DE JEUGDKOERIER pi Momwm van Boenzel en Jonker Flonker J Bevin geeft n Tante Sabi ne Een gevecht onder water Hallo, Jongens en Meisjes grijpt in Wij luisteren naar Verklaringen Belangrijke mededeling DE AVONTUREN VAN PIM, PAM EN POM Oplossing Prijsraadsel Een raak antwoord T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! Maximumprijzen peulvruchten „Berlijn bracht ons dwangpositie" Leiders I.G.Farb vrijgesproken „Haal op, Jan.',', riep vader. En Jan zwaaide met zijn schepnet door het ruig in de sloot. Met een forse zwaai kwam het neer in het gras langs de kant, te zamen met een massa draadalgen en andere waterplanten. Nu was het zaak deze warboel los te trekken en goed op te letten. Wat een vangst! Eerst een zeeltje, een mooi groen visje met korte hcge rugvin, dan één, twee, ja drie tien- doornige stekelbaarsjes, nog slechts enkele centimeters groot. Zulke drukte makers: gauw in de stopfles. Daar ko men ze tot bedaren. Maar nog veel meer waterbewoners kwamen er uit de „flap" te voorschijn. Dikke waterspin nen en vrij grote platte dieren, net tor ren vond Jan. Hij pakte er een met de vingers op, maar liet hem weer even vlug vallen van de schrik. Een fikse beet van de waterwants, want zo heette dit dier, had Jan gewaarschuwd, dat dit geen diertje was om met blote handen aan te pakken. Vader kwam er bij en liet aan de ver baasde Jan de vangwerktuigen van de wants zien. Die voorpoten, helemaal vergroeid tot een paar naaldscherpe vangklauwen en daarenboven nog een grote priem aan de kop. Voorwaar een goed bewapend rover. „Neem er toch maar een paar van mee", zei vader, „dan kun je ze thuis in je aquarium goed bekijken. Daar kruipt nog een familielid van hem". En tege lijk wipte vader een waterschorpioen fa het glas. Op weg naar huis hoorde Jan iets meer over de roofzuchtige wa terwants. Deze is nu nog maar om en nabij 2 centimeter groot. In warme lan den kun jc neefjes van hem vinden, die zo lang zijn als een jongenshand. In Brazilië komt een reuzenwants voor, die wel tien centimeter kan worden. In modderige poelen brengt hij de dag door en 's avonds verlaat hij het natte element en vliegt in de omgeving van het water rond. Het kan gebeuren dat zo 'n beestje, aangetrokken door aet electrische licht, een openstaand raam binnenvliegt en om de lamp gaat snor ren. Dat is heel wat anders dan bij ons •en mug of hoogstens een avondvlinder. In het water zit het dier verborgen tussen de waterplanten op de modde rige bodem, waarmee hij in kleur goed overeen stemt en wacht zo op zijn prooi. Nadert een vis, een kikker of een ander waterdier, dan stort de rover zich vooruit. Als zakmessen die dicht knijpen slaan de voorpoten zich om het slachtoffer en de dodelijke priem boort zich in het lichaam van de prooi. Het gaat er niet om, een beetje bloed te zui gen uit het ongelukkige dier, dat in de BESTE MEISJES EN JONGENS. Door de Olympische Spelen komt er een tekort aan plaatsruimte in de courant en daarom zal de Jeugd-Koerier enkele weken niet verschijnen. Gelukkig is het juist vaoantle-tijd en velen van jullie zullen wel uit logeren of kampe ren gaan. Deze week zal ik dus geen prijsraadsel opgeven. Ik hoop na de vacantie weer heel veel gezellige brieven te ont vangen, want er is dan natuurlijk veel te vertellen. Allemaal een heel prettige vacan tie toegewenst! Over enkele we ken zullen jullie de Jeugd-Koerier weer in de courant terugvinden. vreselijke tangen zit. Neen, de vangst is ten dode opgeschreven. Een droppel gif, die langs de zuigpriem in de steekwond vloeit, mist zijn uitwerking niet en spoedig houden de krampachtige bewe gingen van het slachtoffer op, dat nu siap in de dodelijke greep van het monster hangt. Op de afbeelding zie je een Brazi liaanse stierkikvors, door zo 'n reuzen wants aangevallen. De kikker is in zijn soort een geweldig dier en weegt wel een pond. Toch zal hij zijn vijand niet kunnen ontkomen. In zijn angst zwemt hij met machtige slagen door het water. Maar het ondier houdt vast. Zijn scher pe snavel boort zich in het lichaam van c!e ongelukkige kikvors en het ondier verdwijnt met zijn prooi tussen de wir war van waterplanten op de bodem van de poel, om hem rustig uit te zuigen. Jan bracht zijn kleine waterwantsen uit de sloot naar huis. Maar deze kleine rovers hielden zo onder de andere be woners van het aquarium huis, dat va der de raad gaf, ze na korte tijd maar weer in het vrije water terug te bren gen. Wel had Jan gelegenheid gehad van nabij ii het klein gevechten onder wr.ter gade te slaan, zoals die zich op veel grotere schaal in de tropische plassen in Brazilië afspelen. Wij komen nu echt in de vacantie-stemming De boeken worden in de kast geborgen en de schooltas kijken wij niet meer aan Wij gaan heerlijke zwerftochten maken, op de ^iets en te voet Wat hebben, wij naar het zonnetje verlangd en hu is onze grote wens dan toch vervuld Het is stralend weer geworden Als de klok 's morgens negen uur slaat, krijg je in de eerste vacantiedagen misschien nog een vreemd gevoel Negen uur? De school begint O nee, toch niet, want het is vacantie Heerlijk! Piet Kuitwaard uit Alkmaar tekende het kamp waar hij naar toe zal gaan Het zag er zo gezellig en aanlokkelijk uitm dat leder wel mee zou willen trekken naar dat heerlijke tentendorp, onder de hoge, Schaduwrijke bomen Jongens en meisjes, trek er op uit ir. de vacantiedagen, ook al heb je geen dubbeltje op zak Neem je boterhammetje mee en trek naar buiten Om te genieten behoef je niet ver van je woonplaats te gaan En nu is de beurt aan de gezellige briefjes, die ik deze week ontving De eerste is van Dinie jonkman Gelukkig dat het boek zo naar je zin is, Dinie Nu heb je bijna vacantie Nog twee dagen! Het is een mooie oplossing, dat Jacobtje en jij nu met elkaar corresponderen Ili hoop, dat jullie goede vriendinnen zul len worden Kun je al zwemmen, of ben je het aan het leren? - Joanne Lan- gebaerd, al komt de Jeugd-Koerier een paar dagen na je verjaardag, toch wil ik je in ons hoekje nog hartelijk feliciteren Wat jammer, dat je ziek bent geworden Ik heb gehoord, dat je zoveel mooie cadeautjes krijgt Nu maar spoedig weer beter worden, dan kun je het mooie cadeau van papa proberen Dag meisje! Beterschap gewenst en een pootje van Triksje Rle Band, welkom bij ons! Je stuurde mij mooie sigarenbandjes en postzegels, Rie Bedankt meisje Ik ben er blij mee Plet Kuitwaard, wat heb je het kamp „Vierhouten" mooi getekend! Ik hoop, dat je er veel genieten zult De mooie tekening zal ik bewa ren Op Woensdag is er in de courant geen plaats meer voor de J-K. Piet Hartelijk dank voor de postzegels Marijke van Dienen, leuk dat ik de "club krant mocht inkijken Dat heb je aardig voor elkaar, zeg! De plaat is ook heel mooi Als ik je eens ergens mee kan helpen, dan schrijf je het maar Be dankt voor je krant, Marijke Wanneer ga je naar Bergen? Andre Naman, jouw oplossing van het vorige prijsraadsel kwam te laat Jammer hè! Ik hoop, dat je de volgende keer mee kunt loten Liesje v d Oord, ik ben blij. dat je het boek mooi vindt Wat heb je een aardig tekeningetje voor mij gemaakt Dank je wel, hoor! Annie Appel, ik was blij met de postzegels Bedankt, meisje Ja, Astrid mag gerust met ons mee doen Dat is voor jou ook gezellig Vraag maar eens aan je correspondentie-vriendinnetje, welke courant leest De J-K staat ook in de Hoornse en de Helderse Courant Wat een mooie bak kerij heeft je vader nu Jammer dat je zusje zo lelijk is gevallen Wens haar maer beterschap toe Astrid van Twuyver, prettig dat je ook met ons mee gaat doen Je bent hartelijk welkom Alie Ranzijn, gefeliciteerd met je over gang naar de zesde klasse Nu zit je dus mijnheer v d Winden Dat is pret tig Leuk dat je broertje na de vacantie ook naar schooi gaat „Bosviooltje", je hebt een aardige schuilnaam gevonden Hartelijk dank voor de sigaren bandjes Je vroeg mij om een adres van een zieke jongen of een ziek meisje In het Amsterdamse Kindersanatorium „Hoog Blaricum" te Bussem ligt een J-K-neef van ons Het is Jan Groot uit Opperdoes Zijn twee jongere broertjes liggen ook in hetzelfde sanatorium Ik weet niet Jan veel maS schrijven, maar het is heel lief van je als jij hem eens wilt verwennen Het hindert niet aan wie je de postzegels geeft, meisje Het is allemaal voor hetzelfde doel Anneke Boekei, wat aardig van je om mij die mooie sigarenbandjes te zenden Bedankt, Anneke! Jettie Scheuer, wat prettig dat jullie zo van muziek hou den Dat heeft Marion getroffen Klonk het samenspel mooi, Jettie? Ik zou wel eens naar willen luisteren, want ik houd ook heel veel van muziek Jou ook een prettige vacantie toegewenst Je ziet, dat ik de kaboutertaai al aardig kan ontcijferen Dinie Lingeman, jij stuurde een oplossing in waar geen naam of adres bij stond Weet jij hoe ik kon raden, dat het van jou was? Emmy Dib- bets, het is tock goed, hoor! Beppie Faber, je bent zeker blij, dat het huis werk nu achter de rus is Ben je overgegaan, Beppie? Willem de Mo, jouw kaart heb ik bewonderd Wat heb je dat aardig bedacht Je hebt zo mooi geschreven, dat het wel gedrukt lijkt Bedankt, Willem Pietje Molenaar, ik geloof dat je jouw gehele verzameling sigarenbandjes aan mij hebt gestuurd, is het niet? Hartelijk dank voor alles Ik bep blij, dat. je bent overgegaan Flink zo! Ja, de Wijkertoren zal wel heel mooi worden Wat zullen jullie thuis genieten als het mo°i weer is Jan Vlam, na de vacantie hoop ik V£n jou ook weer wat te horen Ga je nog uit, Jan? Greetje Duinmeyer, wat heb jij een echt leuke moeder Fijn hè! Wat ga je uitvoeren in de vacantie? Ik hoop, dat je mij over een paar weken heel veel te vertellen hebt Ritje Duinmeyer, jij komt. dus na de vacantie al in de zesde klas In welke klas zit Greetje? Is zij ook bij jou op school? Jullie krijgen thuis wel een heerlijke feestweek mee die twee verjaardagen er bij Heel veel genoegen toegewenst Rietepiet Rietje Bakker, heb je het boek al ontvangen? Ik hoop, dat je er plezier van zult hebben Janny Landman, kon je de bandjes gebruiken? Ja, ik heb je een poos gemist Groet Jaap maar van mij Annie Blom, ja hoor, je mag mij Tante Iet noemen Zo word ik door alle kinderen genoemd Prettig dat jij ook met ons gaat meedoen Dieuwe Waiboer, nu is jouw kermis al weer voorbij Heb je veel plezier gehad? Ja, het gaat heerlijk in z'n zweefmolen Hoe ziet een Turkse schop er uit, Dieuwie? Jettie Scheuer, nu ontving ik nog een tweede briefje van je Je had een keurig rapport, Jettie Fijn dat je bent overgegaan De datum waar je om vroeg kan ik je nu wel verklappen Het was 26 Juli Elly de Haas, gelukkig dat het boek je zo in je smaak is gevallen Wat heerlijk dat jij naar Friesland gaat Ik ga er ook nog één weekje heen, Elly Het is zo mooi in Friesland, vind jij ook niet? Jouw oplossing van het raadsel was keurig in orde Geniet maar veel in Friesland Willie Beers, in Broek op Langendijk kun je heerlijk van het water genieten Kun je roeien, Willie? Ik heb het ook veel gedaan Nog gefeliciteerd met de verjaardag van Riet De geitjes zijn zeker al flink gegroeid Alphons Schermer, ja hoor, ik vind het prettig, dat Truusje en Jij mee doen Nu moet je nog wel een paar weekjes wachten, maar daarna reken ik op je, hoor! Groet Truusje maar van mij Dag Alphons Elsje Randshuyzen, hoe is het met het zwaluwennest? Zijn de kleine vogeltjes al uitgevlogen? Neen, aan buitenlandse postzegels kan ik je niet méér helpen, meisje lk spaar alleen nog Nederlandse postzegels voor zieken Met dat verjaarscadeautje wil ik je wel helpen, hoor! Schrijf maar gerust als je geen raad meer weet, dan zullen wij eens zien wat wij er samen aan kunnen doen Joanne Langebaerd, nu sta je nog eens in de Jeugd- Koerier, want gisteren kreeg ik een prachtige kaart van je Daar was ik blij mee, zeg Kon je wel schrijven in bed? Dag Joanneke! Hartelijke groeten voor allen in de „Rimboe'» Een meisje uit Alkmaar stuurde mij een briefje, maar vergat haar adres er bij te zetten Zij is ziek en heeft week koorts Wit Is da meisje? Wil zij mij deze week nog eens evenjtes haar adres opgeven? Hans Schoonheden* je hebt een heerlijk schoolreisje gehad, zeg! Bedankt voor je aardige reisbeschrijving Hoe vond je de rondvaart in IJmuiden? In het Indisch Museum Zijn ook zoveel prachtige dingen te zien Daar heb je zeker wel genoten Dinie Dros, hartelijk dank voor je felicitatie op 26 Juli Wat tar- dig, dat ik je nu steeds kan zien op de foto Ja, Lize Vos heeft mij alle be kende meisjes al aangewezen Jij hebt een mooie verjaardag gehad, Dinie Nog gefeliciteerd, meisje Was kleine Piet niet erg geschrokken toen hij in het water tuimelde? Adri van *t Hert, nu heb jè het boek zeker al ontvangen Vind je het mooi? Het *5 een goed idéé van je om geregeld fietstochten te gaan maken Profiteer maar van het mocrie weer Nico Bosman, je brief kwam gelukkig op tijd Ik denk, dat Je wel bent overgegaan, Nico In ieder geval hoop ik, dat je die nieuwe lamp op je fiets krijgt Schrijf je het eens over een paar weken Steefje Overhand, hartelijk dank voor je felicitatie op mijn ver jaardag Aardig dat je er aan gedacht hebt, Steefje Jij gaat dus kamperen met de Weipen Fijn, zeg! Nico Schekkerman, jammer dat je vergat te schrijven of je bent overgegaan Hoor ik dat nog eens? Gerle Ridder, jij bent het eerst aan de beurt van je broers Je bent mijn kléinste neef Is dat nu niet leuk? Vraag maar of je broertjes je na de vacantie, weer willen helpen Dag Gerle! Nico Ridder, wat kreeg ik een gezellige lange brief van jou Fijn, dat je de derde prijs hebt gewonnen bij die photoprijsvraag Mocht je zelf een boek uitzoeken? Dat is altijd zo'n prettig werkje In een boekwinkel kun je wel uren doorbrengen, vind je ook niet? Nu neem ik voor enkele weken afscheid van jullie Allemaal heel vtel plezier toegewenst in de vacantie! Een hartelijke groet van TANTE IET Jongens en meisjes, jullie herinne ren je de grappige belevenissen van de drie hondjes toch nog wel? De eerste avonturen van Pim, Pam en Pom zijn nu in boekvorm verschenen. Het boekje ziet er gezellig uit en ik denk dat velen van jullie het graag willen bezit- zitten. De prijs is 60 cent en de boekjes kunnen gekocht of be steld worden aan het bureau van deze courant. De verborgen meisjes- en jongens namen die jullie de vorige week moesten vinden waren: 1 Dinie (Inie, Mona), 2 Lena, (Ans, Jans, Cor), 3 Anna. 4 Emma, 5 Piet, 6 Maarten (Aart), 7 Leo, 8 Henk. In sommige zinnen kwamen meer dere jongens en meisjesnamen voor. Zij zijn tussen haakjes geplaatst Het was niet nodig dat alle namen werden opgegeven. Wie er eeü in een zin vond had voldoende. Er waren veel goede oplossingen en daarom is er zoals gewoonlijk, weer om de prijzen geloot. De gelukkigen waren deze week: Willem de Mol, Creutzberglaan 5a, Beverwijk. Ab Kortman, Tuinstraat 30, Den Helder. Aag Posch, S. 30, Sijbekarspel. Steefje Overhand, Van Limburg Stirumstraat 47, Den Helder. Annie Appel, Sint Annastraat 37, Alkmaar. De prijzen worden toegezonden. Staatsraad Simon, die gedurende lange tijd Pruisisch gezant te Kopen hagen was, stond bekend als een een voudig man. In de hoogste kringen waar hij toen regelmatig verkeerde, beklaagde men zich wel eens over zijn gebrek aan manieren. Eens was hij op theevisite bij een Deense gravin, Terwijl hij met een der aanwezigen in een druk gesprek was gewikkeld vergat de gezant zichzelf weer eens en nam met zijn vingers een klontje suiker uit de hem aangeboden schaal, in plaats van met het tangetje. Met 'n verontwaardigd gezicht gaf de gra vin de bediende daarop het bevel, de op de schaal overgebleven suiker weg te werpen. De gezant, aan wie dit niet was ontgaan, zette het gesprek op onge dwongen wijze voort. Vervolgens dronk hij zijn thee uit, ging naar het open venster en wierp het kostbare porceleinen kopje op straat. „Ter besparing van de moeite", sprak hij tot zijn verblufte gastvrouw, „dan hoeft Uw bediende het niet weg te gooien". ROMAN -VAN MARIASAWERSKY 12. Juffrouw Sabine had een door en door gezond hart, dat zich door een zo klein incident stellig niet van streek het brengen, maar de angstige Emma legde haar meesteres toch met veel zorg op de divan, zocht haastig een plaid, die ze over de oude dame heen- spreidde en liep daarna naar de tele foon om de huisarts op te bellen. Dr. Kruger had juist zijn laatste patiënt uitgelaten en was bezig zijn handen te wassen. Op Emma's verzoek stapte hij, na deze noodzakelijke be zigheid, in z'n miniatuur-auto'tje en reed naar de Lindenallee om naar juf frouw Render's hart te gaan zien. Toen hij voor het huis stopte, zette juist een postbode zijn fiets tegen het trottoir. 30. Ze kwamen in de Grutjessteeg en liepen naar de kruidenierswinkel, ■met een hele stoet kinderen achter zich aan. In de achterkamer vonden ze de kruidenier, die bezig was een pas ge kochte partij bonen uit te tellen door die in hoopjes van twaalf te verdelen. Toen ie het uniform zag, sprong ie van z n werk en begon te brabbelen van de schrik, maar toen ie zag wie er in dat uniform zat, ging ie op slag uit 'n Ik heb hier een brief voor juffrouw Reuder", zei hij. „Wilt u hem mee nemen, dokter?" „Geef maar hier! Hij zal prompt worden afgeleverd". De arts vond zijn patiënte in de woonkamer. Emma had haar nog eens zorgvuldig toegedekt en legde koude compressen op haar voorhoofd. De ou de dame steunde. „Ik ben zo ziek, dokter!" „Kom, kom, wat scheelt er dan aan?" „Mijn hart, o, m'n hart!" jammerde juffrouw Sabine. „Als het 't hart is, kunnen we die koude compressen op het hoofd wel staken", meende dr. Kruger, terwijl hij Sabine's pols tussen zijn slanke vingers nam. Deze klopte zo rustig, als men maar kon wensen. Vragend keek de medicus Emma aan. „Kapitein Mengelberg heeft de juf frouw geërgerd, dokter", gaf deze de "erlangde toelichting. Dat was voor juffrouw Reüder het rein om haar overkropt gemoed lucht te er.ven Met een ruk kwam ze over eind. „Hij heeft me de deur gewezen, ander vaatje tappen. „Waarom bent u niet waar u wezen moet?" vroeg ie brutaal. „Wat heb ik aan m'n personeel als het zo z'n plicht verzaakt! En waarom trekt u een uniform aan als ik u een goed nachthemd heb gegeven? Moet u soms naar een gecostumeerd bal? En wat doet uw hond daar boven in de lucht? Wat is dat voor een flauwe aardig heid?" dokter! Wat zegt u daar wel van?' riep ze, een en al verontwaardiging. „Dat hij een ondankbare kerel is", lachte de medicus. „En waarom bent u elkaar in de haren gevlogen?" „Ach, om verschillende dingen. In de eerste plaats omdat hij een grog wilde drinken". „Nou, nou, juffrouw Reuder, dat ge noegen zou ik hem nu maar gunnen". Sabine keeke haar lijfarts ontzet aan. „Maar u hebt 't hem immers ver boden, dokter?!" Dr. Kruger dacht een ogenblik na. „Zolang hij ziek was, wel, ja", zei hij tenslotte, „maar nu mag hij zijn glaasje gerust weer hebben. Het komt er niet zo erg meer op aan". Juffrouw Sabine ontging de ernstige TiUortoon in de stem van de medicus. .En juist daarom heb ik hem zo% scène gemaakt", jammerde ze. „Nu zijn we voor goed gebrouilleerd. Voor zo ver ik de kapitein ken, zal hij geen woord meer tegen me zeggen. En ik tegen hem ook niet, natuurlijk. Men kan zich als dame toch niet eenvoudig laten brutaliseren, nietwaar? Maar nu „Meneer Slaffer", begon Boenzel van uit de hoogte. „We hebben weinig tijd. We zijn betrokken bij een belangrijk onderzoek. Voor alles, geef ons ant woord op deze vraag: Hebt u vanmor gen van twee mannen drie Edammer kazen gekocht?" e De groene ogen van de kruidenier kregen iets loerends. „En wat dan nog?" vroeg ie uitdagend. heb ik geen bridgepartner meer. En die hoge trap hebben we ook altijd van hem geleend. En die knecht van hem, die Peter is weliswaar een ruwe kerel, maar hij heeft altijd de wingerd achter het huis voor ons opgebonden en voor Emma de kolen uit de kelder gehaald, omdat dat voor haar te zwaar werk is. Ze behoort ook niet meer tot de jongsten. Nu heeft die hele vriend schappelijke omgang een knauw ge kregen. O, lieve hemel, wat moet ik nu doen?" ,,'t Beste is, dat u met de kapitein maar weer vrede sluit, juffrouw Reu der". „Nee, dat doe ik niet. Al zou hij op z'n knieën komen aankruipen!" Dr. Kruger verborg met moeite zijn lachen. Hij kon zich de oude Mengel berg. op zijn stijve knieën voor juf frouw Reuder liggend, moeilijk voor stellen. Hij nam zich voor in dit con flict maar weer eens als bemiddelaar tussen de beide oude kemphanen op te treden. De vriendschapsbanden waren al zo vaak verbroken geweest, maar' hi? had ze met wat tact en goede woor den altijd weer weten te lijmen. Dat PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8 en 11 uur. N.C.R.V.: 6.En semble „Euphonia". 6.15 Land- en tuinbouw. 6.30 Voor de strijdkrach ten. 7.15 Leger des Heilskwartier. 7.30 Op de drempel van een nieu we woning. 7.45 Reg. Voorlichtings dienst 8.15 Nat. schoolzangwed- strijd. 9.30 In de bloeiende tuinen 'van Hilversum. 10.15 „De vaart der volken". 10.35 Nieuwe aanwin sten van de discotheek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Frans avondconcert. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsber. om 6, 7.25 en 11 uur. A.V.R.O.: 6.15 „Structuur en ontplooiing van ons wegennet". 6.30 The Avroleans. 7.15 Ned. Jeugdgemeenschap. 7.30 Aansluiting met The Royal Al- bert Hall te Londen. 8.50 „De Ma rine in oorlogstijd. 9.15 „Het leven was heus niet zo kwaad...." 9.55 Techniek en noodlot (hoorspel). 10.30 De Olympische Spelen. 11.15 gr.pl. PROGRAMMA VOOR VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 M. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. N.C.R.V.: 7.30 gr.pl. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Ochtendconcert. 9.00 kinderkoor „Bel Canto". 9.15 Ochtendbezoek b(j jonge zieken. 9.30 gr.pl. 9.55 Quintet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Symphonie in bes (gr.pl.) 11.30 Jan Hoeben (viool). 12.00 gr.pl. 12.25 Busch strijkorkest. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Vervolg Busch strijkorkest. 1.15 Pianoduo. 1.45 Bets Lazzar feast (gr.pl.). 2.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 2.40 gr.pl. 3.05 Lieutenant Kye (gr.pl.). 3.30 Johan van der Moren (tenor). 4.00 Voordracht. 4.20 Andrè Kostelanetz, orkest. 4.50 gr.pl. 5.15 Clavecimbel. 5.30 Een kwartier dubbel vier. 5.45 De Olym pische Spelen. 6.00 Ned. Bijbel genootschap. 6.15 gr.pl. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.15 Spran kelende klanken van Ameland. 7.45 C.M.B.-kwartier. 8.15 Concert, gebouworkest. 9.15 „Amerikanen en wij". 9.35 Orgelconcert. 10.15 Negro spirituals. 10.30 De Olym pische Spelen. 11.15 Avondoverden king. 11.30 gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 7.15 gr.pl. 7.20 De Olympische Spelen. 7.45 Filmselecties. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte morgenklanken. 9.30 Waterstan- zou hem stellig ook ditmaal wel weer gelukken. Het leek hem evenwel beter voorlopig nog niets van zijn voorge nomen verzoeningsactie te laten blij ken. „Het zal weer gauw tussen u beiden in orde komen", trachtte hij zijn ter neergeslagen patiënte op te beuren. „En nu zal ik u een kalmerend mid deltje voorschrijven, juffrouw Reuder. Dat moet u innemen én dan gaat u maar braaf naar bed". „Ja, ja, dat zal ik doen. Ik voel me verschrikkelijk slap". Dr. Kruger zocht in zijn zakken naar zijn receptenboekje en daarbij vond hij de brief, die de postbode hem gegeven had. „Oho dat had ik zowaar bijna ver geten. Hier heb ik een epistel voor u dat de post me zoeven meegaf, t Komt uit de hoofdstad, geloof ik...." Post ontvangen behoorde tot de prettigste dingen, die Sabine Reuder zich denken kon. De brieven waren steeds zeldzamer geworden, sinds zij al haar familieleden overleefd had, zij het dan natuurlijk met uitzonde ring van haar neat Felix Reuder. Als U een pot De Gruytetli jam op Uw bon neemt CR dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Giuyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daaTbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! Van 29 Juli tot en met'4 Awfe krijgt U nog een extra voordeelt bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en be halve I0^> korting noglüOgram toffées (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! 821 den. 9.35 gr.pl. V.P.R.O.: 1O.00 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 gr.pl. 10.30 voor de vrouw. 10.45 L. van Beethoven (gr.pl.) 11.05 Statenloos (voordracht). 11,20 gr. pl. A.V.R.Ó.: 12.00 gr.pl. 12.27 Weerpraatje. 12.30 De Olympisch» Spelen. 12.45 gr.pl. 1.15 Ensem ble Jo Bos. 1.45 Gerhard Hilsch (gr.pl.) 2.00 Kookkunst. 2.20 Het Omroepkamerorkest. 3.00 Boe kenschouw. 3.20 gr.pl. V.A.R.A.: 4.00 zang (gr.pl.) 4.30 Zomer vacantietjjd 5.00 Filmland. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 „De V.A. R.A. feliciteert." 6.40 Honolulu Bifcis. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Nederland op zee. 7.22 Appèl expolitieke gevangenen. V.P.R.O.: 7.30 Gesprekken over de Bergrede. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Duo. 8.30 Taak en toekomst van het Vrijs. Protestantisme. V.A.R.A.: Men vraagten wij draaien. 9.30 De Ducdalf. 9.50 Op vleug'len van mu ziek. 10.00 Buitenl. weekoverzicht. 10.15 Swing and Sweet. V.P. R.O.10.40 Avondwijding. V.A. R.A.: 11.15 gr.pl. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2?74 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Krachtens de „prijzenverordening consumptiepeulvruchten oogst 1948" mogen (van 23 Juli 1948 af) aan consu menten ten hoogste de volgende prijzen worden berekend: groene erwten: 50 cent per kg, spliterwten: 62 cent per kg, schokkers: 56 cent per kg en brui ne bonen: 78 cent per kg. Voor witte bonen, grauwe erwten en capuctfners is de prijs thans vrfl. Toen zij het handschrift zag, stiet ze een kreet van blijdschap uit, zodat dé doktér er van schrok. „Nou, nou, juffrouw Reuder, wat is er aan de hand?" vroeg hij bezorgd. „Toch niets onaangenaams, hoop ik?" „Hoe haalt u het in uw hoofd van Pelix kan immers niets onaangenaams komen! De brief is van m'n neef", ra telde ze opgewonden, terwijl ze dé en veloppe haastig open scheurde. Ze vloog gejaagd de weinige regelt door, sprong daarop met jeugdige over moed van de divan overeind en viel de dokter om z(jn hals. Felix komt bij me logeren, hoer»!" juichte ze. „Uw neef, de Afrikareiziger?" „Dezelfde doktertje! U hebt immers al kennis met hem gemaakt, toen hij hier te gast was vóór zijn vertrek. Nu is hij weer in het land terug, komt hier bij me wonen en brengt zijn vriend mee. Is 't niet heerlijk?" De dokter glimlachte. „Ik kan ms voorstellen, dat u bl(j bent". (Wordt vervolgd) De Britse minister van Buite het Lagerhuis gewaarschuwd, crisis, waarbij men misschien nemen. Daarom was Engelan nader te beschouwen. De reg nemen, die nodig zouden kun schien gedwongen zou kunnei afzwaaiden, in het leger te ho Winston Churchill, leider van positie, had gevraagd of Bevi verklaring kon afleggen over - ternationale toestand, speciaal n trekking tot Berlijn en de dij tieke en defensieve positie van land. Wat dit laatste punt betroi Bevin, dat het Lagerhuis, het la de wereld heel goed wisten, d£ geland sinds het einde van de op grote schaal gedemobiliseeri omdat het alle aandacht gerict op de wederopbouw van het Ia Bevin bekende, dat de regering b plannen niet van de verondersl was uitgegaan, dat „de politiek v bondgenoten tijdens de oorlog zoc nen leiden tot een toestand, waart gebruik van geweld niet was uii ten". Bevin zeide er zeker van ti dat het Huis zou inzien, dat het ongewenst was een officiële vérk af te leggen over de maatregele door de regering genomen werdi die de regering zou kunnen neme het oog op wat er zou kunnen f ren. Bevin zeide vervolgens: „Wij zr reid met de Sovjet-regering in dis te treden over de toestand in Berl wij hebben een dergelijke bespi ock nimmer van de hand gewezen kan echter van de Britse regerin; verwachten dat zij dit onder dri doen". „Wij zullen zo spoedig mc trachten de Sovjet-regering err overtuigen, dat wij bereid zijn bi kingen te voeren om te komen t< geleidelijke oplossing van de g< moeilijkheden". Churchill verklaarde, dat de opi de algemene lijn van Bevins verk onderschreef. Hij vroeg of de derr satie van 20.000 man per maand een bedenkelijke vermindering we Bevin antwoordde, dat de oj van de West-Europese defensie stond van de toestand in Berlijn. NIET ALLE HOOP VERLC Dr. Haden Quest (Labour) voor, dat Bevin iemand zou a« zen, „los van partijbanden, di j Het Amerikaanse Tribunaal oorlogsmisdaden te Neurenberg gister alle 23 vroegere hoge tionarissen van het reusachtig dustriële concern I. G. Farben gesproken op het stuk van oc misdaden. De beschuldigden was ten gelegd, dat zij de agressieve qen van Hitier hadden ges door inschakeling van het gehe dustriële potentieel van hun cer.u. De rechter, die het vonnis va Tribunaal uitsprak, zeide: „Als i maatstaf voor 'deelneming aa; agressie-oorlog zodanig verlager de beklaagden er onder vallen, moeilijk een logische grens te tr tussen het sc' 'dige en het on dige deel van de grote massa va Duitse volk. Het is uiteraard or baar, dat het grootste deel va Duitse volk zou worden schuldij klaard, waaruit de logische g trekking van massabestraffing voortvloeien. Hiervoor is geen dent in het internationale recht" „De beklaagden hier Voor om ren noch hoge functionarissen i burgerlijk bestuur, noch hoge mi I leiders, hun medewerking was di volgelingen. De beklaagden waren op vier ten beschuldigd, n.l. van misdadi gen de vrede (agressie-oorlog), dering, massamoord en gebruikrr van slavenarbeid. Op het stuk van plundering door de Nazis bezette gebieden 't Tribunaal negen beklaagden dig geacht. De overige veertien den op dit punt vrijgesproken. Wat gebruikmaking van si arbeid eii massamoord betreft, het Tribunaal nog uitspraak doei zal vermoedelijk hedenochtend schieden. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Belgische Senaat heeft mi tegen 66 stemmen besloten het stel van de Katholieke Volkspar treffende het organiseren van volksstemming over de terugkee Koning Leopold, in overweging men. Het voorstel zal in behan worden genomen na het reces, i September eindigt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 6