Razzia's op Potsdammerplatz liars mee ?ren naar 2500 woningen in één maand Zaterdag 21 Aug. 1948 VERmGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ™5e Mum? No. 198 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russen schenden opnieuw de grenzen Amerika duldt Lomakin niet langer Resolutie van Republikeins parlement Gisteren geen bespreking met Molotof Veertien doden bij vliegtuigongeluk in de V.S. Nederland helpt Palestijnse vluchtelingen WEERBERICHT UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM Grote partij rijst en suiker verloren gegaan De wereldkampioenschappen wielrennen Birma in staat van beleg Ameland vecht voor zijn leven Smokkelaar schoot op grenscommies Strenge straffen voor meineed Christiansen tekent cassatie aan Hele veestapel clandestien geslacht Bonkaarten-bron drooggelegd Zware vracht voor vliegende vrachtwagens Spreekbuis van Europa Naar een Europees parlement en, de Zaanstreek, de klompenindustrie ms, puinruimen en ladplaatsen doen op- In de tentoonge- :e knipsels uit aller- Amerikaanse bladen en deze kieken hon- voudig terug. Ver- idene artikelen over land in dag- en ^bladen, benevens meplaten, folders en geïllustreerde bro es komen de Ameri- n thans onder de Een kantoor van A.N.V.V. in New staat klaar om ver inlichtingen te ge- het gunstigste ge- van deze activiteit lat de Amerikanen land leren kennen waarderen. En het :ken! LR niet alleen on- r de Amerikanen i n :ika wordt een in- ;ve propaganda ge it, ook onder hen, 1 in Europa zijn en p hun trip naar Eu- gemakkelijk ook rland even kunnen l". stromen met de ikanen de dollars n! HEDENAVOND m Nieuwsberichten VARA: 6,15 De Vara rgelspel door Johan de bocht 7,15 „Op VPRO: 7,30 Gesprek 7,50 Tien voor 8,30 De komende 9,00 Men vraagt Schuldig of onschul- r'len van muziek ;eko verzicht 10,15 VPRO: 10,40 Avond- Symphonisch Vrij- m Nieuwsberichten KRO: 6,00 Septet 5,30 Voor de Strij ri nse specialiteiten iïans 8,05 Gramo- lais uit het Kurhaus 10,00 „Een van de 10,37 Een dansje tot be- >OR ZATERDAG m Nieuwsberichten uur VARA: 8,18 i 9,35 Koorzang jding VARA: 10,20 L0,35 Gramofoonpla- g voor de arbeiders 12,00 De Wereld- te Valken- 12,33 ichte gramofoonrau- ldkampioenschappen iburg 2,15 Geva- 3,00 Het N V V 3,15 Amster- Het communistisch door Johan ldkampioenschappen burg 5,00 Schij- en nabij de twintig ssen van het King 7,00 VPRO: 7,30 „Wie in Amsterdam en ftig jaren godsdien - 8,05 Dingen van de ;est 9,15 Socialis- 9,30 Vindobona 5 Dansmuziek Nieuwsberichten KRO: 8,15 Pluk e vrouw 9,05 So- 10,00 Klein, klein houdt fit 11,00 5 Koren zingen lie 12,03 Muziek van Beeck 1,00 i 1,30 Orkest van i0 Film en toneel :est 3,30 Gramo- kunstenaars stel- program- 4,30 De schoonheid 5,00 „De Wigwam" nschappen wielren- 5,00 „The Masquera- weekoverzicht 7,15 Gra- Franse chansons Nederlanders in ofoonmuziek 8,20 aar bestaan van de - 9,25 Gramof ocm- 10,37 11,20 t een onsmakelijk himmelde kaas in noodde ook al et enige fatsoen- lzilver, dat echter gelegenheid wel zijn gepoetst, /erder niets in log een rol be- r. linste op tafel, oerg. tafel met on- Werkelijk, dit het gehele huis- haar wenk- messen en vor ig tenslotte naar paar bloemen af- eenvoudige tafel ndelijker aanzien vergenoegd, ia zo uit als bij ld hij, „maar ik ligt er schijnt ander te manke- vervoïipl) BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Sovjets uiten beschuldigingen De politie van de Westelijke sec toren van Berlijn heeft order gekre gen „alle gewone voorzorgsmaatre gelen" te nemen om een herhaling van ongeregeldheden op de Potzdam- merplatz te voorkomen. Naar ver luidt zouden patrouilles van de West- Berlijnse politie hun gedeelte van 't plein, waar de Britse, Svjetrussische en Amerikaanse zones aan elkander grenzen, vrij houden van samenscho lingen van Duitsers. De onder Sovjetrussische controle verschijnende Berlijnse bladen verkla ren, dat de incidenten van Donderdag avond zijn uitgelokt door „Westerse agenten", die „het verzamelen van ste nen en het werpen daarmede organi seerden, onder bescherming van jeeps met Britse en Amerikaanse militaire politie". Volgens „Neues Deutschland", het orgaan van de socialistische eenheids partij, zou een menigte het centrale bureau van de Berlijnse coöperatieve vereniging, dat juist binnen de Sovjet russische sector is gelegen, binnenge drongen zijn en er vernielingen hebben aangericht. Door de andere Sovjetrus sische bladen wordt van dit incident geen melding gemaakt. Paul Markgraf, de politiechef in de Oostelijke sector van Berlijn, heeft Vrijdagmorgen een verklaring uitgege- geven, waarin de ongeregeldheden "een aanval op de Berlijnse politie" worden genoemd. De ANP-correspondent te Berlijn meldt telefonsch nader: In kringen van de magistraat is men van plan stappen te ondernemen, waardoor het ondanks het bestaan van twee afzonderlijke po- litie-aparaten mogelijk zal zijn bij razzia's in het grensgebied na overleg gemeenschappelijk op te treden. Zowel met Markgraf als met dr. Stumm zul len daartoe niet-officiële onderhande lingen worden gevoerd. NIEUWE RAZZIA'S Volgens een officieel Amerikaans bericht hebben gisteren (Vrijdag) Sov jetrussische militairen en Duitse poli tie uit' de Sovjetrussische sector van Berlijn de Britse sector betreden bij een achtervolging van personen uit de Sovjetsector, die van zwarte handel verdacht werden. In een mededeling van de Britse mili taire politie wordt gezegd, dat Sovjet- Russische soldaten en Duitse politie Vrijdag wederom een razzia uitvoerden op zwarthandelaren op de Potsdammer platz en dat, naar het scheen, een aan tal van zwarte handel verdachte per sonen tot in de Britse sector werd achtervolgd. Voorzover kon worden vastgesteld, werd er niet geschoten. Een Britse politiefunctionaris zeide, dat er geen incidenten plaats vonden. Een aantal van zwarte handel verdachte per sonen, aldus de functionaris, scheen te willen proberen de Britse sector binnen te komen, doch dit werd hun verhin derd door speciale patrouilles van de West-Berlijnse politie, die bij de grens waren opgesteld. RUSSEN DRINGEN AMERI KAANSE SECTOR BINNEN. Tussen de tien en twintig Sovjet soldaten hebben bij een razzia op De Verenigde Staten hebben ver klaard de Sovjet-consul-generaal te New York, Lomakin, niet meer te zullen erkennen en hebben de rege ring van de Sovjet-Unie verzocht hem naar Moskou terug te roepen, in verband met zijn optreden in de zaak van mevrouw Kosenkina, de Sovjet-onderwijzeres, die zich uit het venster van het consulaat heeft geworpen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zegt, dat Jacob Loma kin schuldig is aan „misbruik van de voorrechten van zijn positie en grove schending van de internationaal aan vaarde maatstaven, geldende voor het gedrag van buitenlandse autoriteiten". Het ministerie verlangt, dat Loma kin de Verenigde Staten „binnen rede lijke tijd" verlaat. Lomakin zelf weigerde zich uit te laten over het nieuws uit Washington, dat de regering der V. S. zijn terug roeping door het Kremlin hadden ver langd. Het Republikeinse parlement heeft een resolutie aangenomen, waarin het zijn goedkeuring hecht aan de beslis sing van de Republikeinse regering tot het opschorten van alle onderhande lingen met de Nederlanders, omdat de ze niet de onschendbaarheid en „de de mocratische rechten" van de leden der Republikeinse delegatie zullen be schermen. Voorts protesteert het par lement tegen de incidenten, die Maan dagavond zijn voorgevallen in het ge bouw van de Republiek te Batavia. zwarte handelaren de Amerikaanse sector van Berlijn betreden, zo meldt Reuter. Toen Duitse politie \an ;le Amerikaanse sector daartegen pro testeerde, arresteerden de Sovjet-sol daten een brigadier en vijf agenten. Zij werden meegenomen naar de Sovjetsector, desgelijks een politie auto. Twee der agenten zijn nadien vrijgelaten. Amerikaanse politie heeft de zaak in onderzoek. AFP meldt nader: Nadat de politie van de Oostelijke sector omstreeks 21 uur een nieuwe razzia op de Potsdam merplatz had uitgevoerd, verscheen 'n Sovjetrussische officier op het plein en ontbood de adjunct-chef van de politie in de Amerikaanse sector, Bleimeister, aldus DPD. Er ontstond een heftige woordenwisseling, waaraan ook de be velhebber van de veiligheidsdiensten in de Westelijke sectoren, Wagner, deelnam. De Sovjet-officier noemde Bleimeister een „misdadiger" en be schuldigde hem er van de aanstichter te zijn van de ongeregeldheden, die de afgelopen dagen op de Potsdammer platz plaatsvonden. Hij zeide, dat Blei meister de zwarte markt organiseerde en de aanvallen op politieagenten op touw zette. TWEEHONDERD MAN. Het Duitse nieuwsbureau ADN (Sovjetzóne) verklaart, dat aan de razzia op het Potzdammer-plein twee honderd Sovjet-politieagenten hebben deelgenomen en dat er zeshonderd personen gearesteerd zijn. De politie van de Sovjetsector heeft „vreedza me Berlijners" de raad gegeven uit de huurt van de Potzdammerplatz te blijven, aangezien daar „fascistische groepen provicerend optreden en on gelukken zouden kunn veroorzaken". De verwachte nieuwe bespreking op het Kremlin is geen werkelijkheid ge worden. Het zou voorbarig zijn, zo merkt Reuters correspondent te Mos kou op, te spreken van een menings verschil tussen Engeland en Amerika enerzijds en Frankrijk anderzijds. Een meningsverschil zou echter kunnen zijn gerezen over het op de agenda van een nieuwe ministerconferentie plaatsen van het toekomstige beheer van het Ruhrgebied. Op de luchtmachtbasis te Rapid City (South Dakota) is Vrijdagmiddag aan het einde van een startbaan een super fort neergestort en geheel uitgebrand. Veertien personen kwamen om het le ven. Het toestel steeg juist op voor «en oefenvlucht. Een uur na het onge luk waren de wrakstukken nog bran dende. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der Verenigde Naties in de Palestijnse kwestie, heeft zich telegrafisch tot de Nederlandse regering gewend met het verzoek bij te dragen in de leniging van de nood, ontstaan onder ongeveer 33000 Arabische en 7000 Joodse vluch telingen, die zich in een wanhopige positie bevinden. Meer dan de helft van deze vluchtelingen bestaat uit vrouwen en kinderen en vooral het voedselgebrek is zeer nijpend. Graaf Bernadotte verzocht aan de Nederland se regering 50 ton erwten en 50 ton bonen te schenken als bijdrage in de hulporganisatie. Dit verzoek is inge willigd en de eerste zendingen zullen de vluchtelingen spoedig bereiken. GRIEKSE VERTEGENWOORDIGING BIJ DE INHULDIGING Bij de inhuldiging van H.K.H. Prin ses Juliana tot Koningin der Neder landen zal o.m. aanwezig zijn Z.K.H. Prins George van Griekenland, oom van de Griekse Koning. 3'/i MILLIOEN KILO SUIKER NAAR NEDERLAND Begin volgende week wordt het m.s. „Kertosono" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd uit Batavia te Rotter dam verwacht met bijna 3'A millioen kg. suiker voor Nederland aan boord, benevens ladingen cöpra en rubber. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige, maar later tot krachtig toenemende wind tussen West en Zuid. Weinig verandering ip tem peratuur. Heden wordt Prinses Margaret Rose van Engeland 18 jaar en be reikt daarmee de meerderjarige leeftijd van vorstinnen. De Prinses zal op 6 September aanwezig zijn bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana tot Koningin van Nederland. De brandweer is gistermiddag om streeks half drie uitgerukt voor een uit slaande brand in het gebouw Klove niersburgwal 42. De brand bleek uitge broken op de zesde étage van de éta- lagematerialenfabriek „B. en W.". De fabriek had in de laatste weken grote hoeveelheden étalagemateriaal vervaar digd voor de a.s. feestweek en deze op geslagen in de bovenste verdieping van het perceel. De brandweer was onmid dellijk ter plaatse en begon het vuur met twee stralen te bestrijden. Zij kon echter niet voorkomen dat ook de vijf de verdieping in brand geraakte. Het perceel is vrij hoog en moeilijk van alle zijden te bereiken. Inmiddels werd het aanwezige brand weermateriaal versterkt, zodat de brandweer met drie motorspuiten, één ladderwagen en een gereedschapswa gen het vuur te lijf ging. Op de vijfde en zesde étage was golfcarton en feest versiering opgeslagen. Het vuur vond hier uiteraard gretig voedsel, terwijl er zich een enorme rookontwikkeling voordeed. De brandweer kon slechts met gebruikmaking van zuurstofappa raten het vuur benaderen. Om even vóór drie uur bleek wel dat de boven verdieping niet meer te redden viel. De houten vloeren boden geen weer stand meer tegen de vlammen en ook de vierde étage was niet meer te be reiken. DE LADDER BRANDDE. Om kwart over drie was de brand weer nog steeds met het blussingswerk bezig. Wel was zij de brand meester, doch het smeulende golfkarton ont wikkelde een enorme rookwolk, die 't schier onmogelijk maakte de talrijke kleine vuurhaarden op de vijfde etage te bereiken. Zo groot was de hitte, dat de brandweerladder bij de vijfde etage begon te branden. Men was genood zaakt de ladder verder van de buiten muur te plaatsen hetgeen 't blussings werk nog moeilijker maakte. De buurtbewoners trachtten zo goed zij het konden te helpen. De water schade is zeer groot hetgeen begrijpe lijk is wanneer men bedenkt, dat de brandweer twee uren lang, vrijwel on onderbroken, met vier stralen gewerkt heeft. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen geraakte een grote aanhangwagen van de firma Rozen- man en Bijier te Almelo in het Alme- lo-Friezenveenkanaal. De wagen was geheel geladen met suiker, rijst, als mede flessen wijn, bier e.d. Van de lading ging alle rijst en suiker verlo ren. De aanhangwagen was 's nachts in een garage nabij het kanaal gepar keerd. In de vroege ochtenduren druk te het personeel de wagen buiten de garage^ Op een gegeven moment was men niet meer bij machte de aanhang wagen in bedwang te houden, waar door de wagen in het water reed. De schade van de suiker en rijst wordt ge raamd op f 5000. Op het te Maastricht gehouden con gres van de UCI is een Frans voorstel aangenomen om de afstand voor het wereldkampioenschap amateurs op de weg te beperken tot ca. 185 km. Als gevolg hiervan zal heden de wed strijd voor amateurs niet over 22, doch over 18 ronden worden gehouden. President Soa Sjwe Thaik van Bir ma heeft Vrijdagavond in een procla matie de staat van beleg voor het ge hele land afgekondigd, aangezien „door opstanden in verschillende delen van de unie een ernstige toestand is gescha pen". De staat van beleg zal niet on middellijk van kracht worden, maar pas als de toestand in een of ander deel van het land dit vereist Grootste productie sinds de bevrijding Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek be draagt het aantal gereed gekomen wo ningen in de maand Juni 2467 stuks. Deze productie is de grootste maand- productie sinds de bevrijding. In het eerste halfjaar kwamen ge reed 12552 woningen, waarbij in aan merking moet worden genomen, dat de hierin opgenomen cijfers over Mei en Juni voorlopig zijn, zodat het totaal aantal nog met enige honderden moet worden verhoogd. De in Juni gereed gekomen wonin gen waren als volgt over de provin cies verdeeld: Groningen 137, Friesland 95, Drente 104, Overijsel, exclusief N.O. polder 129; N.O.-polder geen, Gel derland 388, Utrecht 73, Noord-Holland, exclusief Amsterdam 219, Amsterdam 77, Zuid-Holland, exclusief Den Haag en Rotterdam 167, Den Haag 20, Rot terdam 10, Zeeland 188, Noord-Bra bant 463, Limburg 397. Begonnen werd in Juni aan 3502 wo ningen, terwijl aan het einde van deze maand 44115 woningen in aanbouw wa ren. Ameland, dat thans nog een opper vlakte heeft van 25 bij 4 kilometer, ver liest langzamerhand gedeelten van zijn grondgebied. De duinrand brokkelt af, het strand wordt smaller. Ameland heeft weer te strijden tegen zijn eeu wenoude vijand: de zee, waaraan het in de loop der historie al een vierde deel van zijn oppervlakte heeft moeten offeren. De dorpen Sier en Oerd zijn er al aan ten prooi gevallen. Een Duitse bunker, die eerst nog een behoorlijk eind van het strand lag, ligt nu beschadigd aan de voet van de dui nen. De duinbeplanting stort omlaag, de waddenklei spoelt droog. Tegen dit op dringen van de zee worden maatregelen genomen. Een deel van de mensen, die Walcheren op het water hebben her overd, is thans op Ameland aan het werk. Vooral de rietvlechters uit Wer kendam, die ook de zinkstukken voor de Zuiderzeewerken vervaardigden, hebben hier een groot aandeel in. Bij laag water vervaardigden zij de zink stukken, waarvan de oppervlakte varieert van 1200 tot 1600 vierkante meter. In het geheel worden er acht van deze zinkstukken met een totale opper vlakte van ongeveer 10.000 vierkante meter vervaardigd. Ze worden ver zwaard met teen, welke via Harlingen wordt aangevoerd. Er wordt een aantal hoofden aangelegd, dat de stroom moet breken. Dezer dagen is tussen de grenssta tions Caberg en Bilserbaan de grens commies H. Otten uit Den Helder, ge- stationneerd in Maastricht, door een smokkelaar met een schot hagel le vensgevaarlijk gewond. De commies was met een collega op controle in het grensgebied, waar zij te ongeveer twee uur 's nachts stuitten op twee mannén, die smokkelwaar vervoerden. Een van de laatstgenoemden loste onmiddellijk een schot hagel, dat Otten in de hartstreek en in de buikholte trof. De daders zijn over de Belgische grens gevlucht. Een bundel smokkelwaar, bevatten de een hoeveelheid vitrage was door de smokkelaars op de plaats van de aanslag achtergelaten. Na de verklaring, dat gevallen van meineed in echtscheidingsprocedures de laatste tijd schering en inslag zijn en dat de justitie besloten heeft om in dergelijke gevallen strenge straffen op te leggen, heeft de Haarlemse politie rechter twee vrouwelijke verdachten veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf. De 39-jarige Joh. Bom, die voor de rechtercommissaris een valse verklaring had afgelegd in een echt scheidingszaak en deze onder ede had bevestigd, en de 42-j. Dirks, die hetzelf de vergrijp in een andere zaak op haar geweten had, werden onmiddellijk na de zitting in arrest gesteld. HET STATIEPORTRET VAN KONINGIN JULIANA. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling reproducties van het statie portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de a.s. troonsbe stijging van Prinses Juliana algemeen verkrijgbaar te stellen. CANADA ROEPT NEDERLAND Vanuit Canada zijn iedere dag ra dio-uitzendingen in het Nederlands, bestemd voor de familieleden van de Nederlandse emigranten, die in de laatste jar én naar Canada trokken. De tijd waarop deze uitzendingen ge schieden is van 18.00 uur tot 18,30 uur Nederlandse tijd. Naar de Volkskrant meldt heeft de verdediger van Christiansen, mr. J. H. Arnold, bü het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem cassatie aangetekend tegen de door dit college gewezen sen tentie, waarbij de voormalige Wehr- machtsbefehlshaber tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Of schoon de feiten vast staan, is het toch mogelijk, dat een behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie nienwe juridische aspecten zal tonen. Door personeel van de afdeling eco nomische dienst van de Arnhemse po litie werd vorige week op een avond te omstreeks 10 uur in de nabijheid van de Amsterdamse weg een taxi aan gehouden, waarin bij onderzoek circa 550 pond rundvlees bleek te worden vervoerd. Nog voor de wagen op het stopteken kon stilhouden vluchtten twee mannen uit de wagen van wie er een onmiddellijk kon worden gearres teerd. De tweede werd enige dagen la ter aangehouden. Het voorlopige onderzoek wees uit, dat door een drietal Arnhemmers, goe de bekenden van de politie, te weten, L. D.. T. van V., en Chr. V., die mid dag op de boerderij van de landbou wer V. aan de Amsterdamse weg een koe was geslacht, waarvan het vlees met de taxi bij de afnemers was be zorgd. Toen daarop het bos achter de boer derij aan een onderzoek werd onder worpen vond men daar ongeveer 25 kuilen, welke de slachtafvallen vaneen schaap, meerdere koeien of paarden bevatten. Gewapend met dit feiten materiaal nam men nieuwe verhoren af, waaruit kwam vast te staan, dat op genoemde boerderij sedert November 1947 circa 45 runderen en 6 8 paarden door bovengenoemd drietal zijn ge slacht. In totaal werden 12 personen, betrokken bij clandestiene slachtingen handel, in het huis van bewaring inge sloten. William Stocks, een 28-jarige ser geant van het 4e regiment huzaren uit Colchester (Engeland), neemt af scheid van zijn 5 maanden oude tweeling alvorens te vertrekken naar Malakka. Zijn regiment zal met de 2e Garde-brigade de troepen op het schiereiland versterken ter on derdrukking van de communistische onlusten. Een 53-jarige Hilversumse loket ambtenaar bij de distributiedienst is door de politie gearresteerd omdat hij zich in samenwerking met een viertal burgers, o.w. twee oud-distributie-amb tenaren, schuldig maakte aan fraude. Op inwisselbonnen, welke op de zwarte markt te Amsterdam werden gekocht, verstrekte hij zonder stam kaarten af te kruisen, nieuwe bon kaarten. Deze fraude, welke reeds ge ruime tijd gaande was, werd ontdekt doordat de man aan een zijner com plotgenoten kaarten verstrekte op in wisselbonnen, welke nog niet geldig waren. Hij had dit niet bemerkt, maar bij interne controle kwam de vergis sing aan het licht en daarmede de ge hele fraude. De ambtenaar, bij wie een bedrag van f 1800 in beslag werd ge nomen, en vier medeplichtigen zijn ingesloten. Met een speciale vracht-Skymaster van de KLM is 19 Augustus uit New York een 4500 kg zware spoel voor de hoofd-dynamo van de Amerikaanse tanker „Pendelton" verzonden. De electrische installatie van het schip, dat te Durban lag, raakte dezer dagen onklaar. Men telegrafeerde naar New York en met een „vligende vrachtwagen" van de KLM vervoerde men in tweemaal 24 uur dit zowel in letterlijk als figuurlijk opzicht gewich tige scheepsonderdeel. In de haven van Durban werd de dynamo-spoel in het schip gemonteerd, waarna de tanker zonder noemens waardig oponthoud zijn reis kon her vatten. "JT5MIDDEN van alle andere onder handelingen en zelfs temidden van de grote binnenlandse activiteit rond om de plannen van Reynaud, komt nog heel plotseling het bericht van het besluit van het Franse kabinet inzake een z.g. „Europees Parlement". Dikwijls hebben wij hier reeds ge schreven over plannen en gedachten in deze geest, maar nu hier een offi cieel regeringscollege tot besluiten komt, is het zeker van betekenis deze zaak opnieuw van meer nabij te be zien. Er is al heel vaak gesproken, gedacht en geschreven over een Europese een heid, een Verenigde Staten van Euro pa, ideeën die volop stof leverden voor fantaseren, voor het construeren van aantrekkelijke en schone vredessprook- jes. De meeste misten alle realiteit, andere bevatten toch positieve ele menten. Dante bracht ideeën en de onvergetelijke Franse staatsman en mens Aristide Briand heeft met alle sterkte va., zijn geweldige energie in deze richting gestreefd met als doel een vreedzamer Europa, een gelukki ger wereld. De laatste grote wereldbrand heeft opnieuw de weer ingesluimerde denk beelden in deze wakker geschud. Tegenover de geweldige geraffi neerdheid der wapenen, de bodemloze ellende ook daarna (men neme maar eens bewust kennis van de film „Mijn eigen rechter" naar het hoek „My own executioner" van Nigel Balchin) vorm de dit de logische reactie, maar zal het ook de uiterst nodige reactie moeten zijn. In diverse Europese staten werden bewegingen gesticht, die de federale gedachte van de Europese eenheid be gonnen te stimuleren. Staatslieden als Churchill, Spaak, Ra- madier, Van Zeeland gaven hun sanc tie en traden als speakers voor de fe derale 4 ach te op. Een en ander culmineerde in het grote congres in Den Haag, dat een verza meling autoriteiten op het gebied van de geest uit heel de wereld bijeen bracht met eenzelfde doel, als te voren niet was aanschouwd. Het jongste overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de vijf on dertekenaars van het Verdrag van Brussel en gezamenlijke leden van de Westerse Unie gaf in de geest van het door het congres voor Europese een heid gedachte Europese parlement na dere suggesties. De Franse regering ontving van de zijde der Federalisten een memoran dum, hetgeen deze week leidde tot het nog onverwachte besluit van Vincent Auriol en zijn ministerraad om de plannen tot het instellen van een Eu ropees parlement actief te steunen. pjET PARTICULIERE initiatief is hier dus door regeringsinstanties overge nomen en dat is van betekenis. Het is weer een prachtige uiting van zuivere democratie, welke als een parel mag worden gehecht aan de kroon der vrij heid in deze landen. Het bewijst, dat individuele gedachten en stemmen nog invloed kunnen gaan uitoefenen en richting kunnen geven aan de koers voor de vaart der volkeren. Immers de Franse regering zal zich met Londen, Brussel, Den Haag en Luxemburg in verbinding stellen om na algemene (en te verwachten) instemming in Brussel nog vóór November besprekingen te voeren ter fundering van het voorge stelde Europese parlement. Op de duur zullen daardoor de deel nemende staten hun nationale souve relniteit ten dele moeten prijsgeven. De internationale politieke ontwikkeling heeft zich zo gericht, dat geen enkele alleenstaande staat zijn welstand kan bestendigen als in de nabuurlanden zekere conflicten of stromingen losko men. Zelfbehoud is onverbrekelijk met het behoud der andere verbonden. Voorlopig zal het Europese parle ment nog geen practisch gezagsappa- raat kunnen zijn, maar als spreekbuis van de publieke opinie en als advise rend lichaam zijn betekenis en de noodzaak van zijn bestaan bewijzen. Wij hopen van harte, dat Den Haag zijn volle steun zal gaan geven opdat deze eerste stap veilig gedaan kan wor den, opdat hier overleg, vriendschap en wederzijds begrip zullen samensmelten tot een onverwrikbare barrière tegen geweld, terreur en vernietiging. AD INTERIM. De Britse minister van staat, Hector McNeil, de plaatsvervanger van Ernest Bevin, heeft, naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zich belast met het werk, verbonden aan het Franse ini tiatief tot oprichting van een Euro pees parlementair assemblee tegen het einde van dit jaar. Naar verluidt zou Groot-Brittannië evenwel nog geen officiële mededeling hebben ontvangen over het besluit van het Franse kabinet de regeringen van de andere landen der West-Euro- pese Unie op te roepen tot een voor bereidende conferentie.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1