Alkmaar leeft mee met de jongens overzee Laatste expositie vap het K.C.B. Graft. Noordschartvoade. Vijf millioen kilo poters SCHOORL'S RAAD BIJEEN jfpatste jS^jieuws College van algemeen bestuur op Curagao Rosolutie van Wereldraad der Kerken Broek op Langendijk. Obdam Zoals reeds eerder is gemeld, zal ook ditmaal aan onze jongens in In- dië een Kerstpakket «orden uitge reikt. De bedoeling van het verzenden van deze pakketten is ons allen reeds voldoende bekend. Toch kan er niet genoeg de aandacht worden geves tigd op deze wijze waarop wij aan hen, die zo ver van huis het Kerst feest moeten vieren, laten weten.dat wij hen niet vergeten. Juist met deze Kerstpakketten wor den handdrukken en goede wensen gewisseld. Stel u voor, u is daar ginds zo heel ver van uw verwanten en vrienden. Kerstfeest is aangebro ken en u verwijlt met uw gedachten thuis, waar de Kerstboom brandt en waar allen, die u lief en dierbaar zijn, bijeenkomen. Begrijpt u dan wat het zeggen wil, op deze avond een pakket te ontvangen van een nog geheel vreemde voor u. Een pakket, hetwelk wil zeggen: „Jon gen, wij zijn je niet vergeten, wij zijn in gedachten bij je. Wij willen het Kerstfeest niet vieren zonder jou". En nu zult u zeggen: „Wij heb ben aan onze jongen, verloofde, broer of vriend reeds een pakketje gezonden". Accoord, en hartelijk dank daarvoor, maar daar rekenen zij wel een beetje op. Juist dat pak ket van die onbekende is zo'n ge weldige verrassing. Hoe deze pakketten trouwens wor den gewaardeerd, zouden u duizenden Nederlanders kunnen vertellen, die r.og steeds briefwisseling onderhouden met hen, die verleden jaar het Kerst pakket hebben ontvangen. Ook vereni gingen en clubs, die pakketten hebben verzonden, ontvingen vele brieven. De Alkmaarse Kegelclub ontving b.v. ruim brieven 40, allemaal even aar dig. Jammer is het dat niet allen, die een pakket voor hun rekening namen, een brief terug hebben ontvangen. De reden hiervan is, dat ook de mili tairen van het KNIL een pakket heb ben ontvangen en vele van deze men sen kunnen geen Nederlands schrij ven. Vandaar dat een aantal niets van hun pakket heeft vernomen. Bij informatie bij de thuisgekomen jongens is ons echter gebleken, dat ieder een pakket had ontvangen en dat het zeer op prijs was gesteld. Het NIWIN-comité Alkmaar rekent er op, dat Alkmaar 1200 pakketten voor zijn rekening neemt. Hiervoor is benodigd 12 x f 5 is f 6000. Hoe komt het echter aan die beno digde f 6000? In de eerste plaats zullen natuur lijk vele ingezetenen een pakket voor hun rekening nemen. De formulieren zijn bij de leden van het NIWIN-co mité verkrijgbaar. U kunt deze leden direct herkennen aan het biljet voor hun raam. Verder zal getracht worden ook op andere wijze gelden bijeen te brengen. Er' wordt op gerekend, dat vele ver enigingen één of meer pakketten zul len doen verzenden en verder is er de Sportcommissie van de NIWIN. Deze commissie zit niet stil. Septem ber is h u n maand en daarin zullen alle sporten aan de NIWIN dienstbaar worden gemaakt. Alleen het grote NI- Win-kegelconcours is vastgesteld op November, maar de resultaten daar van staan reeds bij voorbaat vast. Thans reeds kan worden gemeld, dat ten bate van de NIWIN-Kerstpak- ketten-actie wedstrijden zullen wor den gehouden in biljarten, boksen, bridgen, dansen, kegelen, schieten, vissen, yoetballen, worstelen en zwem men. Het sportcomité is buitengewoon dankbaar voor de medewerking wel ke reeds spontaan door de sportver enigingen is toegezegd, doch het re kent er op, dat nog vele verenigingen hun steentje zullen bijdragen. Het adres van de leden der sportcommissie is: J. F. G. H. Diepen, Kennemerpark 9: M. B. Jorritsma, Voormeer 3; P. Ro- lie, Bergerweg 36. Stel het niet uit, maar laten de be sturen zich nu onmiddellijk in verbin ding stellen met een van bovenge noemde personen, om te bespreken, óp welke wijze hun vereniging kan Reorganisatie Openbaar Lager Onderwijs In de Donderdag a.s. te houden raads vergadering, waarin hoofdzakelijk be noemingen van leerkrachten zullen plaats vinden, komt ook als voornaam ste punt aan de orde de voorgestelde reorganisatie van het Lager Onderwijs waarvan wij kort geleden een uitvoerig résumé hebben gegeven. B. en W. delen thans mede, dat zij zich met dit rapport kunnen verenigen en stellen wanneer ook de Raad met de daarin neergelegde conclusie accoord gaat voor de nodige voorbereidingen te treffen opdat de nieuwe niet-oplei- dingsschool en de Centrale opleidings school met 3 leerjaren haar werkzaam heden met ingang van 1 Augustus 1949 of zoveel later als de gebouwen daar voor beschikbaar zijn, zullen kunnen aanvangen. De Inspecteur van het L.O. alhier is bereid zijn medewerking te verlenen dat onze gemeente wordt geplaatst op de urgentielijst voor de stichting van een semi-permanent schoolgebouw in het jaar 1949. Het ligt in de bedoeling van het College te bevorderen, dat een dergelijk geboujy dan wel een z.g. Finse school tot stand komt in het Bergerwegkwartier tussen de Houtvaart en de spoorweg. Ook ten aanzien van de huisvestingsproblemen van andere scholen blijven B. en W. diligent en zij brengen ook namens de Raad de commissie dank voor het vele en belangrijke werk, dat zij heeft verricht. medewerken ter bereiking van het ge stelde doel. Zodra het programma van de te hou den wedstrijden is opengesteld, zal hiervan mededeling worden gedaan. Voor de netto-opbrengst van deze wedstrijden worden pakketten gekocht, welke op naam van de organiserende verenigingen worden gesteld. Het NIWIN-comité vertrouwt dal Alkmaar niet achter zal blijven en dat de jongens in Indië zullen onder vinden: „ALKMAAR leeft mee, met de jon gens overzee". Bergen. Ds. Bierman neemt afscheid Ds. H. N. Bierman, die op 22 Aug. 1943 voor het eerst de kansel betrad te Bergen, nam Zondagmiddag juist vijf jaren later afscheid van zijn ge meente met het oog op zijn aan staand vertrek naar Voorburg. Het bedehuis was tot de laatste plaats bezet, toen de scheidende leraar de kansel beklom om nog eenmaal het evangelie te verkondigen aan de ge meente, waarvoor hij van 6 Aug. '44 af had gearbeid. In een korte inleiding wees Ds. Bi'erman er op, dat hij bestormd werd door gevoelens van zeer uiteenlopen de aard, gevoelens van dankbaarheid enweemoed. Banden moeten bij scheiden nu eenmaal worden losge maakt, vaak verscheurd en dat geeft pijn. Partir c'est mourir un peu. We zingen telkenjare „ach, wij vinden waar wij staren, niets bestendigs hier beneen", maar toch...'... In ieder be staat nu eenmaal de drang om het bestaande vast te houden. De scheidende herder sprak ver volgens naar aanleiding van Hande lingen 20 32. Dit woord van Paulus was ook een afscheidswoord, een woord gericht tot vrienden en ge loofsgenoten. Als Paulus had ook de scheidende prediker het vertrouwen, dat zijn werk zou worden voortgezet; de arbeid blijft, al wisselen de arbei ders. Ten slotte richtte Ds. Bierman zich nog met een kort woord tot de con sulent, de kerkeraad, de kerkvoog den, de organist, de koster, het koor, oe Zondagsschoolleidsters en de vrou wenvereniging. Nadat het koortje ..Opwaarts" een afscheidsgroet ge zongen had, zong de gemeente de scheidende leraar staande Gezang 223 toe. Nog eenmaal sprak Ds. Bierman de zegen uit over zijn gemeente en toen was het ogenblik van scheiden daar. Van de in Het Dorpshuis geboden gelegenheid om nog persoonlijk af scheid te nemen van de hèer en mevr. Bierman werd door zeer velen gebruik gemaakt. Handbaltournooi Begunstigd door prachtig weer hield B S.V. Zondag zijn eerste handbaltour nooi. Voor dit sportfeest had burge meester, dr. Huygens, een vergulde lau werkrans beschikbaar gesteld, de voor zitter van BSV een vergulde lauwertak en de brandweercommandant en een bestuurslid van BSV ieder 'n medaille. Het werd een interessant tournooi met vele spannende momenten. Een Vrone-combinatie uit St. Pancras won van A.V.A. uit Alkmaar met 5—0 en SDL uit Groot-Schermer van B.S.V. met 1—0 na verlenging. In de strijd tussen de verliezers won BSV met 31 van A.V.A. na verlenging. In de finale tussen Vrone en S.D.L. wist ten slotte Vrone de zege te behalen, zij het slechts met 10. Reeds in het eerste kwartier werd het eerste en enige doelpunt ge maakt. Vrone gaf mooi samenspel te zien en was vaak zeer gevaarlijk, maar do doelverdedigster was niet te passe ren. De voorzitter van B.S.V. reikte de prijzen uit met een toepasselijk woord en bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt om dit eerste tournooi tot iets moois te maken. Uitlag: 1. Vrone, van St. Pancras; 2. S.D.L., Groot-Scher mer; 3. B.S.V., van Bergen; 4. A.V.A. van Alkmaar. Nabij het Noordhollandse plaatsje Limmen heeft zich een „veenkolonie" ontwikkeld. Om grondverbetering tot stand te brengen wordt het veen afgegraven. De opbrengst is betere grond en.turf, die zo lang de kolen nog niet „vrij" zijn gretig aftrek vindt. Het KCB organiseerde in de Sociëteit van „Het Huis met de Pilaren" nog een tentoonstelling van werken van eigen leden. De opening van deze tentoonstelling, aldus de voorzitter mr. Brunner in zijn openingsrede, betekent feitelijk het be gin van het einde, want behoudens een tentoonstelling van kindertekeningen en zo mogelijk ook een van volkskunst welke het bestuur zich voorstelt te hou den, is deze expositie de laatste in dit seizcen, in ieder geval de laatste van werk van eigen leden. TERUGBLIK. In gedachten terugblikkende op de verschillende exposities, die gehouden werden, meen ik, aldus vervolgde mr. Brunner, te kunnen vaststellen, dat de KCB-leden in hun werk een „van alles wat" gegeven hebben. Velerlei richtin gen zijn in hen vertegenwoordigd. En het oordeel van de toeschouwers, de belangstellenden en de critische be schouwingen is al even verschillend ge weest als het geexposeerde werk. Wat de een mooi vond, vond een ander lelijk. Hierover nadenkende, kwam mij onwillekeurig in de gedachte een uit spraak, welke ik eens jaren geleden gelezen heb ik een tijdschriftartikel. Het was een beschouwing van de be kende Engelse criticus Herkens Read. Read beklaagde zich er over. dat de Engelsen als volk geen smaak bezitten. Niet dat zij een slechte smaak hebben. Neen, zij bezitten in het geheel geen smaak door hun gebrek aan gevoel en selectief vermogen, essentiële factoren vooi- goede smaak. Hij schrijft dit toe aan de geestelijke gesteldheid van de Brit, die in alles hardnekkig vasthoudt aan bepaalde geijkte normen, conven ties en tradities. De Brit is wars van het ongewone, het uitzonderlijke, het abnormale; hij is min of meer een kuddedier in aesthetische zin. Zijn smaak is een standaardsmaak. Hoe staat het nu met ons Hollanders in dat opzicht. Zijn wij in wezen'anders, zijn wij in dit opzicht beter? vroeg mr. Brunner dan en hij antwoordde: Onze geestelijke bouw, onze geaard heid, ons wezen verschilt zeer zeker veel van dat van de Engelsman. Maar u't zich dat ook in 'onze smaak? Is ook onze smaak veelal niet veel meer dan 'n soort Grootste Gemene Deler! ROEPING VAN DE KUNSTE NAAR. Hoe staat het met onze kunstenaars in dit opzicht? Zijn onze kunstenaars, onze schilders in het bijzonder, er zich wel steeds van bewust, dat zij als kun stenaar leidinggevend behoren te zijn in de ontwikkeling van de smaak van het publiek, van het volk? Vertoont onze schilderkunst niet het gevaar van zich te verliezen in een vaag inter nationalisme enerzijds of in conventio nele schoonheidsuitingen anderzijds? Is de kunstenaar, zijn onze kunste naars er zich van bewust, dat zij niet alleen aesthetici zijn, die zelfzuchtig en zelfgenoegzaam zich uitleven in vorm, kleur en lijn en alleen in hun persoon lijke schoonheidsbeleving opgaan, maar dat zij ook een geestelijke roeping te vervullen hebben en dat hun een socia le taak is opgelegd in de maatschappij? Behoort de kunstenaar niet behalve aestheticus ook profeet, moralist, her vormer, desnoods apostel te zijn?' Waar is de schilder, vervolgt mr. Brunner zijn betoog, die.bezield door een ideaal of gedreven door een gevoel van op standigheid, -ons wat te zeggen heeft, die hekelt of aanklaagt, die profeteert of ons een spiegel voorhoudt? Kortom een schilder behoort niet onverschillig te staan tegenover de problemen van deze tijd; hij behoort niet buiten de maatschappij te staan, levend in zijn eigen wereldje, als een enfant terrible, maar hij dient midden in deze wereld te staan en welbewust de drager te zijn van verheven gedachten en emoties! Spreker eindigde zijn rede met de verzekering, dat hij deze gedachten zonder enige pretentie slechts in het algemeen gaf ter overdenking aan onze schilders. Hierna maakten de aanwézigen een rondgang door de beide tentoonstel lingslokalen om kennis te maken met werken van J. van Herwijnen (Bos- rond, Huis in bos. Lijsterbes, een stil leven), D. Filarski (Herfst, Tulpen, Parijs, Giocorno, Nunspeet, Bloemen en vruchten), Ch. Toorop (Bouquet), en D. Vis (verschillende portretten in krijt en een serie etsen Winter 1945). Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Theodorus Pe trus, z. v. A. Visser en J. Hink, Ber kenlaan 6a. Elisabeth Catharina Maria, d. v. J. Duinmeijer en E. Brief jes, Verlengde Geestweg 33. Jacoba Theodora Alida, d. v. Th. Roosloot en C. V. Jonker, Loudelsweg 12s. Mar- garetha Maria Johanna, d. v. W. Beu kers en J. M. Beentjes, Dorpsstraat 66. Clasina Maria Johanna, d. v. P. Ooye- vaar en Clasina Dekker, Jan Olden- burglaan 32. Gehuwd: Jan Willem Tromp en Cornelia Catharina Bijl, Oostwijk 216. Koedijk. Overleden: Maartje Blom, 76 jr., wed van Dirk Huizer van Reenen. BUITENLANDSE BELANGSTELLING Zaterdagmorgen bracht een gezelschap, bestaande uit burgemeester Wytema uit Alkmaar; mr Samuel Day, burgemeester in Bath, Engeland loco-burgemeester Van Silngerland en vele andere vooraanstaan den personen met hun dames, een bezoek aan het raadhuis te Graft Vol verwondering was men over de bouw en het interieur van dit in 1613 ge bouwde raadhuis, vooral de raadszaal trok veel belangstelling A,, very fine building" was de mening van burgemeester Day uit Bath BURGERLIJKE STAND Geboren: Janna J, dochter van J P de Haan en A Wiedijk Johannes M, zoon van G A Kramer en C Konijn Gehuwd: H Hooijberg en E Wit Coöperatie treedt toe tot V.T.N. Zaterdagmiddag belegde de Coöpe ratieve Alzed vereniging van poot- goed haar jaarvergadering in de „koepel" van de Burg. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer J. Paarlberg, die er in zijn openingswoord op wees, dat de afzet van de poters in het vo rige seizoen niet zo erg vlot was ge gaan. Dit seizoen zijn er weer grote kwantums poters en hoe het preci*- zal gaan, weet nog niemand. Nadat de notulen waren goedge keurd, bracht de heer J. Kos het jaarverslag uit. Spr. wees er o.m. op, dat het sortiment met 57 pet. Eerste lingen wel enigzins eenzijdig wordt gehouden. De rekening werd na enige opmerkingen goedgekeurd. NIEUWE BETALINGS REGELING. De bestuursverkiezing leverde op, dat de heren Th. Wijnker en Jac. Kostelijk werden herkozen en dat de heer Jo Dekker in de plaats trad van de heer H. Dekker, welke niet her kiesbaar was. Hierna kwam een nieuwe uitbeta lingsregeling ter sprake. De bestaan de regeling voorzag in een wekelijk se uitbetaling na levering. Niet alleen verschaft deze regeling veel admi nistratieve rompslomp voor het kan toor, maar dwingt de coöperatie bo vendien niet onaanzienlijke bedragen cp te nemen, waarvoor rente moet worden vergoed. De nieuwe regeling is nu, dat een eerste uitkering voor alle leveran ciers in December zal plaats hebben, een tweede in April of Mei en ten slotte na sluiting van het seizoen de definitieve afrekening. De voorschot regeling blijft echter vrijwel onge wijzigd. Het bestuursvoorstel werd na enige discusssie, vooral van de heer Kaan Jr., aanvaard. Een opmerking, dat de betaling in den vervolge niet meer over het Betaalkantoor der N.M.B. zal geschieden, maar via de Boeren leenbanken of het eigen kantoor en dat daardoor de veiling veel percen ten krijgt en geen werk presteert, werd door de heer Kos onontkome- lijk geacht, daar het statuair vast staat, dat ook over buiten de veiling om verkochte poters het veilingper centage moet worden voldaan. AFLEVERING DIT JAAR VLOTTER? Nadat de heer J. v. Hout als lid van de Raad van Toezicht was her koen, gaf de zaakvoerder van de Coöperatie, de heer Wagenaar, een kort exposé over de vooruitzichten. Wat de verkochte kwantums betreft: verscheidene maten van diverse soor ten zijn geplaatst, terwijl andere reeds voor meer dan 50 pet. zijn ge plaatst. Weliswaar zijn deze verkopen nog officieus, daar de nodige for mulieren nog ontbreken. Maar de af sluiting der contracten kan op korte termijn tegemoet worden gezien. Alles met elkaar zal de Coöperatie haar leden niet langer met hun poters laten zitten dan degene, die voor een rijksdaalder minder zijn poters bui- '•;n georganiseerd verband verkocht. Voorts wees de heer Wagenaar er nog op, dat pok nog aangeboden kan worden. Straks zullen deze aardap pelen wel eens onverkoopbaar kunnen blijken. Voorts kan ook kriel worden opgegeven. TOETREDING TOT V.T.N. .Nadat het bestuur machtiging was verleend de nodige credieten op te nemen, kwam het bestuursvoorstel om tot de V.T.N. toe te treden ter sprake. Door een grotere centralisatie zal men in de toekomst vermijden, dat de coöperaties tegen elkaar gaan concurreren. De coöperatie zal een onderafdeling der V.T.N. uitmaken en krijgt hierdoor gelegenheid de ex port beter te behandelen. Het voorstel werd aangenomen. Nadat men nog besloten had om beroeps-selecteurs aan te stellen en enige interne kwesties waren bespro ken, volgde sluiting. De vroede vaderen kwamen Vrijdag avond in openbare zitting bijeen, juist op de datum dat mr. C. A. J. Jochems twee jaar geleden werd geïinstalleerd als burgemeester van Schoorl. De heer Kaag was met kennisgeving afwezig. INGEKOMEN STUKKEN. Van de lange rij van ingekomen stuk ken werd het eerste tiental voor kein- nisgeving aangenomen. Hierbij merkte de voorzitter op, dat dè wijziging van de verordening op de heffing van ver makelijkheidsbelasting voorlopig geldt tot 1 Januari 1949 en de verordening op de heffing en invordering van rech ten op het begraven tot 1 Jan. 1951. Met ingenomenheid werd begroet de mededeling van Ged. Staten, dat er geen bezwaar bestaat tegen het stich ten door de gemeente van 9 woningen (waar de inschrijving beduidend hoger was dan het toegestane bedrag, had men het ergste gevreesd!) Naar aanleiding van een schrijven van het Centraal Bureau inzake ge- meenschap!elijke behandeling van per soneels aangelegenheden te 's-Graven- hage besloot de Raad toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling, over wegende dat het van belang kan zijn voor het personeel. De kosten, zijnde f 1,50 per 1000 inwoners, met een mi nimum van f 5, werden geen bezwaar geacht. Met tiet voorstel van B. en W. om aan het R, K. Schoolbestuur het ge vraagde voorschot, groot f 2863 toe te kennen, ging de Raad accoord. Met het door Ged. Staten voorgestel de bedrag van f 216 voor de nieuw aan te stellen ambtenaar van de burger lijke stand kon de Raad zich verenigen, alsmede met de voorgestelde restitutie van een gedeelte der pensioenbijdrage aan de gemeente-secretaris en -ontvan ger, ten bedrage van 2 pet. van de pens. grondslag. Van de afd. Schoorl van de Ned. Vereniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken was ingekomen een verzoek om gedurende de a.s. feestda gen ter gelegenheid van regeringsju bileum en troonsbestijging een tapver- bod te willen uitvaardigen. De Raad kon zich verenigen met het voorstel van B. en W. om aan de af deling te berichten, dat er geen termen werden gevonden een dergelijk verbod in te stellen. Van Alkmaar was bericht ingekomen, dat de oude gasprijs voorlopig geldig blijft tot 1 Januari. Van het ministerie van Soc. Zaken was de heuglijke me dedeling ontvangen, dat Schoorl wordt ingedeeld in de 4e klasse. Deze classi ficatie zal van belang zijn bij consu- mentencrediet, werkverruiming en Noodwet Ouderdomsvoorziening. Nadat de voorzitter tenslotte nog had medegedeeld dat Schoorl volgens inge komen rapport tevreden kon zijn over de werking van de zuiveringsinstalla tie en dat er plannen gemaakt werden om de toestand aan het kruispunt He renweg en Laanweg te verbeteren, ging de Raad over tot de eigenlijke agenda. De voorstellen van B. en W. tot het aangaan van een tweetal geldleningen, tot verlaging van het verhaal van pen sioenpremie van het in vaste dienst der gemeente zijnde personeel, voor zoveel betreft het eigen pensioen van i'/3 op 2 pet. en tot het toekennen van een gratificatie van 2 pet. aan de ambtena ren en beambten in dienst der gemeen te, werden aangenomen zonder discus sie. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN. In de vacature-Slik werd voorzien door de benoeming van J. Voetee tot gemeentewerkman, met ingang van een nader te bepalen datum. Aan de heer H. Heringa werd over eenkomstig eigen verzoek eervol ont slag verleend als gemeente-arts onder dankzegging voor de goede diensten aan de gemeente bewezen. De Raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om aan de op non activiteit gestelde commies ter secreta rie, de heer C. J. van Wijk, met ingang van 1 Aug. j.l. eervol ontslag te ver lenen als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, waarnemend secertaris en ont vanger en secretaris van de commissie als bedoeld in art. 7 der Woonruimte- wet 1947. Ter tijdelijke voorziening in de hierdoor ontstane vacatures werden vervolgens benoemd: tot plaatsvervan gend ambtenaar van de Burgerlijke Stand jhr. B. J. de Geer van Jutphaas; tot wnd. gem.-secretaris C. J. Schouten; tot wnd. gem.ontvanger E. H. Kleij; tot secretaris der Woonruimte-Commissie C J. Schouten. Met de tijdelijke waar neming van het administrateurschap van de Gem. Vleeskeuringsdienst werd belast de gem.-secretaris, de heer W. K Belonje. Bij de verdeling der ontvangen admi nistratiekosten van cons, crediet en Noodwet Ouderdomsvoorziening werd de heer C. J. Schouten verblijd met f 150. GROETER SCHOOL WAT OPGEKALEFATERD. De Raad verleende B. en W. een cre diet van f 1250 voor het aanbrengen van enige direct noodzakelijke voorzie ningen aan gebouw, meubilair en speel plaats. Waar gegronde hoop op spoedige nieuwbouw bestaat, meenden B. en W. zich te moeten beperken tot het hoogst noodzakelijke. RESTAURATIE KERKEN Nu de minister van O., K. en W. voor de restauraties van de Ned. herv. ker ken te Schoorl en te Groet een rijks subsidie van 50 B/o heeft toegezegd, achtten B. en W. het toekennen van ge meentelijke subsidies ad 10 overeen komende met bedragen van f 3100 en f 4250, een consequente noodzakelijk heid. De Raad ging met het voorstel accoord. SCHOOLSCHOONMAAKSTER. Na enige discussie benoemde de Raad ten slotte nog tot schoonmaakster bij de openbare school te Groet mevrouw N. WiedijkKieft. Na de rondvraag ging de Raad in comité. Ongecorrigeerd De heer W. Plantz, die belast was met de vorming van het college van alge meen bestuur op Curasao heeft thans de namen van de personen, die hij als le den van dit college wil voordragen, be kend gemaakt. Het college zal bestaan uit 6 leden, n.l. W. Plantz, dr. J. Beau- jon, I. H. Capriles, dr. A. W. J. M. Desertine, W. F. G. Mensing, en A. G. Statius Muller. Bij de Staten van Cura sao is reeds overeenstemming bereikt over deze samenstelling en men ver wacht, dat de leden het aanstaande weekend door de gouverneur zullen worden benoemd. De heren Plantz en Da Costa Gomez hebben hun voorgenomen vertrek naar Den Haag uitgesteld. Morgen zullen de Staten wederom voor het eerst sedert maanden bijeen komen. Hedenochtend om half elf heeft het Congres der Kerken te Amsterdam met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te komen tot stichting van een Wereldraad der Kerken. De resolutie werd voorgedragen door Pasteur Mare Boegner uit Parijs. De resolutie luidt als volgt: „Dat de eerste Assemblee van de Wereldraad der Kerken hierbij voor geconstituëerd verklaart, in over eenstemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met instemming der kerken, dat de As semblee zal bestaan uit die perso nen, die aanwezig zijn als de offi cïële gedelegeerden van de kerken bü de Raad en dat de vorming van de Wereldraad der Kerken bij deze voltooid is". Wisselende bewolking Weersverwachting, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. Voor het Noorden van het land: Matige tot krachtige langs de Wad- denkust tijdelijk harde zuid-westelijke wind, later afnemend. Wisselende be wolking met plaatselijk enkele buien, Weinig verandering in temperatuur. Voor het zuiden van het land: Aanvankelijk zwakke tot matige zuid westelijke wind, toenemende bewolking met morgen enige regen, weinig veran dering in temperatuur. H. van Zuylen Sr. f Zaterdagmiddag werd op de be graafplaats bij de Ned. Herv. Kerk te Broek op Langendijk het stoffelijk overschot van de heer H. van Zuylen Sr. ter aarde besteld. Na een korte ziekte overleed de heer Van Zuylen Dinsdag j.l. Zijn dood kwam zeer onverwachts en treft daarom des te dieper. De overledene vestigde zich in deze gemeente aanvankelijk als directeur van het bijkantoor der Zaanlandse Bank, welke functie hij bekleedde tot de liquidatie van deze bank. Hierna werd hij benoemd tot ontvanger van de toen nog zelfstanidge gemeente Broek op Langedijk. Na de samen voeging bekleedde hij deze functie bij de gemeente Langedijk. Zijn ambte lijke bediening vervulde hij een wijze, die de gemeente St. Pancras er toe bracht de overledene eveneens als ontvanger aan te stellen. De heer Van Zuylen bekleedde voorts nog diverse functies in het openbare en kerkelijke leven. Zo was de overledene één der stuwkrachten der V.V.V., welke organisatie hij als voorzitter diende. Als bestuurslid van het Witte Kruis verrichtte hij veel sociaal werk van urgente betekenis. Op kerkelijk terrein diende hij jaren lang de Ned. Herv. gemeente te Br. op Langedijk in de functie van presi dent-kerkvoogdij. In de stoet liepen dan ook o.a. mee de burgemeester van St. Pancras, leden der kerkeraad, van het bestuur van het Witte Kruis en de V.V.V. Aan het graf voerde op verzoek der familie alleen ds. Bijlsma, Ned. Herv. predikant te Broek op Langedijk, het woord. EMIGRANTEN. Op 4 Sept. a.s. emigreert met de Ootn arsum de heer Jan Wagenaar met gezin naar de Nieuwe Wereld. De heer Wagenaar was in Broek door zijn vroegere werkkring bij de L.G.C. een bekende figuur, terwijl hij ook in Alkmaar bekend werd, daar hij enige tijd optrad als redacteur van de Noordhollander. Het wordt goed De voorbereidingen om tot een luister rijke viering van het Koninklijk Jubileum te komen zijn te Obdam in volle gang Zo zal er een groots vuurwerk worden af gestoken, terwijl aan een fakkeloptocht de plaatselijke fanfarevereniging „Mu- zioklust" alleen al met niet minder dan 7000 fakkels zal medewerken De gon delvaart mag zich reeds nu in een over weldigende belangstelling verheugen, ter wijl de plaatselijke minddenstand een eta ge-wedstrijd organiseert Ook voor de versierde optochten be staat veel animo, wat eveneens wel het geval zal zijn met de diverse volks- en kinderspelen Voorts vernamen we nog, dat vele inwoners maatregelen treffen voor een passende gevelversiering EEN PRESTATIE Mevr de weduwe J Hoek—Bakker te Obdam hoopt 24 dezer haar 98ste ver jaardag als oudste inwoonster van Ob dam te vieren Dit krasse oudje mag zich nog in een uitstekende gezondheid ver heugen, is nog rad ter been, alleen het gehoor laat iets te Wensen over Het ziet er dan cok ongetwijfeld naar uit dat een goede kans gemaakt wordt om de honderd vol te maken

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5