Egmond aan Zee blikt terug Een leerzame en interessante tentoonstelling Kleinkunst door Noordhollands Cabaret Schoolgeldregeling Nijverheidsonderwijs Uitspraken Meervoudige Kamer Onderwijsbenoemingen j De Rijp. Dodelijk ongeluk Groot-Schermer. Jubileum-feesten Koedijk. Seizoen 1948 een slecht seizoen Limmen Burgerlijke Stand Heer-Hagowaard. Opnieuw het polderpeil Castricum. Bunkers verdwijnen Oudkarspel. Marktbericht Heiloo. Oud Heiloo in woord en beeld Kapelaan Lagerberg naar Den Haag patste N teuws Alle onderhandelingen opgeschort? Extra treinen op Koninginnedag Amerikaans superfort verongelukt Purmerender markt lJmuiden. V isserij -besommingen Aanbesteding In h.. kader van het feestprogram ma, dat in de jubileumweek zal wor den uitgevoerd, geeft 't Noordhollands Cabaretgezelschap o.l.v. Henk Borst 'n kleinkunst-avond, die gevuld zal wor den met muziek, voordrachten, aardige sketches en zang. Ook zal er eert tele- paath optreden, Monsieur Victoire, Ne derlands jongste goochelaar en tele- paath, die op een aangename en gezel lige wijze het publiek bezig zal houden. Het programma vermeldt verder nog het optreden van Truus Schot, Alk- maars bekende operette-zangeres; mu zikale demonstratis van Anneke Cro chet, een accordeoniste uit Bergen; Henk Borst, de man met de gouden stem zal liederen zingen en Gerard van der Woude, de Alkmaarse pianist, die bij vele gelegenheden reeds zijn vaardigheid op het toetsenbord van de piano demonstreerde, begeleidt het ge heel. Het programma is er een van be schaafde kleinkunst, ieder kan er met een gerust hart naar toe gaan. Er kan gelachen worden doch ook de ernst wordt niet vergeten. Naar wij vernemen zal het Noord hollands cabaretgezelschap vanaf 1 September met deze bezetting in heel Noord-Holland hitvoeringen geven. Na een uitvoerige correspondentie met het ministerie van Onderwijs en besprekingen met de directeur der ge meentescholen voor Lager Nijverheids onderwijs zijn B. en W. tot de conclu sie gekomen, dat het wenselijk is een vast schoolgeld te gaan heffen, hoewel niet te ontkennen valt, dat daardoor vooral de grotere gezinnen zwaarder zullen worden getroffen. In zeer bij zondere gevallen zal de mogelijkheid van vrijstelling of vermindeing van schoolgeld open moeten blijven. Het schoolgeld zal dan bedagen per leerling per cursus voor leerlingen van de avondschool f 20, voor leerlingen van de typografencursus voor wie geen leerovereenkomst is gesloten f 10 en voor leerlingen van de typografencur sus voor wie een leerovereenkomst is gesloten f 5. Dat laatste wordt betaald door de Ver. tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch be drijf te Amsterdam. Voor de school "voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs die niet van rijkswege wordt gesubsidieerd komt het B. en W. voor hier een vast bedrag van f 30 te stellen. B. en W. stellen de Raad voor tot bovengenoemde regeling te besluiten. Gisteren deed de Meervoudige Ka mer de volgende uitspraken: Bartholomeus B. zedenmisdrijf 1 jaar gevangenisstraf met aftrek gehele preventieVe hechtenis; Adriaan Jo hannes vd M. diefstal en heling met aftrek gehele prev. hecht.; Johannes Jacobus V. zedenmisdrijf 6 maanden gevangenisstraf met aftrek gehele prev. hechtenis. GRATIFICATIE GEMEENTE- PERSONEEL B. en W. stellen voor het besluit van de Prinses-Regentes houdende toe kenning van een gratificatie aan een deel van het burgerlijk rijkspersoneel over 1948. met inachtneming van de in dat besluit geldende beperkingen, van overeenkomstige toepassing te verklaren op het in ambtelijk verband werkzaam zijnde personeel alsmede op 't daarmee gelijk te stellen op burger rechtelijke arbeidsovereenkomst werk zaam zijnde personeel dezer gemeente voor zover zijn bezoldiging van gemeen tewege wordt geregeld en de kosten daarvan f 25000 bij suppletoire begro ting te regelen. Het bedrag mag een maximum van f 50 niet overschrijden en het besluit komt vrijwel overeen met de vorig jaar getroffen regeling. OVERPLAATSING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen der ULO school alhier acht het hoofd dezer school het gewenst, dat het aantal klassen' van 9 op 10 wordt gebracht. Reeds werd tot de minister van Onderwijs het verzoek gericht Rijksvergoeding voor een tiende leerkracht toe te kennen. Bij een gun stige beschikking stellen B. en W. voor als onderwijzer naar de U.L. school over te plaatsen de heer J. Harlaar, thans werkzaam aan de Tesselschadeschool. WIJZIGING VERORDENING STADSZIEKENHUIS. De burgemeester is ambtshalve regent en voorzitter van het college van regen ten van het stadsziekenhuis. Het con tact met het gemeentebestuur wordt echter verbroken bij zijn afwezigheid of ontstenteriis wanneer een der regenten als voorzitter optreedt. Voorgesteld wordt, thans te bepalen, dat in het laatste geval B. en W. een wethouder aanwijzen, die de vergade ring zal bijwonen. TOELATING LEERLINGEN UIT ANDERE GEMEENTEN Het gemeentebestuur van Castricum verzoekt de reeds bestaande regeling inzake toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare scholen voor L.O. en U.L.O. te Alkmaar zo te wil len wijzigen dat aar in ook de scholen voor voortgezet gewoon L.O. worden opgenomen. B. en W. stellen voor daar toe te besluiten. AANKOOP BOUWTERREIN AAN DE FRIESEWEG. Destijds zijn twee percelen bouwter rein aan de Frieseweg verkocht aan wijlen de heer A. A. J. Schellings. De tegenwoordige eigenaar, de heer P. N. Schellings te Heiloo heeft beide percelen weer de 'meente te koop geboden voor 2500 in totaal. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijke leraren aan het Murmellius Gymnasium in het Engels de heer A. L. Vos; in de wiskunde en wiskundige aardrijkskunde de heer W. T. van Est te Amsterdam; in de oude talen de heer Dr. D. A. van Krevelen te Hilver sum. Aan de Vondelschool tot onderwijze res mejuffrouw A. van der Beidt te Alkmaar; aan de Handelsschool (voor de duur van het schooljaar 19481949) tot leraar in het Nederlands de heer C. Kostelijk alhier. Tot tijdelijk leraar aan de Handels avondschool in de handelswetenschap pen de heren M. van der Ploeg en C. Weststeijn, beiden te Alkmaar. Dinsdagmiddag gebeurde een ernstig ongeluk met dodelijke afloop in de Dorpsstraat te Graft. Kinderen van de heer N. Besseling waren voor het huis aan het spelen toen de heer E. Beumer uit de Rijp kalm met zijn vrachtwagen achteruit kwam aanrijden. Op een gegeven moment wilde het 10-jarig zoontje van de heer B. op de wagen klauteren, zonder dat de chauf feur dit merkte, doch viel er af en kwam onder het achterwiel van de zwaar beladen auto terecht. Zwaar gewond werd hij binnen ge dragen, waar de inmiddels ontboden geneesheer, zware inwendige vérwon- dingen constateerde. Voor de zieken auto arriveerde was het knaapje over leden. POSTDUIVEN NIEUWS. De uitslagen van de Zondag gehou den vlucht vanuit Qiévrain (Fr.) was voor de plaatseilijke P. V. de Reisduif als volgt: 1, 3, 4, 5 J. Wit te W.-Graftdijk; 2 J. F. Riteco de R.; 6, 10 M. Middelkoop de Rijp; 7, 8 P. Riteco; 9 W. vd Hof W.-Graftdijk. A.s. Zondag zal de laatste vlucht worden gehouden voor jonge duiven, vanuit St. Qentin (Fr.) 'n afstand van 322 km. De Zondag daarop zullen jonge en oude duiven tegen elkaar vliegen. Begonnen wordt met een vlucht vanuit Roosendaal. BEHOORLIJK WERK VAN „KUNST NA ARBEID". Aangenomen dat de verwachtingen een beetje te hoog waren gesteld, waardoor het fanfarecorps was opgege ven in de eerste afdeling en door het ontbreken van enkele leden waardoor sommigen op een ander instrument speelden dan waarop !zij gewoon zijn, behaalde „Kunst na Arbeid" op 't Con cours te Assendelft, met een derde prijs een behoorlijk resultaat. Gespeeld werd als verplicht num mer „Chant Druidique" en als vrij nummer „Ouverture Italienne" van E. Deneufbourg. Op Maandag 30 Aug. a.s. zullen de feesten alhier geopend worden in de Ned. Herv. kerk. Op het programma voor deze avond staat zang, muziek, voordracht door de heer H. Y. Albertz. Het kerkkoor onder leiding van mevr. E. WiedijkTerpstra zal zingen en tot slot wordt een zangspel opgevoerd ge titeld „Nederland en Oranje" waaraan 27 personen deelnemen. De kerk wordt schitterend versierd. 31 Aug. is er een kinderfeest,, 's Avonds gondelvaart, dit zal een fantastisch schouwspel zijn. 2 Sept. autotocht naar Den Haag. 3 Sept. feestdag ringrijden voor paren met paard en wagen, later met fietsen. Voorts volksspelen. Om 8 uur bij van Twuyver treden Thomasvaer en Pie ternel op, terwijl tevens alle plaatselij ke verenigingen meewerken aan die avond. Er komt gezellige muziek en ook deze zaal wordt prachtig versierd. HANDBAL. Zondag speelde SDL 1 in Bergen waar een handbal-tournooi was geor ganiseerd. Allereerst vond een wedstrijd plaats, van Vrone 1 tegen het handbal-elftal van Bergen, welke door Vrone gewon nen werd met 50. Daarna speelde SDL tegen Bergen een gelijk spel. Er werd toen nagespeeld en de stand op 10 gebracht voor SDL. Hierna speelde Vrone tegen SDL, waarin Vro ne won met 10. Onze meisjes be haalden hierdoor de 2e prijs n.m.l. een zilveren lauwertak. Goed zo dames, van harte gefeliciteerd Het verdient te meer lof, daar door vele thuisblijf- sters met grote möeite een elftal werd samengesteld. GOUDEN EN ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag vierden Simon Langedijk en Neeltje Langedijk-Slot, hun 50-jari- ge huwelijksdag en op deze zelfde dag was het 25 jaar geleden dat hun doch- t Lize in het huwelijk trad met Rein- dert Schenk. Deze voor hen bijzondere gebeurtenis werd in feeststemming herdacht in het café van D. C. Butter. Op de receptie was dan ook grote be langstelling. Zeer veel kaartjes en b1 mstukken, waaronder een van de burgemeester en gem. secretaris, ge tuigden van het medeleven met deze overgelukkige jubilarissen. De oude Simon is thans 73 jaar en 51 jaar tuinder geweest. Van voor en tegenspoed hebben ze hun deel gehad, maar vandaag voelden de beide oudjes zich gelukkig en onafhankelijk. Het zilveren paar zet nu met mede werking van hun zoon 't bedrijf voort. 's Avonds bracht de muziekvereni ging „Aurora" een serenade. Het is voor de jubilerende familie een onver getelijke dag geworden. Het badseizoen 1948 is een slecht seizoen geweest, de zon heeft de bad plaatsen volledig in de steek gelaten deze zomer en zonder zon mist een badplaats nu eenmaal zijn fleurigheid en daarmede zijn aantrekkelyijkheid voor de bewoners van stad en binnenland. Egmond aan Zee maakt in deze t een uitzondering en zo zal dan ook het badseizoen 1948 niet met gulden letters in de annalen van de badplaats geboekstaafd worden. en verder naar Beverwijk en IJmut- den is een verbinding, die Egmond practisch te allen tijde bereikbaar maakt. Ook de onlangs geopende dienst op Bergen blijkt een succes, doordat zeer veel gasten van Bergen- Binnen naar het onvergelijkelijk mooie Egmondse strand trekken. Ontevreden intussen mag Eg mond, gezien de weersomstandig heden van de zomer 1948, niet zijn. Een slecht jaar is het geweest voor hen, die geheel van het weer af hankelijk zijn. Dat zijn in de eerste plaats de strand-exploitanten, zjj, die de badgelegenhedeii exploiteren, strandstoelen en tenten verhuren, consumptie-gelegenheden op het strand hebben, poneys verhuren, plezlervaarten op de Noordzee orga niseren. Ook voor anderen, die het moeten hebben van het dagbezoek, zoals fiet senstallingen, buiten-café's enz. is er geen reden tot dankbaarheid. Overigens echter is er geen reden tot ontevredenheid. De trek naar de badplaatsen, althans naar Egmond aan Zee, is de laatste jaren zo groot, dat ieder wel zeer tijdig besprak in hotel en pension of gemeubileerd huurde. De slechte zomer was daarop dan ook vrijwel niet meer van In vloed. Aan de hand van de opgaven van gasten ten gemeentehuize kan dan ook worden aangenomen, dat regelmatig tijdens het gehele seizoen 3000 gasten geherbergd werden, ter wijl dit aantal in het hoogseizoen op circa 4500 gesteld kan worden, getal len welke dus niets te wensen over laten. Opvallend is, dat het aantal buitenlandse gasten aanmerkelijk kleiner is dan het vorig jaar. Blijk baar eisen deze meer comfort dan onze badplaats kan bieden, doordat helaas nog steeds geen van de grote badhotels is herbouwd. Daarentegen valt het op, dat dit seizoen de gasten uit alle delen van ons land kwamen. Bij de strandfeesten b.v. waren er deelnemers uit alle provincies. GASTENBEZOEK BEVREDI GEND. Moge het seizoen 1948 elders met name in de Belgische bad plaatsen slecht geweest zijn, Eg mond aan Zee kan, dat het gasten- bezoek aangaat, tevreden zjjn. Bljjkbaar is onze badplaats sinds de oorlog In trek, hetgeen ook btykt uit de talrjjke aanvragen ten gemeentehuize, van hen, die bouw terrein willen kopen, hetzij voor de stichting van een zomerverblijf, hetzij met het oog op vestiging, terwijl ook claims van oorlogsslacht offers gezocht zijn, omdat men daardoor de zekerheid heeft te mo gen bouwen. Het is altijd moeilijk het floreren van de badplaats in cijfers uit te drukken. Maar al is dit eenzijdig, het zegt toch wel iets, dat de gasafgifte van de gemeentelijke gasfabriek dit seizoen nog hoger is dan verleden jaar, terwijl die het topjaar was in het 40-jarig bestaan! Ook het water en electriciteitsverbruik overtreft dat van 1947, waaruit dus wel is af te leiden, dat in ieder geval onze badplaats zeer goed bezocht werd. Verblijdend is dit tevens voor de ge meente, die nu op eigen wieken moet drijven en waarvoor dus een behoor lijke bedrijfswinst, die immers ook in 1947 reeds zeer aanzienlijk was, ver wacht mag worden en wel zeer welkom is. Ook de strandexploitatie der gemeente zelf verliep trouwens, het slechte weer ten spijt, nog boven verwachting goed en blijft slechts heel weinig ten achter bij 1947, dat een record-jaar was, hetgeen natuur lijk toen te danken was aan de uit zonderlijk mooie zomer. Een woord van lof komt op deze plaats zeker toe aan de Naco, die zijn autobusdiensten dusdanig heeft uitgebreid, dat het vervoersvraag- stu kvoor Egmond aan Zee geen vraagstuk meer is. De verbindingen met het achterland zijn nu uitste kend, 2 maal per uur van en naar Alkmaar, waarvan 1 maal via Heiloq, eens per uur naar station Castricum Geboren Fredericus, zoon van J Terluin en D van Dijk Margaretha M C, dochter van A van der Steen en C G Kaptein Wilhelmus C, zoon van B J Meijer en M C Goudsblom Petrus A, zoon van M C van der Velden en P W Bakker Johannes C, zoon van J Th Ad miraal en J Bakker Franciscus Th, zoon van P M Punt en C Stam Ondertrouwd: Jacob Valkering en Johanna M van der Peet Getrouwd: Lourentids Breetveld en Maria J van der Peet Johannes Bier steker en Johanna Rietveld J ^hannes G Schoon en Geertruida Dekker Johan- ner Zomerdijk en Elisabeth C Glorie Ov Ij rieden: Cornelis Dekker, 91 jaar, weduwnaar van T Orij LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen: Johannes F van Daele zonder beroep, komende van Hei loo; Theodoras Valkering, missionaris, komende van Doumé, Frans Kameroen; Adrinan M Duijn, dienstbode, komende van Uitgeest; Johanna M Kraakman, zon der beroep, komende van Bergen Vertrekken personen: Grietje Visser, zonder beroep, naar Uitgeest; Jannetje Zentveld, zonder beroep^ naar Beverwijk; Wilhilmina M Bakkum, 'echtgenote van J J Vessies, naar Beverwijk; Wilhelmina M van Kessel, leerling-vroedvrouw, naar Amsterdam; Johanna Rietveld, echtgeno te van J Biersteker, naar Heiloo; Jacoba Krom, dienstbode, naar Warmenhuizen; Emerentiana Holalnder^ leerling-verpleeg ster, naar Wormerveer; Sijtje Bult, huishoudster, naar Egmond aan Zee; Si mon J en gezin, naar Amsterdam VEEL VERTIER. Aan vertier tenslotte heeft het de Egmondse gasten ook dit sei zoen niet ontbroken. Weliswaar achtte men het beter, dit jaar eens geen kunsttentoonstelling te hou den en vervielen de paardenrennen, die vorig jaar geen succes werden, maar daar tegenover werden nu motorraces door de duinen gehou den, die 3500 bezoekers brokken. Er werden strandfeesten georga niseerd, die door de enorme deelname over 3 dagen moesten worden ver deeld, werd een uitgebreid Lunapark opgericht, dat 9 dagen lang zorgde voor amusement, als welkome af wisseling tijdens het slechte weer en dan ook zeer druk bezocht was. ^Daarnaast zorgden dancings, bio scoop- en cabaretvoorstellingen, dat de gasten zich niet behoefden te ver velen. De N. en Z.Holl. Redding maatschappij droeg het hare by door het houden van oefeningen met de reddingboot en het vertonen van een propagandafilm, die herhaald moest worden. Tenslotte was daar een da verend vuurwerk, dat naar schatting '"'na 10.000 mensen op de been bracht en een mooie propaganda voor de badplaats was. Al met al, kan Egmond aan Zee over het badseizoen 1948 niet an ders dan tevreden zyn, zeker als de weersomstandigheden in aanmer king worden genomen. Vol moed zullen dan ook in de komende win ter de voorbereidingen getroffen werden voor het seizoen 1949 en zal zeer waarschynlyk met de herbouw op het oude Pompplein worden be gonnen, waarmede het vroeger zo gezellige badcentrum herleeft! In de Donderdag a.s. te houden ver gadering van de polder Heer-Hugo- waard komt het voorstel van het dag. bestuur aan de orde om aan de heer J. Veldman een anderen vergunning te verlenen om percelen grond gelegen in de afd. Pannekeet, voor wat het polderpeil betreft in te delen bij de afdeling Middenpolder. Dit betekent en verlaging van het polderpeil van pl.m. 31 cm. PAS OP JE KARRETJE. Te Heer-Hugowaard zijn Zondag en Maandag j.l. op de dag twee fietsen ontvreemd. Naar wij vernemen is thans in de duin terreinen onder onze gemeente een aan vang gemaakt met het verwijderen van bunkers en andere verdedigingswerken Van het voormalige Duitse leger Vermoedelijk zal voor de volgende zo mer, bij het bezoeken van onze zo mooie duinen, niet langer onaangenaam worden getroffen door herinneringen aan de dagen toen ons land gebukt ging onder vreemde overheersing EEN NIEUWE BRUG. Door de Prov. Waterstaat zal op 16 Sept. a.s. een aanbesteding worden ge houden van het maken van een brug in gewapend beton met twee over spanningen van 15 meter en twee van 17 meter over het kanaal Huygendijk- Odukarspel bij de Langedijk in de ge meente Langedijk. NOORDERMARKTBOND 56,000 kg Aardappelen; eerstelingen 6,50—7,20, eigen heimers 5,90—6,40, blauwe eigenheimers 6.206,40, bevelanders 66,20, bintjes 6,10 6,40 en Koopmans blauwe 7,20; 21,000 kg rode kool 6—8,60; 13,000 kg gele kool 6— 7,80; 3000 kg witte kool 5—6,70; 2600 kg uien 8,108,90; 550 kg zilvernep 18,30— 18,50; 1000 kg bieten 5,50; 26,000 kg sla- bonen 0,37—0,49 Wjj zijn gistermiddag eens een kijkje gaan nemen in Heiloo. Men is daar bezig op smaakvolle wijze het Witte Kerkje met mooie geelkleurige stenen te ommuren. Heiloo kan bogen op een rijke historié, doch buiten het prachtige oude kerkje met zijn beroemd Willibrordusputje bespeuren we slechts weinig ge bouwen, die van historische betekenis zijn. Ook bezit Heiloo, in tegenstelling met vele plaatsen uit de omgeving, geen museum van oudheden. Het was daarom dubbel de moeite waard eens een bezoek te brengen aan de Openbare ULO-school, waar prenten en schilderijen uit vroeger eeuwen tentoongesteld werden. De rood-geel-blauwe vlag van Hei loo met het witte kruis op het rode veld was voor de ingang van de school geplant. Daarbinnen kon men in twee lo kalen rondlopen en kijken, zich ver diepen in en.zich verbazen over 't historierijke verleden van Heiloo. IN 1865... 900 INWONERS! Wij zagen allereerst, dat Heiloo's to tale oppervlakte 2247 ha bedraagt en dat de gemeente zich uitstrekt van het Noordhollands Kanaal tot aan de duin rand. Wij zagen dat in 1865 Heiloo's inwo nersaantal. 900 bedroeg. Thans is het meer dan tien keer zo veel! Wij zagen.och, het is eigenlijk te veel om alles op te noemen. Laten we dus het voornaamste eruit vermelden. In 1816 werd de gemeente Heijlo (let op de spelling!) bevestigd in het bezit van het huidige gemeente-wapen. #5e- lijk vele andere plaatsen (Bergen en Middelie bijv.) heeft Heiloo niet steeds het zelfde wapen gevoerd. Er hangt 'n prentje van het dorp Heiloo met een geheel ander wapen. Een jaartal von den we er niet bij, wel een aardig rijmpje: „Toen bijgeloof bij ons als godsdienst wgrd bemind. Een drom van dienaars vond Was HEILO reeds in weezen Waarvan wij blijk bij blijk op 's lands geschiedrol leezen En men te HEILO zelf nog overblijfsels vindt". OUDE KASTELEN, EEN KLOOSTER EN EEN KAPEL Op de tentoonstelling hangt voorts 'n fraaie reconstructie van het middel eeuwse klooster „De Blinken", dat van 1420 tot 1571 gestaan moet hebben op de plaats van het huidige Blockhove- park. De Blinkenlaan herinnert er nog aan. Merkwaardig is, dat nog in het mid den van de 19de eeuw de ruïnes van het oude koorgedeelte ten Oosten van het Witte Kerkje stonden. Een beeld, dat doet denken aan de kerk van Lim men in vroeger eeuwen en aan de Ruine-kerk te Bergen. Ook in Koedijk was het oude, helaas gesloopte, kerk gebouw vroeger groter. Op het dak van de Heilooër kerk nestelde een ooievaarspaar (pl.m. 1850) De kapel Onze Lieve Vrouwe ter Nood was reeds in 1652 een bouwval. Herbouw vond plaats in 1909. Wat wa ren er toen nog veel vrouwen getooid met het (nu practisch geheel verdwe nen) huiletje. Waar nu de Willibrordusstichting is, stond in de 18de eeuw een prachtig kasteel. Ypestein genaamd. Omstreeks 1890 bestonden nog de ruïnes er van. Oude bewoners van Heiloo weten dit nog heel goed. Niet minder mooi was het kasteel Kranenbroek ten W-sten van het Over- bosch, tussen Heiloo en Alkmaar ge legen. In 1573 werd het kasteel ver brand tijdens het beleg van Alkmaar door de Spanjaarden. De prenten ervan dateren veelal uit de 18de eeuw. De bijbehorende?) boerderij is nog aan wezig. Aardig is ook de prent van het gaai schieten bij Ter Coulster omstreeks 1700. Het huis Ter Coulster, dat in 1517 verbrand werd, heeft men eveneens later herbouwd. In de 19de eeuw was het reeds ten dele gesloopt. Op de ten toonstelling ligt een stenen kogel, ga- vonden bij de ruïne van het kasteel. WAT ER VOORTS TE ZIEN IS De Nijenburg of Nieuburg in de 18de eeuw nog zond zwaar geboomte; de Egelenburg bij het Overbosch in de 19de eeuw; het huis „Ter Mije' in de 18de eeuw; een plattegrond van Heiloo en omgeving in 1704, een schilderij uit 1870, voorstellende „Het Heilooër Bosch nabij de preekstoel van Willibrord"; de oude R.K. kerk bij het Station (1886). Wij kunnen er niet langer bij stil staan. Wie deze belangwekkende ten toonstelling nog bezoeken wil, spoede zich naar de ULO-school aan het Slemppad. Tot 5 uur hedenmiddag kan men er nog terecht. HISTORICUS. Met ingang van Vrijdag a.s. is kape laan Lagerberg overgeplaatst naar Den Haag. Dit is ongetwijfeld een prachtige promotie voor deze nog jonge kapelaan. Vanaf deze plaats wensen ook wij hem veel succes toe in zijn nieuwe stand plaats. Kapelaan Lagerberg bekleedde vele functies. In het openbare leven was hij ook secretaris van 't Jubileum comité. In zijn plaats werd nu in het Jubileumcomité benoemd, de heer Jac. Wassenaar. Met ingang van Vrijdag 27 Augustus a.s. is kapelaan B. J. Tettero door de bisschop van Haarlem overgeplaatst naar Heiloo. Gedurende 2 jaar is kapelaan Tettero te Wormer werkzaam geweest en was speciaal belast met het jeugdwerk der meisjes en jongens, terwijl hij tevens geestelijk adviseur was van de toneel club en de W.S.V. Ook het Werklieden verbond had zijn volle aandacht. Daaruit moge blijken, dat kapelaan Tettero in Wormer vele vrienden had. De scheidende kapelaan zelf voelde zich daar best thuis, maar hij is ook erg in zijn schik met de promotie,, wel ke de mooie parochie van Heiloo voor hem betekent. Ongecorrigeerd Het Republikeinse Voorlichtings bureau te New York heeft Maandag een bericht gepubliceerd onder de» titel „De Republiek schort de bespre kingen op, totdat haar rechten zijn gegarandeerd". Het bericht zegt, dat het werkcomité van het voorlopige parlement van de Republiek eenstem mig het besluit van de eerste mi nister Hatta n.l. om geen onderhan delingen met de Nederlanders te voe ren, totdat de diplomatieke onaan tastbaarheid van de Republikeinse delegatie gewaarborgd zal zijn, heeft aanvaard. Het bericht geeft verder de Republikeinse versie van het incident te Batavia op 16 Augustus j.l. De Spoorwegen zullen op Dinsdag 31 Aug. extra treinen laten rijden tussen Amsterdam en Den Helder. Vertrek Amsterdam C.S. 23.32. Aankomst Alk maar 0.09, Schagen 0.31, Anna Paulow- na 0.42, Den Helder 0.55. Volgens berichten uit Honoloeloe, die door New Yorkse radiostations zijn omgeroepen, zijn 14 tot 16 leden van de bemanning van een Amerikaans superfort om het leven gekomen. Toen het vliegtuig neerstortte bij een po ging om een noodlanding te verrich ten op een vliegveld op Honoloeloe. Volgens latere berichten zijn 16 le den van de bemanning omgekomen en de overige vier ernstig gewond. Het vliegtuig vloog in brand onmiddellijk nadat een van de motoren onklaar raakte. Slechts enkele buien Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust aanvankelijk nog harde wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele verspreide optre dende buien, voornamelijk in het Noord-Westen van het land. Iets lagere temperatuur. PURMEREND, 24 Aug. 1948. Aange voerd 611 runderen waaronder 132 vette koeien, 5 stieren, 119 nuchtere kalveren, 3 pinken, 80 schapen en 15 vette varkens voor de levering; 115 melk- en kalfkoeien f 425—f 8.40, han del kalm; 312 Geldekoeien f 375— f 625, stil duur; 30 Pinken f 250—f375, matig; 14 Stieren f 425—f 750, stug; 370 Schapen f 65—f 95, goed; 307 Lam meren f 26—f 52, goed; 86 Bokken en geiten f 10—f 80, stug; 484 Biggen f 35— f 65, kalm; 48 Paarden en Veulens resp. f 325—f750, stug en f 120—f 225, goed; 1800 Oude kippen en hanen, rode en witte f 2.50—f 2.75, 250 idem blauwe f 2.75f 3; 7800 jonge hanen rood en wit f 2.75f 3, 150 idem blauwe f 3 f 3.25, alles per kg; 800 jonge hennen f 6f 10, 500 eenden f 2.50f 3.50, 250 konijnen f 1—f 11 en 30 ganzen f 6—f 8, alles per stuk. De aanvoer van groot vee blijft we kelijks rond de 2100 stuk§, wat wel heel wat minder is dan vorig jaar. De leve ring is daarvan wel de hoofdschuldige daar deze 't vorig jaar in aantal veel groter was. Voor de vleesvoorziening zal het nu echter wat beter zijn. De handel was gistermorgen heel wat kal mer. De vraag naar verse melkkoeien scheen iets minder te zijn. Ook de han del in de geldekoeien was lang zo vlug niet als de vorige week. De prijzen die de laatste paar weken nog maar steeds iets aantrokken, schijnen nu toch wel op het hoogste punt te staan, daar het veel trager ging. Naar de kalfdragen- den was nog wel vraag. Dit zag men vooral met het jonge vee. Met de stie ren wil het nog maar niet vlotten. Het aanbod van wolvee was niet beter maar er was toch wel kooplust en de prijzen waren vooral niet lager. Met de bokken en geiten was het weer een stugge boel. Scheen het in de vroegte, dat het aan bod van biggen niet te groot zou wor den, dit viel later wel mee. Op de paar denmarkt was het aanbod van veulens heel klein maar de prijzen waren heel wat beter wegens vraag van België. Wat betreft pluimvee was er een klein aanbod, waar hogere prijzen. Aan de Rijksafslag te lJmuiden wer den gisteren 6530 kisten vis aange voerd, n.l. 5400 kisten haring, 300 k. makreel, 100 k. schol, 50 k. poontjes, 40 k. tarbot en tong, 10 k. haai, 40 k. koolvis, 40 k. schar, 350 k. schelvis, 100 k. wijting, 50 k. kabeljauw en 50 k. diversen. Een trawler maakte een be somming van f 11.190. Overige besom mingen: IJm. 39. Schoorl, f 24.050; 183, V. Bank, f 24.630; 98, Libra, f 23.960; RO. 15, Antje, f 15.510; IJm. 316 f 2126; 214 f 2460; EH. 4 f 169; UK 116 f 141; HD 79 f 3600. B. en W. van Bergen hebben een aanbesteding gehouden van 12 arbei derswoningen aan de Kogerdijk. Enkele Heilooër aannemers schreven eveneens in. n.l. de firma Langedijk voor f 112.200 en de firma Kops voor f 123.000. De begroting bedroeg f 102.416. De gunning zal nog nader worden be kend gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5