Russen grijpen Amerikaans burger Alkmaarse kermisdraverijen trekken veel belangstelling De strijd in Griekenland Maandag 23 Aus. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45e Jaargang No' 199 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Incident binnen Sovjet-sector Heden overleg met Stalin De toestand in Birma Anti-semitisme Bratislava te Alle Protestantse kerkgenootschappen ter wereld bijeen Israël en de Verenigde Naties WEERBERICHT Treinaanslag op Java Wisselbeker gaat naar Friesland Congres der Kerken geopend Atoombom 8000 K.M. ver Verhoging waterleidingtarieven Het gebruik van ball-pointpennen bureau administratie Voordam 9 - Tel. 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 187294 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: W. Middelbeek. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het Duitse nieuwsbureau DENA (Amerikaanse zone) meldt, dat op het Potz- dammer plein te Berlijn een Amerikaanse burger, die een lid van de militaire Sovjet-politie trachtte te fotograferen, gegrepen werd, in een jeep werd gezet en overgebracht naar de Sovjetsector. Volgens ingekomen berichten was de gearresteerde Thomas Headen, plaats vervangend leider van de controle-afdeling van de inlichtingendienst der Ver. Staten. Hij zou tien meter binnen de Britse sector in hechtenis zijn genomen. In tegenstelling hiermede deelt een Britse woordvoerder volgens Reuter mede, dat Headen zich tien meter bin nen de Sovjet-sector bevond en dus niet tien meter binnen de Britse sec tor), toen hij door de Sovjet-politie ge arresteerd werd. Nader wordt medegedeeld, dat Hae- den met zijn vrouw en twee kinderen op het plein wandelde. Mevrouw Hea den zei, dat haar man gearresteerd werd, toen hij op een „eiland" van Sovjet-terrein liep. „Wij wisten niet, dat dit gebied onder Sovjet-controle stond" zei zij, „en dachten, dat wij daar veilig foto's konden maken". DE TOESTAND. Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone) zijn op vier na alle 2500 personen, die door politie van de Sovjet-sector zijn gearresteerd, vrijgela ten. De overgebleven vier worden er van verdacht stenen naar de politie te hebben geworpen. Het Duitse persbureau ADN (Sovjet zone) meldt, dat twee rechercheurs uit de westelijke sector, die door Sovjet- politie gearresteerd zijn „pistolen en ca mera's" bij zich hadden. Eerst na hun arrestatie, aldus het persbureau, ver klaarden zij politiemannen uit de Ame rikaanse zone te zijn. Berichten aangaande het steken of peerslaan der arrestanten worden „lou ter verzinsels" genoemd: Reuter meldt dit vernomen te hebben uit „verant woordelijke Sovjet-kringen". Zowel de Britse en Amerikaanse als de politietroepen der Sovjet-Unie zijn in Berlijn versterkt. De Amerikaanse politie heeft de af gelopen nacht op het Postdammerplein de wacht gehouden. Een radio-auto van de Duitse politie stond juist binnen de grens van de Amerikaanse sector klaar. Zondagochtend was het grote plein bij na geheel verlaten. Duitse politie aan de Amerikaanse, Britse en Sovjet-zijde van het plein spoorden nieuwsgierigen her haaldelijk aan verder te lopen. Er heb ben zich de afgelopen nacht geen inci denten voorgedaan. Volgens Reuter heeft een woordvoer der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat Stalin de Westelijke vertegenwoordi gers vermoedelijk heden zal ontvan gen. Men acht het te Londen waar schijnlijk, dat, ingeval Maandagavond met Molotof en Stalin een bijeen komst plaats vindt, na deze bijeen komst een gezamenlijk communique voor gelijktijdige publicatie in de vier hoofdsteden zal worden vrijgegeven, waarin de resultaten van de bespre kingen bekend zouden worden ge maakt. De Grote Vier zullen waarschijnlijk de uitslag bekend maken van de be sprekingen te Moskou, die vier-en- twintig dagen geduurd hebben, na een laatste vergadering op het Kremlin op heden. De drie Westerse afgevaar digden zullen, naar men gelooft, him laatste aanbod doen in een vergadering met Molotof, wellicht door Stalin bij gewoond. Als de Sovjet-Unie het hier mede in principe eens is, als basis voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, zal spoedig een Ook in Engeland rolt de voetbal weer. De Engelse voetbalcompetitie is Zaterdag weer begonnen. Maar op dit plaatje rolt de bal niet: zij ligt stil, terwijl een der spelers van Coventry City in de doelmond zit nadat Brantford zijn tweede doel punt gemaakt had. vergadering worden gehouden, gelooft men, waarschijnlijk in Parijs. Waarnemers geloven dat de afgevaar digden eerst met Molotof zullen spre ken en hem het laatste Westerse ant woord zullen geven, daar dit de ge bruikelijke diplomatieke vorm is, en daarna met maarschalk Stalin, voordat zij terugkeren naar hun hoofdsteden. Aannemende dat de afgevaardig den zowel Molotof als maarschalk Stalin te zien zullen krijgen, gelooft men, dat na de vergadering een com- mu'-' -é zal worden uitgegeven, met algemene stemmen goedgekeurd, voor gelijktijdige publicatie in Londen Fa- rijs, Washington en Moskou. Als de nieuwe besprekingen der grote ier in Parijs worden gehouden, zal daartoe niet veel tijd over zijn voor het tijdstip van de opening der algemene vergadering der V.N. in de volgende maand. Volgens Sao Choen Chio. waarnemend minister van buitenlandse zaken van Birma, zijn de opstandige communisti sche troepen in vele districten reeds be dwongen en is de regering de situatie meester, hoewel het nog enige tijd zal duren, voordat het gehele land tot rust is gebracht. „Birma zal zich nooit aan het communisme overgeven", aldus ver klaarde Sao Choen Chio, bij aankomst te Bangkok, waar hij als hoofd van een missie officieel nota's met de Siamese regering zal uitwisselen alvorens tot het vestigen van diplomatieke betrekkingen zal worden overgegaan. Honderden personen hebben in de Slovaakse hoofdstad een anti-semiti- sche betoging gehouden. Onder de kre ten „Slovakije aan de Slovaken" en „de Joden naar Israël" doorliepen de manifestanten de straten van de stad. Zjj begaven zich naar het ziekenhuis van de Joodse gemeenschap, waar zij de ruiten verbrijzelden. Vervolgens begaven zij zich naar de cantine der voormalige gedeporteer den van de concentratiekampen waar zij de meubelen stuk sloegen. De nationale veiligheid kwam tussen beide en hield verscheidene personen aan. Uit officiële bron wordt medegedeeld, dat zich onder de aangehouden perso nen Duitsers bevinden, voormalige leden van de fascistische organisaties. De wo ningen van de aangehouden personen werden aanstonds in beslag genomen Met het troepenschip „De Grote Beer" kwamen Vrijdagochtend ongeveer 1300 militairen, behorende tot verschillende onderdelen van K.N.I.L., Kon. Marine en Kon. Luchtmacht in de Amsterdamse haven aan. Onder hen bevonden zich een aantal zieke en gewonde militairen. De militairen verlaten het schip. In West-Macedonië, zo wordt van Griekse regeringszijde gemeld, zijn regeringstroepen ingesloten door vijftienhonderd guerillastrijders, n.l. bij Kaminades, ongeveer vijftien km. ten Noorden van Nestorion. Daar de verbindingen tussen Athéne en Ko- zani in Noord-Griekenland verbro ken zijn, kunnen geen verdere offi ciële mededelingen over de gevech ten gedaan worden. Het communiqué van de generale staf der Griekse regeringstroepen meldt, dat de guerillastrijders ver scheidene „sterke tegen-acties zijn be gonnen in Macedonië en Centraal- Griekenland, waar plaatselijke garni zoenen' door een overmacht van gueril- la-strijders zijn aangevallen". De Griekse regeringstroepen hebben volgens de generale staf de 1700 me ter hoge Psosiarika bezet, enige kilo meters van de Albanese grens. Er wordt gemeld, dat zij vorderingen ma ken ten Noorden van Konitza en ten Westen van Grovana. De kansen van Israël om te worden toegelaten als lid van de V.N. zijn kleiner geworden. Een Brits woord voerder heeft te Lake Success ver klaard, dat de Britse regering een verzoek van de Joodse staat om als lid te worden toegelaten „onder de huidi ge omstandigheden" niet kon inwilli gen. De toestand te Palestina was te onoverzichtelijk. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat de V.S. een verzoek om toelating zouden steunen. Verwacht wordt, dat Israël een aanvrage zal in dienen wanneer de Veiligheidsraad volgende maand te Parijs vergadert. Weersverwachting tot Maandag avond geldig: WISSELEND BEWOLKT. Zwakke tot matige, maar langs de Waddeneilanden nu en dan vrij krachtige wind uit westelijke rich tingen. Wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende buien. Weinig verandering in tempera tuur. Drie millioen schade Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing gebracht tussen Bandoeng en Poerwakarta. Drie van de achttien Indonesiërs, die de trein bemanden, werden daarna dood geschoten; zeven van hen werden ge wond, terwijl deandere acht, naar wordt aangenomen, zijn ontvoerd. Een tiental kilometers buiten Poerwakar ta was de spoorbaan over een afstand van 40 meter opgebroken. De twee lo comotieven van de trein, een tender en een wagon, stortten in een ravijn. Zeven goederenwagons ontspoorden en 13 overige wagons bleven op de rails. Onmiddellijk na de ontsporing werd de trein onder vuur genomen door een bende. Van de politiebewaking van de trein werden twee leden gedood, terwijl ook de machinist dodelijk getroffen werd. Twee andere politiemannen, een conducteur, een machinist, twee stokers en een remmer, allen Indonesiërs, wer den gewond. Het treinpersoneel bestond in totaal uit 18 man. De ongedeerden werden waarschijnlijk ontvoerd. Ook de bewapening van de politie viel in han den der bende. De groep, die de overval pleegde, be stond uit ongeveer twintig tot dertig man. Zij had de kampongbevolking be volen in de huizen te blijven en liet een boodschap achter, waarin Nederlandse militairen bedreigd werden. Er zijn mi litaire tegenmaatregelen genomen. Voorts is een grote hoeveelheid hulp personeel aangevoerd voor het oprui- mings- en herstelwerk De schade wordt op drie millioen gulden geschat. De kermisdraverijen uitgeschreven door het comité „Vooruit" en Zondag gehouden op het Sportpark te Alk maar mochten zich in grote belang stelling verheugen. Het weer was prachtig en de opkomst der paarden in de 6 nummers uitstekend. Het derde nummer van het program ma was een handicap-draverij intern, voor amateurrijders. Voor de eigenaar van het winnende paard is door de gemeente Alkmaar een zilveren beker als wisselprijs uitgeloofd. Uit een veld van 12 paarden werd de beker dit jaar gewonnen door de heer Wassenaar uit Friesland met het paard Janneke, ge reden door de bekende Veteraan A. G. Hibma. Met hartelijke woorden werd door de heer A. Blom, voorzitter van Voor uit, na dit nummer de beker aan de heer Wassenaar uitgereikt, waarbij spr. dank bracht aan het gemeentebe stuur van Alkmaar. Ook huldigde hij de bekende rijder Hibma, die het paard zó mooi ter over winning had gereden en bood hem een verkleinde editie van de wisselprijs aan als definitieve prijs. Het eerste nummer van het program ma „de Leeuwarder-prijs" werd in twee afdelingen gereden met Lycur- gus en Memnow resp. als winnaars van de eerste en tweede afdeling. King Spencer won de Arnhemprijs, met Lady Soprana E als tweede, na diskw. van Little Monty, en Lockey Saint als derde. De Zwolle-prijs voor driejarigen werd uit een veld van 6 paarden gewonnen door Moryanne van vd Veen. Mr Kin- ley werd tweede en Miss Axworthy 3e. De Groningen-prijs, de internatio naal over 2340 m. was interessant. De eerst-aankomende Iren Francis werd uitgeschakeld wegens te veel galoppe ren. Daardoor Werd Janneke eerste. Dutch Hanover tweede en Eton Bre- werd derde. Het laatste nummer, een draverij met leerling-pikeurs als rijders, werd ge wonnen door Keesje Axhit met P. Smit als rijder. De gedetailleerde uitslagen volgen hieronder. I. Leeuwarden-Prijs. Draverij voor paarden, die nog geen 500 gulden heb ben gewonnen. Afstand 2040 mr. Inge schreven 22 paarden. Opgekomen 17 paarden. Gelopen in twee afdelingen le afd. 10 paarden 1. Lycurgus 2000 m. van K. Swier rijder J. M. vd Berg, tijd 3.03.2 (1.31.6). 2. Lady Gregor. 3. Lady Heny. 2e afd 7 paarden. 1. Memnow 2020 m. van A. C. Bakker, rijder W. H. Geer- sen tijd 3.12.8 (1.35.4), 2. Lex V. 3 Leo O. II. Arnhem-Prijs. Draverij voor paar den, die nog geen 1500 gulden hebben gewonnen. Afstand 2040 m. Ingeschre ven 17 paarden. Opgekomen 12. 1. King Spencer 2080 m. van mevr. H. RutveldBuis rijder F. A. Boss- veld. Tweede aank. Little Monty uit geschakeld wegens onr. draven. 2. La dy Soprana E 1080 m. van H. de Jong, rijder J. Wagenaar, tijd 3.02.2 (1.27.6). 3. Luckey Saint. III. Grote Gemeente Alkmaar-Wis selbeker-Prijs. Handicap draverij in ternationaal. Afstand 2000 m. Voor amateurrijders. Ingeschreven 15 paar den. Opgekomen 12. 1. Janneke 2060 m. van R. Wassenaar, rijder A. G. Hib ma tijd 3.02. (1.28.3). 2. Hollandia Han over K. 3. Christophorns. IV. Zwolle-Prijs. Draverij voor 3- jarige paarden. Afstand 2040 m. Inge schreven 10 paarden. Opgekomen 6 paarden. 1. Maryanne 2040 m. van R. B. vd Veen, rijder A. B. vd Veen, tijd 3.09.2 (1.32.7). 2. Mac Kinley. 3. Miss Axworthy. V. Groningen-Prijs. Prijzendraverij internationaal voor paarden, die 4000 gulden hebben gewonnen. Afstand 2340 m. Ingeschreven 9 paarden. Opgeko men 7 paarden. 1. Janneke 2340 m. van R. Wassenaar, rijder K. Kramer tijd 3.23.6 (1.27). 2. Dutch Hannover. 3. Eton Brewer. Gediskw. Irene Frances als eerstaankomende. VI. Vierde Leerlingen-Prijs. Prij zendraverij voor paarden, die nog geen 4000 gulden hebben gewonnen. Afstand 2040 m. Gereden door leerling-pikeurs. Ingeschreven 11 paarden. Opgekomen 9. 1. Keesje Axkit 2040 m. van stal TOP. rijder P. Smit. tijd 3.03.8 (1.30.1). 2. Kitty Axville. 3. Jacqueline. De draverijen waren prachtig op tijd geëindigd. De slotcourses te Alkmaar worden gehouden op 12 Sept Nadat gistermiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een plechtige godsdienstoefening was gehouden ter inleiding van het congres van de wereldraad der kerken dat tot 4 September in Amsterdam zal wor den gehouden, is gisteravond in het Concertgebouw, onder presidium van de Aartsbisschop van Cppsala, Er- ling Eidem, het congres geopend. De eerste spreker was de Bisschop van Chichester, George K. A. Bell. Hij zeide, dat het begin van een sa menvoeging der kerken over de gehe le wereld is begonnen op verschillen de momenten tijdens de( eerste wereld oorlog. Nederland, U was het eerste land dat dit initiatief heeft genomen. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen in de afgelopen jaren ge daan is om een samenvoeging der ker ken te bereiken. Hij kwam tot de con clusie, dat de Oxford-conferentie in 1337 een nieuw stadium betekende in deze activiteit. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat hoewel Rome nog steeds een belangrijke rol speelt bij het maken van een ondeelbare kerk in een al te sterke wereld wij toch nader bij de vervulling gekomen zijn, n.l. een oecumenische raad, die het Christendom vertegenwoordigt. Nadat de bisschop van Chichester gesproken had, betrad de aartsbis schop van Vakjo (Zweden), Y Bri- lioth, het spreekgestoelte. HU gaf uiting aan zyn teleurstelling, dat de Rooms-Katholieke kerk de uit nodiging, om deel te nemen aan de Wereldraad der Kerken, niet heeft aangenomen. Hij releveerde hoe,tijdens de kerk- conferenties te Oxford en Edinburg in 1937 het idee van een Wereldraad der Kerken vaste vorm vond. Deze be wegingen waren „Faith and Order" en „Life and Work". Volgens de bis schop is „Faith and Order" de oudste der twee. De Wereldraad der kerken zou zonder deze beweging niet goed kunnen bestaan. Haar voortdurende werkzaamheid ten behoeve van de wereldraad is vereist. De verschei denheid van d« opvattingen der ver schillende geloofsvormen mag niet worden veronachtzaamd. Zij moet echter het onderwerp blijven van rustige studie, opdat men de funda mentele overtuigingen kan' ontdek ken, die zij, elk afzonderlijk, belicha men. De derde spreker, John A. Mackey uit New Jersey, lid van de Presbyte riaanse Kerk, zeide in zijn toespraak dat de oecumenische kerk een kind is van de missionnaire beweging. Als vertegenwoordiger van de interna tionale missionnaire raad meende hij het congres te moeten wijzen op de grote roeping in de wereld van de kerk van Jezus Christus. De Christe lijke kerk, zo zeide hij, moet zowel een missionnaire als een vererende kerk zjjn. De kerk vereert, wanneer zjj, door een innerlijke dwang, gebo ren uit de Heilige geest, zich opheft tot God in innige aanbidding. De kerk is missionnair, wanneer zij onder dwang van de Heilige geest naast God zich begeeft naar plaatsen waar Christus nog onbekend was, om daar zjjn evangelie te prediken en zijn heerschappij te vestigen. De laatste spreker op de openings avond van het congres was Pasteur Mare Boegner uit Parijs. Deze gaf een uitvoerig overzicht van de verschillen de stromingen, die zich uiteindelijk verenigen tot de Wereldraad der Ker ken. Ook hij zeide, dat de kerkconfe- renties in Oxford en Edinburg belang rijk werk verricht hebben om dit doel te bereiken. Elk der twee conferenties had destijds zeven leden aangewezen om te bestuderen op elke wijze men kon komen tot een eerste gemeen schappelijke vergadering van kerken. „Het is uit naam van dit comité van veertien, dat ik morgen", zo zeide spre ker, „de eer zal hebben de resolutie voor te dragen, waardoor de Wereld raad der Kerken officieel geconstitu eerd zal worden". Volgens spreker zal de Wereldraad der Kerken een drievoudige missie hebben, die van getuigenis van het Christelijk geloof, die van de opvoe ding, en die van de profetie. Wanneer de Wereldraad der Ker ken blijft steunen op de genade van Christus dan is een gezonde basis ge legd. Op deze basis zal een kerken- gemeenschap worden gebouwd, die van God kan leren wat is en wat worden zal, wat haar taak is en wat zij te zeggen heeft tot de wereld op een uur in de geschiedenis, waarop de wereld bedreigd wordt. Voordat de aartsbisschop van Upp sala, E. Eidem, de bijeenkomst sloot, herdacht hij nog de overleden gees telijken, die hadden gewerkt voor 'n wereldgemeenschap van kerkgenoot schappen. Generaal Carl Spaatz, tot voor kort stafchef van de Amerikaanse luchtmacht heeft in een rapport verklaard, dat Ame rika het eerste land moet zijn dat een supersonisch bestuurbaar projectiel ont wikkelt dat een atoombom achtduizend km ver kan brengen. Er bestaat geen verdediging tegen zulk een wapen, al dus de generaal. Er zou verscheidene ja ren moeten worden geëxperimenteerd alvorens de mogelijkheden van zo'n projectiel volledig bekend zouden zijn. Het jaarverslag van het provinciaal waterleidingbedrijf in Noord-Holland over 1947 wees een nadelig exploitatie saldo aan, dat uit de reserve moest wor den gedekt. Dientengevolge heeft de directie van het bedrijf aan gedeputeerde staten voorgesteld over te gaan tot een verho ging der tarieven, welk voorstel na in stemming der prijsbeheersing is aange nomen. De tariefsverhoging, die de ver laging van 1935 ongedaan maakt, zal in gaan op 1 Januari 1949. In de praktijk is gebleken, dat het met z.g. kogelpuntpennen (Ball-Point- pennen) gestelde schrift na verloop van enige tijd verbleekt of soms zelfs ver dwijnt. In een circulaire van de dienst van 's Rijksbelastingen wordt op grond van dit bezwaar er op gewezen, dat het gebruik van deze pennen voor het invullen en ondertekenen van formu lieren, uitgegeven door het ministerie van financiën, niet is toegestaan, zolang bovenbedoeld euvel niet is ondervan gen. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het verbod b.v. dus ook geldt ten aanzien van belastingfor mulieren, waarvoor is voorgeschreven, dat de invulling met inkt of met inkt potlood moet geschieden. Het tweede deel van een enorme fractionneerkolom is Vrijdagmiddag met een grote bok aan boord gehesen van het s.s. „Breda" van de K.N.S.M., die het 123.500 kilogram wegende gevaarte van Amsterdam naar Punta Cardon in Venezuela zal verschepen. De 26 meter lange en 6 meter dikke kolom is be stemd voor de in aanbouw zijnde raffinaderU van de Sheel en rust tüdens het transport op speciaal daarvoor geconstrueerde stoelen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1