De grote dag nadert TERRA INCOBNITA IJzeren wil deed TINI JONKER slagen Kanker en Kankersterfte ZWEMMEND NAAR ZAANDAM Grootse ontvangst in Gzaar Peter-stad De middag van de Alkmaarse Courant Zes en twintig kilometer in 72 V2 uur Twaalf minuten over acht gistermorgen gleed de 17-jarige Zaan- damse Tiny Jonker bij het Accijnstorentje aan de Bierkade te Alkmaar zacht en vet in het water van het Noordhollands Kanaal en om drie minuten voor negen tikte zy gisteravond aan de stenen wal van de Achterdam te Zaandam waarna zij veilig binnenboord kon worden ge hesen in de motorboot „Ali" die haar gedurende meer dan 12 uur had geschaduwd. De bemanning van deze boot bestond uit 4 journalisten die den volke kond' zouden doen van het feit, dat dit. moedige Zaanse meisje als eerste menselijk wezen de afstand Alkmaar—^Zaandam zwemmend heeft overbrugd. Toen wij haar na meer dan een half etmaal te hebben geobserveerd als een gladde aal uit het water za'gen komen, maakte zich van ons een warme genegenheid meester voor 'n zo jong mensenkind met zo'n ongelofelijke wilskracht. Dat de vele duizenden, die zich rond de finish hadden verzameld, uiting wilden geven aan hun bewondering voor deze prestatie laat zich denken. Niemand kan ongevoelig blijven voor die onuitputtelijke moed en strijdvaardigheid Aan dit meisje. Dat zich bij deze ontvangst wilde tonelen afspeelden hadden wij, die haar hadden zien zwemmen in de wjjdse stilte van het polderland, nooit kunnen denken. Temidden van deze joelende en opdringende, men senmenigte, die vocht om maar een glimpje van de zwemster op te van gen en daarbij fietsen vertrapte als waren het luciferdoosjes (wij zagen een dame zelfs flauw vallen) moes ten wij even terug denken aan die uren van de tocht, die lagen tussen Akersloot en West-Knollendam. Daar geen applaudiserende mensen langs de kant en geen aanmoedi- gingskreten, doch slechts het ge klots van de golven tegen het jolle- tje, waarin was gezeten haar trainer en verzorger, Maarten de Ruyter, en tegen het motorbootje „Ali". Zo nu en dan hield een voorbijgaande wielrijder een ogenblik halt om met stomheid geslagen te kijken naar dat „wezen", dat daar met rustige slag door het water ging om dan zijn weg te vervolgen met op de lip pen: „Zij lijkt wel gek; laat zij ook de fiets nemen, dat gaat toch veel sneller en het is ook minder ver moeiend." DE WIL OVERWINT. Zo zullen er meerderen gedacht hebben, doch naast die gedachte zal weer steeds naar voren zijn gekomen de bewondering voor het doorzettings vermogen van het meisje. Want dat het geen kleinigheid is een afstand van ongeveer 26 km. (geen 34 km. zoals aanvankelijk was opgegeven) zwemmend af te leggen zal ieder met ons eens zijn, die wel eens de euvele moed gehad heeft deel te nemen aan een 1, 2 of zelfs 3 km. zwemtocht. Voor het volbrengen van een derge lijke prestatie moet men niet alleen de zwemkunst machtig zijn en be schikken over een goed stel spieren en een goed uithoudingsvermogen, maar in de eerste plaats moet men een wil hebben, een onverzettelijke wil die regeert over hart, longen en spie ren. Tiny Jonker heeft getoond een wil te bezitten. Want ook zij heeft haar moeilijke momenten gehad, zodat wij dachten hoe lang nog. Wanneer wij denken aan het Stieroppergat, het eerste gedeelte van het Noordhollands kanaal en in de Zaan ter hoogte van de Kalverpolder, dan zien wij nog die verbeten trek van Tiny, die getuigde van doorzettingsvermogen. Menigeen zou in die momenten er de brui aan hebben gegeven, maar niet Tiny Jon ker, een vrouw uit één stuk. Steeds weer zagen wij haar met de ouderwetse schoolslag, die zij gedu rende de gehele tocht zonder enige onderbreking heeft gezwommen, dich ter bij haar einddoel.komen. Eerst de afstand AlkmaarAkersloot, 8 kilo meter lang. Met gemiddeld 34 slagen per minuut legde zij dit traject af in 3Vs uur, waarbij in aanmerking geno men moet worden, dat zij steeds tegen de wind in zwom. De wind was inmiddels in kracht toegenomen en er was eerder sprake van een stormpje dan een briesje. Witte schuimkoppen rolden over het Alkmaarder Meer en Maar ten de Ruyter verkoos de zekere weg door zijn pupil haar weg te laten ver volgen door het kanaal 'naar de Vlot brug in plaats van haar tegen de hoge golven op te laten tornen. Aan de hoge kant in de luwte van het wui vende riet vocht zij tegen de kilome ters. Doodse stilte heerste hier. Een enkele tjalkschipper en 'n vacantiezei- ler, die de kleine expeditie passeerden, vormden het publiek, terwijl zo nu en dan het gekwaak van de uit hun rust opgeschrikte eenden met een beetje fantasie te vergelijken was met een aanmoedigend applausje. De enige onderbrekingen in deze monotone vaart waren de momenten, dat Tiny haar mondje opende om enig voedsel tot zich te nemen, be staande uit suikerklontjes, bonbons en plakjes kaas. OP DE HELFT. Bij het passeren van de Vlotbrug was Tiny ongeveer op de helft van haar tocht. Haar wachtten nog de Marker vaart en de Zaan. De Mar ker vaart was gelijk het kanaal slechts met dit verschil, dat de publieke be langstelling, die na Akersloot was verdwenen, toenam. Vele bewoners van Marken-Binnen hadden zich op gemaakt om het meisje te zien voor bijgaan en hiermee was ons duidelijk geworden, dat de „bewoonde wereld" naderde. Reeds van verre ontwaar den wij de contouren van „De Vrede" en dit gaf de burger weer moed. Ar beiders van de fabrieken hadden hun machines stil gezet en waren uitge lopen om Tiny te zien passeren en oud- en jong Knollendam had zich verzameld op de erven en steigertjes om maar niets te missen van dit sport gebeuren. Hier waren ook heen ge komen vader Jonker en een oom van Tiny om dochter en nichtje te peilen naar lichaam en geest. Zij konden ge rust gesteld worden: Tiny ging nog steeds goed en geen enkele klacht over het één of ander kwam over haar lippen. Waar het ook beter mee ging was het koers bepalen. Dit had nog al iets te wensen over gelaten en naar onze mening heeft Tiny hierdoor enkele honderden meters meer ge zwommen. Waarom de bochten niet zo krap mogelijk genomen en waarom steeds zig-zag door het water? Een kwestie van uitkijken en meer niet. In de Zaan aangekomen was de wind aanmerkelijk in kracht afgeno men en de wind, die er nog stond, had Tiny in haar voordeel. Was de be- langstelling in W est-Knollendam reeds groot, het zou nog niets blijken met hetgeen vo'gde in Wormerveer en de andere Zn nr.gemeenten. Aan beide Zaanoevers had zich een grote menigte verzameld en vanaf de Noord- dijk tot de Achterdam zou het één grotè triomftocht worden. Steeds meer bootjes omringden de zwemster en de rijkspolitie te water had alle moeite om al te brutale roeiers of kanovaarders uit Tiny's nabijheid te houden. Klokslag vijf uur passeerde Tiny de fabrieken van de Erve De Jong en om vijf voor half zes „nam" zij de Zaanbrug, die bezet was met honderden mensen. Verder ging het. Overal belangstel lenden aan de kant, die zo nu en dan met een applausje hulde brachten aan het Zaanse meisje, dat de moed had 26 km. te zwemmen. De fraaie oud-Zaanse gevels te Zaandijk werden gepasseerd. Tiny Jonker heeft hier geen oog voor ge had, doch wij hebben onze blikken een ogenblik afgewend van het meisje, dat maar steeds verder ploegde en ieder deeltje van die 12 uur en 43 mi nuten een stukie vorderde op de weg naar het einddoel. De belangstelling op de Jul'seabvug was (het wordt haast vervelend) over weldigend en hetzelfde kan gezegd worden van de Noorderbrug, die bijna onder de druk der mensen bezweek. ZAANDAM KOMT IN ZICHT. Toen de Noorderbrug eenmaal was gepasseerd kwam Zaandam in zicht. Half acht werd hjj „genomen" en allerlei gissingen werden reeds ge maakt hoe laat zy v°et op Zaan- damse bodem kon zetten. Nog im mer zwom Tiny haar rustige school slag en gesteund door het medeleven van duizenden stadgenoten, die op alle mogelijke en soms ook wel on mogelijke plaatsen een plekje had den bemachtigd om haar maar goed te kunnen zien, ving zij de laatste kilometers van haar tocht aan, die leidden dwars door haar geboorte plaats. De R.P. 65 zorgde, dat de haan voor Tiny vrij bleef en al te lastige mensen uit haar buurt ble ven, waardoor zy niet in haar be wegingen werd belemmerd. Inmiddels viel snel de duisternis in en nadat de laatste brug, de Bern- hardbrug, was gepasseerd werd het duidelijk, dat Tiny niet meer bij dag licht haar tocht zoju volbrengen. Op de Achterdam had zich inmiddels een grote menigte gevormd, die met ver langen en met ongeduld de komst van haar Tiny afwachtte. Velen stonden er reeds een paar uur, toen om -tien voor negen het silhouet van het jol- letje met de rood-wit-blauwe vlag en een hoofd boven het wateroppervlak zichtbaar werden. De laatste meters lagen voor. Tiny en onder stormachtige toejuichingen en onder de klanken .van de accordeonvereniging „Fortis simo" o.l.v. H. Himpers doorkliefde zij met een armbeweging, die niet de in druk gaf reeds 27 km. te hebben over brugd, de laatste tien meter. Spoedig-werd zij in het motorbootje gehesen, waar zij door dr. Mooy werd onderzocht, die evenwel geen enkele afwijking kon bemerken. Alle orga nen werkten geheel normaal. Wat hierna volgde zullen w\j niet licht vergeten. Van de steiger der firma Jan Keezer wilde Tiny zich tezamen met Maarten de Ruyter begeven naar diens woning in de Damstraat. Er was evenwel geen doorkomen aan. Het publiek drong zo sterk op, dat geen politiemacht in staat was deze golf te stuiten. Fietsen werden omver gelopen en vertrapt, kinderen zaten klem en zochten een uitweg, vrouwen gilden om hulp en te midden hiervan be gaf Tiny zich naar de Damstraat, waar zij op het baleon van de ijs- Parade der pierementen Nog enkele uren en het- leven zal trillen in alle inrichtingen van ver maak, waarmee de Alkmaarse kermis zo rijk bedeeld is. AI begint de kermis vanmiddag om vier uur te draaien, de onmisbare „aanverwante artikelen" als draaiorgels, pianola's en straatorkesten zijn vanmorgen vroeg al met hun wel luidend werk begonnen. Maar stel U gerust, de tonen die boven ons worden losgelaten, zijn van goed gehalte en op deskundige wijze door de politie gekeurd. Het keuren van de pierementen en verdere geluidsveroorzakers was dan ook voor de betrokkene een belangrijk moment. In grote rij trokken vanmor gen alle soorten muziek langs het poli tiebureau, alwaar de jury haar oordeel uitsprak. Uit het feit dat we allen na het proefnummer de straten zagen in trekken, menen we te mogen afleiden, dat er* geen enkel stuk muziek is af gekeurd. Oren en beurs dus maar open in de komende dagen en veel genoegen Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: Gerardus Bassant, en Grietje Hagedoorn. Cornells H. M. Borst en Elisabeth V. Möller. Johannes J. Crezee en Catharina E. J. Minderhoud. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 22 Augustus zal de apotheek van de heer B. H. J. Schouten in de Emmastraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt gedurende de volgende week de nachtdienst waar genomen. is ook nu in de verkoop. Als vervolg op de Pampus- Piraat is het voor liefheb bers van onze serie strip verhalen een onmisbaar bezit. Vele exemplaren worden dagelijks verzonden. Zorgt, dat U er op tijd één in handen krijgt. De prijs is 60 cent. Per postbestelling 75 cent. Ook verkrijgbaar bij bezorgers en bij de bureaux van dit blad. Laat de kinderen zingen Het Oranjecomité roept de leerlingen der 6e klassen van alle lagere scholen op voor de slotrepetitie van de .Auba de voor het stadhuis" op Donderdag 26 Augustus a.s., 's middags 2 uur. De repetitie wordt gehouden voor muziek handel Ypma, Langestraat. De leerlingen der rk en chr. scholen moeten om kwart vóór twee op het Waagplein zijn om vandaar onder ge leide van hun onderwijzers(essen) naar de Langestraat te gaan. De leerlingen van de openbare scholen kunnen van af hun respectieve scholen ver trekken. In verband met de vacantie roepen we de medewerking der school hoofden en hun personeel in. Deze slotrepetitie moet slagen. De kanker is een ziekte, die in het eerste stadium de patiënt meestal wei nig of geen klachten geeft Zijn die er, dan is het meestal nog moeilijk voor de arts met de gewone klinische hulpmiddelen uit te maken of er sprake is van kanker of niet. Zijn de klachten duidelijker en meldt de patiënt zich op het spreekuur van de dokter, dan is helaas in vele geval len de ziekte reeds zó ver voortgeschre den, dat geen volledige genezing meer mogelijk is. De wetenschap beschikt op het ogen blik nog niet over middelen, die iedere kankerlijder in welk stadium van het ziekteproces deze zich ook bevindt, zouden kunnen genezen, hoewel met de zeer geperfectioneerde behande lingsmethoden, welke jen dienste staan in vele gevallen toch wel afdoende hulp geboden kan worden. Het uiteindelijk doel van het weten schappelijk kankeronderzoek is na tuurlijk de ziekte te kunnen genezen of beter nog te voorkomen. De hoop is gerechtvaardigd, dat in de komende jaren op dit gebied grote vooruitgang geboekt zal worden. OVér de gehele wereld wordt, hard aan dit 'probleem gewerkt. In Ameri ka worden zeer grote sommen voor dit doel bestemd. salon „Tosca" verscheen en een «arm huldebetoon in ontvangst had te nemen. Ten huize van Maarten de Ruyter waren inmiddels reeds de eerste bloemstukken voor Tiny gekomen en in haar woning in de Klauwershoek was het niet anders. Een grote me nigte had zich hier verzameld en toen zij thuis arriveerde werd zij toege zongen. Ook voor de woning van Maarten de Ruyter, waar zij zich had verkleed, bleven vele posten om Tiny, die in één dag haar naam voor jaren in de Zaanstreek en daarbuiten heeft gevestigd als lange-afstandzwemster, toe te juichen. „Fortissimo" bereidde haar thuis ook een glorieuze intocht en vele familieleden en kennissen droegen daar mede toe bij. De buren verga ten haar evenmin en schonken haar een nieuwe fiets. Dat de woning van Tiny vandaag kon wedijveren met de winkel van haar werkgever-trainer bloemist Maarten de Ruyter, zal U niet vreemd in de oren klinken. Tiny Jonker is gisteren geslaagd. Dat zjj dit ook eens mag zeggen na een volbrachte Kanaaltocht. Good luck, Tiny! Vandaag begint de Alkmaarse kermis. Vanmiddag om vie- uur barst het lawaai los in het hartje van de oude stad, dan schallen de luidsprekers, tierelieren dc draai-orgels, schreeuwen de exploitanten, knalt de kop van Jut of het sportkanon, dan draait en schommelt en zwaait en botst alles door elkaar, dat heteen aard heeft. Iedere kermis kent hoogtepunten, zo ook onze Alkmaarse kermis. De dag, waarnaar door duizenden kinderen reikhalzend wordt uitgezien, nadert met rasse schreden, de middag, die zo langzamerhand bekend is geworden onder de naam „Midd„g van de Alkmaarsche Courant". Woensdag a.s. is die grote dag. Woensdagmiddag vanaf 1 uur draait J. W. Janvier's Stoomcaroussel annex Cake-Walk uitsluitend voor de lezers van de „Alkmaarsche Coumt" en hun kinderen. Van 1 tot 7 uur is het feest op het Doelenveld, waar dit amusements paleis de duizenden wacht. In ons nummer van a.s. Maandag drukken wij een bon af, waarop vanaf Dinsdag a.s. aan, ons bureau V o or d a m 9 van negen uur tot half zes maximaal tien kaartjes per bon kunnen worde, afgehaald tegen betaling van vier cent per kaartje. Een ieder kan zoveel bonnen aanbieden, als hij wil. Op vertoon van de kaartjes kan men in Janvier's Stoomcaroussel en Cake-Walk op Woensdagmiddag vanaf één uur terecht zonder entrée- betaling. De bon uit de courant kan uitsluitend worden ingewisseld aan ons bu reau Voordam 9. dus niet aan de caroussel. De Woensdagmiddag nadert met rasse schreden, de middag van de Alkmaarsche Courant 'Zolang men nog niet over dergelijke universele geneesmethoden beschikt en ook dan moet het streven van het wetenschappelijk kankeronderzoek er op gericht zijn methoden te vinden en in de praktijk toe te passen, welke bij de eerste verdachte symptomen of zelfs zonder dat de medicus-prac ticus in staat stellen uit te maken of er sprake is van kanker of niet. (Behandeling van het eerste stadium geeft veel hogere genezingskansen dan die van het meergevorderde stadium). x In ons land zijn twee Stichtingen zeer speciaal op het gebied van de kan kerbestrijding werkzaam. Particuliere stichtingen, die beide het vertrouwen en de steun van de Overheid genieten. Beide Stichtingen zijn in de Over heidsorganen vertegenwoordigd, n.l. de Gezondheidsraad, waar 'in de Commis sie voor Kankerbestrijding de direc teur van de Dr. J. R. de Bruïne-Groe- neveldt Stichting deze instelling ver tegenwoordigt. De andere Stichting is: de Stichting „het Nederlandsche Kankerinstituut" (Antoni van Leeuwenhoekhuis). x De Dr. J. R. 'de Bruïne-Groeneveldt Stichting heeft zich zeer speciaal bezig gehouden met het vraagstuk van de serologische kankerdiagnostiek. Door het laboratorium dier Stichting zijn methoden uitgewerkt (en deze worden ook in de praktijk toegepast) die door onderzoek van bloed, en uri ne kunnen uitmaken of een patiënt al dan niet aan kanker lijdende is. Deze methoden geven reeds bij de allereerste ontwikkeling van het ziek teproces betrouwbare ven duidelijke aanwijzingen. Zij stellen aldus de medicus-practi cus in staat geen kostbare tijd verlo ren te laten gaan en reeds zeer vroeg tijdig in te grijpen, waardoor het le ven van de patiënt in zeer vele geval len gered kan worden. Deze onderzoekingen hebben de aandacht getrokken van buitenlandse geleerden. Verleden jaar kwam de sereoloog Prof R. L. Kahn (een internationaal figuur) naar ons land om zich persoon lijk van de feiten op de hoogt;e te stel len. In Amerika beschikt men nog niet ever methoden als er in ons land uit gewerkt zijn. Na de terugkeer van Prof. Kahn in Amerika volgde er een uitnodiging van hem als vertegenwoordiger van de Michigan-University aan een onzer geleerden naar Ann Arbor te komen om zijn methode te demonstreren en voordrachten te houden. Hij werkt thans in het serologisch laboratorium van Prof. Kahn voor noemd in het University Hospital van de Michigan Universiteit, één van de grootste en belangrijkste Staatsuniver siteiten in Amerika. Ons land komt dus heus niet achter aan. Wat in Amerika mogelijk is, kan ook in ons land en door onze geleerden tot stand worden gebracht, als er maar voldoende middelen te hunner beschik king werden gesteld. Aan ons Volk de taak om die vrijwil lig te verschaffen nu zulk een mooie gelegenheid geboden wordt. DE STERFTE. De kankersterfte wettigt een belang rijke bijdrage; wie de cijfers ziet, zal dit niet kunnen weerspreken. Voor wat de laatste 10 jaar betreft, laat ik ze hier volgen; slechts de gegevens voor 1945 zijn niet in mijn bezit. 1638 11798; 1939 11728; 1940 12266; 1941 12831; 1942 13060; 1943 13038; 1944 12895; 1946 12092; 1947 12754. Gemiddeld bijna 12500 overledenen per jaar met als doodsoorzaak; Kanker. Stelt onze gelederen in staat tot het gebruik van al die middelen, welke de vijand afbreuk kunnen doen! - Maakt dit werk financiëel mogelijk door het storten van een ruime bijdra ge op girorekening nr. 17410 van het kantoor Alkmaar der Nederlandse Middenstandsbank onder vermelding: „Ten gunste van comité Alkmaar Na tionaal Huldeblijk". U steunt hierdoor een sympathiek doel. M. J. TH. VAS DIAS. Voorz. Raad v. Arbeid, Alkm. Van ander ras Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Dinsdagavond 24 Augustus a.s. om 8 uur een reprise van dit boeiende stuk. De hoofdrollen worden vertolkt door de eerste krachten van de Stads schouwburg te Amsterdam, o.a. Paul Huf als de perfide senator Langdon, terwijl de rol van de negersoldaat Brett" bij Johan Schmitz in goede handen is. Andere medewerkenden zijn: Julia Cuypers, Carla de Raet, Wil ly Haak, Frits van Dijk, Lo van Hens- bergen, Wim Vesseur en Egbert van Paridon. Regie en décor zijn van Louis Saalborn.. Niemand verzuime dit prachtige speelstuk te zien. Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks van 11 tot 1 uur. Telefonisch na 12 uur. Kranige redding Broertje en zusje Borsboom, leeftijd 6 en 8 jaar geraakten Donderdag in de gracht van het Verdronkenoord. Het meisje had haar broertje mee op de fiets genomen, maar toen ze een auto zag naderen was ze niet zeker van haar zaak en dook met fiets en broertje in het water. De jeugdige mej. Verweert van de oliebollenkraam die het ongeluk zag ge beuren sprong onverwijld gekleed te water en wist met de assistentie van een jongeman die in de bewuste auto zat, en die zich ook in het water be gaf, de kleintjes op het droge te bren gen. Redster, redder en, drenkelingen heb ben geen nadelige gevolgen van dit on gewilde zwempartijtje gehad. Hulde inmiddels aan de kranige juf frouw Verweert! „AVONDLICHT" VERSLOEG „WESTERLICHT" Donderdag j.l. is de traditionele bil jartmatch tussen de clubs uit „Avond licht" en „Westerlicht" weer gespeeld in huize „Avondlicht", De spelers van „Westerlicht" moesten ieder vijftig punten maken, tegen die van de thuis club veertig. Jb. Blauwboer (Westerl.)—J. Held,er (Avondl.) 23—40; J. F. de Haas—W. Bloemendaal 4540; P. feinger—J. Veen 47—40; B. Strooker—K. F. Nabel 4540; J. de Boer—H. Godvliet 50—21; D. Scheldtus—L. de Geus 50—36; J. Smit—G. Boot 50—29; M. Haykema—P. Zee 2140; G. HellingaJb. Dekker 2440; W. de VriesS. Waal 4540; totaal 400—366. De wedstrijd werd derhalve gewon nen door „Avondlicht". Nog ter gele- geheid van het koperen bestaansjubi- leum van de thuisclub werd door de heer D. Feller een queue aangeboden. Egmond aan Zee. De strandfeesten voortgezet De tweede dag was het weer niet zo mooi als de eerste, maar toch werd vol animo aan de spelen gewerkt. Er heerste een gezellige stemming. De uit slag was als volgt: Vlaggetjes steken: 1 Marijke Qik, Amsterdam en Kees Huyser, Zaandam; 2 Winke van Buren, Delft en Martin Zeedijk, Maarsen; 3 Marja van Kas teel, Amsterdam en Wimmie Alphe- naar, Heiloo; 4 Annemarieke Post, Amsterdam en Mario Willems, Eind hoven. Hindernisloop: 1 Piet Groen. Eg- mond; 2 Cor Schol, Egmond; Wim de Kpuver, Veenendaal. Op reis: 1 Hanny Laub, Amsterdam; 2 Marjanne Beumer, Baarn; 3 Bep Lis- sauer, Amsterdam. Flessenrace voor paren: 1 T. Eich- horn, Amsterdam en mevr. Rooseboom; 2 N. Zeedijk en mevr. Zeedijk, Maars- sen; 3 A. Huyser, Zaandam en mevr. Kalhorn, Zwolle. Touwtrekken heren: 1 M. Liet, Pur- merend en J. Best, Zaandam. Horen nu de strandfeesten tot het verleden? Neen. Zaterdag a.s. wordt om 10 uur een autopedrace gehouden en om 2 uur een wedstrijd in het ma ken van strandfiguren. Stompetoren. Plattelandsvrouwen bijeen Woensdag 18 Augustus kwamen de Plattelandsvrouwen bijeen in café Zwart. De presidente heette een groot aantal dames welkom. De zaal had door de meegebrachte veldbouquetten een echt fleurig aanzien. Gezamenlijk zong men het oogstlied. Na de notu len werden weer 6 brieven uit Indië voorgelezen. Mevr. Ringelberg sprak woorden van dank, dat het haar door middel van het „rustfonds voor huis vrouwen" mogelijk geweest was 10 da gen in Bergen door te brengen. Er werd gesproken over de moge lijkheid tot het oprichten van een boekencirkel. Dames die hiervoor voelen kunnen zich opgeven bij mevr. Kalverboer. De rondvraag leverde ver schillende kleinigheden op. Tijdens de pauze werden de bou- quetten gekeurd. De eerste prijs werd gewonnen door mevr. ZeemanKoning. Ook werd nog gesproken over sa menwerking met de Floralia tijdens de jubileumfeesten. De leden zullen dan ook handwerken en bouquetten van zelfgekweekte bloemen kunnen in sturen. Daarna sprak mevr. Visser—Roosen daal uit Venhuizen. Zij besprak een viertal van haar ro mans en liet de hoofdfiguren werke lijk voor haar toehoorsters leven. De presidente dankte met enkele hartelijke woorden en de vergadering werd met het zingen van het Bonds lied gesloten. BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5