DE GROTE MISLUKKING BIJ DIEPPE Beleggers willen hogere rente r VERVOLG STADSNIEUWS Bedrijfsvoetbal-nieuws Voor een sympathiek doel Grondaankoop voor het bouwen van 70 woningen Egmond aan Zee. Demonstratie Achilles Dirkshorn. CORRECT ZITTEND HAAR DOOR VALDELIS HAARCREI^T Na zes jaar geheimhouding Waarom werden 6000 man vergeefs de dood ingezonden? Een surrogaat voor het Tweede Front J Een nieuw geluid op de woningmarkt WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Nu langzamerhand de beslissing zal naderen in drie afdelingen van de Be- drijfscompetitie, is het wel aardig mee te delen hoe de wedstrijden om het kampioenschap van deze drie afde lingen zal verlopen. Het is de bedoeling om de „kam pioenswedstrijden" als volgt te spelen: Winnaar afdeling C tegen winnaar afdeling B. Winnaar afdeling A tegen winnaar (C of B). Waar deze wedstrijden zullen worden gespeeld wordt nog bekend gemaakt maar het is de bedoeling bij deze wed strijden een entrée te heffen en een gedeelte van deze opbrengst beschik baar te stellen voor de UNAC. Tevens is het de bedoeling aan het einde van dit seizoen een feestavond te organiseren en daar tevens de prij zen uit te reiken aan de kampioenen. Het wedstrijdprogramma voor de laatste week in Juli a.s. is nu als volgt: Maandag 26 Juli, afdeling A: Licht- bedrijven—Stabilitas Heiloo. afde ling B: TelefoniaAPSV 2 Alkmaar; afdeling B: Vensa—Melkboeren Sport park C. Dinsdag 27 Juli, afdeling B: Stoel— Papierduivels Sportpark C; afdeling B: Slagers—Postillon, Koping Boys. Woensdag 28 Juli, afdeling C: Krom —BBC Sportpark C. Vrijdag 30 Juli, afdeling C: Perzifo— Landbouwhuis 2 Alkmaar. uitslagen. De uitslagen van de deze week ge speelde wedstrijden zijn als volgt: Afdeling A: Ringers—Lichtbedrijven C—3. RASAHulskampboys 05; Po- vay—Landbouwhuis 21. Afdeling B: Stoel—Melkboeren 4—1; Black Boys—APSV 2 1—6; Vensa— Postillon 17. Afdeling C: ChevroletboysBBC 6—1; Reiniging—Perzifo 3—0; Ringers 2—Krom 23. programma voor augustus Tenslotte volgt hier het programma voor de maand Augustus in welk pro gramma geen verandering meer moge lijk is: Afdeling A: Maandag 2 Aug.: SOVARASA Alkmaar; Dinsdag 3 Augustus: HulskampboysHoge Huys Sport park C; Woensdag 4 Augustus: LichtbedrijvenLandbouwh. Sport park C; Vrijdag 6 Augustus: Po- vayStabilitas Alkmaar; Woensdag 11 Augustus: RASALandbouw huis 1 Sportpark C; Vrijdag 13 Augustus SOVARingers 1 Sport park C; Vrijdag 20 Augustus: Po- vayHoge Huys Sportpark C. Afdeling B: Dinsdag 10 Augustus: Papierdui vels—APSV 2 Sportpark C; Dins dag 10 Augustus TelefoniaStoel Kolping Boys; Maandag 16 Augus tus: SlagersMelkboeren Alkmaar; Dinsdag 17 Augustus: StoelPos tillon Sportpark C; Vrijdag 20 Augustus Black BoysPapierdui vels Alkmaar; Dinsdag 24 Augus tus: TelefoniaMelkboeren Sport park C; Woensdag 25 Augustus: VensaStoel Sportpark C. Afdeling C: Maandag 2 Augustus: VIVO Boys- Chevrolet Boys Sportpark C; Don derdag 5 Augustus: Ford Boys Perzifo Kolping Boys; Maandag 9 Augustus VIVO BoysFord Boys Sportpark C; Maandag 9 Augustus: Landbouwhuis 2Chevrolet Boys Sportpark D; Maandag 9 Augustus: Ringers 2POA Alkmaar; Maandag 9 Augustus: ReinigingKrom Kol ping Boys; Maandag 16 Augustus: VIVO BoysRingers 2 Sportpark C; Maandag 16 Augustus: Perzifo Chevrolet Boys Kolping Boys; Maandag 16 Augustus: Reiniging Ford Boys Sportpark D; Dihsdag 17 Augustus: POAKrom Kolping Boys; Woensdag 18 Augustus: BBC Alkmaarsche Courant Sportpark C; Maandag 23 Augustus: VIVO BoysLandbouwhuis 2 Sportpark C; Maandag 23 Augustus: POA BBC Sportpark D; Maandag 23 Augustus: Ringers 2—Reiniging Alkmaar; Maandag 23 Augustus: Alkmaarsche CourantFord Boys Kolping Boys: Vrijdag 27 Augustus: ReinigingAlkmaarsche Courant. Alhoewel mag worden aangeno men, dat het doel reeds algemeen bekend is, voldoe ik gaarne aan de vererende uitnodiging om nog een enkel woord te schrijven ter aan moediging inzake het nationaal huldeblijk bij gelegenheid van het Regeringsjubilé van H.M. de Ko ningin. Een schoner doel is welhaast niet denkbaar om als uiting van dank baarheid ten opzichte van onze geëerbiedigde Koningin, die gedu rende vijftig jaar zo ontzettend veel betekend heeft voor Land en Volk, mede te werken aan de tot standkoming van een fonds, waar van de gelden zullen worden ge bruikt voor de lijdende mensheid. Het is daarom dan ook dat dezer zijds de actie van het plaatselijk comité gaarne warm wordt aan bevolen. Het jubileumspeldje, verkrijgbaar voor de minimumprijs van vijftig cent, moet in de komende weken in ieders bezit zijn, terwijl ook grotere bedragen gaarne en dank baar zullen worden aanvaard. Op deze wijze kunnen wij onze grote dankbaarheid tonen en te vens medewerken aan het te stichten fonds ten behoeve van de kankerbestrijding in Nederland. Niemand late zich deze gelegen heid ontglippen. G. VAN SLINGERLAND, Alkmaar. Gemeenteraad Langedijk Vrijdagavond kwam de gemeenteraad in voltallige zitting onder voorzitter schap van burgemeester Schelhaas bij een. De voorzitter deed mededeling, dat de Commissaris der Koningin voor nemens is een bezoek aan de Lange dijk te brengen op 13 September a.s. Na enige discussie over een aanvulling van de politieverordening inzake het toezicht op de erven werd het voorstel met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Tot demping van de sloot aan de Zuidzijde van de Spoorstraat werd met algemene stemmen besloten. Er zal on geveer 30.000 mee gemoeid zijn, welk bedrag men voorstelt voor de helft te dekken door een in te voeren baatbelasting, welke zal komen te rus ten op de belendende percelen. GRONDAANKOPEN Besloten werd de Julianastraat, wel ke thans eigendom is van mevr. de wed. K. v. d. Molen, voor 1.in eigendom over te nemen. Het volgende punt was aankoop van bouwterrein ten behoeve van de wo ningbouw. De gemeente was door de eigenaren in staat gesteld pl.m. 30.000 m2 bouwrijpe grond aan te kopen in Broek op Langendijk tegen 2.per m2. Dit terrein sluit zich aan bij het geen de gemeente reeds van het z.g. Blauwe zand In eigendom heeft. Het terrein biedt ruimte voor 71 wonin gen. De raad ging met het voorstel acoord, nadat de voorzitter had ver klaard, dat geen der eigenaren meer zal ontvangen dan 2.per m2. Desnoods zal tegen een onwillige een onteigeningsprocedure gevoerd wor den. Met aankoop terreinen, straat- aanleg enz. is 140.000.gemoeid. Ook te Oudkarspel zal grond wor den aangekocht en daar zal t.z.t. een blok van vijf woningen verrijzen aan de oostzijde van de Dorpsstraat. De heer Kalverdijk wees nog op het ter rein van de gebr. De Boer. De voor zitter antwoordde hierop, dat de gebr. De Boer niet tot verkoop bereid waren, maar dat men deze kwestie nog eens zou bezien. HET UITBREIDINGSPLAN. Alvorens het uitbreidingsplan te be handelen, verzocht de heer Beers de raad in comité te doen gaan, waartoe werd besloten. Na heropening van de vergadering kwam het uitbreidingsplan ter tafel. B. en W. stelden de raad voor het gedeelte tussen Oosterstraat en de Prov. weg voor de uitbreiding der gemeente te bestemmen. In dit ge deelte zouden plan. 125 woningen ge bouwd kunnen worden. Voorts zouden in dit gedeelte sport velden kunnen worden aangelegd en is er ruimte voor een nieuw zwem bad, een nieuw Tehuis voor de Ouden van Dagen en Ulo-school als mede terreinen voor aanleg van een nieuwe sluis. Bij uitvoering van het project zou de gemeente voorts over pl.m. 60.000 m2 industrieterrein de beschikking krijgen. In grote trekken maakte de raad geen bezwaren tegen het ontwerp, maar enige leden meenden toch, dat het bouwrijp maken van industrie-terrein niet zo urgent te achten was. De voorzitter wees echter op het feit, dat mede door de snelle bevol kingsaanwas der gemeente er iets moet gebeuren en achtte het aantrek ken van industrie even urgent als wo ningbouw. De Langedijk is zeer gun De Shah van Perzië in Londen. De Shah van Perzië is Dinsdag in Londen aangekomen. Op het Northolt vliegveld werd hij verwelkomd, namens de Koning, door de Hertog van Gloucester. De Shah zal twee dagen de gast zijn op Buckingham Paleis. De Shah van Perzië (tweede van links) ver laat het vliegveld tezamen met de Hertog van Gloucester. stig gelegen en kan uit dien hoofde in de naaste toekomst zeer zeker meer en meer industrie-centrum worden. Het voorstel werd met een kleine wijziging met algemene stemmen aan genomen. LANDBOUWVERLOF. Vervolgens kwam het landbouwver- lof ter sprake. De meeste raadsleden stonden op het punt, dat landarbeid niet door kinderen behoort te worden verricht, maar gezien de omstandighe den meende de raad toch dat dit standpunt niet vol te houden is. In den vervolge zal in het tijdvak van 25 Mei23 Juni door de leerlingen der lagere scholen een 14-daags landbouw- verlof kunnen worden verkregen. Aan de heer C. Langereis werd we gens benoeming elders ontslag ver leend als onderwijzer bij het 1. o. en werd nadat de raad nog in comité geweest was in de ontstane vaca ture benoemd de heer C. Visser, thans onderwijzer te Stompetoren. EéN PROGRAMMA! Er zal door het Centraal Oranje-co mité een programma van de feestweek worden uitgegeven. Deze programma's zullen tegen f 0,25 huis aan huis wor den aangeboden. Particulieren en ver enigingen wordt dan ook verzocht geen programma's te drukken. MEDISCHE DIENST A.s. Zondag zal de med. dienst voor Langedijk en St. Pancras worden waargenomen door Dr. de Wit (K 2260 524). Donderdagavond om 7 uur gaf de gym nastiekvereniging Achilles" op het Sportpark een turndemonstratie, bedoeld als propaganda en tevens, als onderlinge wedstrijd voor deze vereniging Tegen het vastgestelde uur trok Achil les in optocht, met ontplooid vaandel, dcor het dorp naar het sportveld, waar ongeveer 400 toeschouwers de demon straties bijwoonden De voorzitter van Achilles, de heer P C Dekker, heette de aanwezigen wel kom, in het bijzonder burgemeester Niele en de gemeenteraad Daarna ving de de monstratie aan met het brengen van de vaandelgroet en het zingen van het Bondslied Met muzikale begeleiding via de ge luidswagen, begonnen daarna de onder linge wedstrijden aan de ringen en het hoogrek en op de brug, waarbij de Alk- maarse leden van het bestuur der KNGV met mej Borjeson en de heer Schreur, als jury fungeerden Hoewel deze nummers vlot en gelijk tijdig werden afgewerkt, nam een en ar der toch teveel tijd in beslag, wat jammer was, omdat hef verblijf op het Sportpark voor gymnasten en publiek, vooral toen de schemering begon te vallen, door de koele wind nu niet be paald aangenaam was Een deel van het publiek was dan ook al vertrokken, toen om half tien eindelijk juisf het mooiste deel van het programma werd afgewerkt, ae rhythmische dansen van de meisjes en daarna van de dames In de vallende schemering maakten deze dansen van de in wit en zwart geklede dames, op het groene grastapijt een bekoorlijke indruk en vooral he^ nummer, op de muziek van „Hollands vlag gaat bovenal", ont lokte een luid applaus De uitslagen waren als volgt: Dames le graad: le N Wijker; 2e C Stam; 3e G Hopman; Dames 2e graad: le H Groen; 2e L Wijker; 3e N Hopman; Dames 3e graad: le T Gul; 2e mevr Sloot—Dekker; 3e G Stroker; Heren 2e graad: le P Dekker; 2e N de Graaf f; 3e R Gul; Heren 3e graad: le Th Wijker en Th Hopman; 2e E Stam; 3e A Broek; Adsp-dames: le graad: le A Stentrop; 2e M Konijn; 3, K Visser; Adsp-Dames: 2e graad: le B Overpelt; 2e "L Visser; 3e L v d Pol; Meisjes 2e graad: le C Dekker; 2e R Dekker; 3e A Verbeek; Jongens le graad: le W Hart; 2e P v d Schinkel; 3e C van Pel; Jongens 2e graad: le C Schol; 2e J Hart; 3e W Wagner geslaagd. Giel de Kraker Pz. te de Stroet slaagde dezer dagen te Amsterdam voor machineschrijven met 213 aansla gen per minuut. Zijn opleiding had hij genoten bij Instituut Burdorf, Alkmaar. 3 pet. Obligaties en Pand. brieven dalen beneden pari Sedert enige jaren voert minister Lieftinck nu al een goedkoopgeldpoli- tiek in zijn vaan, doch steeds meer blijkt dat de practijk van zijn doen weinig moet hebben. Begin 1947 heeft de heer Lieftinck alle lopende staats-leningen, die een rente van meer dan 3 pet. hadden, om gezet (geconverteerd) in een reusach tige lening van 3 pet., die na 1957 3 Vi pet. zal geven. Hij spaarde hier door voor de staat een zeker bedrag aan rente, doch anderzijds moesten al le bezitters van staatsobligaties en hieronder zitten vele kleine beleggers een aderlating ondergaan. Zijn tegenstanders gaven echter de strijd niet zo gauw gewonnen en zo moest onze minister in September '47 b.v. een hard gevecht leveren tegen het z.g. Beleggersfront (waarin de gro te instellingen als spaarbanken, boe renleenbanken, pensioenfondsen, ver zekeringsmaatschappijen zijn verenigd) om dit te dwingen ook voor de ge- gemeente- en provinciale leningen een rente van 3 pet. te aanvaarden. Hij overwon andermaal en schijnbaar was hij heer en meester van het terrein. In Mei van dit jaar kwam de laatste stap; de 3/3^ lening 1938 ging de laan uit en de houders konden in schrijven op een der 2 nieuwe le ningen; een kortlopende lening (16 jaar) van 3 pet. of een langlopende (50 jaar) van 3 1/4 pet. Als wij nu weten, dat in het alge meen de rente stijgt naar mate de ter mijn van uitlening langer wordt, dan zouden wij kunnen zeggen, dat minis ter Lieftinck wat water in zijn wijn heeft gedaan door voor die langlopen de lening van 50 jaar 31/4 rente te .geven. Edoch, de natuur blijkt ondanks de ze tegemoetkoming toch sterker te zijn dan de leer. Want wat is het ge val? Al die staat-, provincie- en ge meenteleningen noteren op de beurs en nu blijkt het dat de meeste van de 3 pet. Staats- en Gemeenteleningen, die zijn uitgegeven tegen pari of 100 (d.w.z. dat men voor een lening van f 100 het volle bedrag heeft moeten neertellen) tegen lagere noteringen worden verhandeld. Met andere woorden, op de beurs is men b.v. voor een 3 pet. Nederland 1937 slechts bereid pl.m. 98 1/4 of f 982.50 te betalen. Voor een 3 pet. N'ed. Indië pl.m. 93 of f 930, terwijl deze daling zich ook voordoet bij de 3 pet. pandbrieven van de hypotheekbanken, welke niet hoger noteren dan gemid deld 95 of f 950. Bij de grote langlopende staatsle ningen van 1937 en 1947 komt deze prijsval nog niet eens zo tot uiting, om dat zij gebruikt kunnen worden voor de betaling der vermogendsheffingen ineens en dan een waarde vertegen woordigen van f 1000, dit vormt dus een koerssteun, daar belastingplichti gen deze stukken zouden kopen als ze teveel in prijs zouden dalen. Desondanks worden ook deze fond sen reeds verhandeld tegen noteringen die lager zijn dan die, waarop aan koop voor belastingdoeleinden ten vol le aantrekkelijk is. Zodra deze belas tingbetaling achter de rug is, ligt het dus voor de hand, dat deze 3 pet. le ningen nog meer in prijs zullen dalen. Wat wij dus zien gebeuren, is een reactie van de bezitters van obligaties Een van de geheimzinnigste en vreemdste episoden uit de geallieerde oorlog voering is ongetwijfeld de befaamde raid op Dieppe. Velen zullen zich nog de 19e Augustus 1942 herinneren, toen radio Londen 's morgens het bericht bracht van de aanval op de Franse kust. Een invasie? Het werd niets. Enkele uren werd er gevochten en daarna trokken de nog overgebleven troepen zich haastig terug. Waartoe diende deze vreemde onderneming, waarom moesten ruim 2000 man opgeofferd werden voor een kansloze aanval? Na zes jaar van geheimhouding is er nu meer licht geworpen op de gebeurtenissen rond om Dieppe door de Canadese kolonel C. P. Stacey in diens pas verschenen boek „The Canadian Army 1939'45". chef van de staf van het Amerikaanse leger ging naar Londen om dit denk beeld uit te werken. HET TWEEDE FRONT. De Dieppe-geschiedenis moet worden gezien tegen de achtergrond van de strijd om liet Tweede Front. Omstreeks het midden van 1942 werd steeds ster ker aangedrongen op actie in het Wes ten. De situatie op het Oostelijk front was critiek. Eén Juli namen de Duit sers Sebastopol, 24 Juli Rostov, waar na de opmars naar de Kaukasus begon. Het scheen alsof het gevaar, dat Rus land als oorlogvoerende zou worden uitgeschakeld, niet denkbeeldig was. De Russen zelf werden steeds meer geprikkeld door het uitblijven van een Tweede Front. Het Britse volk nam de roep oni actie over. Tijdens een grote demonstratie in Londen eisten 60.000 burgers, dat de geallieerden zou den toeslaan in het Westen. Er was ook druk van andere zijde, van de Ver. Staten. De Amerikaanse minister van oorlog was een vurig voorstander van een tweede front. Het was, schreef hij in zijn dagboek, het enige wat Hitier dödelijk vreesde. Maar, zo ging hij verder, het was Churchill, die zich beslist verzette te gen een invasie in Frankrijk in 1942. President Roosevelt bleef even beslist Kolonel Stacey verbindt adn de raid bij Dieppe de naam van Lord Mount- batten. Mountbatten werd op 18 Maart 1942 opperbevelhebber van „Gecombi neerde Operaties" een gemengd geal lieerd commando. In April begon hij met zijn staf de plannen te ontwerpen voor wat Stacey noemt, „de rampzali ge onderneming". Op de 15de reeds werd het conceptplan besproken en aangenomen in het hoofdkwartier. Het voorzag in een frontale aanval op Dieppe met twee afleidingsmanoeuvres bij Puys en Pourville. De operatie moest voorafgegaan worden door een intensief bombardement. Mountbatten zeide tot zijn generaals: De onderne ming zal van grote waarde zijn als oefening voor de operatie „Sledgeham mer". „Sledgehammer" was de codenaam voor het Tweede Front. De naam da teerde van Dec. 1942, toen Churchill naar Washington vloog om met Roose velt het vraagstuk van de geallieerde strategie te bespreken. De twee staatslieden kwamen toen overeen, dat in '42 een grootscheepse operatie op touw gezet zou worden te gen de Duitsers. Generaal Marshall, volhouden, dat er in elk geval iets ge daan moest worden. Er werd uiteindelijk besloten tot 'n aanval in het Middellandsezee-gebied. In plaats van het Tweede Front kwa men de landingen in Noord-Afrika. montgomery zei: neen. Temidden van deze geallieerde on enigheid over de te volgen strategie stelden Mountbatten en zijn staf 't plan voor Dieppe op. Het publiek in de ge allieerde landen wilde een actie en om het moreel op peil te houden moest er iets ondernomen worden. De Duitse successen in Rusland maakten boven dien onmiddellijke hulp noodzakelijk. Maar Dieppe was lang niet de actie wa'arop gewacht werd. De militaire uitwerking van het plan werd opgedragen aan luit.-gene- raal Montgomery. Deze vond de Cana dezen de meest geschikte troepen. Als datum werd vastgesteld 4 Juli of een der daaropvolgende dagen. 4 Juli was het weer slecht en dat bleef zo tot 9 Juli. Generaal Mongomery, die toch al niet veel vertrouwen had in de goede uitslag, stelde toen voor van de raid verder af te zien. Daar wilde men op het hoofdkwartier echter niet van we ten. Montgomery deelde daarop be leefd mede, dat hij geen verdere ver antwoordelijkheid wenste te dragen. Generaal Crearar van de Canadese troepen nam het bevel over. De oor spronkelijke opzet werd herzien, het voorbereidende bombardement ge schrapt. De reden? De vijand zou er door gewaarschuwd kunnen worden. Bovendien, zo beweerde men, zou het puin in de straten het oprukken van tanks hinderen. Nadat Stalin door Churchill ervan op de hoogte was gesteld, dat er in 1942 geen Tweede Front zou komen, maar inplaats daarvan een landing in Noord-Afrika, begon op de avond van de 18e Augustus de fatale expeditie naar Dieppe. een mislukking. De Canadezen vochten bij de bestor ming van de Franse kust met ware en pandbrieven, die met een rente van 3 pet. geen genoegen nemen, daar zij menen dat de werkelijke rente thans hoger ligt. Onder die werkelijke rente ook wel natuurlijke rente genoemd, verstaan zij dan een rente, die tot stand komt als het aanbod van de spaarders vrijelijk staat tegenover de vraag van hen die kapitaal zoeken. Het ziet er naar uit dat deze ten- denz van stijgende rente zich zal voort zetten, en zo zien wij dat vooraan staande zakenbladen en beleggingsex- pers de beleggingszoekenden reeds adviseren de langlopende 3 pet. le ningen niet meer te kopen, ze even- tuel te verkopen omdat op den duur het verlies bij gedwongen verkoop men moet b.v. plotseling over contan ten beschikken steeds groter wordt. Wij willen hier volledigheidshalve aan toevoegen, dat de overheid bij uitloting altijd het volle pond, dus f 1000 terugbetaalt. Het gevaar van het koersverlies loopt men dus alleen, als men eigener beweging vóór de da tum van uitloting gaat verkopen. (Nadruk verboden). Wat onze voorouders schreven Uit de Alkmaarsche Courant van 24 Juli 1848. Wij vernemen, dat de Holland- sche Spoorwegmaatschappij binnen zeer kort een nieuwe locomotief in dienst zal brengen, welke in hare eigen werkplaats te Haarlem is vervaardigd. Deze machine is reeds in zooverre gevorderd, dat verleden Donderdag den 13den dezer met dezelve een proefrit is gedaan naar Venenburg, waarbij zij volkomen goed voldaan heeft. De machine draagt de naam van Kenau Hasselaar ter eere van Haarlem's Heldhaftige verdedig ster. Het is de eerste machine, die in de ateliers van den Holland- schen spoorweg, waarin niet an ders dan Hollandsche werklieden gebezigd worden, gemaakt is. De ondergeteekende Kaste- lein aan den Omval in de Schermeer, is voornemens op Zondag den 30sten Julij 1848, des namiddags ten 5 ure, te laten mastloopen over het water, naar een stuk bewerkt Zilver. g. van trienen. hèldenmoed, maar de moeilijkheden waren onoverkomelijk. Het werd alles bijeengenomen een ramp met als enige lichtpunten de grootse individuele prestaties van mannen, die negen uur lang een ware hel moesten doorstaan. 6100 man staken het Kanaal over, van wie 4936 Canadezen. Van deze 6100 man keerden slechts 221 naar Engeland terug. Sommigen van hen werden ge dood anderen gewond. Verscheidene zijn nooit in Engeland geland. de oorzaken. Hoe kwam het, dat de aanval mis lukte? Kolonel Stacey geeft de volgen de oorzaken aan. In de eerste plaats ontbrak elke steun uit de lucht. Een korte aanval met machinegeweren vanuit Huricanes was alles. Van een voorbereidend bom bardement op grote schaal vanuit de lucht was geen sprake. Bij de grote invasie van 1944 werd de kuststrook urenlang door zware bommenwerpers gebombardeerd. Er was verder onvol doende steun vanuit zee. Slechts vier torpedojagers dekten de frontale aan val. De commandant van deze zeestrijd krachten, Kolonel Hughes Hallet, ver klaarde later, dat zonder veel risico in de eerste morgenuren een slagschip bij Dippe in actie had kunnen komen en dat daardoor op de kust de gevechten geheel anders hadden kunnen verlo pen. Bij de invasie in 1944 opereerden liefst zes slagschepen bij de kust. De aanval faalde verder, omdat een ander belangrijk element, de verrassing, ont brak. Een Duits convooi ontdekt enige landingsvaartuigen en waarschuwde onmiddellijk de Duitse kustwacht. Het was toen te laat om de operatie nog af te lasten. Dit moest volgens de orders vóór 3 uur v.m. gebeuren en de ontdekking had om 3.44 uur v.m. plaats. Tenslotte ontbrak het aan samenwer king tussen de troepen op het strand en de reserves. De conclusie ligt voor de hand: Dieppe was een volkomen mislukt avontuur, slecht beraamd en slecht voorbereid. Het zou beter zijn geweest, indien een grootscheepse aanval op touw was gezet ten einde een blijvend bruggenhoofd te vormen in Frankrijk. In plaats van het Tweede Front kwam Dieppe. Inplaats van een redelijke kans op succes een nederlaag, die slechts ternauwernood door de Britse propaganda verhuld kon worden. Door de N.V. „Van Daal's systeem" te Helmond worden thans geprefabri ceerde woningen en andere gebouwen aan de markt gebracht. Van deze wo ningen worden het stalen skelet, de elementen voor de wanden, de kozijnen de deuren en ramen, de keukeninstal latie e.d. in de fabriek vervaardigd. Op de bouwplaats worden dan na het leg gen der fundamenten het inmiddels aangevoerde stalen skelet en het hou ten binnenframe met kozijnen en ra men gemonteerd; vervolgens worden de bakstenen gevels gebouwd, de pan nen gelegd, en na het aanbrengen van de geprefabriceerde binnenwanden is de woning afgewerkt. Voor de pla fonds, de binnenmuren en aan de bin nenzijden van de spouwmuren worden zgn. „halmplanken" gebruikt. Deze bouwplaat schijnt, naast een bijzonder groot isolatievermogen voor tempera tuur en voor geluid, licht en gemak kelijk te hanteren te zijn. Zij is ver vaardigd van onder hoge druk geperst stro, derhalve van binnenlandse grond stof. De halmplank is van Zweedse af komst, en wordt daar reeds vele jaren gebruikt, o.a. voor buitenwanden en kelders. De woning kan met inachtne ming zowel van de bepalingen van de „woningwet" als de „financieringsrege ling woningbouw" worden gebouwd. In ons land zijn. naast ongeveer 200 woningen in opdracht van de Staats mijnen in Limburg, scholen van deze constructie gebouwd. Men vindt een en ander o.a. in Stein in Limburg. Zou het ook iets zijn voor oplossing van onze woningnood? Alwaki,, 22-7 van Rosaria naar Bue nos Aires. Amsteldiep, 22-7 van Bal- timore naar Nederland. Colytto, 21-7 van Huelva naar Amsterdam. Lut- terkerk, 22-7 van Bombay naar Rotter dam. Prins Johan Willem Friso, MontrealRotterdam, 22-7 550 mijl West Scillies. Ridderkerk, Colombo Rotterdam, 21-7 van Aden. Win terswijk 23-7 11 uur van Rotterdam naar Gdynia. Abbekerk, Brisbane-R'dam, 22-7 van Fremantle; Alderamin, 22-7 van A'dam te Bahrein; Arendskerk, R'dam-Austra- lië, 22-7 van Alexandrië; Axeldijk, New York-Java, 22-7 400 mijl Z.O. van Socotra; Grootebeer, 23-7 van Soera- baja te Batavia; Indrapoera, Batavia- Rotterdam, pas. 22-7 12 uur Gibraltar, wordt 26-7 20 uur aan de Hoek v. Hol land verw.; Keilehaven, Tabou-Las Pal- mas, pass. 22-7 Kaap Verde; Molen- kerk ,22-7 van Kobe te Shanghai; Po lyphemus, Makassar-A'dam, pass. 22-7 Straat Messina; Prins Maurits, Mon- treal-Antwerpen, 22-7 420 mijl West Nrd.-West van Scillies; Rotti, 22-7 van Colombo n. Bombay; Streefkerk, Rotterdam-Calcutta, 23-7 te Rangoon; Ternate, R'dam-Batavia, pass. 22-7 Malta; Westland, Buenos Aires-A'dam, 22-7 van Bahia; Waterman, R'dam-Ba tavia, 22-7 150 mijl Zd. Oost Dondra- head; Weltevreden, Java-R'dam, 22-7 11,30 uur van Fort Said.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5