r SPEELGOED WERD MEESTERWERK Wat is Alkmaar zonder Kaasmarkt? Stad en Omgeving. De drie Halter-meisjes in Londen „En Kootje is de bruid" Succes voor Mej. Tonneman De Alkmaarse dag Het gouden regeringsjubileum Antonini in het Gulden Vlies Portret van de week Alkmaarse middenstands- 1 avondschool Nieuwe weegbrug Afscheid en weerzien leder krijgt het te zien Glanzend9 gezond haar door Valdelis haarereme Stichting Fonds tot behoud der Kaasmarkt" in de naaste toekomst kijkt Een bijdrage voor de Alkmaarse dag (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, 13 Augustus. In de met roodleren stoelen gemeubileerde Empress Hall, ergens hoog op de tribunes, zitten wij knus bijeen. De Alk- maarsen Claartje Post en Rie van Geene en Ko Tonneman uit Hoorn en als de oud-kampioen gewichtheffen, Cor Tabak uit Beverwijk zich dan nog b(j ons voegt, dan jp Noord-Holland boven 't IJ ruim vertegenwoor digd. Waar vijf Noord-Hollanders bijeen zijn wordt gesproken over de stads feesten in Beverwijk en het laatste nieuws uit Alkmaar en Hoorn. Het duurt evenwel niet lang, want plotseling blijkt, dat wij een bruidje in ons midden hebben, Ko Tonneman is kort vóór haar vertrek onder trouwd en op 3 September zal zij in Hoorn de grote stap wagen. De hartelijke gelukwensen, die haar Hierover raakt het driétal niet uitge- L/e Jiai LCiiJJkc ÜAO+ nno alöMvfa <rofrviölrlan vergezellen, werden even overscha duwd door het verlies voor de turn- sport in onze contreien en voor „De Halter" in het bijzonder, maar allen verheugen zich oprecht in het goede nieuws, dat Ko gisteravond van haar a s. echtgenoot ontvangen heeft en waar in hij mededeelde, dat hun een huis in Arnhem is toegewezen. Inderdaad, een felicitatie waard. DE MEISJES MAKEN HET GOED. Hoe de meisjes het overigens maken? Uitstekend. Zij hebben in St. Helens School in Northwood een prettig onder dak gevonden en kunnen het met hun huisgenoten de Tsjechische, Oosten rijkse en Hongaarse turnsters uitstekend vinden. De mayor van Northwood is op bezoek geweest en Rie van Geene ver telt enthousiast van de grote taart, die rog slechts wacht op het ogenblik, dat zij zal worden aangesneden. „Als ik er aan denk, begin ik te watertanden" is de eerlijke bekentenis van Claartje Post. Klachten zijn er ook. De afstanden zijn ver. Een uur met de bus naar Em press Hall, de vergeefse reis naar Wem bley, ringen, die alleen met behulp van een ladder te verstellen zijn, een paard dat te laag is (een ponny dus) en dan het wachten. Urenlang zitten de meis jes op tochtige tribunes en gisteren moesten zij in de gang eerst de ver stijfde ledematen loswerken, alvorens zij voor de jury konden treden. GOEDE PRESTATIES En desondanks weren zij zich prach tig. Wij kunnen trots zijn op de Ne derlandse damesploeg en de heer Boot op zijn pupillen. Jammer is het, dat de meisjes niets van de overige spelen hebben gezien. Vrijdagnacht aangekomen, werd er Zaterdagmorgen uitgeslapen, zodat zij geen getuige konden zijn van de zege der Nederlandse dames-estafetteploeg. „Maar wij hebben een leuke boot tocht langs de Theems gemaakt en zijn naar Hampton Court geweest". „Én verder hebben wij gewinkeld". Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 14 Augustus 1848 lezen wij het volgende: Gistermorgen, omstreeks half zes waren te Holwierde enige der dorpsbewoners getuigen van een natuurverschijnsel, welks uitwerk sel men moet aanschouwd hebben om zich van zijn verbazend ver mogen een denkbeeld te vormen. Nadat het 's avonds te voren tot laat in den nacht zwaar geregend had, voorafgegaan en vergezeld van een vrij hevig onweder, ont dekten in den vroegen morgen eenigen, die op het land waren om te melken, een lichtend verschijn sel, dat zich weldra deed kennen als eene zoogenoemde windhoos, in de rigting van het Z.W. naar het N.O. voortgaande, en overal op het land aan het opgezette graan haar vermogen uitoefenende. Zware boomen, waaronder dikke esschen, werden als vermorzeld en de stukken heinde en verre tot op eenen afstand van nagenoeg 100 Ned. ellen geworpen en eenige roeden aardappelen op eenen aan zienlijken afstand, als het ware omgewield, en een erwtenveld als platgeslagen. Op eens doet zij in haren voortgang de hoeve aan van den landbouwer E. W. Rit- sema. Gelukkig, dat er geene merkelijke schade aan het gebouw is te weeggebragt, doch een ste vige poort op den dam, welker deuren door een hek waren ver vangen, werd geheel overdwars omgerukt en in de gracht gewor pen; twee rijen pannen boven de schuurdeur werden weggerukt en de mantels van enige pannen op het.boveneinde der woning werden afgebroken, terwijl de kap van den schoorsteen verwrongen werd. Men zal zich nauwelijks een denk beeld kunnen vormen van de ont steltenis der bewoners; men meen de, dat alles vernietigd zoude wor den: een geweldige luchtstroom vulde het huis en eene dienst maagd, zich op dat oogenblik tus sen eene nabijstaande stookhut en de woning bevindende, was, als aan den grond genageld, niet in staat door de dwarrelende wer king van de wind binnen 's huis te komen. Na verder in dezelfde rigting haren loop vervolgende heeft zij grootendeels de muren der arbeiderswoning van de wed. J. Toxopeus, gelegen aan de voet des dijks, omgerukt, de vensters verpletterd en aldus de arme we duwe en hare kindertjes in groote ongelegenheid gebragt. Waar schijnlijk heeft zij zich boven de Eems opgelost en is alzoo in haren loop gestuit. praat. Rest ons slechts te vermelden, dat van hun ponden niet veel over is. Wat betreft het turnen, waren alle drie vol goede moed, al achten zij de concurrentie zeer groot en mag de bovenvermelde tegenslag ifiet onder schat worden. Zondag keren de meisjes terug. Om 6.40 uur komen zjj aan in Hoek van Holland en om 8.10 uur vertrekt de trein in de richting Alkmaair. Zy kunnen daar om even 11 uur ver wacht worden. WU spreken hierbij de hoop uit dat velen, leden en andere belang stellenden, de Alkmaarse turn-Fan- ny's hartelijk zullen verwelkomen. Bij de Olympische Spelen te Londen wordt bij het turnen een voor Neder land vrijwel onbekend toestel gebezigd, namelijk de evenwichtsbalk. Reeds bij de Voorbereidende training voor de Olympische Spelen legde onze plaats- gcnote mej. Co Tonneman, die zoals men weet thans lid is van de Alkm. vereniging „De Halter", grote vaardig heid op dit toestel aan de dag. Reeds be haalde zij in Nederland de beste resul taten, maar in Londen overtrof zij de verwachtingen en met het maximum aantal punten werd de Hoornse inwoon ster de beste ter wereld op de even wichtsbalk. zal op be- Zoals wij reeds eerder meldden a.s. Zaterdag de Alkmaarse dag Schiphol gehouden worden. Ook langstellenden kunnen dit unieke ge beuren bijwonen. Men zie de bijzon derheden daaromtrent in de adverten tie welke -in dit blad is- opgenomen. liet programma bestaat o.m.. uit. een optocht over het terrein, begroeting namens de KLM, hijsen van de stede- vlag, terwijl de Postharmonie het stedelied speelt. Na het „bierfeest" van de Alkmaar se kaasdragers begint de rondvlucht. Hierna optreden van de Alkmaarse keurturngroep, Westfriese boerendan sen en cabaret van de Alkmaarse Post harmonie. Om zes.liur zal het feest, dat om kwart voor drie begint, geëindigd zijn. De bussen vertrekken vanuit Alkmaar om precies half één. GESLAAGD Voor het Basisexamen van de Ne derlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Gra- venhage slaagden de dames A. E. van Bezooijen, Maria Th. Jol, Jellie van der Veer, Joh. te Velde, Maria P. Vennik, Maria M. O. J. Weiier. Marie M. C. Wiese en de heren L. Th. Brands, .B Koolwijk, J. Oudhuis, R. van der Veer en J. G. Wiese, allen te Alkmaar. Voorts slaagden voor dit examen de heren J. R. Lemette en G. W. Ver heul, beiden te Bergen, mej. Maria Hoogerduijn te Hêiloo en de heer J. G. Weener te Warmenhuizen. Voor het Brittannia Middenexamen A slaagde mevr. E. M. Mink-Stor te Alkmaar. 50 Jaren van dienen en weldoen De Engelse schrijver Aldous Hux ley zegt in één van zijn laatste boe ken: The only progress is a progress in Charity", d.w.z. De enige vooruit gang (van onze samenleving) ligt in een vooruitgang van de weldadigheid. Dit woord stemt tot nadenken, vooral nu wy ons voorbereiden tot de viering van het gouden Regerings jubileum van H.M. Koningin Wil- helmina. Immers het leven en de regering van onze Vorstin hebben gedurende deze 50 lange jaren gestaan in het teken van dienen ten weldoen! Hoe vele malen trok zy niet, zon der enig uiteriy'k vertoon, tussen vaak drukkende staatsbemoeienissen, naar de plaatsen van rampspoed- en leed om zelf zittende in de woningen der beproefden, troost en bemoediging te brengen. Van hoeveel landelijke charitatieve instellingen trad Zij niet op als be schermvrouwe om uiting te geven aan een nimmer afnemend verlangen het werk dezer instellingen biyvend en met het volle gewicht van Haar Koninkiyke waardigheid te steunen en te stimuleren. Vyftig jaren gaf Zy -Zich aan Haar grootse regeringstaak en aan Haar volk in lief en leed. Bij de viering van Haar gouden regeringsjubileum wordt nu op ons een beroep gedaan om onze Vorstin voor dit alles hulde te brengen door de aanbieding van een fonds voor kankerbestrijding. De actie voor de vorming van dit fonds moet dan ook een spontane demonstratie worden van onze ver ering én van onze dank voor ieder jaar, dat wij mochten leven in een land als het onze en onder een Vorstin als onze Koningin Wilhel- mina. Hieruit volgt, dat een ieder, jong of oud, het fonds dient te steunen, allereerst door het kopen van een jubileumspeldje. Maar by het kopen van dit speldje 0.50 mag het niet biyven. Integen deel, een ieder van ons zal in zyn gemoed ten volle verzekerd moeten zijn, dat het hier om hogere dingen gaat en dat onze gave voor dit. doel een offer der dankbaarheid behoort te zyn, beantwoordende aan het hoge levensparool van onze jubilerende Vorstin „DIENEN EN WELDOEN". G. FIGéE, Secretaris Sociale Raad, Districts-Armenraad voor Alkmaar e.o. Het ging er gisterenmiddag vrolijk toe in het Gulden Vlies. Voor een tal rijke kinderschaar trad daar op de be kende goochelaar en buikspreker Anto nini en hij heeft de jeugdige bezoekers een bijzonder prettige middag bezorgd. Vooral was het een vreugde als .gr jeugdige assistenten uit het publiek op het toneel mochten komen om de hel pende hand te bieden. Telkenmale klonk een daverend applaus. Antonini bleek er uitstekénd slag van. te hebben met de jeugd om te gaan en .zijn goo cheltoeren en zijn spel met dè spreken de pop waren grote attracties. Een vro lijke gezellige middag met veel applaus. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Morgen, Zondag 15 Augustus wordt de doktersdienst waargenomen door J. Maats, arts, Steynstraat 1, tel. 2387. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 15 Augustus zal de apotheek SchoutenOele in de Koorstraat voor het publiek geopend zijn. In deze apo theek zal gedurende de volgende week de nachtdienst worden waargenomen. Het adresboek vermeldt hem als „A. S. Schouten, Gr. Nieuwland 54, zonder", deze krasse baas van 71 jaren oud. Het werd ook hoog tijd, dat hy „zonder" kwam. Als je 36 jaren tabakskerver bent geweest, waarvan 19 jaar bij de firma Goes op de Achterdam (waar je dan zo'n slordige 3000 pond per week zag ver werken) en dan nog een reeks van jaren bij de Pirate-fabriek boven het IJ, als. je dan bovendien een vijf jarige staat van dienst hebt aan het voormalige Rijksopvoedingsgesticht, dan mag je genieten van je ouder domspensioen. Maar dan kan het ge beuren, dat je geen rust in je bot ten hebt en toch iets omhanden wilt hebben. Dat „iets" heeft Schouten gevonden in zyn visserij in de Alk maarse grachten. Hij kan nu eenmaal niet stilzitten en vist om het vissen, om de sport. En nu de snoeken in het stadswater los zyn gekomen, trekt hij er dagelyks op uit met zijn net, zijn emmertje en zyn onver stoorbaar humeur. En in zijn binnen zak zit een dikke bos vergunningen, want er komt heel wat kijken, eer iets mag tegenwoordig. En opzij van het vriendelijke huisje achter het Gr. Nieuwland bewaart hij zijn vangst in een grote bun. Iedereen kent hem in de buurt. Wat een wonder, als je achttien jaar op dezelfde plaats woont en, net als je vrouw geboren en getogen Alk maarder bent. Zo zit Schouten vol herinneringen, die zich vooral weer een weg banen, als hy in zijn kamertje zit te praten. De wanden hangen immers vol. En Schouten vist, op zijn kalme manier. En als hij volgend jaar vijf tig jaar getrouwd zal zijn, hoopt hij nog te vissen. Omdat hij dat doet om de sport, omdat het hem in het bloed zit, Schouten van het Groot- Nieuwland. „VISSEN OM DE SPORT" (Foto Schoen) Bij de tê Alkmaar en Schagen gehou den examens voor het Middenstands diploma Algemene Handelskennis slaag den de navolgende leerlingen van de Alkmaarse Middenstandsavondschool, uitgaande van de Neutrale en Christe lijke ^liddenstandsverenigingen te Alk maar, directeur de heer H. W. Holsmul- lr: Mevr. D. Burger-Rezelman en G. J. ten Haken te St. Pancras, W. J. Fries wijk te Schoorl, J. P. Beek, W. B. de Haas, F. Waalewijn, J. J. v. Gaaien, W. J. de Groot, A. S. Jansen, A Kaandorp, M. L. Kranenburg, G. P. Lodder, C. J. Middelbeek, D. Schipper J. Stoop, C, P. Vennik, A. Vogelpoel, mej. A. de Vries en-mej. E. de Vries, allen te Alkmaar. 't Heeft heel wat voeten in de aarde gehad /ter de nieuwe weegbrug aan de Nieuwesloot m gebruik genomen kon worden. Er ïhoest in- dé meest letterlijke 'zin Van het (voord gewikt en gewo gen worden om deze weegbrug, die een gewicht van maximum 30.000 kan heffen, zuiver af te stellen. Hét tot stand komen van deze weegbrug betekent een aanwinst voor Alkmaar en wyde omgeving, want dit grojte apparaat heeft de hoogste weegcapaciteit in geheel Noord-Hol land. BEDRIJFSVOETBAL. Hieronder volgen de uitslagen van de Wedstrijden welke deze week zijn gespeeld door de Alkmaarse Bedrijfs voetbalverenigingen: Afdeling A: SovaRingers 36. Afdeling B: PapierduivelsAPSV IT 05, TelefoniaStoel 22. Afdeling C: Vivo BoysFord Boys 91. LandbouwhuisChevrolet Boys 26, RingersPOA 04. Reiniging Krom 61. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder van openbare werken de heer Coerts zal inplaats van Dins dag-, Woensdagmiddag van 23 uur spreekuur houden. De trein voor richting Hoorn stond op het punt van vertrekken. De chef had de binnenkomst van de Amster dammer al afgewacht en was juist voornemenshet sein te geven toen er nog een familie, vader, moeder en twéé dochtertjes kwam aansnellen. „Kunnen we gaan rijen, chef?" vroeg de machinist die startklaar was. De man met de rooie pet liet lang zaam zyn pannekoek de lucht ingaan, een soort lijdelijk verbet om de fami lie nog de gelegenheid te geven om de trein te halen. De vrouw en één meisje stapten in, de man met het an dere meisje aarzelde. „Brengt zeker het tweetal weg", flitste het door 't hoofd van de chef en resoluut strekte hij zijn rechterarm hemelwaarts. De machinist, die er „zin in had", zette er de sokken in en opeens opeens Een chef die rood, als zijn pet, aan sloeg en luidruchtige taal over het Alkmaarse perron liet schetteren. Het doordringende gehuil van een kind deed de portieren van de rijdende trein openen en alle passagiers veron derstelden dat een groot ongeluk zich in dit ene moment waarop de trein reed had voltrokken. Het rumoer steeg uit boven het ge daver van de stampende machine en de machinist liet met een ruk de trein stilstaan. Een onthutste moeder stap te met haar dochter uit de trein. Het huilende meisje op het perron omhels de beiden of het een weerzien na ja ren gold. „Stommerd" zei de chef tegen de man. Deze nam geen notitie van die ere naam, maar deed zijn vrouw de nuch tere mededeling, dat ze in de verkeer de trein gestapt was. Op tijd zyn de passagiers in Hoorn gearriveerd en de oren van de machinist moeten beslist getuut hebben want in alle coupé'swas het: toch een aardige man die machi nist. Zwitserland en Brazilië hebben een verdrag betreffende luchtvracht- vervoer ondertekend, dat beiderzijds concurrrentie op commerciële basis mogelyk maakt. In deze eeuw der techniek ia men geneigd de meester te zien Ih hém, die zyn vernuft liet leven om met motorische krachten, waaruit ko lossen van koper en staal de ener gie ontvingen, het raderwerk van de machtigste machines te doen draaien Wij zyn gisteren op een simpele fiets naar Helloo gereden om daar by de heer M. Heringa aan de Kerk- laan te kijken naar zijn schepping, vernuftig samengesteld uit weinig materiaal. Geen vyftien centimeter hoog is dit meesterwerk en met elkaar hoog stens een halve meter lang; zo op het ook een eenvoudig kinderspeelgoed, maar wie het even aandachtig beziet, j zal volmondig toegeven hier te doen te hebben met een juweel van een werkstuk. Veertien maanden lang nam de heer Heringa na zyn dagtaak het weinig gereedschap op om vormloos zink en blik en wat nietige dingen samen te voegen tot dat wat het nu geworden is: een miniatuur-driedelig electrisch treinstel. Weinig gereedschap en nog minder gelegenheid om te bouwen had deze Bovengenoemde Stichting hield Vrij dagmiddag te 4 uur een algemene be stuursvergadering in het kantoor van de V.V.V. in het Waaggebouw onder leiding van de voorzitter, de heer W. Grondsma, Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente van 15 Ju ni 1948 waarin wordt medegedeeld, dat de minister bij de goedkeuring dei- subsidie voor. 1948 voor de kaarsmarkt heeft medegedeeld, dat dit besluit niet inhoudt, dat na dit jaar mag worden gerekend op een bijdrage uit de Rijks middelen. Integendeel is deze bewindsman van oordeel, dat indien de instandhouding van de Alkmaarse kaasmarkt uit sluitend om propagandistische redenen door belanghebbenden zou worden gewenst, deze zouden moeten trachten zelf de middelen ter dekking van de met instandhouding gepaard gaande kosten te vinden. Het gemeentebestuur zou het op prijs stellen suggesties van de Stichting te ontvangen om de nodi ge middelen van anderezijde voor volgende .jaren, -te verkrijgen. Bij de bespreking van dit schrijven bleek, dat suggesties zeer moeilijk te geven zijn. Het denkbeeld aan alle be langhebbende zakenmensen een circu laire te sturen zal weinig effect sorte ren. Ook V. V. V. heeft destyds 'n po ging in die richting gedaan in de hoop, dat men zou begrijpen, dat Alkmaar langzamerhand een stad is geworden waar men zich ook finan cieel voor het werk van de V. V. V. zal moeten interesseren, maar de middenstand vertrouwt er nog te veel op, dat de baten wel uit zich zelf zullen komen en men de kosten daarom achterwege zal kunnen la ten. Hoe funest dit standpunt is zal kunnen biyken als de subsidie voor de kaasmarkt door gebrek aan me dewerking van particuliere zyde niet meer verkregen wordt en er dus geen kaasmarkt meer zal zyn, want de gemeente is noodlijdend en zal daarvoor geen gelden van bete kenis mogen afstaan! Laat men zich eens even Alkmaar zonder kaasmarkt denken, dat wil zeggen Alkmaar zonder vreemdelin gen omdat deze natuurlijk hier niet meer zullen komen. En dat gevaar dreigt, tenzij er reeds het volgend jaar een bedrag van plus minus f 30.000 kan worden gevonden. Misschien zal de ministèr bereid blijken toch enige medewerking te verlenen, maar ook dan zal van parti culiere zyde bijgesprongen moeten worden al mag men wellicht hopen, dat de kaasfabrieken die bovenal belang bij onze marktreclame hebben ook bereid gevonden zullen worden niet 'n wat geringere toelage per kg van de aanvoer genoegen te nemen. Dan zullen de gemeente en particu lieren toch het tekort moeten bijpas sen en omdat de tijd dringt en dit al les op korte termijn bekeken zal moeten worden, werd besloten de ge meente te verzoeken de commissie- Deckers binnen afzienbare tijd bijeen te roepen opdat een en ander neder kan worden bekeken. De heer J. van Oeffeit had 'n schrij ven ingezonden waarin hij, dcor ver trek naar elders als bestuurslid der Stichting bedankte. De voorzitter bracht hem hulde voor alles wat hij vanaf de oprichting der Stichting voor de belangen van het fonds gedaan had Het jaarverslag van de secretaris, de heer Tj. N.. Adema, werd. met dank aan de samensteller, goedgekeurd, evenals, de rekening van de penning meester, de heer D. G. G. Margadant. Daaruit bleek, dat einde 1947 nog een batig saldo van f 970.37 in kas was EEN BIJDRAGE KAASDAG VOOR DE Mededeling werd gedaan van de voor Alkmaar belangryke kaasdag welke op 21 Augustus a.s. op Schiphol zal worden gehouden. De kaasdragers, de Postharmonie, de volksdansers uit de Schermer, het gemeentebestuur en afgevaardigden van diverse organisa ties welke bij het vreemdelingenver keer of de zuivelfabricage betrokken zijn, zullen dan rondvluchten boven Alkmaar maken. De K.L.M. neemt er daarvan twee voor haar rekèning, maar het is gebleken, dat alle daar voor in aanmerking komenden dan niet mee kunnen. Buiten de mede werking van de KX.M. om zal er nog 'n bedrag van f 1500 nodig zijn, waar van een particulier reeds f 500 toe zegde, zodat nog een bedrag van f 1000 gevonden zal moeten worden. In ver band met de grote reclame, voor de kaasmarkt welke op die dag zal wor den gehouden alle aankomende en vertrekkende reizigers krijgen die dag b.v. 'n hompje Alkmaarse kaas en ook de buitenlandse pers en cineasten zul len voor deze reclamedag worden uit genodigd werd besloten ui', de kas der Stichting f 500 voor de kosten bij te dragen. In de vacature van de héér Van Oef feit werd benoemd Ir. Kranen, secre taris van de Bond van op coöperatie ve grondslag werkende Zuivelfabrie ken. DE RUITERTJES MOETEN HAFDER WERKEN Op verzoek van de heer .Voothui- sen zal aan de gemeente het ver zoek gericht worden, zo mogelyk het torenuurwerk dusdanig te verande ren, dat op de dagen van druk vreemdelingenbezoek de ruitertjes ook op de halve uren naar buiten zullen rijden. Er is voor deze ruitertjes in de va- cantiemaanden grote belangstelling en vele touristen kunnen niet wachten tot zij na een uur weer verschijnen. Men zou, door de „steekspelen" ook op het halve uur te laten houden,, de ge legenheid om met de verrassingen van onze wondermooie Waagtoren kennis te maken waarschijnlijk zonder be- lanferijke kosten voor de gemeente kunnen vergroten. man. Zyn werkbank was de aanrecht in d« keuken en onze waardering neemt er om toe, wanneer we dan aanschouwen wat er gemaakt werd, In de middelste wagon van het trein stel, waaraan niets ontbreekt, zelfs met het! bordje van tweede of derde klas, is de motor ingebouwd. En wat voor een motor! Een oud Phili-Shave-aparaat werd gesloopt en het motortje daarvan omgebouwd voor twintig volt. De stroomtoevoer naar deze motor ge schiedt door de buiten- en midden rails, terwijl het ingebouwde relais,- een toestel om contact aan te bren gen of te verbreken, wordt bestuurd met geiykstroom, die aangevoerd wordt door de bovenleiding. Die leiding ziet er uit als die waar onder de echte „stofzuiger" over de spoorbaan snelt. „En wat men met het treintje al lemaal kan uithalen", zei mevrouw Heringa, „dat kan ik zomaar zonder wat te vergeten niet een-twee-drie op noemen". De baas was zelf thuis, want over dag heeft hy zyn werk bij Radio Kaal, maar we hebben zijn trein ge zien en de mogelijkheden onderzocht. Het is geen treintje, dat zonder meer over een rails rijdt, nee, alles is ge automatiseerd. Rijdt het geheel voor uit, dan branden voor aan de wagen de lampen met wit licht en achter de rode slultlampen. Schakelt men op achteruit", dan wisselen de lichten. Op afstand is de trein te besturen en aan vele mogelijkheden werkt de heer Heringa thans nog. Want alles moet tot in de perfectie functionneren en momenteel heeft hij nog een wissel systeem onder handen. Met grote spoed 'werkt deze meenter van miniatuur- <;echnlek aan de voltooiing, want zeer bin nenkort krijgt iedereen de gelegen heid om dit speelgoed, dat een meesterstuk is geworden, te bezien. Waar en wanneer zullen we nog niet verklappen. Maar als deze mi- niatuur-electrische trein over de rails vliegt, zullen jong en oud de ogen uitkyken aan het prachtige werkstuk. Met dit bewonderenswaardige precisiewerk heeft Heringa bewe zen, dat men iets groots kan ver richten óók door het bouwen van een prachtig kinderspeelgoed! DAMES het leven is duur! Er is werk, veel werk, aan de winkel. Onze omvangrijke exportorders moeten tijdig gereed komen. Stelt U Uw middag beschikbaar? U kunt in onze gekoelde en gezellige lokalen aan de totstand koming der exportorders medewerken. Het is prettig zelf een aandeel te hebben in de luxe verpakking onzer chocolade artikelen. Het schenkt U voldoening en Uw financiële positie vaart er wel by. Ringers' Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. Noorderkade 20, Alkmaar heeft Uw hulp nodig. In de export ligt onze welvaart besloten. Komt U eens praten, dan kunnen wij U onze bedoeling duidelijk maken. INGEZONDEN MEDEDELING

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2