Ernstige botsingen in Italië BARTALI won in de Alpen Staking echier heden ten einde MEER DAN 100 DAPPEREN DOOR DE PRINS GEDECOREERD Vrijdag 16 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45st« Ja«e«ngNo. 167 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Willen Russen luchtbrug sluiten? Londense voorstellen afgewezen Smokkel in behangselpapier Veiligheidsraad beveelt: „Staakt het vuren" Tanie Sabine grijpt in J SANCTIES TEGEN JOEGO-SLAVIË Doodstraf in Engeland gehandhaafd Regen en koude in de Tour Indrukwekkende plechtigheid in het Paleis op de Dam Twee gewonden op Sch. 39 VAN VLIET WAS WEER ONGENAAKBAAR Geen bijslag op vacantiebonnen Ernstige nederlagen voor Chinese troepen WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAABSCHI GODSANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W Oliemans. Het nieuws van de aanslag op de Italiaanse communistenleider Togliat- ti heeft grote beroering gewekt en is het sein geweest tot bloedige bot singen, waarbij verscheidene doden en vele gewonden te betreuren wa ren. Eerst na tussenkomst van de rege ring en het dreigement van de Chris- telijk-democratische leiders de vak bondseenheid te verbreken besloot het Italiaanse vakverbond het bevel te geven de staking met ingang van heden 12 uur te beëindigen. Volgens het laatste communiqué is geen verandering getreden in de algemene toestand van Togliatti. De patiënt heeft voor het eerst weer voedsel tot zich genomen. De algemene staking van zeven mil- lioen Italiaanse arbeiders, welke werd uitgeroepen uit protest tegen de aan slag op Togliatti, was gisteren in het gehele land volledig van kracht. Het spoorweg-, tram- en busverkeer lag stil. In de steden was het rustig, de winkels te Rome waren gesloten en er waren weinig particuliere auto's in de straten. Er was slechts één dagblad uitgekomen. De onlusten namen dusdanige vor men aan, dat in de provincie Genua de staat van beleg werd afgekondigd, welke echter inmiddels weer is opge heven. De minister van binnenlandse zaken heeft in de Kamer van Afgevaardig den meegedeeld, dat de spoorlijn tus sen Rome en Civita—Vecchia op twee plaatsen is opgeblazen. De electrische krachtstations aan deze lijn zijn door opstandigen bezet. Minister Scelba verklaarde verder, dat soldaten naar Genua zijn gezonden, waar een volks menigte vijf gevechtswagens op de po litie buit maakte. In Turijn hebben arbeiders dertig vooraanstaande industriëlen gevangen gezet, onder wie de directeur van de Fiat-fabrieken, zo ging Scelba voort. De gevangenen zijn intussen weer vrij gelaten. Te Florence gebruikte de politie traangas om een groep agenten te ontzetten. Te Bologna werden de bu- reaux van de liberale en de rechts- socialistische partij beschadigd. 18 Po litiemannen werden gewond. In ver schillende andere steden werden par tijgebouwen van bovengenoemde par tijen in brand gestoken. Generaal Clay: „Wij zullen haar behouden Een hoge Russische politieke' func tionaris heeft vooraanstaande com munisten te Berlijn gisteravond mee gedeeld, dat de Westelijke mogend heden gedwongen zullen zijn Berlijn binnen acht weken te verlaten als „bepaalde lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden gedicht" Kennelijk doelde men hier op de zgn. luchtbrug. Vliegerkapitein Wright, plaatsver vangend hoofd van de BriÜke lucht vaartafdeling in Berlijn, heeft ver klaard, dat indien de Russen zouden trachten de reglementen voor het luchtverkeer naar Berlijn te wijzigen, de Westelijke geallieerden zich hier aan niet zouden storen. „Wij moeten door de drie luchtcorridors blijven vliegen", aldus Wright. In antwoord op een vraag zeide Wright, dat hij niet wist op welke wijze de Russen de luchtwegen zouden kunnen af sluiten, tenzij zij hun toevlucht namen tot gewapende actie. „Als zij meer kabelballons oplaten, zullen wij er eenvoudig overheen vliegen", zo zei- de hij. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, vérklaarde op een persconferentie, dat de luchtbrug naar Berlijn voor onbepaalde tijd in stand gehouden zou worden en „zo- bevolking van Berlijn haar vrijheid wil behouden en andere vol ken haar willen helpen". Hij verklaarde van plan te zijn méér grote vliegtuigen naar Duits land te laten komen om aan de lucht brug mede te werken. Het zou van de omstandigheden afhangen hoe groot de Amerikaanse luchtvloot zou v orden. Generaal Clay liet doorsche meren, dat het Brits-Amerikaanse luchtvervoer naar Berlijn zijn hoogte punt bereikt zou hebben, wannee» Britse en Amerikaanse vliegtuigen tezamen in totaal 5400 ton per dag naar Berlijn vervoer 'en Van begin volgende week af zul len ooft Britse vliegtuigen kolen naar Berlijn brengen. Amerikaanse vlie gers brengen reeds 400 ton kolen per dag. Door de voltooiing van de uitbreiding der startbanen op Gatow kunnen de viermotorige York-toestel len thans hun lading met 20 pet. ver groten. Uit het verslag van Scelba blijkt, dat de woede hoofdzakelijk tegen de politie is gericht. Vele politiemannen zijn gewond. Verschillende zijn gedood. In één geval werden zij neergeslagen en vertrapt. Bij Venetië trachtten oproerlingen een olieopslagplaats te bezetten, het geen mislukte. Hierbij werd een poli tieman gedood en zeven gewond. Tenslotte verklaarde Scelba, dat en kele uiterst linksen Rome hadden ver laten uit vrees gearresteerd te worden. Zij moeten een slecht geweten heb ben, aldus de minister. Hij verklaarde echter, dat geen reden voor vrees be stond. De regering zou zich strikt aan de republikeinse wetten houden. DE GASPERI WIJKT NIET. Volgens radio-Rome zou premier de Gasperi tegenover, vertegenwoordigers van het vakverbond verklaard hebben, dat de regering de vaste bedoeling heeft het mogelijke in het werk te stellen om iedere poging om de rege ring omver te werpen te verijdelen. Indien het vakverbond tegen de re gering is, zal de regering tegen het vakverbond zijn, zo zou de premier verklaard hebben. Het parlement van Noord-Rijnland- Westfalen heeft het voorstel van de Londense conferentie ter onmiddellij ke vorming van een constituerende vergadering, gericht op de tot standko- ming van een regering voor West- Duitsland, verworpen. De afgevaardig den keurden hiervoor in de plaats de voorstellen van de conferentie der premiers te Coblenz goed. Alle partijen stemden tegen de eer ste en vóór de laatste voorstellen, be halve de communisten die tegen stem den. Ecir-niet-communistische woordvoer der deed een felle aanval op het zes- mogendhedenvoorstel voor de instel ling van een internationale controle op het Ruhrgebied. Op last van de officier van justitie aldus „De Volkskrant", is in de hoofd stad gearresteerd de directie van de behangselpapierfabriek Rath Doode- beefver. De gearresteerden zijn de drie gebroeders F. C., H. P. en J. C. Doodeheefver. Zij worden er van ver dacht door deviezensmokkelarij de staat te hebben benadeeld voor een bedrag van minstens 735.000 gulden Ei gingen geregeld wagonladingen be hangselpapier over de grens, naar is gebleken tot een totaal van 400.000 kilogram. Binnenkort krijgen wij nieuwe muntstukken. Hier zien wij de af beelding van onze nieuwe kwartjes en (ronde) stuivertjes. Thomas E. Dewey, gouverneur van de staat New-York en candidaat van de Republikeinse Partij voor het presidentschap der Verenigde Staten met mevr. Dewey en zijn zoons. Links Thomas Jr. vijftien jaar oud en rechts de 11-jarige John. De Veiligheidsraad heeft dat deel der Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin verklaard wordt, dat de toe stand in Palestina een bedreiging voor de vrede vormt volgens artikel 39 van het handvest. Acht'leden stemden voor, één tegen en twee onthielden zich,. Door de resolu tie te aanvaarden verplicht de Raad zich aanbevelingen te doen teneinde aan deze bedreiging van de vrede het hoofd te bieden. Indien de Raad hier in zou falen zou hij verplicht zijn eco nomische sancties toe te passen of te land, ter zee of in de lucht op te tre den, al naar gelang nodig mocht blij ken. De Veiligheidsraad heeft de order „staakt het vuren" binnen drie dagen voor beide partijen uitgevaardigd. Negen delegaties stemden vóór. Ar gentinië onthield zich en Syrië stem de tegen. Syrië stemde eveneens tegen de clausule volgens welke de vrede bedreigd wordt. Hierbij onthielden China en Argentinië zich van stem ming. CONSUMENTFNCREDIET EN DE UITVERKOOP Het verbondsbestuur van het NW te Amsterdam heeft gisteren aan de minister van sociale zaken, financiën en economische zaken een telegram verzonden van de volgende inhoud. „Hebben kennis genomen van voor genomen puntloze verkoop textielpro ducten. Verzoeken in dit verband aan wijzing waardebonnen eonsumenten- crediet voordat puntloze verkoop plaats vindt". Een nieuw feuilleton van Maria Sawersky. Wij beginnen in dit nummer een nieuw feuilleton, dat vooral onze lezeressen zal interesseren. Maria Sawersky, de schrijfster van „Anne vindt het geluk", ver telt in dit verhaal de lotgevallen van Beate, die het aanvankelijk niet zo heel gemakkelijk heeft in het leven, maar later, wanneer de energieke tante Sabine zich haar lot heeft aangetrokken, toch Maar we mogen in deze aankon diging niet te veel vertellen. Men leze dit aardige feuilleton zelf! Volgens diplomatieke waarnemers te Londen is het waarschijnlijk, dat Mos kou sancties in overweging heeft ge nomen tegen de Joego-Slavische com munistische leiders, na de hoop te hebben opgegeven dat het Congres v.an de Joegoslavische communisti sche partij, dat Woensdag a.s. begint, maarschalk Tito aan de kant zou zet ten. Deze mening baseert men op het feit van de publicatie in het blad van de kominform van de felle aanval op de vier leiders van de Joegoslavische communistische partij en de verkla ring, dat het Congres niet geacht zal kunnen worden de wil van de leden te weerspiegelen. De waarnemers menen, dat er in dit stadium wel geen sprake zal zijn van militaire maatregelen doch dat tot be dekte economische sancties zou kun nen worden overgegaan. Het Engelse Lagerhuis heeft zich met 307 tegen 209 stemmen uitgespro ken vóór handhaving van de doodstraf in Engeland voor bepaalde soorten van moord. Het besluit van het Hoger huis, de oorspronkelijke motie van 't Lagerhuis (algehele afschaffing van de doodstraf voor een proefperiode van 5 jaar) van de hand te wijzen, was tevoren door het Lagerhuis ver worpen. De regering, die voor handhaving van de doodstraf is, hoopt thans met dit compromis zowel het Hogerhuis als voorstanders van afschaffing tevre den te stellen. In het nieuwe door het Lagerhuis aangenomen compromisvoorstel wor den vijf soorten van moord genoemd, waar het gerechtshof de doodstraf voor kan uitspreken, indien de moord volgens oordeel van de jury „met voorbedachte rade" is geschied. In de andere gevallen zal levenslange gevan genisstraf gegeven worden. AMERIKAANS CONGRES BIJEENGEROEPEN. President Truman heeft gisteren, officieel het Congres per 26 Juli, des middag te IZ UuF, In speciale zitting bijeengeroepen. Het Congres bevindt zich op reces. CAïRO GEBOMBARDEERD. Naar officieel wordt meegedeeld, heeft een Joods vliegtuig gister enkele bommen op Cairo laten val len. Na dagen van grote hitte viel tijdens de etappe van gisteren een penetrant regentje, hetgeen de slechte wegen over de Cols zo glibberig maakte, dat vele valpartijen het gevolg waren. Bartali, op de eerste twee Cols, de Alios op de Vars, door Robis geslagen, werd door het pechduiveltje gespaard. Hij bereik te Robic tijdens de afdaling van de Col de Vars en liep daarna uit om als eerste de Col d'Izoard te passeren en later als groot overwinnaar met ruim 6 minuten voorsprong op de Belg Schotte over de eindstreep te Briancon te gaan. Bij de Belgen was Schotte er deze etappe goed in en hij peddelde er op ,(Van onze speciale verslaggever) Fier schalden gistermorgen de tonen van de Defileermars der Koninklijke Marine over het Amsterdamse Damplein, tijdens het défilé dat door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden werd afgenomen, nadat Hij in de Burger zaal van het Koninklijk Paleis hoge onderscheidingen had uitgereikt aan meer dan honderd dapperen van marine, landmacht, luchtmacht en koop vaardij. Meer dan honderd dappere mannen, met een schitterende staat van dienst, van vice-admiraal tot matroos 3e klasse, ontvingen daar uit handen van onze Prins de tastbare waardering voor betoonde moed, beleid en trouw, in dienst van het Vaderland. Temidden van al die mannen stond één vrouw, in de uniform van de Air Transport Auxiliary, en zij werd gedecoreerd met het Vliegerkruis. Onder aanwezigheid van vele hoog geplaatste autoriteiten feikte Z. K. H. Prins Bernhard gisteren in het konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam onderscheidingen uit aan een groot aantal vertegenwoordigers van marine, landmacht, luchtstrijdkrachten en koop vaardij. In de monumentale Burger zaal waren o.m. tegenwoordig de minis ter van Marine, de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Am sterdam, de commandant der Zeemacht in Nederland en de admiraals Helfrieh en Fürstner. Onder de gedecoreerden waren vier nieuwe Ridders der Mili taire Willemsorde, h.l. de luitenant ter zee der le klasse Van Oostrom Soede, de officier-vlieger der le klasse Rijn- ders, de gepensionneerde adjudant-on derofficier Koster van de artillerie en de gepensionneerde kolonel van het KNIL, Vooren. Verder ontvingen 70 .vertegenwoor digers der Koninklijke Landmacht, 20 der Koninklijke Marine, 6 van het KNIL en 20 van de koopvaardij uit handen van de Prins hoge militaire onderscheidingen. Prins Bernhard sprak een korte rede uit, waarin hijde gedecoreerden van harte gelukwenste en hen ten voor beeld stelde aan allen, die in militaire dienst hun plicht tegenover het vader land vervullen. Na afloop van de plech tigheid defileerden enige detachemen ten mariniers, matrozen en infanteris ten over het Damplein. De kapel van het Marine Opleidingskamp te Hilver sum speelde daarbij de Defileermars der Koninklijke Marine. MEJ. VELDHUYSEN PILOTE. Toen de Prins en de autoriteiten ver trokken waren, maakten wij nog even een praatje met de enige vrouwelijke gedecoreerde, mej. I. L. Veldhuysen van Santen, die het Vliegerkruis ont vangen had. Wij vroegen haar naar de aanleiding tot haar onderscheiding. „Tijdens de oorlog ben ik naar En geland uitgeweken, waar ik mij als vrijwilligster aangemeld heb bij de Air Transport Auxiliary. Dit korps moest ni&uwe vliegtuigen overbren gen van de fabrieken naar de vlieg velden. Ik was de enige Hollandse onder honderd andere meisjes". „Was u pilote?" „Inderdaad! Ik heb alle mogelijke toestellen weggebracht. Lichte jacht vliegtuigen, verkenners en ook zware bommenwerpers. Het was prachtig en nuttig werk, en het is altijd goed ge gaan!" Mej. Veldhuysen is thans weer in de burgermaatschappij, maar zij denkt nog steeds met dankbaarheid terug aan de tijd waarin zij haar bijdrage mocht le veren tot de bevrijding van ons vader land. Zij draagt haar vliegerkruis met «rel los alsof het de ronde van Vlaanderen betrof. Lambrecht, die er alles op had gezet om de gele trui te veroveren, brak bij de afdaling van de Izoard een rem, viel en moest daardoor alle hoop op een goed resultaat opgeven. Bobet behield de gele trui. Het resultaat van de 13e etappe (Can nesBriancon) (271 km), luidt: 1. Bartali (Italië a) 10 uur 9 min. 28 sec.; 2. Schotte (België a) 10.15.46; 3. Camellini (Intternat.) 10.18.43; 4. Vietto (Frankrijk) 10.32.00; 5. Teisseira (Frankrijk); 9. Kirchen (Ned.-Lux.) 10.24.22; 43. De Hoog (Ned.-Luxemb..) 10 49.37; 55 Janssen (Ned.-Lux.) 11.11.17; 57. De Ruyter (Ned.-Lux.) 11.11.49. De renners De Hoog en De Ruyter .van de Nederlands-Luxemburgse ploeg hebben het slechts aan hun moed te danken, dat zij deze eerste alpen-etap pe hebben volbradht. De toch al moei lijke etappe werd nog verzwaard door regen en koude. Tijdens de etappe verongelukte de wagen van het blad „L'Intransigeant"; van de inzittenden liep Georges Pag- noud een schedelbreuk op, terwijl'Jean Leulliot, die ook tijdens de ronde van verleden jaar bij een ongeval werd ge wond, een sleutelbeen brak. Het algemeen klassement luidt na de 13e etappe: 1. Bobet (Frankrijk) 90.32.11; 2. Bar tali (Italië a) 90.33.02; 3. Lambrecht (Internat.) 90.34.40; 4. Teisseire (Frank rijk) 90.44.23; 5. Camellini (Internat.) 90.45.00. Hedenochtend in de vroegte deed zich een ongeval voor op de haringlogger Sch 39. Door het losschieten van het losblok, waarmee de vaten haring uit het ruim worden gehaald, werden de haringlossers Dirk Roos en Krijn Har- teveld aan het hoofd getroffen. De beide gewonden zijn naar hei ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gra- venhage overgebracht. AMERIKAANS- SUPERFORT VERONGELUKT In de nabijheid van Salina (Kansas, V.S.) is gisteren een Amerikaans Superfort brandend neergestort. Van ae dertien inzittenden zijn er negen gedood. Met groot machtsvertoon heeft Arie van Vliet binnen een week tijds zijn tweede grote prijs gewonnen. In het begin van de week was het de Grand Prix de Paris en gisteravond de Grote Prijs van Amsterdam. Hoe zeker de Woerdenaar van de overwinning was bleek wel in zijn rit tegen de Belgen Van Looveren en Pauwels. In de laat ste bocht lag Van Vliet in derde po sitie, schoot nog even naar boven om vervolgens zijn tegenstanders op het laatste rechte stuk kansloos te slaan. Uit de twee pools plaatste zich voor de finale de Belgen Scherens en Van Looveren en de Nederlanders Van Vliet en Derksen. In de eerste rit van de finale nam Van Looveren de kop, gevolgd door Van Vliet, Derksen en Scherens. Bij het ingaan van de laatste 200 meter sprongen de Nederlanders naar voren en bezetten met grote voorsprong de twee eerste plaatsen. In de tweede rit won Van Vliet van kop. Scherens be zette hier de tweede plaats, doordat Derksen zich door de twee Belgen had laten insluiten. In de laatste rit, toen Arie van Vliet al zeker was van de overwinning, ging de Woerdenaar op de vierde plaats rijden. Jan Derksen won hier in de snelste tijd van de dag, n.l. 11,8 sec. en Van Vliet, die pas op de laatste 100 meter kwam opzetten, wist nog de tweede plaats te bezetten. Ingevolge een beslissing van de mi nister van Sociale Zaken mag aan bouwvakarbeiders geen bijslag op de vacantiebonnen worden verstrekt. Slechts kan een bijslag tot hpt bedrag der overbruggingsuitkering worden verleend aan bouwvakarbeiders, die aan een Rijkswerkplaats voor vak ontwikkeling zijn te werk gesteld, doch op grond van de korte tijd van tewerkstelling na het verlaten, van de cursus niet voldoende vacantie bonnen hebben kunnen sparen, en aan niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de DUW en gedemobiliseerde militai- i en-bouwvakarbeiders, die als gevolg van de tijd, doorgebracht in militaire dienst, niet in het bezit zijn van vol doende vafentiebonnen. In berichten uit Sjanghai van corres pondenten, die aan de zijde staan van de Chinese regering, wordt melding gemaakt van ernstige nederlagen van de nationalistische Chinese troepen in de provincies Sjantoeng, Sjansi en Hpepeh (noord-China), bij communis tische offensieven. Het echec van de regeringstroepen kwam na een alge mene intensivering van de communis- tische^ operaties aan de drie voornaam ste fronten. In de afgelopen 24 uur hebben de regeringslegers de belang rijke spoorwegknooppunten aan de spoorlijn van Tientsin naar Poekow verloren, n.l. Yentsjow en 'Tawenkow in de provincie Sjantoeng en zich weer teruggetrokken tot voor de poorten van Taijoeang, de hoofdstad van Sjan si, en Siangjang, de strategisch belang rijke stad aan de rivier de Han in het noord-westen van Hoepeh. Wordt Zuid-Afrikaanse gezant teruggeroepen Volgens de politieke correspondent van het regeringsgezinde blad „Die Transvaler" heeft de regering van Zuid-Afrika besloten prof. Leo Fou- che. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister voor Nederland en België, terug te roepen. 4» Het bureau van de eerste-minister heeft het besluit nog niet bevestigd. K L.M vraagt advies Naar aanleiding van een beroep van particuliere zijde gedaan op de KLM, om duizenden kilo's goederen naar Berlijn te transporteren, heeft deze maatschappij technische adviezen ge vraagd aan de Rijksluchtvaartdienst. Indien deze gunstig luiden, is de KLM bereid de gevraagde diensten te ver lenen. Zij verwacht de adviezen van daag. VROEGERE BEWAARSCHOOL JUFFROUW VAN BURGEMEESTER D'AILLY HONDERD JAAR. Heden wordt mej. Tetje Heeringa te Heerenveen honderd jaar. Zij ver blijft reeds vele jaren in het rusthuis „Huize Johanna". Zij is hoofd geweest van de burger-bewaarschool te Fra- neker, waar zij onder haar pupillen de tegenwoordige burgemeester van Amsterdam, Arnold Jan d'Ailly, tel de. Diens vader was toen arts te Fra- neker. Weersverwachting, geldig tot he denavond: HIER EN DAAR BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke 'tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1