nnrrci Graaf Bernadotte op Schiphol IMPANIS sloeg zijn slag! Maandag 12 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste J^ng No. 163 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ker Flonker le-rubriek enfabriek togenbosch Ondanks dieptepunt toch nog hoopvol Viruly vliegt veilig \m 30000 Jongeren huldigden de Koningin ISRAEL AANVAARDT TIENDAAGS BESTAND WEERBERICHT 1 „Nieuw Amsterdam" snelde zeeman te hulp Meer suiker en vet? Het huis brandde en de bewoners zaten in de tuin Een zaaier-beeld voor de zilveren A.V.R.O. Gemeentebestuur van Berlijn mag geen kosten voor het Westen betalen Robertson naar Londen vertrokken De Ruyter derde in negende etappe van de Tour De Nederl. wielrenners voor de wereld kampioenschappen Directeur van Maurits- huis gearresteerd Vliegveld Hilversum geopend bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3320 redactie Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. krak ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W Oliemans. aeiers. Stom van me, dat n de kelder niet op slot ullie hadden me anders n. Maar niemand weet e hier zijn, hé....?" er scheen even na te draaide ,hij z'n waterige ichtlng van de uitgang, ie wat. „Nou, ik ga iker Flonker een beetje llaffer, terwijl hij hem weet er raad op. Ik heb J komt 's nachts in mijn It het spook van de ruï- igelukkige mevrouw Ril- mijn nachthemd. En hier uik niet vlechten. Alles rraad is opgeschreven, sk mag u er een half itei afnemen. U geeft mij twee vergeten cijfers. loeide cijfers waren een srdoor het gevraagde ge- 8 8 2 5 012, het getal, dat 7 2 6 9 deelbaar is. De s bij de oplossing van belangrijk hulpmiddel, n vele interessante op- vij met genoegen hebben de inzenders van een loot en de gelukkige was an der Vliet Jr., Koning- Helder. Gefeliciteerd! worden toegezonden, lieuwe opgave. Lettergreep-puzzle zon- ïgen. adt men in alphabetische tergrepen. Hiervan kun- en gevormd worden, 4 en 3 van 4 lettergrepen, mkele aardrijkskundige beginletters der woorden illende letters. de di din ding gie ka ka ke lis lo lo ma mer ne o o pi ra ra ra -.rie si sis ta to uit ve ver zu. orden zijn bedoeld? (per briefkaart) tot en 15 Juli aan de Redactie Er wordt weer een prijs ot).. zei hij. „Wilt U even 'erstandig zal zijn haar dig mogelijk een einde or instaan, dat er ook ;ullen vallen." Ion lopend, jeinoet komend, ie geïnterviewd om te vas gebleven. Zij heeft t in do keuken vlak bij aanval gekregen." er van als leken voor rn kunnen wc opnieuw yar sturen." de salon binnen waar een explicatie gaf. Wat duivel, ze zouden vond hem, tot zijn ge- met de heer Visser en beid klaagde, ssaris?" vroeg de heer jn paar minuten waar- (Wordt vervolgd). Op precies kwart over vjjf kwam Zondagmiddag het witte vliegtuig met het Rode Kruis aan de zijkanten en de woorden „United Nations" bo ven Schiphol. De bewolking was laag, zodat, toen de talrijken die het toestel afwachtten, onder wie de Zweedse gezant, mr. J. de Lager- berg, de chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. J. Visser en de directeur van de KLM, de heer Plesman met zijn echtgenote, het toestel zagen aankomen, het vrijwel direct daarop aan de grond stond. Heel kort daar na verscheen graaf Bernadotte in 'n aparte loods, waar pers, fotografen en filmmensen gereed stonden om hem „door te zagen". Met een lachend gezicht zei de graaf, toen de heer Plesman vroeg, „wat is dit allemaal": „Ziet u dat niet, het is de pers die mij wacht". Graaf Berna dotte kon echter niet veel meedelen. Vóór zijn vertrek had hij nog een on derhoud gehad met Koning Abdulah over de veiligheid van Jeruzalem. Se dert zijn vertrek had hij geen nadere berichten meer ontvangen, zodat hij niet in staat was commentaar te geven op de berichten van de laatste 24 uur. Zijn voorstel tot een nieuwe wapen stilstand was gericht geweest aan de Arabische staten afzonderlijk en de weigering van de secretaris-generaal van de Arabisch Liga achtte hij prae- matuur en hij wilde eerst de ant woorden der verschillende staten af wachten. Hij bleef nog steeds hoopvol inzake de mogelijkheid tot vrede: let terlijk, zo zeide hij, „mijn missie is nog niet geëindigd en van belde zij den heeft men de hoop uitgesproken, dat ik voort zal gaan met mijn pogin gen een oplossing te vinden". Wel acht te hij de huidige stand van zaken een dieptepunt. „Maar", zo voegde hij hieraan toe, „ik ben geen gebroken man". Graaf Bernadotte deelde tenslotte mede, dat hij nog gisteravond naar Lake Success zou vertrekken en Zaterdag op Schiphol hoopt terug te zijn om met hetzelfde vliegtuig en bemanning naar Rhodos door te reizen. ,Want'\ zo zeide hij, „wanneer ik dit KLM- De jongeren van de in de Neder landse jeugdgemeenschap verenigde jeugorganisaties hebben Zaterdag middag in het Olympisch Stadion op „de dag van de jeugd" onze landsvrouwe, aan het slot van het uitgevoerde „Jeugd-Stadionspel", ten afscheid een spontane, van jeugdige vitaliteit tintelende, indrukwekken de hulde gebracht. Ruim 3000 jongeren, in uniform of zomer- en kampkleding, hoofdzakelijk Amsterdamse leden van de bij de NJG aangesloten landelijke jeugdorganisa ties, hebben Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, op het middenterrein en de sintelbaan, 't door dr. H. Knorringa geschreven en door Ben Groeneveld, Ben Albach en Anton Sweers geregisseerde „Jeugd- Stadionspel" gespeeld. Circa 30.000 jongeren, afkomstig uit alle delen van het land, keken en beleefden van de tribunes af dit spel en de hulde aan de vorstin mee. Hartelijk toegejuicht I verscheen H.M., ontvangen en bege- leid door burgemeester d'Ailly en ds. M. O. Steenbeek, voorzitter der NJG, om half drie in de koninklijke loge op de eretribune, waar reeds hadden plaats genomen twee leden van het I demissionnaire kabinet, minister-pre- sident Beel en de minister vanOKW, dr. Gielen, de commissarissen der Ko- Iningin in de procincies Noord-Holland en Utrecht, ds. K. N. E. Gravemeijer als vertegenwoordiger van de Ned. i Herv. Kerk en de voorzitter van de f Katholieke Jeugdraad als vertegen woordiger van het episcopaat. Aan het slot bood een vertege .woor- diger van iedere organisatie de Lands vrouwe een wandbord met de em blemen van de jeugdorganisaties aan. Een luid gejuich brak los toen de Koj ningin haar loge verliet en zich lang! een haag van jongeren, met wie zij een enkel woord wisselde, naar haar op de sintelbaan voorgereden auto be- gaf. Het enthousiasme kende geen I grenzen meer. Omstuwd door de jeugd kon de hofauto zich met moeite een weg banen, langzaam reed de wagen, terwijl de Landsvrouwe de stormach tige toejuichingen vriendelijk wuivend beantwoordde, de sintelbaan rond en verliet daarna het stadion. NIEUWE MARSHALL TOEWIJZING. Volgens de toewijzingen, die deze week in het kader van het plan- Marshall zijn verstrekt, ontvangt Ne derland 4.790.944 dollar voor de aan koop van tarwe en bloem. vliegtuig en deze bemanning niet tot mijn beschikking zou hebben gehad, zou ik niet in staat zijn geweest mij zo snel te verplaatsen en zo veel be sprekingen te voeren. Ik heb de groot ste lof voor Viruly en zijn mannen" VIRULY VERTELT Even later was het ook mogelijk de commandant van het vliegtuig, A. Vi ruly, te spreken. Deze vertelde, dat se dert de start van Schiphol 115 vlieg uren waren gemaakt, hetgeen bete kent, dat zij 20.015 km. hebben afge legd. „Overal waar wij geweest zijn heeft men ons de service geboden, die men ter plaatse gevjn kon en wij kon den weer terugvallen op de grond dienst van de KLM vobr de Indië- vliegtuigen te Cairo. Wij hebbln slechts één keer met-escorte gevlogen en nim mer het gevoel gehad in gevaar te verkeren. Het aantal elkaar bestrijden de vliegtuigen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig gevaar voor afweergeschut, omdat beide partijen in hoofdzaak^ alleen maar over lichte wapens besctiikken. De Joden gebrui ken Messerschmitz en de Egyptenaren Spitfires. De tocht is voor ons niet bij zonder vermoeiend geweest, omdat wij gemiddeld minder vlogen, dan wij in KLM-verband gewoon zijn. Welmoest ik zelf veel organiseren en was ook de gronddienst overal erg gebrekkig". Over de toestand zei Viruly „dat deze belangrijk beter is, dan men uit de officiële communique's zoir ver wachten. Het zal buitengewoon moei lijk zijn om tot een overeenstemming te komen, omdat het standpunt van beide partijen sterk staat en men een kwestie, die jaren oud is, niet in drie weken kan oplossen. Zaterdag vertrek ik weer met graaf Bernadotte en ik verheug mij er op". De regering van Israël heeft in prin cipe de door graaf Bernadotte voor gestelde onvoorwaardelijke wapenstil stand van 10 dagen aanvaard. De Israë lische zegsman voegde er aan toe, dat zijn regering dienovereenkomstig be velen zou uitvaardigen, indien zij de mededeling Ontvangen had, dat alle Arabische legers ook bevel gekregen hadden het vuren te staken. Dit antwoord van de regering van Israël was reeds naar graaf Bernadotte verzonden. Hilversum heeft zijn eigen vliegveld. Prins Bernhard heeft het Zaterdag middag officieel geopend. De prins arriveerde in zijn eigen toestel op het vliegveld. Weersverwachting tot Maandag avond geldig: MEER WIND. Matige in de kuststreken krach tige wind uit westelijke richtin gen. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Vrij koel voor de tijd van het jaar. Wint Hans Kaart ,zijn weddenschap Zoals gemeld, moet Hans Kaart met zijn gezelschap, wil hij de wedden schap die hij met enige vrienden aan ging, winnen, Woensdag 14 Juli om 15 uur precies op het Kurhaus arriveren. Wanneer de reizigers op die dag en op het overeengekomen uur op de bou levard v,oor het Kurhaus aankomen, dan zal de Jeep per hijskraan op het terras worden neergezet. Het is de be doeling, dat de Jeep vanaf de grens der gemeente 's-Gravenhage onder feestelijk politie-escorte naar Scheve- ningen rijdt. De „Nieuw Amsterdam" van de HollandAmerika Lijn ls Zaterdag morgen te Rotterdam binnengeko men. Zoals men weet, was Neder lands vlaggeschip de Zweedse boot „Ella" te hulp gesneld, dat ten Z.W. van Groenland in aanvaring was ge komen me^ het Noorse s.s. „Bel- jeanne", tengevolge waarvan een zwaar gewond lid van de bemanning dringend ziekenhuisverpleging nodig had. De scheepsarts van de „Nieuw Am sterdam", dr. Cassidy, een Ameri kaan, verklaarde, dat het overnemen van de gewonde prachtig was gelukt. „De man was bijna gescalpeerd", ver klaarde de arts, „en bovendien had hij een been gebroken. Wg hadden door deze hulpverlening ongeveer acht uur ononthoud, maar dat moet men er in dergelijke gevallen voor over hebben". Dr. Cassidy heeft aan boord van de „Nieuw Amsterdam" voor de verpleging van de gewonde gezorgd en was erin geslaagd hem vrij van koorts te houden. Te South ampton ls de man in een ziekenhuis opgenomen. 8 De .Bakkerswereld" weet te melden, dat met Augustus een buitengewone verruiming der vet- en suikertoewijzing kan worden verwacht. Hoewel boven staande verblijdende mededeling niet officieel is, zegt- het weekblad, en het haar dus onder voorbehoud geeft, mag met vrij grote zekerheid worden aan genomen, dat de verruiming der vet- en suikertoewijzingen op 1 Augustus in gaat. Zaterdagmiddag is via een bran dende centrale verwarming de vlam geslagen in het rieten dak van een huis op het landgoed Clingendaal te Wassenaar. De bewoners zaten rus tig in de tuin, toen een krantenbezor ger hen kwam waarschuwen, dat hun huis achter hun ruggen in brand stond. De brandweren van Den Haag en Wassenaar werden onmiddellijk gewaarschuwd. Inmiddels had men het meubilair uit het huis gehaald. Dank zg snel ingrijpen is het gelukt, de woning en een groot deel van het dak te sparen. Een merkwaardigheid is, dat dit gedeelte van Clingendaal op Wass|- naars grondgebied, doch nog geheel omsloten door Haags gebied, ligt. Brandweer en politie van beide ge meenten hebben hier echter geen competentie-questie van gemaakt, doch eendrachtelijk het vuur bestre den. In de grote zaal der studio te Hil versum hield de AVRO Zaterdagmid dag haar jaarlijkse ledenvergadering, welke in verband met het zilveren ju bileum een bijzonder feestelijk karak- te- droeg. Voordat de vergadering een aanvang nam, bood de programmaleider van de AVRO, de heer De Wolf, namens het personeel een geschenk aan, n.l. het door Doeve geschilderde portret van directeur Willem Vogt. De heer G. de Clercq, voorzitter van de AVRO, aanvaardde dit geschenk, waarna de heer Vogt zich in een har telijke toespraak tot het personeel richtte. In de jaarvergadering, welke hierna aanving, hield de heer Dcf Clercq een uitvoerige openingsrede, waarin hij sch .ste wat de AVRO in deze kwart eeuw presteerde, niet alleen op het ge bied der radio-uitzendingen, maar ook daarnaas' door haar steden-avonden, tournees, bridgedrives, e.d. Spr. schetste ir> den brede de ontwikkeling en groei van de-AVRO, evenals de heer W. Vogt dat vervolgens deed in zijn feestrede, waarin hij herinnerde aan de eerste ja ren van de radio-omroep in ons land en zijn eigen radio-carrière. Aan het slot van de bijeenkomst bood de heer J. van Ernst namens het alge- n een bestuur, de gewestelijke besturen ei de AVRO-comité's uit het gehele land een jubileumgeschenk aan: een zaaier-beeld, dat ontworpen zal worden door de beeldhouwer Pieter Starreveld. Het beeld, dat twee meter hoog zal zijn, zal worden geplaatst boven de hoofd ingang der studio. De dag werd besloten met een diner en het bijwonen van de toneelvoorstel ling in de studio, waar „De vreemde be- zoeke-" werd opgevoerd. De Gouden Koets op Prinsjesdag Er bestaat gegronde hoon. dat de Re gentes dan Kooirw;-> T"Mana op Prinsjesdag voor haar rit naar de Rid derzaal ter opening van de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal, gebruik zal maken van de gouden koets. De Russische autoriteiten in Berlijn hebben bet Berlijnse gemeentebestuur bevolen geen bezettingskosten en an dere kosten voor de westelijke secto ren te betalen. Ameiikaanse, Britse en Franse orders van gisteravond dragen de gemeentelijke autoriteiten daarentegen op de finan ciële steun voor ie organisaties en in stellingen, vermeld in „de unilaterale Sovjetverordening" te blijven verlenen De Britse tegen-order noemt de Rus sische order een schending van vier aparte reglementen, die door het geal lieerde bestuursbureau werden goedge keurd, en van de Berlijnse "constitutie waarmede de Sovjet-autoriteiten even eens instemden. De „bezettingskosten", die door het gemeentebestuur betaald werden om- Zaterdagmorgen vertrokken 89 ren ners voor de negende étappe van Toulouse naar Montpellier over 246 km. Aangezien de étappe geheel over vlak terrein voerde had men verwacht dat de beslissing te Mont pellier in de sprint zou vallen. Maar Impanis had zich voorgenomen zich te rehabiliteren en deed zijn -eerste ontsnappingspoging kort na de start alhoewel het peleton toen met de wind in de rug een vaart van tegen de 50 km. bereikte. Hij liep geleide lijk verder uit om tenslotte met ruim i'/2 minuut voorsprong op zijn land genoot Jomaux en de Nederlander De Ruyter, die irr de laatste fase van de strijd op zijn beurt ontsnapi was. als eerste door de finish te gaan. Wat de Nederlanders betreft heeft De Ruyter zich in zijn beste vorm ge toond. Deze vlakke étappe was net een kolfje naar zijn hand, en op 40 km van de finish nam hij in gezelschap van de Waal Jomeaux zijn kans waar. Geen heuvels, en een zonnetje dat niet al te erg stak wat konden onze ren ners uit het Noorden meer verlangen? „Als het zo maar bleef tot aan Pa rijs toe", zei De Ruyter na aan komst, „dan geloof ik zeker dat ik de ronde zou uitrijden zonder mij overma tig in te spatinen. Maar nu zitten die Alpen me nog dwars De overige leden van de Ned.Lu xemburgse ploeg, De Hoog, Francken, Janssen, Kemp en Kirchen, stelden zich ermee tevreden in het peleton te blijven. Voor Francken was het jammer, dat hij als laatste in het algemeen klasse ment, conform de reglementen uit de koers is genomen. Bobet behield na deze étappe de gele trui, terwijl de leden van de Ned.Luxemburgse ploeg als volgt ge klasseerd werden: 23. Kirchen 60 uur, 4e min. 15 sec.; 36. Janssen 61.00.35; 59. De Ruyter 61.28.27.; 61. De Hoog Cl.30.44; 80. Kemp 62.12.40. WEDEROM IMPANIS. Ook de étappe MontpellierMarseil le is gewonnen door de Belg Impanis. die in de sprint Camellini, Neri en zijn landgenoot Ockers versloeg. In de buurt van Aix-en-Provence ging Mathieu van de Belgische A-ploeg er alleen van door en hij verwierf an derhalve minuut voorsprong op een groep, bestaande uit Lapebie, Bram- billa, Camellini, Neri, Mathijs, De Ruyter, Lambertini, Impanis en Pas- quini. Hij werd echter bij de beklim ming van de Pailladou achterhaald en daarna voorbij gereden door zijn achtervolgers. Tegen het einde van de rit moesten enkele renners uit deze kopgroep lossen met het gevolg dat acht renners samen in het Velodrome te Marseille arriveerden waar Impa nis zich in de sprint de snelste toonde Zijn tijd was 6 uur 55 min. 40 sec. De Ruyter werd 12e in 6.56.50 en Janssen 23e in 7.03.11. De Hoog, Kirchen en Kemp kwa men samen met een grote groep ren ners binnen en werden ex aequo 29/62 geklasseerd in 7 uur 04 min. 29. Aan het hoofd van het algemeen klassement is de volgorde: 1 Bobet (Fr. nat. ploeg) 67 uur 17 min. 33. 2 Lambrecht (Intern ploeg) 67.18.02. 3 Lapebie (Centrum en Z.W. Frankrijk) 67.25.58. 4 Teisseire (Fr. nat. ploeg) 67.26.56. 5 Sciardis (Intern ploeg) 67.27.32. 6 Ronconi (Italië B) 67.28.26. 7 Impgnis (België A) 67.28.42. De Ned. ploeg, welke ons land zal vertegenwoordigen bij de a.s. wereld kampioenschappen te Valkenburg en te Amsterdam, in de laatste week van Aug. is door de sportcommissie van de Ned. Wielren Unie als volgt samengesteld Weg: beroépsrenners: Middelkamp, Schulte, Janssen, Lambrichts. Pauwels en Sijen. Reserves C. Bakker en Van Beek. Weg: amateurs: Pliftn, Blankenauw, Van Est, Duyf, Grift en Voorting. Re serves Peters en Vinken. Sprint professionals: van Vliet Derk- sen. Bijster. Reserves Remkes van de Vijver en van Egmond. Sprint amateurs: Hijzelendoorn. Con telaar, Bontekoe. Reserves: Buchly, v. Gelder en Willekes. Achtervolging professionals: Schulte en Peters. Reserve: van Beek en Evers. Achtervolging amateurs: Blanke nauw en Kunst. Reserves: Harmans en Voorting. Stayers: Pronk, Bakker en de Best. Reserve, Bijsta: en Matena. vatten o.m. salarissen voor personen in dienst van de bezettingsstrijdkrachten en vergoeding voor gebouwen, die door hen gebruikt worden. ROBERTSON NAAR LONDEN Gisteren is generaal Sir Brian Ro bertson, de Britse opperbevelhebber in Duitsland, voor belangrijke besprekin gen naar Londen teruggekeerd. Men verwacht, dat de besprekingen met Bevin de volgende punten zullen omvatten: 1 De toestand in West-Berlijn, in het bijzonder wat betreft het electriciteits- tekort en de werkloosheid, die hiervan het gevolg is. 2. De reactie van de West-Duitse pre miers, diè thans te Koblenz bijeen zijn, op de voorstellen voor de vorming van een consultatieve vergadering voor Duitsland per 1 September. ZAL SOKOLOFSKY DUITS LAND VERLATEN? Maarschalk Wassili Sokolofsky, de Sovjet-bevelhebber in Duitsland, zal Duitsland spoedig verlaten om een hoge militaire post in de Sovjet-Unie te aan vaarden zo deelt men in Duitse politie ke kringen, die nauw contact houden met het Sovjet-hoofdkwartier, mede. Sokolofsky, die Donderdag naar Mos kou vloog voor besprekingen aangaan de de nota's der westelijke geallieerden over de blokkade van Berlijn, wordt he den Maandag, in de Duitse hoofdstad te rug verwacht. Volgens genoemde kringen is er geen datum voor zijn vertrek uit Duitsland vastgesteld. Men verwacht echter, dat hij zal blijven totdat de tegenwoordige crisis is opgelost. Men verklaart met klem, dat Soko lofsky niet in ongenade gevallen is en oat zijn nieuwe commando in feite een bevordering zal betekenen. Men achtte het echter mogelijk, dat zijn verlaten van Duitsland vergezeld zou gaan van een radicale verandering der Sovjet-politiek in Duitsland. Er is niets bekend over een eventuele op volger. Lijkdragers gingen in staking Te Oisterwijk heeft zich aan het be gin van de vorige week een eigenaar dige staking voorgedaan. De dragers van het RK begrafenisfonds weigerden nl. Maandag het stoffelijk overschot van een der inwoners naar de begraaf plaats te geleiden, omdat zij huns in ziens te weinig betaald kregen voor dit werk. Het begrafenisfonds heeft daarop anderen verzocht de overledene naar zijn laatste rustplaats te brengen, om nadien nog een tweede maal een be roep te doen op niet-medewerkers van het fonds. Inmiddels is het conflict bijgelegd. De dragers zullen hun taak weer vervullen. Vrijdagmorgen j.l. is te zijnen huize in Den Haag door de Centra le Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de 43-ja rige directeur van het Mauritshuis A. B. de Vries. De neer de Vries is voorts directeur van de Stichting Nederlands kunstbezit te Amster dam en directeur van het Rijksbu reau voor Kunsthistorische Docu mentatie te 's-Gravenhage. Hij is op gesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Zijn arresta tie staat in verband met onregel matigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunst handelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden heeft geprofiteerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Dr. de Vries wordt er o.m. van ver dacht enkele tientallen schilderijen, die de staat (in casu de stichting Ne derlands Kunstbezit, waarvan hij di recteur is) toebehoorden, op onrecht matige wijze te hebben geretourneerd aan kunsthandelaar Katz. Aangezien deze laatste de schilderijen geduren de de oorlog op normale wijze had verkocht en hij ze thans praktisch zonder er voor te moeten bijbetalen terug ontving, zouden de beide heren de staat voor een bedrag hebben op gelicht, dat wellicht door deskundigen zou kunnen worden geschat, maar waarvan het thans nog niet mogelijk is ook maar bij benadering de hoogte op te geven. Zeker is echter, dat het bedrag in de honderdduizenden guldens loopt. Voor de veronderstelling, dat dr. de Vries uit deze transactie voor zichzelf enig financieel of ander" voordeel heeft getrokken, bestaat echter geen enkel positief bewijs. Naar men zich zal herinneren werd op 1 Mei j.l. door de CVO gearres teerd de 22-jarige L. J. van Wachum, een der hogere ambtenaren van de stichting Nederlands Kunstbezit. Na deze arrestatie werd officieel mede gedeeld, dat de opsporingsdienst zich had belast met een grondig onderzoek in de administratie van de stichting. Dit onderzoek heeft deze nieuwe frau de aan het licht gebracht. Het onderzoek in deze affaire ge schiedt in opdracht van de jjaagse officier van justitie, mr. Overbeek, die het hoofd is van de z.g. corruptie commissie. Beide arrestanten zijn reeds urenlang verhoord. Publicatie van nadere bijzonderheden over deze verhoren dient in het belang van het onderzoek op dit moment nog te wor den vermeden. In aanwezigheid van vele bekende figuren uit de sportvliegerij en tal rijke autoriteiten heeft Z.K.H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag het vlieg veld Hilversum officieel geopend. Enige tientallen sportvliegtuigen kwamen tegen drie uur binnengevlo gen, bemand met bekende nationale en buitenlandse sportvliegers. Om half vier, toen de vele genodigden zich in de hangar, welke de N.V. Air borne op het vliegveld heeft doen aanleggen, hadden verzameld, landde Z.K.H. Prins Bernhard, die met zijn eigen toestel van Soesterberg kwam, op het vliegveld en nam de officiële openingsplechtigheid een aanvang. Terwijl het Hilversumse politiemu- ziekgezelschap het Wilhelmus speel de, hees Z.K.H. Prins Bernhard de vlag en verklaarde daarmede het vliegveld voor geopend. Een aantrek kelijk vliegprogramma vulde de rest van de middag, waarbij de prins, die met de Fokker-promotor een vlucht maakte, een „zakdoekenapplaus" kreeg. Een noodlottige vergissing De landbouwer A. in Tonden hed zijn buurman geholpen bij het inhalen van hooi. Na afloop van het werk werd hem een borrel aangeboden. Buur vrouw beging een noodlottige vergis sing door hem een glaasje in te schen ken uit een fles met amoniak. De ge volgen bleven niet uit. A. moest zich onder geneeskundige behandeling stel- ,len en heeft tong en slokdarm ernstig bezeerd. Levensgevaar is niet aanwe zig. Vliegtuig neergestort in Texas Minsten tien personen zijn gister ochtend omgekomen, toen een vlieg tuig in het centrum van San Antonio te pletter viel. Door de brand, die ontstond, gingen drie huizen ln vlam men op. Men meent, dat het een tweeper soonstoestel van de Amerikaanae marine ia.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1