Tuinslangen TAXI NODIG 1 MENAGERIE ZONDER TRALIES MICHELIN Wat de theaters brengen Fa. W. Zaadnoodlij Wortelen Wieden Verf Behanc Glas Voor twintigduizend gulden aan boter- en suikerbonnen 2500 gulden boete de straf f 15.000 HYPOTHEE! Gazonsproeiers Bel op 4237-4281 Stad en Omgeving Van kwallen en andere gediertens WAAR DE BLANKE TOP DER DUINEN... STAM STOOMT Postduivenwedvlucht vanaf Orleans Alkmaar doet hersen gymnastiek J. H. F. van Enschut overleden De winkelweek in September Politie-varia De Feestweek Bandenfabriek 's-Hertogenbosch Er zal geld moeten komen I Het Nationaal Huldeblijk Een woord van het Rode Kruis Nieuwe feestverlichting Portret van de week J Economische Rechler Wie niet „zwart" deed ging ten onder HARMONIE-THEATER De beste jaren van ons leven .CINEMA AMERICAIN De gele roos van Texas VICTORIA-THEATER Van de duivel bezeten en de zaak komt in t Chr. de Vri 4 THEO GR00THUI2 aai De gonzende bijenkorf, die een grote stad is, loopt iedere dag leeg. Iedere -lange zonnige dag van de zomer, ais de schooldeuren dichtbljjven, als colbert wordt verwisseld voor open shirt, als de huid bruint en de ogen rimpeltjes krijgen van het turen over de blakerende wegen. Dan trekt men naar bos en naar -ee, te voet, per bus, per trein of per. fiets en geni t van een vacantie. Dan is iedereen een beetje in de war in de warme stad, waar zelfs de klok van het gymnasium van pure vac antievreugd het bljl'je gr bij neer legt en ons wil doen geloven dat het de hele dag kwart voor elf is. Och, wie daarop let, is een kniesoor. Zolang de mensen elkaar toeroepen, met geblakerde gezichten, dat het gisteren niet zo koud was als buiten, mag zo'n klok toch óók wel eens gek doen? Vacantietijd, examens achter de rug, zorgen aan kant, vooruit, erop uit, de natuur en de zon en de zeewind tegemoet. Onze jaartelling klopt niet, die moest op 1 September beginnen, niet op 1 Januari. Want wij nemen de vacantie als mijlpaal. Nu is het dan zover. De mensen zwerven over de wegen, en wij, wij trekken mee. Men hoeft het bij ons niet ver te zoeken, om midden in de vacantle- gangers terecht te komen. Een paar kilometer naar het Westen is vol doende. Daar houdt de blisterende weg op en loopt abrupt dood tegen duin en Noordzee, met een dikke knobbel van geparkeerde auto's aan het eind en een amechtig treintje, waarvan de locomotief alweer zuch tend gaat klaar staan, om een nieuwe lading te gaan halen. Daar liggen ze, de duinen, met harde helm op hun ruggen, als de haren van een varken, en met wit zand, dat ver blindende pijlen afschiet naar onze tu rende ogen. En achter die duinen, daar begint het niets, daar ligt de zee, die maar heel zacht ademt en nauw beweegt. Als een lokkende verkoeling strekt de watervlakte zich uit, vanaf het strand naar ergens ver weg achter die cirkel van blauw, die horizon heet, en dia nooit dichterbijkomt, hoever men ook zwalkt. O, DIE KWALLEN. Vlug, weg met die kleren. Zomers en licht, maar toch nog te benauwend bij zoveel .verleiding. En dan het wa ter in, de zon vooruit, de Oostenwind in de rug. Ai, die kwallen. Bij duizen den komen ze aan luieren, met een traag bewegen van hun paarse franje, die om een klein gelatine-puddinkje hangt gedrapeerd. Midden in dat pud dinkje zitten een paar witte plekken, met blauwe kringen als om vermoeide ogen. Maar pas op, dat deze zielloze, willoos drijvende hoopjes U niet ra ken. Want zij doen dé zon, die U zo onbarmhartig brandt, eer aan en Zet ten Uw huid in een gloed, die verre van prettig is. Ze zijn er soms bij dui zenden en duizenden en trachten het strandgenoegen te vergallen, die kwal len. En dan staat daar de massa, die de stad ontvluchtte en niet het water indurft en brandt zich de voeten op het zand en verwenst de kwallen en de Oostenwind, die de dieren ons op ons dak stuurt. En zal de man zege nen, die daar iets op weet te vinden. Maar men zet zich over de teleur stelling heen en zoekt zijn vermaak op andere wijze. Laaft zich aan een ferm glas bier, de kinderen laten het ijs op hun tong prikken en de limonade stijgt in het dunne rietbuisje, dat altijd op een ongelegen ogenblik knakt en ver stopt raakt. En men strekt zich dan uit op het zand en slaat het schouw spel gade, van de zich vermakende me nigte. Kijk daar, een hele familie. Zonder iets te zeggen, schreeuwen ze van verre, dat Amsterdam hun woonstee is. Ma ma is wat gillerig, ondanks de hitte. Vader heeft zijn broekspijpen om- STOOMGOEDEREN binnen 1 week gereed zonder prijsverhoging. Al Uw stoom- en verfgoed, alsmede huishoudwas, wordt in geheel West-Friesland door Uw bode GRATIS afgehaald en thuisbezorgd. Dus geen vrachtkosten. sinds 1902. ALKMAAR, Depót J. Timmerman, Langestraat 4, Tel. 2231. Zondag 25 Juli nam de Alkm. Con courscommissie deel aan een postdui venwedvlucht vanaf Orleans (Frank rijk). De duiven werden gelost om 6.i5 uur, waarna de eerste duif arri veerde om 14 uur 6 min. 7 sec. bij de heren Pater en de Geus te Heiloo. In concours waren 137 duiven. De wind was Zuid-Oost. De uitslag luidt: 1 Paterde Geus (H), 2 C. Rabeling (P), 3 L. van'Vuure (A), 4 J. Somers (A), 5 H. Mooy (A), 6 C. Streicher (S), 7 J. vd Idsert (S), 8 C. D. Hui- berts (A), 9 C. Jansen (P), 10 Pater de Geus (H), 11 H. Bielsma (9), 12 S. Dingerdis (A), 13 R. H. de Beer (P), 14 L. van Vuure (A), 15 van Diepen (A), 16 C. Al (A), 17 J. A. Eg-bergen (P), 18 VrasdonkOldenburg (A), 19 C. Al <A),' 20 'J. A. Egbergen (P), 21 J. vd Elskamp (A), 22 L. van Vuure (A), 23 Hoed-—de Vries (H), 24 L. van Vuure (A), 25 J. A. Egbergen (P), 26 Fokde Groot (P), 27 J. vd Idsert (S). Hoewel de hersengymnastiekuitzen- dingen van de AVRO voorlopig gestaakt zjjn, zal toch nog één uitzending gege ven worden en wel op Zondagavond 8 Augustus. Dan wordt namelijk, uitge zonden de ontmoeting tussen de ploegen van de Motorclub „Alkmaar" en de Mo torclub „Hoekse Waard", als onderdeel van de door de KNMV uitgeschreven veiiigverkeerscompetitie, geslagen en op zijn in het zand lig gend colbert slingert zich zijn boord en zijn dasje als een slapende slang. En de klndern spitten rond of kruipen naar een onberekenbaar doel achter el kaar aan. De oudste dochter peinst lang en stil en zegt dan: „Warm, hé?" Er zijn vele mannen, daar op dat strand en vele vrouwen. Er zijn.er, die komen om te zwemmen, die hebben eenvoudige badpakken. Er zijn er ook, die nooit in het water komen. Zij dra gen pakjes in fantastische vorm en kleur, met een waarde aan textielpun ten als die van een klosje garen. MENAGERIE IN OPTIMA FORMA. Het is een hele menagerie, daar op dat strand. Dunne, witte mannen, met magere benen uit een katoenen zwem pak. Als grote harige spinnen bewegen ze in het zand. Maar zij zijn uit, zij zijn met vacantie en trekken zich van de wereld niets aan. Er zijn zeehonden van jonge kerels, gebruind en glad, die door het water schieten of zich kalm laten drijven. Er is er één, die zijn uiterste best doet, een ree van een meisje te plezieren, door voor haar al lerlei kunsten te maken. Zie-je wel, hoe goed ik op mijn handen kan staan, als een kikker kan springen, als 'n hond kan draaien steeds maar in de rondte? Hij laat niet af, om naar haar te kij ken!, en als zij lacht is hij zeker van een overwinning, de stakker. Straks lacht zij toch immers weer naar een ander? Maar hij voelt zich een hele held en maakt nog een hoogstand als toegift. Een aap zonder tralies. Uit de menagerie, die strand heet. En waar het wemelt van de apen en van de reeën, van spinnen en varkens en slangen en hier en daar ook nog van mensen. En in het water loeren de kwallen. Maar zelfs die zijn niet in staat, het plezier te bederven, dat deze mensenmassa heeft en waarvoor ze toch gekomen is. Het plezier van een ongedwongen, vrije vacantie, die het mooie weer toch nog tot een feest maakte,-hoe leelijk zich 'dft ij'ókr'de vorige maand liet aanzien.' (Ontleend aan onze advertentie rubriek). BIOSCOPEN: Harmonie Theater: 7.30 uur De beste jaren van ons leven, 14 jaar (ge prolongeerd). Zondag: 1.30, 5 en 8.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Van de duivel bezeten, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: D. gele roos van Texas, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. EXPOSITIES. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendermaker: Exposities. ZONDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Het vierde beest. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Dan sen. MAANDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Het vierde beest. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's bad en Zomerbad 22 graden C. ZONDAGSDIENST VOOR ZONDAG 1 AUGUSTUS 1948. Dr. J. Degenaar, arts, Emmastraat 95, telefoon 2310. H. E. J. ten Kleij, arts, Egmonderstraat 16, telefoon 4282. Nog vrij onverwacht is gister op 70- jarige leeftijd de heer J. H. F. van Enschut overleden, die vele jaren con cierge van de Openbare Leeszaal hier ter stede is geweest. Na een langdurige diensttijd bij de firma Coster alhier, werd de heer v. Enschut tot concierge der Leeszaal benoemd, waar hij tot zijn pensioenge rechtigde leeftijd een zeer gewaardeer de medewerker is geweest. Hij interes seerde zich zeer voor het Esperanto ea was geruime tijd bestuurslid van de afd. Alkmaar van de Ver. voor Facul tatieve Lijkverbranding. De cwgïiatie zal plaats hebben op Dinsdag 3 Aug. te Westerveld Driehuis na aankomst van trein 12.06 uit de richting Alkmaar. Het vertrek van het sterfhuis is om 11 uur v.m. SLUITING MEDISCH OPVOEDKUNDIG BUREAU. Het bestuur van het Medisch Op voedkundig Bureau verzoekt ons mede te delen, dat het bureau vanaf 1 tot 31 Augustus, wegens vacantie is gesloten. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 1 Augustus zal de apotheek Wanna op het Ritsevoort voor het pu bliek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst waar genomen. De contact-commissie voor de midden stand heeft besloten om van 11 tot en met 25 september aanstaande ter bevordering van de belangen v$or de Alkmaarse win kelstand, een Winkelweek te houden Voor het welslagen van de actie ts het van het grootste belang, dat iedere be langhebbende zijn steun en medewerking zal verlenen Meer dan voorheen is het thans noodzakeleijk ctror het v. eren van reclamet Alkmaar een blijvende plaats ta geven als „koopstad van Noord-Holland" De Winkelweek biedt een prachtige ge legenheid om door extra verzorgen van de étalages, het publiek tot kopen te noden De actie van de middenstand valt samen met de Landbouwtentoonstelling en dui zenden bezoekers kunnen dus verwacht worden Het woord is nu aan de Alkmaarse win kelstand om te ton§n, dat zij de krach heeft een voorname plaats in het zaken leven in te nemen Op de kaasmarkt is Vrijdagmórgen een dame door de warmte bevangen en bewusteloos neergevallen. Na be handeling in de E.H.B.O.-post kon zij na het nemen van enige rust haar weg vervolgen. Een bezoeker van de kaasmarkt deed op het politiebureau aangifte van het verlies van zijn actetas. Nog maar nauwelijks had hij de medede ling gedaan of een zevenjarige knaap kwam met de tas aandragen. Bij het inspecteren van de inhoud bleek een bedrag van 35.— en een pakje siga retten te ontbreken. De vinder werd aan de tand ge voeld en tenslotte verklaarde hij - dat zijn vriendje die buiten stond te wachten mogelijk nadere inlichtingen kon verschaffen. Deze jongen, die acht jaar oud was, had het vermiste in zijn zak. De jongens zijn ernstig onderhou den en de ouders werden ingelicht over de handelingen van hun zoons. Ter viering van het 50-Jarig Jubileum van HM de Koningin op 31 Auguitug en de kroning van HKH Prinses Juliana tot Koningin op 6 September wordt door het Oranje-Comité, gevormd uit de be sturen der algemene en Chr Oranjever enigingen, een feestweek georganiseerd van 31 Augustus tot en met 6 September Twee hele dagen, 31 Augustus en 3 Sep tember, zullen hieraan gewijd worden, terwijl op de tussenliggende dagen alleen avondfeesten worden gehouden 't Geheel zal besloten worden met een schitterend vuurwerk op het Bolwerk tegenover het Gerechtsgebouw op 8 September en een toneelvoorstelling op 13 September fl a v t>an zal worden opgevoerd het stuk: ,1948 Anno Chrlsti", geschreven in opdracht van de regering door Defresne en waaraan wordt meegewerkt door de bloem der Ne- derlandse toneelspelers Het gemeentebestuur heeft een subsidie Verleend van f SOOS,—waarvan echter on geveer f4000,— ten goede zal komen aan de traotatle der schoolkinderen Om een feest te vieren, waardig aan het doel, is echter veel geld nodig Ten einde dit te verkrijgen wordt een beroep gedaan op allen, die ln staat zijn tot een ruime financiële steun Immers het gemeente bestuur bedoelde met zijn subsidie slechts een voorbeeld van offerzin te geven ter navolging door de burgerij Overtuigd, dat het voor dit doel niet voor dovemansoren praat, heeft het Cranie- Comlté de vrijheid genomen te verzoeken om een bijdrage, opdat de f 3000,— er ko men, die het te kort komt op da begro ting van Inkomsten en uitgaven Alleen dan kan het feest doorgang vinden Binnenkort zullen twee leden van het Oranje-Comité hen bezoeken, waarvan redelijker wijze verwacht mag worden, dat zij in staat zijn om aan het verzoek te voldoen Het comité Nationaal Huldeblijk doet een beroep op uw vrijgevigheid voor een goed doel. De gelden, die ver zameld zullen worden voor het Natio naal Huldeblijk, dat aan H. M. de Ko ningin zal worden aangeboden ter ge legenheid van Haar' 50-jarig Regerings jubileum, zullen worden gebruikt ten einde het onderzoek inzake de ge vreesde vólksziekte kanker financieel te steunen. Een nuttiger en betere bestemming had men moeilijk kunnen kiezen. Im mers in de laatste tientallen jaren is, door een betere geneeskundige verzor ging van de bevolking, de bezetting van de oudere leeftijdsgroepen groter geworden. En juist omdat de kanker het meest voorkomt onder oudere men sen, is het aantal gevallen van deze ge vaarlijke ziekte aanzienlijk toegeno men en zij veroorzaken een belangrijk gedeelte van de sterftegevallen. De bestrijding van deze ziekte vergt kennis van haar oorzaak en haar be handelingswijze. Helaas is de oorzaak, trots een enorme hoeveelheid onder- zoekingsarbeid van duizenden der knapste mensen gedurende vele tien tallen jaren, nog vrijwel onbekend. Ook bij de behandeling van vooral gevorderde gevallen staat men veelal machteloos. Om van het voorkomen der ziekte maar niet te spreken. Zeer veel werk zal nog nodig zijn om deze problemen op te lossen. Hiervoor zal echter zeer veel geld nodig zijn. Een ieder, die medewerkt aan het Nationaal Huldeblijk door het kopen van een jubileumspeldje ad f 0.50 of door het geven van een geldelijke bij drage, zal de bevrediging gevoelen, dat hij een steentje heeft bijgedragen voor de strijd tegen één der gevaar lijkste vijanden van de mens. Dr. F. J. FREDERIKSE, voorzitter afd. Alkmaar van het Ned. Rode Kruis. Bij de fa Kok op het Ritsevoort kan men. aan de gevel een nieuwe methode van feestverlichting waarnemen In te genstelling met de verouderde techniek wordt het materiaal nu rechtstreeks op de muur bevestigd zonder dat gebruik ge- maakt wordt van latwerk en dikke kabels HJer wordt nu het zogenaamde mecano- s>steem toegepast De voordelen daarvan zijn vele o m dat het verlichtingsdraad in alle mogelijke vormen is te buigen, terwijl de kosten veel lager zijn dan de tot heden in de handel verschenen feest verlichting Wie kent hem niet, deze jonge man, die bij het Alk maarse postkantoor uw fiets onder zijn veilige hoe de neemt, als u uw giro verzendt of ln de rij staat voor wat zegels. „Verboden rijwielen tegen de muur te plaatsen", staat op het bord Neen, de rijwielen gaan in het rek en worden bewaakt door iemand, die dat vak al langer uitoefent. K. A. Klugt staat al twintig jaar daar in het Waaigat. Hij drukt de voetsporen van zijn vader, die vóór hem elf jaar op de karretjes paste. Vader Klugt maakte het oude kantoor in de Koor straat nog mee. Klugt Jr. was bij de posterijen en wilde daar besteller wor den, maar na een ziekte van twee jaar werd hij afge keurd, en omdat zijn moe der, die in de zeventig is en al die tijd de vergun ning op haar naam had staan, het werk niet meer aankon, kreeg de zoon de toestemming. En daar staat hij dan, van 's morgens acht uur tot zes uur in de middag. Bij mooi weer of slecht, in regen en zonneschijn, winter en zomer door. Al twin tig jaar lang. Hij kent zo zijn pappenheimers wel, zijn vaste klantjes. En hij is altijd opgewekt, hoe hard het ook waait, daar in het Waai gat. Maar de zomertijd is toch zijn beste tijd. En goede tijden heeft hij hard nodig, want er komt heel wat kijken om vijf mensen te onder houden. Dat het niet zou lukken, daar denkt Karei Klugt nief over. Want hij heeft een paar stevige knuisten aan zijn lijf. Probeert u maar eens om hem een hand te geven. Dan zult u weten, dat uw fiets bij hem in veilige handen is. K. A. Klugt, altijd present (foto Schoen) „De arrestatie van de 35-jarige banket- en broodbakker Willem Engel- bertus B„ woonachtig te Bergen, heeft een groot en nuttig effect teweeg gebracht onder de vakgenoten in die gemeente." Aldus liet de Officier van Justitie, Mr. Dr. Vellinga, zich horen op de zitting van de Bijzondere Politierechter te Alkmaar, toen daar werd behan deld de zaak tegen B. te Bergen, die in anderhalf jaar tijd voor minstens 26.000.— in het zwart had gekocht. Uit een door hem gevoerde administratie bleek, dat hij in drie maanden tijde gekocht had voor f 4000.— aan boter of boterbonnen; 2500.aan suiker of suikerbonnen, II00.aan eieren, 822.aan spijs. Met deze grondstoffen of bescheiden die de aankoop van deze grondstoffen mogelijk maakten, fabriceerde ver dachte koek, welke in de café's werd verkocht. Wilde hU ztfn bedrijf in stand kunnen houden, dan meende hij zijn toevlucht tot deze practijken te moeten nemen. Wanneer htj geen koek genoeg kon of wilde leveren, dan dreigde men hem gewoon door te zeggen naar een collega te gaan. Voorts had zich in de onmiddellijke nabijheid een banketbakker gevestigd, die een geduchte concurrent voor hem betekende en om het behoud van zij11 zaak was hij in zijn leveranties ten slotte geheel op hol geslagen. De officier was er niet van over tuigd, dat de man geen geldelijk gewin voor ogen had gehad, immers boter die hij tegen 9.de kilo inkocht, liet hij, indien de klant geen boter kon inle veren, berekenen voor 1.30 per ons. Bij het bepalen van de strafmaat, hield de requirant rekening met drie dingen: ,de weken door verdachte in detentie doorgebracht, het vragen van een ho ge geldboete, om alzo de verkregen winst voor een belangrijk deel te ni velleren en het vorderen van een voor waardelijke gevangenisstraf, zodat de mail in de hand gehouden kan wor den. De eis luidde: geldboete van 2500 of 6 maanden gevangenisstraf, 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene. De raadsman van verdachte, mr. S. D. Sluis, wees op het goede verleden van zjjn cliënt. Eerst toen de geduchte con current zich vestigde, zag hij zich ge noodzaakt tot bovenvermelde praktij ken over te gaan. Er is een man geweest in Bergen, die niets wat niet kon Vorige week hebben, wij waarderende woorden gewijd aan het filmwerk „The best years of our lives", welke film deze week in het Harmonie-Theater wordt geprolongeerd. Wij hebben deze knappe schepping van William Wyler thans voor de tweede maal gezien en zullen zeker niet schromen een derde maal te gaan. Want „De beste jaren van ons leven" houdt ons een spiegel voor. De perso nen, die de rollen spelen zijn geen ac teurs meer, zij zijn.de levende werke lijkheid. Zij acteren niet. Zij zijn zich zelf, heel simpel en oprecht. Zij spelen niet, zij wandelen dwars door dit fa meuze werk, van achter naar voor en van vöor naar achter. Zij zijn heel dood gewone mensen met hun kleine lasten en lusten, hun grote problemen en hun zo hopeloos verprutste beste jaren van hun leven, waarin voor „jonge men sen geen plaats was en iedereen een oude man werd". Zo leven ze nu overal ter wereld, overal, waar de krijg zijn sporen naliet. Bij ons, hier in Holland, in Amerika, waar Homer en Al en Fred hun plaats trachten 'te hernemen, in Engeland, waar een mr. en mrs. Mini- ver vijf jaar lang streden en worstelden om niet ten onder te gaan. Wyler deed er goed aan, ons zo 'n film te geven, die ons onszelf doet zien. Vooral waar hij die met zo 'n meesterschap schiep en met een enkel beeld de drie tragedies te zamen brengt. In een flits, waarin een man piano speelt, hoewel een brand zijn handen nam, waarin de tweede toe. luistert en zjjn blik niet kan afwenden van de cel, waar de derde telefoneert en doet, wat hij goed acht, maar wat verkeerd is. „De b\;te jaren van ons leven" ont roert. Omdat wij met onze kleine zwak heden, onze grote verlangens en onze stuntelige manieren toch zo diep-ont- roerend zijn. Maar ook: De film geeft ons een les. Een les, die vele films ons reeds eerder leerden, en die nooit ge noeg geleerd kan worden. De film doet dat op een manier, die majestueus is van eenvoud, maar daarom te meer waar en te meer schrijnend. Dat be seften wij bij de tweede maal dat wij toezagen en toeluisterden te dieper. De waarheid wordt niet in één les geleerd, vooral niet als het een harde waarheid ia. ™,De gele roos van Texas" zou niet in Texas bloeien als er in deze film geen mannen met cowboyhoeden, geen dravende paarden en ouderwetse knock- partijtjes voorkwamen. De geschiedenis speelt zich af op en om een showboat, een drijvend theater, dat van plaats tot plaats vaart om de plattelandsbevolking van de lenigheid der dansgirls te overtuigen en haar van zang en cabaret te laten genieten. De hoofdzaak der historie kan men in het nabijgelegen bergland aanschouwen waar ijverig op een bankdief gejaagd wordt, die ten slotte een onschuldig man blijkt te zijn. Erg belangrijk is de geschiedenis niet. maar er is volop gelegenheid om van gevaarlijke schietpartijtjes en op hol ge slagen viervoeters te genieten waarbij Roy Rogers met zijn prachtig paard staaltjes van bijzondere rijkunst de monstreert. Vooraf gaat o.a. een film over ..Skieën in de lente" met prachtige op namen van bloeiende bomen en strui ken ln het Zwitieree bergland. Deze te Brussel bekroonde Franse film en in Nederland „de beste film van dé maand" genoemd, draait deze week in het Victoria-Theater. Zij is ook hier met belangstelling gevolgd. De film is van haar geheel echt Frans, terwijl het gegeven eigenlijk alleen is, d« liefde tussen twee men sen, de jeugdige Frangois en de iets oudere Blanche. Doch de wijze waar op dit levensbeeld is uitgewerkt en gespeeld, is iets bijzonders. De jeug dige Gerard Philipe heeft zich door de-vertolking van de rol van Fran gois een bekroning verworven en ook het spel van Marceline Presles als de jonge vrouw verdient aller belangstel ling. Gesteld tegenover de zovele Amerikaanse en Engelse films is deze film geheel anders en iets nieuws voor hen, die zich voor de gang en ontwikkeling der filmkunst interes seren. Een paar belangrijke journaals in verband met gebeurtenissen in bin nen- en buitenland zijn de aandacht ten zeerste waard. achterwege liet. De gevolgen zijn ge weest, dat de man de zaak moest ver kopenVerdediger wees verder op de geringe verdienste, die de brood, bakkerij opleverde. Vorig jaar moest B. op dit deel van zijn bedrijf een dikkeduizend giüdeh toeleggen. De raadsman verzocht om een proeftijd van kortere duur en vermin dering van de gevorderde geldboete. Uitspraak doende beval de Economi sche rechter, mr. Stoffels, de onmid- delijke invrijheidsstelling van verd., oplegging van een geldboete gelijk aan die door de Officier geëist, als mede de voorwaardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jr. en verbeurdverklaring van een baal suiker. DE LEVERANCIERS De 50-jarige Assurantiebezorger Jo hannes V., eveneens te Bergen, had re gelmatig distributiebonnen a&n de ban ketbakker verkocht. De man was er na lang zoekennimmer in geslaagd een passende werkkring te vinden en had ten einde raad zijn toevlucht genomen in de handel die nog maar steeds zo welig tiert op Nieuwmarkt, Waterloo- plein en Albert Cuypstraat te Amster dam. Zijn leveranties beliepen van 40 tot 100 kilogram suiker en 25 kilogram boter. Hij verdiende met deze ongeoor loofde koopwaar zo'n 12.50 per week. Mr. Stoffels achtte een voorlichtings rapport gewenst, verwees de stukken naar de Rechtercommissaris en hief de voorlopige hechtenis op. Tot berstens van dankbaarheid vervuld kon de man in het gevangenisbruin nog uitbrenen: Dank u hartelijk-! ALS EEN GOOCHELAAR! Tot slot in deze affaire verscheen de gedetineerde kellner Jan Adrianus H. uit Alkmaar die na lang ontkennen nu ter zitting bekende. Hij was naar B. gegaan, had zijn hoed afgezet en uit de rand diverse bonnen te voorschijn ge toverd. Hij deed als een goochelaar, maar als twee het zelfde doen is het nog niet hetzelfde. Zo was het hier ook. Een goochelaar krijgt applaus op zijn werk en Jan kreeg voor dezelfde han deling, nadat de officier 1 maand ge vangenisstraf had geëist met 6 maanden opzending naar de R.W.I. van de poli- tie-rechter een vonnis voor 1 maand gevangenisstraf en 4 maanden R.W.I. met aftrek van voorarrest. H. kreeg hier een zware straf omdat hij al meer dere veroordelingen wegens economi sche delicten achter de rug had. De rechter vond voor deze verdachte het vak van keliner weinig geschikt en vermaande hem om in de toekomst steeds gevaren te vermijden. De hamer viel en de zitting was ten einde. En hoe warm het in de deftige rechtszaal wel was bleek uit het tradi tionele waterglas, dat eenzaam en tot op de bodem leeg achter bleef op de groene tafel. Uit een exploit va mij. deurwaarder, d.d. Juli 1948 betekend op c wijze bij de Wet bepaal blijkt, dat ter requisit van de E. A- Heer Kal tonrechter te Alkmas is OPGEROEPEN: JOHANNES JACOBU HENDRIKUS REJACi zonder bekende woon- verblijfplaats zowel bn nen als buiten bet K ninkrijk der Nederlande om op WOENSDAG ZESDE OCTOBER 191 voormiddags half elf. verschijnen fer zittur van voornoemde Hei Kantonrechter gelioude wordende in het Gerecht gebouw" a. d. Geestersi: gel aldaar, teneinde na: aanleiding van een ve: zoekschrift tot huwelijk tussenkomst door Nic laas Jacobus Rejack, w nende te Alkmaar, ing diend te worden gehoor J. C. AMOUREUS deurwaarder, Alkmaa Zakenman vraagt ve soliede Instelling op prima courante pa den voor tenminste 5 ja; vast. Aanbiedingen onder N A 214 bureau van dit I (voor elke beurs!) Waagpleln. Verleren PORTEFEUILLE. inhoud, foto's en brieve van Sportparklaan na het centrum. Tegen bel ning terug te bezorgd II. J. BLOEMRAAD, Ke nemerstraatweg 9, Al maar. is niet meer nodig! ZAADNOORDIJK. Alkmaar, levert: SHELL „W" KAMPHUISJE aan het strand of ge kamers met gebruik v kenken te huur geVraa voor 2e week in August Spoed. Brieven aa.n KAMPHUI Anemoonstr. 21. Koog a de Zaan- NOG AF TE GEVEN Alle rassen Jonge Henn 3'/a mnd 6.50; 4 m 7.—. 5 mnd 7-50 p. W. Leghorn broed 4-50 p. st.; andere rass broed '47 5.50 p. st- A soorten raseenden 4 m 5p. st. Broed 1 3.50 p. st- Hoenderbedvijf „DE C DERNEMING", Veene daal- AANVULLING OP BOELHUIS te Alkmaar, op Maan: 2 Aug. a.s- voorm. 10 i in het Veilinggebouw Waag", Zijdam C: 2 PIANO'S en 5 WASBAKKEN. Koudenburg en Amourc Deurwaarders Alkmaa Geesterweg 16. Tel. 3E Garage Verdronkenoord1( Alkmaar Te koop aangeboden binnenkort leegkomor WOONHUIS te Alkmaar, op 1 stand. Te bevragen o no- A 216 bur. v. d. 1

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2