Moskou-rapporten ontvangen Haagse tram rijdt weer! Unilever maakte 281 Millioen winst Bouwkosten worden verlaagd DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook Nel v Vliet komt met goud naar Nederland Besprekingen in Washington, Londen en Parijs Engelse persstemmen Hevige regens in Maasdal Chicanes in Berlijn duren voort Prinses Irene morgen negen jaar De Prins komt haar feliciteren i. ir.f, Szakasitz Hongaars President Fietsenfabriek uit gebrand Hij had er niet genoeg van Gevaarlijke politiek rond de Donau Donderende ovatie voor stakingsleider Onderscheidingen voor Nederlandse autoriteiten Bom op 't St. Pietersplein Inspectietocht met hindernissen Bestemmingsplan voor aardappelen „Nieuwsgier" over de Kabinetsformatie WEERBERICHT fl BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Woensdag 4 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 183 ALKMAAfiSCHE COURANT Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Dadelijk na het onderhoud van de drie Westerse afgezanten met Stalin is Maandagavond te Washington een eerste beknopt verslag binnengekomen van de Amerikaanse ambassade te Moskou. In bevoegde kringen te Washington wordt verklaard, dat in dit verslag een „licht optimistische noot" doorklinkt. Radio-Moskou heeft het bericht over het onderhoud op het Kremlin tus sen Stalin en de Westerse afgezanten gegeven als het eerste in haar nieuws bulletin, zonder commentaar. Diplomatieke waarnemers te Londen achten het niet uitgesloten, dat Sta lin de mogelijkheid van een vier-mogendhedenbespreking over de Berlijnse en andere Duitse kwesties zou aanvaarden onder enigszins andere voorwaar den dan door de Westelijke mogendheden voorgesteld. De Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, en de Britse minister van buitenlandse zaken, Er- pest Bevin, hebben een onderhoud ge had op het ministerie van buitenlandse zaken te Londen. Naar men gelooft hebben zij het rapport over het on derhoud met Stalin besproken. Men verwacht, dat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten de komende in structies aan hun afgezanten te Moskou zullen coördineren nadat men tussen Washington, Parijs en Londen van me ning gewisseld heeft. In gewoonlijk welingelichte diplomatieke kringen te Londen voorspelt men, dat het enige dagen zou kunnen duren voordat men nieuwe instructies naar Moskou zal zenden. Het is aannemelijk, aldus Reu ter, dat Frank Roberts intussen te Mos kou zal blijven. De westelijke regeringen bestuderen de rapporten der ambassadeurs. Mars hall en zijn voornaamste adviseurs zijn na ontvangst van het rapport van Be dell Smith begonnen dit nauwkeurig te bestuderen. Men verwacht te Washington, dat de besprekingen te Moskou met Sta lin of Molotof hervat zullen worden, zodra de afgezanten hun instructies hebben ontvangen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie wilde niets over de inhoud van het Amerikaanse rapport medede len. De strikte geheimhouding, die ook door de Sovjet-Unie wordt betracht, ziet men als een aanduiding, dat de Sovjet-Unie bereid is in ernst te onder handelen. A.F.P. meldt, dat het Franse rapport te Parijs ontvangen is en eveneens aan een onderzoek wordt onderworpen. Bedrijven in Nederland stelden teleur Het verslag van het bestuur van Lever Bros en Unilever N.V. over het boekjaar 1947 geeft een zeer overzich telijk beeld van de ontwikkeling. De netto winst na afschrijvingen en re servering, doch vóór aftrek van belas tingen, bedraagt f 281.142.886 tegen' vo rig jaar f 245.663.287. De naar de winst geheven belastingen bedroegen f 202.161.382. De geconsolideerde netto winst beliep f 91.003.333. Hiervan blijven f 28.291.926 over, waarvan f 10.767.160 nodig is voor di vidend op de 7% en de 6% pref. aan delen en 4% op de aflosbare pref. aan delen. Daarna wordt onveranderd 8.9 dividend op de gewone aandelen uitgekeerd. De rest, groot f 2.316.766 wordt toegevoegd aan het onverdeeld winstsaldo. De omzet van de hele groep bedroeg f 5.124.324.000. Er werd f 36.060.380 afge schreven. Bovendien werd uit de winst van 't afgelopen jaar f38.882.000 gereserveerd voor vervanging van vas te activa en f 44.585.385 tegenover voor raden. De uitvoer uit Nederland bedroeg niet minder dan f 38,7 millioen. Er wordt over geklaagd, dat de bedrijven in Nederland nagenoeg geen winst lie ten door de kleine marge. Zondagavond en Maandagmiddag heeft het in de Maasvallei tussen Ej'sden en Maastricht zeer hevig ge regend. Zondagavond was de regenval zo sterk als een wolkbreuk. Weersta tions hebben een regenval geconsta teerd, welke in geen 200 iaar is voor gekomen. Straten stonden blank, tallo ze kelders zijn onder water g-'o—H, en op de hellende wegen van de St. Pietersberg dreven groenten en uit gespoelde aardappelen in de stroom mede. Ook midden in Maastricht, spe ciaal in de lager gelegen straten, stond het water van trottoir tot trottoir. POST VOOR DE SIBAJAK. De opvarenden van het m.s. „Sibajak' dat heden met militairen naar Indië vertrekt, kunnen in Port Said corres pondentie krijgen, mits deze uiterlijk 6 Augustus ter post bezorgd wordt. Wil men bij aankomst in Batavia post doen uitreiken, dan moet men niet later dan 22 Augustus a.s. posten. De gehele Londense pers maakt onder grote opschriften melding van de ont vangst der Westerse gezanten door Sta lin. Het gematigd optimisme van de beide laatste dagen houdt aan. Zo beschouwt de liberale „News-Chronicle" het onder houd als „het meest aanmoedigende oe- richt sedert het begin van de blokkade van Berlijn", terwijl de „Times" spreekt van een „ontegenzeggelijke vooruit gang" en van een „gunstig klimaat". De „Daily Mail" is echter van oordeel, dat „het idee om de staatshoofden bijeen te brengen thans niet gunstig is, tenzij de Sovjet-regering deze bijeenkomst wenst". Het conservatieve blad zegt verder, dat de Westerse mogendheden liever met vergaderingen van deskun digen moesten beginnen, waarna een conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken zou kunnen volgen. De „Daily Telegraph" waarschuwt tegen „buitensporige concessies" zeg gende, dat het Kremlin met minder be kende doch even grote moeilijkheden te kampen heeft als de Westerse regerin gen. De voorzitter van de Duitse econo mische raad in de Sovjet-zone, Hein- rich Rau, heeft aangeboden de in dustriële ondernemingen in de weste lijke sectoren van Berlijn van de be nodigde electrische stroom te voor zien, mits zij handelsbetrekkingen met de oostelijke zone van Duitsland aan knopen. Het bericht werd gepubliceerd in het onder Sovjet-toezicht staande blad „Nachtexpress". Een officiële Britse woordvoerder heeft echter verklaard, dat het mili taire bestuur niet verwittigd was van het aanbod van Rau. Het was bijna zeker, dat indien dit wel gebeurde, het aanbod van de hand gewezen zou wor den. Wij kunnen niet toestaan, dat het militaire Sovjet-bestuur zou voor schrijven hoe de electriciteit in onze sector gebruikt zou worden, zo besloot de woordvoerder. De Britse gouverneur in Duitsland, generaal Robertson, zal morgen naar Londen gaan voor besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken. 8000 Chinezen verdronken Bij de overstromingen in de provin cie Hoenan, waar het water van het Toeng-Ting-meer ruim 400.000 ha over stroomd heeft, zijn 8.366 personen om gekomen. Half Juli is het wassen van het water van het meer begonnen. De overstroming heeft de oogst vernield waardoor 11 distrieten van de provin cie Hoenan met hongersnood worden bedreigd. Er zijn bijna 2y millioen personen dakloos geworden. De laatste opname van H.K.H. Prinses Irene, de tweede van ons prinsessen-viertal, die morgen 5 Augustus haar negende verjaar dag viert. Prins Bernhard zal de verjaardag van zijn dochter prinses Irene, op 5 Aug. a.s., temidden van zijn gezin op het paleis Soestdijk doorbrengen. De prins zai die dag van Londen, waar hij zoals bekend de Olympische Spelen bij woont, naar Soesterberg vliegen. De volgende dag zal prins Bernhard zich wederom per vliegtuig naar de Britse hoofdstad begeven, De Nederlandse allround athlete Fanny BlankersKoen vestigde met een tjjd van 11.3 sec. een nieuw Olympisch record op de 80 meter horden en egaliseerde tevens het wereldrecord. Fanny neemt de laatste horde en snelt onbedreigd op de finish af, gevolgd door de Engelse J. M. Upton (736) en de Fran;aise J. L. Toulouse (733), die resp. tweede en derde werden in deze eerste serie. Maximumprijs f 2 50 per M\ minder Teneinde te komen tot een verlaging der nog steeds bijzonder hoge bouw kosten, heeft de minister van weder opbouw en volkshuisvesting een aan tal nieuwe maatregelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal wor den gegund, zal van 1 Sept. 1948 af verlaagd worden en wel met f 2.50 per m3. De practijk wijst uit, dat de huidige bouwkosten hoger liggen dan noodzake lijk is, aldus het ministerie. Zulks blijkt o.m. uit het feit, dat in verschillende gevallen tot gunning kon worden over gegaan tegen prijzen welke soms zelfs zeer belangrijk beneden de maximumprijzen lagen. Waar de hogere bouwkosten voor het grootste deel door het Rijk moeten worden gefinancierd, acht de minister het niet langer verant woord de huidige toestand te laten voortduren. De minister zal er op toezien dat het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het beschikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Het werk dat thans wordt uitgevoerd heeft zo 'n omvang bereikt, dat het noodzakelijk is de hoeveelheid werk cp de markt niet verder te vermeerde ren. De goedkeuringspolitiek van de Overheid zal er ian ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveelheid in uitvoering zijnde wer ken meer in overeenstemming te bren gen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. Gistermorgen is de leider dercom- munistische-socialistische eenheids partij Szakasits als plaatsvervanger van Tildy met algemene stemmen tot president gekozen, nadat de op positie de zaal had verlaten. De nieuwe Hongaarse president is 60 jaar oud en zoon van een hand werksman. Hij is timmerman, metselaar, poli tiek journalist en vakverenigingsleider geweest. Bij de aanvaarding van het ambt dankte hij het parlement voor zijn verkiezing en zeide verder, dat zijn grootvader een eenvoudige boer was en dat zowel hij, als zijn vader ar beiders waren geweest. Hi, gevoelde grote solidariteit met de werkende klasse en was bereid haar naar beste vermogen te dienen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteren „De Mustang" rijwielfa- briek van de gebrs. de Geeter te As sen door brand volkomen vernield. Het vuur werd gistermorgen door voorbijgangers ontdekt, die onmiddel lijk het personeel waarschuwden De brandweer, die vrij spoedig verscheen, kon niet verhinderen, dat vrijwel de gehele fabriek uitbrandde. Verzeke ring dekt de schade, die zeer groot is, daar ook grote hoeveelheden rijwiel onderdelen en machines verloren gingen. De direct naast de gebouwen staande ijsfabriek bleef behouden. JOSEPH SCOTT WEER IN C.V.G.D. De commissie voor goede diensten zal worden aangevuld met Joseph W. Scott, die na afwezigheid van een half jaar zijn plaats in de Amerikaanse delegatie wederom zal innemen* Scott kwam naar Indonesië met de commis sie voor goede diensten in haar oor spronkelijke samenstelling en was toen adviseur van Graham. „SAIDJAH EN ADINDA" WORDT VERFILMD. Multatuli's „Saidjah en Adinda" zal volgens Antara in October door het republikeinse ministerie van voorlich- 1 ung verfilmd worden. De Delftse deelnemers aan de Vierdaagse werden Zaterdagmid dag in hun woonplaats officiëel ontvangen. Maar een der oudste deelnemers, de 68-jarige heer A. Velders, was niet bij de ontvangst aanwezig. Hij was nog niet terug uit Nijmegen. Want, na voor de eerste maal met goed gevolg de Vierdaagse te hebben gelopen, nam hij een verfrissend bad in de Waal en.... ging naar Delft wan delen. Niet eens langs de kortste weg, want hij knoopte er tegelijk een paar familiebezoeken aan vast in Tiel, Gorinchem,' Leiden en Voorburg.... De kok en de keuken Sir Charles Peake, de Britse ge delegeerde ter Donau-conferentie te Belgrado, heeft op de bijeenkomst van Dinsdag geantwoord op de ver klaring van de Sovjet-Russische af gevaardigde, Wysjinsky, dat de Wes telijke mogendheden de wet zouden willen stellen. Peake zeide, dat Gr. Brittannië niet naar WysjinAky's pijpen wenste te dansen. Refererend aan de Sovjet-Russijsche politiek in Oost-Europa zeide Peake verder: „Is het aan zich trekken van de meerderheid der aandelen in bin nenlandse transport-ondernemingen geen imperialisme? Is het sequestre- ren van activa van onwillige staten geen imperialisme? Indien wel, tegen wie zijn de beschuldigingen van im perialisme dan gericht? Groot-Brittannië, aldus Peake, stel de geen voorwaarde voor de manier van bespreken van de Donau-kwestie, doch verklaarde slechts, dat de con ventie van 1921 niet gewijzigd kon worden zonder de instemming van alle endertekenaars. In antwoord op de woorden van Wysjinsky, dat de Donau-staten in het verleden behandeld waren als „de aardappelen in de keuken door de kok", zeide Peake: „Dit is een kleurige en huiselijke phrase, doch wie is dan de kok?" De „New-York Times" wijdt een hoofdartikel aan de conferentie te Belgrado. Het blad is van oordeel, dat de Sovjet-voorstellen hierop neerko men „dat zij van de Donau een Russi sche rivier maken". Het blad zegt dat „wanneer Sovjet-Rusland bij deze con ferentie zijn doel bereikt, dit een betreu renswaardig precedent zal scheppen, v/at betreft regeling van de kwestie der controle op de Dardanellen". Het personeel van de Haagse Tramwegmaatschappij heeft gister avond besloten het werk Woens dagmorgen te hervatten op voor waarde, dat op korte termijn een loonsverhoging van 13 zal wor den gegeven. Het personeel, grotendeels Ud van de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, hoor de kalm de loonvoorstellen van het hoofdbestuur en het afdelingsbe stuur aan. Voor de organisatie sprak de heer de Later. Nadien kwam de leider van het stakingscomité, de heer L. Touw, voor de microfoon, die mededeelde, dat deze voorstellen voorshands oi doende basis geven, om het werk te hervatten, maar dat het personeel zich het recht voorbehoudt opnieuw in staking te gaan, indien deze lonen niet op korte termijn van kracht worden. Hfl spoorde aan tot disci pline en scherpe strijd in vakvereni gingsverband. Hij kreeg een donde rende- ovatie. Na enkele sprekers uit het publiek trad opnieuw de heer de Later, die. tezamen met zijn medebestuurders, felle verwijten over sloomheid en na latigheid te horen had gekregen, op nieuw voor de microfoon. Hem werd het spreken onmogelijk gemaakt on der geschreeuw van o.m.: „Wat julr lie in anderhalf jaar niet konden, hebben wij in vier dagen strijd be reikt". Voor een groot gedeelte is door de nieuwe voorstellen, die heden aan de H.TlM.-directie worden voorgelegd en alle kans hebben te worden goed gekeurd, aan de verlangens van de stakers tegemoet gekomen. Tot eis werd gesteld, dat geen „rancune maatregelen" zullen worden getrof fen; dat - de H.T.M. de stakingsdagen zal doorbetalen en dat de stakings leiding in de looncommissie zal wor den opgenomen. Van bestuurszijde werd verklaard, dat althans aan de twee eerste dezer eisen alle kracht zal worden bijgezet. Bij Kon. besluit is aan dr. Jos. J. Gielen, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, te Roosendaal, ver lof verleend tot het aannemen van de onderscheiding van Grootofficier der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Voorts is aan S. L. Mansholt, minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening te Wassenaar, ver lof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Orde van de Kroon van België en van het commandeurskruis der Orde van verdienste voor de land bouw van Frankrijk: aan J Grorn lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Alkmaar, werd verlof ver leend tot het aannemen van het ridder kruis der orde van St. Gregorius de Grote van de Heilige Stoel. In de brief aan het Haagse tram wegpersoneel in staking schrijven predikanten der Nederl. hervormde gemeente te 's-Gravenhage, dat zij het betreuren, dat het personeel ge meend heeft in wilde staking voor zijn belangen te moeten opkomen. Zij zijn van oordeel, dat het perso neel onder alle omstandigheden zijn vakorganisatie trouw had moeten blijven. Gistermorgen is in de rechter-co- lonnade van het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad door een straatveger een bom van klein formaat gevon den. De terstond door de politie gewaar schuwde militaire deskundigen ver klaarden, dat de bom niet kon wor den aangeraakt, daar de veiligheids pen was uitgetrokken. Alle straten, die uitkomen op het St.- Pietersplein, werden afgezet, daar de bom ter plaatse tot ontploffing ge bracht moest worden, waartoe zij eerst met zandzakken werd bedekt. Zeven jaar voor Nazi-beul Het bijzonder gerechtshof te Amster dam veroordeelde gistermorgen de 43- jarige Duitser Willy Zühlke tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Zühlke heeft in de jaren 19411944, toen hij ondercommandant van de ge vangenis aan de Amstelveenseweg was, meermalen de gevangenen zonder enige reden mishandeld. De advocaat-fiscaal mr. C. van Rij eiste veertien dagen geleden 12 jaar gevangenisstraf tegen Zühlke, die hij als „behorende tot de misdadigers-eli- te van het nationaal-socialisme" schetste. U.N A C.-haring voor Poolse kinderen Dinsdagmiddag te 3 uur is in de Ko ningin Wilhelminahaven te Vlaardingen binnengekomen de 250 ton metende coaster Jozo uit Delfzijl om 1000 vaten haring te laden. Deze haring is door de redersvereniging van de Nederlandse haringvisserij ter beschikking gesteld van het Nederlandse comité van de UNAC. De haring is bestemd voor de Poolse kinderen. Na inneming der lading ver trekt het'schip naar Gdvnia. „SOVJETREPUBLIEK MALAKKA". Malcolm MacDonald, de Britse com missaris voor Zuidoost-Azië, heeft in een radiorede voor Radio-Malakka ver klaard, dat de verzetslieden in Malak- ka van plan geweest waren op drie Augustus de „Sovjetrepubliek van Ma- lakka" te proclameren. DE RAMP TE LUDWIGSHAFEN. Bij de ontploffing in Ludwigshafen zijn 181 personen omgekomen, zo meldt het nieuwsbureau Dena. ANTHONY VAN KAMPEN GAST IN HET HUIS VAN GENERAAL MAC ARTHUR Tengevolge van hardnekkige tegen slag met het marinevliegtuig Cata- Una P 85, waarmede een groep Indo nesische inspectie-ambtenaren een reis naar Nieuw Guinea maakt, is het bezoek aan verschillende delen van de Zuidkust van Nieuw Guinea in het gedrang gekomen, zo telegra feert onze bijzondere Indische mede werker Anthony van Kampen uit Blak. De resident van Nieuw-Gulnea, de heer van Eeckoud, heeft hem en de marine-cineast luitenant ter zee Wassenburg uitgenodigd gedurende een week zijn gast te zijn op Hollan- dia in het historische huis van gene raal Mac ^rthur. Voor de verdere duur van dè reis genieten de heren Wassenburg en van Kampen dus de gastvrijheid van het binnlenlands be stuur. Op Zaterdag 7 Augustus vliegen zij per K.L.M. van Hollandia naar Batavia. De gestrande Catalina P 85 vertrekt, indien althans tfldig een nteuw neuswiel uit Soerabaja ontvan gen wordt, Maandag 2 Augustus van Biak terug en hoopt zonder verdere tegenslag Dinsdag Dinsdag 3 Augus tus in Soerabaja op het vliegveld Perak te landen. ER KOMT EEN STUDIE COMMISSIE. (Van onze Haagse redacteur.) In de Stichting voor de Landbouw is besloten een studiecommissie in het leven te roepen, die zal moeten komen tot het opstellen van een aard appelbestemmingsplan. Men wil da zaak zo breed mogelijk opvatten en aandacht besteden aan alle vragen, die zich rondom de aardappelteelt voordoen. Het uit te brengen rapport zal de voorwaarden dienen aan te geven voor eon verantwoorde aardappel teelt. Het spreekt vanzelf, dat hierbq ook de rationalisatie en de mechani satie aan de orde zullen komen. Het is ook niet ondenkbaar, dat In dit rapport bepaalde conclusies voor de dag zullen komen over de moderni sering en de concentratie van de aardappelverwerking. Alvorens de eigenlijke studiecom missie in het leven geroepen wordt, wil men een duidelijk overzicht krij gen van een goed geformuleerde pro bleemstelling. Met dit doel zal eerst een kleine commissie gevormd wor den, die het terrein voor de studio* commissie afbakent en haar taak vaststelt. De Nieuwsgier van Dinsdag schrijft o.m., dat het onverwachte vertrek van Neher naar Nederland sterk de aan dacht trekt van ieder, die meent ia hem een uitstekende minister van Overzeese gebiedsdelen in het nieuwe kabinet te zien. Het blad schrijft: Ne her zal in ieder geval de voornaamste figuren in het Nederlandse politieke leven ontmoeten, ook wanneer hij naar Den Haag vertrokken is voor overleg, dat dan toch ook verband moet hou den met de Indonesische politiek van het nieuwe kabinet. Vliegende schotels boven Azië Talrijke personen zouden Maandag avond bij Hanoi in de lucht 'n grijskleu- rige schijf waargenomen hebben, die door hen als een „vliegende schotel' werd aangeduid. Het voorwerp zou een kwartier' lang langzaam boven Hanoi rondgecirkeld hebben en vervolgens in noordooste lijke richting verdwenen zijn. Eerder op dezelfde dag zou boven Saigon een dergelijk voorwerp waar genomen zijn, dat zich in noordelijke richting voortbewoog. A. D. SCHOONENBERÖ LID DER EERSTE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft naast de heer J. van San- ter. (CPN), die voor verscheidene groe pen van provinciën gekozen was, be noemd verklaard tot lid der Eerste Ka mer de heer A. D. Schoonenberg te Amsterdam. Weersverwachting geldig tot he denavond: KOEL WEER Vooral in het Noorden van het land veel binnendrijvende bewol king. Plaatselijk een enkele re genbui. Zwakke tot matige, langs de Waddeneilanden nu en dan vrij krachtige wind tussen West en Noord. Koel weer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1