DSM O MUM Frau Schroder PCP7IC I L II L I L Met 800 km. door de stratosfeer TANAH PAPOEA in een paradijs DE KRUISTOCHT VAN DE GATALINA P 85 In het stenen tijdperk .J Oberbürgermeister van Berlijn Onbevreesde vrouw met zorg voor millioenenstad PARCOURS WERELDKAMPIOENSCHAPPEN GOODWILL-AFFICHE (f Land van Perzik, Poëzie en Petroleum y Dichtersdenkers en dictators maakten geschiedenis Tabaksteelt breidt zich uit Raadsels op de rotsen ZUID-AMERIKA PROTESTEERT J OVER VIER JAAR: ENGELAND WIL WERELDLUCHTVAART OVERTROEVEN Om de hegemonie in de lucht VAN NABIJ EN VERRE HOLLANDIA, 29 Juli. Nog eenmaal vliegt de Catalina P 85 met ons het binnenland in. Op een mor gen, als de valleien tussen de bergen nog boordevol gevuld zijn met op el kaar gestapelde wolken. Er moet hoog worden gevlogen en we ademen een beetje sneller dan gewoonlijk. Totdat we onder het plafond van wolken en nevel duiken en de Wisselmeren op nieuw zien liggen. Daar zijn ze.het meer Paniai.het meer Tage.en het meer Tigi, gerekend van Noord naar Zuid. Ditmaal is er geen Jungle Pimpernel die zijn volk oproept van de heuvels en uit de valleien. Er zijn alleen Papoea's, er is alleen die stille, vriendelijke zen deling, die opnieuw bereid blijkt z'n huis ter beschikking te stellen. En daar is de regen. Soms veegt de wind de regen weg en worden de heuvels en bergen zichtbaar. En boven alle uitste kend, een reus onder de reuzen: de grote top. Dat is de berg Deijai, waar van Jungle Pimpernel me verteld heeft dat dit, in de taal van de stam der Ekari's, betekent: de berg van God. Maar hij is er niet zeker van. De Eka ri's kennen geen God. Ze kennen alleen demonen en geesten, en die maken het hun moeilijk genoeg. Daa is bijvoorbeeld de Wado. De ,Wado is de watergod en later op die dag vertellen ons oude Papoea's van de Wado. Hij is gevaarlijk en listig. Hij huist op de bergen en in het meer. Hij lokt de mannen en vrouwen naar zich toe, grijpt ze aan en duikt er mee weg onder de oppervlakte. Pas op voor Wado...! spreek zachtjes als je bij het water komt.let op bij bergbeken en rivieren.de Wado kan er zijn.Hij is ontzaglijk groot, heeft onmeetbaar grote armen.hij kan iedereen grijpen. Demonen en geesten vullen voor een aanzienlijk deel het leven der mannen en vrouwen van dit land. U zult vra gen: maar wat do'et de zending dan? Lezer, nauwelijks 10 jaar geleden zag de eerste blanke dit onbekende rijk. En de historie van dit land en dit volk gaat terug tot de grijze oudheid, hon derden en honderden eeuwen. Deze dagen zijn zeer vreemd voor ons. Iedere keer opnieuw zien we: ja, we zijn nu in het stenen tijdperk. Hier kent men geen metalen. Hier is kle ding onbekend. Hier zijn we op de eni ge plaats in gans Indonesië, waar nog geen geld bestaat. Hier betaalt de Pa poea en hier betaalt de vertegenwoor diger van het Nederlandse gezag met schelpen. Dat zijn de cowries-schelpen. De mannen rondom de meren onder scheiden 3 soorten: de grote witte, de kleinere gele en de kleine grijze. De eerste is het meeste waard, de laatste het minst. Maar in Papoealand kunt u voor uw Nederlandse geld, al geeft u duizend gulden, nog geen zoete aard appel, geen geroosterde krab kopen. Voor een 10-tal cowries-schelpen wordt gij bezitter van een paar varkens, een stenen bijl en een vrouw, die echter dan niet al te jong meer is. We zijn hier tussen het allerprimitief- ste volk ter aarde terechtgekomen. Een volk, dat nooit de zee zag, dat vuur maakt door een bamboevezel snel over een bamboe-stam te wrijven. Dat zich warmt op de meren aan vuurtjes in de kano's. Deels leeft dit volk in een paradijs. Er zijn zoete aardappelen en pisangs in de laagvlakten, er is vis in het meer. Alleen framboesia wordt er als ziekte aangetroffeh. Maar dit paradijs wordt verstoord door de geesten en demonen. En door andere angsten. Als de man sterft behoort de vrouw de man te ver gezellen op zijn verre reis. De vrouw wordt gespeerd. Maar al mag dit dan de adat, het gewoonterecht, zijn, menige vrouw leeft in voortdurende angst voor dit einde van haar leven. Daar zijn de dansen. Sommige zinvol en uitdrukking gevend aan het inner lijk leven van dit primitieve volk. An dere, de Waboe Wanai dans, stuitend in zijn totale dierlijkheid en bestialiteit. Maar de Waboe Wanai werd eeuwen en eeuwen geleden gedanst, dus waarom zullen de kinderen van deze tijd, die toch óók in het stenen tijdperk leven, niet eveneens, bij het grote muizen- feest, de Waboe Wanai dansen..? Zie hier de problemen waarvoor binnen lands bestuur en zending zich geplaatst zien. En nauwelijks 10 jaar geleden za gen blanken en de stam der Ekari's aan de meren elkaar voor het eerst We trekken langs de heuvel, die een d.er valleien omzoomt, omhoog. Er is veel modder en we worden na een paar uur doodmoe. De Papoea's vóór ons, gebaren vérder te gaan. Ze maken een even frisse indruk als bij het begin van de tocht. Toch zijn het maar kleine figuren, die vrij dicht bij het pyg meeën-type staan. De regen dwingt ons terug te gaan en drijfnat, huiverend van kou, zoeken wo de hut op. Zendeling Kenneth Troutman heeft het eten voor de avond klaar gemaakt. Hij zit aan het hoofd van de tafel en zegt het gebed: „O Vaderwij dan ken U dat het vliegtuig is gekomen van over de bergen en dat het veilig is ge daald op het meer met onze broeders., en Vader, wij danken U voor het brood dat wij heden bezitten. Amen". Reverend Kenneth Troutman breekt het brood en deelt het rond. Naakt en stil staan 6 Papoea's in de deur. Bezien ons en praten met gedempte stemmen. Als ik de zendeling vraag wat ze be spreken, zegt hij dat ze graag zouden willen dat de Hoekomanggarame's, dat zijn de mannen die met het vliegtuig gekomen zijn, bleven bij hen. Ze waren gekomen als aligama's, als vrienden. En ze mogen blijven aan het meer. Als het brood gegeten is komen de Papoea's naderbij. Dat is een vreemd schouwspel, daar bij die tafel, met het brood er op, en het stukje kaas en de boter in het blik. Het is niet zo bijster alledaags, 6 vrijwel spiernaakte Pa poea's rondom de tafel te zien neerhur ken, starend naar ons, naar onze siga retten en naar onze handen. Ze blijven urenlang. Eenmaal vraag ik of ze niet weggaan, of het hem, mr. Troutman, niet hindert. Kenneth Troutman, vertegenwoordi ger van het geloof der Christenen in de wereld, die uit het stenen tijdperk op gekomen is tot de eeuw der techniek, glimlacht wijs en mild en zachtjes ant woordt hij: „Neen, laat ze blijven, we zijn in hün land en ze zijn mijn vrienden. Alleen zó kan ik tot hen komen". Reverend Kenneth Troutman uit de USA, die de wereld opgaf om zijn over tuiging over te brengen naar het stenen tjjdperk, heeft gelijk. Wij zijn hier in de wereld van het onbekende, bij een volk waarvan wij niets weten, en wij bevinden ons op de aarde van de mannen der Ekari's. Hun aarde, eeuwen en eeuwen lang. Tanah Papóeaaarde van het volk der Papoea's. ANTHONY VAN KAMPEN. Er is tussen Elbe en Beringzee thans nog slechts één stukje grondgebied, waar een vrij-gekozen volksvertegen woordiging zetelt. Het is in Duitslands vroegere hoofdstad Berlijn. En de zware last van het „dienen van twee heren", van Oost en West, rust op de schouders van een kleine, tenger-uit- ziende, reeds op jaren zijnde vrouw met gr\js haar en stalen brilletje, maar met zulk een innemend karak ter, met zulk een tact en zulk een ontwapenende glimlach, dat zelfs haar tegenstanders, de communisten, haar nauwelijks enig kwaad zouden kunnen toewensen. Zij, Frau Louise Schrö- der, Oberbürgermeister van Berlijn, is verantwoordelijk voor het welzijn van ruim drie en een half millioen men sen in een grote door de oorlog ver-' woeste wereldstad, in de meest ge desorganiseerde omstandigheden. DOCHTER VAN EEN HAND WERKSMAN. Deze frêle vrouw, sinds 1938 pas in Berlijn woonachtig, werd in 1887 te Hamburg geboren. Haar vader was een handwerksman. Toen zij 15 jaar oud was, verliet zij reeds de school en vond. werk als steno-typiste. Toen ontstond bij haar het brandend verlangen iets te kunnen doen voor het welzijn van de arbeidende klasse; hier kreeg zij belangstelling voor sociale hervorming en politiek werk. Meerderjarig gewor den werd zij lid van de sociaal demo cratische partij, maar pas na de eerste wereldoorlog nam zij actief deel aan het sociale leven en de politiek. Zij was een der weinige vrouwen in de Reichstag. Hier presteerde zij het, meestal geheel zonder steun van ande ren, verschillende sociale voorzienin gen „er door te krijgen", o.a. de jeugd- wetten. In 1933, toen het Hitlerkruis rees, trok zij zich terug uit het open bare leven, en bleef als „ambtloos bur geres" in Hamburg wonen. Na de val van het Duitse Reich, hervatte zij haar vroegere werk en toen er in 1946, October, in Berlijn verkiezingen werden gehouden voor de gemeenteraad, won de sociaal-demo cratische partij op overtuigende wijze. De communisten waren verslagen: Ber lijn had gekozen tégen Moskou. Frau Schröders partij ging niet, zoals in de Sovjet-zone het geval was, over in de S.E.D. Zij bleef zelfstandig. Frau Schroder werd één der drie vice-bur- gemeesters van Berlijn Ostrowsky, ook een sociaal-democraat, werd Oberbür germeister. Maar in Maart van het vo rige jaar werd de partij ontevreden over zijn tegemoetkomende houding LENGTE PARCOURS ÏO.I12 mrt#r HOOGTE IN METERS N.A.P. GEULEMERBERG tegenover de communisten. Men koos toen een nieuwe Oberburgemeister, Reuter. De Russen echter wilden niets weten van Reuter, een vroegere communist, die de eerste jaren van de Russische revolutie dicht bij Moskou had meegemaakt en zich „bekeerd" had tot het sociaal-democratisme. De Sov jet-bevelhebber sprak zijn veto uit over de benoeming en, hoewel de wes telijke mogendheden Reuter erkenden, heeft hij de functie van Oberbürger meister nooit aanvaard. Toen moest Frau Schroder als oudste der plaats vervangende Oberburgermeisters de vacature vervullen. GEEN BESCHERMING EIGEN MOED. DAN Zij weet, dat als de Westelijken Ber lijn verlaten, zij het lot van een Pet- kov en Manioe niet zal kunnen ontlo pen. Elke dag zelfs loopt zij de kans het slachtoffer te worden van een ge makkelijke beschuldiging en nog ge makkelijker arrestatie. Als zij 's mor gens, heel vroeg, haar bescheiden ge meubileerde kamers in het huis van 'n vriendin, in de Amerikaanse sector, verlaat om de dagtaak te beginnen, die voor haar soms tot na middernacht duurt, weet zij nooit of zij nog zal te rugkeren. Haar bureau en het raads huis staan in de Sovjet-sector. Daar bedreigen haar een rechtstreekse ar restatie door de Russen of de aanval van gepeupel, door communisten opge hitst. En zij, die tengere vrouw, heeft geen andere bescherming, geen andere ze kerheid dan haar eigen persoonlijke moed. De affiche voor de propaganda der Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs in het buitenland, welke in 6 talen over de gehele wereld wordt verspreid, geeft op bijzondere wijze een beeld van de centrale functie der Utrechtse Jaarbeurs. Het embleem der beurs de U met daarboven de Mercuriushoed is in het hart van de roos van een werpschijf geplaatst, welke de kleuren rood, wit en blauw draagt. In de rode roos zijn een aantal pijlen getekend, waarvan de staarten de nationale kleuren bevatten van Bel gië, Engeland, Zwitserland, Verenig de Staten van Amerika, China en Brazilië. Op deze wijze heeft de ontwerper Wernars van Associated Advertising Artists (Amsterdam) tot uitdruk king willen brengen, dat uit alle delen der wereld de aandacht op de Utrechtse Jaarbeurs als internatio naal knooppunt van goederenver keer is gevestigd. i. (Van een bijzondere medewerker). Een land, nog goeddeel» schuilgaande onder de sluiers van Aziatische geheimen, een land met een geschreven historie van ettelijke duizenden jaren, een land van perzikbloesem, opium, dichterlijke kwatrijnen, petroleumconcessies, handgeknoopte tapijten, tankgeschut, moskeeën, analphabetisme, woestijnen, bloelende tuinen, een land met twee namen: het zoetvloeiende Perzië en het stoere Iran Door de zorglijke deviezenpositie, waar in Nederland verkeert, is de tabaks voorziening in ons land op een laag peil gekomen. Als gevolg daarvan is de teelt van inlandse tabak, die reeds eeuwen op groter of kleiner schaal werd beoefend zeer in betekenis toege nomen. Nog steeds breiden de beroeps telers, speciaal in Noord-Brabant, hun tabaksareaal uit. Bedroeg tot 1947 de met tabak beteelde oppervlakte nog geen 100 ha, dit jaar werd ongèveer 300 ha uitgeplant, terwijl verwacht wordt, dat het areaal in 1949 zelfs 700 a 1000 ha. zal bedragen. In landbouwkringen verwacht men dat de tabaksteelt in Nederland, hoe wel nog altijd gehandicapt door het verbod betreffende vermenging van het inlandse product met geïmporteer de tabakken, evenals de kruidenteelt, een belangrijke nevencultuur voor de kleine boer zal worden. Om dit te be reiken wordt van overheidswege het kweken van een kwaliteitsproduct bv. het dek- en omblad voor de sigaren- industrie, aangemoedigd en bevorderd. Zo worden o.m. aan de tabakstelers teelttechnische gegevens verstrekt. Voorts wordt aangedrongen op het vormen van regionale coöperaties, om dat slechts bij aanbod van grote, uni forme partijen tabak van goede kwali teit een blijvende belangstelling voor het inlandse product verwacht wordt. Perzië, Iran, wat weten wij ervan? Wat wij daarvan weten, het is heel veel en heel weinig. Want al de feiten, die wjj kennen, tot aan de woorden, die twee duizend jaar voor Christus door de Elamieten, het volk dat in het Zuid- Westen woonde bij de schone Perzische Golf, in hun spijkerschrift voor ons werden vastgelegd, zij worden tot vra gen en tot raadsels voor ons, die wat wij weten niets eens begrijpen Perzië, zegt men, is zo oud als de wereld. En het is zo wijs en zo dom als de wereld ook. Waren het de Iraniërs al niet, die, toen zij in den beginne sa menwoonden met de Hindoes, de bron aanboorden van een vergissing, die tot in de twintigste eeuw bloed zou doen stromen over de wereldja, het waren toch deze lieden, die zich tooi den met de naam Ariërs? OPKOMST EN VERVAL De geschiedenis van Perzië, het is de geschiedenis van een wereld. Een ge schiedenis van opkomst en verval, van dichters, denkers en dictators. „Dat staat zo vast als de wet van Meden én Perzen", zeggen wij nu nog, en beden ken wij dan, dat we met die woorden grijpen naar een tijdvak van 900 jaar voor Christus? Wij treuren over onze oorlogs-weeën, maar vergaten ons te spiegelen aan het noodlot van een Perzisch Rijk, gesticht in 550 voor Christus door een zekere Cyrus, bijgenaamd De Grote, die het Lydië van de rijkaard Kroisos onder wierp en Babyion veroverde. Cambysus, zijn zoon, was evenmin bang. Hij veroverde Egypte. Perzië werd een geweldig rijk. En diens op volger Darius wist het bezit nog staan de te houden, want hij was een goed organisator. Een praalhans tevens: in de rotsen van Behistoen liet hij geweldige inscripties aanbrengen, vermeldende zijn overwinningendie, omdat, wie Het comité voor de rechten van de mens van de Verenigde Volken, dat thans in Genève vergadert, heeft een klacht uit Venezuela van de hand gewezen over een film van Disney, waarin een hond, die een komische rol vervult, de naam draagt van Bolivar, de held der Zuid-Amerikaanse revolutie. Ook werd een klacht van Mexico ter zijde gelegd, dat in Hollywood alle bandieten Mexicanen zijn. Heden en morgen zullen de wereldkampioenschappen op de weg voor ama teur- en beroepswiclrenners worden verreden op de Cauberg in het Zuid limburgse heuvelland. Hierbij een kaartje van het zware parcours. QE ONTWIKKELING van de luchtvaart geschiedt met 'n ontzagwekkend tem po. Nauwelijks is het ene type toestel ontworpen en is het na moeizame proeven in dienst genomen of reeds verschijnt een ander aan 't firmament, dat weer snel ler en economischer blijkt te zijn. Het aanschaffen van vliegtuigen is dan ook zonder twijfel, gezien de millioenen. die hiermede gemoeid zijn, vooral op het ogenblik een uiterst riskant werk en overijling kan voor een betreffende maat schappij zeer ernstige ge volgen hebben. Op het ogenblik domineren in de burgerluchtvaart types als de Constellation en de DC 6, maar hoe lang zal hun he gemonie duren? MR. JACK DAVISON, een der directeuren van de bekende De Havilland vlieg tuigfabrieken, heeft er een hard hoofd in. Op doorreis van Afrika naar Londen, vertoefde hij enige dagen in ons land en vertelde hij een en ander over de construc tie van het straalvliegtuig, dat de Britten op het ogen blik in alle geheim bouwen. In alle geheim. Want de En gelsen denken met dit toe stel hun slag te slaan. Ze zijn er van overtuigd met dit -jet-toestel dat in de Havilland-fabrieken wordt gebouwd, de wereld te kun nen overtroeven. Zij menen dat geen land ter wereld hen nog vóór kan zijn en om hun geheim zorgvuldig te bewaren, zwijgen zij in alle talen. Hetgeen natuur lijk niet wil zeggen, dat er over het straalvliegtuig van de Havilland niets bekend is. J|ET ZAL HET EERSTE straalpassagiersvliegtuig ter wereld worden en zich voortbewegen met een snel heid van 800 km per uur. Het kan 35 pasagiers ver voeren en vliegt in vijf uur over de Oceaan, hetgeen wil zeggen, dat het tijdsver- schil in aanmerking geno men men op hetzelfde uur in Amerika aankomt als men b.v. uit Londen o! Amsterdam opstijgt „Wie in vier jaar tijd niet met die snelheid in de stra tosfeer kan vliegen, doet er beter aan zijn vliegtuig fabriek op te doeken", zegt Jack Davison. yOLGENS HEM is het dc Havilland straalvliegtuig het eerste „Alljet" vliegtuig. Het prototype is bijna klaar. Begin volgend jaar begin nen de proefvluchten. Maar nu hebben de Britten een heel eigenaardig ding ge daan. Terwijl dus de proef vluchten nog in volle gang zullen zijn, gaan de Havil land-fabrieken rustig ver der een hele serie van 24 van deze 35-passagiers- straalvliegtuigen te bouwen. De Havilland fabrieken hebben reeds aan de Bri tish Oversaes Airways Cor- ppration deze hele serie van 24 toestellen verkocht, zon der dat dus deze maat schappij het toestel heeft gezien, laat staan het heeft geprobeerd, want het is nog niet klaar. Maar de Havilland-fabrie ken heben deze verkoop afgesloten onder garantie. De Britten zijn ditmaal ze ker van hun zaak. Gegaran deerd achthonderd km in de stratosfeer, zeggen zij. Het lijkt op een koop: niet ;oed, geld terug. MAAR", zegt de heer Da vison. „De Britse lucht vaartmaatschappij zal daar mede ook onmiddellijk aan de spits van de moderne luchtvaart staan. Kijkt u maar eens naar uw prach tige KLM. Men mag wel zeggen, dat die de crème de la crème van de tegenwoor dige vliegtuigen heeft ge kozen. Maar ook uw ex perts zullen in de toekomst kijken. En de toekomst be hoort zonder twijfel aan 't straalvliegtuig. Snelheid is tegenwoordig troef. Nie mand zal van Johannesburg naar Amsterdam in 29 uur vliegen, als er een vliegtuig is, dat het zonder tussenlan ding in 10 of 12 uur doet. Natuurlijk, de straalvlieg tuigen zijn alleen rendabel op lange afstanden. De min der snelle toestellen, dus de niet-jets, zullen in de toe komst dan ook op de korte re trajecten dienen te wor den ingezet". IN DE TOEKOMST ziet de heer Davison de Constel lation en de DC 6 van Am sterdam naar Parijs en Lon den vliegen en doen de jets de langere afstanden. En naar zijn mening zullen deze grote toestellen op de kortere afstanden toch eco nomisch blijken, want het luchtverkeer zal in 4 a 5 jaar ongetwijfeld zeer toe nemen. QE HEER DAVISON is na wat hij weet van de „pure jet" zoals de Engelsen 't noemen niet meer be vreesd voor Amerikaanse concurrentie. In 1950 levert de Havilland, de enige fa briek, die vliegtuigen, pro pellers en motoren zelf bouwt, de 24 jets af aan de Boac. Dan volgt levering aan de rest van de wereld. „Iemand heeft dit moeten aandurven", zegt de heer Davison, „en ik ben blij te kunnen zeggen, dat het de Britten zijn geweest". het zwaard opneemt, door het zwaard zal vergaart, vergingen tot nederlagen... En duizenden jaren later zouden de geleerden van West-Europa, geïntri geerd door de raadsels aan de wanden der rotsen, van Behistoen hun bede vaartsoord maken om er te leren, wat iedereen altijd weer vergeet: dat niets bestendig is in deze wereld, dat alles stroomt en voorbijgaat, wat ove rigens reeds door de Grieken was ontdekt. THANS IRAN! Het Perzië van nu, dat sinds Reza sjah Pahlavi omstreeks 25 jaar geleden aan het hoofd van zijn 2500 soldaten Teheran binnenmarcheerde om zichzelf vijf jaar later, gelijk eens Napoleon, de kroon op het hoofd te plaatsen, heet sedert het jaar 1935 Iran en probeert een moderne staat te zijn. Dat lukt een beetje, dat mislukt ook een beetje en dat is tevens een beetje grappig. De geur der eeuwen vermengt zich in het land van de perzik niet on gestraft met de geur van petroleum. Een grote goudsmokkel is in Le Havre ontdekt. Mexicaanse geldstuk ken werden ontdekt in 5 kisten die gelost werden van het Noorse vracht schip „Ogna". Blinde en manke Berlijners mo gen gebruik maken van de speciale bussen voor het personeel van het Britse militaire bestuur. Landarbeiders in Noorwegen mo gen volgens 'n nieuwe arbeidsregeling in het vervolg slechts 48 uren per week werken. Naar Tass meldt, is een fles met een zelfontbrandend mengsel in het kantoor van de Sovjet-missie te Ha vanna geworpen. Later werden uit een passerende auto verscheidene scho ten op het bureau afgevuurd. Na een „machtsvertoon" van drie uur met Amerikaanse tanks, pantser wagens en infanterie, en 700 man Ja panse politie, hebben stakers, die een Japanse filmstudio bezet hielden, deze vrijgegeven. De prijsregeling voor spuitwater, mineraalwater, sodawater en chemisch bereide bronwateren, Voor zover het de handel betreft, is opgeheven. De prijsregeling in de horecabedrijven is gehandhaafd. Het bestuur van de stichting voor hoger onderwijs in de toegepaste wis kunde heeft in zijn vergadering op 19 Augustus prof. dr. B. L. van der Waar den benoemd tot bijzonder hoogleraar aan haar leerstoel voor de toegepaste wiskunde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. Op 25 en-26 Augustus a.s. organi seert de Bond van Prot. Christelijke Drankbestrijdersverenigingen „Enkra- teia" te 's Gravenhage het achtste Christelijke congres tegen het alcoho lisme. De Pinacotheek in 't Rijksmuseum te Amsterdam heeft in de eerste maand ruim 40.000 bezoekers getrokken. Dit komt neer op een gemiddelde van 1300 personen per dag. In de afgelopen maand liep het aantal geregistreerde werkloze man- ren terug van 29.444 tot 24.627. Na drie weken onderhandelen is een handelsverdrag tussen Joegoslavië en Oostenrijk ondertekend. De opstandelingen in Malakka hebben een Europeaan, zekere Boden, vermoord. Boden was geleerde op een wetenschappelijk proefstation in de staat Johore. Hij is de tiende Europe aan. die sinds het uitbreken der onge regeldheden om het leven is gekomen. Op het buiten Kareol te Aerden- hout is op initiatief van de burge meester van Alblasserdam, de heer L Looy, door de stichting „Het Vierde Prinsenkind" een kamp ingericht voor invalide kinderen, die tijdens de oor log gewond geraakten en niet herstel den. Zij mogen er twee weken blijven en worden dan weer opgevolgd door een nieuwe groep lotgenootjes. De Russen willen kolen aan de Berlijners leveren, maar de Westelijken zeggen, dat dit dezelfde kolen zijn, die al vóór de blokkade ten behoeve van de Berlijners waren aangevoerd. In het begin van de herfst zal te A_ntwerpen een beurs voor vracht vliegtuigen worden geopend. In een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij zijn bij aan komst te Londen twee jeugdige Tsje chische verstekelingen ontdekt, die verklaarden om politieke redenen te zijn gevlucht. In Turkije hebben driehonderd vrouwelijke studenten een cursus ge volgd voor 't bedienen van luchtaf weergeschut.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 7