Koningin Juliana op 6 Sept. in Gouden Koets door de hoofdstad Molotov ontving diplomaten der GROTE DRIE Maan3ag 2 AuS. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '43ste No. 181 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voetbal drama op Arsenalveld Nieuwe Kerk in nieuw gewaad 15 Mei 1949 snellere treinen Hoe ouder hoe De opvolger van Tildy Explosies te Cairo Motoren ronken bij Truman's woorden De strijd in Malakka Zal ook Sialin hen gehoor verlenen De Berlijnse politie Haagse tramstaking ver loopt binnen enkele dagen Straks 8000 ton per dag naar Berlijn? Franse vliegboot vermist WEERBERICHT TRYGVE LIE heeft vertrouwen in Fanny Blankers Interview met U.N O.-Secretaris J Botsende meningen op de Donau-Conferentie Twaalf jaar voor Krupp Vervroegde bonaanwijzing vlees Huiszoeking naar vuur wapenen Te voet naar Schiermonnikoog Nieuwe fabriek te Zaandam Hollandse nieuwe weer tien cent BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Over de plechtigheden in verband met de inhuldiging van Koningin Ju liana op 6 September a.s. in de Rijks hoofdstad kan thans het volgende worden medegedeeld. Na de troonsafstand van H.M. Ko ningin Wilhelmina zal de nieuwe vorstin in de middag vaVi de 4e Sep tember haar eerste officiële tocht door Amsterdam maken. Deze rijtoer, welke zich over een lengte van 11 km zal uitstrekken, zal geschieden in de crème caleche, die ter gelegenheid van de inhuldiging in 1898 door wijlen koningin-moeder Emma aan haar dochter geschonken werd. Tijdens deze rit in draf zal Koningin Juliana geëscorteerd worden door officieren van voorheen bereden wapenen in ceremonieel tenue en een ere-wacht van Amsterdamse burgers in hofrok te paard. DE INHULDIGING OP 6 SEPTEMBER. Met betrekking tot de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September (geen „kroning" waarvan de volksmond ten onrechte spreekt, maar inhuldi ging, die echter zeker zozeer als een kroning de wezenlijke vorm van ons koningschap aanduidt, want het is de symbolische handeling, die de door erfpacht koningin geworden vorstin met het volk verbindt) zijn thans de volgende bijzonderheden be kend. Evenals in 1898 zal de vorstin te voet van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk gaan onder een circa 70 meter lange pergola, een baldakijn van de traditionele visnetten, gedra gen door palen, die worden vastge houden door adelborsten en leerlingen van de scholen van reserve-officieren. Een der erewachten bij het paleis zal, evenals in 1898, worden gevormd door leden van de Verenigde Studen- tencorpora. HET INTERIEUR VAN DE NIEUWE KERK. In de Nieuwe Kerk worden reeds geruime tijd de voorbereidingen ge troffen om het interieur het voor dè plechtigheid gewenste aanzien te ge ven. Deze werkzaamheden geschieden onder toezicht van de Rijksgebouwen dienst. In de eerste plaats is hersteld Vgt tijdens de oorlog verwaarloosd opgeborgen was. De gebrandschil derde ramen worden op hun oude plaats teruggebracht. Het prachtige orgel is gerestaureerd en de door Bronckhorst beschilderde vleugelwan- den van het orgel hebben hun oude luister herkregen. Het monumentale koperen koorhek heeft eveneens een verjongingskuur ondergaan. Voor dit hek is reeds het troonplatform ge bouwd. De stenen vloer van de kerk gaat thans schuil onder een enorme plankenvloer. Verschillende tribunes zijn in aanbouw, o.m. een balcon voor de vertegenwoordigers van de bin nen- en de buitenlandse pers. Ge luidsdichte cabines zullen de radio organisaties van vele landen ten dienste staan, eveneens worden spe ciale voorzieningen getroffen voor persfoto en film. In totaal zal de kerk aan circa 3000 genodigden plaats bieden. De ruimte achter het troonplatform, dus tussen het koor hek en het graf van Michiel Adr. de Ruijter is bestemd voor het koor van Toonkunst te Amsterdam. Een sobere versiering zal het voor naam cachet van het kerkinterieur accentueren. DE PLECHTIGHEID IN DE KERK. Koningin Juliana en Bernhard, Prins der Nederlanden, zullen in de kerk hun zetels innemen op het troonplatform voor het koorhek. De koninklijke moeder van de nieu we vorstin zal met de drie oudste prinsesjes aan de rechterzijde van het troonplatform plaats nemen. Achter Ir. F. Q. den Hollander, president directeur der N V. Nederlandse spoor wegen, deelde tijdens een proefrit op het baanvak Utrecht-Arnhem met een nieuw, gestroomlijnd electrisch wagen- stel, mede, dat ingaande 15 Mei van het volgende jaar een belangrijke ver snelling in de treinenloop zal kunnen worden verkregen. De keuze van het tijdstip houdt verband met internatio nale afspraken op spoorweggebied. Voor de uitbreiding van het elec trisch reizigersmaterieel is door de Nederlandse spoorwegen bij Neder landse bedrijven een order geplaatst voor het bouwen van 65 vierwagen- treinstellen, 79 tweewagentreinstellen en 13 ,.tussen"-rijtuigen. Deze laatste zullen tussen de bestaande tweewa gentreinstellen worden gevoegd. Een eerste treinste' heeft inmiddels de fa briek verlaten Het is aan een proefrit onderworpen. de troon zullen zich de leden van de hofhouding in ambtscostuums scha ren. Voor de troon staat de credensta fel, waarop de symbolen van rijk en koningschap zijn uitgestald: de ko ningskroon, de scepter, de rijksappel en de grondwet. De namen van diegenen die zijn uitverkoren bij deze plechtigheid op te treden als wapenkoningen en -herauten zijn thans vastgesteld. Als koningen van wapenen zijn aangewe zen de reservemajoor der infanterie J. B. P. M. de Swart te 's-Hertogen- bosch en de reserve-kolonel der cava lerie jhr. P. Six te Amsterdam, bei den bekend uit het verzet. Als herauten van wapenen zullen fungeren de ritmeester G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar (die in de oorlogsjaren van Engeland uit enige malen boven Nederland „ge- dropped" is) en mr. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg te Utrecht, zoon van een der herauten van wape nen van 1898. Het Rijkszwaard, embleem van het wereldlijk gezag, zal gedragen wor den door de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, de Rijksstandaard door de lui tenant-admiraal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der zeestrijdkrachten. Voorts zullen in de kerk de vier vaandels van de grenadiers, de ja gers, de Prinses Irenebrigade en het korps mariniers een plaats krijgen. WANDELRIT DOOR AMSTERDAM. In de middag na de inhuldigings plechtigheid, om half drie zal Ko ningin Juliana een tocht in de gou den koets maken. Deze rit van 5 km door Amsterdam zal stapvoets ge schieden. H.M. zal dan vergezeld worden door een escorte van offi cieren in ceremonieel tenue en een belangrijk escorte te voet van ver tegenwoordigers van leger, marine en luchtmacht. Ivy Baldwin, een vermaard Ame rikaans trapeze-werker en para chutist, heeft gisteren zijn 82ste verjaardag gevierd door over een 90 meter lang touw te lopen, dat over een bergkloof van 40 metei diepte was gespannen. Na afloop van het gevaarlijke experiment boden vrienden de jarige een ver- jaarstaart van vijf verdiepingen aan. De Hongaarse socialistische partij heeft Arpad Szakasits, een der vice- ministers-presidenten aangewezen als candidaat voor het presidentschap ter opvolging van Tildy. Het parlement is tegen heden Maandag bijeengeroepen. In het centrum van Caïro heeft zich gisteren een aantal, krachtige explosies voorgedaan. De eerste ontploffing vond plaats achter het telegraafkantoor Er werd schade aangericht en er violen slachtoffers. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De tweede explosie gebeurde enkele minuten later op de ee.-ste verdieping van een gebouw aan het Mustapha-Ke- malplein. Op het ogenblik van de explosies wa ren de meeste winkels gesloten en was het op straat betrekkelijk stil wegens de geweldige hitte en de Zondag. En kele voorbijgangers liepen lichte ver wondingen op. De Egyptische premier Nokrasja Pasja, die vergezeld was van hoge politiefunctionarissen, was t.er plaatse aanwezig bij het onderzoek, waaruit bleek dat in het genoemde ge bouw springstoffen op de trap waren geplaatst. De Egyptische regering heeft een be loning uitgeloofd van 10.000 pond ster ling aan een ieder, die inlichtingen ver schaft, welke leiden tot de arrestatie en veroordeling van de dader of daders. President Truman hee^t bij een plechtigheid ter officiële ingebruikne ming van het nieuwe internationale vliegveld „Idlewild" bij New York een toespraak gehouden waarin hij zeide: „Vele mensen in de wereld schijnen hun hoop op vrede en hun werklust te hebben verloren doordat zij verge ten zijn, dat moed en de vastbesloten heid zich schrap te zetten voor wat recht is, van essentieel belang zijn om vrede en vrijheid te laten heersen". Truman verklaarde, dat de basis van Amerika's nationale inspanning tot herstel van moed en vertrouwen gele gen moet zijn in onwankelbare steun aan de V. N. Onder de toespraken van Truman en Dewey vlogen duizend vliegtuigen waaronder de grootste bommenwerper ter wereld, de B-36, een parade, onder leiding van een schroefloze F-80 Shoo ting Star. Troepen en politie hebben, gesteund door „Spitfires", een aanval gedaan op een verborgen kamp in Johore. Naar men gelooft hebben van hieruit 100 gewapende Chinezen de vorige week een aanval gedaan op een plantage, waarvan alle gebouwen in brand ge stoken werden. Uit Bangkok wordt officieel gemeld, dat er aan de Siamese grens een vuur gevecht geleverd is tussen Siamese po litie en guerillastrijders uit Malakka. De guerillastijders zouden gepoogd hebben uit Malakka te vluchten. Een politieagent werd gedood. Het Siamese kabinet is in spoedzitting bij een gekomen op 't gerezen vraagstuk te bespreken. De grensbewaking is versterkt om verder binnendringen te voorkomen. SJAH VAN PERZIë VERTROKKEN NAAR TEHERAN. De Sjah van Perzië is uit Londen per vliegtuig vertrokken naar Tehe ran. Hij zal over Parijs reizen. De Sjah werd uitgeleide gedaan door lord Mountbatten, lord Tedder, maarschalk der RAF en prins Bernhard der Ne derlanden. De Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben te Moskou een „in leidende stap" gedaan naar hernieuwing van hun verzoek om het doen eindi gen van de Beriynse crisis. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse en de Franse ambassadeur en de Britse vertegenwoordi gers te Moskou Vrijdagavond afzondérlijk een bezoek hebben gebracht aan de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, op het Sovjet-Russische departement van buitenlandse zaken. De Westerse afgezanten zijn voorzien van nieuwe instructies om te streven naar een regeling van de Berlijnse kwestie en de weg vrij te maken voor algemene onderhandelingen met Sov jet-Rusland. De minister van voorlichting, Mi chael Modermott, zeide, dat de Ame rikaanse ambassadeur, Bedell Smith, Vrijdag te 18 uur Moskoutijd een on derhoud had met Zorin, de Franse ambassadeur, Chataigneau, een uur later en de speciale afgezant van Bevin, Frank Roberts, tezamen met de Britse zaakgelastigde, Harrison, te 22 uur. Men beschouwt het als zeker, dat het doel van deze Westerse stappen bij Zorin was onverwijld de ernst tot uiting te doen komen, waarmede het Westen de situatie beschouwt. Het schijnt steeds meer waarschijnlijk, dat de Westerse afgezanten, bij ontstentenis van Moio- tof, zullen pogen rechtstreeks contact met Stalin te verkrijgen. Inmiddels is de Sovjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken, Molotof, te Moskou teruggekeerd. Na zijn terugkeer ontving ook hij op zjjn beurt de drie Westerse diplomaten. Volgens welingelichte diplomatieke kringen hebben de vertegenwoordi gers der Westelijke mogendheden Molotof een voorstel voor een onder houd met Stalin over Duitsland en de kwestie Berlijn voorgelegd. Men verwacht dat maarschalk Sta lin de diplomatieke vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hedenavond gezamenlijk op het Kremlin zal ontvangen. Een der plaatsvervangers van Paul Markgraf, de door de Russen gesteun- ,de hoofdcommissaris van politie te Berlijn, heeft de arrestatie bevolen van alle politieagenten, te Berlijn, die or ders uitvoeren van Johannes Stumm, de door de Westelijke mogendheden aangestelde opvolger van Markraf. Het betrokken bevel luidt: „Alle mo gelijke maatregelen, arrestatie incluis, zullen worden genomen om te verze keren, dat niemand instructies van Stumm uitvoert. Degenen die Stumm gehoorzamen, worden gerechtelijk ver volgd. Gisteren zjjn onderhandelingen ge voerd tussen het stakingscomité, dat de wilde staking bij de Haagse Tram wegmij. leidt en de drie afdelingsbe sturen van spoor- en tramwegperso neel, die in een unie verenigd zjjn. Het comité heeft er op aangedron gen, dat de unie de organisatie van de staking zal overnemen. Dit werd door de vakbondbestuurders gewei gerd. Hierdoor is aan de situatie niets veranderd. Naar opvatting van de vakbondbestuurders zal de staking binnen enige dagen verlopen. Men klaagt er over, dat bestuurders en conducteurs die zouden willen werken in zekere mate onder terreur zouden staan, 't Stakingscomité beweert ieder een vrij te laten. In de Haagse straten kwam het tot lichte ongeregeldheden, waaraan soms publiek deelnam. Volgens de directie van de HTM is op vele plaatsen in de stad de stroom uitgeschakeld door mid del van verbreking der schakelaars en met medeneming der sloten. Voor een uitgang van een der remises werd een tractor geplaatst om het uitrijden te verhinderen en elders op de rails heeft men moerbouten gevonden, die bedoeld waren om rijdende trams te doen der' railleren, aldus de H.T.M. Het bedrijf telt 2300 man van wie 1800 man rijdend personeel en poetsers. Hiervan is, aldus de directie, een kern van 600 man jongeren in staking ge gaan. Deze kern heeft anderen meege sleept. Aangezien dagelijks ongeveer een zesde van het personeel vrijaf heeft en de middagploegen nog niet opgeko men zijn, was het voor de directie nog niet mogelijk het aantal stakers te overzien. Het is juist, dat ook technisch personeel in staking is gegaan. Het PrdU Chr. georganiseerd personeel is vol tallig aan de arbeid gegaan. De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft verklaard, dat het derde vlieg veld, dat voor Berlijn is ontworpen, het mogelijk zal maken de luchtbrug prestatie te brengen op achtduizend ton voedsel en steenkool per dag, mits voldoende vliegtuigen beschikbaar zijn. Een dagelijks aanvoer van 4500 ton zou voldoende zijn om de Berlijnse econo mie op een iets hoger peil te handha ven als op het. ogenblik, doch achtdui zend ton per dag moest gesteld wor den om ondanks perioden van slecht vliegweer een daggemiddelde van 4500 ton te kunnen handhaven. Er zou niet gezorgd kunnen worden voor huisbrand voor de 2.200.000 men sen in West-Berlijn, behoudens in bij zondere gevallen. Men verkeert in het onzekere over het lot van de Franse vliegboot „FBDRC", die Zaterdag met 52 perso nen aan boord uit Fort de France (Martinique) is vertrokken met be stemming Port Etienne West-Afrika) aldus een communiqué van de „Air Fiance". Men is doende het vermiste toestel op te sporen. Onder de vliegtuigen die op onderzoek zijn uit gegaan, bevinden zich een Constella tion uit Parijs en een tweemotorige wa tervliegtuig' uit Bordeaux. Ook uit Dakar zijn vliegtuigen vertokken. Weersverwachting tot Maan dagavond geldig: WEINIG VERANDERING Hier en daar ochtendmist. Licht tot half bewolkt met enkele ver spreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit N.-O. richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Van onze speciale verslaggever) ^jEMBLEY STADION, 31 Juli. - Hij zat daar onopvallend, in een blauwgrijs pak, waartegen het bruingebrande, sympathieke gezicht scherp afstak. Op een der tribunes, temidden van enkele Noren en Zwe den. Trygve Lie, de secretaris-generaal der U.N.O., die enkele dagen de zorgen van zijn „verenigde" naties had verwisseld voor de broeder schap der Olympische athleten in dit Stadion. Mijn hand dook onder in de stevige handdruk van de grote Noor. Hij nam zijn zwarte Stetson op zijn knie en ruimde een plaatsje voor mij in. Samen volgden wij de serie 100 meter dames, waarin Fanny Blankers-Koen met een straatlengte won en de beste tijd van de dag maakte. „Bent U hier officieel, Mr. Lie?" „Ik ben altijd officieel en heb ook nu een officiële uitnodiging ontvangen". „Waarom zit U dan hier tussen het publiek en niet in de ere-loge?" „Kan ik het hier niet goed zien", is zijn wedervraag en breed lachend slaat hij mij op de knie. „Hoe vindt U Mrs. Blankers-Koen?" „Zij is prima. Ik heb al over haar gelezen toen zij schitterde in de Europese kampioen schappen". „Geeft U haar een kans m de finale?" „Daar over kan ik mij niet uitlaten. Dat kan ik je pas zeggen na de finale" en wederom lacht hij hartelijk. „Daarbij komt, dat ik ook dat Engelse meisje Manley goed vind". Een der Zweedse toeschouwers vertelt Trygve Lie dat Fanny moeder is van twee kinderen en bewonderend zegt de U.N.O.- secretaris: „Maar dat is fantastisch!" Het is tijd om naar de perstribune terug te keren. Nog even rust mijn notitieboekje in zijn grote handen. Hij geeft mij zijn handtekening. „Je bent niet de eerste en ik denk ook niet de laatste". Een stevige handdruk, een woord van dank en dan zegt Tryg ve Lie: „Succes met je „sprintendé moeder". Zij zal de eer van Holland stellig hooghouden". W. M. Trygve Lie De Franse afgevaardigde ter Donau- conferentie, Adrien Thierry, heeft verklaard, dat Frankrijk zich niet ge bonden zou achten door een nieuwe overeenkomst waarbij geen rekening gehouden werd met "erworven rech ten en waarover niet alle betrokken partijen het eens waren. De korte er varing van deze conferentie, aldus zeide hij, heeft reeds bewezen, dat net Sovjet-Russisch standpunt de toon zal aangeven. Ook de Britse delegatie verklaarde, te zullen vasthouden aan de verwor ven rechten, ook al werd er een af wijzend meerderheidsbesluit geno men. De Sovjet-Russische gedelegeerde, Wysjinsky, antwoordde: „Dit is geen taa) van medewerkers, doch van mees ters. Wanneer Groot-Brittannië en Frankrijk voorwaarden willen blijven stellen, dan zal de deur, zoals zij voor hun geopend werd om binnen te tre den, weer geopend worden om hen uit te laten. De conferentie kan geen oe- dreigingen aanvaarden. Er zijn hier geen Benelux-vertegenwoordigers, te gen wie dergelijke taal gebruikt kan worden". Ook de vertegenwoordigers van Tsje- cho-Slowakije, Joego-Slavië, Roemenië, Hongarije en Bulgarije keerden zich te gen de aanspraken van Frankrijk op voorrechten Wysjinsky betoogde, dat het Donau- statuut van 1921 niet meer bestaat „daar het herhaaldelijk door de onderteke naars zelf is gewijzigd en overtreden" De nieuwe Donauconventie zou met meerderheid van stemmen van kracht worden en de minderheid had zich hierbij neer te leggen, aldus Wysjinsky. Alfred Krupp is veroordeeld tot 12 jaa gevangenisstraf en confiscatie van al zijn bezittingen. Tien anderen kregen gevangenisstraf fen variërend tot 12 jaar. Alleen Karl Pfirsch, chef van de afdeling voor ver koop van oorlogsmateriaal, werd vrij gesproken. Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren in verband met het warme weer zal, vooruitlopend op de aan wijzing van nieuwe bonnen op 5 Augustus a.s., de bon 084vlees van heden af geldig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal eindigen op Zaterdag 28 Augustuses. Enige tijd geleden werden in de ge meente Rockanje circulaires rondge stuurd, waarin men werd verzocht vuurwapenen in te leveren. Zaterdag morgen te 6 uur begon de rijksrecher che, geassisteerd door de rijkspolitie, in totaal 30 man, met een onderzoek naar nog eventueel verborgen wape nen. Bij vier mensen trof me- tezamen ongeveer 2000 geweerpatronen, 3 ge weren, een revolver en 3 handgrana ten, alles nog overgebleven Duits oor logsmateriaal. Alles werd in beslag genomen. Tegen de vier personen werd proces-verbaal opgemaakt. De huiszoe king verliep rustig. Arrestaties werden niet verricht. Een wel zeer ongewone wandeltocht maakte Zondagmiddag een aantal Gro ningse boeren en boerinnen onder lei ding van de heer L. Dijkhuis. Bij laag water vertrokken de wandelaars tegen bet middaguur van Hornhuizen, een dorpje in het Noorden van Groningen, voor een tocht dwars over de Wadden zee naar Schiermonnikoog, waar zij drie uur later arriveerden. Het komt zelden voor, dat een derge lijke tocht gemaakt kan worden in verband met de stand van het water. De Rheem manufacturing Co heeft een belangengemeenschap aangegaan met de Evenblij Vaten N. V. te Koog aan de Zaan om te Zaandam een fa briek te bouwen voor de vervaardi ging van stalen „shipping containers". Deze fabriek, welke de modernste van Europa zal zijn. zal een oppervlakte beslaan van 30.000 vierk. voet. Men verwacht tegen het einde van de zo mer met de productie te kunnen be ginnen. Met ingang van Maandag 2 Augus tus zullen voor gezouten haring de maximumprijzen gelden, welke zijn opgenomen in de prijzenverordening haring en haringproducten 1948. De maximumverkoopprijs voor schoonge maakte haring, ter plaatse te consu meren, wordt dan weer 10 cent per stuk. Voor een koelhuisharing mag eerst met ingang van 1 October één cent extra worden berekend. Het Nederlands hockey-elftal heeft de zege behaald in zijn wedstrijd tegen de Belgen. Niel Baey schiet op het Nedelandse doel, doch de bal wordt gestopt door onze doelverdediger Richter. NEDERLANDSE SCHERMSTERS UITGESCHAKELD. De Nederlandse schermsters Annie Secreve en Marie Meijer—vd Sluis werden beiden uitgeschakeld. Een ge brek aan routine voor dit soort zware internationale tournooi was hieraan niet vreemd. i»

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1