r 12756 de theaters brengen Alkmaar's stemmen in Berg en Bos Theo van der Pas speelt Chopin Duel tussen Stad en Omgeving, Het N.I.V.E.C. begint zijn werk Alkmaars kleiniheaier in voorbereiding Het Wagenspel op 31 Augustus Aanvoer van slachtvee Wat onze voorouders schreven VOLKSZANG ZINGT IN APELDOORN T uber culosebest rii din g onder het-rundvee Feestgids jubileum-week Het Bloemencorso op Koninginnedag Publiek enthousiast IEDERE MAAND DUIZEND Poriret van de week VICTORIA-THEATER Complot in Quebec J-NEMA AMERICAIN Lichtelijk geschift Uit het politierapport Predikbeurten Met de kranf door het land DE STERKEN VO< ZWAKKEN Broek op Lang De eerste bloembollen Het openluchtspel Muzikaal succes W(j vertellen u hier van het NIVEC, de instelling, die voor onze pro vincie in het algemeen cn voor Alkmaar in het bijzonder van zo groot cultureel belang zal blijken te zijn. Wij leven nu eenmaal in een eeuw van afkortingen en NIVEC zegt u nog niet zo heel veel. Laat ons u daarom de sluier oplichten. NIVEC betekent Noordhollands Instituut voor Volksontwikkeling en Cultuur. Het instituut stelt zich ten doel het cul turele leven in onze provincie in de ruimste zin des woords te stimu leren. Daartoe heeft het thans de beschikking gekregen over het Alk- maarse Café Centraal aan het Hofplein, dat dus om het zo maar eens te noemen het hoofdkwartier van het NIVEC is geworden. Centraal blijft inmiddels gewoon ge opend, net als dit altijd het geval was. De winst echter die er gemaakt wordt uit zaalbuur, bar en restau rant, komt ten goede aan het cultu rele werk van het NIVEC. Dat heeft weer tengevolge, dat deze instelling de vleugels verder kan uitslaan, waarvan de gehele bevolking zal kunnen profiteren. De bemoeiingen van het NIVEC zijn vele. Het beweegt zich op het ter rein van het toneel (lekenspel, school-kindertoneel, openluchtspel, wagenspel, dilettantentoneel en voordracht), het heeft een afdeling met adviseurs voor zang, muziek, dans, kleinkunst, volksspelen, ten toonstellingen. Het wil de scholing ter hand nemen op cultureel gebied (Muziekschool, toneelschool, cursus sen, enz.) Het instituut wil eigen gezelschappen van amateurs laten op treden, het wil een eigen orgaan uit geven, het wil zelfs een eigen theater stichten. Dit zjjn lang niet allemaal nog slechts plannen. Veel ervan begint reeds tast bare vorm te krijgen. Zo wordt Cen traal gerestaureerd, om daar het Alk- maarse kleintheater te vestigen. Een groot bord aan de gevel zal den volke kond doen dat hier het NIVEC geves tigd is. Vanaf 1 Augustus is deze toe stand reeds ingetreden, hoewel de offi ciële opening eerst in September zal volgen. Hiermede heeft Alkmaar een primeur. Alleen in Friesland bestaat een „Bureau voor culturele zaken", dat zich min of meer op hetzelfde ter rein beweegt, doch dat toch in geen vergelijking staat met de Alkmaarse instelling. HET WAGENSPEL. Vóór het September is, zal het pu bliek al kennis hebben kunnen maken met het werk van het NIVEC. Op 31 Augustus namelijk zal, ter gelegenheid van de Jubileumfeesten, een speelwa gen door Alkmaar's straten trekken, waarop een Wagenspel zal worden uit gevoerd. Dit schouwspel, dat tot nu toe slechts hier en daar in Nederland te zien viel, is voor Alkmaar en zelfs voor geheel Noord-Holland nieuw. Het ligt in de bedoeling met de wagen de route langs te trekken, die het bloe mencorso zal volgen, maar dan in te genovergestelde richting. Hier en daar wordt gestopt, om een voorstelling te geven, die ongeveer twintig minuten a een half uur duurt. Als eerste stuk werd gekozen „De schat", speciaal geschreven door Olav de Landel, die zijn sporen op dit ge bied verdiend heeft. De Landel, een persoonlijk vriend van de danseur Ha rold Kreuzberg, en zelf ook danser van naam. Het stuk, dat in de zestiende eeuw speelt, wordt voorlopig alleen overdag opgevoerd, omdat men na tuurlijk eerst dient te zien, hoe het publiek reageert. Het geheel geschiedt zoals wij zeiden onder de auspiciën van het NIVEC, dat daarmede voor het eerst in het openbaar optreedt. In het kader van dezelfde feesten organiseert het instituut voorts op 3 September in de Stedelijke muziektuin een culturele dag, waaraan wordt me degewerkt door de Verenigde Helder- se Zangers, het koor, dat reeds meer dere malen voor de 'AVRO-microfoon optrad, met groot succes; voorts door de Westfriese volksdansers uit Wijde- nes, die met hun dansen in costuum eclatante successen oogstten, en moge lijk ook door de solo-danser Olav de Landel. Bovendien Volgen dan op 4 en 6 September nog twee kleinkunst- avonden in het Gulden Vlies, waar over wij later nadere mededelingen höpen te doen. IN EEN LEEMTE VOORZIEN. Wij begroeten het Noord-Hollands Instituut voor Volksontwikkeling en Cultuur met warme belangstelling. Te vaak reeds zijn in Alkmaar en omge ving plannen mislukt, doordat er geen initiatief bleek te bestaan, doordat voorbereidingen op de lange baan wer den geschoven, doordat men in het al- gemeente laks bleek te zijn. De goe den niet te na gesproken natuurlijk. In dit verband herinneren wij slechts aan het feit, dat onze Alkmaarse on derwijzeres mej Blom, die een open luchtspel schreef, speciaal in Alkmaar se sfeer, bedoeld voor de jubileum feesten, dat echter „in de slof bleef" zoals men dat noemt, en te zeer veron achtzaamd werd. Wij vertrouwen, dat het NIVEC er in zal slagen, door actief optreden het culturele leven in Alkmaar en wijde omgeving een goede stoet te geven. Alleen daarom al is de oprichting van het instituut van harte toe te juichen. (Ontleend aan onze advertentie rubriek). BIOSCOPEN: Harmonie-Theater: 7.30 uur De beste jaren van ons leven, 14 jaar (ge pralongeerd). Zondag: 1.30, 5 en 8.30 uur. Victoria-Theater, 8 uur: Complot in Quebec, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Lichtelijk ge> schift, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ZATERDAG Gulden Vlies, 2.30 uur: Kindermatinée Kikkers met Tom Poes. ZONDAG. Alkmaar, 2 uur, 13e ronde van Alk maar. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Dan sen. MAANDAG. Gulden Vlies, 8 u.: George en Margaret, EXPOSITIES. Bergen, Huis met Pilaren en Kunstzaal Boendermaker: Exposities. TEMPERATUUR ZWEMBADEN. Pesie's bad en Zomerbad 22 gr. Celsius. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 8 Augustus zal de apotheek van mevrouw Wanna op de Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apo theek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst gehouden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Morgen, Zondag 8 Augustus wordt de dienst waargenomen door de heer A. L. Gransbergen, arts, Geesterweg 11, telef. 2294. De Prov. Voedselcommissaris ver zoekt ons opname van het volgende: Zoals bekend is, is de aanvoer van slachtvee de laatste weken zeer ge ring, hetgeen tengevolge zal hebben, dat de aanvoeren in het najaar zeer groot zullen zijn. Hierdoor zal een beperking van de aanvoer noodzake lijk worden en een aanvoerregeling worden ingevoerd. Om nu een betere verdeling in de hand te werken is besloten aan de veehouders, die in de week van 9 tot en met 14 Augustus en van 16 tot en met 21 Augustus slachtvee aanvoe ren in de klasse AA of A voorrang te verlenen in de respectievelijk le week en 2e week der beperking tot voor een gelijk aantal dieren. In de Alkmaarsche Courant van 7 Augustus 1848 lezen wij het vol gende: De verwachting, die wij hadden van de onderneming van den heer Dr. Sarphati te Amsterdam, schijnt niet te leur gesteld te zul len worden; immers wanneer wij, uit hetgeen reeds nu korten tijd na de vestiging zijner maatschappij ter bevordering van Landbouw en Landontginning, verrigt is, tot een gunstige beoordeling voor de toe komst mogen besluiten. Nog slechts weinige weken bestaat de maatschappij en reeds zijn dui zenden lasten mest verzameld en voor den landbouw behouden, die anders zouden zijn verloren geraakt of door het IJ weggespoeld, of, wat nog erger is, gedeeltelijk in straten en grachten overgebleven, en door de onreinheid te bevorde ren, een nadeelige invloed op de gezondheid der inwoners zouden hebben uitgeoefend. Overal zagen wij bij ons jongste kortstondig verblijf in Amsterdam, lieden be zig, die zich met de inzameling en het wegvoeren van mestspeciën bezig hielden. Geheele schuiten met afval van groenten en soort gelijken, die men anders gewoon was in de grachten te werpen, za gen wij wegvoeren. Wij geloven dus ons niet te vergissen, wanneer wij nu reeds in de uiterlijke zin delijkheid der Hoofdstad, eene verandering ten goede meenen op gemerkt te hebben. Maar er is meer. Het p°- -qneel in dienst der maatschappij moet, naar men ons verzekert, schier eiken dag ver meerderd worden, waardoor hon- derde gezinnen, die thans broode loos zouden zijn, door deze nutti ge onderneming een voldoend be staan vinden. Donderdag hadden 1500 volkszan gers, W.o. afd. Alkmaar, een bijeen komst in Berg en Bos te Apeldoorn. Een gedeelte hiervan werd uitge zonden door de AVRO. Toen de groep Alkmaar om half elf de Congreszaal binnentrad, onder het zingen van het Alkmaarse Stedelied, klonk een luid applaus op van de honderden volks zangers. Alkmaar kwam ook goed te voorschijn. Voorop Dik v. d. Pol als kaasdrager gekleed met de kaas wimpel, naast hem de heer Keizer, eveneens als kaasdra ger. Dan volgden Rie Pool en Liet Beets in Westfriese klederdracht en 30 leden der Vereniging. De kaaswim pel kreeg een ereplaats op het toneel achter de kaasdragers en Westfriezin- nen. Toen de AVRO haar microfoon inschakelde, kreeg Rie Pool, de West- Friezin, gelegenheid de luisteraars in N.ederland toe te spreken. Ze zei o.a.: Reeds in 1573 was het in heel Neder land „Alcmaria Victrix", maar als ik heden het teken der V zou willen ma ken, betekent dit niet Victory, maar Volkszang, want deze dag staat in het teken van de Volkszang. Het spreekt vanzelf dat onze kaasdragers niet naar Apeldoorn zijn gekomen met een lege berry. We hebben als geschenk een product uit onze streek meegenomen". Een kleine kaasberry, waarop een kaas keurig versierd met linten werd door een kaasdrager aangevoerd en door spr. aangeboden aan de voorzitter van het Hoofdbestuur van Volkszang. Een luid applaus klonk op en werd dadelijk gevolgd door het bekende lied ,,'k Vraag zo vaak, hoe zou het komen, dat ik zo van Holland hou". Ook de kaasdrager Dik v. d. Pol kreeg nog gelegenheid Nederland toe te spre ken. Hij dankte het Hoofdbestuur voor de hulp, geschonken aan de afd. Alk maar, nu deze in moeilijke omstandig heden verkeert. Hij verzekerde echter, dat Alkmaar zijn best zou doen het hoofd boven water te houden en dat het zou zijn en blijven „Van Alkmaar de Victorie". Tijdens de warme lunch kreeg de afd. Alkmaar een ereplaats De directeur van de Provinciale ge zondheidsdienst voor dieren schrijft ons: Wist U Dat 7 van alle gevallen van tu berculose bij de mens veroorzaakt wordt door de rundertuberkelbacil. Dat een reagerend rund te allen tijde open lijder (dus besmettelijk) kan worden. Denkt U er dan om Dat U 's winters nooit kinderen in de stal moet laten spelen, zolang er nog een of meer reageerders aan wezig zijn. Dat U daarom ook geen rauwe melk moet drinken of laten drinken. naast de voorzitter, oud-minister Dek kers en de burgem. van Apeldoorn, die gezellig keuvelden met de kaasdra gers en West-Friezinnen. 's Middags werd de afd. Alkmaar opgeroepen door de microfoon, omdat van verschillende kanten verzocht werd het Alkmaarse Stedelied te ho ren. Omdat de heer Stenz het lied niet kende, wierp de heer M. Slabbekoorn, de voorzitter der afdeling, zich op als dirigent en pittig klonk het Alkmaarse Stedelied door de Congreszaal. Het was 'n goed dag voor de Alkmaarse Volks zangers en Iaat in de avond keerde men terug onder het zingen van onze mooie .volksliederen. De commissie voor de samenstel ling van de feestgids voor de jubi- leumweek van 31 Augustus tot en met 6 September verzoekt de verschillen de subcommissies der Oranjevereni ging haar gegevens, welke zij in deze gids wensen te zien opgenomen, be slist vóór 10 Augustus in te zenden bij de heer J. G. van Burken, Kennemer- straatweg 37; dit geldt zowel voor de commissie voor straat- en gevelversie ring als voor die voor volksspelen en feestavonden, gewijd aan toneel, mu ziek, wagenspel enz. Na genoemde datum kan opname in de Feestgids niet meer gegarandeerd worden. Er blijkt voor de deelname aan het Bloemencorso, dat de Algemene Oran jevereniging op Koninginnedag orga niseert, veel animo te bestaan. Reeds gaven zich voor deelname op Jac. Met's Autobedrijf, Albert Heyn, de A.J.C. afd. Alkmaar, de Garage Chris de Vries met twee luxe wagens, de Firma Krom met een bestelwagen, de fa. M. Teerhuis met een vrachtwagen, de R.K. EHBO met een wagen en Openbare Werken met een paard-en- wagen. Van de scholen gaven zich de Roch- daleschool en de Bosboom-Touissaint- school reeds voor deelname op; voorts zal de manege „Bosrand" met een groep versierde paarden aan het corso deelnemen; ook de buurtvereniging .Bloemwijk" komt met een nummer uit. Het aantal individuele nummers is eveneens verheugend. Er bestaat alsnog gelegenheid zich voor deelname in de diverse groepen: luxe wagens, reclamewagens, vereni gingen en scholen en individuele num mers op te geven bij de secretaris van de subcommissie voor het corso, A. Keerkens Thyssen, Bisschop Botteman- nestraat 11, Alkmaar, waar, ook nog inschrijfformulieren verkrijgbaar zijn. Bij opgave vóór 10 Augustus worden de deelnemers nog in het feestpro gramma van de Oranjevereniging ver meld; men wachte dus niet te lang met zijn opgave, Wanneer een Nederlands kunste naar voor een bijna uitverkochte zaal concerteert dan moet men wel tot de conclusie komen, dat het objectief luisteren van de concertbezoeker, in de loop der afgelopen jaren vorde ringen heeft gemaakt. Men schijnt zich niet meer af te vragen: waar komt het vandaan? Maar: is het goed? Het is n.I. tot het algemeen bewustzijn doorgedrongen dat Theo v. d. Pas ons in muzikaal opzicht pre cies evenveel schenkt als bijv. een Jan Smcterlin zou hebben gedaan. Met het constateren van dit feit is de betekenis van Theo v. d. Pas' inter pretatie o.i. op de juiste waarde ge schat. Dat het sensuele bij Chopin als com ponist domineert is overduidelijk, en hieruit is weer- het vraagstuk ontstaan of hij wel de auteur is voor een ge hele avond. De concertgever heeft met de samenstelling van zijn programma bewezen dat men de indruk van een zijdigheid kan omzeilen door uit de werken van deze meester een juiste keuze te doen. De reproductie van v. d. Pas is het gemiddelde tussen de ro mantiek en de nuchtere weergave van het notenbeeld, en hier schuilt het ge heim van de spanning welke ons de gehele avond geboeid hield. Een Im- promtu, een minder bekend Scherzo in cis kl. t. verkregen ieder hun apart cachet. De Ballade in as was geladen van poëtische gedachten, en de zeer persoonlijk genomen rubato's van de pianist wist hij alle aanvaardbaar te maken. Op de serie brilliant gespeelde Etudes volgden twee uitermate char mant gespeelde Walsen en als sluit stuk van dit Ch-opin-festival een monu mentale vertolking van de bekende as-dur Polonaise. Tenslotte bracht het publiek een staande ovatie, resultaat: een effectvolle toegift, bloemen voor de solist en de herinnering aan een zéér mooie Chopin-avond. MUSICUS. Het stemt tot blijdschap, dat er tel kenmale opwekkingen in de pers ver schijnen om Ons Volk ertoe aan te sporen een bijdrage te storten in de kas van het comité, dat Hare Majes teit de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum wil eren door het aanbieden van een Na tionaal Huldeblijk, dat Zij bestemd wil zien voor kankerbestrijding in Ne derland. Onze Koningin kent het ontzettende lijden, dat de kankergesel jaar in, jaar uit over Haar Volk brengt. Zij weet hoe zw,aar' Haar' Volk geteisterd Wordt. 12756, het is geen gironummer waar op bijdragen kunnen worden gestort..., neen het is alléén voor het jaar 1947 in Nederland het getal overledenen met als doodsoorzaak kanker. Ik geloof niet, dat ik mij aan over drijving schuldig maak, wanneer ik hier spreek van een vreselijke volks ziekte. In dagen van weelde, hebben wij ons tegenover die vijand niet in slag orde gesteld. We hebben geniale mannen, die reeds 38 jaar geleden pogingen deden een sero-diagnostiek van het carci noom te vinden, kalm laten tobben. Slechts weinigen gaven belangeloos hun steun voor de inrichting en het in bedrijf houden van een particulier la boratorium voor kankerdiagnostiek. Er zullen niet veel perso nen zijn die de burgemeester van Alkmaar spraken, zon der dat de bode van het Stadhuis de heer P. Klaver ervan in kennis werd ge steld. Hij is de man die de tijd doorgeeft waarop de magi straat gelegenheid heeft u te ontvangen, hij is ook de man die er voor waakt dat de burgervader niet onnodig ge stoord wordt. Stet is daarom heel geen nieuwsgierigheid als bode Klaver vraagt over welk onderwerp men wenst te spreken, want maar al te vaak wordt naar de burge meester, gevraagd als men bij een ambtenaar van de bur gerlijke stand of bij de wet houder van sociale zaken moet zijn. „Als ik dan weet waarover het gaat" zegt de heer Klaver „dan breng ik de mensen waar ze moeten zijn!" Deze functie van bode bij het Alkmaarse Stadhuis kan men zo langzamerhand het ambt der oud-politiemannen noemen. Negen jaar lang was de heer Klaver assistent van de alom bekende heer P. Stoorvogel. Dat was een oud politieman en de bode van thans ook. Waarbij we dan de heer v. d. Brink niet verge ten. Anderhalf jaar was hij in Leiden bij de politie en daarna achttien jaar lang als zodanig te Alkmaar. Bij de reorganisatie van het corps in 1939 werd de heer Klaver over geheveld naar de gemeente en begon hij het werk, dat zich uitstrekte van het uitrollen van de feestloper over de treden van het bordes tot het aandienen van allen die de burgemeester wensen te spreken en nog duizend-en-één bezigheden meer. Nu de heer Stoorvogel zijn wel verdiende rust geniet, is hij deze in zijn functie opgevolgd. De officiële aanstelling is er nog niet, maar het publiek beschouwt hem als de bode, als de onmisbare man van het stadhuis. Men kan zich geen huwelijksplechtigheid indenken zonder de heer Klaver, die de taak heeft bruid en bruidegom het boek voor te leggen waar het gesproken ja-woord met een handtekening bekrachtigd wordt. „Trouwen gaat ondanks duurte en schaarste toch maar steeds door en de laatste jaren regent het paartjes!" is de mening van de stadhuis bode. En die drukte in „zijn bedrijf" doet hem goed want bij al die trouwpartijen ziet hij veel verheugde gezichten en dat werkt aan stekelijk. Natuurlijk kijkt hij op deze foto wat ernstig maar wie blikt op zijn „ambtsketen" op de geklede jas zal beseffen dat het decorum dit vereist. Wie ooit in aanraking kwam of komt met de bode zal ech ter kunnen getuigen een man ontmoet te hebben, die een voorkomend gids is op het Alkmaarse stadhuis. BODE P. KLAVER (toto schoen) De resultaten van de wetenschappe lijke arbeid daar verricht, zijn van buitengewone betekenis gebleken. Welnu, de schone gedachte van Onze Koningin het Nationaal Huldeblijk om te smeden tot wapen tegen de grote belager van Haar Volk dient ieder er net geestdrift toe te brengen te offe ren wat mogelijk is om goed te ma ken, wat in het verleden werd ver zuimd. M. J. Th. VAS-DIAS, Voorzitter van de Raad van Arbeid te Alkmaar. HOE DRUK HET WAS. Gisteren heeft de verkeerspolitie een telling gehouden, waaruit o.m. bleek, dat in de binnenstad 364 personen auto's en 32 autobussen geparkeerd wa ren. Verder was het voor de kaasverkoop aan vreemdelingen een recorddag. Niet minder dan 400 kaasjes werden tegen buitenlandse valuta verkocht. Wij zagen talloze Amerikaanse films, ele Engelse, enkele Franse en spora disch een Russische. Thans heeft zich een nieuw land geplaatst onder de naties, die in het produceren van rol prenten een bron van deviezen zien. Canada debuteert met de film „Com plot in Quebec", met in de hoofdrollen Paul Lukas, Helmut Dantine en Mary Anderson, welke film deze week in het Victoria-Theater draait. Over een regisseur beschikte het land van het Maple-leaf" blijkbaar niet want men heeft zijn toevlucht moeten ne- n.en tot de Russische-Amerikaan Fe- dor Ozep, om het complot uit te wer-' ken. Het werd geen gelukkig debuut, dit complot in Quebec. Want het is zo star en slepend, vooral in het begin. Daar heeft het veel van gefilmd to neel en slechts het goede geluid, met aannemelijk ingevlochten muziek, ver hoedt dat men aan pantomime denkt Later wordt dat beter en brengt de film de zaal wel in spanning, om dan tot een climax te leiden, met een wel v/at abrupt, doch afdoende einde. Een schot van/ de juist op tijd verschenen detective, en ontzield ligt daar de schurk terneer Toch, als ontspanning is het Cana dese complot het aanzien wel waard, op dezelfde maniet, als waarop men een thriller leest, één maal, en zonder er later aan terug te denken. Toch zien wij met belangstelling verder werk van de Canadezen tegemoet, want ook in Complot in Quebec wordt men af en toe geconfronteerd met een vondst, die de criticus doet zeggen: En toch Jammer echter, dat die momenten nog zo zeldzaam zijn. Het voorprogramma heeft onder de titel „Moederliefde" een juweel van een natuurfilm, behelzende het leven van een vossenfamilie. die alleen al een gang naar het Victoria-Theater waard is. Inderdaad, het hoofdnummer, dat gis teravond in de C. A. (die geheel bezet was) werd gegeven, heeft precies ge bracht wat de titel beloofde. Een aller aardigste geschiedenis van twee z.g. schipbreukelingen in Marokko, dat zij via de woestijn bereiken. Bing Crosoy en Bop Hope is deze zotternij best toe vertrouwd en zij weten in de meest on mogelijke en hachelijke situaties het vege lijf te redden. Soms zijn zij vrien den. Soms tegenstanders, maar het thema blijft „lichtelijk geschift". Vele anderen werken natuurlijk aan de zotternij mee, van wie Dorothy Lamour, bekend uit di verse Zuidzee-films, als de begeerde vrouw, de aandacht trekt. Verder is dit dwaze verhaal beter te zien dan na te vertellen en mag nog opgemerkt, dat Bob Hope en Bing inderdaad met on mogelijke avonturen raad weten Het wereldnieuws bracht naast di verse opnamen ook de opening van de Olympische Spelen. Verder was er een muziekfilm, waarbij een orkest de „Un- vollendete" speelde (goed uitgevoerd, maar alleen voor de kenners van mu ziek) en een aardige tekenfilm. Aan de zuid-zijde van de Oudegracht leed een auto met aanhangwagen een geparkeerde handwagen aan. Deze werd meegesleurd, vloog tegen tyvee rijwielen aan die voor een raam van een huis stonden; raam werd ingedrukt gordijnen vernield en zelfs meubels beschadigd. Het behoeft verder geen betoog, dat ook de twee fietsen zwaar gehavend uit de strijd kwamen. Schade werd ge regeld en proces-verbaal tegen de be stuurder opgemaakt. O— Vrijdagavond kwam op het politie bureau een radeloze moeder die sinds 's middags drie uur haar zoontje van drie jaar vermiste. Juist belde Amsterdam op en van daar kwam de verblijdende medede ling, dat het knaapje met de Alkmaar Packetboot was meegereisd. Een blij slot van een bange dag! O— Gistermorgen werd in het kanaal een schapenhuid drijvende gevonden. De politie verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, zich op het bu reau te melden. VOOR ZONDAG 8 AUGUSTUS BERGEN: Geref kerk 9 uur en half elf ds Telkamp; half vijf ds Pijlman van Katwijk aan Zee BROEK OP LANGENDIJK: Geref kerk, li» en 7 uur ds Boukema van Den Haag HEERHUGOWAARD: Geref kerkt half tien en 7 uur ds Donner van Broek op Langendijk NOORDSCHARWOUDE: Geref kerk, 10 en 4 uur ds Hoek van Den Haag SCHERMERHORN: Geref kerk, 10 uur leesdlenst; 3 uur ds Visser SINT PANCRAS: Geref kerk, 10 en 4 uur ds Lenderik van Gees EGMOND-BINNEN: 10 uur mevr Vis— De Boer,godsdienstonderwijzeres te Heiloo GRAFT: geen dienst DE RÏJP: 10 uur ds Kastein A.s. Maandag gaan wij dan weer met onze abonné's op reis, ditmaal naar „BLOEMEN IN BERG EN BOS" te Apeldoorn. De belangstelling voor deze trip bleek bijzonder groot te zijn, zo- da momenteel de wagens prac- tisch zijn volgeboekt. Alleen in Hoorn zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Voor hen. die aan deze trip deel nemen, volgen hier nog enkele bijzonderheden. De vertrektijden herhalen wij hier nog eens: Den Helder, Koningsstraat, 7.15 uur; Hoorn, Grote Noord, 8.00 uur; Alkmaar, Waagplein, 8.30 uur. Op de heenreis zal worden gepau zeerd voor de aanbieding van kof fie met gebak, waarna terug de vertrektijd uit Apeldoorn is be paald op 5 uur een diner zal worden aangeboden. Voor het lunchpakket heeft men zelf te zor gen, terwijl de reissom ad 11 is exclusief de entrée voor het ten toonstellingsterrein. Indien de kaarten echter in groepsverband worden gekocht, kan men profite ren van de reductie op de toe gangsprijs. Wij wensen allen een goede reis en een prettige dag. Mej. Zomer-Stegeman te Dedems- vaart geraaakte in brand bij het vullen van een petroleumvergasser. Niemand was thuis en zo vluchtte zij naar de buren, die de vrouw hulp verleenden. Zij werd met hevige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Het was Donderdagsvoi BSV-terrein te Bergen w ongewone voetbalwedstrij onder de ogen van ongevi belangstellenden afspeeldt Het was «en wedstrijd hoog gehalte doch dit we reikt door de kwaliteite: spelers, dit hoge gehalte bepaald door de gedachte ganisatoren van deze we berietd toen zij deze wei stippelden. De kasteleins en kellncri namelijk een wedstrijd tei de Vereniging ter bestrjji tuberculose. Dit was het van de ontmoeting, die vo bliek bovendien nog aai was. De wedstrijd in Bergen mi komen geslaagd worden want de totaal opbrengst wa recette en buscollecte tezamt Wanneer wij bedenken, ds de primeur had van twee d strijden en dat op 14 August maar een reprise zal volgen dit, dat de kas van de Vere bestrijding van tuberculose hoorlijk zal worden gespekt maar al te zeer noodzakelijk droeve waarheid. Zolang echter de bestrijdir ziekte, die nog steeds een voor ons volksbestaan vormt enigingen en de goedgevighe: Nederlandse bevolking moet den. is deze manier van gele melen wel zeer sympathiek, geldt toch zeker het motto: „DE STERKEN VOOR DE ZV Het is misschien wel nuttig te releveren wat de wedstrij< rig jaar op het Alkmaarse werd gespeeld, heeft opgelevi de vermakelijke avond die ta die eerste Novemberdag belee en veertig wollen dekens en slopen werden aangeschaft, verwarming en stromend watt worden aangelegd, het koe kon worden gereorganiseerd wel alle matrassen werden o Laat dit een aansporing zijn wedstrijd die 14 Augustus op 1 park te Alkmaar wordt ges gaan bezoeken, want de voo rende tuberculose eist een nt sievere bestrijding die alleen is wanneer een ieder daaraan i kelijk zijn steun verleend. KOMISCHE SI1 Vóór de aanvang van de i werden de beide elftallen in t gens door het dorp gevoerd, ners onberispelijk in rok en leins onherkenbaar in alle i creaties die Men dóórgaans alle te ontmoeten op een carnaval masqué. Het muziekcorps St. Vrijdagmorgen werd de eers't bollenveiling in dit seizoen gehot belangstelling hiervoor was me de aanvoer was eveneens gering ongeveer 450 manden De veiling opend door de veilingleider, de de Boer, die in zijn openingswc dank uitsprak aan het bestuur c teeltcentrale Spreker wees er vi dat het met de in 1939 gestichti de laatste jaren bergafwaarts ga een belangrijk deel ligt dit in de der kwekers om hun product de uit de hand te verkopen En ai i vrijheid bestaansrecht, de positie lmg wordt er door bemoeilijkt bemoeilijkt, dat indien de veilinj surplus zo moeten blijven draaie heven zal moeten worden De veiling zelf bracht weinig Ongeveer 1/5 deel der aangevqei tijen ging weg voor de minimun Ken enkel vrij partijtje werd opg Over het algemeen, heeft deze eei ling geen reden tot tevredenheid Met onwillige hbnden is het slee* vangen En het bedenkelijke is, van onwil bij sommige deelnem» gesproken kan worden Maar de van velen bij de repetities, die avond op het parkeerterrein van plaats vonden, variëerde van go tot goed gehuichelde onverschillig Van het mannenkoor schitterde door afwezigheid, van Advendo e Dat is niet leuk en het. is niet gc men een half uur? drie kwartie wachten eer men eindelijk kan b Dat een scène behaald moet woi vanzelfsprekend Laten de dee maar blij zijn als het geen tien beurt Anderzijds hebben de repetities avond bewezen, dat het goed kan En wanneer alle deelnemers ziel de opvoering een succes zal won bestaat op de Langedijk weliswa niet te schokken vertrouwen in r,te Week, maar het gaat hier enscenering en massa-scènes, die alle deelne"mers volkomen vreemd Ongetwijfeld is men op de goed maar wat meer animo zal het vvei lichten Het moet zo zijn, dat het luchtspel de grote gebeurtenis feestweek wordt, niet alleen vc Langedijk, maar ook voot de oir Laten daarom de lauwe de entho werkers niet langer remmen Er worden hoge verwachtingen terd De heer Jan van Alfen wist met der zijn directie staande Gemengde vereniging .Voorwaarts" uit De B het Nationaal Concours te -Eopik te leggen op een 2e prijs met 296 Het koor zong voor de eerste maal Eerste Aideling en het scheelde 4 of de tweede prijs was een eerste geslaagd Voor het Staatsexamen slaagde te Xoort de heer j Schelkaas alhier 4

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2