Bartali versloeg de Belgen in eigen land 96 pet. der door de Duitsers geroofde goederen bleef onvindbaar Zaterdag 24 Juli 1946 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 174 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van de 332.000 koeien keerden er.14 terug Verbod communistische partij op Malakka Israël wil zonder Bernadotte onderhandelen Voedseltoevoer naar Berlijn verzekerd De a.s. Donau-conferentie Nieuwe opdracht aan Dr. Beel DE AANSLAG TE BATAVIA Plechtige teraardebestelling van Generaal Pershing WEERBERICHT Complot van winkeldieven ontdekt Olympische vlag spoorloos Twee zusjes overreden Zevende etappe-zege in de Tour DUINRELL Zwakke plekken Togliatti herstellende BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze reizende redacteur). DUSSELDORF, Juli. Van de 332.000 Nederlandse koeien, die de Duitse bezettingstroepen geroofd hebben gedurende hun verblijf hier te lande, zijn er zegge en schrijve... veertien teruggekeerd. AI de overige waren onvindbaar, vermoedelijk voor een groot deel opgegeten en voor de rest zo vaak van hand tot hand ge gaan, dat een verder speuren te kostbaar zou worden. Een droevig resultaat voor de benadeelde boe ren er waren er in het grensge bied, die hun eigen dieren konden zien lopen in Duitse weiden en ook voor de officieren van het Com missariaat-Generaal voor de Neder landse Economische belangen in Duitsland, die werkelijk hun best hebben gedaan. Dit laatste wordt door de statisti sche gegevens bevestigd. Wanneer wij de officiële gegevens, zoals die door het geallieerde 'bestuur zijn samen gesteld met betrekking tot de restitu tie uit geheel Duitsland naar de on derscheidende buurlanden, onder el kaar plaatsen, dan blijktt, dat Neder land in 1947 met 41 pet. van het to taal er het best is afgekomen. (?p de tweede plaats komt Frankrijk' met 28 pet. De overige percentages zijn uiteraard veel lager. In totaal hebben 12 landen goederen terug ontvangen. Hier volgt het staatje, waarbij de waarde der goederen is uitgedrukt in Reichsmarken naar de valuta van 1938. (Het is niet geheel volledig. Want niet inbegrepen zijn spoorwa gens, locomotieven, schepen in bruik leen, effecten en kunstbezit, voor zo ver die moeten komen uit de Ameri kaanse zóne): De regering van Malakka heeft gister bekend gemaakt, dat zij de communis tische partij in Malakka heeft ver boden. Sir Alec Newboult, waarnemend ho ge commissaris der Federatie van Ma- lakka-staten, heeft de volgende organi saties buiten de wet gesteld: de com munistische partij, de tegen het Ja panse leger gerichte bond van voorma lige kameraden" en de nieuwe demo cratische jeugdliga. Volgens de officiële bekendmaking is bewezen, dat deze organisaties be trokken waren bij het beramen en uit voeren van de huidige geweldactie in Malakka. De communistische partij van Malak ka heeft zijn leden, gemobiliseerd, die thans in groene uniformen zijn gesto ken en over geheel Malakka regerings strijdkrachten en particulieren aan vallen. Zij is niet alleen het hart en de stuwende kracht van de huidige revolutionnaire beweging geweest door met onwettige middelen een aanval te doen op het gezag van de regering, doch ook geld, voedsel en andere be nodigdheden voor de guerillabenden in de Malakka-staten verzameld, aldus de bekendmaking. Nederland 146.032.154. Frankrijk 100.395.666. België 28.525.724.— Polen 24.331.910.— Tsjecho-Slowakije 18.124.127. Ben Goerion, de eerste minister van de Staat Israel, heeft Donderdag avond in de ministerraad verklaard, dat „de regering van Israel buiten de tussenkomst van de bemiddelaar met de Arabieren zou moeten on derhandelen". „De negatieve houding welke de Staat Israel ten opzichte van de voorstellen van graaf Bernadotte heeft aangeno men, blijft niet alleen onveranderd, maar wordt nog versterkt door de militaire successen, welke onze strijd krachten in de laatste tien dagen heb ben behaald", aldus Ben Goerion. Hij betoogde vervolgens, dat het be stand, dat door de- Veiligheidsraad was bevolen, verbroken kan worden en dat het voor de Staat Israel noodzakelijk is een sterk leger te behouden". Nu onze macht versterkt is, zo ging hij verder, moeten wij van iedere gele genheid gebruik maken, die ons zon der tussenkomst van de bemiddelaar rechtstreeks in contact zou kunnen doen treden met onze Arabische bu ren. Het verbond met Israel, zo besloot Ben Goerion, zal voor de Arabieren niet betekenen, dat zij door vreemde lingen in slavernij worden gevoerd of worden uitgebuit, want de vrede in Israel zal enkel door samenwerking met hen tot stand kunnen komen". VEILIGHEIDSRAAD OVER INDONESIë EN PALESTINA. De Veiligheidsraad zal Dinsdagmor gen bijeenkomen om de Indonesische en de Palestijnse kwestie te behandelen. Rusland Joegoslavië Luxemburg Noorwegen Denemarken Griekenland Engeland Dit mogen 19.840.921.— 14.619.279.— 1.967.210. 2.952.247.— 59.325.— 17.524.— 6.200.— duizelingwekkende 41% 28% 8% 7% 5% 5% 4% 1% 1% cij fers zijn, wat zij betekenen in verge lijking met hetgeen er indertijd ge roofd is, valt af te leiden uit het feit, dat van Nederlandse goederen96 pet. niet is teruggezonden. Misschien is dat percentage voor andere landen nog hoger. Natuurlijk duren de restitutiewerk zaamheden nog voort, maar men volgt nu een andere tactiek. Grote partijen, die bij wijze van spreken voor het grij pen lagen zfln teruggevoerd. Het gaat nu dus om kleine eenheden, waarbij om redenen van efficiency wordt uitgegaan van de gedachte, dat het geen zin heeft honderden guldens opsporingskosten uit te geven aan 'n artikel, dat nauwelijks vijftig gulden waard is. Men concentreert zich nu op goederen, die: 1. nog niet verkrijgbaar zijn (spe ciale machines); 2. een lange levertijd vragen (elec- trisch materiaal); 3. alleen ten koste van schaarse de viezen kunnen worden verkregen (grondstoffen). Voor alle andere claims wordt eerst de rentabiliteit van geval tot geval onderzocht. Als de kosten te hoog worden, wordt de claim ingetrokken, uitzondering daargelaten. Uit de Franse zone is in 1947 69 pet. naar Frankrijk teruggevoerd, naar Nederland 19 pet. en naar België 4 pet. Uit de Amerikaanse zóne is 33 pet. teruggevoerd naar Frankrijk, 29 pet. naar Nederland en 11 pet. naar Tsjecho-Slowakije. Uit de Britse zóne is 68 pet. terug gevoerd naar Nederland, 13.5 pet. naar België en 13 pet. naar Frankrijk. Uit de Russische zóne is 47 pet. naar Rusland gevoerd, 25 pet. naar Polen, 18 pct^.naar Nederland en 4 pet. naar Frankrijk. De practijk heeft geleerd, dat gro te machines vrij gemakkelijk terug te vinden waren, kleine moeilijk; grondstoffen alleen in enkele uitzon deringsgevallen. Kleding en meube len waren zo verspreid, dat de opspo ring er van niet tegen de waarde zou opwegen; men doet daar niet aan. Auto's blijken op zeer grote schaal ge sneuveld te zijn. Van alle landen zijn de cijfers niet voorhanden, maar wel is bekend, dat er van de meer dan 100.000 Nederlandse wagens nauwe lijks 200 opgespoord zijn. De overige 99.80§ zijn voorgoed verdwenen „Amerika gaat een groot aantal extra vliegtuigen inschakelen bij het lucht vervoer naar Berlijn", zo heeft Vrijdag generaal Clay, Amerikaans militair gou verneur van Duitsland, verklaard te Washington. De Ver. Staten en Engeland zouden nu in staat zijn ook in de winter, voor onbepaalde tijd, de bevoorrading van de Westelijke sectoren van Berlijn te verzekeren. Generaal Clay ontkende ae ernst van de toestand niet, maar was niettemin van mening, dat er een zeer redelijke en zelfs „uitnemende" kans bestond een oplossing van de crisis te bereiken. Uit Washington wordt vernomen, lat Amerika en Groot-Brittannië het eens zijn geworden over de hoofdpunten van een nieuwe, aan Rusland te zenden nota. De woordelijke inhoud van de nota is nog niet bekend. De besprekin gen tussen de Britse ambassadeur en het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken duren voort. De Donau-conferentie zal de Ame rikaanse en Sovjet-afgevaardigden nogmaals een gelegenheid bieden om buiten Berlijn en Lake Success om de problemen inzake hun gemeenschappe lijke belangen te bespreken, zo ver klaarde de Amerikaanse onderminister van transport en verkeerswezen, Nor ton. in een radio-interview. Norton verklaarde verder, dat, hoewel de Ver enigde Staten geen handelsbelangen hebben op de Donau, zij toch twee re denen hebben om zich voor de Donau- kwestie te interesseren. 1. Als bezettingsmogendheid in Duitsland en Oostenrijk hebben de Verenigde Staten een grens op de Donau; 2. De vrije handel tussen Oost en West via de Donau is noodzakelijk voor het welslagen van het European Recovery Plan. H.K.H. de Regentes heeft dr. L. J. M. Beel ontheven van z(jn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. De politie te Batavia zal nog deze week zover gevorderd zijn met het on derzoek inzake de aanslag bij de Rex- biosoop in deze stad, dat de kwestie doorgegeven kan worden aan de jus titie. De politie deelde aan Aneta mede, dat deze zaak, die de nodige opschudding te Batavia verwekte, zich enigszins anders heeft toegedragen dan men oorspronkelijk dacht. De hand granaat werd namelijk niet geworpen door een betjabestuurder, doch de da der liep rustig langs het betreffende koffiestalletje en wierp haar naar bin nen. De leider en leverancier liepen volgens deze verklaringen achter de dader en laatstgenoemde beweert, dat hij door hen gedwongen werd de hand granaat te werpen. Woensdag werd in de niet veraf ge legen nationale begraafplaats van Ar lington het stoffelijk overschot van de eerste Amerikaanse soldaat, generaal van het Amerikaanse leger, John J. Pershing te ruste gelegd temidden van honderden graven van mannen die hem in de eerste oorlog terzijde had den gestaan. De begrafenisstoet van de 87-jarige bevelhebber van de Amerikaanse ex- peditionn'aire strijdkrachten uit de eerste wereldoorlog, welke zich bij 't capitool had opgesteld, had een "leng te van ruim l'/i km. President Truman en de minister van buitenlandse zaken, Marshall, die tijdens de eerste wereldoorlog als aide de camp aan generaal Pershing was toegevoegd, wachtten de begrafenis-, stoet op bij de begraafplaats, evenals' diplomatieke en militaire vertegenwoor digers van vele landen. Een aan de hand geleid paard in 'n zwart omhulsel volgde de lijkkoets in de grootste militaire begrafenis sedert de teraardebestelling van de onbeken de soldaat op^ dezelfde begraafplaats, welke op geringe afstand is gelegen van wat thans bekend zal staan onder de naam van de „Pershing Heuvel". Tot slot van de begrafenisplechtig heden werden militaire eerbewijzen gebracht door het afvuren van 19 ka nonschoten, gevolgd door 3 salvo's van geweren en het blazen van de laatste taptoe. Het verkeer op de weinige luchthavens waarover de Engelsen en Ameri kanen in Berlijn kunnen beschikken is koortsachtig druk. Elk ogenblik landt er een machine om na zo snel mogelijk uitgeladen te zijn weer haastig te vertrekken. Een hoekje van het vliegveld Gatow met op de voorgrond de kostbare levensmiddelen.* Weersverwachting geldig tot he denavond: TOENEMENDE BEWOLKING. Geleidelijk toenemende bewolking, zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land een groot deel van de dag nog droog weer. In het Westen plaatselijk enige regen. De politie te Deventer ontdekte een complot van winkeldieven dat op ver schillende plaatsen in ons land vertak kingen heeft. Een Amsterdammer, als mede twee vrouwen, één afkomstig uit Amsterdam en één uit Apeldoorn, bevinden zich reeds te Deventer in hechtenis. Een grote partij door de vrouwen in winkels gestolen textiel- goederen van de meest verscheidene aard is in beslag genomen. Deze goe deren werden te Amsterdam en elders in de zwarte handel verkocht. Toen de ochtend aanbrak bleek de Olympische vlag met de 5 ringen, die op een 9 meter hoge mast in het mid den van het Olympisch kamp te Rich mond al een week boven de hoofden van honderden athleten heeft gewap perd, spoorloos verdwenen. Het is nog niet duidelijk wie zich de vlag heeft toegeëigend, doch de kampcommandant veronderstelde, dat wellicht een souve nirjager aan het werk was geweest. Het zou echter ook kunnen zijn, dat één van de athleten, die naar elders moeten verhuizen en daarover zeer ver bolgen zijn, de vlag heeft meegenomen. Donderdagmiddag had te Hank (N.-B.) een ernstig ongeval plaats tengevolge waarvan een kindje werd gedood en het ander zwaar gewond. De twee dochtertjes van A. van der Piuyn, resp. 2 en 4 jaar, waren met andere kinderen aan het spelen bij een nieuw aan te leggen weg. Van P., die met een vrachtwagen zand vervoerde, reed op een gegeven ogenblik achteruit, tengevolge waarvan de twee meisjes werden gegrepen. Zij kwamen onder de wielen terecht. Het tweejarig kindje werd" op slag, gedood, terwijl het andere zwaar gewond naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer werd overgebracht. (Van een spec. ANP-verslaggever) Tot verbazing en teleurstelling van eer zeer talrijk publiek is de drager van de gele trui ook te Luik als eerste door de finish gegaan. Hier was niet op gerekend, want de Belgische pers had zo beslist verzekerd dat de Belgen Vrij dag zouden aanvallen, nu ze hun eigen land hadden bereikt, dat vrijwel ieder een hoopte op een etappe-zege van een landgenoot. Gino Bartali heeft er ech ter een stokje voor gestoken en de Belgen met groot meesterschap op hun eigen grond geklopt. Het was zijn ze vende etappe-zege in deze ronde, en hij heeft ermee bewezen dat hij niet alleen in het hooggebergte de beste van het gezelschap is. Toch is de dag niet kwaad geweest voor de Belgen, want hun beste man Schotte slaagde erin Lapebie van de tweede plaats in het alg. klassement te verdringen. Hij profiteerde van de jacht die in cfe buurt van Spa, 200 km van de start door Gignet ontketend werd. De Fransman nam een voor sprong doch werd ingehaald, waarop Bartali, Klabinsky, Schotte, Neri, Robic en Ockers, die nu weer veel beter op dreef was, het tempo nog wat opvoer den en zich los reden uit het peloton. Klabinsky zakte af op een steile hel ling terwijl Gignet met inspanning van alle krachten de kopgroep inhaalde maar later toch weer lossen moest. In grote vaart snelden de vijf leiders ver dei naar l ik waar Bartali de sprint won vóór Robic, Ockers en Neri. De Tour loopt op zijn eind, en aange zien de beslissing gevallen is beginnen zowel renners als volgers er genoeg van te krijgen. Janssen en de Ruyter heb ben niet ter en niet slechter gereden dan de 20 andere renners waarmee ze e' aequo geklasseerd zijn. We mogen nu wel aannemen dat ze de Tour zullen uitrijden, wat ongetwijfeld een kranige prestatie zou mogen heten, aangezien immers reeds ongeveer 75 renners, van de 120 die gestart zijn, hebben opgege ven. Het alg. klassement luidt na de etappe van heden: 1. Bartali (Italië A) 131.34.53; 2. Schotte (België A) 132.001.09 3 Lapebie (Centrum en Z.W. Frank rijk) 132.03.41; 4. Bobet (Fr. nat. ploeg) 132.07.52; 5.. Kirchen (Ned.Lux. ploeg) 132.12.46; 6. Teisseire (Fr. nat. ploeg) 132.17.23; 7. Lambrecht (Intern, ploeg) 132.24.59; 8. Camellini (Intern, ploeg) 132.26.29; 9. Thietard (Parijs) 132.30.16; 10 Brulé (Parijs) 132.31.55; 11. Impanis (België A) 132.34.56; 16. Robic (Fr. nat ploeg) 133.16.19; 17. Vietto (Fr. nat. ploeg) 133.17.41; 38. Janssen (Ned.-Lux. ploeg) 134.57.54; 42. de Ruyter (Ned.- Lux, ploeg) 135.25.34. Internationale terreinraces Als gewoonlijk zullen de traditionele internationale texreinraces, welke Za terdag 31 Juli a.s. op Duinrell te Was senaar plaats vinden, wederom alle grote coureurs op cross-country gebied tot zich trekken. Een wel buitengewoon sterk team komt uit Engeland. Het is samengesteld uit de rijders B. W. Hall op 500 cc Matchless, B. H. M. Viney op 500 cc Matchless en H. H. Lines op 350 cc Ariel. Als reserve gaat mee J. Draper op een 500 cc B.S.A. Hall is momenteel Engelands beste scramble-rijder. Hij versloeg in de vermaarde Cotswold- scramble, een terreinwedstrijd waaraan alleen de allergrootsten zich durven wagen, Bill Nicholson en vorige week in België de beide Belgische sterren Mingels en Meunier. Van Belgische zijde schreven reeds in Pairiot, Frenay en V. Govaerts allen op 300 cc Gilletts; Karei Dom en Leloup op 500 cc. F. N. machines; en August Corthout en een 500 cc Triumph. Naar verluidt zal ook de Belgische kampioen Mingels naar Duinrell komen. Tegen deze zeer sterke buitenlandse bezetting zal Nederland zijn allerbeste rijders dienen in te zetten om een be hoorlijk figuur te maken. De Neder landse teams zijn nog niet definitief vastgesteld, maar het staat reeds vast, dat Piet Knijnenburg uit Wassenaar op BSA en Joop Bovee uit Amersfoort op F.N.„ beiden op nieuwe en zeer snelle machines zullen deelnemen. Ook de kampioensrivalen in de halfliter klasse Pen Jansema uit Hengelo en Harry Riet man uit Doetinchem beiden op 500 cc Matchless machines zullen van de partij zijn, zodat in de internationale klasse een strijd als nimmer te voren te wachten staat. Welkom vreemdeling De politie in de hoofdstad heeft een 5-tal jongemannen uit de Zaandammer Buurt gearresteerd, die zich in de af gelopen dagen hebben schuldig ge maakt aan het stelen van koffers uit auto's van vreemdelingen. Deze jon gens legden zich er op toe auto's van touristen, die in grote hotels logeren, te bespionneren en als zij hun kans schoon zagen, door het forceren van een ruit de 'portieren te openen. Zij stalen dan de bagage, die in de auto's was achtergelaten. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de politie heeft geconstateerd, dat de jongens niet alleen grote belangstel ling hadden voor de inhoud van de koffers, maar bovendien de koffers helemaal uit elkaar haalden, vermoe delijk in de hoop in een geheime berg plaats geld of sieraden te vinden. Binnen 20 uur twee maal over de Oceaan Dezer dagen vloog een extra KLM- macjiine een groep Mennonieten reisde daarmee van Amsterdam, via Parijs-Dakar-Natal-Rio de Janeiro, naar Ascumption (in Paraquay). De gezagvoerder, H. de Laat, die als commandant van een z.g. Slip-Crew de machine van Dakar naar Rio de Janeiro vloog, bracht circa 4 uur later 't KLM-vliegtuig van Rio de Janeiro naar Dakar terug waar opnieuw een slip-crew gereed stond, die de machi ne naar Schiphol doorvloog. Toen pi loot de Laat in Dakar de stuurhut ver liet bleek, dat hij binnen een tijdsver loop van 20 uur twee maal «Je Oceaan was overgestoken. QP velerlei wijzen wordt op de nood zakelijke samenwerking der West- Europese naties de nadruk gelegd. Dit streven richt zich daarbij op vele ge bieden en beperkt zich zeker niet tot de coördinatie op militair terrein,, die gedurende de laatste tijd zo op de voorgrond komt. Het begon eigenlijk met het besluit van de regeringen der Beneluxlanden, die een economiscne overeenkomst sloten met het doel een Unie te vormen, die de welvaart op ge zonde en verstandelijke wijze ,zou kun nen verhogen en het Blok'der Drie Landen op de wereldmarkt een stevige positie zou verschaffen. Het begin van verdere groei vond zijn oorsprong in de destijds van vele zijden uiterst gewaagd genoemde sug gesties van Winston Churchill in zijn rede te Fulton. Churchill had echter de spijker weer eens op de kop gesla gen. De omstandigheden erna beves tigden de realiteit van zijn beweringen en werden duidelijker onderstreeDt door Marshall (European Recovery Plan) en Bevin (Westeuropese Unie). Dit alles voerde tenslotte tot het Pact van Brussel. De opstelling van dit verdrag liet naast de ondertekenaars ruimte over voor andere naties om toe te treden. Daarbij werd in de eerste plaats het oog gericht op Italië. Frankrijk zou in deze een handje moeten helpen en is daarmede sterk op weg. Een economi sche unie, gelijk aan die der Benelux werd tussen beide Latijnse staten voor mogelijk gehouden, al moest daarvoor nog heel wat water door de Rhöne stromen. Er zijn echter,vele symptomen, die er op wijzen, dat het deze richting zal uitgaan. De overwinning van De Gasperi tijdens de jongste verkiezingen schiepen een betere voorwaarde voor Italië tot aansluiting bij het Westen en waren ook voor de binnenlandse poli tieke koers van Frankrijk van groot be lang. Dat Italië er echter nog niet is en in de toekomst nog vele hindernissen te overwinnen zal krijgen, bewijzen de jongste gebeurtenissen rondom de aan'- slag op de communistenleider Togliatti. De motie van wantrouwen jegens het regeringsbeleid werd Donderdag door de Italiaanse Senaat echter overtuigend verworpen en dit schept de hoop, dat Italië dichter bij het Westen komt en wellicht in de toekomst een belangrijke hoeksteen voor de Westelijke eenheid zal kunnen worden. O— j^L deze politieke handelingen hebben gedurende de laatste weken meer malen de gedachten aan een z.g. Atlan tisch Blok doen opperen. En als wij hieraan denken, gaat onze blik onmid dellijk naar de zwakke plekken in de groeiende Westeuropese samenwerking: Scandinavië en het Iberisch Schier eiland. In het laatste is Portugal van minder belang, doch van des te groter strategische betekenis is het land, waar Franco nu bijna twaalf jaar de scepter zwaait. Onder buitenlandse druk wer den wel enige concessies gedaan aan de monarchale gedachte, maar betekenis vol zijn ze niet en de troonpretendent zit nog altijd in Portugal. Franco zal ziin positie zeker niet prijsgeven en staat dank zij corruptie en veiligheids politie in het binnenland en de toestand in West-Europa nog vrij stevig in de schoenen. De critiek van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk op het bewind in Madrid is thans vrij zwak, omdat #men weet Spanje in een eventuele volgende oorlog niet te kunnen missen. De toe gang tot de Middellandse Zee is van te groot belang. Werpt men Franco uit het zadel dan zouden oude tegenstanders wellicht aan bod komen en was men ongetwijfeld nog verder van huis. De nog altijd vage houding van Noor wegen, Zweden en Denemarken, vormt een ander zwak punt in het Westen. Hun houding wordt voor een groot deel geinspireerd door de starre neutrali- teitsgedachte in Zweden. Het is op vele punten onbegrijpelijk, dat Stockholm niet wil inzien, dat neutraliteit zeker nu heeft afgedaan en voor een land meer gevaren dan voordelen inhoudt. Ver scheidene malen werd het waarschu wende woord van de Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden verno men, maar het lijkt voorlopig nog een geluid als van een roepende in de woestijn. In Noorwegen en Denemarken wor den gelukkig symptomen merkbaar, die wijzen op een duidelijker gaan in de richting van de Westeuropese gedachte. Toch is het zo, dat een sneller uit spraak van de buitenlandse politieke koers in de Scandinavische landen noodzakelijk wordt. De positie van die landen als zijnde een brug tussen Oost Europa en het Westelijke Halfrond kan een sterk bastion worden in een Atlan tische eenheid, maar is thans nog een gevaar van niet te overziene draag wijdte. West-Europa 'heeft tot taak Scandi navië van dit gevaar het overtuigende bewijs te leveren in het belang van deze landen zelf en dat van West- Europa. AD INTERIM. De doodstraf in Engeland Gezien de oppositie van het Hoger huis heeft de Britse regering besloten van de afschaffing der doodstraf, zelfs partieel, af te zien. Togliatti is aan de beterende hand en nen meldt dat de Italiaanse communis tische leider gisteravond, nauwelijks'n week na de aanslag, gedurende een half uur 't bed heeft kunnen verlaten. Het werd hem tevens vergund kran ten te lezen, zodat hij zich rekenschap heeft kunnen geven van wat er in Italië na da aanslag is gebeurd.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1