ARGENTINIË: j_aatste N IJmuiden, 20 jaar voor haar geboorte Russen gri De mogelijkheden voor emigrerende Nederlanders zijn groot Heden overleg n Stalin plaais voor 34 millioen hard wil werken Wie heeft er toekomst inwoners ABONNEERT U OP DIT BLAD Heiloo. Succes van de Landelijke Rij vereniging Heiloo e.o. Het Willem Bruultournooi H.S.V.-Nieuws leuws Iets warmer De N.I.B.U. had een prachtig uitstapje Bergen. Wat de gasten kwijtraakten Bergen gaat bouwen Visserij-besommingen Incident l Jan Verkuyl, die nu 23 jaar geleden als zoon van een boer uit. het Zuidelijk deel van de Haarlemmermeerpolder met enige vrienden naar Argentinië trok om daar wat bij de oogst te hel pen, is terug in het vaderland. In de loop van de jaren is deze stoere Ne> derlander, die nu in de wandeling Juan heet, niet alleen een groot man gewon den in de Nederlandse kolonie Tres Arroyes, 500 km ten zuiden van Bue nos Aires, maar meer nog in de agra- risch-coöperatieve beweging van het land, die er tot een grote macht is uit gegroeid. Op doorreis naar het binnen kort te Kopenhagen te houden coöpe ratiecongres, waar hij Argentinië zal vertegenwoordigen, trof ik hem, ver gezeld van zijn vrouw, de dochter van Don Diego Zijlstra, pionier van Tres Arroyos. Juan Verkuyl is niet alleen boer in hart en nieren, maar ook zakenman en daarbij autoriteit geworden op het ge bied van landbouworganisatie. Zo is hij al enige jaren lid van het hoofd bestuur der „Associacion de Coopera tive vas Argentinas", een der machtig ste bonden in dit land, waarin zeer vele boerencoöperaties verenigd zijn. Het is voor ons toch wel iets om trots op te zijn, dat Juan Verkuyl, ofschoon nog altijd Nederlander gebleven, niet alleen een van de acht hoofdbestuurs leden van genoemde bond is, maar als zijn afgevaardigde in het congres zal optreden. Meer nog. In de Industrialisatie-com missie van de „Associacion" bestaande uit vijf leden, elk specialisten op hun gebied, zitten maar liefst twee Neder landers, n.l. Juan Verkuyl en Gerard Kraan, een der actiefste leden van de kolonie te Tres Arroyós, geboren or ganisator, die ik persoonlijk vele ma len heb mogen ontmoeten en die direc teur is van de eigen coöperatie der Ne derlandse boeren ..Alfa" genaamd. Deze coöperatie heeft niet alleen on noemelijk veel voor de eigen leden ge daan het leven van de mensen de zer kolonie is niet meer in te denken zonder hun „Cooperativa" maar daarnaast ook voor het boerenleven in het algemeen. Zij was o.a. mede op richtster van een landbouwschool, die door vele jonge Argentijnen wordt be zocht. Wat zij plaatselijk doet, verricht de Associacion in het groot. Eerst heeft men zich weten los te maken van de landeigenaars, toen van de grote exportmonopolies en nu tracht zij haar aandeel te krijgen in het in dustrialisatieproces de landbouwpro ducten betreffende. DE CONSUMENT PROFITEERT. Op deze wijze worden de boeren niet allen verbouwers, maar in him coöpe ratie ook handelaars en industriëlen, echter niet om nu weer een nieuw concern te vormen tegenover de ver bruikers, integendeel, om juist door uitschakeling van de geldverslindende tussenschakels uiteindelijk ook de le vensstandaard van de consumenten omhoog te kunnen brengen. Het ligt in de bedoeling eigen meelmalerijen op te richten, fabrieken ter conservering van varkensvlees en havermoutfabrieken te bouwen, de mais-industrie ter hand te nemen en in eigen olieslagerijen uit lijnzaad, zonnebloempitten en verschil lende soorten aardnoten, olie te win nen. Juist omdat Juan Verkuyl in het le ven van het Argentijnse boerenvolk staat en door hen geheel als een der hunnen wordt beschouwd, mag men aannemen dat zijn kijk ook op het pro bleem der emigratie van boeren en in ons geval, Nederlandse boeren, de juis te is. EMIGRATIE IS NOOD ZAKELIJK Aan hen, die iets meer van hem we ten, is bekend welke een ontzaglijke arbeid hij bij zijn vele andere werk zaamheden jaren achtereen geheel pro- Deo heeft verricht om de Nederlandse autoriteiten hier alle gegevens te ver strekken betreffende de mogelijkheden van emigratie naar de wijde pampa van Argentinië. En dit niet, omdat hij daar bij zelf enig belang had, of omdat de belangen van de Nederlandse kolonie te Tres Arroyos er mede gemoeid wa ren, neen uitsluitend uit liefde voor zijn oude land en wetend hoe groot het verlangen van duizenden jonge boeren is, om weg te trekken, niet uit lust tot avontuur, maar eenvoudig omdat de noodzakelijkheid het gebiedt. Zoons uit oude boerengeslachten, voor wie geen vierkante meter g ond meer in ons Duizenden boerenzoons, voor wie in Nederland geen grond beschik baar is, hebben het voornemen zich in het buitenland te vestigen. Vele zijn er na de bevrijding naar Canada getrokken, anderen naar Zuid-Afrika, weer anderen naar Frankrijk, maar meer plaats is er misschien nog in Argentinië. Daar is reeds een Nederlandse kolonie te Tres Arroyos, 500 km ten zuiden van de hoofdstad Bue nos Aires. Een der boeren uit deze kolonie vertoefde dezer da gen in Nederland. Onze mede werkster Mary Pos had een ge sprek met hem, dat wij .hierbij weergeven. Schieten met een appel Een eenzame passagier, die met een pistool de piloot van een Noors watervliegtuig in de hals schoot, heeft verklaard het wapen voor een appel gehouden te heb ben. De passagier, die een ambtenaar van het ministerie van Justitie is, schoot de piloot in zijn hals. De laatste zag kans het vliegtuig uit een duikvlucht op te halen, hoewel hij even zijn bewustzijn verloren had. Hij maakte daarna een nood landing op het water en redde zijn aanvaller nog van de verdrin kingsdood. De piloot zeide later: „Indien dit een poging tot zelfmoord was, dan was het een tamelijk egoïstische daad voor een volslagen vreem deling. lpd ter beschikking staat, die toch boer willen blijven en ergens ter we reld, door hard werken, een nieuwe toekomst wensen op te bouwen. „Tien jaar geleden" zo zegt Juan Verkuyl mij, „heb ik een groot deel! van mijn korte verlof gebruikt om de betreffende instanties en ook de er bij betrokken organisatie te over tuigen van de ontzaglijke mogelijk heden, die ook voor Nederlanders in Argentinië te vinden zijn, dit maal zal -k dat niet eer doen. Men heeft hier te beseffen, dat wat ik gezegd en gedaan heb in deze uitsluitend was om de belangen van het Neder landse volk en vooral van de boeren stand te dienen. In de 23 jaren dat ik er was, werd het mijn tweede vader land. Men moet niet denken dat emi gratie van Nederlanders in de eerste plaats een Argentijns belang zou zijn. Integendeel, Argentinië kan het ook heel goed doen met Italianen, Poolse en minstens evengoed met Deense emigranten. Men moet evenmin den ken dat de mogelijkheden voor de Nederlanders in dit land zo maar opgeschept liggen en men ze een voudig bij elkaar heeft te vegen. Er zijn enorme mogelijkheden, maar men moet die opzoeken! Op dit ogen blik heeft Argentinië 16 millioen in woners, maar het heeft plaats voor tenminste 50 millioen... Ook nu herhaalde Juan Verkuyl weer wat hij mij reeds zei toen ik de gast op zijn estancia was: „Er zijn voor de Nederlandse boerenzoons drie moge lijkheden in Argentinië: ten eerste, dat zij in dienst komen van boeren, die zich er reeds een bestaan hebben ver zekerd. Zij zullen bereid moeten zijn zich geheel bij dat leven aan te passen, hard te werken, zien te sparen en kunnen dan langzamerhand uitkijken naar iets voor zichzelf. Dat kost dus de Nederlandse staat in het geheel geen deviezen. De tweede mogelijkheid is op een melkbedrijf te komen. Zo'n be drijf met al het werk wat er moet ver richt worden, rust dan geheel op hun schouders. Soms moet ook nog de melk in de naburige plaats uitgevent wor den: 35 k 40 pet. van de opbrengst is dan voor hen, wat een goede basis biedt om later ook onafhankelijk boer te worden. Een derde mogelijkheid is, dat de bedrijfsboeren zich er vestigen, dus mensen, die meteen een boerderij kun nen kopen of huren, maar zolang het deviezenprobleem blijft voortbestaan, zal het voorlopig nog wel tot de vrome wensen blijven behoren. „Ikzelf kan op het ogenblik voor mensen individueel weinig doen. Laat men mij dus geen brieven zenden, mij ontbreekt de tijd ze te beantwoorden" zegt Juan Verkuyl nu. „Ik kan echter opnieuw beves tigen, wat ik zo dikwijls aan de be treffende instanties heb medege deeld en wat bij de Stichting Land verhuizing reeds jaren bekend is, die al mijn onvangrijke rapporten over dit onderwerp on Ier zich heeft, dat wij Argentijnse Boeren van Nederlandse afkomst, ons met al onze kennis en er zijn leden in onze kolonie, die al meer dan vijftig jaar in Argentinië wonen al onze practische ervaring met onze organisatie, kortom op elke wijze, die ons mogelijk is, beschik baar stellen om de emigratie van Nederlandse boeren naar Argen tinië te bevorderen. Wat onze eigen omgeving betreft, zouden streng Protestantse boeren zich er het best thuisvoelen, omdat wij zelf een Calvinistische kolonie zijn. Want slechts dan kan een kolonie slagen als zij geestelijk homogeen is. De wijdheid van Argentinië's pampa heeft echter ruimte te over voor geestelijk homo gene gemeenschappen". Bijbels voor Hotelkamers De Nederlandse Gideons vereniging, die zich naar het voorbeeld der Ame rikaanse vereniging ten doel stelt, in alle hotelkamers 'n bijbel te plaatsen, heeft van 1 Maart j.l. af in ongeveer 2000 hotelkamers in Nederland een bijbel doen neerleggen. De vereniging ondervindt bij haar actie grote mede werking van hotel- en pensionhouders, terwijl vrijwel alle kerken haar stre ven steunen. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 1848 lezen wij het volgende: Werktuig om het rijpe graan te drogen. De aardappelziekte, gepaard met de veelvuldige regens, waardoor wordt belet, dat rijpe graangewas sen intijds op de gewone wijze be hoorlijk droog worden ingeoogst, leiden bij velen tot bijzondere overdenkingen. Zodanige over denkingen hebben een landeige naar in dit gewest op het denk beeld gebragt, om een werktuig daar te stellen, waarop in een re genachtig seizoen, bij enkele droge dagen, de rijpe graanschoven waarvan de grootste bovenste helft reeds droog is, doch door het natte onderdeel belet wordt om in te halen, binnen een zeer korte tijd volledig zouden kunnen worden gedroogd. Dat werktuig bestaat uit drie schragen ter breedte van 2 ellen 25 duimen n.m. waarop drie spar ren ter lengte van 8 ellen 50 dui men n.m. met losse pennen op een tussenruimte van 75 Ned. duimen (of zooveel ruimer als de lengte der schoven het zal toelaten) wor den vastgemaakt. Hierop kan men plus minus, naar de dikte der schoven, 50 stuks met de ondereinden naar buiten ge keerd, te drogen leggen op een dag, zoals verleden Zaterdag, den 5den Augustus, en zoude men deze handelwijze vijfmaal hebben kun nen vernieuwen, hetwelk een ge. ta1 van 225 schoven bedraagt; met tien zulke werktuigen had men op dien dag 2250 schoven naar beho ren kunnen drogen, zodat dezelve nog op dien dag hadden kunnen worden in de schuur gebragt, ter wijl deze zonder dat werktuig öf niet goed droog zijn binnen ge bragt, of nog op het'veld zijn blij ven staan, onder afwachting, dat eenige elkander opvolgende drooge dagen en nachten, eene gunstige gelegenheid om de zelve naar be- hooren droog in te halen zullen aanbieden, of, in geval van te leurstelling, dezelve grootelijk op het veld te zien verloren gaan. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der landbouwVereniging „Samen werking" te Weespercarspel, werd al daar een concours hippique gehouden, waaraan, naast bekende landelijke rij- verenigingen zoals „Prinses Margriet" te Diemen en „De Amstelruiters" te Bovenkerk en vele anderen, ook werd deelgenomen door de L. R. Heiloo e.o. Na de succesvolle dag, Zaterdag j.l. te Bergen, was dit wederom een dag, waarop deze jonge Rijvereniging trots mag zijn. Er werd deelgenomen met 1 achttal en 3 individuele ruiters. P. Borst op Peter-Pan wist in een sterk bezet nummer, waaraan door 35 ruiters werd deelgenomen, de eerste plaats te bezetten, terwijl J. Sleutel op Giel en L. Stam op Sister Bond resp. de 4e en 5e plaats bezetten en eervol vermeld werden. Ook het achttal bezette de eerste plaats, terwijl de L. R. „Prinses Mar griet" de tweede en de L. R. „Gijs- brecht van Amstel" de derde plaats bezette. Dit zijn weer prachtige successen voor de Landelijke Rijvereniging Hei loo e.o.. en tevens zijn dit mooie suc cessen voor de instructeur, de heer Frans de Jager Jr. De opstelling van de Foresters in het Willem Bruultournooi, dat morgen cp hqt nieuwe terrein aan de Westerweg, tegenover de Rechte Hondsbosschelaan, wordt gehouden, is als volgt: doel: P. Keuris; achter: C. Postma en M. Meijer; midden: M. Kossen, J. Roos', S. Meijer; voor: M. v. Steeg, J. Rus, B. Kossen, A. Godijn, Chr. v. Dijk. De opstelling van het HSV-elftal, dat eveneens aan dit tournooi morgen deel neemt, is: doel: J. Apeldoorn; achter: N. Mul en Cees Ranzijn; midden: Th. Zoon, B. Kraakman, P. Apeldoorn; voor 1 B. Karsken, M. Kosters, P. Oudhof, Nic. Kraakman, Jan Schuijt. Het le elftal neemt morgen deel aan het Willem Bruul-tournooi, dat door de Foresters wordt georganiseerd. Het 2e elftal speelt om 3 uur tegen Always Forward II, het 3e elftal speelt tegen Always Forward III om 12 uur, terwijl de veteranen een ontmoeting hebben tegen de Always Forward veteranen om half twee. Dit kunnen weer aardige ontmoetingen worden. De wedstrijden worden op het HSV-terrein gespeeld. De bekende glaskunstenaar D. Copier heeft samen met de Leerdamse historicus P. M. van Gent een tentoonstelling ingericht, waar de verschillende stadia van de glasblazerskunst aanschouwelijk worden voorgesteld. In het bijzonder geeft deze expositie een beeld van de ontwikkeling van het glas in de laatste 50 jaar: de evolutie van het grove, zware glas uit 1898 (links) tot het danke, fragiele glas van 1948 (rechts). In het midden een ets van Jan Luyc- ken, voorstellende de glasfabricage van 300 jaar geleden. De tentoonstelling wordt te Leerdam gehouden. Stoute fantasie werd werkelijkheid Op 8 Maart 1865 werd een aanvang gemaakt met het graven van het Noordzeekanaal en deze datum kunnnen we gevoeglijk aanduiden als de geboortedag van één van Neerland's grootste havenplaatsen, IJmuiden. Echter reeds lang vóór de geboorte, toen e nog slechts duinen en strand waren op de plaats waar thans het Noordzeekanaal in de Noordzee uitmondt, was IJmuiden in het bezit van zijn naam, op 20 Augustus 1948 ontsproten aan de stoute fantasie van mr. S. Vissering. HOE Mr, S. VISSERING IJMUIDEN ZAG IN 1848 Acht en twintig jaar vóórdat Koning Willem III de haven van IJmuiden opende, zat mr. S. Vissering, een be kend staathuishoudkundige in die ja ren, op de Zaandammerboot in 't zon netje, toen hem een fantasie inviel: „Een uitstapje naar IJ-muiden", een dromerij welke werkelijkheid is ge worden. Men kan zich voorstellen, dat een dergelijk fantastisch verhaal als belachelijk werd aangeduid in een tijd, toen in ons land een Jan Saliegeest heerste. Op de Zaandammer boot zag de schrijver in zijn fantasie het Noordzee kanaal, dat Amsterdam rechtstreeks met de Noordzee verbond. Tevens zag hij op de plek waar het kanaal in de zee mondde, een welvarende haven plaats verrijzen. Hoe zou deze plaats anders moeten heten dan IJ-muiden? De plaats waar het IJ in de zee „muidt". Met deze naam zou dan te vens het oude IJ, waaraan Amster dam in vroeger eeuwen zo vast ver bonden is geweest, voor de toekomst bewaard blijven. Mr. Vissering begint zijn gefanta seerde reis naar de stad die nog ge boren moest worden, met te vertellen hoe warm het was op de Amsterdam se beurs en hoe hij besloot met een vriend tot een uitstapje naar IJmui den. De heenreis ging per treine linea recta naar de plaats van bestemming. Deze profetie is de enige, welke niet is uitgekomen. Een regelrechte spoor wegverbinding tussen Amsterdam en IJmuiden is nimmer tot stand geko men. Niemand zal echter mr. Vissering deze misstap ten euvel duiden. Omtrent de telegraafverbinding met het niet bestaande IJmuiden, schrijft mr. Vissering o.m.: „Wij, Hollanders, zijn practische mensen en wij hebben die telegraaf niet voor ons plezier aan gelegd. Haar voornaamste bestemming is ten dienste van handel en zeevaart. Sedert, nu een 'aar of twaalf geleden het kanaal van het IJ naar de Noord zee is afgemaakt, is IJ-muiden Am sterdams zeehaven geworden. Nu is Amsterdam met zijn zeehaven verbon den door een kanaal, door een spoor wegverbinding en een telegraaf. Het eerste brengt de goederen en schepen, de tweede de personen en de brieven, de laatste de dringende tijdingen over. Er kan geen schip uit zee aankomen, geen schip uitzeilen, zonder dat de ver klappende telegraaf het binnen een se conde naar Amsterdam bericht. In de stad zelve is de dienst behoorlijk ge organiseerd, zó, dat elke belanghebben de er direct kennis van draagt. En me nigmaal gebeurt het nu, dat 's middags een behouden lading ter beurze ver kocht wordt, die 's ochtends nog niet in het gezicht was. Zelfs is het niet zeldzaam, dat de schipper, die de tou wen losmaakt om uit te zeilen, nog vóór hij de haven uit is, de laatste or ders van zijn reder heeft gevraagd en ontvangen. Wij waren nu aan het kanaal geko men, aldus gaat de schrijver verder, dat gelijk ge weet, van het punt af, waar de straatweg naar Beverwijk de ijzeren baan kruist, tot IJ-muiden toe vlak naast de spoorweg loopt. (Hier is de fantasie tot werkelijkheid gewor den!) Het gezicht dat zich hier aanbiedt is altijd nieuw, altijd groots, altijd rijk en vol afwisseling; hoe menigmaal men ook deze tocht gedaan heeft. Stelt u voor hoe opgetogen mijn gast was, die dat alles zo voor het eerst zag. Rechts van ons, bijna onder ons, stroomde het brede kanaal, vo' leven en beweging. Hier dreef een kof, in ballast naar de Oostzee bestemd, voor de eb af. Iets verder kwam een zware Oost-Indië- vaarder opzeilen, die een rijke uit- vracht van Java inhad van merendeels Duitse, gedeeltelijk ook inlandse ma nufacturen. Met moeite gleed een stoomboot het zeekasteel voorbij. Nog sneller schoot de slanke, spitsgebouwde kanaalboot voort, in sierlijke en vlug ge wendingen alle aanrakingen ver mijdende, welke tussen Amsterdam en IJmuiden beurtvaart (men ziet, zelfs de „Alkmaar Packet" heeft mr. Visse ring geprofeteerd) bedreigen. Overigens was de brede watervlakte bezaaid met lichters, kagen, tjalken, pinken, sompen, vletten, jollen en sloe pen; de een bracht levensmiddelen naar de stad, de ander provisie naar de schepen; hier en daar zag men een sierlijk jachtje laveren, of enige lief hebbers van roeien, die met lange sla gen op maatgeluid hun licht vaartuig je voortdreven. Tijdens het diner spreken de vrien den over de totstandkoming van het wonderwerk: het kanaal. Tot stand ge komen met de millioenen van de Ne derlandse Handel-Maatschappij zo dacht mr. Vissering toen). Het kanaal levert grote voordelen op. Des winters is het ijsvrij. De IJ-poldering heeft nieuwe vruchtbare grond geschonken kortom, het kanaal heeft nieuw le ven en nieuwe welvaart gebracht. Mr. Vissering eindigt zijn fantasie, geïnspireerd op een toenmaals versche nen boekje, waarin een plan was be raamd tot droogmaking van de Zuider zee als volgt: „Hola, eeuwige dromer',' klonk mij plotseling een forse stem in het oor, „ge hebt nu al een half uur daar alleen liggen mijmeren, met uw hoofd buiten boord. Praat nu ook eens wat met de mensen". s Ter opheldering van deze uitroep diene, dat ik mij de 20ste Augustus 1948 bevond op de Zaankanter boot, de Mercurius; dat ik 's morgens van Alk maar was vertrokken, waar ik zaken had gehad; dat ik mij op de binnen- boot de tijd had gekort met lezen en op de Mercurius een paar kennissen had ontmoet en dat een van hen mij aldus toesprak: „In wat voor poëzie hebt ge heden zitten lezen, dat uw zinnen zo op hol zijn", vroeg de ander schertsende. „Daar", antwoordde ik, „zie zelf, ik kan u het boekje aanbevelen". En ik reikte hem mijn tijdkorter van de morgen over. „Laat zien", en hij las met kluchtige emphase de titel: „De indijking en droogmaking van de Zuiderzee en het IJ, met kanalen van af de IJsel bij Arnhem langs Amsterdam tot in de Noordzee, als een krachtig middel tot verheffing van Handel, Scheepvaart en Landbouw in Nederland.„Bah," zei Bram, „ook al een van die projecten makers. Om deze gesmade „projectenmakers" te ondersteunen schreef Vissering zijn fantasie. Ook hij werd er om gesmaad. Het is wonderlijk, hoe de profetieën van Vissering zijn verwezenlijkt. Veel is er in IJmuiden veranderd sedert de blijde dag, waarop het eerste schip de IJ-mond verliet om het ruime sop te kiezen. IJmuiden werd inderdaad de voorhaven van Amsterdam, zoals mr. S. Vissering haar reeds in 1848 zag. Ongecorrigeerd. Weersverwachting geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Matige tot krachtige Zuidelijke wind, later draaiend naar Zuid-West. Vooral aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later opklaringen. Ifets hogere tem peratuur dan vandaag. Vrijdagavond om 7 uur kwamen de kinderen, na 'n leuke dag doorgebracht te hebben in Valkeveen en omgeving, in Heiloo weer aan. 's Morgens om 8 uur zou men vertrekken, maar eerst kwam de heer Klaassen van het Groentje nog met een kistje met pruimen aandragen, wat met een gejubel ontvangen werd. Daarna vertrok men met een bus van de firma G J. Bak uit Egmond, en niet zoals wij gisteren vermeldden met een bus van de firma Graaf uit Egmond, naar het eigenlijke doel Valkeveen. Het was een gezellige dag, eerst in de speeltuin en daarna nog naar de heide. Toen werd he? langzamerhand weer tijd om aan de terugrit te beginnen. Nog even ge stopt bij de pont voor een ijsje wat er graag in ging, en daarna ging men de laatste etappe tegemoet. Bij het Groen tje aangekomen was er nog een leuk moment toen een van de jongens, Kees v. d. Gulik, een speech hield, waarin hij o.a. de hartelijke dank van al de jon gens en meisjes aan het bestuur, chauf feurs en vooral aan de dames (die niet te vergeten!) bracht. Daarna ging men voldaan naar huis. De Nibu (buurtver eniging Nic. BeetswegBurenweg) kan op een geslaagde dag terugzien. Gedurende het tijdvak van 13 tot en met 20 Augustus werden aan het po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangege ven: Gouden damesring met steen, porte- monnaie inh. 26 ct., etui inhoudende 42,50, soort Lipssleutel, bril met goud montuur in bruinlederen etui, linker handschoen, (leer), halsketting met kruis (witte glaskralen), grijs truitje, gele wollen damesjumper, portemon- naie inh. 25 ct., witte ceintuur, sleutel met plankje, Lipssleutel no. 222 en ge wone sleutel, kinderportemonnaie inh. 70 ct., rozenkrans, groen padvinderspak je, autowieldop, fototoestel, boek, bril met hoornen montuur, portemonnaie met inhoud, kindertas (gevlochten pa pier), bruin lederen damestas met in houd, geschoren terrier (zwart met wit) lichtblauw windjack inh. 1.42. hon- denriem met halsband, zwarte hanger met ruitvormige steen, damesvest, jong hondje (licht bruin met zwart dek). De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: Kleine portefeuille met ritssluiting, boek „Leste kwartier", rood speelgoed hondje, manchester jasje, inh. zilveren horloge, hangertje (dameskopje), gou den kettinkje met gouden kruisje, hand doek, zilveren armband met Egyptische poppen, portemonnaie inh. 60 ct en en kele postzegels, portemonnaie inh. 2.-, dop reservewiel (opschrift 202), rode plastic ceintuur, donkerblauwe zwem broek, vulpen, donkerblauwe bal, groe ne ceintuur, zilveren vork, zilveren gesp (antiek), witte sportscnoen, bovengebit, sleutelring, actetas met inhoud, bos met 7 sleutels, bruin linnen sandaal, wollen vest met witte knopen, lichtgroene vul pen, vulpen en potlood in etui, jubileum handdoek en zwembroek, blauw bad pak, gele badmuts, bruine gummibal, damesportemonnaie inh. 1.50, kinder schoentje, actetas, (inh. voetbalschoenen -kousen enz.), etui (inh. 3 versnape- ringskaarten 75 textielpunten, 3 bon kaarten), damesvest (lichtblauw met wit), armband van bruine steentjes in zilver gevat. Inlichtingen te verkrijgen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grootelaan 17, tel. 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur vm. Door B en W van Bergen werd Vrijdag morgen ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed het bouwen van 12 arbeiders woningen op een terrein aan de Kogen- dijk Er waren 18 inschrijvingen inge komen D Beeldman, f 109,600,Fa Wed Jac Houtenbos, f 114,157,-—; Fa Jn Houtenbos. f 117,703,-—; A Klomp, Beverwijk, f 110,212; P C Kaandorp Jr, Heiloo, f 119,000,—; Fa Y Kops Zn, Heiloo, f 123,000,—; A J Kroon, f 107,997,—; D Langedijk, Heiloo, f 12,200,—; L van Lingen, Wormer f 114,800; J Lugtig, Heerhugowaard, f 104,457,C Noort, f 117,646,—; J Oryt Alkmaar, f 104,508,—; Fa Peperkamp, f 128,000,—; A Prins, f 105,861,—; Gebr Schotvanger, f 113,463,—; N Schuit, Alkmaar, f 115,000,—; Jn Wester, St Pancras, f 123,000,—; A F Zeegers, Alkmaar, f 119,375, De begroting bedroeg f 102,416 De gunning zal later bekend gemaakt worden DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 22 Augustus, wordt de doktersdienst te Bergen aan Zee uitgeoefend door dr. Van Gelder, Van Reenenpark 2, Tel. 2027. De besommingen aan de Rijksvisaf- slag waren gisteren: 3 trawlers totaal f 73.380, IJm. 72 „Condor" f 3365, 4 „Knikker" f 7130, KW 72 f 468, 76 f 9570, 70 f 8840, IJm. 214 f 266, 343 f 248, WR 7 f 1732, VD 9 f 367, 60 f 339, HD 53 f 224, Enk. 20 f 311, UK 161 f 421, 90 f 432, 87 f 1379, 59 f 225, 99 f 571, 126 f 615, 125 f 376, 69 f 299, 19 f 427, 36 f 299, 9 f 413, 44 f 1139, 4 f 560, 35 f 2180, 162 f 970, 243 f 355, 244 f 1580, 34 f 80, 2 f 1620. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Het Duitse nieuwsbureau Dl dammer plein te Berlijn een J Sovjet-politie trachtte te fotoj en overgebracht naar de Sovje Volgens ingekomen berichte vervangend leider van de com Staten. Hü zou tien meter binn In tegenstelling hiermede d: Britse woordvoerder volgens mede, dat Headen zich tien me nen de Sovjet-sector bevond niet tien meter binnen de Bri tor)toen hij door de Sovjet-pol arresteerd werd. Nader wordt medegedeeld, d den met zijn vrouw en twee ki op het plein wandelde. Mevrou den zei, dat haar man gearr werd, toen hij op een „eiland Sovjet-terrein liep. „Wij wiste dat dit gebied onder Sovjet-c stond" zei zij, „en dachten, c daar veilig foto's konden makei DE TOES Volgens het Duitse nieuws DPD (Britse zone) zijn op vier 2500 personen, die door politie Sovjet-sector zijn gearresteerd, v: ten. De overgebleven vier won van verdacht stenen naar de po hebben geworpen. Het Duitse persbureau ADN zone) meldt, dat twee recherche: de westelijke sector, die door politie gearresteerd zijn „pistolen mera's" bij zich hadden. Eerst r arrestatie, aldus het persbureau, klaarden zij politiemannen uit de rikaanse zone te zijn. Berichten aangaande het steki peerslaan der arrestanten wordei ter verzinsels" genoemd: Reuter dit vernomen te hebben uit „i woordelijke Sovjet-kringen". Zowel de Britse en Amerikaai de poütietroepen der Sovjet-Urn in Berlijn versterkt. De Amerikaanse politie heeft gelopen nacht op het Postdammt de wacht gehouden. Een radio-au de Duitse politie stond juist binr grens van de Amerikaanse sector Zondagochtend was het grote ple na geheel verlaten. Duitse politie i Amerikaanse, Britse en Sovjet-zijc het plein spoorden nieuwsgierige: haaldelijk aan verder te lopen. Ei ben zich de afgelopen nacht geer denten voorgedaan. Volgens Reuter heeft een woorc der van het Franse ministeri buitenlandse zaken verklaard Stalin de Westelijke vertegenwi gers vermoedelijk heden zal or gen. Men acht het te Londen schijn]ijk, dat, ingeval Maandag: met Molotof en Stalin een b komst plaats vindt, na deze b komst een gezamenlijk commu voor gelijktijdige publicatie in di hoofdsteden zal worden vrijgeg waarin de resultaten van de b( kingen bekend zouden worde maakt. De Grote Vier zullen waarsch de uitslag bekend maken van d sprekingen te Moskou, die vi< twintig dagen geduurd hebben, n laatste vergadering op het Kr op heden. De drie Westerse afg« digden zullen, naar men gelooft, laatste aanbod doen in een vergac met Molotof, wellicht door Stalii gewoond. Als de Sovjet-Unie het mede in principe eens is, als basis een conferentie van de minister: buitenlandse zaken, zal spoedig Sfell Ook in Engeland rolt de voet weer. De Engelse voetbalcompeti is Zaterdag weer begonnen. M: op dit plaatje rolt de bal niet: ligt stil, terwijl een der spelers i Coventry City in de doelmond nadat Brantford zijn tweede do punt gemaakt had.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 8