DE JEUGDKOERIER PU /WOKÜVPIIIIIiJI van Boenzel en Jonker Flonker Tante Sabine Een merkwaardige kinderkamer Hallo, Jongens en Meisjes Wij luisteren naar grijpt in Geheime zender in kelder gevonden Oplossing Prijsraadsel PRIJSRAADSEL Onze mededelingen Attractieve vuilnisbelt VAN NJABU EN VERRE Deze keer wil ik het eens hebben over een diertje, dat geheel ten on rechte in een slechte reuk staat. Ik bedoel de oor worm. Ieder kent het kleine bruin zwarte insect, dat zo griezelig uit de dahliabloemen komt vallen, als je een ruiker plukt; of dat zijn heil zoekt in een snelle vlucht, als je het ontdekt bij het op beuren van 'n steen. Zijn naam geeft duidelijk blijk van de kwade roep! Volgens de legende zou hij bij mensen, die in het vrije veld slapen, in de oren kruipen, door dringen tot de hersens en zich hieraan zo tegoed doen, dat hij de afmeting van een ganzenei kan bereiken. Dat dit hele verhaal een dwaas verzinsel is, wil je zeker wel geloven. Toch heeft 't tot gevolg gehad, dat gedurende vele tientallen jaren de oorworm niet anders bekend is geweest dan als een schadelijk, gevaarlijk dier, dat't beste kon worden doodgetrapt als men 't te genkwam. Overwin nu eens je gevoel van af keer en bekijk zo'n diertje eens van nabij. Het eerste vallen die „tangen" aan het achterlijf op. Bij sommige zijn ze mooi rond gebogen; dat is het ge val bij „vader oorworm". Zie je bijna rechtetangen, dan heb je met „moeder oorworm" te doen. Die eigenaardige uitsteeksels dienen om de vleugels te helpen opvouwen. Wat zeg ik? Vleu gels? Kan zo'n beest dan vliegen? Ja, zeker, al gebeurt het niet dik wijls. 's Avonds kan men zo'n sinjeur te genkomen, als hij met zijn prachtige doorschijnende vleugels uitgespreid door de lucht zwiert. Eerst begrijp je niet hoe zulke grote vleugels onder die kleine dekschildjes kunnen worden opgeborgen. Het is de moeite waard dat eens gade te slaan. Als een para sol ontspant zich de vleugel, plooit zich samen en met behulp van de „tangen" wordt het zaakje netjes on der de stevige schildjes opgeborgen. In een paar seconden is de hele operatie gebeurd. De meeste kans heb je om dit te zien hij de zogenaamde kleine oorworm, die nog het meest aan vlie gen doet. Zit een oorworm in een bloem verscholen en steekt alleen het achterlijf eruit, dan lijken die tangen veel op een paar vervaarlijke kaken en zal menige natuurlijke vijand die an ders wel een oor wormpje zou lusten, vlug maken dat hij wegkomt. Behalve bij bijen, wespen en mieren, ziet men bij de insecten niet veel zorg voor de jongen, als deze eenmaal uit het ei zijn gekropen. Onze veel gesma de oorworm is nu een bij uitstek zorg zame moeder. Zij houdt de wacht bij de eieren, die in een keurig onderaards nestje worden geborgen 40 tot 50 stuks op een hoop. Raken er uit de buurt, dan worden ze zorgvuldig weer bijeen gezocht. Komen de jongen uit, dan kan men moeder oorworm als een kloek met kuikens bij haar jongen zien zit ten. Overal steken de montere kopjes van de kleinen onder haar uit. Zo ver zorgt zij de jongen, tot ze op eigen be nen staan kunnen en wegtrekken om hun zorgeloze leventje te gaan leiden. Eten is er genoeg voor de hongerige magen. Gelukkig eten ze niet alleen bloemblaadjes, zoals de tuinlui zo graag beweren. Zeker, ze eisen hun deel van de dahlia's, maar nauwkeurig onder zoek heeft uitgewezen dat een groot deel van voedsel hun wellicht het grootste deel, uit andere insecten be staat. Ik hoop dat jullie voortaan ook dit merkwaardige diertje met andere ogen zult bekijken dan tot dusverre. Heus, om wonderlijke dingen te zien, hoefje in de natuur niet ver te lopen. In elk stadstuintje kom je de familie oor worm tegen. In samenwerking met de politie is de PTT er Zondagmorgen in geslaagd de geheime zender „Twente" die se dert geruime tijd clandestien van de 280 m. golf gebruik maakte op te spo ren. Het was in de kring van ingewijden al lang geen geheim meer, dat deze zender in de gemeente Markelo werk te. De speurtocht, die Zondagmorgen in de stromende regen werd gehouden, leidde dan ook al spoedig tot het re sultaat dat in de buurtschap Eisen bij Markelo de zendplaats (de kelder van een boerderij) werd ontdekt. Eji de inval in het huis zaten de schuldigen, alsof er niets aan de hand was, naar de Hilversumse zender te luisteren, maar in de kelder werd de zendinstallatie, die nog even te voren gebruikt was, ontdekt. Tegen de hoofd schuldige en zijn corespondenten werd proces-verbaal opgemaakt. 2. 3. 4. 6. 5. 7. 8. 9. Gelukkig waren er deze week niet veel verkeerde oplossingen. Het prijs raadsel was ook niet moeilijk. De woor den die jullie moesten vinden waren: 1. Boek. Atlas. Buit. (raam) Naald, (naaimachine) Vacantie. Etalage. Ezel. Lepel. Distel, (doorn) De woorden die tussen haakjes zün ge plaatst werden ook goed gerekend. De eerste letters vormen tezamen de naam van het bekende Veluwse dorpje Barneveld. Nu de prijswinnaars van deze week. Het zijn:: Adrie van 't Hert, Van Limburg Sti- rumstraat 35, Den Helder. Rietje Bakker, Acacialaan 90, Bever wijk. Willie Beers, Dijk 63, Broek op Lan- gendijk. Marijke van Lienen, Friescheweg E60, Alkmaar. Dick Lely, in Hoorn, die zijn adres er niet bij schreef. De prijzen worden verzonden. Deze week weer eens een prijsraadsel waar de meesten van jullie veel van houden: Wij gaan uit de onderstaande zinnen verborgen meisjes- en jongensnamen zoeken. In de eerste vier zinnen zitten meisjesnamen verborgen. In de tweede vier zinnen schuilen jongensnamen. Hoe luiden die acht namen? Hier volgen de zinnen: 1. Moeder deed in ieder glaasje wat limonade. Jan speelt viool en accordeon. Er gaat een man naar het station. „Zwem maar kalmpjes aan", zei de badmeester. Ik greep iets te laag naar de bal. In Maart en April kan het nog vaak heel koud zijn. Alle ouden van dagen gingen een uitstapje maken. Moeder ging een kopje thee in schenken. oplossingen worden v'óór Maandag 26 Juli ingewacht aan het bureau van deze courant. Vergeet vooral niet naam en adres te vermelden. 2. 3. 4. 7. De Zuster van der Eem in Schagen, ik dank U vriendelijk voor de sigaren bandjes. Zij worden nog veel gevraagd en voor zieke kinderen is het een aar dige bezigheid om een verzameling aan te leggen. Ik ben er dus heel blij mee. Mej. H. W. Mulder in Alkmaar. U wordf zo langzamerhand een goede be kende voor mij. Geregeld ontving ik Uw pakjes met postzegels, sigaren bandjes en lucifersmerken. Ook deze week mocht ik weer zo'n pakje van U ontvangen. Ik dank U hartelijk voor alles. Voor Dieny Bulteel, Vogelenzang 22, Alkmaar, wordt een correspondentie vriendinnetje gevraagd. Dieny is 14 jaar oud en houdt van borduren en sport, o.a. zwemmen en fietsen. Wat schreven jullie aardig over de schoolreisjes! Een meisje heeft de gehéle reis in tekening gebracht, zelfs de lachspiegel Het was alleraardigst Nu hoop ik maar dat het zonnetje ons in de vacantie-tijd niet in de steek zal laten Veel kaarten zijn mij al beloofd Fijn, meisjes en jongens! In gedachten ga ik met jullie mee Nu ga ik eerst met de briefjes beginnen: jenny Koning opent de lange rij ..Aardig van je, dat je mij steeds post zegels blijft zenden, Jenny Ik ben er blij n>ee en dank je hartelijk Trijnie Kaas, wat heb jij genoten in Oud-Valkeveen Ja. het is daar heel modi Nu heb je vacantie gekregen en moet je maar niet meer aan het moeilijke school jaar denken Moet je nog een jaar op school blijven of ga je na de vacantie niet meer naar school? Fijn dat ik een kaart van je krijg Stuur hem maar gewoon naar he adres van de J-K Daar krijg ik hem dadelijk nadat de post hem in de bus heeft gestopt Dag meisje, houdt je flink! Willie Beers, je bent een kunstzinnig meisje, zeg! Ik heb je brief bewonderd Het was ook zo prachtig géschreven De vorige week kwam je briefje te laat Dat was jam mer Als je achterband ploft, zak je eerst een beetje naar beneden en dan kijk je Verschrikt achterom Heb ik dat goed, Willie? Gerrie stapt zeker al parman tig rond op zijn nieuwe schoentjes Duut Bak, ja, ik heb je de vorige week gemist, maar je hebt het ook erg druk gehad Het is flink, dat je vader en moeder zo goed helpt Aardig dat Alie je een kaai>, stuurde uit Helmond Was je al eens eérder in Den Haag en Scheveningen geweest? Liesbeth Klingeier, je vroeg mij naar de namen van aardige, vrolijke jongensboeken Hier komen wat titels, met namén van schrijvers en uitgevers: „De wandelende driekleur", door F de Sinclair (Uitg. Van Holkema Warendorf); „De bokkenrijders van Térblijtt", door Rein Valkhoff (Uitg. Van Holkema Warendorf); „De jongens van Zeedorp", door Tjeerd Adema (Uitg. Bruna); .Vrienden in den nood", door Tjeerd Adéma (Uitg. Kluitman); „Drie jongens in een boot" door Tjeerd Adema (Uitg. Kluitman); „Het Radiospook", door Jacques Berghuis (Uitg Kluitman) Voorlopig zul je hier wel genoeg aan hebben, denk ik Fijn, dat Mara zo'n aar dig vriendinnetje is Tiny en Tony Kranenburg, leuk gedaan hoor met stippeltjes Zeg, jullie kunnen de briefjes wel in één enveloppe sluiten Dat is veel voordeliger en jullie loten toch allebei mee Nellie Klooster, gefeliciteerd met je prachtige rapport Je hebt wel heel goed je best gedaan, denk ik Een heerlijke vacantie toegewenst, meisje! J Visser, prettig dat je ook met ons mee gaat doen Hoe is je voornaam? Schrijf je die nog eens Joanne Lange- baerd, wat was dat een mooie, gezellige kaart van jou Ik was er erg blij mee Je hebt keurig geschi'even, meisje Heb je de ketting al geregen? Zondagavond ben ik nog eventjes bij tante Mies geweest en heb daar twee kiekjes van je gezien Leuk hoor! Hartelijke groeten voor allen in „de Rimboe" Piet Kuit- waard, fijn dat jij ook postzegels voor mij spaart Hartelijk dank, Piet Wat je over het schoolfeest vertelt is echt leuk Aan zo'n gymnastiekles heb ik ook eens meegedaan en ik herinner mij nog goed, dat het verbazend veel plezier gaf Annie Appel, je oplossing kwam te laat, meisje Daarom sta je deze week pas in de courant Ja, ik ken de lekkere koeken wel, die je vader bakt Wat fijn om zoveel broertjes en zusjes te .hebben Doe je briefje maar gewoon in de bus op de Voordam, hoor Een enveloppe is ook ook niet nodig, als je jouw adres maar goed in het briefje zet Heel veel kinderen nemen een velletje uit een schrift en plakken dat dicht met een paar postzegelstrookjes Ik spaar gewone Hollandse zegels voor zieken, Annie Mary Vonk, gefeliciteerd met je mooie rapport Flink zol Ik ben blij, dat Dinie en jij het zo goed met elkaar kunnen vinden Rolf Gransbergen, je hebt het uitstekend gedaan Mag ik nog eens wa^ meer van je horen? Marijke van Lienen, heerlijk, dat je over bent gegaan en vacantie hebt gekregen Mag ik je clubkrant ook eens lezen? Ik stel er veel belang in Wat lijkt mij dat gezellig om één week in zo'n aardig kam- peerhuisje te mogen wonen Het is te hopen, dat he^ weer wat beter zal zijn dan nu Jullie kunnen dan veel van de zee genieten Ik wens jullie heel veel plezier toe! EUy de Haas, wat een prachtig rapport met al die achten! En nu maar van de vacantie genieten, EUy Ga je nog uit logerenl Jenny Koning, Elly de Haas vraagt mij of ik je hartelijk van haar wil groeten Nu sta je nog eens een keertje in de J-K Alie Ranzijn, fijn dat je geregeld met ons mee gaat doen Je stelt Je zo keurig voor, Alle Ik hoop. dat je naar de zesde gaat Je komt dan bij mijnheer v d Winden, is het niet? Dieny Bul- teel, jij bent een gezellig, vrolijk meisje, hoor! Wat heb je al grote broers en zusters Het lijkt mij prettig om in die molen te wonen Ga je er vaak naar toe? Ik zal een correspondentie-vriendinnetje voor je vragen, Dieny Betaie Koeleman, het is mij heel niet opgevallen, dat jij al zo lang mee doet, meisje Is je briefje wel altijd naar het goede adres gestuurd? Wil je Je moeder bedan ken voor haar briefje en zeggen, dat ^ar nog zal antwoorden? En jij moet dapper volhouden, hoor Er zijn Kinaeren, die ai vijf maanden lang iedere week mee doen en nog een prijs hebben gewonnen Maar ieder komt toch wel eens aan de beurt, hoor Er zijn ook zo neel veel kinderen Dinie Jonkman, hoe heb je het gehad in Amsterdam en Haarlem? Het is een goed idéé van je om naar Jacotje te schrijven Ik hoop, dat je nu maar geluk hebt Groet je nichtje maar van mij Heb je het boek al ontvangen? iJiet Pluister, je oplos sing van het vorige prijsraadsel kwam te laat Ja, het is verstandig van je om geregeld je adres in je briefje te vermelden Ik dank je hartelijk voor de postzegels, Piet Jan Vlam, een prettige vacantie toegewenst! Dieuwie WaU beer, ben je overgegaan of weet je het nog niet? Waar ga je naar toe in le vacantie, Dieuwie? Ik wens je een prettige tijd too Waar wordt die sportdag gehouden? Het lijkt mij erg mooi Anneke Boekei, welkom bij ons Schrijf je nog eens wat meer? Hcnny en Willy Njjkamp, het is aardig, dat jullie eerst eens informeren hoe het met mij gaat Ik maak het uitstekend hoor! Je hebt aardige tekeningetjes bij de oplossing gemaakt, Hennie Nu was je briefje goed op tijd P. Dekker, je oplossing was goed Wil je mij eens ver tellen hoe je voornaam is? Wim de Ruyter, mag ik van jou nog eens wat meer horen? Je kunt een schuilnaam nemen als je dat graag wilt Corrie Meyer, met twee sigarenbandjes ben ik ook blij, hoor! Ik hoop, dat je erg genieten zult met het schoolreisje Fijn dat ik er de volgende week een ver slag over krijg Ik ben er erg benieuwd naar Cor Bruinsma, ben je een jongen? Je oplossing is goed Schrijf je eens meer? Je mag een schuilnaam nemen De jongens en melsjos uit Den Helder doen dat heel veel Rietje Bakker, hartelijk dank voor de postzegels Ik was er blij mee Word je al gauw 12 jaar, Rietje? Nettie Huisman, wat heb jij een aardige slagzin op de J-K gemaakt Leuk bedacht, hoor! Marry van Dijk, jouw slagzin op de krant is al even aardig Zijn Nettie Huisman en jij vriendinnen? Marietta Speel man, wat ben jij heerlijk verwend Die dubbele tas zul je goed kunnen gebrui ken, zeg! De vulpen is ook al zo'n prachtig cadeau Het boek waarover je schreef ken ik niet Is het mooi? Geniet nog maar eens goed van' Wijk aan Zee voor je naar Rotterdam gaat Sjaantje Prulmboom, prettig voor je om al weer een klas hoger te komen Hoe oud is Je broertje? Kranten verscheuren is ook een leuk werkje voor kleine jongens Dat doen ze allemaal graag Pietje Molenaar, hartelijk dank voor de sigarenbandjes Wat maken jullie heer lijke dingen op de huishoudschool Zijn stroopballetjes lekker? Ik zou ze best eens willen proeven Rietje Tromp, ik dank je wel voor het gedichtje Het is mooi Houd jij ook zo van konijntjes? Je tekende de oplossing erg geod Dat is een heel werkje voor je geweest Jan Stet, ik dank je wel voor de bijzonder heden over Barneveld Je bent er zeker wei eens geweest, dat je er zoveel over kunt vertellen, Jan Ja. het is heel mooi in die streek Rietje Duin. meyer, als jij zo naar de vacantie bij opa verlangt heb je zeker een erg lieve opa Ik hoop, dat je een prettige kermis zult hebben Greetje Duinmeyer, dat zal een prachtig gezicht zijn geweest toen de lampjes van de Wijkertoren brandden Hoe heet je kleine broertje? ik zou het leuk vinden als je mij eens wat over hem vertelt Ada Veens tra, wat was dat een verrassing 180 post zegels van Ada Ik dank je hartelijk Hoe gaat het, meisje? Ben je over gegaan op school? Ik wens je een prettige vacantie toe Hilde Hagedoom, je bent hartelijk welkom bij ons Je verwende mij maar dadelijk met zo'n dikke, gezellige brief, waar ook nog sigarenbandjes uit kwamen Daar was ik erg blij mee Hoor ik eens hoe je het op de huishoudschool maakt? Ik hoop, dat je voet weer beter is Hillie de Vries, Cas Venneker, Rosa en Maria Vercau- teren, hoor ik van jullie eens wat meer? Dag allmaal! Tot de volgende week! TANTE IET. RADIO VOOR DONDERDAGAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuws om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 CNV-kwar- tier; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Leger des Heils-kwartier; 7.30 Het ac tueel geluid; 7.45 Reg. Voorlichtings dienst; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Het vergeten eiland; 9.30 In de bloeiende tuinen van Hilversum; 10.15 De vaart der vol ken; 10.35 Nieuwe aanwinsten van de discotheek; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 m. Niéuws om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Sportpraat- je; 6.30 „The Skymasters"; 7.00 Ent housiasme; 7.15 Solistenconcert; 8.15 Omroep-Kamerorkest; 9.00 Klankbeeld openluchtspel te Middelburg; 9.20 En gels concert; 9.40 Techniek en noodlot (hoorspel); 10.15 „Les Gars de Paris"; 10.45 De Kon. Marine in oorlogstijd; 11.15 American Melodies (gr.pl.) PROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur: KRO: 7,30 Gr.- pl.; 7.45 Morgengebed; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Gr.pl. (piano); 9.35 School radio; 10,20 Muziek houdt fit (gr.pl.); 11.00 „De Zonnebloem"; 11.35 „Als de ziele luistert"; 11.45 Gr.pl.; 12.00 Ange lus; 12.03 Pianorecital; 12.30 Weerover- zicht; 12.33 „Orkest zonder naam"; 12.55 Zonnewijzer; 1.20 Vervolg „Orkest zon der naam" 1.40 Gr.pl.; (gitaar); 1.50 Van man tot man; 2.00 La damnation de Faust; 3.15 Gr.pl.; 4,20 Melodieën uit oude films; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Gr.pl. (piano); 5.45 „Wat het buiten land leest"; 6.00 Vaudeville-orkest; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.15 Uit de dis cotheek; 7.45 Europ. Federalisten; 8.05 Gr.pl.; 8.12 Concert Kurhaus Scheve ningen; 10.00 „De Prins kreeg een ver jaarscadeau"; 10.30 Piano (gr.pl.); 10.37 Actualiteiten; 10.45 Avondgebed; 11.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuws om 7, 8, 1, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 Gr.pl.; 8.18 Operette-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermuziek (gr.pl.); 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 „The Thistle (Gr.pl.); 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Mozart en Beethoven. AVRO: 12.00 Gr.pL; 12.30 Weerpraatje; 12.3? Sportagenda; 12.38 Orgel (Passage The ater Schiedam); 1.15 Tre Areolans (Gr.pl.); 1.45 Zang (Gr.pl.); 2.00 Kook kunst; 2.30 De Kwintetspelers; 3.00 Ons volk in zijn dichters; 3,20 Middag concert (Gr.pl.) VARA: 4.00 The Ram blers; 4.30 Zomer: vacantietijd; 5.00 Orgel (Johan Jong); 5.20 Wij en de muziek; 6.15 „De VARA feliciteert"; 6.40 Kwartet Jan Corduwener; 7. Denk om de bocht; 7.15 PTT (methodisch typen). VPRO: 7.30 Gesprek over de Bergrede; 7.50 Tien vóór acht; 8.30 Taak en toekomst van het Vrijz. Prot. VARA: 9.00 Men vraagt9.30 Schuldig of onschuldig; 9.50 „Op vleug'- len van muziek"; 10.00 Buitenl. week overzicht; 10.15 Swing and sweet. VPRO; 10.40 Avondwijding. 24. Jonker Flonker wou op handen en voeten achter Boenzel aan de deur uit kruipen, toen professor Splinter hem in de weg sprong. „Een ogenblik, Sir" riep het mannetje. „Mag ik u nog iets meegeven voor u uw speur tocht begint. Ik ben n.l. altijd een knutselaar geweest. Dit is een schok- batterij. Als u dit doosje in uw vest zak steekt, geeft het u een electrische lading, zodat iedereen die u aanraakt zo'n schok krijgt, dat hij voorlopig buiten gevecht wordt gesteld. Mijn kinderen vinden dat zeer vermake lijk...." „Dank u wel", zei Jonker Flonker, terwjjl ie het doosje in z'n vestzak stak en vex'der op handen en voeten bet huis uit kroop, achter Boenzel aan, die al bij het tuinhek stond. „Sta maar weer op baas", zei hat trouwe dier, toen ze weer op de zand weg waren. „Niemand kan ons hier zien. We hoeven ons dus niet meer druk te maken. Ik ben blij, dat ik weer buiten sta. Ik hou niet van al die gevaarlijke machines en van al dat geknetter en gegons om me heen. Ik heb frisse lucht nodig...." Kerkrade zal binnenkort een mini atuur dierentuin rijk worden. Eén van de ingezetenen een middenstander, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrokken wil n.l. herten, pauwen, fazanten, exotische vogels en apen gaan houden. Hij had daartoe de mede werking gevraagd van het ge meentebestuur. Dat had er wel oren naar en heeft de verzoeker de beschikking gegeven over een gedeelte van degemeentelijke vuilnisbelt. De beslissing is min der eigenaardig dan ze op het eerste gezicht lijkt. De vuilnis belt zal in de toekomst in een park veranderd worden. Een gedeelte ervan is reeds van plantsoenen voorzien. Tussen deze plantsoenen en de stortgrens wordt thans een hertenkamp aangelegd, waarbij ook volières e.d. zullen worden gebouwd. De Kerkraadse vuilnis belt zal dus attractief worden voor de burgerij. De heer P. Lieftinck (Arb.) te Rot terdam heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft thans benoemd verklaard de heer H. J. van den Born te Am sterdam. Deze had ook zitting in de aftredende Tweede Kamer. Twee eigenaren en een exploitant van drie bekende établissementen in Den Haag, die in totaal ongeveer 1200 liter jenever gekocht hebben tegen prij zen, variërende van 15 tot 20 per liter, zijn geverbaliseerd door de Delftse Prijzencontrole. In totaal werd tegen zeven verkopers en kopers proces-ver baal opgemaakt. Er zal een nationale schildersvak tentoonstelling op 20, 21 en 22 Juli in de Jaarbeurshallen te Utrecht worden gehouden. De heer A. W. Biewenga (AR) le Garsthuizen) heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Thans is benoemd verklaard de heer J. Tjalma te Hoogeveen. Te Luik zijn vier geneesheren ge arresteerd, die tegen betaling van 10.000 k 20.000 fres een bewijs van vrijstelling verstrekten aan dienstplichtigen. De Nederlandse Anti-Tabaksbond zal tegen het najaar een conferentie houden. Besproken zal worden welke maatregelen er genomen dienen te worden tegen het naar het oordeel van het bondsbestuur ontstellend grote ta baksverbruik in Nederland. Van het voor Nederland ter be schikking gestelde bedrag ad 1.081.039 dollar is 1.075.150 dollar bestemd voor de aankoop van oliekoeken of meel en 5889 dollar voor de aankoop van tarwe. Naar Aneta nog meldt, bedraagt het totaalbedrag van de aankoopmachtigin gen voor Nederland thans 48.877.564 dollar. Honderd Tsjechen, Polen en an dere uitgeweken studenten, die zich op het ogenblik in Parijs bevinden, zullen in de zomermaanden een werkkamp in Nederland meemaken, n.l. bij Grijps- kerke, In Antwerpen wordt een diamant tentoonstelling gehouden, waar voor een waarde van meer dan een milliard frans is uitgesteld. De vitrines wor den zwaar bewaakt. De 100.000ste be zoeker krijgt een geslepen diamant van een karaat cadeau. De publieke tribune van het zui veringsgerechtshof te Garmisch-Parten kirchen in Beieren is gister ontruimd, toen bij de hervatting van het proces tegen Emmy Goring, weduwe van veld maarschalk Göring, sympathiedemon straties werden gehouden. ROMAN -VAN MARIA SAWERSKY- Zou Karei de theevisite goed door staan hebben? dacht hij, toen hij de deur opende. Maar nog op de drempel bleef hij plotseling verbaasd staan, want het schouwspel, dat zich daar voor zijn blik vertoonde, tartte elke beschrijving. Koffers en kasten ston den open, tal van foto's lagen over de grond verspreid en temidden van die chaos was Mabu druk bezig om enige orde te scheppen. „Wat gebeurt hier in 's hemels naam?!" riep Reuder, toen hij van zijn eerste verbazing bekomen was. „Waar om heb je al die foto's voor de dag gehaald, Mabu?" „Dat heb ik niet gedaan", antwoord de de Arabier waardig. „Master Schuch is bezig geweest...." „Karei, waar zit je?" riep Reuder voedend. „Kom direct hier!" De geroepene stond reeds in de tus sendeur. Om zijn lippen speelde een onschuldig lachje. „Wat is er aan de hand Felix? Waarom schreeuw je zo? En waarom trek je een gezicht als een oorwurm? Is 't met die filmmensen scheef ge lopen?" „Dat is dik in orde, maar ik geloof, dat 't met jou niet helemaal pluis is. waarde heer. Wat heb je met dat foto materiaal uitgevoerd?" „O, niets bijzonders", antwoordde Schuch laconiek. „De dames wilden foto's hebben. Van mij en van jou ook, natuurlijk. Toen heb ik de meest effectvolle er uit gezocht om een goe de indruk te maken. Onder meer die feto, waarbij ik m'n voet op de nek van een leeuw zet". „Van top tot teen een held!" spotte Reuder. „Je hebt je vereerdsters toch zeker ook verteld, dat het beest dood was en een inboorling hem met een speer had neergestoken?" „Nee, dat leek me niet bepaald no dig", repliceerde Kareltje droog, „pet zou de heroïsche indruk waarschijn lijk niet ten goede zijn gekomen. Ge loof je ook niet?" „Ik geloof, dat je het ijdelste crea tuur bent, dat ooit op twee benen heeft rond gelopen", antwoordde Reuder uit de grond van zijn hart. „Maar ik zal je verregaande verbeelding meteen eens een behoorlijke domper opzetten. Ik heb op straat het avondblad gekocht en nu kan je je eens in je eigen con- terfeitsel verdiepen. Hier daar zie je er heel wat minder imponerend opuit en de leeuw ontbreekt ook, wat?" Karei trok de krant, die zijn vriend hem voor hield, uit diens handen. Hij beefde van woede. „Moet ik dat voorstellen?!" riep hij verontwaardigd. „Ik zie er uit als een pannekoek!" „Ik vind het een sprekend gelijkend portret". „En bewogen heb ik me ook nog!" „Tja, daar kan de fotograaf niets aan doen". „Die krantenkerels hebben cenvou-, dig een caricatuur van me gemaakt!" jammerde Schuch. Reuder nam echter niet de minste notitie van de verontwaardiging, waar aan zijn vriend ten prooi bleek te zijn en wendde zich kalm tot Mabu. „Leg een donker pak voor me klaar. Ik moet me gaan kleden voor het di ner. „Master Schuch ook?" vroeg de Arabier. „Waarschijnlijk wel, ja", antwoordde Reuder spottend. „Wat denk je van 'n licht strandpakje, Karei, nadat je in rok op theevisite wilde gaan?" „Ik blijf, zoals ik hen", zei Kareltje bits. „Gelukkig eindelijk een lichtpunt in je geestelijke gesteldheid", prees Reuder. „Helemaal niet. Ik heb alleen veel te veel honger om m'n kostbare tijd met verkleden te verdoen". Reuder deed, of hij de verborgen steek op ziin te laat komen niet op merkte en begaf zich naar zijn kamer. Karei sjokte achter hem aan. „Schiet maar een beetje op", maan de hij. „Een paar heren willen met de beroemde Afrika-vorser kennis ma ken. Ze wachten stellig al op je in de eetzaal". „Laat ze maar wachten", lachte Reuder. „Met geen tien paarden krij gen ze me vandaag in de eetzaal. Ik heb nog genoeg van vanochtend en wens noch door vrouwelijke noch door mannelijke autogrammenjagers te wor den lastig gevallen. We verdwijnen stiekum en gaan samen ergens eten, waar geen sterveling ons kent". „Aha incognito dus, zoals vroeger de koningen en prinsen", meesmuilde Kareltje. „Ik vind het helemaal niet leuk, maar als jij het nu per sé wilt. „Ik wil het, ja. En bij de maaltijd zal ik je dan vertellen, wat ik beslo ten heb". Kareltje zette grote ogen op. „Besloten? Dat klinkt bepaald ge heimzinnig. Ik ben nu eenmaal van nature ongelooflijk nieuwsgierig". „Dat weet ik en daarom wil ik je geduld nog een poosje op de proef stellen". „Dat is niet aardig van je, Felix". „Ja. ja, ik weet 't wel. je bent een onbegrepen vriend, maar wachten meet ja toch!" Tegen deze toon viel toch niets in te brengen, dat wist Kareltje Schuch bij ervaring en derhalve verborg hij zün nieuwsgierigheid voorlopig maar ZO goed mogelijk. Felix Reuder bracht zijn vriend r-aar een klein restaurant in een der buitenwijken, waar een goed maal en een even voortreffelijke wijn werden geserveerd. Maar Karei Schuch deed een en ander weinig eer aan, omdat zijn vriend tijdens de maaltijd in alle toonaarden bleef zwijgen en zich geenszins geneigd toonde al te spoedig inet zijn besluiten op de proppen te komen. Toen de kellner koffie en si garen had gebracht, hield Kareltje het echter niet langer uit. „Nou, biecht nu eindelijk eens op", drong hij aan. „Wat heb je besloten?" „Ik ga de stad verlaten". „Nee toch je begrijpt toch, dat dat vervelend voor me wordt, als ik hier helemaal alleen moet achter blijven", protesteerde Karei. „Dat behoeft ook niet, m'n jongen. Jij gaat met me mee!" luidde het ant woord. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6