Met de krant door het land PALESTINA VAN DE BEDREIGING VREDE? BOBET eerste te Cannes Gebr. de Vilder ontslagen van rechtsvervolging Woensdag 14 Juli 1948 VERENIGDE NÖORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 165 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad Cochran volgt Dubois op Nieuwe vliegtuigen voor de K.L.M. Landmijnen onder brug gevonden Donderdag conferentie te Frankfort DR. BEEL KABINETS FORMATEUR De officiële uitslag der verkiezingen Nader advies over totalisator Olympische fakkelloop begint Zaterdag m WEERBERICHT Zal Moskou zwijgen? Advies der overheid v/as onjuist Bartali heeft alle hoop verloren Prachtige tochtzeiden de abonné s Studentengrap in de Parijse Opera C.P.N.-critiek op Tito Wed erom Ambtenarenverbod Echtelijke solidariteit BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telel. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertentieè: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. de huidige formulerend, Graaf Bernadotte, de Palestijnse bemiddelaar der V.N., heeft voor een volle zaal van de Veiligheids raad gesproken. De vertegenwoor digers van het Arabische Hoge Co mité waren afwezig uit protest tégen de uitspraak van Manoeilsky, volgens welke de Joodse vertegen woordigers als de vertegenwoordi ger van de „staat Israel»' werd be schreven. Bernadotte 'zeide, dat effectieve in terventie door de Veiligheidsraad thans 'n beslissende factor in de Pa lestijnse toestand zou zijn, Zijn opvatting over situatie in Palestina meende Brenadotte: 1. niets zou meer helpen, dan dat beide partijen duidelijk zouden begrij pen, dat het gebruik van geweld om een oplossing te vinden, niet zou worden toegelaten. 2. om tot dit doel te geraken zou een ondubbelzinnige order om het vuren te staken de onmisbare eerste stap vormen. 3. een tweede en belangrijke stap met het oog op de feitelijke vernie ling van Jeruzalem zou een order ter demilitarisatie van Jeruzalem als ge heel zijn. Dit zou het in gebruik ne men van bewakingsstrijdkrachten der V.N. van behoorlijke sterkte noodza kelijk maken. 4. om effectief te kunnen zijn zou den deze orders gesteund moeten worden door een krachtige uitspraak en het duidelijk besef, dat er, indien een der partijen of beide zich niet aan de orders houden, onmiddellijk gebruik zal worden gemaakt van de voorzieningen der artikelen 41 en 42 van het handvast. i i Toen de Veiligheidsraad de be sprekingen over Palestina voort zette, bracht de Amerikaanse af gevaardigde een resolutie ter ta fel, waarin de toestand in Pa lestina een bedreiging van de vrede genoemd wordt volgens ar tikel 39 van het handvest. De resolutie verzoekt de leden van de Veiligheidsraad, de regeringen en de betrokken autoriteiten te gelasten instructies tot het sta ken van het vuren uit te geven binnen drie dagen na eventuele aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad. Philip Jessup, waarnemend afge- vaardigdf der V.S., diende een Ame rikaanse resolutie in. Hij zeide o.a.: „De Veiligheidsraad moet zijn verant woordelijkheid aanvaarden. Hij dient de aandacht te vestigen op de gevol gen van een weigering om de strijd te staken. Een dergelijke waarschu wing zou uiteraard bijzondere beteke nis hebben voor die partij, die tot nog toe alle verzoeken van de hand ge wezen heeft". De zitting werd daarop verdaagd tot hedenmiddag. De president van de Verenigde Sta ten van Amerika, Truman, heeft de heer H. Merle Cochran benoemd tot opvolger van Dubois als vertegen woordiger van Amerika in de. com missie van goede diensten. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Verenigde Staten en heeft sedert November 1947 de rang van gezant. Hij werd geboren in 1892 te Crawfordsville (Indiana) en studeerde aan de universiteit van Ari zona. Op de eerste en tweede bijeen komst van het voorbereidende comité van deskundigen voor de internatio nale monetaire en economische confe rentie van Genève trad hij op als ad viseur. Fischer president in de Oostelijke zone Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet bevelhebber in Duitsland, heeft dr. Kurt Fischer, de communistische mi nister van Binnenlandse Zaken van Saksen, tot president van het Duitse binnenlandse bestuur in de Oostelijke zóne benoemd. Naar wij vernemen wordt deze maand het eerste toestel van een serie van twaalf twee-motorige consolidated vultee „Convair" verkeersvliegtuigen voor de KLM op Schiphol verwacht. De consolidated vultee „Convair 240" is een machine bestemd voor het ge bruik op lijnen tussen plaatsen, die niet al te ver van elkaar liggen. De actieradius van het toestel is ongeveer 1280 km. De „Convair 240" kan veertig pas sagiers vervoeren. De kruissnelheid van de machine wordt door de fabriek opgegeven als 460 kilometer per uur. De maximum-snelheid moet ongeveer 540 kilometer per uur bedragen. Toen arbeiders bezig waren met herstellingswerkzaamheden aan de ver- I keersbrug bij het Middenverlaat te Wildervank, troffen zij in een beton- nen kelder van de brug enkele lonten aan, welke aan een tweetal nog niet ontplofte landmijnen waren bevestigd. Door de Duitsers werden in April 1945 ongeveer zestien van deze mijnen on der de brug gelegd. De meesten daar van zijn bij de vlucht van de Duitsers tot ontploffing gebracht. De mijnopruimingsdienst is onmid dellijk gewaarschuwd. Voorlopig heeft men zowel de mijnen als enkele blok jes springstof op de walbeschoeiïng gelegd. De militaire gouverneurs van de drie Westelijke zones van Duitsland en de premiers van de elf West-Duitse sta ten zullen Donderdag te Frankfort bij eenkomen, aldus meldt het Duitse persbureau Dena (Amerik. zone). Men zal de tegenvoorstellen bespre ken, die de premiers te Koblenz heb ben opgesteld met betrekking tot de constitutie voor West-Duitsland, wel- fe ^00r de drie militaire gouverneurs te Frankfort werd gemaakt. Minister-president dr. L. J. M. Beel heeft Dinsdagavond van de Prinses-regentes opdracht ontvan gen voor de vorming van een ka binet. De nauw aurige formule ring van de opdracht is nog niet bekend. De minister heeft de op dracht in beraad gehouden. Beverwijk viert begin Augustus haar 650-jarig bestaan. Reeds worden de voorbereidingen voor de feestelijkheden getroffen. Hoog in de lucht wordt de feestverlichting op de toren van de Ned. Hervormde Kerk aangebracht. Het Centraal stembureaii voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer heeft gistermiddag in het Haagste stadhüis vergaderd ter vast stelling van de officiële uitslag der plaats gehad hebbende verkiezing. De zetelverdeling bleek dezelfde, welke op 8 Juli des ochtend te ruim 1 uur door het A.N.P. is vermeld. Behalve de reeds bekend gemaakte namen van gekozen ledeh werden door lotingen aangewezen om zitting te nemen de heren P. J. Goedhart te Amsterdam voor de Partij van de Ar beid, G. van Praag te 's-Gravenhage voor de C.P.N, en G. Ritmeester, Den Helder, voor de V.V.D. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp totalisatorwet zegt in haar verslag, dat zij nog gaarne een nadere uiteenzet ting zou tegemoet zien van het oordeel der regering omtrent het in het voor lopig verslag door' vele leden geopper de principiële bezwaar tegen 't schep pen van de mogelijkheid om geld te verdienen zonder dat daarvoor arbeid wordt gepresteerd. Hierop is de rege ring in de memorie van antwoord slechts terloops ingegaan. De Olympische fakkel'zal op Zater dag 17 Juli ontstoken worden, twee dagen later dan eerst bepaald was. zulks in verband met de verkorting van het circuit van Olympia naar Ko- rinthe. De fakkel wordt nu door esta fette-lopers naar Pyrgos en Catacolon gedragen. Een Griekse torpedojager zorgt voor het transport naar Lefkini op Korfoe," waarna lopers het vuur naar de stad Korfoe brengen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien. Tijdelijk afnemende wind, maar later weer matige en aan de kust vrij krachtige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet- bestuur, opperden gisteravond de mo gelijkheid, dat Rusland niet zal ant woorden op de protestnota over de blokkade van Berlijn, die door de Westelijke geallieerden in Moskou is overhandigd. Rusland zou dit overwegen om de Westelijke drie het doen van nieuwe „tappen te bemoeilijken. Elk Russisch antwoord zou immers Washington, Londen en Parijs gelegenheid geven tot een reactie. Sokolofski zal voor lopig in Moskou blijven, zodat ook in Berlijn geen gehoor valt te verkrij gen voor Amerika, Engeland en Franjtrijk. In de zaken van de directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast Mij., de Gebroeders de Vilder, en de directeur van de Hollandse Beton Mij. N.V., L. Doedes, die gisteren bij vonnis van het Bijzonder Gerechtshof van alle rechtsvervolging werden ontslagen, wees de president van het Hof uitvoe rig vonnis. Overwogen werd ten aan- tien van de strafbaarheid, dat verdach ten een beroep hebben gedaan op een door hen ingewonnen advies van de hoogste in die tijd nog in Nederland verblijvende regeringsinstantie. Daarbij is komen vast te staan, dat er op 31 Mei en 7 Juni 1940 besprekin gen zijn gehouden door het college van secretarissen-generaal met de ver tegenwoordiger van generaal Winkel man, de toenmalige kapitein Schepers. Daarbij werd de mening uitgesproken, dat het bezettingsleger recht had op onderdak en dat dit leger, daar het ook een luchtmacht bezat, moest be schikken over vliegvelden, hangars, startbanen en kazernes, waaraan door de Nederlanders medewerking moest worden gegeven. Het door de verte genwoordiger van generaal Winkel man uiteengezette standpunt werd door het college aanvaard. Het kwam tevens tot de slotsom, dat vliegvelden, waaromtrent in het verouderde oor logsreglement niets was bepaald, ver geleken konden worden met spoorweg stations, emplacementen, enz.' Zonder twijfel was het volgens dit college verboden te werken aan forten, ves tingwerken e.d. Het Hof overwoog, dat de stel ling van de vertegenwoordiger van generaal Winkelman, dat de bezet ter het recht heeft werken aan vliegvelden te vorderen, niet juist is. Naar het oordeel van het Hof is het niet de strekking van het landoorlogreglement de bezetter rechten toe te kennen, doch alleen hem in de uitoefening van zijn feitelijke macht aan bepaalde grenzen te binden. Het Hof gaf als zijn mening, dat een advies als het onderhavige een vrijbrief geeft voor de meest ern stige collaboratie en dat de hier te lande gebleven regeringsinstanties, die de Duitse oorlog hadden mee gemaakt, beter hadden moeten we ten. Het Hof was van oordeel, dat Van San Remo tot de g?ens werden de renners in de Tour op velerlei wij ze aangemoedigd. Op het asphalt en de muren kon men lezen: Leve Bar tali, Vottur, Ronconi, leve Italië enz. maar niets hielp, want gisteren zagen de Italianen zelfs geen kans van ver zwakking van Bobet te profiteren. De ze ging integendeel tot het uiterste in de aanval om zich zelf als het ware te overtuigen dat de moeilijkheden, die hij ten gevolge van zijn steenpuisten ondervindt, niet ondragelijk zijn. Hij won met twee minuten voorsprong Het schijnt iedere dag weer, dat Bar tali iedere hoop om de Tour te win nen heeft opgegeven. Na Toulouse had Wuivende Beatrix en Irene Gister werd dan de eerste trip voor onze abonnees in dit seizoen gemaakt. Vanuit Den Helder, Seha- gen, Alkmaar en Hoorn werden de deelnemers opgehaald en toen be gon een tocht, die een ieder voor het volle pond voldaan heeft. Nadat de reisleider, mede namens de directie van de Verenigde Noord hollandse Dagbladen, de deelnemers een goede tocht had toegewenst, ging het in de beste stemming op het eer ste doel van de reis, Volendam, aan. EN DE ZON SCHEEN! Het zag er eerst wel wat droevig uit met die loodgrijze luchten, maar we mogen met voldoening erkennen, dat we droog zijn thuis gekomen. Al lengs werd het weer beter en toen het een uur of twee was, kwamen de passagiers tot de conclusie, dat de zomer in het land was! Zo, over het weer zullen we het tn dit reisresumé verder niet meer heb ben. Wel natuurlijk over al hetgeen we genoten hebben. Volendam, een uitstekend diner in Amsterdam, bezoek aan dat prach tige Indische Museum en dan naai de schoonheid van het Gooise land schap, een kijkje in Hilversum met grote bewondering voor Dudok'S schepping, het Hilversumse 'stadhuis, en een wandeling rond de gebouwen van de zilveren AVRO. „Als een vorst", om het woord van onze Helderse vriendin Mevr. van Straten te gebruiken, troonden we daarna weer in de prachtige touring car van de „Valk-trips", die deze reis verzorgde, en trokken we zingend naar het hoofddoel: Austerlitz. Dat zingen, daar moeten we nog even op terugkomen. Wanneer men in één bus zit met mensen, waarvan velen elkaar voor het eerst zagen en er wordt na een kleine aanwijzing direct gezongen, en door allen, dan weet men dat de stemming prima is. Zo was het hier. In Austerlitz werd zelfs de afspraak gemaakt om „onder ons'' weer gauw met een krantenreis mee te gaan. Deze dag vloog letterlijk om en Austerlitz moest dan ook al weer spoedig verlaten worden. De deelne mers waren enthousiast. Een van hen sprak daar reeds een dankwoord tot de reisleider met het verzoek, dat hij die dank wilde doorgeven aan de di rectie. „Want al zal er nu niets meer gebeuren", zei de spreker, „dan ls deze dag nog voor honderd procent tot genoegen van de déelnemers geweest." Maar er gebeurde veel meer. In Soestdjjk liepen twee meisjes te wandelen, hoorden het vrolijke gezang, dat uit onze bus klonk, keken om en wuifden de abonnees toe. Die twee meisjes, gekleed in zo'n stevig tranings- pak waren Prinsessen Beatrix en Irene, die zojuist uit school gekomen waren. Dat was een hoogtepunt. Twee prinsesjes, die even die bus met vrolijke men sen wilden toewuiven. Dat is on vergetelijk. De stemming kon nu helemaal niet beter en Mevr. van Straten „man, wat geniet ik", was haar wachtwoord! haalde even onver getelijke herinneringen op en de wijze waarop zij dat deed, zal de grootste komiek haar niet verbeteren. -Daar waren we warempel alweer in Amsterdam. Nog even een half uurtje dwalen in het hart van Mokum en toen ging het huiswaarts. Een heerlijke dag was ten einde en laten onze reisgenoten nu eens ver tellen of we over deze „tocht van de krant" ook maar één woord overdre ven hebben. Met de krant door het land heeft gisteren de band tussen krant en abonnees versterkt. Vandaag grijpen de velen uit Den Helder, Alkmaar, Hoorn of waar ze ook vandaan kwamen naar de krant om nog eens even te genieten van wat ze gisteren beleefd hebben. En dai is veel en veel meer dan wat U er nu van gelezen hebt! Want tenslotte mogen we niet te veel over eigen werk roemen, maar we mogen getuigen van hetgeen de deelnemers er van zeiden en dat wa ren eigenlijk maar weinig woorden; 't Is afj tip-top! deze Italiaan zich voorgenomen in de Alpen aan te vallen, maar de eerste Alpen-etappe San RemoCannes ver liep ook al niet bepaald gunstig voor hem en hij zag geen mogelijkheid zich tegen de aanvallen van de Fransen en Lambrecht te verzetten. Tot overmaat van ramp kreeg hij nog een lekke band. Volgens Ockers gaat Impanis de Tour winnen. Hij schreeuwt dit tegen ieder een, die het maar horen wil. In de Al pen zal hij aanvallen en op de straat stenen van het Noorden zal geen ren ner hem kunnen bijhouden. Van de Nederlands-Luxemburgse ploeg is Kirchen de beste rijder. Deze Luxemburger leverde zeer goed werk bij de bestijging van de Turini en slaagde er zelfs in bij de afdeling de kopgroep met Bobet, Molineris, Lam brecht en Lazarides in te halen. Janssen, die aan het begin van de tocht moeilijk op gang kon komen, heeft nu veel beter en regelmatiger gereden. En wanneer hij in de Alpen niet te veel tijd verliest kan hij nog tot een behoorlijk eindresultaat komen. De Ruiter en Jansen werden twin tigste en de Hoog no. 34. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Bobet 80 uur 04 min. 36 sec.; 2 Lam brecht 80 uur 07 min. 05 sec.; 3 Impa nis 80 uur 18 min. 42 sec.; 4 Teisseire 80 uur 23 min. 38 sec.; 5 Thietard 80 uur 24 min. 37 sec.; 17 Kirchen 80 uur 37 min 47 sec.; 27 Janssen 81 uur 00 min. 28 sec.; 39 De Ruiter 81 uur 21 min. 52 sec.; 47 De Hoog 81 uur 38 min. 46 seconden. het gegeven advies onjuist is en in strjjd met het landoorlogregle ment. Het Hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: 1. Dat verdachten het gegeven ad vies strikt hebben opgevolgd. 2. Dat zij geen opdrachten hebben geambieerd of nagejaagd. 3. Dat het werk van verdachten slechts voor een vijfde gedeelte Duits werk was. 4. Dat Dr. Hirschfeld de indruk had, dat verdachten liever van Duit se opdrachten verschoond wilden blij ven. Het Hof oordeelde, dat hier sprake was van een verschoonbare dwaling en dat aan het strafrechterlijk begin sel „geen straf zonder schuld" geweld zou worden aangegaan, indien deze verdachten, die advies hebben ge vraagd aan hun regering en zich daar aan houden, al was dat advies onjuist, zouden worden gestraft. Het Hof verklaarde een deel van 't aan elk der verdachten ten laste ge legde bewezen. Het verklaarde ver dachten ten aanzien van het begane feit niet strafbaar en ontsloeg hen te dier zake van alle rechtsvervolging. Het Hof verklaarde niet bewezen hetgeen aan verdachten meer of an ders is ten laste gelegd en sprak hen daarvan vrij. Chauffeur van Sehreieder krijgt 10 jaar Het Bijzonder Gerechtshof te 's- Gravenhage veroordeelde gistermor gen de voormalige chauffeur van Sehreieder, E. Bregonje, tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-fiscaal eiste 14 dagen geleden acht jaar tegen «jeze ver dachte, dite in dienst van de S.D. had gestaan en als zodanig meerdere ma' len arrestanten had opgehaald. AANKOMST SIBAJAK Het m.s. „Sibajak" met ruim 700 re- patriërenden aan boord, waaronder militairen van het KNIL, de Konink lijke Landmacht, de Koninklijke Ma rine en het korps Mariniers, wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag te Rotterdam verwacht. De ontsche ping zal morgenochtend om 9 uur aan vangen. De opera van Parijs gaf onlangs een voorstelling van „Mirages" („Fata Morgana"), een ballet van Serge Lifar, op muziek van Henri Sauguet. Plotseling kwam een aantal luchtig geklede dansers, zwart als negers en het hoofd met veren ge tooid, het toneel op en gaf, temidden van de danspassen der balletgroep, hun „eigen vertolking" van de dans. „Een fata morgana" temeer dach ten de toeschouwers, zonder zich hier verder over te verbazen. Maar dege nen onder hen, die tot de regelmati ge bezoekers behoorden, namen in hevige mate aanstoot aan het voorge vallene. Wat de artisten op het toneel betrof, zij brachten, ondanks hun niet te beschrijven verbazing, hun dans tot een goed einde, zonder iets te la ten merken van hun grote verwar ring. Wat was echter het geval: op de avond, waarop het incident voorviel, gaven de studenten van de Academie van beeldende kunsten hun traditio nele „Bal des quatr'arts", waarop het de gewoonte is de dolste streken uit te halen. Een tiental van hen had kans ge zien achter de coulissen van het eer ste theater van Frankrijk te komen, on had vervolgens zijn hoogst dwaze entree gemaakt op hetzelfde toneel, waarop de kunstenaars van de „Aca demie Nationale de Musique" hun dansen uitvoerden, ten aanschouwe der 2.000 toeschouwers, die de be roemde en plechtstatige zaal van de opera vulden. Het partijbestuur van de C.P.N. (De Waarheid), dat op 10 en 11 Juli in vergadering bijeen was, heeft vol gens „De Waarheid" de resolutie over de toestand in Zuid-Slavtë en de cri- mk die daarin op de leiders van de Zuidslavische partij is uitgebracht, volledig onderschreven. Het partijbestuur heeft besloten, de uitnodiging van de tegenwoordige leiders van de communistische partij in Zuid-Slavië om hun congres van 21 Juli bij te wonen, van de hand te wijzen. Bij de gisteren In de Eerste Kamer gehouden debatten over het ontslag van Gedeputeerde Staten en Wethouders heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Witteman, medegedeeld, dat de wederinvoering van het Amb tenarenverbod te verwachten is. In een der stembussen te Goes werd een stembiljet gevonden, hetwelk kennelijk afkomstig was van de echt genote van een ex-politiek delinquent, wien de kiesrechten waren ontzegd. Het biljet bevatte n.l. de mededeling: Zolang mijn man niet mag stemmen, doe ik het ook niet. KLM HERVAT DIENSTEN OP EN VIA FRANKRIJK. De KLM zal met ingang van heden haar diensten op en via Frankrijk her vatten. Zo zullen weer gevlogen wor den de diensten AmsterdamMarseille Rome en AmsterdamGenèveRo me—Tunis.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1