Twaalf jaar tegen Van Gijzen geëist I ween neus ROOS Polygoon bij wedstrijd Kellners-Kasteleins Oude (zwarte) koeien uit de sloot Het lied is uit... Mr. KEU NE: „Een buitengewoon ongunstig individu, die waarschijnlijk heel wat meer op zijn geweten heeft 'T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! rAJs U een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! 1 YRieNDGWKf?/ I BeDi'eHiNG;/' „De Jeep '45 Vierdaagse naar de Burgerlijke Stand Geslaagd Skelet gevonden in Curtiuslaan KOPER VAN BRANDSTOF OF VERHUURDER VAN OPSLAGRUIMTE? Strassburger vertrokken Tuinconcert Seriewedstrijden waren een succes De gehele Donderdag heeft het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. de Boer, be steed aan de zaken van twee Alk- maarders. Het waren de 57-jarige Theo van Gijzen en de 56-jarige P. J. Ketting, waarvan wij gistermiddag de serie beschuldigingen reeds publiceerden. De publieke tribune, anders meest i matig bezet, was deze dag gevuld met een groot aantal belangstellen den eit hoorden dus mee aan de eis van mr. Keune: Twaalf jaar met af trek en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven tegen Van Gjjzen en vijf jaar tegen Ketting eveneens met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. De verdachte zelf ontkent ieder punt van de tenlastelegging. Hij zou wel weermachtsinkoper zijn geweest „als men tenminste het ruilen van tandenhorstels en schoensmeer hiervoor wilde laten doorgaan". Maar ten slotte moet hij hier toch wel toegeven dat het zich ook over de in de dagvaarding genoemde artikelen heeft uitgestrekt. Ook de acht ter zitting opgeroepen getuigen vermogen niet bijzonder veel lioht op de beschuldigingen te doen schijnen, maar de kroongetuige in deze zaak en ook in die van Ketting ligt zwaar ziek in het Huis van Bewaring en mag niet worden vervoerd. Het is de in Amsterdam als „de rechterhand van Viebahn en Lages" bekend staande Out, die ook deel uit maakte van de Dienststelle der Hausrat- erfassung. Het Hof stelde wel prijs op het horen \an deze getuige en' zo viel het besluit, dat in de middag het Hof zich naar het Huis van Bewaring zou begeven, om deze getuige te horen, waarop de zaak tegen Theo van Gijzen werd geschorst. Inmiddels was na de middagpauze ook de tweede beklaagde, de stratenmaker Ketting, in de beklaagdenbank geleid. Aan hem is ten laste gelegd, dat hij tezamen met van Gijzen aan Out heeft medegedeeld, dat er in de Indische buurt te Amsterdam Joden verborgen zaten en te Alkmaar eind 1944 aan van Gijzen heeft medegedeeld dat de ju welier Hijmans in het bezit zou zijn van grote partijen juwelen, welke van Joodse herkomst waren en er bij hem op aangedrongen heeft, dat hij' hier van bij de Duitse politie werk zou ma ken. Verdachte zegt echter dat hij nooit in de Indische buurt is geweest. Hij kwam nooit in Amsterdam en schar relde wat in oud goud en zo. Zodoende had hij Hijmans eens ontmoet. Ver dachte wist wel, dat Hijmans een hele partij juwelen en goud van Joodse herkomst onder zich had, maar dat vertelde de juwelier volgens verdachte aan iedereen. Hij had nooit gehoord, dat er huiszoeking bij Hijmans was geweest. De eveneens „politiek"-gedetineerde Ch. H. Bosch herkende /erdachte als ^de man die de straat had gewezen. Verdachte „begreep niet, hoe dat kon". Toen was er echter genoeg gediscus sieerd en schorste de president de zit ting, tot na het horen van de kroon getuige in het Huis van Bewaring aan de Amstelveense weg te Amsterdam. IN HET HUIS VAN BEWARING. In het Huis van Bewaring zijn leden van een rechtscollege niet bepaald on bekend en die van het Bijz. Gerechts hof allerminst. Het hek werd dan ook spoedig ontsloten doch voor de pers bleef de poort vporlopig dicht. De di recteur moest toestemming geven. Aan vankelijk weigerde deze, doch na een kort beraad achter het hek werd beslo ten de pers toe te laten. Nadat Out de eed had afgelegd, werden door de president de vragen op getuige afgevuurd. Uit diens ant woorden bleek, dat hij van Gijzen en Ketting kende. Hij handhaafde zijn indertijd afgelegde omstandige verkla ring, die hij geheel vrijwillig zo heeft afgelegd- Getuige vertelde dat hij van Gij zen een paar keer in Amsterdam heeft ontmoet. Verdachte kwam daar ook wel eens bij getuige, van Gijzen kende een illegale in Utrecht, de vrouw van een kapitein. Getuige had verdachte in contact ge bracht met Gunther Klein. Verdachte wist zeer wel. dat getuige in relatie stond met de S. D. en S. F. Hij wilde Van 23 tot en met 29 juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10 korting nog 100 gram toffees (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 kryting! «21 wapens hebben en daarbij was er gesproken over de Illegaliteit; daar naast had verdachte ervan gesproken dat er eens een aanslag op hem was gepleegd in Alkmaar. Verdachte kon zich dat niet mier herinneren. Naar aanleiding van de mededeling over de ondergedoken Joden in de In dische buurt, was Ketting gegaan naar de Noorder Amstellaan 244. Hij was met getuige met de tram gegaan, om het bedoelde adres te vijzen. Met Ketting was ook van Gijzên meegekomen. De verdachte Ketting „kan dat niet begrijpen". „In eerste instantie kende hij me niet en nu wel", was zijn com mentaar. Getuige geeft dit toe. Hij heeft eerst gezegd, dat hij hem niet kénde, omdat hij van dat zaakje af wilde. Nu herinnerde getuige zich dat van Gijzen over dit bezoek tevoren heeft gebeld en tevens voegde getuige hier aan toe, dat door van Gijzen was ge sproken over die Alkmaarse rijwielhan delaar, die Joodse goederen had en voor Joods geldleen huis had gekocht. Verdachte: ..Dat moet van andere zijde medegedeeld zijn!" -Het geval met de kellner Lagas weet getuige zich niet meer te herinneren. Ook was er door verdachte van Gij zen wel degelijk gesproken over grote partijen levensmiddelen, kolen en siga retten die 'n drietal Alkmaavders zou den hebben. In dit verband is getuige nog bij kapper Mulders geweest, maar er is vérder niets gebeurd. Ook de mededeling over de burge meester van Ursem wordt door getuige als juist gewaarmerkt, maar dat dit 'n zo grote zaak is geworden, is volgens getuige niet veroorzaakt door de me dedeling van Van Gijzeri. Hoe het gesprek over Hijmans is ont staan. weet getuige zich niet meer te herinneren, maar het moet wel van verdachte afkomstig zijn daar getuige geen andere relaties in Alkmaar had. waarmee hij over, dergelijke affaires sprak. Het geval Sarphati werd voor getui ge als volgt geschilderd. De S. D.-er Klein had een tip gekregen, dat er in St. Pancras ondergedoken Joden zaten. Een heel stel S. D.-ers, waaronder ge tuige. gingen daar op af. maar de Jo den waren weg. Het gezelschap is toen bij verdachte gaan koffie drinken en daar is gesproken over Sarphati. President: ..Was van Gijzen nu een soort V-man?" Getuige: „Nee! Van Gijzen had een vergunning van de S. D. bm van de trein óp Amsterdam gebruik te maken" 'President; „Kréég hij geld. als "hij een tip gaf?" Getuige: „Dat weet ik niet". President: „Was dat ook niet afge sproken?" Getuige: „Daar weet ik niets van. Van Gijzen had relaties met de S. D. De mensen konden niet in vaste betrek king van de S. D. staan". Ondanks deze bezwarende verkla ringen bleef Van Gijzen echter volhou den dat hij aan die dingen part noch deel heeft gehad, en dit aan andere zijde gebeurd moet zijn. WEER IN DE RECHTSZAAL. Om circa vier uur zette 't Hof zich weer achter de groene tafel aan de Herengracht en werd de zaak tegen Van Gijzen weer voortgezet. Verklaringen werden nog voorgele gen, waarin een halfbroer van Out, Hijnis getuigde, dat hij in 1944 op be zoek was bij Out en daar ook Van Gijzen trof. Hij hoorde een gesprek over Ursem en de vraag van verdachte of die zaak nu door de S. D. werd af gewerkt, waarop Out antwoordde: „Dat dat niet zo gemakkelijk ging". Sarphati heeft verklaard, dat hij om zijn leven te redden een kistje met ju welen uit nood heeft afgegeven. Hij meende, dat het verraad door Van Gij zen geschied was, omdat deze veel om gang had met de beste vriend yan Sar phati. Ook meende hij. dat verdachte va» deze tip 10 pet. heeft gehad, om dat dit gebruikelijk was bij de S. D. HET REQUISITOIR. De procureur-fiscaal, mr. Keune_, was van mening, dat de meeste ten laste gelegde feiten, bewezen geacht moeten worden. Voor het verraad van Lagas, de per celen aan de Weesperzijde 13 en 15 achtte hij echter het bewijs niet vol doende solide. Hij schetste verdachte als iemand, die er in de oorlogsjaren op uit is geweest, om zonder scrupules, er de munt uit te slaan, die hij er uit kon slaan, niet uit anti-semitisme maar uit winstbejag en geldzucht, waarnaar al dit verraad is terug te brengen. Daarom heeft hij zijn café ten bate der Duitsers geëxploiteerd en was hij inkoper voor de weermacht. Bijzortder gemeen noemde mr. Keu ne het verraad van de burgemeester van Ursem. „De belangrijkste getuige, aldus mr. Keune is Out. Ik heb het verhoor met belangstelling gevolgd en heb de zeer sterke overtuiging, dat deze doodzieke man, die zicb heel goed beraadde, per bij antwoordde, de waarheid heeft gesproken. Verdachte is een buitengewoon ongunstig in dividu, die waarschijnlijk heel wat meer op zijn geweten heeft, dan hem ten laste gelegd kon worden. Het be wijs dat hij van de S. D. kreeg voor de trein, wijst hierop,- Verdachte heeft zich slechts een vraag gesteld: „Hoe wordt ik er beter van?" De procureur was van oordeel, dat hier een zeer zware straf op zijn plaats was. De enige verzachtende omstan digheid zag hij in het feit dat dit ver raad maar zeer weinig gevolg heeft ge had. Hij eiste tenslottè 12 jaar gevange nisstraf met aftrek en levenslange ont zetting uit de vechten. o De verdediger mr. dr. C. Berkhou wer voerde aan, dat deze zaak in grote lijnen beheerst wordt door de combinatie OutVan Gijzen. Hij zag verdachte als een koopman, die wat heeft willén verdienen, toegegeven ook aan de Duitsers, maar niet als de V-man, die allés gedaan heeft, om de Duitsers mensen en goederen in han den te spelen. Verdachte zelf voegde hier nog aan toe: „Ik heb alleen mijn plicht gedaan niét uit winstbejag gehandeld en heb er spijt van, dat ik misschien wel eens iets te veel heb gezegd. TEGEN KETTING VIJF JAAR GEëlST. In zijn requisitoir tegen Ketting, voerde mr. Keun'e aan dat het tweède feit niet voldoende was opgehelderd en dus niet vast kwam te staan, dat hier opzet aanwezig is geweest. Hij zag ver dachte als een scharrelaar, die zich ge probeerd heeft door de oorlog héén te scharrelen met dingen die'het daglicht wel eens niet konden verdragen, maar toch niet met verraderlijke bedoelingen. Verdachte was allerminst een fraai figuur. In dit geval eiste mr. Keune vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rech ten. Het Hof zal in beide gevallen over 14 dagen uitspraak doen. Harmonie Theater, 8 uur, ■Tarzan in de Gouden Stad, 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur, Mensen in Nood, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur, Sabu, 14 jaar. BERGEN: DONDERDAG en VRIJDAG: Huis met de Pilaren en Kunstzaal Boendermaker, Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's Bad en Zomerbad 20 gr. C. Tsrfumerie yÓileiariikelen (geneesmiddelen naasf -f SJacd/tui 's' De Alkmaarse wandelsportvereniging „De Jeep '45" vertrekt Maandag a.s. met 17 personen naar Nijmegen om daar deel te nemen aan de Internatio nale Vierdaagse afstandmarsen. Zes, dames en elf heren uit Alkmaar starten Dinsdagmorgen en wij zullen hopen dat zij allen Vrijdagavond door de laatste ocntrolepost zullen wande len. De dames zullen per dèg 40 en de herén 55 km wandelen. Wij wensen hun in Nijmegen veel succes toe en hopen hen allen Zater dagmiddag 31 Juli 's middags om 5 uur bij aankomst aan het station te kunnen feliciteren met de behaalde prestaties. ZEVEN ZILVEREN JUBILEA. Vijfentwintig jaar geleden trad de hèer J. v. d. Pol in dienst bij v. d. Pol's Bakkerij. Gister herdacht de heer v. d. Pol dit zilveren jubileum en hét ontbrak hem niét aan belang- steling. Hij is thans de zevende em ployé van deze firma, die een zilve ren jubileum herdenkt, hetgeen zeker wel een bijzonderheid is. Geboren: Antonius, z. van A. Bruin en A. Balder. Hilde E., d. van H. J. Rutten en E. E. Dijga. Marti- r.us J., z. van M. J. Verdoes en G. Kruize. Gehuwd: Adrianus Schouten en Marie A. Roskam. Johannes H. J. van Spanje en Trijntje de Groot. Antonius A. Bruijn en Cornelia van Lienen. Willem Mol en Alida J. Jansen. Frits van Merkenstein en Neeltje W. van der Meijden. Theo- dorus Wolf en Johanna C. Duiveman. Overleden: Anna M. H. Tom- cziik. oud 10 mnd. Emma Schmidt, oud 79 jaar, wed. van D. Basili. Aan het Conservatorium te 's Gra- venhage slaagde voor het Staatsexa men L.O. theoretisch gèdeelte mej. Mary Govers, alhier. Ook Alkmaar krijgt zijn wedstrijd tussen kellners en caféhouders. Nadat men vorige week voor Ber- i- gen de zaak heeft georganiseerd, is ook voor Alkmaar de wedstrijd geregeld. Hiertoe kwamen een aantal Alk maarse kellners en caféhouders vannacht om haif één bü elkaar. Men zal trachten om Polygoon voor deze wedstrijden te interesse ren om van deze wedstrijd een journaalfilm te maken zodat het initiatief van de Alkmaarse kellners en kasteleins tot voorbeeld zal kun nen strekken aan het gehele land. De eerste besprekingen dien aangaande zijn reeds gehouden en in principe heeft Polygoon reeds toegestemd de wedstrijd te vereeuwigen. Dc voorzitter van het comité, de heer Mertsink, sprak*in zijn welkomstwoord zijn spijt er over uit dat de vergadering riet drukker was bezocht. Spreker releveerde nog eens het doel waarvoor 'deze nachtvergadering bijeen was gé- roepen. Het spelen van een gecostumcerde voetbalwedstrijd waarvan dc haten ten goede zuilen komen aan de Alkmaarse vereniging tot bestrij ding van tuberculose. In Bergen loopt alles op rolletjes. De medewerking die men daar van de auto riteiten en caféhouders ontvangt, is boven alle lof verheven, aldus de heer Mensink. Inderdaad—heeft men de zaak daar zéér - stevig - aangepakt en wij zouden ons al sterk vergissen;, wanneer de wed strijd in Bergen op 5 Augustus geen succes zal worden. Als kijkspel zal de wedstrijd zeer zeker slagen, maar be langrijker is dat de kaartverkoop en gesloten buscollecte een succes zal worden. Om dit te doen slagen zijn alle café- en restauranthouders ingescha keld en B.S.V. heeft aangeboden om met zijn adspiranten kaarten te gaan verkopen. Tijdens de tocht door het dorp vóór en na de voetbalwedstrijd zal er door een 20-tal dames gecollecteerd worden. Aan deze optocht verleent de muziek vereniging St. Ceacilia haar medewer king. Zij zal de beide elftallen, die gis teravond werden gevormd, voorgaan. OOK IN ALKMAAR WORDT HARD GEWERKT. Ook in Alkmaar wordt hard gewerkt door de Verschillende kasteleins en kellners. Wij twijfelen er niet aan of ook hier komt de zaata in' kannen en kruiken. Weliswaar vielen er op de vergadering enige harde woorden, meer aan het adres van hen die schitterden door afwezigheid, maar waar gehakt wordt vallen spaanders. Dit illustreert wel de ernst waarmee de wel aanwezige heren hun schouders onder deze organisatie hebben gezet en hiervoor komt hun dan ook zeker een woord van hulde toe. De ontmoeting in Alkmaar zal 14 Augustus op het Sportpark worden ge speeld, evenals vorig jaar zal men ook nu weer een beroep doen op de mid denstanders om voor dit goede doel een en ander beschikbaar te stellen. Men stelt zich voor deze middenstan ders te bezoeken, maar zij die dit per soonlijk bezoek niet van node hebben om hun sympathie te betuigen, kunnen bij de navolgende adressen hiervan blijk geven: H. Hecker, Verdronkenoord 185, C. Nol, café de Graanhandel, Zaadmarkt 28 én bij Hotel Victory in de Lange- straat. Met de vereniging van t.b.c.bestrij- ding, het organisatie-comité van kell ners én kasteleins, hopen ook wij dat êen ieder die hiertoe in staat is, zijn steun zal verlehen. In dè Curtiuslaan in het Blockhove- park trof men bij graafwerkzaamhe den achter een in aanbouw zijnde wo ning een skelet aan op qngeveer 50 cm. onder de grond. De Rijkspolitie, die het onderzoek ter hand heeft genomen, verzocht de assistentie van dr. Hoekstra, die als zijn mening te kennen gaf, dat het skelet minstens 20 jaar oud moest zijn. Het is zelfs niet onmogelijk dat het reeds een 60 jaar oud is. Men vermoedt dat het skelet inder tijd wellicht, op een particuliere be graafplaats is begraven, daar men rond het skelet een aantal houtschroeven aantrof. De opperwachtmeester van Heiloo deelde ons mede, dat er van misdrijf geen sprake zal blijken te zijn. Br gaat nie>ts CUStARD. MAI2ENA Bijzondere Politierechter tijd van 2 jaar. De politierechter zag de zaak iets milder in, en legde een boete op ^an f 200 subs. 2 maanden, zonder voorwaardelijke straf. De verdediger, mr. Sluis, had nog gepoogd de rechter te overtuigen van enkele belangrijke verbeteringen inde vleespositie. Volgens hem was de vleesproductie 50 pet. groter dan ver leden jaar. Mr. Vellinga geloofde daar niet in, en mr. Peereboom liet het in het kader van deze zaak volmaakt on verschillig. Ais altijd werden ook gisteren door de Bijzondere Politierechter, mr. Peereboom, enkele zaakjes behan deld die steeds meer het karakter van een mystificatie kregen, naar mate de gegevens zich opstapelden. De mystieke sfeer werd soms nog te opvallender, wanneer bepaalde ver klaringen die best ontzaglijk be langrijk geweest kunnen zijn op binnensmondse of fluisterende wijze werden afgelegd. Toch kwam de zaak tegen de Alk maarse slager A.V. wel duidelijk te liggen. De man had anderhalf jaar geleden van een clandestiene slachter een achtervoet van een kalf gekocht. Volgens hem, omdat hij bonnen te kort kwam. Dan geeft U de mensen zeker dubbele porties, dacht mr. Vel linga. Wanneer je niet meer vlees .af levert dan de waarde van de bonnen, dan is het oplopen van, een tekort practiSch onmogelijk. Ook mr. Peere boom geloofde, dat V. er maar een slag naar geslagen had, „Maar raak verkocht, want als hij tekort kwam, dan kocht hij wel een stukje bij". Mr. Vellinga wilde daar eens een behoor lijk stokje voor steken. Hij eiste f 200 boete subs. 2 maanden, alsmede 3 maanden voorwaardelijk met 'n proef- VOOR DE BAKKER De brandstoffenhandelaar J. M. Z. uit Zuid-Scharwoude werd verlecfen jaar verblijd met een grote zending brandstoffen. Zijn eigen (kleine) boet was kapot, en hij had de kolen dus maar onderverdeeld over enkele bak kers, die te zijner tijd toch kolen moesten ontvangen. Het was dus be doeld als een soort opslag, waarvoor Z. voor de Bijz. Politierechter te Alkmaar verklaarde, telefonisch toestemming van het toewijzingsbureau te hebben verkregen. Merkwaardig was echter dat de bakker K. de kolen binnen betrek kelijk korte tijd had betaald, terwijl bakker v. d. Z. zeide, de levering pas betaald t# hebben, toen hü de eoupuree had afgegeven. De officier zag er in ieder geval ten slotte geen opslag kwestie meer in. Hier was zijns inziens sprake van een koop en verkoop, in de vorm van een voorschot. De bakkers werden resp. eerst als getuigen en later als verdachten gehoord. De getuigen verklaringen stemden verrassend sterk overeen. De verdediger, mr. Smal, haalde de economische kant van de medaille eens naar voren. De leverancier en de bak kers hebben niemand benadeeld. Alles is netjes betaald geworden, en de bon nen zijn ingeleverd, alleen zijn de ko len wat te vroeg bij de afnemers ge komen. Mr. Smal vond dit economisch gezien alleszins aanvaardbaar, al gal hij toe dat hier een formele overtreding was begaan. In deze geest oordeelde ook de rech ter. Mr. Vellinga had geëist 300 subs. 3 mnd., vooral omdat K. zelfs bij de grote leveranties de eenheidsprijs had berekend en dus 310,36 teveel ont vangen zou hebben. Mr. Peereboom vond 40 of 16 dagen wel voldoende, te meer daar in de dagvaarding nauwe lijks over de prijzenkwestie werd ge sproken. De afnemers, de bakkers W. K., A. J. J. de G. en J. C. v. d. Z., kregen elk 15 boete of 10 dagen. Laatstgenoemde be loofde, in cassatie te zullen gaan. Ook de andere partij was niet tevre den, want mr. Vellinga deed aan K. de toezegging, dat de prijzenkwestie nog wel door de tuchtrechter zal worden, behandeld! ASSISTENT De taxichauffeur A. W. uit maar, die het boutje zonder dat hij wist dat het een boutje washad vervoerd van Akersloot naar Alk maar, werd voor zijn assistentie be loond met een boete van f 60 subs. 21 dagen hechtenis. De Alkmaarse slager A. K. had ook al vlees gekocht, dat van clandestiene slachting afkomstig was. „Weet U wel, dat U ér medeplichtig aan bent, dat zo veel clandestiene slagers naar Veen- huizen gaan?" Nadat mr. Peereboom deze vraag aan verdachte ter overden king had gegeven, voegde hij er de uitspraak (conform éis f 250 sufcs. 2 maanden) aan toe. AANGEHOUDEN Jacob L. te Alkmaar stond terecht wegens 't kopen van levensmiddelen bonnen van een loopjongen, werkzaam bij een Alkmaarse firma. In totaal werd voor een bedrag van ruim f 200 verhandeld en L. verkocht de bonnen weer aan andere „liefhebbers". Mr. dr. Vellinga. officier van justitie, vond in verband met het feit, dat beklaagde reeds meermalen voor dergelijke fei ten veroordeeld is, een strenge straf op zijn plaats. De eis luidde 5 maan den met aftrek. Op advies van mr. Jonker, de raadsman van verdachte, werd de zaak aangehouden voor een voorlichtingsrapport. BEHEERDER WAPEN VAN HEEMSKERK. De nieuwe beheerder van 't Wapen Van Heemskerk is niet de heer Duits, ■Bals wij giste* meedeelden, doch de Alk- Vr F. buyff. 1 Terwijl één van de duizenden bezoe kers, die ook gisteravond weer het circus Strassburger vulden, vertwijfeld en naar achteraf bleek, vergeefse po gingen deed om op het weerbarstige ezeltje te blijven zitten, werden op de rangen waar de zitplaatsen met een rugleuning zijn verrijkt, al de schroe ven van de ruggesteuntjes losgedraaid... Vijf voor elf was de voorstelling gis teren geëindigd en precies één uur werd het zeil gestreken en stond daar het naakte geraamte van een tent, waar de galm van een enthousiast applaus nauwelijks verklonken was. Karei Strassburger stond daar in het midden van zijn rijk als een Karei de Grote, 't Geringste onderdeel ziet hij Opbergen en vandaag als tegen de avond de bouw van het circus in Sche- veningen begint, zal hij precies vertel len waar alles is te vinden. Ondanks het late avonduur was er veel pu bliek, dat met grote aandacht het af breken bekeek. Het felle licht van de schijnwerpers, die van een paar schelle kleuren klatergoud maken, zorgde nu voor het daglicht in de nacht. Half drie was de zaak ingeladen en om tien minuten voor vijf vertrok een lange trein naar de badplaats, waar het verdere seizoen het „hoogvereerde pu bliek" van een „nieuw programma" zal kunnen genieten. Het lied is uit. Het Canadaplein ligt er weer in zijn oorspronkelijke bestemming met als enige herinnering wat stro uit de stal len en versnipperde entreebiljetten. Dat zijn er vele, want Alkmaar is „goed" geweest voor Circus Strassburger. De temperatuur was weer de spel breker voor dit openluchtconcert, ge geven door het Chr. Kinderkoor „Irene" met medewerking van het Ned. Her vormd Kerkkoor o.l.v. G. Pranger. Toch waren er nog een bevredigend aantal bezoekers aanwezig, die kilte, en wind vlagen trotseerden om de vocale pres taties te komen beluisteren. Met onverdeeld genoegen konden we constateren dat dit kinderkoor belang rijk is vooruitgegaan en bovenal zeer zuiver zong, de voordracht kon nog wat vitaler zijn, maar dit vindt wel zijn oorzaak in het feit dat Pranger zelf aan de piano moest begeleiden. Uitgezonderd de tot op de draad ver sleten melodietjes van Abrams en Drie bergen was het programma zeer aan trekkelijk samengesteld. De bekende werken van Catharina van Rennes en Hendrika van Tusschen- broek, o.a. Oud Sprookje, Dansliedje, Het Angelus e.a. werden voortreffelijk gezongen. De aanwezige luisteraars wisten dit eveneens te appreciëren en lieten het dan ook aan welverdiende bij val voor de jeugdige zangeresjes en zangertjes 'niet Ontbreken. Het Nèd! herv. kerkkoor had een be scheiden aandeel in het programma slechts cjrie nummers maar deze werden dan ook zéér muzikaal en wat koorzang betreft goed gezongen. Vooral in Tenebrae Factae Sunt van Michael Haydn, was het ensemble volkomen hemogeen. „Du Hirte Israels" van Bortniansui werd fijn genuanceerd verklankt. We hopen dat dit koor, dat werkeijk tot iets goeds in staat is, ook haar §eper- toir zal gaan verruimen en zich niet blijft beperken tot het zingen van stukken die tot de gegarandeerde suc cessen behoren. Breng ook eens een noviteit. Dat verhoogt de kunstzinnig betekenis van het koor. Wat de uit voering betreft is het, ondanks het weer, toch nog een succes geworden. MUSICUS. Zaterdag en'Zondag j.l. zijn de laat ste wedstrijden gespeeld en zijn teve de uiteindelijke winnaars bekend ge worden. In de Juniorenafdeling ging Alcmaria met de titel strijken en in de adsp.-afdeling Alkm. Boys a., Beide elf tallen bleven ongeslagen. De eindstanden zijn als volgt: Junioren Alcmaria 6 5 1 0 23— 2 11 R.K.A.F.C. 6 5 0' 1 15— 5 10 Jong Holland 6 4 1 1 18— 7 9 Alkm. Boys 6 2 0 4 9—11 4 ïf.K.H.S.V. 6 2 0 4 6—16 4 Alkmaar 6 1 1 4 7—18 3 Bergen 6 0 i« 5 1—20 1 Adspiranten Alkm. Boys 8 8 0 0 34— 4 16 Alcmaria 8 6 0 2 36— 6 12 R.K.A.F.C. 8 5 ■0 3 20— 8 10 Kolp. Boys 7 4 0 3 16—15 8 Jong Holland 7 3 1 3 13—13 7 Randers 7 3 0 4 5—19 6 Foresters 8 1 1 6 5—30 3 R.K.H.S.V. 8 2 0 6 13—32 4 Bergen 7 0 0 7 4—19 0 De uitslagen van RandersJ Holland en Bergen—Kolp. Boys zijn van geen belang voor de einduitslag meer. Deze seriewedstrijden zijn volkomen geslaagd cn er bestond zeer zeker een behoorlijke belangstelling voor. Ook nu weer was het slagen van de wedstrijden voor een belangrijk deel te danken aan de heren scheidsrechters die bij iedere wedstrijd weer trouw aanwezig waren, en ook de organise rende vereniging, Alkmaarse Boys, ver dient een woord van lof voor haar initiatief. GESLAAGD. Voor het le gedeelte van het Staats examen voor Muziek (piano) slaagde de heer Th. Linthorst te Alkmaar. Beveilig U zelf en de Uwen! Geen gevaarlijke projectielen en munitie in huis. Schroom niet de politie daarvan te verwittigen. (Vóór 25 Juli a.s.) Elke nalatigheid op dit gebied kan zich in de toekomst wreken!

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2