DE JEUGDKOERIER DOBBER en KLIEKJE Ernstige b BEN van Boenzel en Jonker Flonker Van Vlasbaard en zijn Kabouters Dr MEENK'S WIJ SPELEN BRIDGE Staking Oplossing Prijsraadsel IN ZUID-A FRIK A Hallo, Jongens en Meisjes Stopt dp veilige manier transpireren in de armholte. Willen Russen lucht sluiten Generaal Clay: „Wij haar behouden" t P *W, - Al was Vlasbaard niet de knapste van uiterlijk, zeker was hij de ver standigste van alle kabouters. Daaraan twijfelde niemand. Maar eigenaardig was hij ook. Laat in de nacht, als iedereen sliep in het kleine kabouter huis en de zware deur reeds lang ge sloten was. kon je Vlasbaard nog aan de lage tafel bij een heel klein kaars je zien turen in oude vergeelde boeken waarin hij zo graag neusde en waar uit hij zijn wijsheid diepte. Ja soms, maar dat wisten de andere kabouters niet, bleef hij zelfs de hele nacht op. Eerst bij het vroege geroep van de koekoek, die altijd de bosbewqners 's morgens wekte, besefte hij pas, dat de nacht verstreken was. Zo ook op die nazomermorgen, waar van ik je nu vertellen ga. Slaperig wreef hij met zijn lange baard de ogen uit en zijn beslagen brilleglazen af. Om zijn stramme benen eens wat te strekken besloot hij een kleine wan deling te maken. De zware sleutel, die altijd bij de voordeur hing, knarste in het roestige slot en een heerlijk frisse ochtendgeur kwam naar binnen ge waaid. Vlug pakte hij zijn wandelstok je en op zijn vilten kabouterschoenen slofte hij onhoorbaar de trap af naar buiten. Helaas, hij was erg verstrooid en vergat de deur weer te sluiten. Eerst een half uur later toen hij reeds halverwege het grote berken- bos was, vroeg hij zich af, of hij er wel aan had gedacht dit te doen. Maar ja, toen was het te laat, want de eek hoorntjes, die ondeugende nieuwsgie rige rakkers, hadden uit de hoge boom waarin ze krijgertje speelden al lang gezien dat Vlasbaard diep in gedach ten aan het kuieren was gegaan. Benieuwd om te weten, hoe het er daarbinnen zou uitzien, besloten zes van de vlugsten naar zijn huisje te wippen en te kijken of ze naar binnen konden. Zachtjes hupten alle zes naar binnen, om de slapende kabouters niet tewelk- ken. Met hun dikke staarten veegden ze door de bekertjes die op de gedekte tafel stonden 'en likten daarna hun pluim weer goed schoon. Dat was heerlijk, zeg: kabouterchocola! Wat lag er wel op die bordjes? Overal even van proeven. Maar daarbij bleef het niet. Nog even knabbelden' aan een beschuitje en snoepen aan een broodje en zo was tenslotte het hele ontbijt, dat de kabouterkok de vorige avond had klaargezet verdwenen. Dat was ook wat. Ja, nu kwam de spijt. Zo hdden de pluimstaartjes het niet be* doeld. Maar met dat al: de bordjes waren leeg. net zo leeg als de drink napjes. Tot overmaat van ramp ver scheen Vlasbaard in de open deur. Met bestraffende blikken keek hij rond. „Dat had ik nooit gedacht, dat onze vrienden, de eekhoorns, ons zouden bestelen. Wat moeten we nu begin nen? Er is niets eetbaars meer in huis en we rammelen van de honger". „Je hebt gelijk. Vlasbaard", riepen de indringers berouwvol, „maar we zullen het goedmaken. Binnen tien mi nuten zijn we terug met een ander ontbijt. .Aanstonds sprongen ze weg. En ze hielden woord. Nog was de vastgestelde tijd niet verstreken of daar kwamen ze weer aan, hun fami liewagen met zich mee voerend, hoog opgetast met paddestoelen. „Niets voor mij", zei Vlasbaard teleurgesteld, en trok zijn neus op. „Zeg dat niet te gauw", antwoordde de eekhoorn-voer man, weet je wel, dat de mensen de ze graag eten en ze in de bossen zoe ken? Wij smullen er zelf ook altijd van, nietwaar jongens?" Allen zwaai den met hun staartje ten teken van instemming. „Eekhoorntjesbrood, dat zal waar zijn". Hoewel met tegenzin begonnen de inmiddels verschenen kabouters te proeven; Vlasbaard het laatst. Hun ge zichtjes klaarden onder het eten op. Ze genoten, dat kon je zien. En van die dag af smullen alle kaboutertjes met Vlasbaard mee van het heerlijke eekhoorntjesbrood, dat ze feitelijk te danken hebben aan een verstrooide kabouter, die de voordeur liet open staan RASKAMP N.V. FABRI KANTE JAN GENEESMIDDELEN HOOFDPIJNPOEDERS Prijs per poeder 5 cent Er bleken heel wat knappe speur ders onder de Jeugd-Koeriervrienden te zijn. Hier volgt de oplossing: De slimme koopman wist wel dat alle handen die in de zwarte vloeistof gedompeld werden, zwart zouden wor den. Hij rekende er echter op dat de dief, uit angst dat hij zich zou verra den, zijn handen niet in de vloeistof zou dompelen. Dat gebeurde ook. De dief was de enige die -schone handen had. Dit was dus het moeilijke geval. En nu de prijswinnaars. Het zijn' deze week: Nettie en Willie Timmerman. Zwaag 255. Dinie Alberts, Rozenstraat 22, Den Helder. Diny Bulteel, Vogelenzang 22, 'Alk maar. Dinie Jonkman, Laagzjjde B. 35, Schagen. Jan Vercauteren. Korte Graafwijk- straat 61, Beverwijk. Het toeval wil, dat de meisjes die Dinie heten wel erg gelukkig zijn, de ze week. De prijzen worden verzonden. Onze mededelingen Welk aardig meisje, van ongeveer 12 jaar, wil corresponderen met Dinie Jonkman, Laagzijde B 35, te Schagen? Dinie houdt veel van handwerken, zwemmen, wandelen en fietsen. Nel van Oosten, Molenvaart 250, Anna Paülowna, vraagt een corres pondentie-adres. Nel zit op school in de vijfde klas, is twaalf jaar oud en houdt van zwemmen, schaatsenrijden, handballen en prinsesseplaatjes ver zamelen. Een correspondentie-vriendinnetje wordt gezocht voor Jacobtje Briek. Haar adres is Dorpsstraat A 90, Ab- bekerk. Jacobtje is 12 jaar, zit op school in de vijfde klas en houdt veel van gymnastiek, naaien en borduren. nikkertjes keken dan ook telkens eens even achterom. Blijkbaar waren ze een beetje bevreesd, dat de kok de lekkernij zou laten vallen. Maai de kok was even voorzichtig als hij zwart was en sjouwde nog steeds met het geweldige baksel. Wederom was er iets prachtigs in de optocht te zien. Waaruit dat iets deze keer bestond zouden jullie nooit kunnen raden. Twee vindingrijke zwartjes hadden met behulp «van wat latten. touw enniet te vergeten, een giraffe, kans gezien, een getrouwe nabootsing te maken van een molen. Het moest een Hollandse molen voorstellen, hetwelk met grote let ters op een bord duidelijk gemaakt was. Van Dobber en Kliekje had den ze eens horen vertellen van mo lens in Holland. Toen ze ook nog een plaatje van zo'n „draaiding" ge zien hadden, waren ze later op een pracht-idee gekomen. Ze zouden met een molen in de optocht ver schijnen! De giraffe van de post hielp hen daarbij een handje. En succes hadden ze er mee hoor! De toeschouwers staarden eerst met grote ogen naai de letters op het bord en daarna naar de „molen" Dan klapten ze luid in hun handen. Zó mooi vonden ze het. De school meester die ook aan de kant stond te kijken, vond het ook geweldig grappig, maar ergerde zich verschrikkelijk aan de taalfouten, die op het bord gezet waren..,." -.--.«aöSÜ- We zullen maai* weer eens vlug met de briefjes beginnen. Willy Pureveen, jij hebt mij verwend met dat gezellige reisverhaal. Wat een onverwacht plezier voor die aapjes dat zij ongestoord jouw tas mochten leegplunderen In gedachten zag ik ze aan de cadetjes en het nougatblok knab belen Het is aardig, dat je toen van alle-kanten weer aan geld en lekkers*bent geholpen Zo werd het toch nog een heerlijke dag voor je Bedankt voo'r je gezellige, lange brief, meisje Corrie Harder, gelukkig dat je het boek zo mooi vindt Daar ben ik blij om Ja, ik kan wel zien, da^ je veel van tekenen houdt Misschien kun je later nog eens tekenlessen nemen Ik wens je veel plezier toe in Rotterdam en vooral mooi weer Bets Half, fijn zeg, dat je binnenkort naar de Huishoudschool gaat Nu ga je zeker allerlei heerlijke dingen leren koken Ga je dan geregeld op de fiets naar Alkmaar óf met de bus? Jammer dat ik je briefje te laat kreeg. Bets Wat zal het een aardig gez'cht zijn, al die kleine konijntjes in jouw konijnenhok Mag je ze allemaal houden? Bedankt voor de postzegels, meisje Anneke Rams, je oplossing van de vorige week is te laat gekomen Jammer, hè De volgende keer hoop ik, dat je ook op tijd mee kunt loten Mary Vonk, zo is het ook wel goed, hoor Dag meisje! Ella en Ria de Raat, ja, jullie hebben zeker een paar heerlijke uitstapjes gehad Gaan jullie ook bij Ria Heertjes in Den Helder logeren? Het spijt mij, dat ik nu een pookje niets meer van jullie zal horen, maar ik kan mij nu ook al weer ver heugen op de gezellige brieven, die ik 'zal krijgen als jullie weer thuis gekomen zijn Veel plezier, hoor! Tini Tenkink, weet je al waar je naar toegaat met het schoolreisje en het uitstapje van de Zondagsschool? Je rapport zal wel goed zijn, denk ik Ik hoop, dat je spoedig weer eens bij de prijswinnaars zult horen Jenny Koning, ik dank je wel voor de postzegels Daar ben ik weer blij mee Ja, ik zal Elly de Haas van je groeten, hoor! Dieny Bulteel, je vorige briefje kwam te laat en daarom stond je de vorige week niet in de krant Het*" laatste briefje was weer erg vroeg en daarom beantwoord ik nu twee briefjes De tekening was erg aardig, Dineke Leuk voor je, dat je nu een getrouwde zuster hebt Ik wil wel geloven, dat je erg verwend bent Je ging nu en dan zeker maar eens een kijkje in de keuken nemen Tony en iTynKranenburg, jullie zijn zeker zusjes De oplossing van het prijsraadsel was best, hoor Willy puyvis, je deed mij plezier met de postzegels Dank je wel, meisje Piet Kuitwaard, wa^ bijzonder aardig heb jij de bedienden van de Oosterse koopman getekend Erg leuk, hoor Piet! Ik dank je hartelijk voor de postzegels, die ik in je briefje vond Het uitstapje naar Rotterdam is dus wel erg leuk geweest Hoe vond je de Maastunnel? Alie Ranzijn, prettig dat je met ons mee gaat doen Je schrijft netjes, meisje Dinie Lingeman, wat leuk, da je een foto naar Mary hebt gestuurd Daar zal zij wel heel blij mee zijn Fijn, da jij naar Schiphol en naar Artis gaat Zou je wel eens w:llen vliegen, Dinie? Ik heb het een paar kefcr gedaan en het beviel mij best Schrijf je mij over het schoolreisje? Marietta Speelman, bedankt voor de sigaren bandjes, waar ik blij mee was Wat heerlijk dat je geslaagd bent Hartelijk gefeliciteerd, meisje Jammer dat je in Rotterdam gaat wonen Dat zal een grote verandering voor je zijn en ik zal je missen, zeg! G Scherpenhuizen, je oplossing van de vorige week heb ik te laat ontvangen Dat was erg jammer Volgende keer gaat het misschien beter Schrijf je mij ééns hoe je voornaam is? Willie Aggenbach, je bent een goede detective, hoor Willy en Henny Nijkamp, jammer dat ook jullie briefje de vorige week te laat gekomen is Ja jullie zijn hartelijk welkom bij de J-K Ik werd maar dadelijk verwend met zo'n gezellige, lange brief Hartelijk dank, hoor! Nellie Nijveld, jij verheugt je al echt op de vacantie Dat kan ik mij best oegrijpen Fijn, dat je over zult gaan, Nellie Je bent dus niet bang voor je rapport In de tweede week van Augustus ben je natuurlijk weer thuis om feest te vieren Wat gaat er allemaal gebeuren, Nellie? Ik vind het erg.lief van je, dat je mij toch schrijft, terwijl je het zo druk hebt Elly de Haas, gelukkig dat ik je adres nu weet Nu kan ik het boek verzenden, Elly Ik hoop, dat je het mooi vindt Jenny Koning vroeg mij of ik je hartelijk van haar wil groeten Dinie Jonkman, de brief van je nichtje heb ik wel gevonden, hoor! Nu zal ik voor jou nog eens een correspondentie-vriendinnetje vragen We geven de moed niet op, zeg! Wij vragen net zo lang tot wij een vriendinnetje hebben gevonden Afgesproken? Liesje v d Oord, je boek is verzonden Heb ie het al ontvangen? Het is een aardig versje wat 3® niij gezonden hebt Heb je zelf ook een klein zusje, Liesje? Rietje Duinmeyer, ik vind dat je heus een flinke brief hebt geschre ven Moeder en jij hebben geluk gehad Twee dikke zuurstokken heb je niet zo vlug opgepeuzeld Gretha Duinmeyer, ja meisje, dat is erg naar voor je opa en voor jullie allemaal Het is erg lief van je, dat je mij toch hebt geschreven, terwijl er zoveel verdrietigheid was Dag Greetje! Jettie Scheuer, ik ben er blij om, dat je het boek zo mooi vindt Nu zijn Marion e» Ellen zeker al bij je geweest Was he gezellig? Je bent vlug met zwemmen, meisje Je naam, onder de brief, kon ik heel best lezen n de kaboutertaai Het rs een heel werk om kaboutertaai te scjirijven Jan Stet, zo, dat staat gezelliger nu je voornaam er bij is, vind je niet? De oplossing was keurig in orde, Jan Lena Gerrits, je behoort nog niet bij de gelukkigen, maar er zijn ook zoveel kinderen Voor je zestien jaar bent, kun je nog wel tien boeken winnen Lena Postzegels voor de t b c-patiënten wil ik graag hebben Als 11c jouw onder wijzeres was, dan kreeg je van mij een tien voor schrijven Sjaantje Pruim- boom, nog gefeliciteerd met moeders verjaardag Dat is dus een prettig dagje voor je geworden Ja, Sjaantje, sommen kunnen ie plezier soms lelijk bederven Wat zi.1n *>et voor sommen, Sjaan? Kun je ze goed begrijpeh? Jan Schipper, mooi, droog weer hebben je grootmoeder en tante nog niet Dat is wel jam mer In onze tuin staan ook bessenstruiken, maar er zitten niet zo veel aan als bij jullie. Jan Maakt je moeder er bessensap van? Ria Scholts, dank je wel voor de sigarenbandjes Ik vind het erg aardig van je Pietje Molenaar, vind je het prettig op de Huishoudschool? Je leert er van allerlei heerlijke din gen klaarmaken, is het niet? Ja, die speeltuin in Bergen is erg aardig Ondanks de koude wind hebben jullie dus toch wel genoten Rietje Bakker, jij woont vier huizen van Ria Scholts af Hoe weet ik dat nu, Rietje? Was het een prettig week-end met de Padvinderij? Jan Vercauteren, prettig dat jij ook met ons mee gaat doen Welkom, Janneman Wat schrijf jij mooi Je hebt ook al zulk gezellig postpapier Rosa Vercauteren, ook jij bent hartelijk welkom Ben je een zusje van Jan? Corrie Meyer, dank je wel voor de sigarenbandjes Ik zal ze naar een van onze J-K-vriendjes sturen, die in een sanatorium ligt Vind je dat goed? Joanneke Langebaerd, dat was de vorige Zondag zeker een schrik toen je ontdekte, dat de koffertjes nog op het hegje bij de Jachthaven waren achtergebleven Ik hoop maar, dat tante Mies ze nog ontdekt heeft Heb je de mooie, witte bloemetjes nog mee naar huis genomen? Mary Bol, mag ik van jou nog eens wat meer horen? Jan Groot, heb je het boek nu al in je bezit, jongen? Fijn dat je mee hebt gedaan Je moet maar rustig blij ven liggen, dan wordt je vlugger beter Ik hoop, dat Gerrit, Dikkie en jij weer spoedig zullen opknappen Welke courant lezen je vader en moeder, Jan? Ik weet niet goed of ik je briefje in de Alkmaarsche- of in de Vrije Hoornsche Courant moet beantwoorden Deze week zal ik het maar in beide couranten doen, dan lees je het in ieder geval Het allerbeste toegewenst voor jullie drietjes Dag allemaal! Tot de volgende week! TANTE IET. XXXIX. De spellen uit onze vorige rubriek. In het vier-hartenspel uit onze ru briek van vorige Donderdag is één regel uitgevallen. De 6e slag was n.l. de 7e en de werkelijke 6e slag was: Noord harten boer-harten 3-harten 7- ruiten 3. Het Zeskaarten-probleem. Dit probleem heeft zeer velen bezig gehouden en men ging er meermalen toe over het voor onoplosbaar te ver klaren. Wij vragen daarom de aan dacht voor de volgende oplossing: Eerst de kaartverdeling: S. v-2 H. R. h-9 KI. a-8 S. 4-3 H. h-b R. KI. h-6 S. H. R. KI. h-5 8 a-v-6 S. H. R. KI. a-6 a-v 5-4 Zuid is aan slag en schoppen is troef. Noord-Zuid moeten tegen elke verde diging 5 van de 6 slagen maken. Eerste slag. Zuid harten aas! En nu komen direct de twee varianten. West kan n.l. harten boer of harten heer bijgooien. A. West gooit harten boer bij. Dan PRIJSRAADSEL Zet onder elkaar. 1. Iets waarin wij lezen. 2. Boek waaruit de Aardrijkskunde wordt geleerd. 3. Iets waardoor wij naar buiten kijken. 4. Naaigereedschap. 5. Een uitstalling voor een winkel raam. 6. Een prettige tijd waarnaar alle kinderen verlangen. 7. Een lastdier. 8. Iets waarmee we eten. 9. Een stekelige plant. De eerste letters vormen nu tezamen de naam van een plaats. Welke woorden zijn dit en wat is de gevraagde plaatsnaam? (Bekend dorp op de Veluwe.) Oplossingen worden vóór Maandag 12 Juli ingewacht aan het bureau van deze courant. Vergeten jullie vooral niet je adres te vermelden? is de oplossing erg gemakkelijk. In Noord wordt die eerste slag getroefd met schoppen vrouw en Oost gooit harten 8 bij. Tweede slag. Uit Noordtroef twee! Zuid maakt twee troefslagen, speelt harten vrouw naar harten heer en West moet van klaver h-6 naar aas-8 in Noord spelen, wat de twee laatste slagen op levert. B. Maar nu gooit West in de eerste slag harten heer bij. Dan in Noord ruiten 9 eri Oost harten 8. Tweede slag. Zuid schoppen aas, West sch. 3, Noord sch. 2 en Oost sch. 5 (gedw.) Derde slag. Zuid harten vrouw. West de boer, Noord ruiten heer en Oost kan troeven met de heer of ruiten bij gooien. Troeft hij met de heer, dan moet hij ruiten naspelen, die in Noord met schoppen vrouw wordt getroefd, waarna klaver aas uit Noord en troef 6 uit Zuid voor de laatste twee slagen zorgen. Troeft Oost de 3e slag niet, maar gooit hij ruiten 6 bij, dan wordt uit Noord klaver aas gespeeld, die Oost weer dwingt: troeven of ruiten. Bij troeven zijn weer de laatste twee slagen voor troef vrouw en troef 6. Gooit hij ruiten vrouw bij, dan klaver S uit Noord en de situatie herhaalt zich. Men ga dit nauwkeurig na!! Nieuw... Reukwerende Crème 1. Bederft de kleding niet prikkelt de huid niet. 2. Is onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen worden ge bruikt. 3. Stopt het transpi reren gedurende 1-3 daqen; neemt de reuk weg. Witte, vetvrije crème met frisse geur. 5. Beschermt Uw kleding tegen transpiratie- vlekken; maakt sous-bras overbodig. ARRID 18. Maar het was niet afgelopen met Jonker Flonker. Hij was wel-is- waar uit de derde verdieping van het spookhuis gevallen, maar hij kwam zacht terecht, in het hooi, dat hoog cpgetast lag op een boerenwagen die op de zandweg vlag onder het raam stond waar de Jonker uit was geval len. Op de bok zaten Arie en de man met het vette hoedje. Ze riepen „Hu!" tegen de paarden en die gingen er vendoor juist op het moment waarop de Jonker met een enprme vaart in 't, hooi verdween. Niemand merkte iets en tegen dat de Jonker was bijgeko men en zich had losgewerkt uit het l.ooi, stond de zon al een eind boven de horizon en was de wagen al kilo meters ver de hei op. „Wat een afschuwelijke toestand", zuchtte Jonker Flonker. „M'n kleren liggen in de kelder van het spookhuis. Ik heb alleen maar een nachthemd aan. Ais die Arie me ziet gaat ie me zeker weer te lijf met z'n vork. Had ik ook maar een harnas en een zwaard, net als m'n voorvaderen, dan zou ik ze wel eens eventjesWas Boenzel maar hier....!" Opeens stopte de wagen. Jonker Flonker loerde door het hooi naar bui ten. Ze stonden voor een aardig fleu rig huisje met geschoren lindebomen er voor. Boven de deur was een bord met CAFé-VERGUNNING er op ge schilderd. De twee mannen waren van de bok af gekomen en liepen het hui! binnen. Jonker Flonker kwam met z'n hoofd j een eindje verder boven het hooi uit. Aan een kant van het huis was een 1 boomgaard met een bleekveldje. Daar op lag wasgoed. Met een sprong was ie de wagen uit. In een ommezien stond ie op het bleekveldje. Het eerste wat ie te pakken kreeg was een bonte boerinnerok en een wit-katoenen muts je. Achter hem ging een deur open. I Jonker Flonker trok ijlings de rok aan en zette het mutsje op. 105 De hoofdinspecteur nam het uit zijn portefeuille en reikte het de jour nalist over. „L. ter plaatse gevonden. Waarschijnlijk drie maandën geleden begraven. Vermoedelijk arsenicum. Herten". De reporter knikte voldaan. „Die bijzonderheden kan ik nog prachtig voor onze eerstvolgende editie gebruiken," zei hij. „Ik zie nu ook in, dat de dokter veel minder gevaar liep als hij de plaats van die invalide innam." „Natuurlijk," zei de hoofdinspecteur. „Lageiman kreeg nooit bezoek. Er was bijna niemand, die hem kende en hier in Amsterdam was de kans voor ontdekking, van het bedrog buitengewoon klein. Die dokter zou hiar als Lagerman ongetwijfeld het geld van de erfenis hebben gekregen." „Hij mag dan een misdadiger zijn geweest," zei de commissaris, „we moeten ook erkennen, dat hij een meesterlijk imitator was. Ik geef het je te doen om zo natuurgetrouw de rol van een menselijk wrak te spelen." „Is er verder nog iets aan het licht gekomen, mijnheer?" vroeg de re porter. „Neen, niets bijzonders," antwoordde de hoofdinspecteur. „Dupois heeft een volledige bekentenis afgelegd. -Hij is werkelijk een neef van die ouwe Lagerman, maar hij had vrijwel nooit naar zijn oom omgekeken tot die dok- .ter contact met hem zocht en hem overgehaald heeft zijn medewerking te verlenen. Au fond is hij een slappe figuur, die lang niet was opgewassen tegen de kracht van de ander." „Die dokter heeft natuurlijk Lagerman vermoord," zei de journalist. De hoofdinspecteur knikte. „Ja, Dupois heeft verteld, dat de dokter zijn oom arsenicum had gegeven Het grote plan was tot in alle détails uitgewerkt. Zodra ze het geld gekre gen hadden zouden ze naar België gaan. Daar liepen ze nog minder gevaar voor herkenning. Over een paar maanden wilden ze dan naar Zuid-Amerika. Dupois had alle papieren al klaar." „Dat monster zou ten slotte wel alleen gegaan zijn," veronderstelde de commissaris. „Een zo gevaarlijke getuige als Dupois zou hij wel spoorloos laten verdwijnen. Die kerel mag van geluk spreken, dat we hem bijtijds.uit de klauwen van die vampier gered hebben." „En die knecht, commissaris?" „O, die," zei de commissaris minachtend. „Dat is cen^stommeling. Ze hebben hem overal buiten gehouden. Ik' denk, dat Feenstra aie wel zal laten lopen. Nou, waar blijf je nou met je Jiorrels De reporter glimlaóhte en wenkte de kellner. „Voor mij niet meer," zei inspecteur Beekman haastig. „Ikik moet vanavond op visite." „Verliefde mensen moet je nooit au serieux nemen," zei de commissaris. „Geef 'm d'r nog maar eentje." „Neen, maar ik moet „Ja, je moet in de maneschijn wandelen en gedichten van Van Alphen opzeggen. O neen, van Perk of hoe heten die kerels? Die periode heb ik ook gehad. Hier, Ober, breng er voor mijnheer ook maar eentje, maar doe er een beetje water bij anders staat ie straks bij vergissing zijn schoonmoeder te zoenen." „Nou jongelui, ad fundum," zei hrj, toen de glaasjes- op tafel stonden. „Dat we ze nog lang mogen lusten." „Maar nu moet ik heus weg," zei de inspecteur opstaande. „Nou, ga dan maar," zei de commissaris „en doe ze mijn groeten. Als je trouwt stuur ik je een peper- en zoutstelletje. Ik heb er destijds ook vier-en- twintig gekregen en ik heb er nog wel een paar over." „Ga je zo ver mee, Leo?" vroeg de inspecteur glimlachend. „O.K.," zei de reporter. „Ik ga nog een verhaal van die bijzonderheden maken en dan zal ik proberen nog een paar uurtjes slaap in te halen." Zij namen afscheid en zochten hun weg tussen de tafeltjes naar het plein, dat bijna verlaten in het licht der lampen lag. „Een beste kerel," zei de commissaris, zijn inspecteur nakijkend. „Zijn combinatièvermogen is nog niet helemaal in orde, maar hij zal zijn hersens langzamerhand wel op volle toeren laten draaien. Hij heeft gister een goeie beurt gemaakt. Feenstra vertelde mij vanmiddag, dat ie promotie zal maken." „Zal Feenstra promotie maken?" vroeg de hoofdinspecteur verbaasd. „Hoe heb ik 't nou met je?" vroeg de commissaris, naar dc lege glaasjes -kijkend. „Ik heb 't toch zeker over Beekman. Hij krijgt er een sterretje bij. Morgenochtend moet hij op audiëntie, want de burgemeester wil 't hem zelf vertellen. Nou, enfin, ik gun het hem van harte. Wil je wel geloven," zei hij, een geeuw onderdrukkend, „dat ik zo moe als een hond ben? 't Is maar goed, dat we- niet alle dagen zo'n akkevietje hebben op te knappen. Wat denk je er van, Cornelissen, zullen we er nog eentje nemen?" De hoofdinspecteur glimlachte. „Voor mijn rekening dan," zei hij „en laten we afspreken, commissaris, dat het voor van avond de laatste zal zijn. U heeft zelf gezegd, dat een goed politieman nooit zoveel mag drinken, dat hij niet helder meer kan denken. Wie weet voor welke problemen we nog te staan zullen komen." EINDE. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 332( REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 227: Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Het nieuws van de aansla Italiaanse communistenleidei tl heeft grote beroering ge Is het sein geweest tot bloe singen, waarbij verscheiden en vele gewonden te betrei ren. Eerst na tussenkomst van ring en het dreigement van teljjk-democratische leiders bondseenheid te verbreken het Italiaanse vakverbond 1 te geven de staking met in; heden 12 uur te beëindigen Volgens het laatste commu geen verandering getreden algemene toestand van Tog De patiënt heeft voor het e« voedsel tot zich genomen. De algemene staking van ze lioen Italiaanse arbeiders, wei uitgeroepen uit protest tegen slag op Togliatti, was gistere: gehele land volledig van krac Het spoorweg-, tram- en bu lag stil. In de steden was he de winkels te Rome waren ges er waren weinig particuliere de straten. Er was slechts één uitgekomen. De onlusten namen dusdan men aan, dat in de provincie de staat van beleg werd afge welke echter inmiddels weer heven. De minister van binnenlands heeft in de Kamer van Afge den meegedeeld, dat de spoor sen Rome en CivitaVecchia plaatsen is opgeblazen. De els krachtstations aan deze lijn z opstandigen bezet. Minister verklaarde verder, dat soldat Genua zijn gezonden, waar ee: menigte vijf gevechtswagens oj litie buit maakte. In Turijn hebben arbeiders vooraanstaande industriëlen g gezet, onder wie de directeur Fiat-fabrieken, zo ging Scelba De gevangenen zijn intussen v gelaten. Te Florence gebruikte de traangas om een groep ager ontzetten. Te Bologna werden reaux van de liberale en de socialistische partij beschadigd, litiemannen werden gewond, schillende andere steden werd tijgebouwen van bovengenoem tijen in brand gestoken. Een hoge Russische politiek tionaris. heeft vooraanstaande munisten te Berlijn gisteravon gedeeld, dat de Westelijke rr heden gedwongen zullen zijn binnen acht weken te verlate „bepaalde lekken In de bl doeltreffend kunnen worden ge Kennelijk doelde men hier op luchtbrug. Vliegerkapitein Wright, pla vangend hoofd van de Brifte vaartafdeling in Berlijn, heeft klaard, dat indien de Russen trachten de reglementen voo luchtverkeer naar Berlijn te w: de Westelijke geallieerden ziel aan niet zouden storen. „Wij door de drie luchtcorridors vliegen", aldus Wright. In an: op een vraag zeide Wright, c niet wist op welke wijze de 1 de luchtwegen zouden kunne sluiten, tenzij zij hun toevlucht tot gewapende actie. „Als zij kabelballons oplaten, zullen v eenvoudig overheen vliegen", z de hij. Generaal Clay, de Ameril militaire gouverneur, v#rklaar een persconferentie, dat de luel °afr, Berlijn voor onbepaalde 1 stand gehouden zou worden en f bevolking van Berlijn vrijheid wi] behouden en ander ken haar willen helpen" Hij verklaarde van plan te vliegtuigen naar land te laten komen om aan de brug mede te werken. Het zoi de omstandigheden afhangen groot de Amerikaanse luchtvloc vorden. Generaal Clay liet doo *?n' dat bet Brits-Amerik luchtvervoer naar Berlijn zijn h< bereikt zou hebben, wa Britse en Amerikaanse vliegt tezamen in totaal 5400 ton pei naar Berlijn vervoer ier Van begin volgende week ai rL? Britse vliegtuigen Kolen Berlijn brengen. Amerikaanse gers brengen reeds 400 ton per dag. Door de voltooiing vi uitbreiding der startbanen op C "n"®n de viermotorige York-to J-bans hun lading met 20 pet. groten.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6