Het grote spel kan beginnen EERSTE GEVECHTEN NA HET BESTAND Zaterdag 10 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaar§angNo- 162 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe voorstellen der Arabieren Nieuwe Sovjet-order voor Berlijn Controle op voertuigen Bernadotte via Nederland naar Lake Success Drie nota 's naar Moskou „Wij wijken niet voor dreigementen" De borrel is vrij! MARSHALL NAAR UN O-VERGADERING Auto door trein gegrepen „Gerrit de Stotteraar" wederom ontsnapt DE DISTRICTS-TENNIS- KAMPIOENSCHAPPEN WEERBERICHT Moeilijke taak voor kabinetsformateur Verschillende coalities mogelijk maar Amerikaanse Dakota neergestort BEREID OM TE STERVEN.... Tahya naar Djogja voor overleg met Hatta BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Vrijdagmiddag is de eerste luchtaan val op Tel Aviv sedert het einde van het bestand gedaan. Een enkel vijan delijk vliegtuig liet bommen van klein kaliber op de buitenwijken van de stad vallen. Drie Joden, van wie twee kinderen, werden gedood. De Joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht, begonnen Vrijdag opera ties tegen verscheidene duizenden Ara bieren in West-Galilea. De Joodse luchtmacht deed aanvallen op Arabi sche concentraties in dit gebied en in Beneden Galilea. Achtereenvolgens deden Arabische vliegtuigen en het Iraakse landleger aanvallen op Joodse stellingen ten noorden van Djenin. Ten Zuiden van Haifa begon het leger van Israël ope raties om de weg naar Tel Aviv te zui veren. Te Jeruzalem gelooft men algemeen, dat de beide partijen op het ogenblik bereid zijn in deze stad slechts defen sief op te treden. De voorzitter van de wapenstllstands- commissie der V.N. maakt melding van een „ernstige bestandsschending door Joden" op acht Juli, doordat man schappen van de Haganah hun intrek namen in het Koning-David-hotel op de middag, dat de jvaarnemers der V.N. vertrokken. In een communique van het Egypti sche ministerie van defensie wordt verklaard, dat „minstens 325 Joden op de Egyptische fronten in Palestina wer den gedood" op de eerste dag van de hernieuwde strijd. Aanzienlijke hoe veelheden wapenen en uitrusting wer den buitgemaakt en vijf Joodse vlieg tuigen werden op de grond vernield. De politieke commissie van de Ara bische Liga heeft een plan goedge keurd voor de vorming van een voor lopige regering voor Palestina. En wel „zo spoedig mogelijk", zo is te Cairo medegedeeld. Het plan voorziet in een eenheidsstaat, waar alle Palestijnse groepen volgens hun grootte vertegen woordigd zullen zijn. tl De belangrijkste beginselen voor de constituerende vergadering zullen zijn: 1. Palestina zal een eenheidsstaat" Zijn. 2. De grondwet moet voorzien in een vrije toegang tot de Heilige plaatsen, de bescherming van de Heilige Stad. De menselijke rechten moeten geëer- Volgens een nieuwe Sovjetrussi- sche order, welke gisteravond werd uitgegeven, zullen auto's, behorend aan personeel van de Westelijke be- zettingsmogendheden, dat op de Helmstedt-antoweg van Berlijn naar het Westen reist, speciale passen van de Sovjet militaire autoriteiten no dig hebben en aan onderzoek wor den onderworpen. De maatregel werd genomen „om te voorkomen, dat verboden goederen in of uit de stad JBerlijn worden ver voerd". Tevoren was er reeds geen auto verkeer op de weg mogelijk in Ooste lijke richting. Sinds de grens op 23 Juni werd gesloten mochten auto's echter Berlijn in Westelijke richting verlaten op vertoon van een interzonale pas, uitgegeven door een der Westelijke bezettingsmogendheden, of van passen of andere documenten, waaruit bleek dat de inzittenden tot de bezettings macht behoorden. Het uitvaardigen van de nieuwe Sovjet-order werd te Berlijn direct opgevat als een teken, dat de Sovjet reactie op de nota's dgr drie Westelij ke mogendheden aan Moskou oyer de tcestand te Berlijn niet van verzoe nende aard zal zijn. Zuid-Afrikaanse senaat ontbonden De Zuid-Afrikaanse regering heeft heden de senaat ontbonden verklaard. De zittingsperiode liep eigenlijk tot t volgende jaar. Op 29 Juli zullen de le den der vier regeringen van de Unie van Zuid-Afrika een nieuwe senaat kiezen. In het ontbonden college had de verenigde partij van Smuts, die bij de laatste parlementsverkiezingen de nederlaag heeft geleden, de meerder beid Graaf Bernadotte heeft Arabieren en Joden medegedeeld, dat hjj naar het hoofdkwartier van de V.N. te Lake Success zal vertrek ken. Hti verzocht tevens om een onvoorwaardelijk staken van het vuren gedurende tien dagen. Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt zal graaf Berna dotte heden van Rhodos naar Ge- nève vliegen. De nacht van Zaterdag op Zondag zal hjj in Genève doorbrengen. In de loop van 11 Juli wordt hij op Schiphol verwacht. Het ligt in zijn bedoeling Zondagavond per K.L.M.-toestel naar New-York te reizen, alwaar hij tot 16 Juli hoopt te blijven. Op die dag keert hij naar Amster dam terug om dan op 17 Juli met de speciale, witte, gecharterde K.L.M.-machine met dezelfde be manning onder Viruly, naar Rho dos te vertrekken. biedigd worden zonder aanzien van ras, taal of godsdienst. 3. In gebieden waar een Joodse meerderheid woont zal Hebreeuws de officiële taal zijn. 4. Arabieren en Joden zullen vol gens hun aantal in het wetgevende lichaam vertegenwoordigd zijn. 5. Plaatselijke bestuurslichamen zul len vérstrekkende volmachten hebben aangaande onderwijs, gezondheidsdienst en sociale aangelegenheden. 6. In de grondwet vastgestelde waar borgen ter bescherming van de rech ten van minderheden zullen alleen veranderd kunnen worden met toe stemming van de betrokken minder heid. Het plan voor de voorlopige rege ring vormt de basis van de tegenvoor stellen van de Arabische Liga op de voorstellen van Graaf Bernadotte. MARSHALL'S OORDEEL. Minister Marshall heeft het uitbre ken van nieuwe vijandelijkheden in Palestina betreurenswaardig genoemd. De Veiligheidsraad, zo zeide hij, moet uiteindelijk uitmaken, wie daarvoor verantwoordelijk is, maar volgens de berichten die hij tot dusverre had ontvangen, scheen het dat de Arabi sche landen de verantwoordelijkheid droegen. De nieuwe verkeersbrug over de IJsel te Deventer is zo goed als gereed. De brug wordt thans geschilderd. De volgende maand zal zy voor het ver keer worden opengesteld. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond de tekst van de Britse nota aan Moskou over de blokkade van Berlijn gepubli ceerd. Tegelijkertijd kwamen in Wash ington en Parijs de Amerikaanse en Franse teksten uit, die nagenoeg het zelfde zijn.' Bevin vraagt de aandacht van de Russische regering voor de „uiterst ernstige internationale situ atie", die is ontstaan door de Russi sche beperkingen van het verkeer tus sen West-Duitsland en Berlijn. Deze komen neer op een blokkade. De Britse regering dringt aan op onmiddellijke opheffing van alle maatregelen „omdat de noden van de burgerbevolking in Berlijn dit eisen". Met nadruk verklaart de regering, dat dreigementen, pressie of een an dere actie haar er niet toe zullen brengen afstand te doen van haar rechten als bezettende mogendheid en zij hoopt, dat de Sovjet-regering zich op dit punt niet zal vergissen. r~ Naar „Horeca", het blad van de vakgroep Horeca-bedrijven, uit goede bron verneemt, is de quo tering ten aanzien van gedistil leerd voor café's, restaurants en hotels opgeheven. De quotering voor distillateurs zal nog enige maanden gehandhaafd blijven Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegen over journalisten verklaard, dat bij beslist" van plan is om naar de alge mene vergadering der V.N. in Parijs te gaan. De vergadering zal in Sep tember worden gehouden. John Foster Dulles, vooraanstaand republikeins expert op gebied van bui tenlandse aangelegenheden, die, naar men verwacht, minister van Buiten landse Zaken zal worden als Dewey de presidentverkiezing wint, zou hem vergezellen. Twee doden te Boxtel Vrijdagmiddag omstreeks half zes had op de onbewaakte overweg in de lijn BoxtelVeghel onder de gemeente Boxtel een ernstig ongeluk plaats, dat aan twee personen het leven kostte. Op het moment, dat een uit de richting Veghel komende personentrein de over weg naderde, trachtte de arts J W. van Rooy uit Boxtel, komende van Oir- schot, met zijn auto, waarin ook zijn vijftienjarig zoontje was gezeten, de spoorweg-overgang te passeren. De machinist kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de auto werd gegrepen en vrijwel doormidden gesneden. Het zoontje van de heer Van Rooy werd hierbij op slag gedood, terwijl de heer van Rooy na aankomst in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch is over leden. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk te wijten aan onoplettendheid van de bestuurder van de auto. Alhoe wel het uitzicht ter plaatse goed is, eiste deze onbewaakte overweg reeds eerder een slachtoffer. Voorzitters der beide kamers bij de Regentes H.K.H. de regentes heeft gister ten paleize Soestdijk de voorzit ters van de belde Kamers der Staten-Generaal ter conferentie ontvangen. Twee vrije dagen Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan de werkgevers vergunning verleend ter gelegenheid van de vie ring van het regeringsjubileum van de Koningin, alsook ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe Koningin, buiten de vacantie- en snipperdagen om, telkens één vrije dag met behoud van loon aan de werknemers toe te kennen, aldus De Volkskrant. Een afscheidsbrief aan de directeur De in Amsterdam opgesloten be ruchte inbreker „Gerrit de Stot teraar" heeft voor de derde maai kans gezien te ontsnappen. Gister nacht te kwart vóór twee ontdekten de bewakers van het Huis van Be waring aan de Weteringschans, dat Gerrit was ontkomen. In de cel had hij een briefje achter gelaten, waarin hij mededeelde, dat hij wederom ging proberen uit te breken. „De bewakers hebben steeds hun plicht gedaan", zo schreef hij. In zijn briefje vervolgde hij, dat hjj zich genoodzaakt zag vernielingen aan te richten, doch dat hij de schade zal vergoeden. Gerrit de Stotteraar, wiens ware naam Gerrit Blom is, is er klaarblijkelijk in geslaagd ijzer zaagjes te verbergen, want de tralies van zijn celraampje zijn doorgezaagd. Gerrit wachtte in het Huis van Be waring op de berechting van een groot aantal insluipingen, welke hij op zijn geweten heeft. Volgens schat ting van de politie was zijn activiteit zeer groot. Twee of drie diefstallen per dag was wel ongeveer zijn ge middelde. En hoewel h(j nimmer „sen sationele kraken'' zette, bracht zijn „handwerk" hem zoveel op, dat na zijn arrestatie twee schuilplaatsen vol gestolen goed werden ontdekt terwijl Gerrit bovendien in het bezit bleek te zijn van een auto en een flinke bankrekening. Zijn beide vorige ontsnappingen waren respectievelijk uit het politie bureau Stadhouderskade en Spaarn- dammerstraat. Morgen de finales De op 3 en 4 Juli te Alkmaar begon nen districtskampioenschappen telden slechts een gering aantal inschrij vingen, maar de kwaliteit daarvan was over het algemeen zeer sterk, zodat dp toeschouwers vaak zeer spannende partijen té zien kregen. De oude garde wist zich zeer goed te handhaven en boekte zelfs enkele zeer fraaie resul taten. De finale dames enkelspel zal uitgevochten worden tussen de dames Schuurman (Alkmaar) en De Wit (Enkhuizen). Beiden hebben het niet moeilijk gehad in hun afdeling, de uit slag van deze finale is zeer onzeker. F. Beek (Alkmaar) en H. van Leij- den (Krommenie) werden, geheel vol gens de verwachting, finalisten in het herenenkelspel. Van Leijden onder vond de meeste tegenstand van mr. Schuurman, terwijl Beek na een dui delijke overwinning op de Bergenaar Schmidt heel wat meer moeite had met het spel van Teitler (Helder), In het damesdubbelspel werd de fi nale reeds gespeeld. Na een zeer zwa re strijd wonnen de dames De Wit en Postma (Enkhuizen) in 3 sets (64, 57, 64) van het Alkmaarse paar mevrouw Schuurman en mevrouw Manjoero. Het herendubbelspel leverde tot nu toe weinig interessante partijen op, of het moest de eervolle nederlaag van de veelbelovende jeugdige gebr. Groen uit Beverwijk tegen mr. Buiskool Stumpel uit Hoorn zijn. De finale tus sen BeekSchuurman en van Leijden- Kroon belooft echter zeer spannend te worden. Zeer sterk bezet waren de ge mengde dubbelspelen, waarbij de Alk maarse deelnemers fraaie successen boekten. Als overwinnaars traden naar voren mevr. en mr. Schuurman en mej. Koel en Beek. Hun pad is ech ter niet over rozen gegaan. Het echtpaar Schuurman sloeg na een bijzonder spannende en opwinden de strijd de sterke mixed mej. De Wit Stumpel met 63, 46, 86. Dit was een der hoogtepunten van dit tournooi en deze zege is als een groot Alk- maars succes te beschouwen. Tevoren hadden mej. De WitStumpel in een zeer boeiend gevecht van de Alkmaar- ders mevr. ManjoeroDeetman ge wonnen (810. 64, 62). Mej. Koel— Beek plaatsten zich door uitstekende overwinningen op mej. W. Tasche— dr. de Jong en mevr. Eveleensvan Leijden ook in de finale, die dus een zuiver Alkmaarse aangelegenheid is geworden. Een voorspelling is hier te enenmale uitgesloten. Morgen om 10.30 wordt met de finales begonnen. Een bezoek hieraan zal zeer zeker de moeite waard zijn, vooral ook omdat het krachtsverschil uitermate gering is. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Langs de kust vrij krachtige, el ders meest matige wind, over wegend tussen Noord en West Wisselend bewolkt met enige ver spreide buien Weinig verandering van temperatuur. (Van onze pari. redacteur) DE kiezers hebben uitspraak gedaan: de samenstelling van de nieuwe Tweede Kamer is bekend. De rege ringsmeerderheid is met twee zetels ingekrompen en de middenpartijen hebben aan invloed gewonnen. De kaarten liggen dus op tafel. Het is nu de vraag, hoe zij zullen worden uit gespeeld. Het kabinet-Beel is demissionnair. De beraadslagingen én de onderhandelin gen over de formatie van een nieuwe regering kunnen beginnen. Dezer dagen zullen de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, en de minister-president, ai L J. M. Beel, hun opwachting maken bij het Staatshoofd, om haar van advies te dienen over de aanwijzing van een formateur en de omschrijving van diens opdracht. Na jhr. Beelaerts van Blokland en dr. Beel zullen de fractieleiders der in de Kamer vertegenwoordigde partijen door H.K.H. prinses Juliana ontvangen wor den en allen zullen zij ook in onder linge conferenties cijfers groeperen en verlangens en eisen op hun aan vaardbaarheid beoordelen. Als magisch cijfer zal hun steeds „zeven en zestig" voor ogen zweven. Voor de goedkeuring van de Grond wetsherziening in tweede lezing is een meerderheid van twee derde van net aantal uitgebrachte stemmen nodig. Dit betekent dus, dat de regering op min stens 67 voorstemmers moet kunnen rekenen. Vóór de wijziging waren in eerste instantie de K.V.P., de P.v.d.A„ de C.H.U. en de V.V.D. Ziehier dus de partijen, die in aanmerking komen om in de regering opgenomen te worden. Wanneer zij het eens konden worden over een regeringsprogram, zouden alle moeilijkheden van de baan zijn Samen beschikken zij over 32, plus 27, plus 9, plus 8 zetels, dat is over 76 zetels. Wij vermoeden, dat dr. Beel weer de .op dracht zal ontvangen om een kabinet te formeren. Als dat een kabinet op brede basis moet zijn, zal hij er mis schien weinig voor voelen de opdracht uit te voeren. Hij heeft zich steeds een voorstander getoond van een twee partijen-regering rooms-rood, al zal de verkiezingsuitslag hem wel iets hebben geleerd. Bedankt de heer Beel, dan zal ongetwijfeld prof mr. C. P. M. Romme, de fractievoorzitter van de K.V.P., een poging moeten wagen, Hij hééft al eens voor een bredere grondslag van het ka binet gepleit. Of hij zou slagen hangt geheel af van de P.v.d.A. Daar is men er allesbehalve op gebrand met de V.V.D. en de C.HU. in zee te gaan. De P.v.d.A. is niet van zins haar voorkeur voor de geleide economie prijs te geven. De C.H.U, en df V.V.D. wijzen haar af en zo zou men dus al spoedig met de knuppel in net hoenderhok zitten. Mocht de voor de verkrijging van een stabiele regeringsmeerderheid beste oplossing (K.V.P. met P.v.d.A., C.H.U.cn V.V.D.) niet gelukken, dan staan er twee wegen open, waarvan de eerste echter moeilijk bewandeld kan worden. We bedoelen de combinatie KVPCHU —VVD, dus zonder de PvdA. Zij be schikt over 49 zetels, dus niet eens over eer kamermeerderheid, laat staan over een meerderheid van twee derden. Zij zou doorgaans de steun krijgen van de beide Staatkundig Gereformeerde he ren en van de heer Weiter en dus tot 53 zetels komen, maar voor aanneming van de Grondwetsherziening kan zij de instemming van de P.v.d.A. niet ontbe ren Neen, deze combinatie zou te zwak zijn om lang te kunnen leven. De tweede weg is: handhaving van de coalitie KVPPvdA. Deze beide groepen kunnen 59 man in het veld brengen en zijn dus eveneens op de steun van anderen CHU en WD aangewezen Doch juist deze zijn in de running; zij kunnen er terecht op wij zen, dat van een versterkt vertrouwen in hun opvattingen en beginselen is gebleken. Ze kunnen dus eisen stellen! Mocht hun verlangen uitgaan naar vertegenwoordiging in het kabinet, dan komt echter de controverse met de P.v.d.A. weer te voorschijn. De taak van de kabinetsformateur is niet be nijdenswaardig. Tenslotte nog een mogelijkheid, die we echter niet waarschijnlijk achten: een rechtse regering, gevormd uit de K.V.P., de A.R., de C.H.U en de V.V.D., tezamen beschikkend Over 62 zetels ra de Kamer, dus nog net geen 67 en dus afhankelijk, wat de Grondwetsherzie ning aangaat, van de medewerking van de P.v.d.A. Bovendien zou voor de ver wezenlijking van deze samenstelling nog een voorwaarde vervuld dienen ie worden. Uit de bus zal wel komen een rege ring van de KVP met de PvdA, al dan niet met medewerking van de CHU en de VVD Maar eer de heren dit voor elkaar hebben Een met voedsel voor Berlijn gela den Amerikaanse Dakoto is kort na het vertrek uit Wiesbaden in een dicht wolkendek terecht gekomen en in het Taunusgebergte ten noorden van Frankfort neergestort. De drie leden der bemanning kwamen om het leven. Dit is het eerste Verlies van men senlevens na het begin van de En gels-Amerikaanse „luchtbrug" naar Berljjn. JJOE dikwijls is het onderwerp Pa lestina nu al in de dagbladen be handeld geworden. De Palestijnse kwestie is er al een van tientallen jaren. En hoe lang zal men er zich helaas nog mede bezig houden?.Het onderwerp dreigt eentonig te worden en dat is toch gevaarlijk. Doch troos ten wij ons met Multatuli, die telkens ir, zijn Max Havelaar besefte de le zer niet meer te zullen boeien, maar wiens woorden nu tientallen jaren later nog steeds gelezen worden. De wapens spreken weer in het Be loofde Land Toen Graaf Bernadotte de Ver. Na ties in Lake Success, in wier dienst hy optreedt als bemiddelaar in de kwes tie tussen Joden en Arabieren enkele dagen geleden deed weten, dat hy zijn pogingen om een oplossing te vinden niet langer dan tot de derde week vart November zou voortzetten, werd dui delijk dat een bijlegging van het con flict niet spoedig verwacht mocht worden. Naarmate de tijdsduur van het be stand verliep werden de woorden van de Arabieren weer scherper en scheen hun strijdlust en hun stemming contra het Joodse Volk zo te zijn aangewak kerd, dat zij elk beroep om de wa pens bij voortduring te laten rusten, van de hand zouden wijzen. En dat is geschied. De Veiligheids raad. die Donderdag opnieuw de toe stand in Palestina onder ogen zag, nam een Brits voorstel aan met de bedoeling namens de Ver. Naties een dringend beroep te doen op Joden en Arabieren om in beginsel de wapen stilstand te laten voortduren. De Joden stemden toe voor een periode van der tig dagen. Maar de Arabieren, die zich op vele punten voor de nieuwe aanvallen hadden geformeerd, schud den neen qn zullen zeer waarschijnlijk thans als aanvallende party, dus meest schuldige, worden betiteld. JJIT kan voor de Arabieren minder prettige gevolgen hebben. In de eerste plaats blijft het zeer de vraag of zij er in zullen slagen in deze fel le guerilla de baas te worden of te blijven. Achter het voor het oog har monieuze scherm van de Arabische Liga gaan zeer vele verschillend ge richte doelstellingen schuil en spelen naijver, jaloezie en strijd om de macht over de anderen tussen de diverse Arabische heersers een belangrijke rol. Dit kan alleen in het voordeel zyn van de Joden. Eendracht immers betekent macht, maar tweedracht...! Voorts is van betekenis, dat de laat ste tot de Britse militaire macht be horende soldaten enkele dagen geleden het grondgebied van het voormalige mandaat hebben verlaten. Londen be hoeft nu niet meer bevreesd te zijn voor de levens van eigen onderdanen en schijnt zijn nog al op eigen belang ingestelde houding in deze enigszins te gaan wijzigen. Bevin's waarschu wing aan de Arabieren, dat Engeland zijn verplichtingen tegenover de Ver. Naties hoger zal stellen dan die tegen over de Arabieren, is hier van beteke nis. De Ver. Naties kunnen thans in het optreden van de Arabieren een bedreiging van de vrede zien, krach tens art. 39 van het Handvest. Dit zou dan betekenen 't tegen hen in werking stellen van sancties der V. N. Het witte vliegtuig van de KLM, be stuurd door Viruly, zal voorlopig niet meer met Graaf Bernadotte en zijn helpers boven Palestina verschijnen. De commissie heeft zich naar elders teruggetrokken. Men hoopt nog, dat enkele belangrijke punten buiten de geweldplegingen gehouden kunnen worden. Doch rondom Jeruzalem klinkt weer het geratel van mitrailleurs en binnen de muren van de reeds zo gehavende Heilige Stad bereiden 100.000 Joden zich voor op een strijd op leven en dood met de Arabieren, die zeggen bereid te zijn om te sterven, al komen de Amerikanen ook met atoombom men,... AD INTERIM. Tahija, politiek vertegenwoordiger van de Oost-In<jische regering te Batavia, is Donderdag naar Djogja gevlogen om met de republikeinse premier Hatta te confereren omtrent pogingen van niet-republikeinse, zijde teneinde de im passe, waarin de politieke onderhande lingen tussen de republikeinen en rle Nederlanders zijn geraakt, te beëindi gen Betrouwbare kringen deelden mede, dat Tahija ontwerp-voorstellen aan Moh. Hatta van niet republikeinse zyde aan Moh. Hatta zou overhandigen en de republiek zou verzoeken deze te on dersteunen. De voorstellen zijn ontwor pen op een bijeenkomst van leiders van niet-republikeinse gebieden te Ban doeng, welke Donderdag door de pre mier van Oost-Indonesië was bijeen geroepen. WESTDUITSE PREMIERS TEGEN VOORGESTELDE WESTDUITSE STAAT De premiers der Westduitse landen, te Coblenz in conferentie bijeen, heb ben zich in beginsel uitgesproken tegen de vorming van een Westduitse staat met een regering en een grondwet zo als voorgesteld door de Westelijke be zettingsmogendheden.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1