 008-2 brood 200 gram brood (geldig t.m. 17 Juli) 009 brood 400 gram brood (geldig t.m. 17 Juli) Alle bonkaarten 808 014 Algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. èf 1500 gram jam, stroop enz. óf 750 gram versnaperingen. 015 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. TabakB- en versnaperlngenkaarten QA, QB, QC 808 73, 74, 77 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 452, 454, 455, 954, 955 melk, 460, 461, 462, 467, 964, 966, 967 reserve. 973, 975, 979, 390, 420, 450, 890, 920, 950 van de bonkaarten 806. Engeland, Frankrijk, België, Tsjecho- slowakije, Brazilië en Columbia hebben geantwoord op het verzoek van de Vei ligheidsraad, graaf Bernadotte te hel pen bij het nakomen van de bepalingen van het wapenstilstandsvoorstel. Frankrijk wijst er op, 31 officieren als waarnemers ter beschikking te hebben gesteld en export en transitovervoer van wapens, munitie en oorlogsmate riaal voor Palestina en de 7 Arabische landen te hebben verboden. Engeland verklaart alle mogelijke maatregelen te hebben genomen om het vertrek van militairen uit gebieden, die onder Brit se controle staan, naar een van de be trokken landen te verhinderen en sinds begin Juni een volledig embargo te heb ben ingevoerd op het verstrekken van Engels oorlogsmateriaal aan deze lan den. De vier overige regeringen hebben in hun antwoord eveneens uitdrukking gegeven aan hun instemming met he* verzoek. België voegde er aan toe, d; op verzoek van de bemiddelaar 21 Bel gische officieren als waarnemers naar Palestina zijn gezonden. REVOLUTIE IN PERU ONDER DRUKT. Te Lima wordt officiëel bekend ge maakt, dat de revolutie in Peru is on derdrukt. De 7g etappe van de Ronde van Frank rijk, Biarritz-Lourdes (219 km), gaf het volgende resultaat: 1. Bartali (Italië) 6 uur 40 m. 47 sec.; 2. Robic (Frankrijk) zelfde tijd; 3. Bobet (Frankrijk) zelfde tijd; 4. Gauthier (Zuid-Oost) 6 uur 41.35; 5. Camellini (Intern.) zelfde tijd; 6. Teisseire (Frankrijk) 6 uur 43 m.; Bobet (Frankrijk) blijft leider in het algemeen klassement. In de Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft Kirchen gister de beste prestatie geleverd en hij neemt als 26e een eer volle plaats in het klassement in. Jans sen rijdt eveneens uitstekend, hij ar riveerde 9 minuten na de winnaar Bartali te Lourdes en schoof negen plaatsen omhoog in de rangschikking. Hij is nu 40e. Het algemeen klassement na de 7e étappe luidt: 1 Bobet, Fr. nat. ploeg, 45 uur 36 min. 56 sec.; 2 Sciardis, Intern ploeg, 45 uur 42 min. 23. 3 Lambrecht, Inzern ploeg, 45 uur 46 min. 14; 4 Teisseire, Fr. nat. ploeg, 45 uur 46 min. 19; 5 Roneoni, Italië B, 45 uur 51 min. 03. Door de Berlijnse gemeenteraad is de Oost-Duitse mark eenparig als beta lingsmiddel aangenomen voor alle dien sten der stad. Hoewel de meerderheid van de gemeenteraad zich tegen de Sov jet-politiek te Berlijn verzette, zag zij zich „door de omstandigheden genoopt" deze mark te aanvaarden. Het A.N.P. heeft hedennacht, aanstonds na het bekend worden van de uit slag der Tweede Kamer-verkiezingen zich telefonisch in verbinding gesteld met de leiders der politieke partijen, welke zetels in de nieuwe Tweede Kamer zullen bezetten. Ondanks het nachtelijk uur waren zij aanstonds bereid hun oordeel in een kort onderhoud te formuleren. Bij dit telefonisch interview werden aan allen de volgende vragen voor gelegd: 1. Bent U tevreden en is aan Uw verwachting voldaan? e 2. Zijn er bijzondere verschuivingen, die Uw aandacht trekken? 3. Wat is Uws inziens de algemene 'ehdenz van de cjifers? 4. Geven zij al aanleiding tot een opmerking over de kabinetsformatie? Wij laten hier de antwoorden volgen: VAN DER GOES VAN NATERS. De fractie-leider van de Partij van de Arbeid, jhr. mr. M. van der Goes van Naters zeide in zoverre tevreden te zijn, dat de communisten werkelijk achteruitgedrongen zijn. Aangezien de Partij van de Arbeid in het offensief tegen het communisme is geweest, al dus jhr. Van der Goes, moest zij tegen rechts in het defensief zijn. Wij hopen een volgende keer terug te winnen, wat wij thans aan rechts verloren, zo zeide hij, indien wij dan in het offen sief naar rechts zijn. De tendenz van de cijfers vertoont inderdaad een verschuiving naar rechts, d. w. z. ook naar de Partij van de Ar beid, die twee zetels van de commu nisten won, doch nog meer naar rechts moest doorgeven door opgemelde oor zaken. De heer Van der Goes zeide voor zichtig te willen zijn met het geven van een oordeel over de kabinetsfor matie. Hij is van mening, dat de uit spraak van de kiezers duidelijk wijst op het vormen van een regering, die een uitgesproken progressieve politiek moet blijven voeren, bijvoorbeeld ten aanzien van maatregelen van geleide economie en van de Indonesië-politiek. J. SCHOUTEN. Op de vraag of hij tevreden was met de uitslag en of aan zijn verwach ting is voldaan verklaarde de heer J. Schouten, voorzitter sder A. R.-frac- tie in de Tweede Kamer, het volgende: Laat ik dit zeggen: op zichzelf ben ik tevreden met de uitslag, al heb ik een kleine hoop gehad op een veertiende zetel. Als algemene opmerking maakte de heer Schouten deze, dat uit de uit spraak der kiezers blijkt, dat er velen zijn, die ernstig bezwaar hebben te gen het regeringsbeleid ten aanzien van Indië. De algemene tendenz van de cijfers is naar 's heren Schouten's oordeel deze, dat er een zekere verschuiving heeft plaats gevonden van links naar rechts, welk begrip men niet moet nemen in historisch-politieke zin, maar los daar van. GERBEN WAGENAAR. De heer Gerben Wagenaar, fractie voorzitter van de C. P. N., is niet te vreden over de verkiezingsuitslag. Hoewel, naar hij zegt, de anti-com munistische campagne niet geleid heeft tot aanzienlijke verschuiving maar rechts, ziet hij in deze uitslag een ver zwakking van links, van de arbeiders klasse. Verzwakking van links, aldus de heer Wagenaar, betekent verslech tering voor de arbeiders. Ten aanzien van de kabinetsforma tie is volgens hem nog niets te zeggen, omdat niet bekend is, wat binnenska mers bekokstoofd wordt. H. W. TILANUS. De heer H. W. Tilanus, fractieleider van de Christelijk Historische Unie, zeide voor zijn groep zeer tevreden en voldaan te zijn. Zijn aandacht is geval len op de algehele verschuiving naar rechts! Met het oog op de kabinetsformatie gaan de wensen van de heer Tilanus, zoals vóór 1946, uit naar een kabinet in breder verband. De zorgen in het staatkundig leven, gelet op de inter nationale verhoudingen en de moei lijke situatie met het oog op Djocja voorwaarden. >lad. ik zeg niet Indonesië, aldus de heer Tilanus, voorts de financiële zorgen in het eigen vaderland met dé bijkomen de vraagstukken als materiële oor logsschade en wederopbouw, dwingen er mijns inziens toe specifieke partij- wensen te laten rusten en over de par tij-muren heen als oprecht democra tische groeperingen elkaar de hand te geven om gezamenlijk uit al deze zor gen en moeilijkheden te komen. Mr. P. J. OUD. Ook mr. P. J. Oud, lijstaanvoerder van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, was ondanks zijn grote heesheid bereid op de vier vragen van het A. N. P. te antwoorden. Hij is best tevreden over de uitslag en zeide deze prachtige vooruitgang voor zijn partij dan ook min of meer te hebben verwacht. De Partij van de Arbeid heeft gewonnen van de communisten, doch nog meer naar rechts afgestaan. De oude vrijzinnig-democraten hebben de oude leiding weer gevolgd. Ten aanzien van de kabinetsformatie zeide mr. Oud, dat naar een zodanig beleid gestreefd moet worden, dat een meerderheid, voor de grondwetsherzie ning in tweede lezing zal kunnen wor den gevonden. Bij de formatie zal re kening moeten worden gehouden met de inzichten van V. V. D. en C. H. Meer wil ik er nog niet over zeg gen", aldus mr. Oud, „ik moet eerst nog eens rustig denken". Ds. ZANDT: Ds. Zandt verklaarde dat er voor hem reden tot grote tevredenheid was. Zijn partij heeft een prachtige vooruit gang gemaakt, vond hij. De verschui vingen, welke tot uitdrukking zijn ge komen, achtte hij niet groot. De heer Zandt zeide verwacht te heb ben dat de A. R. meer zetels zouden halen. Hij constateerde een lichte ver schuiving in de richting der oppositie partijen. Over de kabinetsformatie zeide de heer Zandt, dat het z.i. de zelfde kant zal uitgaan. CHR. J. I. M. WELTER. De heer Chr. J. I. M. Welter' zeide dankbaar te zijn, maar niet voldaan. De verschuiving naar rechts kan tot zeer vergaande conclusies aanleiding geven en zeer bepaald met betrekking tot het Indië-beleid. Ten aanzien van de kabinetsformatie wilde de heer Weiter zich nog niet uitlaten. Toen dit overzicht werd afgesloten hedenmorgen half vier had het A.N.P. de heer Romme, de fractievoorzitter der K. V. P., nog niet kunnen berei ken, zodat moest worden volstaan met de vermelding van de mening van ze ven der politieke leiders. 2. 3. Voor kunsttentoonstelling Het Olympisch Comité voor Kunst heeft de volgende uitslagen van de verschillende inzendingen bekend ge maakt: Architectuur: ontwerpen in steden bouwkundig verband 1. athletiekcentrum te Varkaus door Yrvo Lindegren (Finland) trainingscentrum van de Zwitser se sport en gymnastiek federatie door Werner Schindler en dr. Edy Knupfer (Zwitserland) athletiekcentrum te Keml door Ilmari Niemalinen (Finland); Architectonische tekeningen: 1. skispringschans op de Kobenzi ■door Adolf Hoch (Oostenrijk); 2. watersportcentrum in Carlnthia door Alfred Rinesch (Oostenrijk); 3. bad en sport hall vo'or Gothen burg door Nils Olssen (Zweden) Schilder en graphische kunsten „olie- ii waterverf": 1. de Londense amateurkampioen schappen door Thomson (Enge land) 2. de renner door Giovanni Stradone (Italië) 3. point to point race door Letitia Hamelton (Ierland). Gravures en etsen: 1. zwembad door Albert Decaris (Frankrijk) 2. polospeler door Copley (G. Britt,); 3. strandsport door Walter Battffes (Z.-Afika). Beeldhouwkunst: 1. hulde aan Ling door Gustaf Nor- dahl (Zweden); 2. het hert door C. Kar (Gr. Britt.); 3. de zwemster* door Hubert Yen- cesse (Frankrijk). Literatuur en lyrische poëzie: 1. Laurel of Hells door Aale Tynnf (Finland) 2. zes gedichten door E. van Heer den (Z.-Afrika); 3. rhythme van het stadion door Gil bert Prouteau (Frankrijk). Epische werken: 1. La Grotta door Giani Stuparich (Italië) 2. de Olympische kampioen door Josegh Petersen (Denemarken) 8. de gezondheid van de jeugd door Eve Foodes (Hongarije). Muziek I Olympische Symphonie door Ibigniew Turski (Polen); 2. De Berenjacht door Kalesvo Tuu- kanen (Finland) 3. Levenskracht door Erling Brene (Denemarken). Te Berlijn is thans officieel bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russen alle ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van Amerikaanse vliegtuigen, die Ber lijn bevoorraden, van de hand wijzen. De afwijzing van deze verantwoordelijk heid is geschied in een schrijven d.d. 5 Juli. In een tweede Amerikaanse brief wordt de in het schrijven van 5 Juli geuite beschuldiging, dat de Ameri kaanse autoriteiten eenzijdig hebben besloten inbreuk te maken op de voor schriften omtrent regeling en controle van het luchtvaartverkeer in de corri dors en te Berlijn, van de hand gewe zen. Maarschalk Wassili Sokolofsky, de Sovjet-opperbevelhebber in Duitsland, zal een dezer dagen naar Moskou vlie gen om aan Molotof, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, verslag uit te brengen, aldus melden Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-hoofdkwartier. Dit bezoek zou in verband staan met de ontvangst te Moskou van de Britse, Amerikaanse en Franse nota's over de toestand te Berlijn. De nieuwe D.C.-6 machines van de K.L.M. mogen de namen der leden van de Koninklijke Familie voeren en zullen voortaan de faam van het Huis van Oranje en de roem van de Nederlandse burgerluchtvaart over alle werelddelen, uitdragen. Z.K.H. Prins Bernhard doopte op het vliegveld Schiphol een dezer reuzen-machines, die zijn naam voert. Deze handeling betekende tevens de symbolische indienststelling van alle DC.-6 vliegtuigen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1