TERRA INCOGNITA Door de lucht naar het onbekende binnenland Wat de theaters brengen CINEMA AMERICAIN Iedere avond klokslag acht VICTORIA-THEATER Mijn eigen rechter 60 cent Predikbeurten IJmuiden. V isserij -besommingen HARMONIE- THEA1 ER De beste jaren van ons leven Bergen. De oogst van de weg Siem Nieuwenhuizen brengt vrolijkheid De schade hersteld Wijziging busroute naar Egmond Nieuwe Niedorp. De zee eiste weer zijn tol Egmond-Binnen Tocht ouden van dagen Burgerlijke Stand Heiloo. Burgerlijke Stand Egmond aan Zee. Reddingsfilm Officiële cursus voor het Middenstandsdiploma Oudorp jaarvergadering R.K.V.V. Kolping Boys CDE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85 De Wisselmeren door woesi maan landschap van de kust gescheiden De vallei der Meren De film „Iedere avond klokslag acht" heeft alle kwaliteiten die elke Ameri kaanse show-film bezit en die voor de liefhebbers van zo grote bekoring zijn. Een weelde van kleuren, een overdaad van vrouwelijk schoon, in een mini mum van textiel gehuld, in het gehoor liggende muziek en een ongelooflijke vaart en meeslepend rythme in ballet ten en solo-dans. In het algemeen ge sproken dus een luchtig vermaak, zon der pretenties, zoals er dertien in een dozijn gaan. Maar daarenboven heeft de film een story, die verre uitsteekt bo ven de zouteloze verhaaltjes van haar soorgenoten en die „Iedere avond klok slag acht" onderscheidt van het door snee product. De film behandelt de ge schiedenis (onder een andere naam) van het Windmill-theater te Londen dat zelfs gedurende de ergste Blitz-periode nooit sloot en daarom van de Engelse koning een hoge onderscheiding ont ving. Terecht werden de mensen, die avond aan avond klokslag acht uur hun voorstelling brachten, vaak onder een regen van bommen en scherven, geëerd om het hooghouden van het Londense moreel. Daarom kent deze film actuali teit, iets, wat wij vaak misten in een show, daarom is zij juist iets beter dan de meeste. En Rita Hayworth draagt daartoe haar steentje bij, al pleegt zij ook een aanslag op puriteinen. Nigel Balchin schreef het drama „Mine own executioner" en Burgess Meredith, Dulcie Gray en Vierson Moore vertolkten met hun uitstekend spel dit boek tot een film, zoals er he laas maar weinige worden uitge bracht. Niet alleen het spel in deze film is opvallend goed, ook filmtechnisch is „Mijn eigen rechter" tot een uitstekend geheel gegroeid waarin de vaak fasci nerende close ups een welhaast ener verende spanning teweeg brengen. De film is tragisch, maar tragischer is nog de houding van sommige „film liefhebbers" die, wanneer een film hun begrip te boven gaat, de bioscoop niet verlaten maar rustig een praatje opzet ten of lachen wanneer er niet gelachen moet worden. DE attractie van ons blad was voor vele abonné's het bekende verhaal van J. D. v. Exter Onze jongelui genoten er dubbel van, omdat er zoveel avontuur in zat. Nu bet in boekvorm ver schenen is, kun je het in eens doorlezen En de prijs valt mee n.l. slechts per boekje Koopt het nog heden bij onze bureaux ol bij agen ten en bezorgers Zondag 15 Augustus. ALKMAAR, Geref. kerk, 10 uur, prof. dr. Nauta van Amsterdam; 5 uur ds. Schenk van Nieuwolda. BERGEN, Geref. kerk, 9 uur en half elf, ds. Telkamp; half 5 dr. Kraan van Vlaardingen. BROEK OP LANGENDIJK, Geref. Kerk, 10 en 7 uur, ds. Donner. EGMOND AAN ZEE. Geref. kerk. 10 uur ds. Schenk van Nieuwolda; half 6 prof. dr. Nauta, van Amsterdam. HEILOO, Geref. kerk in Evangelisa- tiegebouw a.d. Kerkelaan, half 9, ds. Schenk van Nieuwolda; 4 u. prof. dr. Nauta Van Amsterdam. HEER-HUGOWAARD: Geref. kerk, half 10 en 7 uur, ds. Huismans. NOORDSCHARWOUDE, Geref. kerk 10 en 4 uur, dr. Richel van Heemstede. SCHERMERHORN, Geref. kerk, 10 uur leesdeinst; 3 uur ds. Donner van Broek op Langendijk. SINT PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. In totaal werden aan de Rijksafslag gisteren 3870 kisten vis aangevoerd. Besommingen: IJm. 16 f 22.270, 39 f 25.155, 249 f 133. 5 f 825, 213. f 95, 229 f 675. 239 f 627. 234 f 14, 207 f 8, 202 f 51, 237 f 6; KW. 78 f 6045; HD. 74 f 143. 25 f 131, 7 f 116. 95 f 683, 79 f 9. 220 f 7, 63 f 14, 184 f 101; UK. 202 f 677, 162 f 1787, 36 f 123, 105 f 120. 169 f 143, 69 f 158. 86 f 137, 7 f 500, 90 f 59, 59 f 218, 87 f 1684 44 f 1743, 234 f 674, 51 f 436; VO. 9 f 188, 60 f 199; OD 8 f 92. Het gegeven is misschien ietwat ver gezocht, doch dit realiseert men zich niet. Daarvoor is het spel te boeiend. Een ander punt waardoor de film op valt is dat men het heeft aangedurfd om, evenals in het boek, aan het einde geen happy-end te verzinnen. „My own executioner" is meer ge worden dan een rolprent, die men bij het naar buiten lopen weer is verge ten, het werd er een die tot de beste na-oorlogse producties gerekend mag worden. In de Harmonie draait voor de vierde week de film van het seizoen, zodat verdere aanbeveling overbodig is. Gedurende het tijdvak van 6 tot en met 13 Augustus werden aan het po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: wit kralen ketting, een vulpen (Wa terman), wit wollen kinderjasje, ga bardine regenjas, gewicht 1 kg., ro zenkrans, Angorapoesje, ceintuur (gebloemd), horlogeketting, wit kin dervestje, kinderschoentje (zwart lak), kinderwagen, zakboekje, gele regen kap, lichtgroene geblokte dames shawl, gummibal (oranje-bruin), kin dervestje, klomp, armband (zilver), beige wollen vest, etui met vulpen en vulpotlood, gebloemde shawl, padvin- detsriem, zwarte suède dameshand schoenen, rood wollen kindervestje, 2 muntbiljetten van 2.50, 4 munt biljetten van 1.autosleuteltje (contact), rood zijden shawl, bril zon der montuur, parapluie, gouden da- mesring met steen. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Duitse herdershond (zwart) bruin gevlekt, zilveren kettinkje met zilve ren kruisje, bruine portemonnaie, inh. 3.portemonnaie inh. 220.en insigne B.S., rode portemonnaie inh. klein geld en bonnen, parapluie (grijs zwart geruit), zwarte portemonnaie inh. enige muntbiljetten en postwis selstrookje, blauw jongenswindjack, paarlen-snoer, fototoestel, geruite hoofddoek, fototoestel Kodak met bruin lederen tas en bibliotheekboek, wieldop „Hilmann", damespolshorloge double grjjs bandje; tas met motor gereedschap, Canadese regenjas, licht blauw wollen vest, actetas inh. 4 bad pakken, witte badhanddoek, 2 gum miballen, alpinopet; rozenkrans met dopje, Cyperse kat, zonnebril, grijs montuur; rood lederen portemonnaie inh. ong. ƒ2.en enige vleesbonnen; zwarte brieventas inh. ƒ200.en 510 Belgische francs; boodschappentas, wit met ltorenblauw; badpak, hand doek en regenjas, grijs zeiltje voor kinderwagen, tennisracket, rose plas tic regenkapje, 2 muntbiljetten a 2.50 en 2 1.rood bruin lede ren portemonnaie inh. 11.rode plastic ceintuur, blauw wollen vestje, blauwbewerkte das, zwarte portefeuil le met ritsluiting inh. ƒ17.leesboek „Laatste kwartier". Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grootelaan 17, tel. 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. Waarheen zouden de gasten Don derdagavond hun schreden richten? Zouden ze hun opwachting gaan ma ken bij Don Quichot in het openlucht theater of zouden ze een plaatsje zoeken in De Rus, waar Siem Nieu- wenhuyzen optrad, de grapjas, die heel Nederland heeft doen schateren van de lach? Vrezende, dat Pluvius de dolende ridder op zijn van koude rillende rossinant zou verdrijven en de bruiloft van Kamaclio zou ver regenen, ging de meerderheid naar de revue-komiek, waar ook een bruiloft wachtte, zelfs twee n.l. van een jon ge dokter, die door een deurwaarder met inbeslagneming van zijn inboedel bedreigd en door zijn zure verliefde huishoudster achtervolgd, een toe vlucht zocht bij een rijke freule en van Hannes, ?ijn huisknecht, die werd ingepikt door de barones en zo ge bombardeerd tot baron Kneut. Het ging niet alles zo vlot en soms leek het of er van de bruiloft door de stommiteiten en malle fratsen van Hannes niets terecht zou komen, maar tenslotte kwam alles op zijn pootjes of liever in het huwelijks bootje terecht. Het publiek, dat de zaal tot het laatste plaatsje bezette, genoot ge weldig van al die zotternij. Siem was de ziel van het gezel schap en liet het publiek de hele avond daveren van de lach. De fraaie trapjesgevel van het ge meentemuseum, die al verscheidene eeuwen oud is en dus heel wat stor men zal hebben getrotseerd (de cijfe rs ntus vermelden het jaartal 1655) liep hij de storm van j.l. Zondag vrij ernstige schade op. Een tak van de ervoor staande oude iep kwam naar beneden, boven op de gevel. Gelukkig liet Gemeentewerken er geen gras over groeien. Het geveltje heeft Donderdag en Vrijdag in de steigers gestaan en gedurende die tijd is een metselaar bezig geweest het „Sterkenhuis", met behulp van de daartoe zorgvuldig bewaarde steentjes, zijn oude contouren te her geven. Een minutieus werkje, waar van, naar wij hopen, de sporen spoe dig geheel uitgewist zullen zfln. De busroute BergenEgmond, die als gevolg van de smalle wegen zo veel moeilijkheden oplevert, heeft met ingang van gisteren een kleine wijziging ondergaan. In Bergen wordt n.l. niet meer gereden via Breelaar», Raadhuisstraat en Hoflaan, maar langs de Hertenkamp en Komlaan. Het is hier: nieuwe wegen, nieuwe moeilijkheden. Bij de Komlaan wordt de trambaan in beide richtingen ge kruist, juist op een tijdstip, dat de tram passeert. DOKTERSDEENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 15 Aug., wordt de medische dienst te Bergen en Bergen aan Zee uitgeoefend door dr. De Vos (waarnemer voor dr. Lugten), Rus- senweg 1, tel. 2700. Enkele meisjes, o.a. twee van de familie Goedhart alhier waren Woensdag hij Camperduin in zee aan 't baden. Een van hen, de drie en twintig-jarige Alida Goedhart is daarbij verdronken. Het lichaam van het meisje had men tot Vrij dagmorgen nog niet teruggevonden. President Truman heeft de wet ondertekend voor de lening ad 65 mil- lioen dollar aan de V.N. voor de bouw van het permanente hoofdkwartier in New York. Rustig vingen gisteren de ouden van dagen de uitgeschreven autotocht door Noord-Holland aan, maar opgewekt en levenslustig keerden zij pas laat in de avond weer. Alles is zonder stoornis volgens een mooi programma verlopen. Geen wanklanken en klachten, niets dan tevredenheid. Zo mogen we gerust zeggen, dat de tocht voor 100 ge- Er was goed voor eten, drinken en versnaperingen gezorgd. Vooral de royale fruitbedelingen vielen zeer in de smaak. Buiten de snoepjes voor de da mes was zelfs het rokertje voor de heren niet vergeten. Op Schiphol bracht een regenbui een kleine kink in de pro gramma-kabel, waardoor de rondleiding kwam te vervallen, maar de prachtige rondvaart door de havens en grachten van Amsterdam, met een geestige gids aan het roer maakte alles dubbel en dwars weer goed. Dan het diner bij Heck! Van het smullen, dat sommige deden zou een boek met kostelijke schetsjes vol te tekenen geweest zijn. Naarmate de dag vorderde werd de stemming lustiger. In Valkenveen ge noot men volop van natuur en kinder spel, van bootjevaren en dwalen door het doolhof met de bekende lach spiegels, zowel als van een rustig zitje onder het groene lover. Het was al bijna donker toen de oudjes door de enthousiast juichende kinderen en kleinkinderen werden in gehaald. Dat moment zal menig oudje even diep in het hart hebben geroerd. Voorafgegaan door muziek werd een kleine rondgang door de dorpskom Eg mond-Binnen gemaakt. En na dat alles hadden ze warempel nog de vitali teit om pittig-hossende en dansende het café van de Wed. Apeldoorn in te gaan voor een afscheidskopje koffie. En ter wijl men daar nog zat na te genieten reden de oudjes van den Hoef naar hun dorpje door. Doodvermoeid denkt U? 't Was al levenslust wat er uit stapte. De muziek zette in, de oudjes haakten arm in arm en dansten bij lamplicht op de straat. De bijna 90-jarige Dries maakte zowaar nog een walsje met de wijkverpleegster. Zowel in Binnen als den Hoef riep burgemeester M. Niele de oudjes een „tot volgend jaar" toe. In den Hoef dankte de heer J. de Waard namens de „oude kinderen". Geboren: Margaretha Maria, d. v. G. P. Schotvanger en M. W. Terra. Bernardus Nicolaas, z. v. B. J. v. d. Kolk en Chr. A. Kleverlaan. Johan nes Jacobus, z. v. G. Kool en M. Zent- veld. Hendrik Cornelis Gerardus z. v. H. Levering en C. A. Dongelmans. Ondertrouwd: S. Groen en C. M. Beentjes. J. v. d. Berg en N. Lou ter. C. B. Groenewèg en Gr. v. d. Berg. Gehuwd: J. P. J. M. Wagenaar, Alkmaar en P. R. Kareis. S. Groen, Koedijk en C. M. Beentjes, J. v. d. Berg en N. Louter, Alkmaar. Overleden: Klaartje de Winter, oud 60 jaar, echtg. v. G. v. d. Molen. Geboren: Cornelis Jacobus Ge rardus, z. v. Johannes Ernestus Wil helmus Lammers en Maria Zoon. Margaretha Maria, d. v. Wilhelmus Koevoets en Maria Breuker. Ondertrouwd: Marinus Anto- nius Witlox en Alida Catharina Kraakman. Getrouwd Willem Beers en Jacoba Emerentiana Kaandorp. Overleden: Reinier Haak, 57 jaar. Jammer was het, dat de concertzaal van de Vergulde Valk niet meer dan 300 mensen kon bevatten, zodat vele honderden moesten worden teleurge steld, toen Donderdagavond de propa gandafilm van de Noord- en Zuidhol landse Redding Maatschappij werd ver toond. Ter wille van de vele teleurgestelden zal Maandagavond 16 Augustus, om 8 uur 's avonds, deze film opnieuw wor den gedraaid. Het was ruim half negen, toen Don derdagavond burgemeester Niele in z'n kwaliteit als voorzitter der plaatse lijke commissie van bestuur der Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij de stampvolle zaal een welkom toeriep op 'deze propaganda-avond, die haar doel niet zou missen. Schipper W. ten Bruggencate hield daarna een propagandarede van een half uur. Wel zeer bescheiden begon hij met de opmerking dat hij liever een straal zout water over zich kreeg, dan voor een volle zaal te spreken. Want op boeiend^ wijze ontvouwde hij het ontstaan en de groei van het red ding wezen en lichtte aan de hand van verschillende voorbeelden toe, hoe ook de beste outillage van het reddingswe zen aan boord, soms gedoemd is te fa len, zodat vanaf de wal assistentie moet worden verleend. Hiertoe werd op 11 November 1824 de Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij opgericht. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de technische ontwikkeling der reddingsmiddelen roeireddingboot, strand-motorreddingboot, motorredding boot. Teveel legde hij de nadruk op de perfectionnering der reddingsmiddelen en de taak der plaatselijke commis sies, daarbij bescheiden eigen presta ties en die van de belangloos werkende bemanning op de achtergrond schui vend. Een warm applaus beloonde hem voor zijn gloedvolle rede. Daarna vertoonde de heer Stikker de propagandafilm van de Reddingmaat schappij in 3 gedeelten, voor en tij dens de film de nodige uitleg gevende en na afloop de vragen uit het publiek beantwoordend. Zeer voldaan keerde het, publiek huiswaarts en velen zullen zonder twijfel, van bewondering voor dft werk vervuld, gaan behoren tot degenen, die het mogelijk maakten, dat de Maat schappij, geheel door particuliere gif ten in staat gesteld werd, sinds haar oprichting meer dan 7000 schipbreuke lingen het leven te redden. GESLAAGD. In Alkmaar slaagden voor het aldaar gehouden examen voor het Midden standsdiploma de heren: S. Visser en Alb. Vuil, beiden leerlingen van de Middenstandscursus te Egmond aan Zee. Nu de laatste candidaten voor het Middenstandsexamen geslaagd zijn, is de Middenstandscursus in de vorm, zo als die tot heden bestond opgeheven, Het bestuur van de Egmondse Mid denstandsvereniging heeft besloten tot het stichten van een afdeling van het Instituut voor Middenstandsontwikke ling, welke gaat opleiden voor het door de Vestigingswet Kleinbedrijf on misbaar geworden Middenstandsdiplo ma Algemene Handelskennis. In het schoolbestuur hebben zitting de heren: P. vd Pol, voorzitter; Joh. Koeman, secretaris en J. Bas, pen ningmeester. Tot leraren aan deze cur sus zijn benoemd de heren J. Gorter, J. P. Cuijpers en A. vd Steen. Laatst genoemde heren gaven ook reeds les aan de thans opgeheven cursus. De nieuwe cursus zal begin September aanvangen met twee klassen. De oud leerlingen, die reeds een jaar les ont vingen, kunnen zich laten inschrijven voor de tweede klasse (examenklas se). Tot de tweede klasse kunnen even eens worden toegelaten zij die reeds in het bezit zijn van het Mulo-diploma of daarmee gelijkstaand overgangsbewijs. Nieuwe leerlingen, voor de eersteklas- se kunnen alle inlichtingen bekomen bij de cursusleider, de heer A. vd Steen, Trompstraat 15. De j.l. Donderdagavond in café Hes gehouden jaarvergadering van de voet balvereniging „Kolping Boys" was goed bezocht. Na een openingswoord van voorzitter N. van Baar bracht de heer Th. Bos verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar. Hieruit stipten we aan. dat het ledenaantal stabiel was en op 1 Mei j.l. 51 bedroeg. Door toela ting van nieuwe adspianten telt de vereniging thans 63 leden. Van de vier aan de competitie deelnemende elftal len werden de beide adspirarrten-elf- tallen kampioen. Het voetbalterrein was in de laatste maanden door eigen leden opgeknapt, terwijj de kleedka mers, na een plaats gehad hebbende vertimmering, aan alle redelijke eisen voldoen. Het vraagstuk van voetbal shirt is opgelost, nu een 30-tal wit- zwarte shirts kon worden aangekocht. De penningmeester had over het af gelopen boekjaar ean totale uitgaaf van f 1308.33. De ontvangsten waren slechts f 5,99 minder, welk bedrag kon worden gedekt door het overgebleven saldo van vroegere jaren. De kascommissie had de bescheiden van de penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden. In de nieuwe commissie namen J. Weste en Nic. Ko ning zitting. De elftalcommissie werd ongewijzigd herkozen. Er zal echter meer contact worden gezocht met de aanvoerders der elftallen. Ook de aftredende be stuursleden Th. Bos. N. Commandeur, P. H. Rood en K. Venneker werden herkozen, tewijl voor A. Molenaar, die niet herkiesbaar was, een niet-spelend persoon zal worden aangezocht. Met het oog op het aanstaand 10-ja- rig bestaan der vereniging in begin 1949 werd reeds thans een feestcom missie gevorihd. De leden-contributie bleef ongewijzigd bepaald op 25 cent per week voor se nioren en 10 cent voor adspiranten. Bij de rondvraag werden enkele in terne aangelegenheden besproken, waarna sluiting met de chr. groet volgde. BIAK, 23 Juli. Alle dagen van deze maand zijn boordevol gevild met vreemde, zeld zame en soms ongelooflijke gebeurte nissen. Nieuw Guinea is het land der felste uitersten, hardste tegenstel lingen. Hier grenzen leven en dood soms angstwekkend dicht aan elkaar. Dit is het land van een rauwe en wil de romantiek en tegelijk het land van opperste somberheid en trieste ver latenheid. Nogmaals: de achterhoek der aarde, de verloren wereld. De Catalina P 85 brengt ons, als was hij een voor deze expeditie af gehuurde taxi, van kampong tot kam pong. Voor de P 85 bestaan geen af standen. Waar de rimboe ondoordring baar is, waar de eindeloze oerwouden iedere poging om het land binnen te komen illusoir maken, daar stuift de P 85 vrij en ongehinderd door de he mel. En dan mogen er zware regen buien op dat blank alluminium lijf neerstriemen, dan mogen de passen door de bergen versto.pt zijn door enorme wolkenbanken, dan mogen er riffen zgn op de plaats waar de grote vogel moet neerstrijkenniets is in staat hem tegen te houden en op enkele, niet belangrijke storingen na, brengt hij ons over en langs heel Nieuw Guinea. En dan komt de dag, dat wij naar de Wisselmeren gaan. Het was op een dag in October 1936, dat een vliegtuig oVer Nieuw Guinea vloog. Daarin zat de officier-vlieger Wissel, marinevlieger in dienst van de Nederl. Nieuw Guinea Petroleum Mjj. Hij was in gezelschap van de heer Haak, een employé van de K.N.I.L.M. Het was een vlucht over goeddeels onbekend land. Het doel was zo mo gelijk waarnemingen te verrichten van een stuk Nieuw Guinea, waar over nog nooit tevoren was gevlogen. Een stuk, dat doorgaans onzichtbaar is vanwege de nevels en wolkbanken, die zich over dit deel der aarde uit strekken. Twee mannen vlogen over dat wilde land, van de Geelvinkbaai naar de zuidkust, via het eiland Ja pen. Er was die dag weinig wolkvor ming. Twee Nederlanders vlogen het on bekende binnenland in. Dat was, ik herhaal het, in het jaar 1936. Zij waren het, die de Wisselmeren ontdekten. Zij waren de eersten, die deze 3 watervlakten midden in de ber gen aanschouwden en het moet een moment geweest zijn, zoals een man maar éénmaal in zijn leven meemaakt. De meren kregen de naam van die marine-vlieger: de Wisselmeren. Na derhand is er nog wel eens een vlucht gemaakt. Maar eerst kwam de grote wereldcrisis en er waren wel andere dingen dan tochten naar onbekende meren. Later kwam de tweede we reldoorlog. En tussen die crisis en die tweede wereldoorlog werd er door het Nederlandse Binnenlandse bestuur, 't BB, een bestuurspost opgericht bij die Wisselmeren. Eén man ging er heen en die éne man vertegenwoordigde 't Nederlandse gezag. Die man was Jean Victor de Bruyn. Hjj was 28 jaar oud. Onthoud U deze naam. U zult er nog van horen. Om half 6 in de morgen startte de P 85 voor de tocht naar de Wissel meren. Behalve de bemanning waren aan boord de filmer Wassenburg, een jong B.B.-ambtenaar, Jean Victor de Bruyn en Ormeling, het hoofd van de Indische topografische dienst. Het was me niet gelukt Pfaff, de topo- graaf, mee te krijgen. Het toestel moest zo licht mogelijk gehouden wor den. Iedere kilo gewicht telde deze dag. En zou zeker dubbel tellen als de zaak bij de Wisselmeren dicht zat. Ook dat moest geavontuurd worden, want in dit land zijn geen weerbe richten. Over zee eerst naar het eiland Japen en dan over de Geelvinkbaai. Het is nog vrij goed weer, hoewel er overal dikke wolkbanken hangen. Soms gaan we daar overheen, soms er dwars door. Dat geeft een enkele maal nogal wat remous en we denken min stens een paar honderd meter naar beneden te tuimelen. Maar ik heb me laten vertellen, dat dit aanzienlijk minder is. Het lijkt erger dan het is Dan komt het vasteland van Nieuw Guinea in zicht: groen en grauw. Met er tegen aan spoelend het water van de Stille Oceaan. Inderdaadstille Geen schip, geen zeil, geen mast is zichtbaar. Geen prauw, geen kano. Niets dan zee, zover je kunt zien. De eenzaamste zee, die denkbaar is. Maar wat zouden schepen hier ook moeten doen, aan het einde der we reld Dan schuift de zee weg onder de Catalina en vliegen we het land bin nen. Onder ons de oerwouden van Nieuw Guinea, tot aan de horizon. Met de zon er over heen glijdend, met wat nevelflarden tussen dat groen en de hemel en op die nevel een kleine zwarte schaduw, die even hard voort glijdt als de P 85. Het is de schaduw van ons vliegtuig en het is het enige gezelschap op deze lange tocht, dat we hebben. Later wordt de boom- groei minder intens. Het land onder ons wordt kaler, ruwer, naakter. Het land krijgt een gans ander beeld. Het is alsof we een ander rijk binnenvlie gen, dat niets te maken heetf met het voorgaande. Dit is het land tussen de kuststrook en het doel van de tocht: de Wisselmeren, en dit land heeft een onvergetelijke indruk op me gemaakt. Het is moeilijk te beschrijven hoe zich de aarde hier vertoont: Kipling, de beroemde Engelse schrijver, heeft eens beschrijvingen gegeven van een woest deel van centraal Afrika. Ik moest aan die beschrijving denken. En ook aan die van Rider Haggard, in de boeken „She" en „Ayesha". En aan sommige beschrijvingen van Wells. Dit landschap is, om het oud testamentisch te zeggen: „woest en le dig". Het rijk des doods. Hier leven geen mensen. Hier leven de dieren der wildernis, hier stroomt een enkel armelijk riviertje. Hier is niets dan de schreeuw van een enkele bergvogel en de roep van de kleine dieren, die hier nog kunnen leven. Dit landschap doet denken aan de afbeeldingen van het maanlandschap. Terracotta gekleurde bergwanden rij zen op. Schaars begroeide hellingen rijen zich achter elkaar en soms vliegt de Catalina over ravijnen, die 500 me ter diep wegzinken in de korst der aarde. Dit bergland, zo wild, zo ver laten, zo volkomen verzonken in de stilte der grootste verlatendheid, grijpt ons allen aan. Men moet er niet aan denken, dat hier een noodlanding gemaakt zou moeten worden. En men moet er niet aan denken, dat men hier gedropt wordt en dat men dit land moet doorkruisen, te voet. En dit is gebeurd, maar dat is een ander ver haal. Bergen.bergen.bergen.rauw en wild en onbegroeid. Kaal als de wanden van een vulkaan, die juist een dag tevoren gewerkt heeft. Bergmu ren, die als het ware bedekt zijn met lava, pas gestolde steen. Zelden zag ik zo'n ruw en zo'n eenzaam oord als dit deel van Nieuw Guinea. We glij den er over heen. Niemand spreekt, niemand rookt, iedereen is bezig met zichzelf. Iedereen voelt diep in zijn hart, dat we een vreemd, een zeer vreemd land binnen vliegen. o Vóór ons stapelen zich de wolken. Hoger rijzen de bergen, tot meer dan 3000 meter. En het is alsof iedere bergtop de wolken naar beneden zuigt. Toch moet hier de pas zijn, waardoor we de vallei der Wisselmeren kunnen binnendringen. De Catalina stijgt het gedaver der motoren wordt ho gernóg hogerik krijg het een beetje benauwd en het klopt in m'n slapen. Het is alsof ook déér een motor op hoge toeren aan het werk is. We zitten midden in de wolken. Boven ons vliegen de grijze en witte banken, onder ons schuiven ze, laag over laag, en ze zijn ook om en op de Catalina, die druipt van water. Soms is de amphibie als een grote, gestroomlijnde bobslee, die in razen de vaart over een sneeuwheuvel jaagt Wolkenwolkenniets an ders. En het hoog zoemen der beide motoren. Ik zie de gezichten van de beide bestuurders en zie dat ze hun ogen strak gevestigd hebben op iets, dat eindelijk toch wel eens uit die baaierd van wolken te voorschijn moet komen. —o Het komt! Er is een moment, dat al deze mist en nevel en wolken op lossen, wegflarden. Vóór ons en boven ons is de zon. Heel ver beneden de schemerüig van groen en grijs. En daardaar ligt iets wits en zilve rigs. De topograaf naast me in de blister kijkt me aan en z'n mond maakt het woord: Wisselmeren. Langs het dal van de Siriwo vlie gen we de vallei der meren binnen. De vallei, verloren in het hart van een verloren brok wereld. De vallei van het onbekende. Nauwelijks betre den land, land van mysteries. Snel hoogte verliezend en koersend op dat stukje zilver achter het rots massief vliegt de Catalina P 85 de vallei binnen. ANTHONY VAN KAMPEN. V I

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5