Voetbaldrama op Arsenalveld Oranjehemden in tiiadoor de Britten uitgeschakeld OL YMPISCHE CLITSEN ieuws ielen reed aan 'eersbuien ïizend er uit ngevai bij jras Beemster. ie Stand IJmulden. ommingen Vijf Hollandse meisjes in de zwemfinales, Nel van Vliet via haar tweede Olympisch record Slijkhuis hult zich in een geheimzinnige waas Ons hockey- en waterpoloteam een beloftè? Jany's verloofde kreeg een zenuwaanval Hockey team in grootse vorm Olympisch record van Rie Mastenbroek geëvenaard OLYMPISCHE KAMPIOENEN De belangrijkste uit slagen Europese sprinters komen te kort in Nederlands zevental de tweede ronde rigeerd vielrijder in s toestand lis gebracht Vaartkamp op de a Etten heeft gis- bestuurd door mi- een zekere W. R. ngereden, die per Etten kwam. R. en is in zorgwek- et St. Ignatiuszie- genomen. i kennelijke staat licht reed, laveer- delijke wijze over zodat dr. Gielen, het licht van zijn kte, zich voor een geplaatst. De mi le macht een aan- n, doch slaagde cht hij zichzelf in at zijn wagen, ten- tte wegdek, begon ïn zag geen kans ïtwijken en raakte ïgenoemde gevolg, i twee bomen door ■echterzijde van de tenden, onder wie r. Gielen en enige nadelige gevolgen e. Later op de uit de sloot wor- bleek, dat de wa- 1 opgelopen, zodat naar Roosendaal met de verkeers- oep Etten van de ïclusie, dat het on- aan het onverant- de fietser. intes opent Ned. .Vrouw ;se redacteur) de Nederlandse e ter gelegenheid ileum van H.M. de itrusthallen in Den t, zal op 18 Aug. ntes geopend wor- Hing dienst Indië ;se redacteur) zal de Repatrië- ssorterende onder verzeese Gebieds- m 1 Augustus 1948 geldig van heden- ond: laar tijdelijk nevel gemeen veel be- lijk enkele regen rakke tot matige pende richtingen, van temperatuur. )terij (5e klasse, 9e 100.000 gevallen op 000 op No. 4584. viel een prijs van branding streeks tien> over 7 mgeval plaats bij Koegras. Op dat cn locomotief, die kmaar naar Den rweg. Kort na het nachine vond men e Schutte langs ct werd dr. Swa- •p gewaarschuwd, ts anders dan de dat de heer S. de luiten en zich door ;ist in de afstand icomotief. iersoneel van de aankomst in Den t ongeval af. Margriet, d. v. Otter; Robert Pie- uurman en T. van v. J. Zeeman en lacobus Adrianus aar, wedn. van H. aanvoer aan de kisten De besom- 14, „Isabel" f 7100; 6 r 21 f 310; 122 f 4360; 89 f 3600; 51 f 1950; 125 f 1260; IJC 316 80 f840; 79 f 750; D 25 f 890; KW 107 UK 79 f 1340; 162 90 f 360; 34 f1330 (Van onze speciale verslaggever). Highbury, 31 Juli. Voor de ogen van Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden heeft zich het voetbal drama voltrokken, waarin het Ne derlands elftal in de eerste ronde van het Olympisch tournool werd uitgeschakeld. Op het historische Highbury, dat de voetstappen kent van een David Jack, Alex James, Hapgood en zoveel andere groot meesters uit de Arsenal-hogeschool, is abrupt een einde gemaakt aan de wensdroom van vele Nederlanders. Oranje, na een half uur verlenging, door Groot-Brittannië geslagen. An dermaal had zich de Rome-stemming gewroken. De Nederlandse ploeg was reeds verloren, vóór zij het groene biljartlaken van Highbury had be treden. Engeland was niet sterk. Op de Olympische Dag had het Bondselftal op zijn sloffen en met de slaapmuts op een 10 zege behaald en Ierland was met 31 verslagen in een slecht gespeelde wedstrijd. Er was een •Jiiets-kan-ons-gebeuren-stemming". De waarschuwingen van de officials waren die van een roepende in de woestijn en men beséfte het gevaar eerst, toen met een 43 achterstand en nog zeven minuten te spelen de Britten met alle hun ten dienste staande middelen de grendels voor hun heiligdom sloten. 21493 toeschouwers hadden entree betaald en zij hebben 120 minuten lang gezien, hoe men niet moet spelen en hoe een scheidsrechter niet moet leiden. Van de aanvang af speelde het Ne derlands elftal rommelig. Het plaatsen was slecht, het opstellen niet beter en de achterhoede bezorgde de grote Ne derlandse schare hartkloppingen. En desondanks nam Nederland door debu tant Appel de leiding. Zou Portsmouth een herhaling krijgen? De rechtshalf McBain kende het antwoord op die vraag. Het was een meedogenloos ..Neen" en de spil Lee sprak in de tweede helft dezelfde krachtige taal. Hij nam een voorzet van Hopper op zijn kale schedel en ten tweeden male mocht Kraak er niet in slagen, de bal te keren. Nog was' echter het pleit niet beslecht. Het Engelse team was te kloppen. Appel maakte uit een scrim mage geliik (22). Een minuut later stond Wilkes alleen voor de keeper en faalde en kopte Lenstra de bal in de handen van Simpson. Pet waren evenzovele bewijzen van de Neder landse meerderheid, maar ook van de machteloosheid der Oranje-voorhoede. Langzaam, maar zeker werd de stem-j ming nerveus. De Nederlandse nchter- hoede was onzeker en de Engelse aanvalslinie zocht het meer in enthou siasme, dan in het opbouwen van een goed offensief. Scheidsrechte.- Vald Laursen, een Deen, nam de vreemdste beslissingen en sindsdien daalde een onwelkome regen van vrije schoppen over het Arsenal-veld. De stemming zakte tot beneden A.P., het publiek loeide en de spelers protesteerden. Het derde Engelse doelpunt. Kel- leher scoort nadat Kraak de bal voor zijn voeten heeft gestompt. Onze midvoor Appel wil de bal koppen, doch de Engelse doelver- dediger Simpson weet hem nog juist -an z'n hoofd te plukken Toen Terlouw Kelleher binnen 't straf schopgebied ten val bracht en de ar biter, na overleg met de Franse grens rechter Dez, die geen beslissing durf de nemen, een vrije schop buiten het strafschopgebied gaf, eisten de Engel sen onder aanvoering van Lee een pe nalty. Er klonk een gehuil op, toen Laursen bij zijn beslissing bleef. HET GOEDE MOMENT 34 minuten' was de tweede helft oud, toen Hopper een hoge voorzet gaf, waarmee Kraak niets beters wist te doen, dan de bal voor de voeten van Kelleher te stompen. Met Terlouw op de hielen, had de Engelse linksbuiten öc bal voor het inlopen (32). Het werd stil in het Nederlandse kamp, maar die stilte werd verbroken, door het enige goede moment in deze ont moeting. Dit was het ogenblik, waarop wij het Nederlands elftal herkenden. Appel bracht de bal op, plaatste keu rig naar Lenstra, die op de wijze, al leen Abe machtig, achterwaarts naar Wilkes „hakte" en Faas schootEen schot van 30 meter, hard als een ka nonskogel en zuiver als kristal. Simp son viel nog, maar hij had zich de moeite kunnen besparen. Een oorver dovend Nederlands gejuich ging op. Rood-wit-blauwe vlaggetjes werden gezwaaid. Nederlanders omarmden el kander en op het gelaat van de Prins verscheen een blijde lach. De hoop op een Nederlandse zege herleefde. Dit moest het sein zijn voor het beroemde ..kwartiertje", waarin Lenstra, Wilkes, Appel, Rijvers en v. d. Tu.vn de En gelse defensie zouden doorbreken, maar het kwartiertje kwam niet! Aan de andere kant had Terlouw alle moei te, om op de doellijn een zeker doel punt te voorkomen. Naarmate de tijd verstreek, werd het aantal blessures groter en bleef er niet zo heel veel over van de Olympische gedachte. De warmte deed zich gelden en de spelers vertoonden duidelijk sporen van ver moeidheid. Dit werd nog erger, toen. de match tweemaal 15 minuten werd verlengd. De „vrije-schoppen-regen" viel gestadig. Van voetbal was steeds minder sprake. Appel, die een der besten was, sehoot nog eenmaal tegen de paal. Hiermede had Nederland zijn kruit verschoten en toen de Britten door middel van Mcllvery nog één goal uit hun arsenaal haalden, was het vonnis voltrokken. Zeven minuten restten ons tot het einde. Alle ballen dirigeerden de Engelsen over de zij lijnen, bij iedere vrije schop talmden zij, om tijd te winnen, de Britse leeuw klauwde.... Van de tribunes klonk een gemeen schappelijke wanhoopskreet „Abe, Abe, Abe....!!!" maar de Fries schud de het moede hoofd. Deze wedstrijd was niet meer te winnen. Achter de Westelijke tribune van 't beroemde Highbury ging de zon bloedrood onder. W. M. Met een overwinning, die aan duide lijkheid niets te wensen overliet, heeft de Nederlandse hockeyploeg Zaterdag middag op de particuliere sportvelden van de Guinness bierbrouwerij bij Park Royal in Noordwest Londen het Belgi sche elftal met 41 geslagen. Deze wed strijd was tevens de opening van het hockeytournooi der Olympische Spelen. Na een wat aarzelend begin, waarvan de Belgen dankbaar profiteerden door reeds in de eerst minuut, in feite bij de eerste aanval, een doelpunt te scoren, legden de Nederlanders hen volkomen hun wil op en moesten de Rode Duivels zich er toe beperken het samenspel der Oranjehemden zoveel mogelijk af te. breken. Daarna kwam de Nederl. machine op toeren. Zonder de Belgen terug te dringen kwamen onze landge noten in 't offensief en nadat Bromberg een keer fraai was doorgebroken, maar hoog over schoot, Esser op de linker vleugel herhaalde .malen schitterend roet listige, aalvlugge handigheid Men- chelynck en Dubois in de luren had gelegd, legde Kruize in de 33e minuut de grondslag voor de gelijkmaker. Te midden van drie tegenstanders wist hij de bal te behouden, bijna door te bre ken, waarop hij vlak voor de strafcir- kel het balletje afgaf aan rechtsbinnen Boerstra. Het HHYC-middentrio gaf toen een fraai staaltje van samenspel te zien want Boerstra klapte de bal onmiddellijk te rug naar links, waar midvoor Bromberg juist binnen de cirkel hard en onhoud baar inschoot (11). Na de rust scoorde Kruize na tien mi nuten uit een scrimmage (21) en weer tien minuten later gaf Esser fraai af aan Bromberg, die langs linksback Cayman gleed en langs de uitlopende Boekmans in het verlaten doel schoot (31). Ten slotte had ook rechtsbuiten van Heel nog een aandeel in een der doelpunten. Een zijner goede voorzetten schoot Bromberg zonder stoppen langs de Bel gische doelman (41). De tweede zwemdag in het zwemsta- dion te Wembley werd door meer be langstelling opgeluisterd. Men kreeg het idee, dat nu de spelen aan de gang zijn, de Engelsen wakker zijn geschud en enthousiaster zijn geworden, want Za terdagmorgen waren velen reeds vroeg aanwezig om de tweede serie van het schoonspringen heren van de 3 meter plank gade te slaan. Het was een genoe gen de Amerikaanse springers te z-.en. Harlan was zowel met de ver plichte als met de vrije sprongen een klasse apart en werd volkomen ver diend Olympisch kampioen. Ook de tweede en derde plaats werd door een Amerikaan ingenomen. De he gemonie van de V.S .op dit nummer is niet te breken, immers sinds 1920 be haalde een bewoner van de nieuwe we reld de Olympische titel. Coby Floor en Kiki Heck, die Nederland vandaag zul len vertegenwoordigen bij het schoon springen, waren natuurlijk aanwezig. De 100 meter borstcrawl zwemmer Ris zorgde voor een tweede gouden medail le voor Amerika. Zijn tijd van 57.3 bleek 0.2 sec. beter te zijn dan het Olympisch record, in 1936 gemaakt door de Japan ner Taguchi. Tijdens de finale van dit nummer-, waarbij de drie weken geleden onttroonde wereldrecordhouder Jany 'Frankrijk) genoegen moest nemen met de vijfde plaats, moest zijn verloofde door drie man worden tegengehouden. Het meisje raakte geheel over haar ze nuwen, toen zij Jany niet zag winnen en wilde naar hem toespringen. Voor Nederland was -deze dag zeer fortuinlijk. De drie schoolslagzwemsters en de twee overgebleven borstcrawl- zwemsters plaatsten zich in de finales. Nel van Vliet zwom bijzonder mooi. De Nederlandse favoriete, die de laatste tijd een wijdere armslag maakt, verbeterde wederom het Olympische record op de 200 meter schoolslag, thans met 0.2 sec. Tonny Hom bleek door haar tijd nog recht te hebben op een plaatsje in de finale, waarvoor ook Jannie de Groot zich klasseerde. Irma Schuhmacher en Marie Louise Vaessen toonden zich goede vechtsters en kwamen in de finale met drie Deen se, twee Zweedse en een Amerikaanse zwemster. Grete Andersen, Denemar- kens jongste zwemster, evenaarde met 1 min. 5.9 sec. de Olympische recordtijd van Rie Mastenbroek. Tenslotte verbeterde de Amerikaan Mac Lane in zijn serie voor de 400 me ter borstcrawl met 4 min. 42.2 sec. het Olympische record van zijn landgenoot Jack Medica, die in Berlijn een tijd no teerde van 4 min. 44.5 sec. HOOGSPRINGEN HEREN: Winter (Australië) 1.98 meter; 10.000 METER: Zatopek (Tsjecho- Slowakije) 29 min. 57.4 sec.; DISCUSWERPEN DAMES: Oster- meijer (Frankrijk) 41.92 meter. SPEERWERPEN DAMES: Baume (Oostenrijk) 45.57 meter; VERSPRINGEN HEREN: Steele (Ver. Staten) 7.825 meter: 50 KM SNELWANDELEN: Ljund- gren (Zweden) 4 u. 41 m. 52 sec. 100 METER BORSTCRAWL HE REN: Ris (Ver. Staten) 57.3 sec.; 400 METER HORDEN: Cochran 51.1 sec. 100 METER HARDLOPEN: Dil- land (U.S.A.) 10.3 sec. SPEERWERPEN DAMES 1 en Olympisch kampioene Baume Oostenrijk 45.57m. Nieuw Olympisch record. 2 Parviainen Finland 43.79 m. 3 Carlstedt Denemarken 42.08 m. 4 Dodson V.S. 41.96 m. 5. Jo Theunissen- Waalboer Nederland 40.92 m. 6 Ans Koning Nederland 40.33 m. VéRSPRINGEN HEREN 1 en Olympisch v kampioen Steele (Ver. Staten) 7.825 m. 2 Bruce (Au stralië) 7.555 m. 3 Douglas (V.S.) 7.545 m. 4 Wright (V.S.). 5 Pince Adedoyin <Gr. Britt.l. 6 Damitio (Frankrijk). 50 KM. SNELWANDELEN 1 en Olympisch kampioen: Ljund- ,gren (Zweden) 4 uur 41 min. 52 sec. 2 Godel (Zwitserland) 4.48.17. 3 John son (Groot-Britt.) 4. Bruun (Noorwe gen); 5. Martineau (Gr.-Britt.); 6. Bjur- strök (Zweden). 100 METER BORSTCRAWL HEREN 1 en Olympisch kampioen: Ris (V.S 57.3 sec. 2 Alan Ford (V.S.) 57.8. 3 Ka- das (Hongarije) 58.1. 4 Carter (V.S.). 5 Alex Jany (Frankrijk). 6 Olssen (Zweden). 400 METER HORDEN HEREN 1 en Olympisch kampioen: Cochran (V.S.) 51.1 sec. 2 White (Ceylon) 51.8. 3 Larsson (Zweden) 52.2. 4 Ault (V.S.). 5 Crós (Frankrijk). 6 Missoni (Italië). 100 METER HARDLOPEN HEREN 1 en Olympisch kampioen: Dillard (V.S.) 10.3. 2 Ewell (V.S.) 10.4. 3 Le- beach (Panama) 10.6 4 Mc Corquodale (Gr. Britt.). 5 Patton (V.S.). 6 Mc Do nald Bailey (Gr. Britt). SCHOONSPRINGEN HEREN 1 en Olympisch kampioen: Harlan (VS) 163.64 p. 2 Anderson (VS) 157.29 P 3 Lee (VS) 145.52 p. 4 Capillg (Me xico). 5 Mulinghausen (Frankrijk). 6 Johansson (Zweden), i KOGELSLINGEREN 1 en Olympisch kampioen: Nemeth (Hongarije) 56.07 m. VOETBAL Zuid-Slavië—Luxemburg 61; Egyp teDenemarken 13; FrankrijkIn dia 2—1. WATERPOLO FrankrijkGriekenland 71: België Ver. Staten 4—4; ItaliëZuid-Slavië 42; HongarijeGr. Brittaonië 11—2. HOCKET DenemarkenFrankrijk 22; Gr. BrittanniëZwitserland 00. Slijkhuis won zijn serie in matige tijd De Amerikaanse athleten wonnen op de eerste dag van het Olympische tour- nooi geen enkele titel, immers het hoogspringen was door de Australiër Winter, de 10.000 was voor de Tsjech Zatopek en het discuswerpen dames werd door de Franse werpster Oster- meyer gewonnen. Maar op de tweede dag namen de Yankees revanche door van de vijf titels er drie te winnen. Steele veroverde een 'gouden plak bij het verspingen, Dillard won de 100 me ter en Cochran zegevierde op de 400 meter horden, de laatste in de nieuwe Olympische recordtijd van 51,1 sec. Zweden won de eerste titel met Ljung- gren in het nummer 50 km snelwan delen, terwijl, zoals te verwachten viel, Nemeth, de Hongaarse krachtmens, zijn concurrenten bij het kogelslingeren de baas was met een fraaie worp van 56.07 meter. Enkele decimeters bene den het Olympisch record. Ten slotte won het gezellige Dik kerdje Baume bij de dames een Olym pische titel in het nummer speerwer pen, al weer met een nieuw Olympisch record, van 45.57 meter. De eerste drie plaatsen op het sprint nummer werden door niet-Europeanen bezet, wel gen bewijs, dat de andere werelddelen, in het bijzonder Amerika, over beter materiaal beschikken dan het oude Europa. Indrukwekkend was het lopen van Dillard en de 31-jarige Ewell, die onlangs nog het wereldre cord van 10.2 sec. had geëvenaard. Met een schitterende start slaagden beiden er in direct een kleine voorsprong te nemen, terwijl Patton, de derde hoop van de Verenigde Staten, door een langzame start iets was achterop ge raakt, een tijdverlies dat hij niet meer kon goedmaken. En toch maakte het lopen van Dil lard en Ewell niet die overwel digende indruk van Owens en Metcal fe van 1936. Hier in het Wembleysta- dion zagen wij sprinters van extra klas sen, maar Jesse Owens en Ralhp Met calfe waren lopers met phenomenale kwaliteiten. Zo ging het ook met het vérspringen, want Steele haalde de acht meter niet, terwijl Owens er meer dan drie deci meter over heen was gekomen. De lange Cochran won overtuigend de 400 meter horden. Soepel gleed de Amerikaan over de horden, zijn passen bleken één vloeiende beweging te zijn en het rhythme liet niets te wensen over. Het behoefde geen verwondering te wekken, dat Cochran er in slaagde het Olympische record van zijn landgenoot Hardin, welk record op 52 seconden stond, te verbeteren en met vele tien den van seconden nog wel. De drie series 5.000 meter stonden eveneens op het programma maar welk een verschil in stijl werd daarin gede monstreerd. In de tweede serie een Zatopek en een Ahlden die vochten om elke meter grond, die elkaar in een felle eindspurt de overwinning be twistten in een serie, terwijl zij wis ten, dat niet alleen de nummers 1 en 2 maar zelfs de nummers drie en vier in de finale zullen worden geplaatst. Maar hier toonden Zatopek en Ahlden hun karakter als wedstrijdathleten. Bei den wilden geen genoegen nemen met plaatsing" in de finale. Zij beiden zdu- den het nu al uitvechten wie de sterk ste was. Zatopek had steeds het tem po aangegeven met Ahlden op de 2de en de Fin Makela op de derde plaats. In de laatste ronde ging de Zweed Zatopek voorbij, nam vijf meter voor sprong, maar met 'n schitterende eind spurt trachtte Zatopek het verloren terrein te herwinnen. Bijna gelukte het, hem, met slechts 0,2 seconde verschil werd hij op de streep geslagen. Slijkhuis liep een race. welke hem zo goed ligt. Afwachten, in de voorste gelederen. Op de tweede of derde plaats trachten het tempo te drukken om dan in de voorlaatste of laatste ronde met een machtige versnelling van het tempo de strijd in zijn voordeel te kunnen beëindigen. En zo ging het ook in deze serie, waarin hem krachtige tegenstand werd geboden door zijn oude rivaal Gaston Reiff (België), door de Zweed Alberts- son, die op de 10 000 meter zo schitte rend had gelopen en door de Fin Pe- rala. Slijkhuis won in 15 min 6,8 sec., een tijd, welke niets zegt omtrent zijn vorm en zijn eventuele kansen in de finale. Slijkhuis is voor ons en niet alleen voor ons maar voor alle buiten landse journalisten, een raadsel geble ven. Wellicht camoufleert hij zijn vorm, maar menigeen heeft de indruk gekregen, dat hij óf verrassend goed in de eindstrijd voor de dag zal ko rren öf.sterk zal teleurstellen. In de 800 meter halve eindstrijden waren de meeste deelnemers te sterk voor de Ruyter. die bovendien weinig tactisch liep door een gehele ronde al leen te leiden in plaats van een wat rustiger positie in te nemen. Alleen heel groten, overtuigd van hun buiten gewone krachten, kunnen zich die weelde permitteren. Ten slotte de dames: drie athletes wisten zich te klasseren voor de halve eindstrijd op de 100 meter. Weinig fraais viel er in dit nummer te zien. Alleen Fanny BlankersKoen viel na tuurlijk op qn de Britse Manley bena derde haar tijd met 0.1 sec. De tijden waren niet snel en men giste alge meen naar de oorzaak hiervan. Ner- veusiteit en onbekendheid met de Olym- pishe baan en sfeer? Xenia Stadt—De Jong werd tweede in haar serie, maar over de plaatsing van Gre de Jongh in de laatste serie op de tweede plaats begrepen wij niet veel. Want een elkeen had haar duide lijk als derde zien eindigen. Zij zelf maakte een wanhopig gebaar: Uitge schakeld. Hoe groot was dan ook haar verbazing toen de spreker mededeel de cfat zij tweede was geworden. Jo Teunessen en Ans Koning bezet ten resp. een 5e en 6e plaats bij het speerwerpen. amm I aal Drie negers snelden naar de zege. Ewel juichte, maar Dillard werd winnaar (Van onze speciale Verslaggever.) WEMBLEY, 31 Juli. - Vier negers en twee blanken lagen in de start blokken, toen over het Wembley-sta- dion een doodse stilte daalde. Daar lagen zij, met de spanning van het ogenblik op het gelaat. Haarison Dillard (USA) op de buitenbaan, naast hem de Britse neger McDonald Bailey, de enige Europeaan McCor- quodale (Engeland), La Beacli (Pa nama, Ewell (USA) en op de bin nenbaan de lange slanke blanke Amerikaan Mell Patton. Zes. groten van de sprint richtten zich op en wierpen zich in het startschot. Dil lard was het snelste weg, maar reeds hoorde hij Ewell's spikes achter zich op het rode gravel van de sintel- baan. Het publiek rees op onder de sensatie van deze gigantische 100- meter-jinale. Drie negers snelden naar de eindstreep, Dillard, Ewell en La Beach, gevolgd door McDo nald Bailey, McCorquodale en Pat ton. Op 50 meter waren de blanken geslagen. Zij liepen voor wat zij waard waren, maar moesten het hoofd buigen voor hun zwarte broe ders. Op 90 meter lag Dillard een kleine meter voor. Met de- laatste krachten, waarover de sprinters be schikten, persten zij het uiterste greintje energie uit hun gespierde benen. Dillard gooide zijn zwarte kop in de nek en tuimelde door de finish, met Ewell aan zijn zijde. La Beach volgde een fractie van een se conde later en toen McCorquodale, Patton en McDonald Bailey. Ewell danste over de baan, juichend gin gen zijn armen omhoog en zijn witte tanden glinsterden in de felle zon. Hij vloog Patton in de armen, toen omarmde hij Dillard en daarna La Beach. Gedrieën wandelden zij terug naar de start en Wembley juichte. 82.000 mensen jubelden de finalis ten toe. Het stadion verhief zich van zijn zetels en danste, schreeuwde en floot. De Engelsen vergaten, dat zij als flegmatiek bekend staan. Dat waren zij in dit historische ogenblik ook niet. Zij waren getuige geweest van eender besterf Indies in de ge schiedenis der Olympische spelen en gaven uiting aan hun enthousiasme. En 90 van het publiek dacht, dat Ewell gewonnen had. De foto's we zen echter duidelijk uit, dat Dillard in de laatste meter de zegepalm had weggedragen. Het hinderde niet. Met 10.3 sec. had hij het Olympisch record van Jesse Owens geëvenaard. Ewell noteerde 10.4 en La Beach 10.6 seconden. En Wembley juichte wederom, toen Dillard, Ewell en La Beach op het ere-platform plaats na men. Het lachte en applaudisseerde. Toen Ewell de president van hel I.O.C., Sigfriu Edstrom, uit puur enthousiasme op de schouder sloeg en zijn medaille hoog in de lucht wierp en weer opving. Daarna werd hel echter intens stil. De muziek zet te hel Amerikaanse volkslied in. Drie eenzame zwarte figuren ston den op het platform der ere. Twee in een korenblauw trainingspak met de grote, rode letters U.S.A., de derde in het groen. Drie zwarte athleten richtten de blik omhoog naar de vlaggemasten, waar tweemaal de Stars and Stripes en aan de linker- mast de vlag van Panama zich langzaam in de zachte wind ont vouwden. Men kon een speld horen vallen. Melodieus klingelden de zoete tonen van de „Star Spangled Banner" om hoog in de diepe, blauwe lucht Er ging een rilling over 82.000 ruggen. W. MIDDELBEEK. Mevrouw Fanny Blankers-Koen wint de eerste serie in de 100 m sprint in het Wembley Stadion voor V. Myers (Canada) en B. L. McKinnen (Australië). De 140-overwinning, die ons water poloteam Zaterdagmiddag in 't prachti ge open bad te Finchley in Londen op 't Chileense zevental behaalde, is de groot ste, die onze ploeg ooit in een interna tionale wedstrijd heeft geboekt. De Hollandse jongens waren in het helderblauwe water, dat onder de war me zon spiegelde, in hun element. Zij waren enkele klassen sterker dan de Chilenen, die er eenvoudig niet aan te pas kwamen. Als illustratie daarvan mag worden aangehaald, dat doelman Salomons gedurende de gehele wedstrijd slechts één schot te verwerken kreeg, dat hij bovendien nog naast het doel opving. Midvdbr van Feggelen behoefde zelfs ruet eens veel uit te voeren. Braasem deed 't dikwijls op zijn eentje. De goals werden gescoord door linksbuiten Smol (5), aanvoerder Braasem (4), rechtsbui ten Ruimschotel (2), van Feggelen (2) en linksback Korevaar (1). De rust was ingegaan met 7—0. Door dit resultaat is ons land in groep c met een doelpuntengemiddelde van 261 als eerste geëindigd en heeft zich dus geplaatst voor de tweede ronde.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3