Kosenkina heden gedagvaard Complot tegen Birmese regering FRACTIELEIDERS ZEGGEN HUN MENING Russen ontruimen Kommandatura De broederkrijg in 't beloofde land Joden eisen tegenmaatregelen Zaterdag 14 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 192 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nog steeds sluier over New-Yorksetragedie Openbaar onderzoek toegezegd Het Donau-Statuut Engeland, Frankrijk en U.S.A. uitgesloten De Benelux tolovereenkomst Speciale politiemacht op Malakka Koppensnellers contra communisten AMSTERDAM SPROOKJESSTAD Dodelijk ongeval bij de Hoogovens Het transitoverkeer met Duitsland Debat over regeringsverklaring Naar een nieuw onderhoud met Stalin Bernadotte spreekt van „Nog zes weken" „OVERSTAPJE" in noodweer C.V.G.D brengt rapport uit Fanny uitgenodigd voor inhuldiging Watersnood in Schotland WEERBERICHT sterk gestegen s gewenste af- hevaller te La b gastheer van Zuid-Afrikanen t systeem op dit ben het beperkt gen een redelijke igenaren worden t gevolg dat ze net het afwerken legin 1946. Huis- uis gemeubileerd ;een beperkingen en dan ook vro- i per maand voor erde woning. se immigrant, die van zijn Engelse arloven om 30.000 een nieuwe vijf tellen, heeft de slecht pension er persoon per ^meubileerde ka- keuken voor 100 laand. 1, die moeilijkhe- caans klinkt heel bijvoorbeeld Jan Maar de Neder- op gaat toeleg- begin of hij. een die een primitief a niet iedereen, spreekt meteen c ontdekken de lat de meeste Af- ijk lange tenen e opmerking op- ring of critiek op noeilijkheden zo verre vaderland r hartstochtelijk t is dan 't heim- Dnvermijdelijk is. iongeman die kort ijf van een goeie gulden passage- naar Nederland standig en voor- ïdat hij zich niet idig op de hoogte omstandigheden den. En voorbarig e tijd gunde om nnen. e moeilijkheden de periode van s gekomen leert r woont het land eren vrijwel alle :n langdurig ver- n na-oorlogs be- brachten en diep •den. veede deeltje van itig eeuwen his- ïden door A. en fever, Franeker. bevat, evenals eerste en elfde historische gege- in de geschiede- iepen en verbre- iat de schrijvers gebruik hebben en dan ook ge- is „het" werk ■s, maar tevens iknopt, duidelijk, verzicht van de volk begeren te eeltje draagt tot der standen" en nis vanaf de pl.m. 1300 tot schrijvers het len van de vrij- 'den" en het ver- de Bourgondi- dynastieën uit rechten van het mvervreemdbare ier zelf gegeven BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Sovjetradio meldt, dat de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, tijdens zijn onderhoud m<t generaal Bedell Smith de on- middelilijke vrijlating van mevrouw Kosenkina en van Samari heeft geëist. Mevr. Kosenkina sprong Donderdag uit een raam van de derde etage in het Sovjet-consulaat te New York, waar zij onder bewaking van de Russen stond. De New Yorkse politie voert een strenge bewaking uit in de zaai van het Rooseveltziekenhuis, waar mevr. Kosenkina zich bevindt. De vice-consul van de U.S.S.R. te New York, Tsjepoernik, heeft zich on middellijk naar het ziekenhuis begeven, doch gedurende 2 uur vruchteloos gep6ogd het ziekenhuis binnen te komen, ondanks zijn aandringen in naam van de Sovjet-ambassadeur. „De politie heeft zelfs aan de arts van het consulaat de toegang tot het ziekenhuis ontzegd", zo verklaarde Tsjepoernik. Na een onderhoud met inspecteur Ledden werd de Sovjetrussische vice- consul, Zot Tsjepoernik, toegestaan een bezoek te brengen aan mevrouw Kosenkina, die in een door politie bewaakte ziekenkamer ligt. Hij stelde voor haar naar een ander ziekenhuis over te laten brengen. Zjj antwoordde echter: „Neen, u hield me gevangen en u wilde me niet laten gaan", zo verklaarde een Russisch sprekende politieman, die bij het onderhoud aan wezig was. Tsjepoernik zeide dat het niet zeker was. dat de consul-generaal Lomakin, haar na deze verklaring zou bezoeken. Het was echter mogelijk dat de consul- generaal haar naar een ander zieken huis zou laten overbrengen opdat zo nodig 'n Russisch sprekende verpleeg ster of een ander Russisch sprekend persoon bij de hand kon zijn. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Walter Bedell Smith, heeft tijdens zijn onderhoud met Molotof categorisch ontkend, dat de Ver. Sta ten op nigerlei wijze betrokken zijn bij een onwettige actie in verband met de kwestie Kosenkina en Samarin. Bedell Smith beloofde, dat er een vol ledig openbaar onderzoek zal worden ingesteld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dit bekend ge maakt nadat de Russische ambassadeur te Washington, Alexander Panyoesjkin, gistermiddag onverwachts 'n afspraak met Robert Lovett, onderminister van Buitenlandse Zaken, afzei. ASYLRECHT. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zakenheeft zich bereid verklaard om (indien dat verzocht zou worden) asyl te verlenen aan de De Donauconfcrentie heeft Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Sta ten uitgesloten van deelneming in de toekomst aan de controle op de Do- nauscheepvaart. De algemene commissie heeft met zeven tegen drie stemmen haar goed keuring gehecht aan artikel vijf van het Sovjetrussisch Conventieontwerp, waarbij de deelneming aan de toe komstige Donaucommissie wordt be perkt tot een vertegenwoordiger van respectievelijk de Sovjet-Unie, Hon garije, Joego-Slavië, Bulgarije, de Oekraïne en Tsjecho-Slowakije. Oos tenrijk zal vertegenwoordigd kunnen worden na ondertekening van het vredesverdrag. De commissie verwierp eveneens met zeven tegen drie stemmen een Ameri kaans amendement, volgens hetwelk de Westerse mogendheden en Oostenrijk terstond zouden kunnen deelnemen in de Donaucommissie en Duitsland ia ondertekening van het vredesverdrag of met algemeen goedvinden, reeds eer der. Groot-Brittannië trok een amende ment van gelijke strekking in. Volgens waarnemers maakt dit afwij zen van de Westers'e mogendheden het onwaarschijnlijk, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten uiteindelijk de nieuwe conventie zullen onderteke nen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben sedert 1856 van de Donaucom missie deel uitgemaakt. Zeven artikelen van het Sovjet- ontwerp voor een nieuwe Donau-con- ventie zijn met zeven tegen twee stem men aangenomen. De zeven Oostelijke leden der conferentie stemden vóór, de Ver. Staten en Engeland stemden tegen, terwijl Frankrijk zich van stemming onthield. Daarna zijn drie artikelen aangenomen betreffende speciale navi- gatie-regelen. In het kader van de Benelux-Tol- overeenkomst is de commissie voor landbouw, voedselvoorziening en vis vangst Donderdag te Brussel bijeen ge komen om vraagstukken op lange ter mijn te bestuderen. Tot voorzitters zijn benoemd de heer Louwes, directeur-generaal van het Ne derlands ministerie van landbouw en de heer Buschler regeringsadviseur van Luxemburg. Het Prinselijk paar te Londen Prinses-Regentes Juliana der Ne derlanden en Prins Bernhard hebben Vrijdag het Victoria Palace Theater te Londen bezocht. Zij zaten, niet her kend door het publiek, in de stalles. Sovjetleerkrachten in de V.S. Michajl Samarin en mevrouw Kosenkina. Voorts verklaarde het ministerie, dat de Amerikaanse regering tegen over minister Molotof ontkend heeft, dat officiële Amerikaanse instanties iets uit te staan zouden hebben met „de ontvoering van tenminste één der onderwijskrachten". Mevrouw Kosenkina zou heden 'n dagvaarding ontvangen om „zo spoe dig als zjj daartoe in staat is" voor de commissie ter onderzoek van on Amerikaanse activiteit te verschijnen om te getuigen. Per officieel communique is te Ran goon melding gemaakt van een com plot om de regering van Thakin Noe met geweld omver te werpen. Deser teurs uit het leger waren van plan geweest op 10 Augustus Rangoon en een aantal andere plaatsen te bezet ten en een zuiver militaire regering te vormen. Loyale troepen hadden een groep van 600 gedeserteerde infanteristen, die op weg was naar Rangoon, verslagen. De deserteurs hadden de vlucht genomen, met achterlating van vrachtwagens en munitie. Een tweede groep deserteurs, 350 man sterk, was. toen zij in noorde lijke richting optrok, door vliegtuigen aangevallen en later door strijdkrach ten te land uiteengeslagen. De regering, zo gaat het communiqué voort, heeft generaal-majoor Smith Dun benoemd tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten. Regeringstroe pen voerden thans zuiveringsoperaties uit in vier heroverde steden, waar 150 deserteurs bij gevechten waren gedood. De plaatsvervangende commissaris Van politie in de federatie van Malak ka, Hall, heeft medegedeeld, dat in Malakka een speciale politiemacht, be staande uit 15.000 man, gerecruteerd zal worden, ter bescherming van de rub berplantages en de tinmijnen tegen aanvallen van opstandelingen. De komende dagen zullen 70 onder officieren per vliegtuig uit Engeland aankomen. Zij zullen worden gevolgd door 3000 officieren van de vroegere Palestijnse politie. SUPERFORT IN NEW-MEXICO NEERGESTORT Bij Roswell (New Mexico) is een superfort B 29 neergestort. Hierbij zijn twaalf personen omgekomen en acht ernstig gewond. De lerares Kosenkina op het Russische consulaat tussen de vice-consul Chepurnykh en de consul-generaal Lomakin. Links een journalist. Een groep Dajakkers, die tot stam men op Borneo behoren, die van oudsher koppensnellen, is in Ma lakka aangekomen om het verzet te helpen bestrijden. Een andere groep wordt binnenkort verwacht. Volgens een officiële bekendma king omtrent de aankomst der Da- jakkers had de bond van Malak- kastaten Serawak verzocht om „een beperkt aantal" Dajakse vrij willigers om te helpen bij het op treden tegen verzetslieden. De thans aangekomen groep zal in speciale eskadrons de jungle in gaan om communistische guerilla- strijders op te sporen. Onze hoofdstad zal in de laatste week van Augustus en de eerste in Septem ber een sprookjesachtige aanblik bie den. Voor de versiering zijn niet min der dan 121/,, km stof, 12 km groene slingers en 18 km palen nodig om Am sterdam tijdens de jubileumfeesten en de inhuldiging van prinses Juliaöa in een passend feestkleedje te steken. Het aantal voor de feestverlichting te ge bruiken lampjes is op geen 100.000 na te schatten. Er wordt thans niet meer zoals destijds bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina van vetpotjes gebruik gemaakt. Alle mogelijke technische en artistieke hulpmiddelen worden thans te baat genomen al blijven de ontwer pers onder leiding van de heer C. Feitkamp, architect aan het Bureau Publieke Werken, in overeenstemming met de wens van H.M. de Koningin, een zekere soberheid betrachten. Versierd en verlicht worden o.a. de drie grote grachten en een deel van de Amstel met de blauwbrug en de magere brug. De Westerkerk, de Zuiderkerk en Nieu we kerk, de Muider- en de Haarlem merpoort worden in floodlight gezet en het Frederiksplein met gaslicht geïllu mineerd. Ook de haven en het monu ment voor koningin Emma zullen ver licht worden. De grote pleinen zullen de hoogtepunten der stadsversiering zijn. Amsterdam zal zich in haar fraai ste kleed steken om bij de komende feestelijkheden allen die haar zullen bezoeken een passende ontvangst te be reiden. Donderdag wilde de 67-jarige P. Kla verweide uit Haarlem een bezoek brengen aan de stuurman van een schip, dat in de buitenhaven van de Hoogovens ligt. De stuurman had een ladder tegen het schip gezet en toen K. zich daarop bevond werd deze door een rijdende kraan aangereden. De man viel tegen de kraan en daar na in het water. Hij moest met zware verwondingen naar het Rode kruis- ziekenhuis in Beverwijk worden ver voerd, waar hij later is overleden. Naar in bevoegde kringen verluidt zijn alle berichten omtrent een over eenkomst met betrekking tot versche ping te Rotterdam en Antwerpen van goederen voor Duitsland voorbarig. Er is van een algemene overeenkomst geen sprake. Wel zijn er momenteel reeds bepaalde verschepingen van transitogoederen in genoemde haven steden, maar deze geschieden krach tens afzonderlijke contracten. Een be slissing aangaande een algemene re geling kan eerst over enige weken worden tegemoet gezien. (Van onze parlementaire redacteur) Indien er nog enige twijfel bestaan mocht hebben over de inzichten, die de K.V.P. bij de samenstelling van het kabinet-Drees hebben geleid, dan is deze na de voortreffelijke redevoering van de Katholieke fractievoorzit ter prof. mr. C. P. M. Romme in de Tweede Kamervergadering van Vrijdag wel volledig weggenomen. uitgesproken: een tweepartijenkabinet biedt de beste waarborg voor een pro gressieve welvaartspolitiek en een con structief Indonesisch beleid. Achteraf is de P. vd A. tevreden over dit kabinet en met name over zijn program, dat getuigt van idealis me en werkelijkheidszin. TILANUS. De Christelijk-Historische fractielei der, de heer H. W. Tilanus, die zijn partijgenoot mr. W F. Schokking in de regering opgenomen heeft gekregen, verdedigde met overtuiging een waar lijk nationaal kabinet, samengesteld uit de democratische partijen. De P. v. d. A. is wel erg hoog te paard gaan zitten, vond hij, toen zij de mate van progres siviteit van het nieuwe kabinet wilde bepalen. Dat was onverstandig en on tactisch. De schoen heeft bij de kabi netsformatie steeds bij de P. v. d. A. ge wrongen. EN WELTER.... Met een stentorstem sprak vervol gens de heer Ch. I. J. M. Weiter zijn afschuw uit over de rood-roomse sa menwerking in het kabinet-Beel. Hij dankte mr. Van Schaik, dat hij daar aan officieel een einde heeft gemaakt hoewel er in feite niet zo heel veel veranderd is. De heer Welter had uiteraard veel critiek op het tot dusver gevolgde In- donesië-beleid. Ook was hij teleurge steld over de houding van de heer Tilanus, die aanvankelijk nog al afwij zend stond tegenover de Indonesië-po- litiek. Volgende week zal de Tweede Ka mer, die voor het eerst onder presi- sidium stond van mr. L. G. Korten- horst, de debatten over de regerings verklaring voortzetten. Prof. Romme, die als eerste spreker het woord voerde over de Donderdag door de minister-president W. Drees af gelegde regeringsverklaring, zei het met alle duidelijkheid: de gehele fractie van de KVP was van de aanvang af van de noodzakelijkheid van een kabi net, bestaande uit vertegenwoordigers van KVP, PvdA, CHU en WD over tuigd. Zij achtte een zodanig kabinet in 's lands belang; zij wenste het, omdat een meerderheid van 2/3 voor de Grond wetsherziening en de daaruit voort vloeiende wetten voor de reconstructie van het Koninkrijk redelijk verzekerd moest zijn en zij vond het onontbeerlijk met het oog op de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. In de progresssiviteit van dit kabi net had prof. Romme vertrouwen. Wel willend stond prof. Romme tegenover de nieuwe regering en haar program, maar toch wenste hij te weten of de staatkundige vormgeving van de Ver. Staten van Indonesië voortgang zal vin den onder iedere omstandigheid, ook als de Republiek niet meewerkt. Zijn conclusie was, dat het kabinet in voor uitstrevendheid niet onderdoet voor het kabinet-Beel. Hij zegde de constructief- critische medewerking van de KVP toe, al voelde zij zich aan het regeringspro gram niet gebonden. MR. OUD. Ook de fractieleider van de WD, nor. P. J. Oud, trad het kabinet met ver trouwen tegemoet. Evenals prof. Rom me had hij heel wat critiek op de hou ding, die de PvdA bij de kabinetsfor matie heeft aangenomen. Hij had ver trouwen in de heer Drees als minister president, hoewel deze benoeming niet op de verkiezingsuitslag klopt; hij waardeerde het, dat de regeringsver klaring een reëel karakter draagt en hij was het eens met de Indonesische pas sage daarin. v. d. GOES VAN NATERS. Voor jhr. mr. M. van der Goes van Naters (PvdA) was hierna de taak weg gelegd, de houding van de PvdA bij de formatie te rechtvaardigen. Hij hield zich hierbij aan wat hij ook vóór het optreden van het nieuwe kabinet had Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur heb ben de Sovjets thans hun terugtrek ken uit het Berlqnse militaire be stuursbureau (kommandatura) vol tooid. Gistermorgen, nadat de Sov jets met de laatste partij archief stukken het gebouw verlaten hadden, is de Sovjet-Russische vlag, welke bij de andere vlaggen op het gebouw stond, ingehaald. De Sovjet-administratie heeft door het demonstratieve vertrek van haar per soneel uit het gebouw en door het ver wijderen van de daar tot dusver nog altijd waaiende vlag der USSR op nieuw getoond, dat zij de administra tieve verdeling der stad een voldongen feit acht. Het werk was reeds sedert geruime tijd stop gezet, doch de Sov- Uit Lake Success wordt Vernomen, dat de vertegenwoordiger van Israël bij de Veiligheidsraad, Eban, verklaard heeft, dat de regering van Israël elke noodzakelijke maatregel zou nemen om Jeruzalem van water te voor zien, tenzij de Verenigde Naties voor de watervoorziening te Jeruzalem zou den kunnen instaan. Volgens Eban bewees de verwoesting van het pompstation te Latroen, óf dat het Arabisch legioen te kwader trouw is, óf d,t schending van het bestand niet te voorkomen is. De bemiddelaar der V.N., zo zei hij, was niet in staat geweest de watervoorziening te waarborgen. Daarom meende de regering van Israël, dat Joodse troepen het station moeten bezetten ten einde het te herstellen en dat de V.N. het benodigde materiaal moeten leveren. Naar de mening van Eban had de demilitarisatie van Jeruzalem niets uitstaande met het probleem der watervoorziening. De Britse verte- tegenwoordiger, Sir Alexander Ca- dogan, besprak de kwestie der op Cyprus ondergebrachte Joden en stelde de vraag, of de Britse regering anders had kunnen handelen. Hij be schouwde deze kwestie als een on derdeel van het vraagstuk der ont heemden en merkte op, dat „er ten minste twintig keer zoveel Arabieren zijn, die in de door de Joden be heerste gebieden uit hun woonplaats verdreven zijn en die van de Joden niet mogen terugkeren". De meesten hunner, zo voegde hij er aan toe, le ven „onder oneindig slechter om standigheden" dan de Joden op Cyprus. Uit Lake Success wordt nader ge meld, dat de regering van Israël de Verenigde Naties verzocht heeft een limiet te stellen voor het huidige be stand. Voordien moeten, aldus de Jood se regering, de invasielegers uit Pa lestina verdwenen zijn of er moet vre de zijn gesloten. Aan een en ander diende de voorwaarde verbonden te worden, dat in geval van mislukking van deze voorstellen, de regering van Israël het recht heeft zelf een actie te voeren om uit de impasse te geraken. Volgens deze verklaring legt het bestand de regering van Israël zware financiële oorlogslasten op, belemmert het de vooruitgang en stelt het Israël onder een ingewikkeld systeem van internationale supervisie, „die op de lange duur zeer onvruchtbaar is en nog ingewikkelder wordt door onge wettigde pogingen, de vrijheid van immigratie te beperken". Verder ver klaart de regering van Israël, dat de aanval te Latroen „een duidelijk be wijs is van de onhoudbaarheid van de huidige toestand, daar geen van de door deze oorlog veroorzaakte moei lijkheden in het kader van het bestand kan worden opgelost" Graaf Bernadotte heeft bij aan komst te Stockholm gezegd: „Ik heb goede hoop, dat de oorlog in Palesti na ten einde zal zijn, indien wij het hestand nog zes weken kunnen hand haven. Er valt niet aan te twijfelen, dat geen van beide partijen hervat ting der vijandelijkheden wenst". Verder heeft Bernadotte te Stock holm nog verklaard, dat hij op grond van zijn besprekingen te Genève met Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, en functionaris sen der V.N durft te geloven, dat spoe dig hulp kan opdagen voor de 300.000 Arabische vluchtelingen in Palestina. De voorzitter van het noodfonds voor kinderen van de V.N. had voedsel en andere dringend benodigde goederen beloofd. jet-administratie was nog achtergeble ven teneinde haar archieven te bergen. Het enige wat de Russen in 't in de Amerikaanse sector gelegen gebouw achterlieten, waren de portretten van Lenin en Stalin. De zorgen voor de kolenvoorziening in de aanstaande winter nemen toe, nu algemeen verwacht wordt, dat de voor ziening van west-Berlijn door de lucht ook in de aanstaande winter zal moe ten worden gehandhaafd. In dit ver band wordt te Berlijn gesproken over de mogelijkheid dat het internationale Rode Kruis een initiatief zou nemen tot een voorziening van de ziekenhui zen. NIEUWE CONFERENTIES. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat de vertegenwoordigers te Moskou van de drie westelijke mo gendheden spoedig om een nieuw on derhoud met Stalin zullen verzoeken. Het rapport over de vergadering met Molotof is inmiddels te Londen aan gekomen. Vernomen wordt, dat gene raal Sir Brian Robertson, de Britse mi litaire gouverneur in Duitsland, uit Berlijn naar Londen overkomt om van advies te dienen over de technische aspecten van de Moskouse bespre kingen, voor zover deze de toestand te Berlijn betreffen. Waarnemers menen, dat het hierbij in hoofdzaak om de valutakwestie gaat. Jacht in volle zee verlaten Op het secretariaat van de Veilig heidsraad werd Donderdag het tweede rapport van de CVGD inzake de poli tieke toestand in West-Java ont vangen. Dit rapport was gedagtekend 10 Mei 1948 en vastgesteld op de 136ste vergadering van de CVGD op 30 Juli j.l. In een begeleidende brief van 2 Aug. meldt de CVGD, dat zij thans bezig is, feiten te verzamelen voor een aanvullend rapport over de politieke gebeurtenissen op Madoera. IRVING BERLIN IN ONS LAND De Amerikaanse componist van amu sementsmuziek, Irving Berlin, is gis termiddag in gezelschap van de Hol lywood-reporter van het Amerikaanse tijdschrift „Coronet", mr. Hoffman, per KLM-lijntoestel op Schiphol aangeko men. De heer Berlin verklaarde ongeveer 4 dagen in ons land te blijven en dan als toerist. Na het bezoek aan Neder land vertrekt de heer Berlin naar Londen. 18 mijl voor de kust, dwars van Petten, is het Amerikaanse jacht „Sisken", 20 voet lang, drijvende gesignaleerd met gestreken masten. De bemanning is in Den Helder aan land gebracht door het Engelse jacht „Baronet". Een onbekende trawler heeft de „Sisken" op sleep touw genomen, vermoedelijk naar IJmuiden. De bemanning van het Amerikaanse jacht bestaat uit de heer en mevrouw Dunaway Bill uit Seattle, resp. 24 en 22 jaar oud en studenten aan de univer siteit te Washington. Zij maken een vacantietrip naar Europa en hadden in Nottingham het jacht gekocht. Samen met twee Engelse architecten mr. Charles Hyde en Ted Lloyd, die de bemanning vormen van het Engelse jacht „Baronet" waren zij enkele dagen geleden uit de haven van Lowestoft ver*rokken met de bedoeling naar Nederland over te steken, een rondreis door de Nederlandse binnen wateren te maken en dan via België naar Frankrijk verder te reizen. In de afgelopen nacht omstreeks I uur zijn zij in slecht weer geraakt, 30 mijl ten noord-westen van IJmuiden. Een van de masten van de „Sisken" brak, waarop de „Baronet", de „Sisken" op sleeptouw heeft genomen, maar de tros brak. Het is toen gelukt aan mr en mrs Bill om op de „Barenet" over te stappen, waarop dit schip koers heeft gezet naar Den Helder en men de „Sisken" hulpeloos en verlaten op zee achterliet. Voor de inhuldigingsplechtigheid van Prinses Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is ook uitge nodigd mevr. Fanny Blankers Koen. Zij zal daar dus als vorstin van de sport tronen tussen vorstelijke ver tegenwoordigers uit alle delen der aarde. Uitzonderlijk zware regenbuien heb ben in verschillende delen van Schot land overstromingen veroorzaakt en grote schade aangericht aan te velde staande gewassen, de veestapel en ge bouwen. Tientallen gezinnen moesten uit hun huizen geëvacueerd worden. De stad Dubar, aan de Oostkust, werd volledig van de buitenwereld afgesne den. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: AANHOUDEND KOEL WEER. Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhou dend koel weer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1