O Vrijdag, de laatste dag voor Nederlandse deelnemers levert ons nog een zilveren en bronzen medaille op nverwa cht succes van ons hockey-team Toch nog een medaille bij de wielerwedstrijden Hockey-ieam oniruki zich aande supprematie van Pakistan Wegcoureurs rehabiliteren gedeeltelijk de wielerploeg Geen fraaie strijd Onsportieve strijd in voetbaifinale UHslag Damesiurnen nog onbekend Pech bij de vleet De wedstrijdleiding bij het boksen OL YMPISCHE CLITSEN suf sa DE UITSLAGEN VAN GISTEREN „Spring Steel" springt de wedstrijden uit Omgeven door enkele honderden supporters verlieten Vrijdagmiddag elf verheugde, maar van onder tot boven bemodderde Oranje-hemden het Aud- burry-terrein, waar zij revanche hadden genomen op de nederlaag, die zij nog geen week geleden tegen de hockey-grootmeesters uit Pakistan hadden geleden. Het was geen gelukkige overwinning, maar één die volkomen de verhouding in het veld weergaf en waar de meest chauvinistische Nederlandse hockey- supporter niet op had durven hopen. Een ieder had zich al, verzoend met de gedachte dat dit Nederlandse hockey-elftal op de vierde plaats zou eindigen, een plaats waarmee men wel niet tevreden was, doch die desondanks zeer eervol was. De spelers zelf dachten er anders over en hebben in deze laatste wedstrijd nogmaals bewezen, dat Holland niet alleen een woordje meespreekt op hockey-gebied, maar tot de toonaangevende landen behoort. rechts voor het vijandelijke doei, raak te de bal gelijktijdig met een tegen stander tegen wie hij opbotste en klap te met een hoofdwond tegen de grond. De bal sprong effectvol hoog weg naar het doel waar hij door keeper Moghal met moeite half werd gestopt. De toe snellende Boerstra had toen weinig moeite er 11 van te maken. Aanvankelijk bood de wedstrijd na de rust hetzelfde beeld met Nederland meestentijds in de aanval. Reeds na drie minuten wist de handige Brom berg die van alle 22 spelers de minste hinder Van de gladheid scheen te on dervinden, met een vliegend hoog schot van de rechtsbinnenplaats uit 'n mooie pass van rechtsbuiten Van Heel ons land een 21 voorsprong te geven. Pakistan gooide daarop het elftal om en plaatste de op blote voeten spelende rechtsbuiten in de verdediging. Een offensief dat achter elkaar vier strafcorners opleverde zonder dat er een van werd benut, was de voorbode van het 3e doelpunt. Bromberg werd gemangeld door een der backs. De bes te Nederlandse bully-er, Kruize, benut te daarop de toegekende strafbully en het was 31. Zeven minuten vóór het einde maakte Esser aan alle onzeker heid een einde toen hij handig twee Pakistanspelers omspeelde, vrij voor keeper Moghal kwam te staan en hem het nakijken gaf (4—1). Met deze stand kwam het einde; Ne derland was derde geworden in het Olympisch hockéytournooi. Ware het wedstrijd-schema anders ingedeeld, dan zou zelfs een zeer rede lijke kans op een zilveren medaille hebben bestaan, want wij zijn er van overtuigd, en iedere insider met ons, dat Nederland sterker geacht moet worden dan de Engelsen. Overigens is deze beslissende wedstrijd voor de der de plaats geen fraaie strijd geworden. Een tien minuten lange, welhaast tropische regenbui, veranderde het veld in een modderpoel, waarop de Nederlanders aanmerkelijk beter thuis bleken te zijn dan de ploeg uit Pa kistan. Geen superioriteit van Pakistan Van een superioriteit van het Pa- kistanteam was ditmaal geen sprake en van stonde af aan oefenden de oranjehemden flinke druk op de vij andelijke defensie uit. Verontrustend was gedurende de eerste helft de grote onproductiviteit van onze voorhoede, die kans op kans verknoeide en zo ner veus speelde, dat men duidelijk kon zien hoe zeer zij ondanks het gelijke spel van gisteren nog geïmponeerd wa ren. Na vele mislukte schoten van de Nederlandse voorhoede hervonden de Pakistanspelers even hun vorm. Rechtsbuiten Masud snelde op blote voeten langs de lijn, gaf op onnavolg bare wijze tussen Tiel en Drijver door van de zijlijn af een lage voorzet, die linksbinnen Aziz vlak voor Richter kundig stopte. Als aan de grond gena geld stond Derckx toe te kijken en met een afgemeten rollertje scoorde de Pakistan-speler het eerste doelpunt. 0—1. De gelijkmaker kwam twee minuten later, weliswaar niet zonder geluk. Van Heel kreeg een minimale kans schuin Zweden heeft de finale van het voet- baltournooi tegen Zuid-Slavië gewon nen, en als we de verschillende fasen van de strijd onder de loupe nemen, en de prestaties van de spelers indivi dueel zowel als in ploegverband toet sen, kunnen we niet zeggen dat deze gen onverdiend was. Wij geloven in derdaad, dat de beide sterkste ploegen het tot de eindstrijd hebben gebracht en dat de Zweden, alles en alles in aanmerking genomen, althans in de finale nog weer een tikje sterker wa ren dan de Zuidslaven. Wat het eind resultaat betreft kan een ieder met hun overwinning vrede hebben. Alvorens we hier verder op in gaan moet echter worden geconstateerd dat de Olympische geest Vrijdagavond weer talloze malen geweld is aange daan. „Het belangrijkste van de Spelen is niet te overwinnen maar er aan deel tf nemen", luidt een der fundamentele regels van het Olympisch charter. In de finale zagen we twee ploegen die niet slechts wilden winnen, wat hun goed recht was en zelfs van hen werd verwacht, maar die ten koste van alles wilden winnen. En daarmede raakten we al van het begin af aan in het verkeerde spoor. Beide partijen hebben tegen de wet van de sportivi teit gezondigd. De Zweden deden het door hun te harde en vaak ruwe spel, de Zuidslaven op een meer geraffineer de en rechtaf ontoelaatbare manier. De Engelse scheidsrechter Ling, die de strijd op kalme en kundige wijze leid de, wilde niet dat deze finale, die een apotheose had moeten worden, met een schandaal zou eindigen. Daarom be perkte hij zich tot het toekennen van een groot aantal vrije schoppen en het uitdelen van ernstige waarschuwingen. In een gewone wedstrijd zou hij onge twijfeld twee of drie van de ergste zondaars van het veld hebben ge stuurd. Om kort te gaan, we hebben boks- en worstelwedstrijden in vrije stijl gezien, waarbij het heel wat zachtzinniger toeging dan in deze voetbalfinale. De 31 overwinning van de Zweden was overigens gezien de krachtsver houding in het veld volkomen ver diend. Dat de twee ploegen, waarbij ook nog de winnaars van de derde prijs, de Denen, die met 35 van de Britten wonnen, zich broederlijk naast elkaar opstelden voor de Olympische ceremo nie, en elkaar geluk wensten met het behaalde resultaat, was een ontknoping waarop we eigenlijk niet meer hadden durven hopen. Om half zeven Vrijdagavond kwam het laatste team, Groot Brittannië, van de evenwichtsbalk en het had aan de ringen nog drie kwartier nodig voordat Nederland de arena in kon marcheren. Door het rondhangen waren de presta ties van onze dames aan dit toestel minder dan wij verwachtten. Niettemin namen zij na Tsjecho Slowakije en Hongarije de derde plaats in. Toen moest nog worden begonnen met de vrije gereedschapsoefening der elf lan denploegen. Het publiek werd weggestuurd om dat het reeds te laat was en hierna werden de oefeningen afgewerkt. Ne derland was op een na de laatste ploeg die aan bod kwam. Zij had een buitengewoon aardige baloefening, die welrd uitgevoerd op muziek van Gade, en veel succes oogstte. In de puntenwaardering waren zij dan ook tweede. Om tien uur kwam het eind van het tweedaags tournooi. De jury had toen geen tijd meer om de eindresultaten te berekenen. Het is namelijk zo, dat er een totaal aantal punten is van de afgewerkte onderdelen, welke vermin derd worden met het aantal punten van de twge slechtste turnsters Hedenmorgen zal men de eindresul taten eerst bekend maken. Door deze regeling is het onmogelijk nu reeds te zeggen op welke plaats de Nederlandse dames zijn geëindigd. De algemene ver wachting is, dat Tsjecho Slowakije wel het Olympisch dameskampioenschap heeft behaald. De bloem van de wereld defileerde bij de opening van de XVIe Olympische Spelen voor de Koninklijke familie van Engeland en een duizendkoppige menigte. Weliswaar hebben sommige deelnemers zich in dit tournooi een enkele maal vergeten en niet gehandeld gedachtig de woorden van de Coubertin: „Het is belangrijker deel te nemen aan de Olympische Spelen dan te overwinnen in die Spelen", maar toch zal deze manifestatie die de XVIe Olympiade heeft ingeluid lang in de harten van velen naleven Faanhof en Voorting hebben in de wegwedstrijd veel goed gemaakt, waar de baanrenners van Nederland volkomen gefaald hebben. Deze beide Hol landse renners hebben de naam van ons land als wielernatie hoog gehouden en wel op een wijze, welke boven alle lof is verheven. En waren zij niet door pech achtervolgd, ja dan... Maar wie heeft eigenlijk in deze wegwedstrijd geen pech gehad? Lekke ban den, slechte weersomstandigheden, en een niet zo gemakkelijk parcours be paalden het verloop van deze interessante koers, welke op overtuigende wijze door de Fransman Beyaert werd gewonnen, met Voorting op de tweede plaats en de Belg Wouters als winnaar van de bronzen medaille. moedig resultaat. Afgezien van het goede rijden van de Nederlanders be viel het ons overigens niet dat Grift, Peters en Faanhof zo snel van het par cours verdwenen. Natuurlijk hadden zij gelijk toen zij "beweerden, dat door die lekke band de achterstand op de leiders toch niet meer viel op te halen. Maar ging het alleen om winstkansen? Of moest de factor Nederland een zo goed moge)'ik figuur te laten slaan in het landenklassement ook niet een rol en zelfs een belangrijke, spelen bij de beslissing? Wat betekende een achter stand van 4 minuten indien men in aanmerking neemt dat de Italianen Fanti en Isotti als 19 en 20 binnenkwa men met ongeveer 11 minuten achter stand op de winnaar? Maar daardoor kon Italië nog op de vierde plaats be slag leggen in landenklassering. Johansson, Voorting en Faanhof heb ben deze koers gemaakt voor tachtig procent en vrijwel voortdurend was de aandacht van het publiek, de orga nisatoren en de talrijke journalisten gevestigd op de beide moedige Hollan ders die veel en zwaar werk hebben verricht, die de koers levendig hebben gehouden en hebben laten zien, dat de kracht van onze amateurs op de weg" groot is. Lekke banden waren er bij de vleet. Denemarken vooral leed door dit eu vel. Na 12 lekke banden was het re serve materiaal uitgeput en ging men een beroep doen op Zweden. Met de Nederlandse renners ging het evenzo. Grift, Peters en Faanhof verdwenen van het parcours. Vijfhonderd meter vóór de finish zag het er niet naar uit dat Nederland een eervolle plaats in deze wegwedstrijd zou gaan bezetten. Want Voorting, die in de kopgroep zat, beschikt nu eenmaal niet over bui tengewone sprintcapaciteiten. Uitge zonderd de Fransman Beyaert waren echter de vier overige koplopers ook geen sprinters en zo kon het gebeuren dat de Nederlander Voorting uit laat ste positie eerst de Brit Mailland pas seerde om vervolgens de Zweed Jo hansson en de beide Belgen Delathou- wer en Wouters voorbij te springen. Als nummer twee stoof Voorting over de finish, zijn handen juichend om hoog, blij met de tweede plaats in dit Olympisch kampioenschap. Tien meter verder tolde hij over de grond, kinde ren waren de weg opgerend en een klein meisje kwam juist voor het voor wiel van Voorting terecht, doch geluk kig liep het met Voorting nogal goed af. T tl Te spoedig opgegeven Deze Olympische wegwedstrijd be stond uit twee delen, een individueel nummer en een landenklasssement. Maar van de 25 deelnemende landen ploegen kwamen maar zeven teams van drie renners am de finish, een 'ar- Z.K.H. Prins Bernbard heeft Donderdag te Alderskot een film gemaakt van de Olympische ruiterspclen. Wij zien hem hier te midden van het publick Majoor José M. Sagasta (Argentinië) filmen als laatstgenoemde een heuvel afdaalt in de crosa-wedstrtyden, De nieuwe kampioenen VOETBAL; Zweden. BOKSEN; vliegge wicht: Perez (Argentinië)bantamge wicht; Czik (Hongarije); vedergewicht: Forementi (Italië); lichtgewicht: Dryer (Zuid-Afrika); welterge- wicht: Torma (Tsj.-Slow.); mid dengewicht: Papp (Hongarije) halfzwaargewicht: Hunter (Z. Afrika); zwaargewicht: Inglesias (Argentinië) WIELRENNEN: wegwedstrijd: 'j Beyaert (Frankrijk) BASKETBAL: Ver. Staten; SCHERMEN: sabel: Derevich (Hongarije) SAMENGESTELDE RUITERWED- STRIJD: Chevallier (Frankrijk). Afgaande op de ervaringen van de eerste tournooidagen heeft de interna tionale amateur boksbond (Association Internationale de Boxe Amateur) aan een aantal Britse en buitenlandse of ficials uitgesloten om bij internationale wedstrijden te fungeren als scheidsrech ter dan wel als jurylid. Het zijn er 25, onder wie onze landgenoot Loomans uit Maastricht. Verder zijn 16 officials bevoegd ver klaard om als internationaal jurylid op te treden en tot hen behoort ook de heer Sanders te Rotterdam. Er zijn in totaal acht scheidsrechters, onder wie de Fransen Rabret en Vais- man, de Schot Murray, de Zweed Berg- mann en de Nederlander Loomans en twaalf juryleden. Van de 82 scheidsrechters en jury leden die sinds de aanvang van het tournooi in actie zijn geweest, zijn er dus niet minder dan 62 afgevallen. Gratie tot besluit EARLS COURT, 13 Aug. - De Ne derlandse vrouw heeft in Londen een uitstekende naam. Daarvoor heeft Fanny gezorgd en daarvoor kan zij met geen fiets bedankt wor den, afgezien van het feit of zij wel enige dank zou willen aanvaarden. Deze roem heeft echter ook een zware last gelegd op de tere schouders van de overige Nederlandse meisjes. Het is toch zo, dat zodra de naam Holland door de Empress Hall klinkt, het pu bliek op de rode stoelen van dit cir cusgebouw gaat verzitten en min of meer een prestatie verwacht van hel Blankers—Koen-gehalte. De acht turnsters, die Nederland vertegen woordigen, zetten hun beste beentje voor. Zij vergasten het reeds ver wende oog op sierlijke bevalligheid, op de evenwichtsbalk, op keurige oefeningen aan ringen en paard en de vrouwelijke charme verheft de vrije oefeningen tot het niveau van een fraai ballet. Of zij al of niet met een medaille de Noordzee zullen oversteken, is van geen belang. Be langrijk is alleen, dat zij hun woordje meespreken in de selecte gelederen van deze keur turners. Het turnen is een waardig slot van deze Spelen. De schoonheid van het menselijk lichaam zal zich moeilijk fraaier tentoonsprei den dan bij het turnen, evenals dit bombastische gebouw zeker grotere sensaties geherbergd zal hebben. Of het ook een mooiere sport heeft ge zien, betwijfelen wij en de grote pu blieke belangstelling staat in deze aan onze zijde. Wij vergeven het de weergoden dan ook niet, dat zij het turnen in het Wembley Stadion on mogelijk hebben gemaakt. Hopenlijk zullen de ruiters in de „Prix de Na tionsveel van dit gemis vergoeden, als zij de slotaccoorden zullen slaan in deze machtige Olympische sym phonic. W. MIDDELBEEK. VOETBAL. 1. en Olympisch kampioen: Zweden; 2 Zuid-Slavië; 3. Denemarken; 4. Enge land. HOCKEY. 1. en Olympisch kampioen: India; 2. Engeland; 3. Nederland; 4. Pakistan. BOKSEN. Vlieggewicht: 1. en Olympisch kampioen Perez (Argentirfië)2. Bondinelli (Italië); 3. Suo Ann Han (Korea). Bantamgewicht: 1. en Olympisch kampioen Czik (Hongarije); 2. Zuddas (Italië); 3. Ve- nagas (Porto Rico). Vedergewicht: 1. en Olympisch kampioen Fore menti (Italië); 2. Shepherd (Zuid- Afrika); 3. Antkisticz (Polen). Lichtgewicht: 1. en Olympisch kampioer Dreyer (Zuid-Afrika); 2. Vissers (België); 3. Wad (Denemarken). Weltergewicht: 1. en Olympisch kampioen Torma (Tsjecho-Slowakije)2. Herring (Ver. Staten); 3. d'Ottavio (Italië). Middengewicht: 1. en Olympisch kampioen Papp (Hongarije); 2. Wright (Gr. Brittan nië); 3. Fontana (Italië). Halfzwaargewicht: 1. en Olympisch kampioen Hunter (Zuid-Afrika); 2. Scott (Gr. Brittan nië); 3. Cia (Argentinië). Zwaargewicht: i. en Olympisch kampioen Inglesias (Argentinië); 2. Nilsson (Zweden); 3. Arthur (Zuid-Afrika), WIELRENNEN WEGWEDSTRIJD. 1. en Olympisch kampioen Beyaert (Frankrijk) 5 uur 18 min. 12.6 sec.; 2. Voorting (Nederland)3. Wouters (België); 4. Delathouwer (België); 5. Johansson (Zweden); 6. Maitland (Gr.- Brittannië) allen in 5 uur 18 min. 16.2 sec. Het ploegenklassement luidt: 1. België 15 uur 58 min. 17.4 sec; 2. Gr. Brittannië 16 uur 03.31.6; 3. Frank rijk 16 uur 08.19.6; 4. Italië 16 uur 14.39; 5. Zweden 16 uur 20.26.6; 6. Zwit serland 16 uur 23.04.4. SCHERMEN (SABEL). 1. en Olympisch kampioen Derevich (Hongarije) 7 overw.; 2. Pinton (Ita lië) 5 overw. 23 ontv. treffers; 3. Ko- vacs (Hongarije) 5 overw. 24 ontv. treffers; 4. Lefevre (Frankrijk) 4 overw.; 5. Worth (V. St.) 2 overw. 27 ontv. treffers; 6. Dare (Italië) 2 overw 30 ontv. treffers. SAMENGESTELDE RU1TER- WEDSTRIJD. I. en Olympisch kampioen kap. Che vallier (Frankrijk) op Aiglonne plus 4 p.: 2. luit.-kol. Henry (V. St.) minus 21 p.: 3. kap. Selfelt (Zweden) minus 25 p.; 4. luit. Anderson (V. St.) minus 26% p.; 5. comm. Marquez (Spanje) minus 41 p.; 6. maj. Carlson (Dene marken) minus 44 p.; 13. van Loon (Nederland) op Spring Steel minus 62 p.; 24. ten Cate (Nederland) op Unique de Geuval minus 164% pt. Het landenklassement luidt: 1. Ver. Staten minus 161%; 2. Zwe den minus 165; 3. Mexico minus 305 1/4; 4. Zwitserland minus 404%; 5. Spanje minus 422%. De heer E. H. A. M. van Loon heeft met „Spring Steel" in het eindklasse ment van de samengestelde ruiterwed- strijd een bijzonder eervolle plaats in genomen: Dertiende van de 33 overge bleven ruiters uit een begintotaal van 46. Dr. ten Cate met „Unique de Gen val" eindigde als nummer 25. De Franse kapitein Chevallier die zich Donderdag bij de military zo bij zonder onderscheiden had, waardoor hij toen reeds de eerste plaats had in genomen in het klassement der beide eerste dagen, reed gisteren een schit terend parcours met nul fouten bin nen de vastgestelde tijd zodat hij met vlag en wimpel met een totaal van plus vier punten Olympisch kampioen werd. Voor het springnummer van Vrijdag waren nog 41 ruiters overgebleven en daarbij behoorde ook de heer van Loon met „Spring Steel". Zoals wij Donderdag gemeld hebben was „Spring Steel" kreupel uit de military geko men maar er was hard aan het paard „gewerkt", met het gevolg dat het goedgekeurd werd. Doch overste de Kruyff had er toch een zwaar hoofd in gistermorgen want hij vond het paard helemaal niet in goede conditie en maakte zich zorgen dat het tijdens het parcours weer kreupel zou wor den. Ook de heer van Loon was niet op zijn gemak. Hij verklaarde, dat „Spring Steel" wellicht zou weigeren maar zijn moed was er niet minder om en vol vertrouwen reed hij de ring binnen om de twaalf sprongen te ne men. De tweede sprong was een sloot terwijl de derde sprong, een double bar paralel, het meest gevreesd werd. „Spring Steel" sprong de gevreesde sprongen zonder fout, maar stootte een balk af bij een eenvoudiger uitziende hindernis hetgeen tien strafpunten be tekende. Zijn tempo was daarbij vier seconden te langzaam waarvoor hij nog een vol strafpunt er bij kreeg in totaal werd dus zijn strafpuntentotaal met 11 vermeerderd. De uitstekende prestaties van de heer van Loon werd door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bijgewoond. Onze ruiters hebben getoond dat hun uitzending ge rechtvaardigd was. De heer van Loon heeft zielf na een minder geslaagd be gin de dressuur prachtig gereha biliteerd en zich een waardig Neder lands vertegenwoordiger getoond. BASKETBAL. 1. en Olympisch kampioen Ver. St.; 2 Frankrijk; 3. Brazilië; 4. Mexico; 5. Uruguay; 6. Chili.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7