r Organisatie Openbaar Lager Onderwijs Stad en Omgeving KLEINKUNSTAVOND VOOR DE U. N. A. C. Handelsschool nam afscheid van leraren I III'- illI Eindelijk zon SPONTANE MEDEWERKING Viswedstrijd voor de jeugd Burgerlijke Stand Koningin met gevolg bezoekt Alkmaar Geslaagde R.A.O.-avond CUT EX NAGEL en 0D0R0N( Marktberichten Voorstel tot oprichting van Openbare Opleidingsschool Uitgebreid rapport der Raadscommissie Wij luisterer jl- Drie leraren van de Handelsschool znllen na de vacantie niet weer te rug keren. Het zijn mej. H. W. M. de Waal en de heren ir. D. A. Wittop Koning en G. Louwaars, die van hun pen sioen gaan genieten. De schoolvereniging van de handels school „Pacivolo" had ter gelegen heid van het afscheid hunner leraren Donderdagmiddag een gezellige mid dag georganiseerd in de Muziek- tuin. Het hoofd der school, de heer G. A. M. Snijders, opende met een kort woord, waarbij hij er op wees dat een dergelijk afscheid doorgaans in het schoolgebouw pleegt plaats te vinden doch dat het huidige schoolgebouw daarvoor de nodige accomodatie mist. Dit was de reden waarom de leer lingen naar de muziektuin waren ge togen om de leraren hun dank te be tuigen voor het genoten onderwijs. Het was een afscheid met muzikale omlijsting. De speeches van de afge vaardigden van de verschillende klas sen werden afgewisseld door piano-en hawaiian-muziek en vaak op voor treffelijke wijze. Het is ondoenlijk om alle speeches, waaruit een oprechte dankbaarheid klonk, weer te geven. Voor de verte genwoordigster van de lé klasse, Annie Kesselaar, willen we echter een uit zondering maken. Haar toespraak was op rijm en zij declameerde met een flair zoals men slechts zelden bij „eer stejaars" zal aantreffen. De voorzitter van de schoolvereni ging Puck Westra schraapte hierna zijn keel en betrad het podium. Hij meende wel dat het de schei dende leraren veel tijd en moeite moest hebben gekost om de scholieren iets te leren. Hiervoor sprak hij namens de gehele school zijn dank uit en hoopte dat de vrucht van al die lessen zou zijn dat de leerlingen bruikbare mensen voor de maatschappij zouden worden. Hij bood de leraren het ere lidmaatschap van „Pacivolo" aan en daarnaast het prachtig geïllustreerde boek „Europa". De heer Louwaars die 33 jaar leraar in boekhouden, handelsrekenen en wiskunde aan de Handelsschool is ge weest, bracht de schoolvereniging Gistermorgen scheen waarachtig de zon. Het hele weer was in de war, want het regende niet en de zon scheen, warm en weelderig. De badgas ten, die in de pensions wachtten op dat wonder, fleurden hélemaal op. „Kijk eens, Pietje" zeiden ze tegen hun zoon, die al weer voor de zoveelste maal om een „ijsie" had gedrensd, met z'n neus tegen de ruiten geplakt, waar aan de buitenkant de stralen nog langs liepen, „kijk eens, Pietje, de zon schijnt". En vader kreeg een duw .in - zijn lendenen, vader, die net zo lek ker was weggesoesd in zijn trijpen stoel met het antimakassartje en die nou net alle ellende van zijn verregen de vacantie voor een paar minuten had vergeten. De vacantiegangers wreven zich de ogen uit. Daar had-je warem pel de zon en grote stukken blau we lucht. En in massa's trokken ze er op uit. Zou de vacantie dan toch nog een succes worden, na al die grauwe, gure dagen? In hun optimisme lieten ze hun regenjassen thuis en moeders mantel en de cape van Pietje of Ka- reltje ook. De kinderen torsten hun schepjes en hun emmertjes, want de zon scheen immers en dan ging je naar zee. Dat stond als een paal boven wa ter. Velen gingen lopen, meerderen trok ken per fiets naar het westen en de grote massa bestormde Bello, die puf fend en blazend stond te hijgen van ongeduld. De machinist boog zijn zwarte hoofd naar buiten, onwennig van de drukte, zomaar midden in de maand Juli 1948. En heel Bergen stroomde leeg. Uit de Breelaan en de Stationsstraat, uit Guurljtslaan, Rus- senweg en alle andere lanen van het dorp sjouwden de mensen naar het station. Vergeten was de narigheid van de regendagen, Klaasje en Marietje waren ineens wonderen van zoetheid en vader en moeder zetten een feeste lijk gezicht en droegen flanellen pan talons en fleurige .new-looks. Door de duinen wandelden ze en langs de Eeuwige Laan en de fietspa den zongen onder de knisterende ban den van dè rijwielen, die volbeladen met tassen en kinderen daarheen snel den. En lading na lading bracht het treintje bellend naar zee. Want de zon scheen en de regen was vergeten. Nu zou er wel een eind zijn gekomen aan de narigheid. Leve de vacantie, leve de zon, leve Bergen aan Zee! Om vier uur kwam de hele kudde weer terug in het verregende Bergen. Doorwaternat en verpieterd. Vader vervloekte zijn optimisme, dat hem zijn regenjas thuis had doen laten. Moeder jammerde en haar haren plek ten armelijk om haar hoofd en de kin deren waren niet zoet meer, maar al leen drenzerig en vervelend en ze zeur den weer om een „ijsie". En in de Breelaan, in de Stationsstraat, op Rus- senweg en Guurtjeslaan spatten dikke regendruppels uit een grijze lucht in plassen als zeeën en de bomen schud den zich eens flink van plezier, om de arme mensenkinderen nog een beetje natter te maken. Bello reed leeg ver der naar Alkmaar. En één vader was er, die nog een grapje wist te vinden, al kon hij zijn broek wel uitwringen. „IJom, kom, vrouw" zei hij, .„trek het je niet aan. Morgen zal het wel beter zijn. De radio heeft voorspeld dat het gaat dooien en wat wou je'dan nog meer in je vacantie?" hulde voor het initiatief om in de mu ziektuin 'n dergelijke afscheidsmiddag te organiseren. Dankbaar aanvaardde hij het ere-lidmaatschap en hoopte aan het fraaie boek menig uurtje te kun nen besteden. De heer Louwaars besloot met de wens uit te spreken dat allen een goe de toekomst tegemoet zouden gaan en dat zij materieel en vooral geestelijke rijkdom zouden vergaren. Daar mej. de Waal niet aanwezig was sprak ir. Wittop Koning als laat ste der scheidende leraren. Even releveerde spreker de 37 jaar die hij als leraar natuur- en scheikun de aan de school had doorgebracht, de vele gezichten en namen die hem wa ren gepasseerd. Evenals de heer Lou waars hoopte ook hij dat zijn lessen hadden mogen bijdragen tot de ont wikkeling van zijn leerlingen. Tenslotte sprak ir. Wittop Koning de wens uit dat de jongelui zich zou den gedragen als waardige leerlingen van de Handelsschool en dat deze school onder leiding van het hoofd der school de heer G. A. M. Snijders zou moge groeien en bloeien. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Paul Vlaan deren trekt van leer, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Voor beulen geen genade, 18 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Ergens in China, 18 jaar. VANAF VRIJDAG. Harmonie Theater, 8 uur: Tarzan in de Gouden stad, 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Mensen nood, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: Saba, jaar. DONDERDAG EN VRIJDAG. Bergen: Kunstzaal Boendermaker, Huis met de pilaren, exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Zomerbad en Pesie's Bad 17 gr. C. m 14 AANRIJDING. Op de Kennemerstraatweg vond gistermiddag ter hoogte van de Hei- looërdflk een aanrijding plaats. Een bestuurder van een luxe wagen had juist zjjn voertuig op de parkeer- strook gebracht, toen een achter- oprijdende autobus hem van achter raakte. Beide wagens werden bescha digd. De passagiers van de autobus kregen ongeveer een half uur ver traging. Tegen de bestuurder van de bus wordt proces-verbaal opgemaakt. Onder auspiciën van het plaat selijk UNAC-comité te Alkmaar zal Zaterdagavond in 't Gulden Vlies een kleinkunst-avond worden gehouden onder het devies Dóór de Jeugd! Vóór de Jeugd! Het is een lofwaardige gedachte geweest van vele jongeren hier ter stede om op deze wijze gelden bij een te brengen voor het UNAC- comité, dat, zoals bekend, mede werkt aan de grote inzameling welke door de Verenigde Naties is georganiseerd ten bate van de verwaarloosde en hongerende jeugd en waarvan de baten in Nederland voor een groot deel onze eigen misdeelde jeugd ten goede zullen komen. Deze avond, waarvoor de eigenaar van 't Gulden Vlies belangeloos zijn zaal heeft afgestaan en waarvoor te vens verscheidene stadgenoten een of fer brachten om de kosten daarvan zo klein mogelijk te maken, belooft een buitengewoon gezellige samen komst te worden. Onder leiding van de heer Jaap Tol die zich voor de organisatie veel moeite getroost heeft zal een uitgebreid programma wor den uitgevoerd: muziek, declamatie, voordracht, zang en dans, een twin tigtal nummers in totaal, waaruit wel kan blijken hoe groot» en spontaan van alle zijden medewerking wordt gebo den. In alphabetische volgorde wordt daaraan medegewerkt door de dames en heren Piet Boonacker, Henk Bou- lonois, Appie Dam, Cor Edel, Nico Kramer, Annemarie Kühne, Ans Lie- keles Oebles, Mies Maats, Gerda Meijer, Lies Muller, Henk Pastoor, Barta Posthuma. Truus Schot, Rien Schroevers, Kees Slinger, Cor Sman, Jan Sman, Corrie Spandau, Marijke Swager, Jaap Tol, Kees van Twuyver, Petra Verstegen, Meta de Vries, Jettie Winkelaar en Gerard van der Woude. Bovendien zullen meewerken de le den van het cabaretgezelschap „Onder eigen vlag", bestaande uit Wim Arts, Klaas Koomen, Nel Mulders en Bob Mulders. De „Re-bob-fan club" onder leiding van Appie Dam zorgt voor de muzikale omlijsting. In een non-stop programma zullen de twintig nummers worden opgevoerd waartussen ook nog enkele taarten zullen worden verloot. Wethouder Bakkker, voorzitter van het plaatse lijk UNAC-comité, zal de avond met een toepasselijk woord openen. Kaarten zijn thans reeds verkrijg baar bij de firma Zwaan, boekhandel, Nieuwesloot, de firma Koster, kle dingmagazijn, Langestraat, de firma Klooster en Kiebert. muziekhandel op de Mient. en 's avonds aan de zaal. De toegangskaarten kosten f 1.- alles inbe grepen, zodat verwacht mag worden, dat een volle zaal van het gebodene zal genieten. Het UNAC-comité kan de initiatief nemers van harte dankbaar zijn en leeft mede in de verwachting, dat deze avond een belangrijk bedrag zal op brengen voor de noodlijdende jeugd, wier lot ieder ongetwijfeld ter harte zal gaan. De Alkmaarse hengelsportvereni ging „Luctor et Emergo" zal op Za terdagmiddag 31 Juli a.s. een grote viswedstrijd voor de jeugd organise ren. Als viswater zal de Oudegracht dienst doen en haak en deeg zijn de materialen waarmede gevist moet worden. Degene, die de grootste vangst maakt„ krijgt de eerste prijs. Er zijn vele prijzen beschikbaar en daarover kanmen inlichtingen ver krijgen bij Hengelsporthuis Daatse- laar, Achterstraat; Erich Stomerij, Doelenstraat en Sigarenmagazijn Meelis, Klein Nieuwland. Tevens is daar gelegenheid om zich tegen ge ringe prijs te laten inschrijven. Geboren: Albertus J B, zoon van A J Beemsterboer en C M Punt Ger rit, zoon van G van Tiel en J M Ver straten Getrouwd Teunis Hooiveld en Alida W G de Groot Poeke Bakker en Elisabeth Veldhuis Johannes P Bos en Jennigje van Dorth BELANGRIJKE BIJDRAGEN. In verband met de UNAC-actie kan nog worden medegedeeld, dat het co mité van de firma Met (autogarage) een bedrag Van f 134,98 heeft ontvan gen, dat door de werknemers voor de noodlijdende kinderen bijeengebracht is. De directie heeft daar spontaan eenzelfde bedrag bijgevoegd. Van het confectie-atelier Schagen op het Ver- dronkenoord werd een bedrag van f150 ontvangen. Beide ondernemingen hebben een lofwaardig voorbeeld gegeven, dat ho- hopenlijk nog door andere zal gevolgd worden. De secretaresse van het comité, mej. Erkelens, p.a. Bureau van Sociale Za ken, zal gaarne de namen en adressen ontvangen van hen, die dit mooie voorbeeld willen navolgen. Voor de hulp aan kinderen en vooral aan ver waarloosde en hongerende kinderen is elke bijdrage, klein of groot, van har te welkom. Twee politiemannen waren aanwe zig om het groot aantal toeschouwers van de weg te houden toen gisteren middag zo omstreeks het eerste middaguur, in de Houttil tegen de gevel van perceel Heuseveldt een bijenkoningin met groot gevolg neer streek. Ergens in de omtrek had een minder vredige abdicatie in de een of andere bijenkorf plaats gevonden en de ver bannen koningin met haar gevolg was aan de zwerf geraakt om eindelijk in „zwerm" neer te dalen tegen de ge noemde gevel. Waar zo'n zwerm hu precies van daan komt is even mysterieus' als het feit dat er zo maar opeens een imker verscheen. Gewapend met masker en voorzien van een korf ontpopte hij zich als een ware geveltourist en schreed trede voor trede de ladder op om de koningin te begroeten. Dat vonden enkele bijen uit het gro te gevolg al te amicaal van imker Nouwen en corrigeerden zijn vrijpostig optreden met een paar venijnige steek jes. Dat kon onze bijenpensionhouder niet cp zich laten en deed een ferme streek in de grote zwerm. Korf er on der en daar werd de zaak gescheiden. Een deel bleef echter op de muur zit ten. Toen was het een kwestie van geduld! Er moest namelijk afgewacht worden of de koifingin ook in de korf was beland en wanneer dat zo was, dan zou de rest aan de muur spoedig volgen. Het heeft tamelijk veel tijd gekost; maar eindelijk was de buit binnen. Tegen vijf uur hebben we nog even voor alle zekerheid gekeken of de bij enkoningin met hofhouding zich met het nieuwe paleis had kunnen verzoe nen en ons bleek van wel Slechts één bij zat nog krampachtig tegen de muur geplakt, in diep gepeins verzonken over de wisselvalligheid in het bijen- bestaan GESLAAGD. Geslaagd voor het op 13 Juli 1948 te Alkmaar gehouden examen voor „Verlichtingstechniek" de volgende electrotechnische installateurs te Alkmaar: Joh. Besteman, H. Meiman, G. L. Paleari,G. Pedroli, H. W. v. Til, P, J. van Kessel te Limmen, P. Zwaag te Heiloo; de heren vertegen woordigers D. Koelemeij te Heiloo, P. Lely te Alkmaar, C. de Wild te Alk maar; van de electrotechnische groot handelaren resp.: Fa. Rolff, fa. Schuurman, fa. De Wild, alsmede de heer N. W. Lindemans, technisch ambtenaar der Gem. Lichtbedrrjven. Circus Strassburger naar Alkmaar Zoals we reeds mededeelden zal het Circus Strassburger Zaterdagavond zijn eerste voorstelling op het Canadaplein te Alkmaar geven en er vijf dagen toeven. Woensdagmiddag om twee uur wordt de enige matiné gegeven voor de kinderen, waarin het gehele pro gramma vertoond wordt. Het circus speelt thans te Zaandam op de Burcht, evenals overal met het grootste succes en zal Zaterdagmorgen per extratrein naar Alkmaar komen, die omstreeks zeven uur aldaar aankomt. Met het voortransport komen ondermeer de vier lange masten mede. die, nadat alles is afgemeten, dadelijk onder lei ding van Karei Strassburger worden opgezet. Intussen rijden de circuswa gens van het station aan, worden de taltenten opgebouwd en de stukken zeil uitgelegd, die, nadat ze aan el kaar zijn bevestigd het grote tentzeil vormen, dat daarna wordt opgehesen, hetgeen een imposant gezicht is, dat voor jong en oud altijd weer grote aantrekkingskracht heeft. Nadat de piste is gelegd, wordt de manege ge maakt door de paardenmensen, terwijl de intussen aangekomen artisten hun garderobes in orde maken en hun ap paraten in elkaar zetten, hetgeen in verband met het risico nodig is. Ook de staltenten staan inmiddels reeds vol met Strassburger's dieren, waarvan de 80 mooiste paarden van Europa in het diepe stro staan en er bijzonder verzorgd uitzien, zoals alles in dit circus Strassburger. Goede wijn behoeft verder geen krans: Strass burger's reputatie is voldoende geves tigd en zonder twijfel zal het circus enige dagen de grote magneet van Alkmaar en verre omgeving blijken te zijn, temeer omdat het dit seizoen geen andere stad in Noord-Holland meer bezoekt. Als bijzonderheid kan nog medegedeeld worden, det zich on der het bureaupersoneel van het cir cus nog een bewoner #van Alkmaar bevindt en wel de heer J. Best, die reeds jaren hang naar het circus had en die eindelijk vorig jaar de knoop door hakte, zijn burgerjasje aan de kapstok hing en circusmens werd. Hij zal inhet bedrijf zijn sporen wel verdie- ren, daar hij een bijzonder accuraat en secuur werker is. Ondanks zijn drukke werkzaamheden vindt hij ech ter nog geregeld tijd zijn verzameling van circusliteratuur envan allerlei circusmerkwaardigheden. allengskens uit te breiden. Thans zal hij dus vijf dagen in zijn geboortestad Alkmaar toeven en weer eens in zijn éigen mi lieu kunnen verkeren en in zijn eigen bed slapen. Zonder twijfel zal de aanwezigheid van .een stadgenoot in de administratie van het circus de band tussen de be woners van Alkmaar en het circus nog groter maken. Militairen en burgers hebben g„|j teravond in 't Gulden Vlies genotj van een toneelavond, die de R.é..o| hen aanbood. Hiertoe was een toneelgroep uitgj nodigd uit Den Haag, een groep, dj was samengesteld uit militair en buj ger personeel, dat werkzaam is bij I hoofdkwartier van de generale stvll Het gezelschap bracht een „detej tive" voor het voetlicht en deed op vaak uitstekende wijze. Wel war» niet alle rollen even sterk bezet, dotiS de hoofdrolspelers waren voor hm!' taak berekend en militair en burg» hebben ongetwijfeld genoten. Het stuk was een vermakelijke de tectivegeschiedenis rond een liefdes', geschiedenis en ondanks de soms lajij ge dialogen was de rolkennis uitst»., kend. De zelf vervaardigde décors tv» ren bijzonder goed. De garnizoenscommandant, majoi Deviese, sprak na afloop zijn danj uit aan het gezelschap voor de ge.l slaagde avond en overhandigde de daJ mes een bouquet bloemen. Ook van zijde van het gezelschap werden hit] telijke woorden gesproken. De hoof» en titelrolspeler, de heer P. W. i Groot, bedankte de z.aai voor ht; aandachtig gehoor en de ovaties. ]t| zijn dankwoord betrok hjj tevens J sergeant Noordhoff, die in Alkmaai'l het R.A.O.-werk organiseert (metii medewerking van adjudant Deuk kom), voor de voortreffelijke onti vangst in Alkmaar. Hij hoopte spoe dig nogmaals, maar dan met een ar,, der stuk, in Alkmaar te verschenen Alléén bi] ons: HUIBERTS, 'Pajr ALKMAAR, 14 Juli Andijvie 12—ij; postelein* 16—42; worteltjes 16—33; tomaten 62—86; groene kool 22—30; aardbeien 2,1» —3,90 (slof); rode kool 5—11,50; rabarber 5—15; uien 6—22(bos); bieten 6—19 (bos); rode bessen 62—86; sperciebonen 169—186; snijbonen (stok) 1,81; stamsnijbonen 90- 1,26; bloemkool IA 60—^2, I 40—55 en TI 15—25; komkommers 5—is; worteltjes n» 26 (bos); radijs 7; selderie 2—5; selie 25;» sla 25; nieuwe aardappelen, groot 7—11,50 en klein 4—6,50 NOORD-SCHARWOUDE, 15 Juli - 134,000 kg vroege Aardappelen: eerstelinger, 7,30—9,30, drielingen 34,90, rode eerste lingen 10,20—12,30, eigenheimers 12,80—14,&o, blauwe eigenheimers 9,50—11,60; 52,000 kg witte kool 9,4015,10; 4700 kg gele kool 15—20,40; 2500 kg groene kool 21,50—23,70;! 1200 kg rode kool 6,90—9,50; 800 stuks bloemkool I 49—50; 35 kg slabonen 152; 500 kg tuinbonen 2024,80 WARMÈnHUIZEN, 14 Juli 48,000 kgl Aardappelen: Schotse muizen 8,30—11,50. idem kriel 3,50—3,70, idem drielingen 4,?0| —5,60, eigenheimers (blauwe) 10,10—11,8t drielingen (blauwe) 3,70; 2900 kg Rode| kool 7,30—8,30 Gevraagd voor de houding FLINK MEISJ loon 18 per week. hetzelfde adres gei FLINKE JONG1 liefst bekend met v J. SMIT, Magda straat 8. Inrichting bij sum vraagt 2 VERPLEEGSTE dipl. B» intern, sal gjns nieuwe reg. ei 2 DIENSTBODE! intern. Brieven ond A 166 bureau van di Mevrouw VAN UI Kastanjelaan 1. B vraagt EEN MEISJE voor dag of dag en Niet beneden 18 jaa NET MEISJE gevraagd, liefst vooi en nacht. Klein goede behandeling goed salaris. Mevr. K. PADD BLOM, „Mare S: Wijk aan Zee. Voor direct gevraag KNECHT, goed met paarden nende omgaan. Manege en Olieli W. AKERBOOM, 1 weg 15, Bergen. Tel, JUIST ONTVANG! ALLES van SOIR DE PARI HUIBERTS, Payg Verschenen is het verslag der op 21 Augustus 1947 benoemde raads commissie van voorbereiding voor onder wysaangelegenhcden. Deze commissie, die 20 vergaderingen heeft gehouden heeft als belang rijkste kwestie de organisatie van het o. 1. o. behandeld. De algemene critiek op de huidige organisatievorm richtte zich in hoofdzaak tegen die van het opieidingsonderw'üs. commissie om het opleidingsonder- wijs vanaf het 5e leerjaar te doen geven en hiervoor een aparte school op te fichten. In een vergadering met 3 leden van de oudercommissie der Tesselschade- school was één lid voor algehele op heffing van het opleidingsonderwijs, een tweede wilde de bestaande toe stand handhaven, de derde stond niet geheel afwijzend tegenover het plan der commissie. De commissie meent, dat thans over duidelijk gebleken is, dat ook de ouders opleidingsonderwijs van het eerste leerjaar af ongewenst achten. DE CONCLUSIES De conclusies der commissie zijn de volgende: le. overgegaan moet worden tot de oprichting van 'n openbare school voor gewoon lager onderwijs aan vangende bij het 5e leerjaar en voorts de klassen 6A en 6B omvat tende, speciaal bestemd voor leer lingen, die daarna gymnasiaal of M. O. zullen gaan genieten (openbare opleidingsschool) 2e. De thans bestaande opleidings school (Tesselschadeschool) om te vormen tot niet-oplcidingsschool, met dien verstande, dat de leerlingen der 4e en 5e klasse (met ingang van het schooljaar 1949/1950 klassen 5 en 6) aan deze school nog opleidingsonder wijs zullen ontvangen tot aan het einde van het 6e leerjaar, eventueel met uitzondering van een zodanig aantal leerlingen als nodig mocht blijken om de onder 1 genoemde school ten minste 80 leerlingen te dqen tellen. De commissie merkt op. dat leer lingen, die u.l.o. zullen gaan genieten na het doorlopen van de lagere school- niet op de nieuwe opleidingsschool thuis behoren, doch 'n niet-opleidings- school moeten blijven bezoeken. Een soepele werkwijze moet evenwel gei volgd worden en een verbodsbepaling moet dan ook- niet ingevoerd worden. DE TOELATING De toelating van leerlingen uit de 4e klassen der niet-opleidingsscholen tot het 5e leerjaar van de nieuwe op leidingsschool zal voorshands als volgt geschieden: Het hoofd der opleidingsschool stelt zich enige maanden vóór het nieuwe schooljaar in verbinding met de an dere schoolhoofden omtrent de kinde ren die de capaciteiten voor M.O. be zitten, waarbij met de klasseonderwij zer overleg wordt gepleegd. Er wordt met de ouders over het kind gespro ken. Moeten de ouders van een zeer De commissie acht het wenselijk dat alle scholen voor openbaar lager on derwijs een gelijk leerplan hebben en dus ook elk in staat gesteld moeten worden hun leerlingen klaar te ma ken voor HBS en Gymnasium, zodat met het systeem „opleidingsscholen" moet worden gebroken. Het lager on derwijs behoort zich niet te regelen naar het voortgezet onderwijs, doch omgekeerd. Men acht het niet juist, dat reeds bijde aanvang van het le leerjaar bepaald wordt of het kind op leidingsonderwijs zal gaan genieten zonder dat men ook maar iets weet omtrent zijn verstandelijke vermogens. Eerst na enige jaren zal met enige zekerheid kunnen worden beoordeeld welke leerlingen voor gymnasium of Middelbaar onderwijs geschikt zijn. In ieder geval zal het opleidingsonderwijs zo dit moet worden gegeven bij een hoger leerjaar moeten beginnen, naar de ommissie meent bij het vijfde leerjaar. Kennende de verlarfgens van vele ouders is het niet wenselijk aan stonds met het opleidingsonderwijs te breken. Er moet dan ook in onze gemeente 'n opleidings-kopschool komen, wel ke opleidingsonderwijs geeft van het 5e leerjaar af. In een op 7 Januari gehouden ver gadering: met diverse onderwijsorgani saties sprak de afdeling Alkmaar van de Ned. Onderwijzersvereniging zich tegen het plan der commissie uit. De meningen der schoolhoofden waren verdeeld. Enige commissieleden begaven zich naar Almelo, waar reeds jaren een op- leidingskopschool bestond en het re sultaat van dit bezoek is," dat de com missie besloot haar standpunt te hand haven. Om in elk geval ook de ouders in deze kwestie te kennen werd besloten de leden van de Ouderraad en die van de Oudercommissies der openbare scholen voor gewoon l.o, tot een be spreking uit te nodigen en nogmaals contact op te nemen met de hoofden der openbare scholen voor gewoon la ger en voortgezet lager onderwijs. Op 25 Februari werd een vergade ring gehouden met de schoolhoofden waarin het hoofd der opleidingsschool te Almelo een causerie over zijn school hield. Op 1 April had de bijeenkomst met de organisaties der ouders plaats. Met grote meerderheid spraken de ouders zich uit voor het plan der begaafde leerling om financiële réde nen er van afzien hun kind deoplei dingsschool te doen bezoeken, dan zul len naar het oordeel der commissie wegen en middelen moeten worden ge zocht om deze studie mogelijk te ma ken. -Toepassing van een psycho-technisch onderzoek (intelligentietest e.d.) is bij deze selectie zeer gewenst. DRIEJARIG ONDERWIJS. Het onderwijs aan de opleidings school is zonodig 3 jarig. De school zal bevatten de klassen 5, 6A en 6B, waar bij 't hoofd in overleg met de klasse onderwijzer de plaatsing regelt. Ook bestaat de mogelijkheid voor de ouders om een kind. na het doorlopen van 6 leerjaren aan een niet-opleidingsschool nog op de nieuwe opleidingsschool te plaatsen. Het kan b.v. voorkomen, dat de financiële positie dezer ouders in middels is verbeterd. De zogenaamde brugklasse aan de (school voor Voort gezet gewoon 1. o. zal dus niet meer gevormd worden, temeer daar de com missie de vorming van deze klasse niet juist acht, omdat het onderwijs hier eindonderwijs bedoelt .te zijn. ONDERWIJS IN FRANS De opleidingsschool kan ook onder wijs in Frans geven* door het aantal uren voor gewone vakken wat in te krimpen. EEN NIEUWE NIET-OPLEI- DINSSCHOOL. Met het oog op hét aantal leerlin gen thans en iri de toekomst acht de commissie het noodzakelijk dat een nieuwe niet-opleidingsschool voor ge woon l.o. wordt opgéricht. Deze zal op 1 Augustus 1949 kunnen aanvangen met de leerjaren 1, 2, 3 en 4 en na twee jaren uitgroeien tot een school met 6 leerjaren. De klassen 1, 2, 3 en 4 worden dan gevormd uit de leerlingen der klassen 1, 2 en 3 van de Tesselschadeschool, die op 1 Augustus 1948 twee le, 2e en 3e klassen zal tel len. De nieuwe le klasse wordt ge vormd uit de leerlingen, die met in gang van het schooljaar 1949/1950 zul len worden toegelaten. DE WIJKINDELING. Komt er een opleidingsschool van het» 5e leerjaar af, dan moet de ge meente in wijken worden verdeeld waarbij een bepaalde school wordt aangewezen voor de kinderen, die in dat deel der gemeente wonen, waar bij de commissie aan een indeling in zeven wijken gedacht heetf. De mogelijkheid van afwijking daar van moet voor B. en W. open blijven, b.v. als het aantal leerlingen voor de ene school te groot en voor de andere te gering zou worden waardoor het Rijk alle jaarwedden niet meer zou vergoeden. DE HUISVESTING DER SCHOLEN. Uit een overzichtstaat blijkt, dat vele onderwijsinrichtingen gebrek aan ruimte hebben en de commissie wil daarom de meest gedupeerde scholen helpen. Het zijn de St. Josephschool (ul.o.) de St. Willibrordusschool, de R.K. school voor b.l.o. en de Chr. kleu terschool, waarvan vooral de laatste school die een deel harer leerlinge' elders moet overbrengen gedupeerd [i is. De commissie zag de vraag onder de ogen of het mogelijk is de leerlin gen der Handelsschool of die der I school voor voortgezet gewoon 1. o1 elders onder te brengen en de vrij-j komende lokalen in het gebouw Laat/1 Brillesteeg voor andere leerlingen teS gebruiken. Zij dringt er bij B. en W. op aan het gymnastieklokaal aan de. Ridderstraat thans in gebruik vooij. de distributie zo spoedig mogelijk? weer ten behoeve van het onderwijs| vrij te maken. Het bleek dat op de bouw van eertj nieuwe school voor O.L.O. voor-; hands niet te rekenen valt, omdat; Alkmaar nog over enkele niet in ge bruik zijnde lokalen in schoolge bouwen beschikt. Evenwel acht del comissie het zeer bezwaarlijk, dat leerlingen van een school in b.v. j of 5 verschillende schoolgebouwen) worden ondergebracht. Tevergeefs trachtte de commissie del hand te leggen op zogenaamde nissc-f hutten. Een tekening van de directeur® van Openbare Werken voor een hou-s ten hulpgebouw voldeed zeer, maarl de commissie wil met het oog op! de kosten geen voorstel tot 'aan-[ schaffing van houten noodgebouwen! doen en met één is men toch niet ge-| holpen. Minstens de eerste 4 of 5 jaar zul-l lei: er hier geen nieuwe schoolgebou-l wen verrijzen of zal uitbreiding van scho ie:, mogelijk zijn. De houten barakken;, aan 'de Westerweg zijn niet beschikT baar. Nu de tijd te kort blijkt om dc^ organisatie nog op 1 Augustus 194IJ tc doen ingaan, kan het huisvestings-| probleem nader worden bekeken. HET GEBOUW-BRILLESTEEGi; De commissie geeft wanneer dt toestand geen gunstige veranderin! brengt in overweging in het ge- bouw-Brillesteeg de Handelsschool de school voor V.G.L.O. en de nieu we opleidingsschool te huisvesten terwijl de nieuwe niet-opleidings school dan in een nieuw te stichten schoolgebouw (bwak-noodschoolge bouw o.i.d.) moet worden onder-li gebracht. Bij de plaats van vestiging zullen! de uitbreidingsmogelijkheden er.1 -plannen der stad uiteraard een ge-| wichtige rol spelen. HET PERSONEEl-l Bij aanneming der voorstellen zullen| personeelsvoorzieningen nodig zijn. B. en W. zullen daarvoor t.z.t. voor-I drachten moeten doen. De Inspetceurl van het L. O. in de inspectie Alkmaar! kan zich met de voorgestelde organj satie verenigen. Om voorziening vragen ook de uit] breiding der B. L. O. school, de onder-j brenging en uitbreiding van de Na-j, zorg voor B. L. O. en de uitbreiding van het kleuteronderwijs, maar de commissie meent, dat verdere wense'j| lijk geachte voorzieningen thans illusoir! zijn met het oog op de financiële toe- stand der gemeente en de grote ge' bondenheid aan van hogerhand geg«'| ven voorschriften. Dame, m.l., gezond. ONGEM. ZIT- EI SLAAPKAMER plus kookgelegenheid Brieven onder no i bureau van dit blad. Gezocht voor lai tijd in goede omg' een ruime ZIT-SLAAPKAME voor twee nette here Brieven onder no. A bureau van dij blad. WONINGRUIL. Moderne wije \vc te Alkmaar voor wc Breda, Eindhoven, sterdam, Den Haag. Brieven onder no i bureau van dit blad. PROGRAMMA VOOR HE HILVERSUM II, 415 m. Ni> 6, 8 en. 11 uur AVRO: 6,IE 6,30 De Radio Volksmuziel Voetverzorging tijdens de 7,10 Les Gars de Paris 7 8.05 Echo van de dag 8,1 kest 9,15 „Techniek en nc Meesters der melodie lo,lj 11,15 The Skymasters ioonplaten HILVERSUM I, 301 m. Ni< om 7, 8 en 11 uur NCR\ en tuinbouw 6,30 Voor dt ten 7,15 Leger des Heil 7,30 Het actueel geluid 7 rlngg-Voorlichtingsdienst ant 8,05 Programma proloog 8 9,00 NCR V-koor 9,30 In tuinen van Hilversum 10, der volken" io,35 Nieuw' van de discotheek - 10,45 A king 11,15 Avondconcert PROGRAMMA VOOR HILVERSUM II, 415 m. Nie om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur - Opera-programma 8,50 V< vrouw 9,00 Lichte morgenk! Gramofoonplaten VPRO: ünjding VARA: 10,20 Gra 10,30 Voor de vrouw Halie (piano) 11,15 Meneer 11,30 Licht orkestconcert - Cuba-plantage" 12,33 Spc 13,38 Lichte muziek 115 T] 2,00 Kookkunst 2 20 IV oude films 3,00 Ons volk ters 3,20 Kamermuziek Gramofoonplaten 4,30 Zotr tijd 4,50 Filmland 5,20 w ziek 6,15 „De Vara felicit Johan Jong (orgel) 7,00 bocht 7,15 „Nederland op -Appèl voor de ex-politieke uit de bezettingstijd VPR aprekken over de Bergrede" voor acht 8,05 Het Nederl: kwartet 0,30 „Taak en tc het Vrijzinnig Protestantisme 9.00 Men vraagt.... en wjj dl De Ducdalf 9,50 Op vleug' ziek 10,00 Buitenlands over Swing and Sweet VPRO- wijding VARA: 1115 's concert HILVERSUM I, 301 m Niei °f» 1, 7, 8 en 11 uur - Gewijde muziek 8,30 Bij h< mofoonplaten 9,15 ochte: onze Jonge zieken 9 30 s morgenconcert 10,30 'Mor. H.OO Amati-trio 11,30 opc ei 12,33 „De Varianten" roep-orkesr - 2,00 Gramofoon] van oude en nieuwe schrij

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2