Alweer zo'n Stripverhaal RA INCOGNITA Kabinet-Drees treedt voor het forum Abomeert n op dit Had Uiterste krachtsinspanning geboden prijs is slechts cent irgerlijke Stand Bergen. rgen's Harmonie de Muziektuin ndag te Wormer- veer Indonesische kwestie vraagt spoed Egmond aan Zee. Strandfeesten Hensbroek. 12 jaar gevangenisstraf voor Christiansen Graft. De Rijp Schoorl. De jubileumfeesten Wij luisteren naar van Boenzel en Jonker Flonker 1 gedipl. verpleegster 1 leerling verpleegster voorts verpleeghulpen het Sanatorium „Zonnestraal" slaapkamer vervolg op de Pam- 3-Piraat is thans in ikvorm verschenen door J. D. v. Exter ekende verhaal eerU de verzameling ipverhalen wilt com- teren, moet U dit kje ook aanschaffen krijgbaar bij de reaux en bezorgers i dit blad in: Maria C., d. van A. M. van der Werf. Simon ti P. N. Bakker en C. Admi- wd: Johannes Th. Tromp ;a M. van Engelen. Marti- irde en Geertruida C. Des- Lodewijk P. J. de Boer en an Tol. VDSVERGADERING. in de bedoeling van de bur- een raadsvergadering te be- n Donderdag 26 Augustus a.s. zomede een buitengewone iering ter gelegenheid van ging van H.M. Koningin Maandag 6 September a.s. te publiek genoot Dinsdagavond *t concert dat in de muziek- Harmonie werd ge- leiding van de heer Pranger werd geopend met een ,,Engelandvaarders" en :t erikele goede bekendenf als - Seigneur 4u Village" van i wals van Trapslateur „Wie- en j.Nabuchodonosor" in de smaak vielen „Selec- „Vogelkoopman" van Zeiler Boulen" van Donizetti, waar- st Den Das zijn grote kunnen mars werd de avond veel applaus gaf het publiek waardering RODE KRUIS heeft te Bergen >pgebracht en te Schoorl totaal dus f 1219,91 :.s. wordt in Wormerveer je Juniorendag gehouden, relden van W.F.C., één van ién van Wessanen zal de r rollen van 's morgens 10 iddags 5 uur. Opvallend Is ons rayon Hollandia, Hel- C. niet hebben ingeschre- gaat met 80 jeugdige Groningen om een tegen- rengen aan Velocitas. En zal zich op deze dag wel srs verbonden hebben. en van West-Frisia, Alc- Soys, Schagen, BKC, DTS, gvogels, N. Niedorp, Win- ZAP, Grasshoppers, RK s en HSV zijn echter wel xiat ons rayon goed ver- jd is. Er wordt deelgeno- elftallen. amma luidt als volgt: .lcmaria A—WFC A; OSV Alkm. Boys AZaandijk i AZVV A. KW APurmerstejjn A; lagen A. BKC A-IW A; DTS A iwen A. Assendelft ABergen A; n AN. Niedorp A. EVC AKaagvogels A; Rijp A. HEO AKnollendam A; eervogels Z. A. I: Alkm. Boys BOSV -West-Frisia B. Alcmaria BWFC B; IFC B. Alkm. Boys CQSC B; BZilverm. B. GVO A—RSC A; Vitesse Grasshoppers ARK idia AWSV A. I: Berdos APurmerend —Westfriezen A. Meervogels ASt. Vic- A—VZV A. HSV ASVA A; DREO A. GVO BSVW A; RK B. Hedenmiddag om 1 uur begon de minister-president, de heer W. Drees in de Tweede Kamer met de voorlezing van de regeringsverklaring. Aller eerst wijdde de heer Drees waarderende woorden aan de persoon en het werk van zijn ambtsvoorganger, Dr. Beel, om daarna uitdrukking te geven aan zijn spijt over het heengaan van Mr. Van Schaik als voorzitter der Tweede Kamer. Deze zal dit ongetwijfeld voelen als een groot verlies, waar tegen echter opweegt de versterking van de regering, die hiervan het gevolg is. Het thans optredende kabinet steunt niet als het vorige op een vaste samenwerking tussen bepaalde parlementaire groepen, zo vervolgde de heer Drees. Het richt zich op de verwezenlijking van een program, waarop de genen, die voor het ministerschap werden aangezocht, zich hebben ver enigd. Geen partij of fractie heeft zich daaraan gebonden. Niettemin mag op grond van besprekingen, die in een vroeger stadium der formatie van een nieuw kabinet werden gevoerd, de verwachting worden uitgesproken, dat op menig punt op instemming in brede kring kan worden vertrouwd. Een vertrouwen, waartoe, naar wij hopen, ook de samenstelling van het ka binet moge bijdragen. Wordt aan kwalificatie van de aard van het kabinet behoefte gevoeld, dan zou het best van een „program-ministerie" kunnen worden gesproken. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de huidige situatie in ons vader land. Velerlei aspecten van het her stel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar jaren afwe zigheid ons land terugziet. De totale productie is boven de vooroorlogse omvang gestegen. De goederenvoor ziening is voortdurend verruimd. Aan de intering op het nationale vermo gen is een einde gekomen. De ge zondheidstoestand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zo als b.v. de stijging van het aantal ge vallen van tuberculose toch zoveel verbeterd, dat bij een hoog geboorte cijfer de sterftecijfers over de gehele linie beneden de vooroorlogse zijn gekomen en een laagterecord te zien geven. Belangrijke sociale verbete ringen zijn tot stand gekomen. Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De mate riële nood is nog groot en de morele inzinking is ong niet geheel geweken. Bovencjien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan in het al gemeen wordt begrepen. Het verkre gen levenspeil, dat nog door zo velen als onbevredigend wordt gevoeld, kun nen wij nog niet uit eigen kracht hand haven. De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijd der bezet- ting mochten hopen, ook als wij ons ten volle rekenschap gaven van de blijvende diepgaande verschillen in le vensovertuiging, die ons volk kenmer ken. De toestand in de wereld is veront rustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Nederland. HET INDONESISCHE VRAAG STUK. Voor alles echter worden die ver houdingen in ongunstige zin beïnvloed door de tegenslagen, ondervonden bij de pogingen om het Indonesische vraagstuk tot een bevredigende op lossing te brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats hebben te richten. Nederland heeft zich verbonden me de te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen, waarbij zullen worden gevormd de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië, in een hechte en duur zame unie, gelijkwaardig verbonden met het koninkrijk der Nederlanden, een unié, die door eigen organen de gemeenschappelijke belangen der deel nemers op verschillende gebieden zal behartigen. Wij hebben de overtuiging dat een overeenstemming zal zijn na te streven, allereerst ten opzichte van de instel ling in overgangstijd van een waarlijk Indonesische federale interim-regering en vervolgens ten opzichte van de in richting der verenigde staten van In donesië en de vorming der gelijktijdig tot stand te brengen unie. Uitermate teleurstellend blijft de verhouding tot de Republiek, zowel omdat uitwerking van de overeenstem ming, die op de Renville was verkre gen, tot nog toe niet kon worden ver wezenlijkt, als omdat de schendingen van het bestand toenemen, schendingen waarbij veelal wel niet de Republikein se regering rechtstreeks betrokken is, maar waarin toch meermalen republi keinse instanties de hand hebben. Voor een volledig herstel van Indo nesië is het van groot belang, dat de republiek o- korte termijn haar plaats inneemt in de Verenigde Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vor men. Dezerzijds moge opnieuw worden uitgesproken en ook practisch tot uiting gebracht, dat Nederland ten volle bereid is zijn woord gestand te doen, maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederpartij. Ten aanzien van de andere overzeese gebiedsdelen wordt het overleg voort gezet. Ook bij dit overleg is gebleken van hoeveel belang het is, dat bij Ne derland de wil voorzit de mentaliteit en de aspiraties van de volkeren over zee te begrijpen en daaraan zoveel mo gelijk recht te doen wedervaren. DE GRONDWETSHERZIE NING. - De regering vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal zullen willen medewer ken tot een zeer snelle afdoening in tweede lezing van de grondwetsher ziening, die voltooiing van de op gang zijnde ontwikkeling mogelijk moet maken, en daarna tot een spoe dige behandeling van een wetsont werp tot het instellen van een fede rale interim-regering in Indonesië. Over de algemene toestand van ons land zeide de heer Drees, dat het no dig geweest is de tekorten aan te vul len door credieten en door een deel te gebruiken van wat nog resteerde aan goud, aan bezit van buitenlandse effec ten en andere deviezenbronnen. Ten slotte bleef een groot tekort op onze betalingsbalans bestaan, ten aan zien waarvan hulp van de Verenigde Staten aan Europa de mogelijkheid van een overbrugging der moeilijkheden had geopend. Wij moeten echter voort durend het oog gericht houden op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen. De uiterste krachtsinspanning van ons volk zal daartoe nodig zijn. De regering zal het hare doen om allen daarvan te door dringen en tevens om wegen te zoe ken, die het bereiken van dit doel kunnen vergemakkelijken. Het verwezenlijken van de economi sche unie met België en Luxemburg acht de regering voor de toekomst van de drie landen van zeer groot gewicht. Hoe noodzakelijk het is, dat in het bijzonder ook het verkeer met Duits land weer in normale banen geleid wordt, springt in het oog. Daarnaast wordt ernstig gestreefd naar toene ming van het handelsverkeer met an dere landen, ook met het oosten van Europa. Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek, gericht op verhoging van een rationele bodemproductie, die ook aan de welvaart en aan de be staanszekerheid der producenten ten goede kan komen. De regering vertrouwt, dat de Staten Generaal bereid zullen zijn mede te werken tot spoedige behandeling van de wetsontwerpen en inzake bedrijfs organisatie en ondernemingsraden. Naarmate de goederenvoorziening het ^toelaat zal het distributiestelsel wor den geliquideerd waardoor de noodza kelijke verruiming van de bewegings vrijheid van het bedrijfsleven zal wor den bevorderd. Ook aan verdere in krimping van het overheidsapparaat, die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen. Een gezonde ontwikkeling van de middenstand, in detailhandel zowel als ambacht, zal worden bevorderd. De regering geeft zich ten volle re kenschap van de ernst van de finan ciële toestand. Zonder tekort te doen aan de bevor dering der volkswelvaart en aan de eisen der sociale 'rechtvaardigheid ver trouwt de regering aan de Staten-Ge- neraal voor het jaar 1949 weder een nagenoeg sluitende begroting te kun nen voorleggen, behalve voor zover betreft de kapitaalsuitgaven. In sociaal opzicht zal op de ingeslagen weg worden voortgegaan. Een con structieve loon- en prijspolitiek zal worden gevoerd, zowel bij de belasting- politiek, als bij het sociaal beleid. Ook een krachtige woningpolitiek is uit dit oogpunt van grote betekenis. LEGER, VLOOT, LUCHTMACHT. Binnen het raam van het financiëel en sociaal mogelijke en in coördinatie met de plannen van daarvoor in aan merking komende mogendheden, zal voortgewerkt worden aan de opbouw van een effectieve, wei-geordende, goed geleide strijdmacht. Gestreefd wordt naar het spoedig her stellen van normale toestanden op het gebied van het recht en de rechtsbede ling, en naar liquidatie van door oorlog en bezetting op dit gebied veroorzaakte abnormale toestanden. Verdere toepassing van de gedachte der financiële gelijkstelling, met name voor het middelbaar en voorbereidende hoger onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs zal worden bevorderd. Op het ogenblik dat H.M. Koningin Wilhelmina op het punt staat de kroon, die Zij een halve eeuw op waarlijk vor stelijke wijze heeft gedragen, over ie dragen aan H.K.H. prinses Juliana, als regentes reedr door ons volk met zoveel vertrouwen begroet, worstelt Neder land met problemen, waarvan de oplos sing over de toekomst van het Konink rijk en van ons volk zal beslissen. Wij zullen ons tot het uiterste moe ten inspannen om Nederland te doen zijn een land waar het voor allen goed is te wonen, en om de verhouding tot de gebieden over zee te vestigen op een nieuwe grondslag, die er allereerst een moet zijn van onderling vertrouwen en van wil tot samenwerking op voet van gelijkheid. Wij hebben mede te werken aan de nauwere aaneensluiting der naburige volken, en tevens, waar mogelijk, tot de groei ener internationale rechtsorde bij te dragen op een wijze, de hoge tradi ties van ons land waardig. Wij zijn zwaar beproefd en diep ver armd, maar wij hebben onze veerkracht niet verloren. Grote moeilijkheden, maar ook grote mógelijkheden liggen voor ons. M^ge het ons gegeven zijn, steunende op hogere beginselen, on danks de sterke verschillen in staat kundige overtuiging die in ons volk leven, gezamenlijk de kracht te ontwik kelen, die ons opgewassen doet zijn, tegen de zware, maar grootse taak, die Nederland in dit tijdsgewricht heeft ie vervullen. De V.V.V. houdt op a.s. Zaterdag 14 Augustus strandfeesten. Om 10uur worden de volgende kinderspelen geor ganiseerd: 1. Blokjesrapen voor jon gens 'van 6—8 jaar. 2. Blokjesrapen voor meisjes van 68 jaar. 3. Bailo- pen voor jongens van 911 jaar. 4. Ballopen voor meisjes van 911 jaar. 5. Hindernisloop voor jongens van 12 14 jaar. 6. Op reis, voor meisjes van 1214 jaar. Er zijn mooie prijzen, ter wijl elk kind een tractatie ontvangst. Om 2 uur 's middags worden de volgende volksspelen gehouden: 1. Le vende stoelendans voor jongelui van 1521 jaar; 2. Koppensnellen voor da mes van 1880 jaar!; 3. Kussengevecht voor heren boven 18 jaar; 4. Flessenrace voor paren boven 18 jaar; 5. Touwtrek ken voor heren boven 18 jaar. Gelegen heid tot opgeven bestaat op het strand voor de Emmastraat, tussen 15 en 17 uur. Inschrijfgeld 25 cent per persoon. Om 8 uur 's avonds maakt de Post- harmonie uit Alkmaar een muzikale rondgang door het dorp, tot half 10, waarna het vuurwerk begint. Dit vuur werk, dat uit niet minder dan 76 num mers bestaat, wordt afgestoken op het strand vóór de vuurtoren, zodat vele duizenden het vanaf het strand en vanaf de Boulevard uitstekend zuilen kunnen zien. VERSTERKING POLITIEMACHT. De politiemacht te Egmond aan Zee, bestaande uit 4 man, wordt aanzienlijk versterkt. Tijdens het badseizoen zullen voortaan 2 man extra gedetacheerd worden. Voorts zullen gedurende het gehele jaar bovendien 5 maréchaussees te paard te Egmond aan Zee standplaats krijgen. Christiansen is vanmorgen door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Plaatselijke regenbuien Weersverwachting, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regenbuien. Matige tot vrij krach tige wind tussen Noord-West en Noord. Koel weer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C, dochter van P Brouwer en G Altman Petrus N, zoon van W Stoop en A A de Lange Henny, dochter van I Verhage en G Prins Overleden: Pieter Groot^ 67 jaar, echtgenoot van S Kootje ONVOORZICHTIG Een dreumes van enkele jaren beging de onvoorzichtigheid om in volle letter lijkheid een stok tussen de spaken te ste ken, tw van het achterwiel van de fiets van mevr Van Duin alhier, waarop zij met haar zoontje reed He^ kind werd door de val zodanig aan het voetje ge blesseerd, dat doktershulp moest worden ingeroepen en voorlopig algehele rust werd voorgeschreven Ook de fiets werd flink beschadigd GESLAAGD Dezer dagen slaagde de heer J Schipper Az alhier voor het toelatingsexamen, op leiding N O akte-examen Voor het Middenstandsdiploma slaagden deze week: H Blokdijk, A Roelof sen Pz, Gre Stoop Johd en Juust Schipper Cor van de Bosch Hz slaagde voor het vakdiploma afdeling Brandstoffenhandel Het programma van de Jubileum feesten te Schoorl ziet er als volgt uit: Op 31 Augustus komen alle school kinderen bijeen op de speelplaats van de school aan de Molenweg om kwart voor tien. Alle kinderen tooien zich natuurlijk zoveel mogelijk met oranje sjerpen, strikken of vlaggetjes. Daarna gaat het met muziek voorop naar het gemeentehuis, waar een aubade wordt gebracht. Des middags zal een grote feestelijke optocht worden georganiseerd. Het feestcomité stelt het zeer op prijs, wan neer men zich reeds nu, doch uiter lijk 15 Augustus, voor deelname op geeft bij een der volgende adressen: C. M. Winder, Damweg; H. W. Stoel- horst, Duinweg; C. Kaandorp, Voor weg. Dit geldt ook voor de kinder optocht op 6 September. Alle gewenste inlichtingen zijn daar te bekomen. Des avonds worden in de zaal van de heer Schuijt twee gratis filmvoorstellingen gegeven, terwijl in de zaal van de heer Timmerman een cabaretprogramma wordt afgewerkt, ook weer geheel gra tis. Terwijl dus de ene helft van het publiek de film bezoekt, kan de an dere helft verpozing vinden bij het cabaret. 6 September is het kinderfeest. Ver schillende wedstrijden worden georga niseerd en 's middags zal een optocht worden gehouden van versierde fiet sen, wagentjes, autopeds enz. Nadere mededelingen omtrent tijden en verde re feestelijkheden zullen nog volgen. De buurtcommissies zorgen natuur lijk voor erepoorten en een ieder ver siert zijn huis met groen, bloemen en zo mogelijk wat lampions of andere lichtjes. Marktberichten ALKMAAR, 11 Aug. 1948, (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 7—f 14; Spi nazie f 12—f 22; Postelein f 7—f 18; Worteltjes f t—f 28; Tomaten f 18— f 31; Groene kool f 7—f 16; Rabarber f 4f 10; Rode kool f 6f 11; Gele kool f 7—f 12; Stamsnijbonen f 20—f 35; Uien f 7—f 15; Bieten f 4—f 12; Druiven f 141 f 166; Sperciebonen f 30f 50; Snijbo nen (stok) f 40f 66; Pronksnijbonen f 17f 28; Bloemkool IA f 40f 63, I f 25—f 38 en II f 12—f 22; Komkom mers f 5—f 17; Meloenen f 32— 1.25; Worteltjes f 6—f 22; Selderie f 1—f 4; Selie f 1f 3; Sla f 2f 10; Aardappe len: Eigenheimers f 6.50—f 7.50 en nieu we aardappelen f 5—f 6.50. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 11 Augustus 25,000 kg Aardappelen: eigenheimers 6,807,40 en eerstelingen 7 7,00; 72,000 kg rode kooi 6—8,70; 23,000 kg gele kool 6,70—14; 28,000 kg witte kool 4—4,80; 3000 kg uien 13,50—14,50; 150 kg tomaten A 20 en B 18—22; 1800 kg sla penen 3550 NOORDERMARKTBOND, 12 Aug. '48. Aangevoerd 105000 kg aardappelen: eer stelingen f 6.80f 7.50, rode eerstelin gen f 7.80, eigenh. f 7f 7.60, blauwe eigenheimers f 6.50f 7, Bintje f 6.40— f 6.90, Koopmans blauwe f 6.60f 7. Bevelanders f 6.40f 6.60, IJselster f 6.40—f 6.60; 55000 kg witte kool f 4—f 5.50; 51000 kg rode kool f 6— f7.40; 10.000 kg gele kool f 6—f 11; 16000 kg Slabonen f 38f 48; 2600 kg Bieten I f 5.60f 6.10; 3600 kg Zilvernep f 11.30f 13.50, zilver drielingen f 2 f 3.60 en zilveruien f 2.50f 2.80. WARMENHUIZEN, 11 Aug. '48. 70200 kg Aardappelen, w.o. Schotse muizen f 7.80—f 8.60, kriel f 2.60—f 2.80 en drie lingen f 4.60f 4.80, Eigenheimers f 5.80f 7.50; Koopmans blauwe f 7.00, Bintjes f 7.10—f 7.30; 12800 kg Witte kool f 4; 1850 kg Slabonen f 47f 58. PROGRAMMA VOOR VRIJDAG HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-selecties 8,50 Voor de huis vrouw 9,00 Lichte morgenklanken 9,35 Chopin (gr pi) VPRO: 10,00 Morgen wijding VARA: 10,20 Webster Booth zingt met orkest 10,30 Voor de vrouw 10,45 Semi-populair programma 11,15 De Italiaanse kapper 11,30 Vincentino AVRO: 12,00 „Een roos op het oor,>, rnu- sette-opname 12,30 De Olympische Spe len te Londen 12,45 Orgelfantasie van Pierre Pall a 1,15 Het Metropole-orkest 1,45 Mireille en Chares Trenet (gr pl 2,00 Kookkunst 2,20 De Kwintetspelers 3,00 Ons volk in zijn dichters 3,20 Langs de rivieren klinkt een lied VARA: 4,00 Marsmuziek 4,10 Nel Brink zingt 4,30 Vacantietijd 5,00 Filmland 5,20 Populair-programma 5,45 De Olym pische Spelen te Londen 6,15 De Vara feliciteert 6,45 Dinah Shore zingt met orkest 7,00 Denk om de bocht 7,15 Appèl voor de ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd VPRO: 7,30 Ge sprekken over de Bergrede 7,5o Tien voor acht 8,05 Gramofoonplaten 8,30 „De komende assemblee" VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 De Ducdalf 9,50 Op vleug'len van muziek 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and Sweet VPRO: 10,40 Avo'nd- wijding VARA: 11,15 Symphonisch con cert HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 8,30 en 11 uur NCRV: 8,15 Gewijde muziek 8,30 Bach en Mozart (gr pl) 9,15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken 9,30 EngelsCanadees con cert 10,30 Morgendienst ïl,00 Muziek 11,30 Gramofoonplaten 12,00 Ancora- trio 12,33 Het Don Kozakken-koor 1.15 Ensemble Lachman 1,55 Gramofoon- muziek 2,2o Van oude en nieuwe schrij vers 2,40 Promenade-concert 3,25 Muziek 4,00 Declamatie door H Feen- stra: „Oogst" 4,20 Gramofoonmuziek 4,45 Orgelconcert door Rudolf Sidler 5.30 Zang en spel 6,15 CWV-kwartier C,30 De Olympische Spelen te Londen 8,35 Muziek 9,10 Amerikanen en wij" 9,30 Het Radio-orkest van Züricher Tonhallen 10,15 Negro spirituals 38. Toen Jonker Flonker buiten was !:ep ie zo hard als ie kon de zandweg af. Boenzel zeilde aan z'n touw achter hem aan. Eindelijk, waar het pad over een heuvel ging, bleef de Jonker hij gend staan. Voor zich zag ie het stadje in de schemering, achter hem op de paarse heide tegen de lichte lucht vol rose en groen stond het zwarte spook huis. „Wat een afschuwlijk mens is die mevrouw Rilman", zei de Jonker blazend. „Ik kan me die notaris met dat broodmes best indenken „Ze heeft haar leeftijd niet mee", zei Boenzel, die kennelijk vond, dat je elke zaak van twee kanten moest be kijken. „Maar als we die kazen nog willen hebben laten we er dan voor zorgen, dat we vóór donker bij Ge- rardus zijn „Ik ken hem wel", zei de Jonker peinzend. Ik heb hem m'n laatste fa milieportret verkochtvoor één gulden vijf en zeventig en heel veel moeiteHet portret van m'n over grootvader, in een licht roze jacket, een hand gebiedend uitgestrekt naar een ster boven hem in de avondlucht... En daaronder de wapenspreuk van ons geslacht, in krulletters de woorden: „Jonker Flonker". Dat was een mooi schilderij Boenzel had maar met een half oor geluisterd. „Laten we liever wat voortmaken", zei ie bezorgd. „Als het donker is begint Gerardus te werken Ik heb 's nachts wel eens bij hem door een luik gekeken. Dan werkt ie aan z'n poppen. Ze zijn zo groot als mensen en ze hebben de prachtigste kieren en ze kunnen van alles: opstaan en wandelen en zitten gaan en bui gingen maken en ja en nee zeggen Hij is een hele knappe „Hij is een hele ouwe vieze zure vent", viel de Jonker hem in de rede. „Z'n winkel puilt uit van de rommel, van het oude koper en van de tinnen kroezen, van borden en scherven, van ouwe kleren en van klokkenHij heeft een bochel, hij draagt drie bril len en z'n gezicht zit vol puisten En hij is te gierig om iets te verko pen". Ze gingen door de stille straten van het stadje. Hier en daar was er nog wat licht achter een venster. Ze kwa men langs een smal grachtje. Aan één kant waren de bouwvallen van de stadswallen, maar daar zag je haast niks meer van door het gras en de bloemen en de struiken. Het rook er heerlijk naar seringen en jasmijn. Ze bleven staan voor een popperig klein huisje. Door de kier boven in de lui ken, die het lage raam afsloten, lekte licht. „Ik geloof, dat ik muziek hoor', fluisterde Boenzel. Een Aardbei Stel je voert Ja, en stel ie voor, dat je op ie snoepbon zo maar 'n kilo Lonka's kon krijgen 'n hele kilo langdurende Lonka- lekkernijtjes I Gevraagd Hoog salaris per maand, plus vrye kost, vrije inwoning, vrije bewassing door aan de Loosdr. weg - HILVERSUM (Telefoon 6114 en 4385) Prettige werkkring. - Goede sociale voorwaar den. - De eerste aanschaf dienstkleding verzorgt het sanatorium. Aanmelding of sollicitatie bij dé Geneesheer- Directeur. Ter overn. aangeb. een sta len sleep-merkmotorboot met roef; lang 11 M., breed 2.80 M., diep 1 M., voorz. v. zo goed als nieuwe 20 P.K. Kromhout-Dieselmo tor, met banken langs de zijden, plaats biedende v. 60 pers. Prijs 6500.Een stalen vlet met roef, lang pl.m. 16 M., breed 2.40 M. met motor. Prijs 2350. Fenreco, Kloveniersburg wal 79, tel. 48985, Amster dam-C. Ziet ons nieuw model Kast met ingebouwde toilettafel. WARMER RITSEVOORT 3 NAAIWERK gevr., verstellen en veran deren. Br. no. 678, Boekh. Ol denburg, Schoorl. Jongeman zoekt per 16 Aug. beslist NET PENSION in Alkmaar. Ieder week-end afwezig. Br. onder no. A 246, bur. v. d. blad. Te koop: JOHNSON BUITENBOORDMOTOR 5 pk„ 2 cyl., in prima staat C. LUST, Boezemsingel 65, Alkmaar. 30 jaar Inge - 30 jaar ervaring Waarom verft iedere, huisvrouw met INGE! Omdat deze dg beste ter wereld is en U altijd succes heeft. Niet kleuren maar /ïÏPjjëS- verven en'slechts mf&A M 10 minuten. Vraag niel „•en pakje verf" v verft f

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3