Tegenslag op tegenslag Tante Sabine I J Amerikaanse opvoedingsproblemen 1 ompetitie (J5E KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85^) GESTRAND OP BIAK Amerikaanse kinderen sturen het Johannes-Evangelie En dankoers Hollandia Een„dronkenschapmeter" Wij luisieren naar Vijf millioen scholieren ie veel SLECHTE SALARISSEN Ver. Staten rouwen over Babe Ruth m kmmmm van Boen zei en Jonker Flonker yAN NABIJ EN VERRE grijpt in 9 lasse competitie NoordhoUandie September een :lubs zijn inge- en B. Aangezien seizoen terugge- :lubs, zullen de i beide groepen de rest degra- r voor afgebro- trage zal plaats ig geeft binnen afgebroken par- i mening wordt d op kosten van ite vinding, hoofdklasseclub groep A en zal en „Jozef Blan- »nzijn", „C.D.A." i „Weesp", „Den „Wormerveer", aarlem en „Sint uitslag van de ütitie 1947—'48, send was voor st volgende 10- isteyn, 2. Schuit lemels en Oud, •ee, Woonijk en ïider, heeft het erwegingen be- londstiental als 1. J. Ravestyn, 4. H. Kruider, >mels, 7. L. Ver- G. Woonijk en de beschikking 12 September n Pracht begin., de Alkmaarse iSCHAP STREKEN. hoofdklasse is e nog niet ge- n werden afge- ud en Rave- ijen hebben 'n al zal Rave- en oppassen in 1 nadelig eind- f tegen dam en remise echter lij de titel ge- De Bree speel- en interessante inspel nam He- e, dat wel enig •ee kon gemak- ikt wel uit on- it 6 partijen; p. uit 6; Krui- p. uit 7; Schuit i. uit 6; Verver. partijen moet Kruider-Mooy Ider 1-1; Jorna erdeman 02; Woonijk vrij, partijen, Toe- er 8 pt. uit 6. Bijwaard met 11 punten uit verd. 'n Mooi iP ALKMAAR i uit de hoofd- fde ronde was 1 de Waal i Spaanse partij wit's paard op laarvan speelde edrukt ie staan en Tf3G3 een waarbij hij 2 1 tiental zetten iel op ilaanse opening ling voor zwart vit enige druk de pion terug en matnet van Let hoofd pening, welke de Slavische den wist voor- ukkenruil ont- ndspel In re- ij afgebroken ewald 41/s pnt; D de Waal en eemsterboer en Kayser 3 pnt; p Vreeken 1 ol en J Leven de le en 2e rijd ;en de de boks- Helder boks- 3e militairen, vas de Alk- an het Alk- igd om te ense boksers, i de Deen een zeer ren zich tot cwamen en- len. De Deen ronde voor :eer sportief 3 gelegenheid komen. De was, werd r Madsen op nee nij wei iksten in het vas lichtge- middenge- AND acantle spelen n Voetbal van er ter plaatse letbalwedstrijd jd begint a s us, om half KOTA BAROE, 5 Augustus. Het gaat de laatste dagen niet zo naar wens met de Catalina P 85. Hoe dat komt, wat de oorzaak iser is niet precies achter te komen. Misschien is het oververmoeidheid van het mate riaal.... want waarom zou een Cata lina, na zoveel duizenden mijlen te hebben afgelegd, door regen en hagel over de vrieskou van het nabijgelegen sneeuwgebergte, door de witte hitte van de lange tropendagen en door de compacte wolkenbanken boven de baaien en de toppen van het binnen land, tenslotte ook niet vermoeid kun nen raken. Net als een mens.... net als wij.... Hoe dan ook, elk moment is er iets niet in orde. Nu eens laat de automa tische benzine drainklep van de bak boordsmotor verstek gaan, dan weer moet, wegens slijtage, de rechtermag- neet van dezelfde motor verwisseld worden. Smit, de kranige mecano, vecht en worstelt met die motor, maar z'n gezicht staat ernstig. Het wijst onweer aan.... Het blijft er niet bij: Tot tweemaal toe brandt de spanningsregelaar van de bakboordgenerator door, waarschijnlijk als gevolg van de eeuwige regenwater lekkage en de koppelspoel der start motor van de stuurboordsmotor moet ook verwisseld worden. Al deze kleine en grote defecten zijn niet pleizierig. Voor de crew van de P 85 niet, die bij aankomst verplicht is óf in de regen óf in de brandende hitte van een witgloeiende startbaan de euvels op te zoeken en te herstellen. En voor ons niet, die nog een aanzienlijk brok van Papoea-land moeten bevlie gen. Zal de P 85 ons in de steek gaan laten, na zoveel weken van zó trouwe dienst? Dan komt de dag waarin dit beslist wordt: de Catalina maakt een tocht naar de Wisselmeren, teneinde een hoe veelheid gebruiksvoorwerpen naar de Amerikaanse zendingspost te brengen. Ala hij terugkomt, die dag, staan wij op de strip, de startbaan. Het is geen ideale startbaan, zoals er trouwens hier op Blak niets ideaal is. Verwaarloosd, ingevreten door water en zon, kuilen en plooien. Je zou, als leek, zeggen dat het zelfs nogal een beroerde startbaan is. Maar tenslotte is de P 85 er al zóveel malen op neergedoken, en iedere keer is het tenslotte goed gegaan. Die dag niet. Wassenburg en ik zien de dalingde P 85 wordt gefilmd, omdat het uitgezocht gunstig filmweer is Daar komt hij neer.... het machtig amphibie-beest.... schitterend en blin kerend in de felle middagzon.... de wind giert en fluit langs het zilveren lijf en door de antenne's.... de motoren zwijgen, na uren en uren gedaverd te hebben. Een minuut later staat de P 85 stil. De commandant en z'n jongens kruipen er uit en lopen om het toestel. Abbing, Een 6-jarig Chinees jongentje van Amerikaanse nationaliteit overhandigde in New York, vóór het vertrek van de Amerikaanse delegatie van afgevaardigden naar de Wereldraad der Kerken aan mr. Charles P. Taft, presi dent van de Ver. Amerikaanse Kerken, een exemplaar van de 10.000 Johannes-evangeliën, die aan de Nederlandse kinderen ten geschenke zullen worden gege ven. De boekjes zijn alle voorzien van de naam van het Ameri kaanse kind, dat hierbij betrok ken is en de Nederlandse kinde ren zullen door middel van een kaart hun dank en groeten aan hun vriendjes in de nieuwe we reld kunnen overbrengen. De overhandiging van deze evange liën werd opgedragen aan de Nederlandse Zondagsschoolvere niging, die in ons land beschikt over een staf van 8000 leiders en leidsters en ca. 250.000 kinderen bereikt. De overdracht zal vandaag op plechtige wijze geschieden aan een Nederlands kind van 6 jaar in een bijeenkomst in de Oude Kerk te Amsterdam de 2e bestuurder, bukt zich ineens bij het neuswiel en wat hij dan zegt is niet voor verdere publicatie geschikt. Het neuswiel vertoont een verdacht beeld. Er zit een knaap van een bult op, die als een opkomende zweer ziender ogen in omvang toeneemt. En als je dicht bij dat neuswiel staat, hoor je in de verte, binnenin de rubber, iets kra ken en tikken. We staan op dat moment aan het doodsbed van het neuswiel van de P 85, dat de strijd verloor tegen de startbaan van Biak. Er gaan die dag telegrammen naar Soerabaia om een nieuw neuswiel. En wij, de filmer, de fotograaf en ik, gaan naar de kleine mess en zitten te wach ten op wat er nu gaat gebeuren. We zijn met ons drieën de enigen op Biak die van het gezelschap overbleven en we gaan ons zorgen maken hoe we ooit verder zullen komen. Want we weten nu wel zóveel,, dat het uit is met toch ten naar het binnenland in de blister van de P 85. De P 85 moet naar huis, naar honk, en wel zo snel mogelijk. Zodra een nieuw neuswiel aankomt gaat hij terug. We wachten die dagen op Biak. Het is er heet en eenzaam. We slapen in de kleine bamboe vertrekjes die men „ka mer" noemt en we vluchten voor de zon die alle uren van de lange dag zonder erbarmen op de kalkrots die men de naam Biak gaf („uit zee om- hooggekomen") neerdavert. Dan komt de tijding per radio binnen: „U wordt gehaald door een KLM Dakota en naar Hollandia gebracht als gasten van de Resident van Nieuw Guinea, die ook Uw terugreis naar Batavia zal regelen met de KLM". Nog 2 dagen moeten we op het eiland wachten en 2 dagen zijn lang in deze witte kalk-eenzaamheid. Een der avon den is het „openlucht-bioscoop". We zijn getuige van dit feestelijk gebeuren. Héél Biak is aanwezig om het te bele ven: we zitten tussen jonge Menadone- zen, Ambonnese KNIL-soldaten en Pa poea's. Er is een journaal anno 1939 en er is een hoofdfilm. Een Franse, van onbekende herkomst, met onbekende spelers en speelsters. En oud.... ont- zèglijk oud. Uit de eerste dagen van de kraamkamer der filmindustrie, Het trilt en bibbert en siddert..., Het breekt af en knapt. Maar men vindt het mooi en machtig interessant. De Papoea's zijn in wilde verrukking, lachen zich krom om de mensen die zich druk maken over alles en nog wat, die elkaar zoenen en schieten. Ze vuren de held van het stuk aan en geven met luide stem hun mening weer inzake sommige hoogte punten van het geval. En ze kouwen pinda's. Het gaat regenen, maar de film snort verder. Er komen wat bruikikkers, die zich onder het doek opstellen en hart verscheurend van hun aanwezigheid blijk geven. Het gaat harder regenen en we regenen tenslotte weg. Dan de vlucht naar de jeeps. Er staan er een 50-tal. Geen enkele van die 50 jeeps kan wegrijden, want geen bezit een accu. Iedere jeep moet eerst op gang geduwd worden,, eer hij kan starten. Het is een dwaas en grotesk schouw spel, die 50 in de tropenbui vluchtende jeeps. Maar ze verdwijnen allemaal. Op één na. Die heeft geen aanduwer. Als we de weg afrazen, waarop het water aardig aan het bandjirren is, zie ik de bestuurder van die jeep zoeken naar de laatste Papoea-jongen die be reid is hem een zet in de goede richting te geven Dat is Biak! De andere dag vliegen we met een Dakota naar Hollandia. Er is een af scheid geweest, er zijn handen geschud. Van de commandant, van de jongens van de bemanning. En handen van hen, met wie we op de kalkrots Biak samen waren. Het is allemaal een beetje ver velend en de stemming is niet jedat vandaag.Na 4 weken het uit elkaar gaan. De P 85 morgen naar Soerabaia, wij straks de andere kant op, naar de grens van het Hollandse en Australische deel van Nieuw Guinea. We zijn met ons beiden overgebleven. Pfaff, de fotograaf, gaat met de P 85 mee. Hij zal de voltooide filmrollen meenemen, zodat Batavia aan de gang kan gaan. En hij zal in Sorong de kof fers ophalen die we daar achterlieten. En dat afscheid van Pfaff is nog het vervelendste van alles, want hij was een trouwe maat in de 4 maanden dat ik op reis ben en ik zal hem hard mis sen. Dan start de Dakota en een kwartier later zitten we in de wolken. Biak is een groene en witte klip in een blauw en machtig aquarium. Dat aquarium heet Pacific, Grote of Stille Oceaan. Koers: Hollandia. ANTHONY VAN KAMPEN. Gezien het nog steeds toenemend aantal ongelukken in de V.S. en door het feit dat veelal misbruik van alco hol de hand in het spel heeft, is het geen wonder, dat de Amerikaanse verkeerspolitie langdurig heeft uit gezien naar een apparaat, dat nauw keurig vaststelt of bij de ongelukken betrokken autobestuurders al dan niet dronken zijn. In ruim tachtig Amerikaanse ste den worden „dronkenschapsmeters" gebruikt. In een rubberzak wordt de adem van de bestuurder opgevangen en deze lucht gaat door een aantal buizen, gevuld met chemicaliën. De chemische reactie bepaalt dan het alcoholgehalte van het bloed. Waar deze „meters" gebruikt worden is het percentage autobestuurders, dat zich te buiten gaat aan twistgesprekken over de genuttigde hoeveelheid alco hol tot nul gedaald: men twist graag en goed met de handhavers der wet, doch met een chemische reactie is dat heel wat moeilijker. In Chicago worden autobestuur ders, die ervan verdacht worden te veel aan Bacchus geofferd te hebben, aan spreek- en coördinatieproeven onderworpen. Wanneer iemand bij voorbeeld in Richmond (Virginia) weigert zich aan deze proeven te on derwerpen, wordt dit in het proces verbaal vastgelegd en de straf is er des te hoger door. In ieder geval zijn er al achttien staten in Amerika die zich van schei kundige proeven bedienen teneinde na te gaan of een autobestuurder al dan niet in „kennelijke staat" verkeert. En de deskundigen van de verkeers politie nemen grif aan, dat ongetwij feld binnen afzienbare tjjd de „dron kenschapsmeters" overal hun intrede doen. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Vara- 1 varia 6,20 Operette-concert 6,45 De Wereldkampioenschappen wielrennen 7,00 Een donderwolkje aan de feesthemel 7,15 Het nieuws uit Indië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,40 Jeugdnieuws VARA: 8,05 Nationale geschenk aan HM de Koningin 8,15 Muziek 9,35 Kruis verhoor 10,40 Kwartet Jan Corduwener 11,15 Wereldkampioenschappen wiel rennen 11,30 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Het orkest van André Kostelanetz 7,30 Het actueel geluid 7,45 Gramofoonmuziek 7,55 Het Bach-koraal 8,05 Programma-pro loog 8,15 Wijdingsure 9,30 Koninklijke Militaire kapel 10,15 De zes strijkkwar tetten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Wereldraad van kerken 11,20 Avond klanken 11,40 Grammofoonplaten PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM n, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonplaten 8,45 Het Londens Symphonie orkest 9,15 Morgenwijding 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Met naald en schaar 10,40 Lichte orkestklanken 10,50 Kleu tertje luister 11,00 Orgelconcert 11,45 >tShao-po" 12,00 „De papavers" 12,38 Dick Willebrandts speelt bekende melodieën 12,20 Sidney Torch dirigeert 2,00 Mieke Melcher op visite bij een fabrikant van damesshawls 2,15 Solis tenconcert 3,00 Voor zieken en gezon den 4,00 Fragmenten uit de opera „H Trovatore" 5,20 Welk dier deze week? 5,30 Pierre Palla (orgel) 5,50 Wij slaan op de tong-tong 6,20 Les gars de Paris 6,45 Sportpraatje 7,00 Avro's Radio-filmkrant 7,30 The Skymasters 8,05 Echo van de dag 8,15 Gramofoon platen 8,45 De Koninklijke Marine in oorlogstijd 9,00 Muziek 9,25 Radio- muziek-journaai 10,05 Gramofoonplaten 10,23 De Avroleans 11,20 Filmmelo dieën HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 8,05 Promenade-concert 9,45 Magyari Imre en zijn Hongaars Zi geuner-orkest 10,00 Gramofoonplaten NCRV: 10,15 Morgendienst 10,45 Koor zang KRO 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gramofoonplaten 12,03 Roy Bargy (piano) 12,33 Het orkest van Klaas van Beeck 1,20 Orkest van Klaas van Beeck (vervolg) 1,45 ,,De Nederlandse vrouw" NCRV: 2,00 „De Zangvogels"- 2,30 Gramofoonplaten 2,40 Causerie voor de vrouw 3,00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 3,30 Omroep-orkest 4,00 Bijbellezing 4,45 Marinus Voorberg (piano) 5,00 Klankbeeld voor de jeugd 5,30 Middagklanken 5,45 Het NCRV- koor 6,15 Land- en tuinbouw -r- 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,4s De Regerings-Voorlichtingdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Plaatvaria 8,40 Populaire orgelbe speling 9,10 „De vaart der Volken" 9,10 In de bloeiende tuin van Hilversum 10,15 Wereldraad van kerken 10,45 Avondoverdenking 11,15 Werken: van Max Réger MIKT ALLEEN in Ne derland zit men met overvolle schoollokalen en slecht betaalde leer krachten. Die moeilijk heden kent men in de Verenigde Staten ook en die vragen thans om een oplossing nu de in de oorlogsjaren geboren kinderen al vjjf mil lioen meer dan verwacht werd de schoolleeftijd bereiken. Met het geboortecijfer is het namelijk anders gelopen dan de deskun digen verwacht hadden. Inplaats van te vermin deren steeg het geboorte cijfer van 17,9 per 1000 inwoners in 1940 tot 21,5 in 1943. In 1947 bedroeg het zelfs 25,9, hetgeen neerkomt op een toena me van 45 procent sinds 1940. Men verwacht daar door dat inplaats van 18.200.000 kinderen er 23.400.000 in 1956 de lage re school zullen bezoe ken. nOOR DE OORLOG is de nieuwe aanbouw en zelfs het onderhoud van scholen enigszins ln de verdrukking geraakt en ook met de leermid delen is het droevig ge steld. Er zijn scholen, waar men uit geschiede- nis- en aardrijkskunde boeken van vóór 1920 moet leren. In deze boe ken wordt nog geen melding gemaakt van de eerste wereldoorlog en van de Russische revolu tie! Van de openbare school- gebouwen moet 85 ge moderniseerd worden. Men berekent dat er in de komende tien jaren voor nieuwe scholen en leermiddelen elf milliard dollar moet worden uit gegeven. Doch voor 1948 is er slechts 375 millioen dollar voor nieuwe aan bouw van scholen uitge trokken, dat wil zeggen mindèr dan in 1939! Men raakt dus steeds verder achter. r\E leerkrachten werden in Amerika vóór de oorlog ook slecht be taald. Daarin is thans enige verbetering geko men. Sinds 1939 steeg 't gemiddelde salaris van een onderwijzer namelijk met 68 en 't bedraagt nu 2550 dollar per jaar. Vergeleken met de indu striële arbeiders en de boeren wier inkomen respectievelijk met 108 en 300 is gestegen, slaan zij echter nog steeds een slecht figuur en geen wonder, dat daardoor nog steeds een groot gebrek aan goede leerkrachten heerst. Thans zijn nog steeds een 100.000 hulpkrachten of wel 12 van het to taal, werkzaam, die in feite niet voor hun op voedende taak zijn bere kend. De grote verzeke ringsmaatschappij „The Metropolitan Life Insu rance Company" schrijft dan ook: „Indien geen definitieve maatregelen spoedig worden genomen. zullen Amerikaanse jongens en meisjes in groten getale van behoor lijk onderwijs verstoken blijven." Millioenen mensen door geheel Amerika betreuren de dood van George Herman „Babe" Ruth die op 53-jarige leeftijd overleden is en vermaardheid verwierf als de beste „baseball" speler van de ge hele wereld, die het spel volko men beheerste in de twintiger ja ren en thans nog beschouwd wordt als de meest vooraanstaande fi guur van alle tijden in de sport wereld. Duizenden bewonderaars heb ben een laatste blik op hem ge worpen tijdens een eindeloze pro cessie langs de baar met het li chaam van de grote sportsman in het Yankee Stadium, waar hij zo veel roem heeft geoogst. De bur gemeesters van New-York, Balti more en Boston fungeerden tijdens de begrafenis als slippendragers. GEEN STUDENTENGRAP. President Tsjang Kai Sjek heeft nieuwe maatregelen aangekondigd te gen „revolutionnaire activiteit van stu denten onder communistische invloed". 50. Jonker Flonker en Boenzel kwa men bij het huis van Professor Splitser aan. Ze liepen de tuin door en belden. „Hoera, we zijn er", blafte Boenzel opgewonden. Jonker Flonker stond stralend klaar met z'n kazen. De professor deed zelf open enkeek door een kier. Het duurde een tijdje eer het tot hem doordrong wie hij voor zich had. „Ooozei ie toen, terwijl ie de deur wat verder open maakte. „Is U het InspecteurDat komt omdat U geen uniform draagt. Legt U die Edammers maar naast de kapstok Ja, dat is nou een gek geval. M'n vrouw had die kazen met de molecuulbommen in de linnenkast geborgen, omdat m'n kinderen er voortdurend mee speelden. Ze heeft toen op drie andere kazen een M en een B getekend en die er stille tjes voor in de plaats gelegd. In de ka zen, die U daar hebt zitten dus de moleculenbommen niet.... Die hon derdduizend gulden kunnen nou natuur lijk niet doorgaanMaar laat ik U niet langer ophouden, U zult wel moe zijn. Ik moet trouwens'zelf ook naar bed. Toch flink van U, dat U die kazen nog te pakken heeft gekregen. En wilt U er aan denken, dat U het hek sluit als U de tuin uitgaat.... Wel thuis Inspecteur. Goeie avond hond Jonker Flonker en Boenzel waren blij ven staan op de mat voor de huisdeur. Ze moesten allebei eerst bekomen van de pats, die ze op hun hoofden hadden gekregen. Boenzel wou nog wat zeggen, maar Jonker Flonker knikte snel van nee Toen legde hij kalm de drie kazen naast zich neer en trok z'n gezicht in een beminnelijke plooi. Goeie avond, Pro fessor", zei ie vriendelijk en tegelijk stak ie z'n hand uitMaar op het moment, dat z'n vingertoppen de hand van de professor aanraakten, was het alsof er een kanonskogel werd afge schoten. De schok, die door 't geleerde mannetje heensloeg was zo hevig, dat ie als een projectiel naar 't eind van de gang vloog, waar z'n hoofd met een enor me klap terecht kwam op een marmeren tegel, die „Pang" zei en prompt in tweeën sprong. „De volgende keer doen we het beter, dan vragen we betaling vooruit", zei Boenzel tegen Jonker Flonker,toen ze een uurtje later weer op hun zolderka mertje in de Grutjessteeg zaten, „Je moet nooit treuren om wat had kunnen zijn. Ik heb alweer een nieuw plan. Maar laten we eerst gaan slapen". ,.Goed", zei Jonker Flonker. EINDE. V .IJ Sovjet-Rusland heeft in de loop van het vorige jaar zijn diplomatiek personeel in de Verenigde Staten met een vijfde verminderd, aldus officiële cijfers. De kinderverlamming breidt zich in de Zuidelijke staten van Amerika nog steeds uit. Een aardschok heeft te Foggia in Apulië ernstige schade aangericht. In Tel Aviv en andere plaatsen van Israël zullen razzia's worden ge houden om diegenen op te sporen, die zich aan de dienstplicht pogen te ont trekken, „terwijl de natie in oorlog is". Het overheidspersoneel van Triëst is in staking gegaan, daar de geallieer de militaire overheid zijn eisen niet heeft ingewilligd. De spoorwegen en posterijen zijn echter nog aan 'twerk, Volgens een bulletin van het Roo- sevelt-ziekenhuis te New-York, waar Kasyenkina is opgenomen, gaat zij ge stadig vooruit. Zij is Zaterdag ge schrapt van de lijst der in levensge vaar verkerende patiënten. Joseph Buhler, adjunct-gouver neur-generaal van Polen tijdens de bezitting, is te Krakau, waar hij jaren lang aan het hoofd van het Duitse bestuur stond, opgehangen. In Areguipa, in Zuid-Peru, is 'n militair complot ontdekt. Het stond onder leiding van de ex-kapitein Guil- lermo en zou het organiseren van sta kingen beoogd hebben. De Tsjechische eerste minister heeft de arbeiders gewaarschuwd, dat er meer en beter geproduceerd moet worden en dat tegen saboteurs zou worden opgetreden. Dr. van Mook is gisteren terug gekeerd van een korte rustkuur te Tjipanas bij Bandoeng. In het officiële Hongaarse rege ringsblad worden „dissidente Honga ren" in het buitenland gewaarschuwd, dat zij hun nationaliteit en bezittingen zullen verliezen als zij niet binnen 30 dagen in 't land terugkeren. Op 't traject BesanqonBelfort de sneltrein LyonStraatsburg op een goederentrein gelopen. Er zijn vier doden en acht gewonden, maar er kun nen zich nog meer slachtoffers onder de wrakstukken bevinden. Nederlandse toeristen, die devie zen-toewijzingen ontvingen voor een bezoek aan België en Luxemburg, kunnen met Belgische francs in Lu xemburg betalen. Het hoofdbestuur van de tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw 1898 1948" verzoekt mede te delen, dat de tentoonstelling alle werkdagen van 10 tot 22 uur is geopend; behalve des Zondags. Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft gisteren op de laat ste dag van de plechtigheid ter her denking van het 700-jarig bestaan van de Dom te Keulen aldaar een pontifi cale hoogmis opgedragen. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY 30) „Het is haast ongelooflijk, zo goed als u van alles op de hoogte bent!" riep Laura Kruger tenslotte uit. „Ik dacht, dat ik nogal veel gelezen had in m'n leven, maar bij u vergeleken, verzinkt mijn boekenkennis in het niet!" Beate kreeg er een kleur van, maar de kapitein voelde zich innerlijk trots op zijn lelijk nichtje. Ze is een beetje onaanzienlijk, dacht hij. maar ze is toch lang niet zo dom als ik aanvankelijk geloofde en ook niet zo saai. In dit, op geestelijke dingen georiën teerde onderhoud, viel Irene tamelijk uit de toon. Ze had een paar mode-ro mans zonder bepaalde litteraire waar de gelezen en ze kon dan ook het ge sprek tussen dr. Kruger, diens zuster en Beate lang niet volgen. Dat begon haar tenslotte te verdrieten en ze voel de het dan ook als een bevrijding, toen men eindelijk naar de salon terugkeer de. waar een piano stond. Ze wierp zich onmiddellijk op het instrument om nu ook harerzijds iets ten beste te kunnen geven, maar daarmee oogstte ze slechts matig succes. Dr. Kruger, Laura en Beate bekenden lachend, dat zij wel graag muziek hoorden, maar er helaas weinig verstand van hadden. Bovendien prefereerden zij alle drie klassieke stukken, waarin Irene nu juist weer niet bleek uit te blinken. Toen het gesprek op het dode punt dreigde te geraken, kwam juffrouw Reuder met een foto van haar neef en diens vriend aandragen. „O, ja. die meneer met die afstaan de oren heb ik al in de krant gezien", zei Irene lachend, maar daarmee maak te ze bij Sabine een slechte beurt, want deze had een zwak voor Kareltje Schuch. „Meneer Schuch mag dan niet be paald een schoonheid zijn", gaf ze toe, „in ieder geval is bij bijzonder flink. Bovendien was bij voor mijn neef steeds een trouwe kameraad en hij be zit mijn volle sympathie", liet ze er als een vrij scherpe terechtwijzing op volgen. „Hij is trouwens een heel goed mens, allerminst pedant, niettegen staande hij zeer gefortuneerd is „Hij ziet er helemaal niet gefortu neerd uit," vond Irene. „En toch is hij het van huis uit," verzekerde juffrouw Reuder. „Schuch heeft veel geld van zijn ouders geërfd, maar desondanks is hij nooit op zijn lauweren gaan rusten. Dat is 't juist, wat ik zo in hem waardeer. Waar zit u zo naar te kijken, juffrouw Mengel berg?" Beafe kreeg plotseling een kleur als vuur, want ze was in de foto van Fe lix Reuder verdiept geweest, omdat de ze een bijzondere indruk op haar had gemaakt.Het scherp gesneden ge zicht boeide haar meer dan ooit een foto had vermogen te doen. Die lichte ogen schenen door haar heen te zien, tot diep in haar binnenste. Wanneer dat bq Beate Mengelberg inderdaad mogelijk was geweest, zou men heb ben kunnen zeggeh, dat Felix Reu- ders aanblik een liefde op het eerste gezicht bij haar opwekte. Ze gaf juffrouw Reuder de foto te rug, waarbij haar hand merkbaar beefde. ,.Ach, dat is Felix," lachte de oude dame. „Het is z'n laatste portret vóór hij naar Afrika ging." „En precies zo heb ik hem nog m m'n gedachten", liet Irene er op vol gen. „Ik heb de foto zelf bij ons in de tuin genomen. Dr. Reuder heeft haar zeker laten vergroten, nietwaar?" Juffrouw Sabine gaf geen antwoord, omdat ze zich nog geheel met Beate bezig hield. Wat had dat meisje toch? Ze was plotseling zo bleek geworden. Een onbelangrijke vraag van dr. Kruger deed haar uit haar gepeins opschrikken, maar de rest van de mid dag bleef ze uitermate verstrooid. Het ergerde haar, dat Irene haar neef zó goed scheen te kennen, dat ze zelfs een foto van hem in de tuin had genomen. En het verwonderde haar. dat Beate bij het zien van deze foto van kleur was verschoten. „Kent u mijn neef misschien ook?" vroeg zij het meisje, tijdens een korte pauze in het gesprek. Beate schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb dr. Reuder vandaag voor het eerst gezien op de foto, die udie u van hem hebt, juffrouw Reuder", zei ze verlegen. Toen de schemering begon te vallen, vertrokken de gasten. Juffrouw Sabine had vele erkentelijkheidsbetuigingen voor de geslaagde middag in ontvangst te nemen en vooral Irene bedolf de oude dame onder een stroom van com plimenten. Helaas had deze zelf wei nig voldoening van al die waardering. Ze wist zelf niet, hoe dat kwam. Iet wat vermoeid door al die drukte ging ze naar de huiskamer, waar ze haar plaatsje bij het raam opzocht en haar gedachten de vrije loop liet. Toen haar dat tenslotte begon te vervelen, ging ze naar Emma in de keuken. Het noodhulpje was reeds vertrok ken en ze trof haar gedienstige bij 't opbergen van het servies. „Ik geloof, dat onze theevisite een daverend succes is geworden", leidde juffrouw Sabine het gesprek in. ,Je hebt er ook wel je best voor gedaan, Emma." „Om de kapitein tevreden te stellen, is ook geen kunst", weerde Emma be scheiden af. „Als je heel de dag bent overgeleverd aan die ouwe Peter, die alleen maar bruine bonen met spek kan koken ..Dat wel ja, maar de dokter is toch een critische gast en die heeft 't ook goed gemaakt. Hoe bevallen je overi gens de nichten' van de kapitein?,, Emma draaide zich om en plantte haar rode werkhanden op haar heupen. „Mag ik u eerlijk zeggen, hoe ik daarover denk, juffrouw „Natuurlijk, meisje. Daarom vraag ik het je toch „Nou, wat die knappe betreft, die Irene, dat is er eentje, die met de worst naar het spek gooit en haar schaapjes zo gauw mogelijk op het droge wil brengen. Die probeert de kapitein in te palmen en en ook alle andere manspersonen, waar ze voordeel van verwacht. Voor die moeten we op onze hoede zijn. En de herenuw neef en z'n vriend ook, als ze straks hier ko men. Dat is m'n eerlijke mening, juf- fiouw". (Wordt vervolgd) M

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3